Castella Agenda. Weg met „onbereikbare plaatsen"! Haagsch hondenleven. Uit het Hondenleven. HAARL. DAGBLAD, Donderdag 27 Nov. 1941 Dit Jaar was Collen-fonds een bedril -cliging te verdeden daarvoor als opga zicht „Sint Niklaasje kom maar binnen met je knecht." Als de jeugd op verjaar- visitie bij den heiligen man gaat, moet moeder mee, want zulk 'n gewichtig man ontmoet je niet iedere» dag. (Pax-Holland-De Haan) Inkrimping vaji de bloemkweekerij Ten behoeve van de voedselvoorziening 's-GRAVENHAGE, 26 November. In aanslui ting op de reeds eerder bekend geworden plannen tot inkrimping van de bloemkweekerij, teneinde grond vrij te krijgen voor den verbouw van tuin bouwproducten, kan thans worden medegedeeld, dat de inkrimping zal worden toegepast op basis van het teeltrecht, zooals dit op het einde van dit jaar zal luiden. Voor open grond wordt de inkrim ping gesteld, op 30% voor alle bedrijven. Voor glas cultures op 45% van elke categorie glas voor be drijven, die op 31 December a.s. van kassen en bakken tezamen meer dan 250 m2 teeltrecht bezit ten. Bedrijven die op het einde van het jaar minder teeltrecht aan glas hebben dan 250 m2, behoeven hun glascultures dus niet in te krimpen. Men zal verplicht zijn op de door de inkrimping vrijgekomen oppervlakte warmoezerij gewassen en/of vroege aardappelen met nacultuur te telen. Voor open grond gaat de inkrimping in op 1 Jan. 1942, voor glascultures evepeens op genoemden datum, doch slechts voor 20%, daarna geleidelijk tot 1 April nog een 25%. Verdere, vrijwillige in krimping, waarvoor vergoeding door de Neder- landsche Sierteeltcentrale kan worden gegeven mits de kweekers op deze gronden groenten zullen telen, Is mogelijk. De overheid heeft de hierboven uiteengezette regeling getroffen, daar ten behoeve van de -voed selvoorziening meer groenten gekweekt moet worden Dit is alleen mogelijk, indien buiten de reeds be- teelde oppervlakten daarvoor grond vrij komt. Het spreekt vanzelf, dat al brengen bloemen wat vroolijkheid in het leven voor de instandhouding van de volkskracht groenten, als onontbeerlijke voedingsstof, belangrijker zijn. Het aangename moet nu eenmaal voor het nuttige wijken, waar het aat om de voeding van ons volk. Aangezien uit e genoemde percentages van gedwongen verminde ring der bloemkweekerijen (25, 30 en 45%) blijkt, dat, nog afgzien van verdere vrijwillige inkrimping, een belangrijk deel van den grond, welke nu voor de teelt van bloemen wordt gebezigd, vrijkomt voor groententeelt, zal deze maatregel ongetwijfeld bijdrage tot de verbetering van onze voedselpositie. (A,N.P.) Winterhulp Nederland, afd. Haarlem Weer een éénpansmaaltijd De plaatselijke Directie van Winterhulp schrijft: Op Zaterdag 6 December, des namiddags 6 uur, zal we derom een éénpansmaaltijd worden gehouden in de Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijnestraat te Haarlem. Distributiebons behoeven hiervoor niet te worden afgestaan. De kosten daarvan bedragen f 0.50 per persoon; kinderen beneden 14 jaar f 0.25. o Zij, die wegens het groote aantal aanmeldingen op 15 dezer niet aan den toen gehouden éénpansmaaltijd konden deelnemen, zullen nu in de eerste plaats ge legenheid krijgen aan dezen maaltijd aan te zitten. Een groqt aantal personen, dat om financieele re denen niet in steat is de kosten van den maaltijd zelf te dragen, zal in de gelegenheid worden gesteld daar aan gratis deel te nemen. Zij, die hiervoor in aan merking wenschen te komen, gelieven zich, evenals voor den betaalden maaltijd, hiervoor vóór 3 Dec. a.s. op te geven aan het plaatselijk bureau van Winterhulp, Ged. Oude Gracht 47, onder opgave van het adres en het aantal personen. Voor zoover daarvoor gele genheid bestaat zullen dan tijdig de noodige toegangs bewijzen aan de betrokkenen worden toegezonden. Zij, die niet zelf aan den maaltijd kunnen deelne men worden verzocht een bedrag beschikbaar te stel len voor de gratis deelneming door andere- Op denzelfden dag, des namiddags 12l/2 ui zal aan een aantal- daarvoor in aanmerking -komende school kinderen op dezelfde plaats èen gratis maal worden aangeboden. Ook hiervoor behoeven geen distributie bons te worden beschikbaar gesteld. Zij, die voor dit doel een bijdrage wenschen te schenken, worden uitgenoodigd dit te doen door stor ting of overschrijving op de girorekening van den penningmeester van de plaatselijke- afdeeling van Winterhulp no. 395300, onder aanduiding waarvoor de overmaking geschiedt. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor and,ex, wis- en natuurkunde: K. J. C. Kleipool. BOEKHANDEL H. DE VRIES organiseert ZONDAG 30' NOV. a.s. 3 uur in de Muziekzaal van Restaurant Brinkmann, Gr. Markt, een LITERAIRE MATINéE, waar Prof. Dr. A. G. VAN HAMEL (Samensteller van „De Tuin der Goden", zal spreken over Noorsehe Sprookjes. Toegangsbew. a ƒ0.60 (all. inbegr.) bij BOEKH. H. DE VRIES, Ged. Oude Gracht 27. (Adv. Ingez. Med.) DONDERDAG 27 NOVEMBER. Rembrandt Theater: „Gezworen kameraden" Johan Kaart en Adolphe Engers, 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Brigadier Schwenke", 2. 6.30 en 8.45 Uur. Luxor Theater: „So endete eine Liebe". 2.30, 6.30 #n 8.45 uur. Frans Hals Theater: „De val van Warschau". 2.30, <•30 en 8.45 uur. Moviac: „Geheimen van het oerwoud" (2de deel) Mi journaal van 12 uur af. Spaarne Theater: „Artistenpenslon", 8 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling wertcen Cees Boldingh, 105 uur (Zondag 24 uur). VRIJDAG 2S NOVEMBER. Gem. Concertzaal: Ledenconcert H.O.V.. 7.30 uur. 'Gebouw De Leeuwerik: Vergadering N.S.B., 8 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nieuw programma. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling werken Cees Boldingh, 105 uur (Zondag 24). Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Loomeljer en Zn.. Barteljorisstraat I Tel, 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11792 Teyler Apotheek, Teylerpleln 79. Tel. 17946. Te Heemstede ,is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320 Alléén „Castella" tandpasta reinigt de kleine holten van het gebit (de „onbereikbare plaatsen") door middel van duizenden actieve schuimbelletjes! 35 CT. PER TUBE schuimende: TANDPASTA De eemge tandpasta met PERLDON Weer zoo'n goed d^rbelm^n -product l (Adv. Ingez. Med.) (Volgens nieuwe politieverordening moeten alle honden in den Haag in het openhaar aan de lijn gehou den wordenbehoudens in enkele parken. Losloopende honden worden opgepakt) 't Leven van de Haagsche honden Werd wat al te ongebonden, Dat mocht langer niet zoo zijn; Nu is het besluit gevallen, Haagsche honden mogen allen Nog slechts buiten aan de lijn, Als de dieren dit beseffen, Zal het hun wel pijnlijk treffen 'k Hoor ze grommen binnensmonds' Nu wordt aan „een hondenleven" Nog weer dieper zin gegeven. Dit is hondsch en anti-hondsch. Waar blijft nu de kans nog open, Dat het voor ons los zal loopen, Als men nergens vrij meer rent, Als men ons zoo vast -gaat leggen Worden, om het zacht te zeggen. De hondsdagen permanent. Binnenskamers rond gaan razen Wordt verboden door de bazen, In het tuintje door de vrouw. Buitenshuis door de politie 't Is een droevige positie, Waar ligt onze renbaan nou? Er zijn parken om te draven, Rollen, springen, kuilen graven. Het idee wordt gewaardeerd; Maar zullen de bazen zorgen Dat we werklijk eiken morgen Weder worden geparkeerd? Steeds aan een zoet lijntje loopen Zullen w' op den duur bekoopen, 't Einde zal versuffing zijn; Lijnrecht in 't gareel gedrongen Trekken wij nu noodgedwongen Oor en staart omlaag, de lijn. Door de duisternis misleid De 54-jarige oud-verpleegster zuster P., wonen de aan de Waldecklaan te Hilversum is door de duis ternis misleid met haar rijwiel in den vijver aan den Laapersweg gereden en verdronken. Het stof felijk overschot is later door de politie opgehaald en naar de Noorderbegraafplaats overgebracht. (A.N.P.) Ouderlijke raad niet opgevolgd Twintigjarig meisje voor de Haarlemsche Rechtbank Tot welke verkeerde gevolgen liet kan leiden als een meisje den raad van haa.r ouders in den wind slaat en het veilige, ouderlijke huis verlaat voor kille, ongastvl'ije maatschappij bleek hedenmorgen duidelijk uit het geval van een 20-.iarige Haarlem sche winkeljuffrouw, die eenige japonnen en distri butiebescheiden had gestolen. Tiet meisje had gang niet een matroos waartegen haar ouders echter bezwaar hadden. Het kwam tot een openlijke breuk waarna, het meisje het ouderlijke huis verliet en bij een getrouwde vriendin haar intrek nam. Toen de matroos werd overgeplaatst volgde ze hem naar zijn nieuwe bestemming. Doch omdat ze geen distribu tiebescheiden had, nam ze een stam-, vet- en brood kaart va.n haar vriendin mee. Tevoren had ze in een Haarlemsch warenhuis reeds eenige japonnen gesto len. De officier merkte op. dat men uit deze zaak kan zien hoe het jonge mensclien vergaat, die zich niet aan den raad van hun ouder= storen. De om standigheden waarin het meisje thans verkeert heeft ze aan zichzelf te danken. Vooral de diefstal van de distributiebescheiden vond de officier zeer ernstig. De eisch luidde: acht maanden gevangenisstraf, Verdediger Mr. L. J. Venhuizen vertelde dal: de ouders weer bereid zijn het\melsje hij zich te ncv Op grond van een verklaring van den huisarts achtte pleiter het gewenscht dat er een psychiatrisch van poFt'over het meifeje wordt uitgebracht. Uitspraak 11 December. Haarlemsche schilders in de hoofdstad derom uit het Willinkvan :tg beschikbaar om als aan- nder jonge schilders. Men iaarvoor als opgaaf een willekeurig stadsge- gesteld en de jury smaakte het genoegen on- r honderd en zeventig inzendingen te mogen beoordeelen die. na het bekendmaken dor bekroon- alle of ongeveer alle ik heb ze niet geteld irti op het Rokin een paar dagen geëxposeerd •weest zijn. Meestal werden één eerste prijs. één premie en èèn aceessit toegekend; ditmaal heeft de jury het wenschelijk geoordeeld die te vervangen door zes premiën en haar waardee ring door eerste, tweede, derde enz. premie uit te drukken. Zoo kwam de vierde premie aan een Haar lemmer, den jongen schilder L. de Vogel en het is daarom dat. er hier gewag van gemaakt wordt. Zijn groote doek met een gezicht op het Spaarne, water en booten op den voorgrond, huizen met den Dam straatingang in het fond, heeft dualiteiten van ern stig werk. waardoor het. de aandacht getrokken zal hebben. Tiet lijkt mij niet een doek dat met het oog p het Willink van Collen-tournooi gemaakt werd; eerder lijkt het al een paar jaar oud, maar dat doet er niet toe. Het is ook lichtelijk in dien droefgeesti- gen grijzen toonaard gehouden waarin men Boot's invloed meent te herkennen, maar zooals gezegd is het een ernstig stuk werk waaraan men het buiten kansje der' bekroning gaarne gunt. Als men be denkt, dat in den loop der jaren kunstenaars als Pie- Dupont en andere later groot gewordenen niet een bekroning uit het W. van Collenfonds hun rijke loopbaan hebben ingezet, mag men L. de Vogel met zijn succes gelukwenschen. De eerste drie premies&vielen aan hoofdstedelingen toe, de andere drie vielen in ,,de provincie" en van dio laatste was De Vogel's doek wel het eerst voor aanmoediging in aanmerking komend. Thijs Sterclc. die nummer één op de ranglijst kwam, stuurde eveneens een serieus doek, eert gezicht op de Magere Brug over den Binnen Amstel, dat in pouw en beweging zou kunnen doen vermoeden dat de maker vroéger op de Academie bij prof. Wolter gestudeerd heeft. Levendiger en pittiger lijkt mij mmer twee: Jan Engelchor, die een gezicht van één kant van het Leidschepleïn gaf, mot een door kijk door de Leidschestraat, heel geestig van licht val en vrij sterk geschilderd. Nummer drie. Jan Slnyters junior, heeft een zekere zwierige noncha lance, die wik als eens meer bij zoons van be- •oemde vaders zijn tegengekomen en die voor hen meestal funest werd. Wij zouden ongaarne beweren dat er niet onder het niet-liekroonde werk het een en ander was, dat voor dè zes gelukkigen niet uit len weg behoeft te gaan. Wel echter dat ongeveer ijftig procent der inzendingen vrij hopelooze ge- allcn vertegenwoordigen, waarmee de jury niet veel neeite gehad kan hebben. ..Holland schildert" zegt prof. Luns. „Nouen of" knikken we tevreden mee. Kees Verwey exposeert in deze maand (en tot 7 December) van zijn werk bij Huinck en Scherjon. belangstelling voerde ons derwaarts om zijn jongsten arbeid, het portret van een ander groot arlemmpr, Lodewijk van Deyssel, te zien. Met mijn groote waardeering voor Verwey's gestagen groei in zijn picturale evoluties werkt dit portret op toch psychisch meer als een portret van Ver- dan als een van Van Deyssel. De schilder heeft zich. egoïstisch verzot op iets vreemds, te veel laten en de bescheiden, bijna devote manier waarop hij onlangs den schilder Boot in beeld bracht, mist men hier helaas volledig. Dat het een knap stuk peinture is zal niemand .tegenspreken. J. II. DE BOIS. De schilder Leo Gestel overleden HILVERSUM, 26 Nov. Hedenmorgen is in het diaconessenhuis, alhier, slechts weinge dagen na zijn 60-sten verjaardag, overleden de schilder Leo Gestel uit Huizen. Loe Gestel werd 22 November 1881 te.Woerden geboren, waar hij zijn eerste opleiding van zijn vader ontving. Van 1900 tot 1903 bezocht hij de Rijksnormaalschool voor. teekenonderwijs te Am sterdam. Hij behaalde de acte M.O, Na vele studie reizen door verschillende landen van Europa te hebben gemaakt en daartusschen ook o.m.u in Am sterdam. Laren, Bergen en de Beemster te hebben gewerkt, vestigde hij zich in 1929 in Huizen bij de grens van Blaricum, waar' hij sindsdien is blijven wonen en werken. Zijn wérk is vertegenwoordigd in vele binnen- en buiten landsche musea. Hij voer de ook vele decorative opdrachten voor openbare gebouwen e.d. uit. Den laatsten tijd* werkte hij aan het ontwerp voor een groote wandschildering voor, den hal van het nieuwe postkantoor, dat te Hil versum in aanbouw is. In 1912 behaalde Leo Gestel den Willink van Collenprijs. Leo Gestel was een belangrijke figuur in de Nederlandsche schilders wereld. In zijn ontwikkelingsgang kan met achter eenvolgens de verschillende groote stroomingen be speuren, welke de schilderkunst hebben beroerd luminisme, divisionfème, kubisme, fauvisme en expressionisme,zoodat men kan zeggen, dat in zijn werk, als reactie op net impressionisme wellicht, dê geheele groei van de moderne schilderkunst is weerspiegeld. Amerikaansche voorwaarden aan de Japanners overhandigd NEW YORK, 27 November. (DNB) De dagbladen publiceeren, groot opgemaakt, de overhandiging van de Amerikaansche voorwaarden aan de Japansehe vertegenwoordigers. De „New York Daily News" meldt uit Washington dat de Amerikaansche regee ring in haar nota intransigent haar standpunt her haalt. Het is niet uitgesloten dat Roosevelt.zijn be slissing vóór Vrijdag zal nemen. Het tylad meldt verder dat de president een conferentie met Koe- roesoe heeft afgesproken voor een niet genoemd tijdstip. Gisteren heeft volgens het blad de pre sident ook besprekingen gevoerd met den Chinee- schen ambassadeur Hoesjin en den Chineesohen bankier dr. Soen.- De Associated Press meldt van toonaangevende zijde te hebben vernomen dat in de Japansch-Ame- rikaansche onderhandelingen tot dusver geen over eenstemming is bereikt en de kwestie van oorlog of vrede in hooge mate afhankelijk is van de eerstvol gende stappen. Geen officieele instantie kan er In lichtingen over geven of er planner, zijn tot verdere besprekingen. Naar verluidt zal ICoeroesoe binnen zeer korten tijd om rapiport uit te brengen naar To kio terugkeeren. De nota van staatssecretaris Huil heeft de principieele voorwaarden der Amerikaan sche regeering opgesomd vooreen vrede op den Stillen Océaan. Daarbij bevindt zich als voorwaarde het terugtrekken der Japansche troepen uit China en Indo-China, Paardenhandelaar uit Purnierend veroordeeld De 44-jarige paardenhandelaar A. Blokland uit Pur- merend. werd door den Economischen Rechter te Haar lem wegens het slachten van 3 schapen in Augustus van dit jaar tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. JUBILEUM A. A. BROEKMAN. De heer A. A. Broekman, grofbmrkwerker aan de Centrale Werkplaats der Nederlandsche Spoor wegen te Haarlem, is vandaag 25 jaar in dienst van deze maatschappij. Hij werd vanmorgen namens de directie gecomplimenteerd door zijn onmiddel- lijken chef, ""die hem het gebruikelijk geschenk onder enveloppe overhandigde. Van liet personeel ontving de jubilaris een rooktafel. Het verdere ge deelte van den dag moeht hij in den huiselijken kring doorbrèngen. JUBILEUM C. VAN ROOIJ. Heden-is de heer C. van Rooy, conducteur bij de N.Z.H.T.M. te Haarlem, 25 jaar in dienst van aeze maatschappij. Hij werd vanmorgen te zijnen huize door de heeren P. M. Gieske en J. J. Jurressen na mens de directie gelukgewenscht. Hem werd daarbij een oorkonde en het gebruikelijke geschenk onder couvert overhandigd. Ook van het Jubileumfonds ontving de heer Van Rooy een geschenk. Aan burgemeesters ontslag verleend 's-GRAVENHAGE, 27 November. Het Rijks commissariaat maakt bekend: De Commissaris- generaal voor Bestuur en Justitie heeft op grond van par. 3 van Verordening 108/40, tezamen met Ear. 4, artikel 1 van Verordening 3/40 de volgende urgemeesters op hun verzoek ontslag verleend uit hun ambt: P. L. H. Mertens te Heythuizen en Rog gel; Mr. J. L. E. M. H. Gerardts te Maasbracht en Montfoort; V. W. Ruijpers te Urmond. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. 's-GRAVENHAGE. 27 November. In den afgeloopen nacht vlogen enkele Britsche vlieg tuigen boven Nederland. De uitgeworpen bom men vielen öp het vrije veld en bleven zonder uit werking. Er zijn natuurlijk wel geneesmid delen geweest, die snel „in de mode" kwamen, doch spoedig weer verdwenen. Een preparaat echter zooals ASPIRIN, dat door ernsfigen, we- fenschoppelijken arbeid ontstaan is en in altijd dezelfde goede hoedanigheid door een wereld firma vervaardigd wordt, is geen modeartikel. Dat bewijst zijn meer dan 40-jarig bestaan, ziin aanwezigheid over de geheele wereld. aspirin (jj) d&OStUt. /uusf Buisje a 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 ct. (Adv. Ingez. Med.) s-GRAVENHAGE, 27 November (ANP) De secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft goedgekeurd, dat ook dit jaar aan on dersteunde werkloozen. hoven hun gewone steun- uitkeei-lng. een Kerstgave wordt toegekend. Deze ICerstgave mag wederom bedragen 25% van het bedrag, dat de betrokkenen over de week van 7 tot en met 13 December a.s. aan uitkeering ontvangen De berekening zal zoodanig moeten geschieden, dat ordt gegeven van de werkelijke uitkeering (waarin begrepen eventueel© lirandstoffenbijslag en duurtebijslag), welke de ondersteunden over voren genoemde week verkrijgen. De Kerstgave mag ook worden verleend ovei eventueel niet uit arbeid verkregen inkomsten, die ten volle op het steunbedrag in mindering behooren te worden gebracht. Voorts strekt zij zich mede uit ot den extra-bijslag, die aan inwonende kinderen rordt uitgekeerd, alsmede tot degenen, die een ver korten arbeidstijd hebben en daarbij, als aanvulling hun loon, een steunuitkeerïng genieten. Ook in deze beide laatst© gevallen wordt de Kerstgave be rekend naar het netto-bedrag van de genoten tege moetkomingen. Aan personen, die uitkeering uit hun werkloozen- kas ontvangen, kan de Kerstgave worden uitgekeerd, indien en voor zooveel zij aan kasuïtkeering plus entueelen lcasbijslag minder ontvangen, dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend. Indien zij geen kasuitkeering ontvingen. Ook aan de ondersteunde kleine boeren en tuin bouwers kan over het tijdvak van 7 tot en met 13 December a.s. een Kerstgave wordc-n verstrekt op dezelfde wijze, als dit in het vorige jaar is geschied. Uitreiking nieuwe melkkaarten en textielkaarten 's-GRAVENHAGE. 27 November. (A.N.P.) Op nader door de plaatselijke distributiediensten bekend te maken dagen zullen gedurende het tijdvak van 1 December tot en met 5 December a.s. nieuwe melk kaarten worden uitgereikt. Deze zijn vervaardigd in twee verschillende soorten, namelijk een soort, welke uitgereikt en uitsluitend gebruikt zal mogen worden op het platteland en in de kleinere steden, en een soort uitsluitend voor bepaalde gemeenten. De melkkaarten, welke op het platteland en in de kleine steden zullen worden uitgereikt, zijn gemerkt met de letters „DM" en bestaan uit achttien bonnen met nummers „01 A" tot en met ,,14 A" en de num mers ,,47 A" tót en met „50 A". ^ï)e kaart is blauw, met in zwart op eiken bon de opdruk „L melk 1A". Zij zijn slechts geldig in gebieden, waar ,,DM"-kaarten worden uitgereikt.. In bepaalde gemeenten (waaronder de groote ste den) zullen worden uitgereikt melkkaarten. welke gemerkt ziin met de letters „DN", en met dezelfde nummers als op de kaarten voor het platteland. Deze kaarten zijn eveneens blauw van kleur, echter met in rood op eiken bon de opdruk ,.S melk 1A". Deze kaarten zijn slechts geldig in die gemeenten, waar ,,DN"-kaarten zijn uitgereikt. De nieuwe melkkaarten zullen door de plaatselijke distributiediensten uitsluitend - worden uitgeréikt aan hen. die in het bavolkingsregister van de plaats uitreiking zijn ingeschreven: de kaarten kunnen dus slechts in de gemeenten van inwoning worden ver kregen. Voor de nieuwe kaarten komen in aanmerking kin- •deren, die geboren zijn na 1 Januari 1938. die twee kaarten per hoofd ontvangen, verder kinderen, die seboren zijn na 1 Januari 1928. doch vóór 2 Januari 1938, die een kaart per hoofd ontvangen en voort: arbeiders, die bij hun werkzaamheden voortdurend met giftige stoffen omgaan. Ten aanzien van de uitreiking aan deze laatste categorie gelden de volgende voorschriften: Zelfstandige arbeiders en arbeidsters uit bedrijven met vijf of minder arbeiders, dienen, om voor een melkkaart in aanmerking te komen, door middel van een formulier „MD 107" een aanvraag in te dienen bij den distributiedienst, waaronder het betrokken be- driif ressorteert. Het formulier is bij dien dienst ver krijgbaar. Arbeiders, afkomstig uit bedrijven van meer dan vijf arbeiders moeten zelf geen aanvragen indienen, daar dit door den betrokken werkgever of bedrijfs leider eveneens op het bij den distributiedienst ver krijgbare aanvraagformulier „MD 107" dient te ge schieden, waarbij rekening moet worden gehouden met den toestand op 1 November 1941. Indien na onderzoek gebleken is, dat de betrokken arbeiders, volgens de bestaande normen voor een melkkaart tn aanmerking komen, zal per hoofd een kaart worden uitgereikt. Tegelijk met de uitreiking van de melkkaarten zul len voor kinderen beneden de drie jaar textielkaarten worden -uitgereikt. Er zijn voor deze kinderen twee soorten textielkaarten, nl. een voor kinderen, die na 1 Januari 1939, doch voor 2 Juli 1941 zijn geboren cn die dus op 1 Januari 1942 wel den leeftijd van zes maanden, maar nog niet dien van drie jaar hebben be reikt en een voor kinderen, die na 1 Juli 194J zijn geboren en die dus op 1 Januari 1941 nog geen zes maanden oud zijn. De kaart voor kinderen, die op 1 Januari 1942 wel den leeftijd van zes maanden, doch nog ntet dien van drie jaar hebben bereikt, telt 120 punten, waarvan tot 1 Mei 1942 60 punten (numero 120 tot 61) geldig zijn. De kaart voor kinderen, die op 1 Januari 1942 nog geen zes maanden oud zijn, telt 150 punten. Deze pun ten zijn alle van 1 December 1941 af geldig. Tevens zal voor kinderen, die in het tiidvak 1 No vember 1941 tot 1 Januari 1942 den leeftijd van drie jaar hebben bereikt, een textielkaart voor jongens of voor meisjes van drie tot vijftien jaar worden uitge reikt. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt, telt deze kaart 120 punten, waarvan tot 1 Mei 1942 zestig pun ten geldig zijn'. In verband met de uitreiking van de textielkaarten voor kinderen beneden de drie jaar komt met ingang van 1 December 1941 de thans geldende regeling, dat kleeding en benoodigdheden voor deze kinderen op vertoon van de distributiestgmkaart of op de mach tiging tot aankoop van baby-artikelen (formulier MD 104) mogen worden gekocht, te vervallen. Ten einde a.s. moeders in staat te stellen voor de ge boorte de benoodigde textielgoedgren voor de a.s. baby aan te schaffen, zal van 1 December 1941 af door de plaatselijke distributiediensten een textielkaart voor deze babies worden uitgereikt- De a.s. moeders kunnen zich, vijf maanden in verwachting zijnde, hicr- I voor onder overlegging van een attest van den ge neesheer of een verklaring van een vroedvrouw tot den distributiedienst wenden. De verordening van den waarnemenden burge meester van Den Haag, waarin bepaald wordt dat honden in de bebouwde kom uitsluitend aan de lijn mogen loopen en dat zij, ingeval van overtreding, zullen worden opgepakt en binnen drie dagen ter dood gebracht (als de baas voordien niet is komen opdagen om zijn trouwen huisvriend af te halen) is onmiddellijk in werking getreden. Het gevolg is een ware stormloop der bazen en bazinnen op winkels, die honden-riemen en -kettingen verkoopen. om zich die artikelen aan te schaffen. Wij hebben ergens gelezen dat Den Haag over drieëntwintigduizend honden „be schikt", waaruit dus afgeleid kan worden dift onge veer evenveel gezinnen door dezen maatregeUgetrof- fen zijn. Want tenzij men aan den zelfkant der stad woont of in een der parken, waarin de honden bij uitzondering nog vrij mogen loopen en hoe belet men hen er eens buiten te avonturen? zullen alle gezinsleden nu op hun beurt verplicht zijn. met hun hond aan de lijn uit wandelen te gaan. De maat regel treft, dus niet alleen hem maar ook hen. Ge kunt, indien ge zelf geen hond bezit en dus geneigd zijt luchtig over de zaak te oordeelen, wel aanvoeren dat de baas dat dan ook maar voor zijn beestje moet over hebben. Maar in dezen tijd des jaars zijn da- gelijksche wandelingen niet steeds aanlokkelijk, de wandel-lust bij veel menschen is toch al gering en het korte daglicht valt veelal samen met de arbeids tijden van den menseh, zoodat men nogal eens ver plicht zal zijn er in het donker op uit tc trekken- De vrees schijnt dan ook niet ongegrond dat deze be- paling velen honden het leven zal kosten. Niet in alle hondenhoudende gezinnen is men sterk aan het huis dier verknocht; zijn voeding levert in dezen tijd toch al moeilijkheden op en dus zal wel een zeker per centage van de 23.000 het bij deze nieuwe verorde ning afleggen. Arme Haagsche honden! Erg talrijk zijn zij, voor een stad met een half millioen inwo ners, toch al niet eens. Laat ons hopen dat een dergelijke verordening ons hier niet ten deel zal vallen. Blijkbaar is haar doel, het bevuilen van rijweg en trottoir door de honden te verminderen. Zal dat er door bereikt worden? Een in vrijheid rondloopende hond pleegt zijn behoeften juist niet midden op straat te doen maar zoekt er instinctmatig een boom of heg of bij ontbreken daar van een muur voor op. Een hond aan de lijn zal dat vaak niet kunnen doen, omdat zijn baas zich niet bij tijds laat meetrekken naar den zijkant van den weg. Voor de gezondheid van de dieren is het overigens veel beter dat zij in vrijheid kunnen rondloopen on er daarbij eens een flinken ren in zetten, dan aan een lijntje te moeten meesukkelen in het voor hen trage wandeltempo van den mensch. De stad Haarlem telt ongeveer vijfduizend honden, procentsgewijze dus nog minder dan Den Haag. Daar is er een hond per 22 Inwoners, hier maar een per 29. Mogen zij hun vrijheid behouden. De Haagsche verordening heeft blijkbaar ook onder de honden zelf al opschudding gewekt. Want de Tel. bevatte gisterenavond al een groot opgemaakte ad vertentie ter opsporing van een weggeloopen Aire dale-terrier, die bij nader inzien alleen maar op dit ras lijkt, want hij bezit volgens de uitvoerige mede- deelingen van de adverteerende dame „geen stam boom en geen handelswaarde". Niettemin looft zij eventjes f 250 uit voor inlichtingen die tot terug bezorging leiden. De teef Babby, 21jaar oud en 60 c.M. "hoog, wordt verder beschreven als „een ma gere verschijning: grijszwart dek; smalle kop; gecou peerde staart". En ten overvloede wordt nog mede gedeeld dat de familie zoo aan haar gehecht is Dinsdagmorgen, onmiddellijk na de afkondiging der verordening, heeft Babb.v de beenen genomen. Het geeft te denken. Het zijn immers zulke slimme dieren. Maar als zij niet veilig buiten Den Haag is beland verkeert haar leven binnen drie dagen in het groot ste gevaar. Gelukkig zijn er menschen genoeg die terwille van f 250 op alle honden zullen letten, pogen zullen er iets Airedale-achtigs in te herkennen en vele malen de proef met den naam Babby zullen willen nemen. Hoeveel Haagsche honden zijn er nog meer aan den haal? Misschien zijn Wassenaar, Voor burg, Delft en andere aangrenzende gemeenten er al vol van. De bezetting van Suriname BERLIJN. 26 November. De A.N.P.-correspondent meldt" De bezetting van Suriname door de Vereenig- de Staten acht men hier in bevoegde kringen meer een bedreiging van geheel Zuid-Amerika. waarnaar Washington al zoo lang en op allerlei wijze de impe rialistische handen uitstrekt dan wel van de Fran- sche kolonie Cayenne. Bovendien overheerscht. hier de indruk dat Berlijn in het algemeen de aangelegen heden aan den overkant van den Oceaan vooral als vallende buiten de Eüropeesche levensruimte be schouwt. Wat de Duitsch-Fransche wapenstilstandsbe- \palingen betreft kan men eventueel van Duitschland eenzelfde houding verwachten als bij Syrië Een be dreiging van Dakar of andere Fransche koloniën in Afrika moet ongetwijfeld een heel andere reactie in het leven roepen, dan men zich aan de overzijde, na de goedkoope successen van IJsland, blijkbaar voor stelt. BLOEMEN DAAL VIJF-EN-TWINTIG JAAR KOSTER. De heer Chr F. Visse. koster der Ger. Kerk te Bloemen- daat, is Woensdagavond tijdens een gemeentevergadering dezer kerk gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar als koster werkzaam was. Ds. Joh C. Brussaard, die den jubilaris namens de kerk complimenteerde, deed zijn woorden vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van belangstelling. GEEN SPREEKUUR. HEEMSTEDE FILMAVOND Voor de Onderlinge Tuinlledenvereeniging „Aevden- hout en Omstreken" vertoonde de heer P. J. Klein uit Aerdenhout Woensdagavond in het „Volkskoffiehuis" te Heemstede een serie zelfvervaardigde films. Een wandeling met de camera door Aerdenhout, de duinen. oud-Haarlem, langs het Spaarne en door Spaam- dam gaven een duidelijk beeld van wat onze omgeving aan natuurschoon te genieten geeft. In een korte ledenvergadering die hieraan vooraf ging. werd besloten op 17 December a.s. de jaarvergadering te houden, waarop een prijsvraag zal worden uitgeschreven over het vervaardigen van Kerststukjes. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM 27 November. Gehuwd 27 November: E. C. van Ginhoven en F. Coté. Bevallen: 25 November: E. Cramer-Fischer, d. 26 Nov.: A. M. van Dijk-Lourenburg, z. G. van der Linden- Kruithof, z. H. C. Kraaijkamp-Hamers, d. 27 No vember: W. Meijer-Raams, z. Overleden: 25 November: A. M. W. Schreuder-Lustig 78 j., Ha- zepaterslaan. H. R. Radeckei^ 88 j.. Nagtzaamstraat 26 Nov.: B. Muller-Vos van Zalinge, Duvenvoor- destraat. J. M. Vester, 8 d d. van H. J. Vester, Kamperlaan. L. C. Smits-Pruisen, 56 j.. Roerdomp straat. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: H. Sluiters en G. *D. Stuurop, Rot terdam-Amsterdam; A. v. Wel en L. J. Schreuders, Voorburg-Rotterdam; C. Biegel en H. Amidon, Chicago; R. Reef en J. Holtel, Oldenzaal. Getrouwd: H. v. Dugteren en M. Kevzer, Am sterdam; A. J. v. d. Meer en C. A. G. Alkemade, Noordwijk; H. Sluikert en C. de Knegt. Óverschie. Bevallen: StebrasseStadermann z„ Utrecht; VoüteWaller z., den Haag: J. LemckertZwart z., den Haag; J. EkhartNagel z.. Amsterdam. Overleden: H. L. Berkhoff m., 59 j„ Rotterdam; J. H. M. v. Welzenes m.. 70 j.. Rotterdam; C. Spier dijk m., 74 j., Rotterdam; M. Zimmermann-Hau- ber v. 81 j., Rotterdam: E. Th. M. Svlmans, v. 60 j.. Den Haag; J. P. G. Thieboul, m., 68 j„ den Haag; K. Kraak, m. 77 j., Hillegersberg: A. E. Braat Hoogendoorn. v.. 77 j., Oegstgeest; H. J. Robert. m„ 14 j., Amsterdam; D. P. Timmerman m„ 51 j., Schagen; H. R. Radecker, m., 88 j., Amsterdam; R. J. B. Branderhorst, m„ 63 j„ Amsterdam; D. Wor- kum—Lam v. 64 j., Amsterdam; H. L, Matser m., 57 j., Arnhem; B. W. J. Hooft m„ 66 j„ Blaricum; E. J. Schuitrmans StekhovenFynvandraat, v., 57 j., Maarsbergen: H. L. Molin m„ 47 j„ Amsterdam; K. J. Verboom— Maarleveld v„ 59 j.. Hilversum: L. Nijdam, m.. 66 j.. Putten W. Numan m., 60 j., GorredijlC M, D. Snel. v., o 1 jAmsterdam; M. C. VelzeboerLink, v„ 45 j„ Hilversum; K. v. d. Ven. m., 44 j., Tilburg.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5