Haarlem's Dagblad Bon no. 46 geldig verklaard De nieuwe zeepbon. De nieuwe verkeersregeling Koeroesoe en Nomoera Vorderingen in den centralen sector van het Oostelijk front. Bardia hecht in Italiaansche handen. 59c JAARGANG No. 17930 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V. Bureaux: Groota Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PREREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 28 NOVEMBER 1941" Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3-42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—. elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17V2. Groentjes zie rubriek. Keuze tusschen havermout of peulvruchten. 's-GRAVENHAGE, 28 November Voor de week van Zondag 30 November tot Zaterdag 6 December zijn de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappelen ver krijgbaar op de bonnen no. 46 van de daarvoor be stemde kaarten. Verder zijn in het tijdvak van Zondag 30 Novem ber tot Zaterdag 27 December van de bonkaart al gemeen aangewezen: voor 1 kilogram suiker bon 150; voor 1 rantsoen bloem, brood of gebak, de bonnen 151. 152. 153 en 154: voor 250 grain koffie-surrogaat bon 155; voor 500 gram jam bon 156; voor 100 gram kaas de bonnen 157, 158, 159 160; voor 250 gram havermout of peulvruchten bon 161; voor 250 gram gort bon 162; voor 100 gram vermicelli of maizena bon 163; van de cacaokaal't is in dat tijdvak geldig de 2e periode voor 50 gram cacao; terwijl op de bonnen F en G rijst per bon 250 gram rijst verkrijgbaar zal zijn. Tenslotte zullen gedurende de maand December bon 164 van de bonkaart algemeen en bon E van de zeepkaart recht geven op het koopen van 1 rant soen zeep, terwijl 75 gram toiletzeep 80 pCt. be schikbaar is op bon E toiletzeep. 's-GRAVENHAGE, 27 Nov. De secretaris-gene raal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de onderstaande bonnen recht geven op het koopen van de daarach ter vermelde hoeveelheden zeep. TOILET- EN HUISHOUDZEEP Gedurende het tijdvak van 1 December tot en met 31. December a.s. geeft de met „164" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", alsmede de met ,,E zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten P en Q, welke respectievelijk aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar zijn uitgereikt, recht op het koo pen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 Sept. 1940), hetzij 90 gram huishoudzeep, hetzij 200 gram zachte zeep (samenstelling van voor 1 Jan. 1941), hetzij 150 gram zachte zeep (samenstel ling van na 1 Jan. 1941), hetzij 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Aug. 1941), hetzij 250 gram zeeppoeder, hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „E toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart P, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het pu bliek. doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. ZEEP VOOR WASSCHERIJEN De bestaande regeling ten aanzien van de was scherijen blijft onverminderd van kracht. De was scherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voor geschreven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van haar klanten in ontvangst te nemen en pas daar na een hoeveelheid van-twintig kilogram wasch- goed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten, in behan deling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat boven staand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „waschverzenders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, cafés enz. voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoeken, ser vetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoe ven te worden afgegeven. Nog een bon voor cacaopoeder 's-GRAVENHAGE, 27 Nov. De secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 30 November tot en met 27 December a.s. de met „een rantsoen cacao 2e periode" gemerkte bon recht geeft op het koopen van 50 gram cacaopoeder vermengd met 100 gram suiker. De belanghebbendenden dienen dezen bon gedu rende het tijdvak van 30 November tot en met 6 December a.s. wederom in te leveren bij hun win keliers, die op hun beurt de bonnen in de periode van 8 December tot en met 12 December a.s. bij de plaatselijke distributiediensten kunnen inwisselen legen toewijzingen. Gedurende het tijdvak van 14 December tot en met 27 December 1941 mag de cacaopoeder aan de consumenten worden afgeleverd. Verkoop vleesch en vleeschwaren. j-GRAVENHAGE, 27 Nov. Zooals bekend mag gedurende de eerste drie dagen van de distributie periode (Zondag, Maandag en Dinsdag) door den kleinhandel geen vleesch of vleeschwaren worden verkocht. Van bevoegde zijde wordt er met nadruk de aan dacht op gevestigd, dat dit verbod voor den gehee- j len kleinhandel, dus behalve voor slagerijen ook voor kruideniers, marktverkoopers e.d. geldt. Het koopen, zoowel als het verkoopen van genoemde waren gedurende de genoemde dagen der week is strafbaar. Frans Halsmuseum Een tentoonstelling ter viering van het 80-jarig bestaan? Het zal 30 Juni 1942 80 jaar geleden zijn dat het Gemeentelijk Museum van Schilderijen te Haarlem geopend werd. Vroeger Was dit museum gehuisvest ln eenige lokalen van het Stadhuis. 14 Mei 1913 werd het overgebracht naar het Frans Halsmuseum (het vroegere Weeshuis der Ned. Herv. Gemeente) op het Groot-Heiligland. Zooals men zich herinneren zal werd in 1937, ter viering van het 75-jarig bestaan, een Frans Halsten toonstelling gehouden. Deze is uitstekend geslaagd. Niet alleen in kunstzinnig, maar ook in financieel op zicht. Het batig saldo (ongeveer f 20.000) werd door de gemeente in een fonds gestort, waardoor het mo gelijk was gelden beschikbaar te stellen voor kunst aangelegenheden waarvoor het anders moeilijk is geld uit de gemeentelijke schatkist beschikbaar te stellen. Is er zoo zouden wij willen vragen geen aan leiding ook een tentoonstelling te organiseeren ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan. Er is zoo vernemen wij wel eens gedacht te Haarlem een Jan Steententoonstelling te houden, maar daarvan zal in dezen oorlogstijd wel niet veel kunnen komen. Waardevolle oude schilderstukken zijn immers zoo veilig mogelijk opgeborgen. Er worden evenwel in dezen tijd nog steeds exposities van moderne werken gehouden. Nu verschillende zalen van het Frans Hals museum beschikbaar gesteld kunnen worden zou het mogelijk zijn een uitgebreide tentoonstelling te hou den. In enkele steden heei't men veel succes gehad met het verzamelen van schilderstukken uit de eigen omgeving. Dit zou voor Haarlem en omgeving ook zeker de moeite loonen. Zeer vele schilders hebben hier gewerkt en mooie punten uit Oud-Haarlem en zijn schilderachtige omgeving in beeld gebracht. Ook de thans levende schilders hebben menigmaal op die wijze hun liefde voor het Haarlemsehe stadsbeeld tot uitine gebracht In de Stedelijke Atlas op het. Ge meente-archief zijn bovendien mooie oude teekenin- gon en aquarellen met beelden uit het verleden. Bij elkaar zou dit een interessante verzameling kunnen worden die ongetwijfeld belangstelling zou wekken jtan otad- en landgenoot DE VOETGANGER. Wie met een ladder loopt of een dergelijk groot voorwerp, een plank, een paal of iets dergelijks kan gemakkelijk het verkeer verstoren, als hij niet zoo veel mogelijk buiten dat verkeer blijft. Daarom is in de nieuwe verkeersregeling voorgeschreven, dat zij, die een voorwerp dragen, dat gemakkeiiik^het ver keer kan belemmeren, gehouden zijn, den^uitersten rechterkant van de rijbaan te houden, waarbij zij re kening moeten houden met het rijdend verkeer. Ook met kinderwagens en invalidenwagentjes is het oppassen. Deze mogen op de voetpaden worden voortgeduwd. Uit dit „mogen" blijkt, dat ook de rij weg voor hen vrij is, doch het spreekt vanzelf, dat zij in het voetgangersverkeer het veiligst zijn. Schoolklassen zijn voortaan „gesloten colonnes". Ten minste, als zij zich op den rijweg voortbewegen. Zij mogen ook het voetpad kiezen en zijn dan doodgewone verzamelingen voetgangers. Maar bewegen zij zich op de rijbaan, dan dragen zij rechten en verplichtin gen van een gesloten colonne, hetgeen dus beteekent, dat hun verband niet mag worden verbroken. Daar staat tegenover, dat zij bij duisternis of dichte mist vooraan de colonne een lantaarn met wit licht moeten voeren, terwijl de rechtervleugelman van het laatste gelid een lantaarn met rood licht moet dragen. Of dergelijke klasse-uitstapjes in mist of duisternis veel voorkomen, zij daargelaten. Het spelen van kinderen op de rijbaan is verboden. De Groote Markt te Haarlem Een belangrijke verandering De Groote Markt te Haarlem heeft in den loop der eeuwen herhaaldelijk een belangrijke verandering ondergaan. Vier gebouwen hebben den tijd getrot seerd: de Groote Kerk, het Stadhuis, de Vleeschhal en de Hoofdwacht, maar de overige bebouwing heeft sterk afwisselend karakter gehad. Het is nu 40 jaar geleden dat een belangrijke verandering heeft plaats gegrepen, die veel invloed gehad heeft op het stadsbeeld. Waar nu het café-restaurant „de Kroon" staat, was vroeger de sociëteit „de Kroon". Het was een vrij somber uitziend gebouw dat een gevel aan de Groote Markt en aan de Smeaestraat had. Eind 1901 werd besloten tot opheffing der sociëteit, waarna het ge bouw voor f 105.000 werd verkocht. Aan de Groote Markt werd eén café-restaurant gebouwd, in de Sme- destraat de schouwburgzaal. De bouwmeester van het gebouw aan de Groote Markt heeft zich bij het ont werpen ongetwijfeld laten leiden door het beeld van de Vleeschhal aan de overzijde van het plein. De schouwburgzaal werd aanvankelijk bespeeld door het Haarlemsch Tooneel onder Louis Bouw meester. Als schouwburg is de Kroon evenwel nooit een succes geweest. Toen de film haar veroveringen in onze stad maakte duurde het niet lang of de Kroon werd tot bioscooptheater verbouwd. Dit ging gepaard met het afbreken van het perceel tusschen „de Kroon" en de Hoofdwacht op de Groote Markt om plaats te maken voor den hoofdingang van het „Rembrandt- theater". Dit beteekende opnieuw een belangrijke ver andering op de Groote Markt. Aanvankelijk werd café „de Kroon" door een buf fetmaatschappij geëxploiteerd, later ging het over in de N.V. Gebrs. Brinkmann. „KLEIN DUIMPJE" IN NIEUWE UITVOERING. Leidde tot het dievenspoor. AMSTERDAM, 27 November. Hier een korrel, daar een korrel, nog een korrel, weer een korrel: het was als in het sprookje van „Klein Duimpje", al waren het ditmaal geen broodkruimels of kiezelstee- nen, maar rilstkorrels, welke de dieven van acht ba len rijst onbewust op straat hadden gedepo neerd, toen zij den buit behaald op een dekschuit aan den binnenkant, in veiligheid wilden brengen, niet wetende dat een der zakken lekte en zoodoende een aaneengesloten spoor langs den weg achter liet. Blijk baar waren ook de musschen minder oplettend ge- j weest dan de rechercheurs en zoo geviel het, dat deze laatsten, toen zij eenmaal het spoor ontdekt hadden, dit slechts behoefden te volgen om de bergplaats van het gestolene, een huis aan de Kromme Waal, te vinden, waar niet alleen de rijst, maar bovendien drie balen paardeboonen, eveneens van diefstal afkomstig, werden aangetroffen. De bewoner en nog twee mede-verdachten wer- Welke bonnen zijn thans geldig? Van 23 t.m. 29 November: 45-4 Brood 4 5 Brood 4 rants. Vs rants. Brood of gebak 45 Vleesch V2 rants. 5 Vleesoh of 45 VI.waren 1 rants. vleeschwaren 45 Melk 1 3/4 L. Melk 45A Reserve 13/4 K.G. Aardappelen 45B Reserve K.G. Aardappelen van 2 Nov. t. m. 2 9 November. 136 Algemeen 1 K.G. Suiker le periode Cacao 50 gram Cacao 137 250 gr. Koffiesurrogaat 138 Jam 1 39-142 Algemeen 1 rants. Bloem brood of gebak D en E Havermoui 250 gr. Rijst 143 Algemeen 250 gr. Havermout 144 250 gr. Gort 149 100 gr. Vermicelli of maïzena 1 45-148 Algemeen 100 er. Kaas vaji 21 Nov. t.m 9 Dec.: 53-54 Boter 125 gr. Boter 53-54 Vet 125 gr. Boter met reductie Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O Bon 14 tot 27 Dec. Bon 23 tot 3 Jan. 1942. Zeep Bon 135 Algemeen en Bon D Zeep der Zeep kaarten 1 rantsoen zeeD. Bon D Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pet. t.m. 30 Nov. Bon J Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941 confereeren met Roosevelt. Onderhoud van drie kwartier. WASHINGTON, 28 November. (D.N B.) De Japan- sche ambassadeurs, Koeroesoe en Nomoera, hebben Donderdag een onderhoud van ongeveer drie kwar tier gehad met Roosevelt. De Associated Press mebit dat Koeroesoe na het onderhoud ten overstaan van de pers heeft, verklaard dat het onderhoud ,zeer vriendschappelijk" was ge weest en dat hij geenerlei instructie had om naar Japan terug te keeren. Op de vraag of hij Hull in de eerstvolgende dagen weer zal ontmoeten, weigerde Koeroesoe antwoord te géven. Aan Nomoera werd de vraag gesteld of de Anierikaansche nota van Woens dag een basis biedt voor verdere onderhandelingen. Hij antwoordde dat van Tokio nog geen antwoord was ontvangen en hij derhalve deze vraag niet kon be antwoorden. Het Japansche blad „Asahi" noemt de overhandi ging der Amerikaansche voorwaarden aan de Japan sche vertegenwQordigers te Washington den laatsten stap in de Japansch-Amerikaansche onderhandelin gen, aldus meldt Domei. Het succes of de mislukking van de onderhandelingen, zoo vervolgt het blad. hangt er uitsluitend van af of in die Amerikaansche voor waarden de natio'nale overtuigingen van Japan wor den erkend of afgewezen. De drie beginselen welke de minister-president Tojo heeft uiteengezet in zijn rede voor den Rijksdag, o.w. 1) geen inmenging van derde mogendheden in de Chineesche kwestie, 2) an nuleering der vijandige economische maatregelen te gen Japan, 3) verhinderen dat de Europeesche oorlog op Oost-Azië overslaat) waren de rechtstreeksche uiting van Japan's ijzeren overtuiging. Tiet blad is van meening dat de voorwaarden het laatste woord van de Ver. Staten behelzen, althans wat de onderhandelingen betreft. Indien de Ver. Sta ten het Japansche standpunt erkennen, zullen de Ja pansch-Amerikaansche betrekkingen hersteld worden en zal de Stille Oceaan zijn naam weer waardig wor den. Doch indien het tegendeel gebeurt, indien het antwoord ongelukkigerwijze een bedreiging beteekent voor het bestaan van Japan en zijn rechten en belan gen in gevaar brengt, dan zal Japan vastberaden op treden om den toestand te herzien. De teerling is ge worpen voor onze oogen. Wij wachten af, bereid om aan eiken toestand het hoofd te bieden. Domei constateert dat sedert de boodschap van Konoye de houding der Ver. Staten niet gewijzigd is. Het hoogtepunt is thans bereikt met de overhandi ging van de Amerikaansche nota, die aantoont dat de Ver. Staten hun houding jegens Japan definitief DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Uitbraakpogingen der bolsjewisten bij Leningrad verijdeld. zHOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 27 No vember. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „In den centralen en den Noordelijken sector van het Oostelijk front zijn nieuwe vorderingen gemaakt. Sovjet-aanvallen bij en ten Noorden van Rostof zijn met zware verliezen voor den tegen stander afgeslagen Ook aan het omsingelingsfront bij Leningrad zijn verscheidene uitbraakpogingen van den vijand mislukt. Tijdens een nachtelijk gevecht met Britsche mo- lortorpedobooten in het Kanaal hebben patrouille booten verscheidene vijandelijke booten met vol treffers beschadigd. Het verlies van twee Britsche motortorpedobooten kan worden aangenomen Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht haveninstallaties aan de Zuid- en Westkust van Engeland gebombardeerd. In Noord-Afrika duren de gevechten met onver minderde kracht voort.. Voor de kust van Cvre- naïca heeft een Duitsche duikboot een Britschen torpedobootjager van de „Jervis"-klasse tot zinken gebracht. Aanvalspogingen van het Britsche luchtwapen met zwakke strijdkrachten op het Noordwest Duit sche kustgebied bleven zonder etfect. In den tijd van 19 tot 25 November heeft het Britsche luchtwapen 91 vliegtuigen verloren. Hier van 68 in het gebied van de Middellandsche Zee en Noord-Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 29 eigen vliegtuigen verloren". den gearresteerd en de goederen werden in beslag hebber, vastgelegd. Alles hangt thans af van de bepa- genomen I g van een standPun* door Japan ten opzichte van Italiaansch weermachtsbericht Duitsclie en Italiaansche pantserafdeelingen heroveren Sidi Omar. Uitvalspogingen uit Tobroek verijdeld ROME, 27 November. (Stefani). Het 543ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier 1Ui(In de Marmarische woestijn bevinden de strijd krachten der spil zich nog steeds in nauwe tacti sche samenwerking in hardnekkigen strijd met de Britsche strijdkrachten in het gebied ten Zuid-oosten van Tobroek en aan het front van Solloem. Ook gis teren zijn aanzienliike successen behaald. Aan het front van Solloem is de belangrijke stelling Sidi Omar door Duitsche en Italiaansche pantser-at- deelingen heroverd, terwijl de divisie Savona aan vallen van vijandelijke pantserwagens afsloeg. Onaf gebroken worden Engelsche gevangenen binnen gebracht te Bardia, dat hecht in onze handen is. Meer naar het Westen bevond zich de divisie Ariete in hevigen strijd met gemotoriseerde afdeelmgen en afdeelingen infanterie van den vijand. In den centralen sector kwam het opnieuw tot botsingen tusschen .pantserafdeelingen. Duitsch- Italiaansche strijdkrachten hebben een tegenaanval ondernomen, waardoor den vijand opnieuw groote verliezen werden toegebracht. Voor Tobroek hebben onze afdeelmgen wederom nieuwe uitvalspogingen der belegerden verijdeld. De verdedigingsstellingen en havenwerken werden opnieuw gebombardeerd door formaties der Ita liaansche luchtmacht. Engelsche oorlogsschepen hebben zonder succes kustsectoren ten westen van Tobroek beschoten. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aanval op Benghazi gedaan. Eenige gebouwen werden getroffen, doch er zijn geen slachtoffers te betreuren. Agedabia werd opnieuw door drie vijandelijke vlieguigen aangevallen. Een toestel van hel. type Bristol werd door onze jachtvhegers neergeschoten. De bestuurder en de waarnemers werden gevangen genomen. De Italiaansche en de Duitsche luchtmacht waren onafgebroken m actie en hebben krachtige aanvallen gedaan op vijande lijke concentraties van troepen en auto's. Bu lucht gevechten heeft onze luchtmacht, die met nieuwe vliegtuigen opereert, in totaal dertien vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, daarbij onderscheidde zich in het bijzonder een jachteskadrille, die in een gevecht tegen 30 Curtiss-toestellen er zeven neer haalde en andere op doeltreffende wijze beschoot zonder verliezen te lijden. Twee vijandelijke vlieg tuigen. die een onzer verkenningstoestellen hadden aangevallen, werden getroffen, terwiil ons vlieg tuig, hoewel het beschadigd was, op ziin steunpunt kon terugkeeren. De Duitsche luchtmacht heeft Maandag nog 6 en Dinsdag 7 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. In Oost-Afrika zijn Gondar en de stellingen in de nabijheid voortdurend door artillerie beschoten en door de vijandelijke luchtmacht gebombardeerd. Onze batterijen beantwoordden 00 doeltreffende wij ze het vijandelijke vuur en verijdelden verschillende pogingen van den vijand, die onze stellingen wilde naderen. Volgens nadere berichten heeft de vijand in de gevechten, die op 20 November bh het steunpunt, Tsjelga geleverd zijn, de volgende verliezen gele den: Twee Engelsche officieren gesneuveld en an deren gewond, 350 Soedaneesche soldaten gesneu veld of gewond. In den afgeloopen nacht heeft onze luchtmacht met zeer explosieve bommen de vliegvelden Micab- ba en Halfar op Malta bestookt. VERDUISTEREN Van 17.33 tot 9.24 Maan 28 Nov. op 15.36, 29 Nov. onder 3.22 Door de eindelooze uitgestrektheden van het Oostelijk sneeuwlandschap trekken duizenden Sovjet-krijgsgevangenen naar de kampen achter het front. (Atlantic-HollancP) deze nota. De Japansche regeering moet nagaan of tusschen het voorstel van Japan en de Amerikaan sche nota punten van aanraking bestaan. Daarbij moet worden opgemerkt dat een toenemende bemoeilijking van den toestand opgemaakt kan worden uit de ver scherpte houding van de met de Ver. Staten samen gaande staten tegenover Japan. WAT WASHINGTON VERLANGT. WASHINGTON, 28 November (D.N.B.) Een plotselinge verstrakking der Amerikaan sche houding heeft, naar United Press meldt, de Amerikaansch-Japansche vredesbesprekin gen in gevaar gebracht. Staatssecretaris Huil, die 11a een reeks besprekingen overgegaan is van een verzoeningsgezinde houding tot een intransi gente houding, heeft, zoo meldt het agentschap, den. Japanschen onderhandelaars medegedeeld, dat geenerlei regeling mogelijk is, wanneer Japan zich niet bereid verklaart om 1. Uit het bondgenootschap met de spil te tre den. 2. Zijn troepen uit China terug te trekken, en 3. Zijn steun te onttrekken aan de regeering van Wang Tsjing Wei. In welingelichte kringen te Washington heerscht volgens de Associated Press weinig optimisme ten aanzien van de mogelijkheid eener hey-vatting der besprekingen met Japan. Men wijst er echter op dat van den kant der Ver. Staten de deur niet is gesloten voor verdere conferenties. Ofschoon ook over de conferentie van gisteren in het Witte Huls nog niets bekend is geworden., zou geen wijziging zijn geko- en in de situatie. In aansluiting op de besprekingen van gisteren in het Witte Huis heeft Sumner Welles op het staats- departement een onderhoud van een half uur gehad met den Australisch en gezant Casey. - Naar te Rome verluidt zal de Italiaansche mi nisterraad op 29 November onder voorzitterschap van den Duce in het Palazzo Viminale bijeenko men ter behandeling van talrijke belangrijke aan gelegenheden. (D.N.B.) Behandel de dieren niet zachtheid, spaar de vogels. Ook de meeuwen worden niet vergeten en deze winterschc stadsbewoners kennen hun jeugdige weldoeners en zijn steeds op het appèl, wanneer er een versnapering wacht. (Pax-Holland-De Haan-m). Radiorede van ir. Mussert HILVERSUM. 27 November. Het A.N.P. meldt, dat voor de Nederlandsche radio ir. A. A, Mussert, leider der N.S.B., de volgende rede heeft uitgespro ken: „Daar staat het zoo simpeltjes in onze kranten: Amerika bezet Nederlandsch koloniaal gebied, thans ook Suriname in bescherming genomen. Maar wat gaat er niet om in de harten van ons Nederlanders, die weten, dat West-Indië duizenden K.M.'s verwij derd ligt van welk bestaand of mogelijk toekomstig oorlogsterrein dan ook, en dat er van bescherming dus geen sprake kan zijn. maar dat het hier louter gaat om roof, roof van het honderden jaren oude Ne derlandsche bezit in Zuid-Amerika, roof onder goed praten door de heeren, die in de Meidagen van 1940 naar Londen gevlucht zijn en daar uitverkoop hou den van de bezittingen van het Nederlandsche volk. Het is diep tragisch te zien, hoe ons volk de dupe is geworden van hen, wier heilige roeping het zou moeten zijn om het te beschermen en het te lelden. Het begon al eenige jaren geleden met den uitver koop van onze boter voor 40 et. per K.G. Tegelijkertijd daarmede werden beruchte buiten- landsche zwendelaars door de heeren regeerders op ons volk losgelaten om het uit te plunderen: Barmat, Mannheimer enz. Daarna werd duizend millioen gul den aan goud naar Amerika verscheept. Met vol be wustzijn werd ons volk aan den verkeerden kant ge plaatst, zoodat toen Duitschland hier moest ko men volkomen onnoodig duizenden jongens moesten vallen, terwijl de heeren hun koffers pakten en er van door gingen. Tevens hadden zij zooveel mogelijk schepen naar Engeland gestuurd, die sindsdien in En- gelschen dienst varen, voorzoover zij niet reeds getor pedeerd zijn Prompt werd nog tijdens de oorlogsda gen Curasao bezet door Engeland, dat het op zijn beurt weer verkwanseld heeft aan Amerika of juister gezegd: aan de Vereenigde Staten. En nu is dan het bericht gekomen, dat Nederlandsch Guyana (Surina me) bezet is. Voor mij was dit geen verrassing. In mijn op 26 October jl. te Utrecht gehouden redevoering heb ik immers reeds gezegd dat bet bij de bezetting van Curasao niet zou blijven en dat de onverantwoorde lijke politiek van de Nederlandsche emigrantenregee- ring nog tot verdere noodlottige gevolgen aanleiding zou geven. Er zijn nog altijd Nederlanders, die naar den zoo genaamde Oranjezender luisteren, en die er nog aan gelooven ook. Behalve de aller-ongeneeselijksten, zul len er toch velen zijn, die nu begrepen hebben, hoe zij bij voortduring door die lieden bedrogen worden. Immers, nog maar eenige dagen geleden, om pre cies te zijn op 17 November, heeft deze leugenfabriek verkondigd: In opdracht van de onderdrukkers wordt door de kranten in Holland beweerd, dat Curasao nu door de Engelsche regeering aan de Vereenigde Staten in han den is gespeeld. En verder: Diegenen, die de gevoelens kent, welke Amerika ten aanzien van het Nederlandsche volk nu heeft, zal met mij inzien, dat datzelfde Amerika zich niet op kosten van het Koninkrijk der Nederlanden verrijken wil. Ja het is toch brutaal om zooiets te verkondigen om dan rustigweg een week later met de boodschap te komen, dat Amerika om de rijke bauxietmijnen Suriname heeft bezet Nu zal er toch waarlijk in Nederland geen denkend wezen meer zijn, dat niet weet, dat in Amerika de Nederlandsche gewesten zijn uitverkocht, voor zoover het betreft de groote waarden petroleumindustrie en bauxiet. Zoo heeft dan het Witte Huis (de zetel van de Ame rikaansche regeering in Washington) officieel bekend gemaakt, dat Amerikaansche troepen naar Suriname werden gezonden, d.w.z. Suriname zullen bezetten. Het is de moeite waard de officieele verdediging van dit schelmenstuk nader te bezien. Doel van de bezet ting: dit zijn de bauxietmijnen, die voor 60 procent de grondstof leveren voor de Amerikaansche allumi- nium-industrie. Ziet, dat is nu het eenige sympathieke van het geheele verhaal. Van Engelschen zijn wij al tijd gewend geweest dat, als zij op roof uitgingen, zij dan verkondigden, dat het ging om de bescherming van het Christendom en de beschaving, en zij be doelden daarmede petroleum en katoen. Amerika heeft hiervoor in de plaats gesteld democratie en vrij heid en bedoelt ook: petroleum, katoen, rubber, bauxiet, enz. Deze keer hebben de Amerikanen eerlijk gezegd, dat het om bauxiet gaat. Die eerlijkheid is het eenige sympathieke. De noodzaak der bezetting zou zijn veiligheid der mijnen te waarborgen. Er kan dus een vijand verwacht worden. De normale mensch vraagt dan: wie is de vijand, waar is de vijand? Daar over wordt echter volmaakt gezwegen. De heeren hebben vergeten om ons te vertellen door wie de bauxietmijnen in het binnenland van Suriname be dreigd worden. Een ieder weet, dat er duizenden kilometers in den omtrek van die mijnen geen vijand bestaat. Dat het voor Duitschland, om het kind maar bij den naam te noemen, een volkomen onmogelijk heid is om ook maar zelfs in de buurt te komen. De onzin van de bescherming ligt er dus duimdik op. Er is geen schijn van noodzakelijkheid voor bezetting. Geen Nederlandsche bezetting zeggen de emigranten in Londen, want Nederlandsche troepen zijn noodig in Oost-Indië, en het Nederlandsche Legioen in Enge land moet het Moederland gaan bevrijden Och ja, waarom niet? Stalin kon de Duitsche troepen in Rus land niet tegenhouden met minstens 10 millioen man, tienduizenden kanonnen, vliegtuigen en pantserwa gens. Daarom is het best t.e begrijpen dat de heer Gerbrandy zijn duizend man van het Nederlandsche Legioen in Engeland bij elkander wil houden om de Duitsche weermacht uit Nederland te smijten. Hoe is het mogelijk dat die lieden denken dat er hier menschen zijn die zullcen daverenden onzin ge looven? Maar het mooiste komt nog: De heeren hebben aan Brazilië verzocht om mili taire maatregelen te treffen aan de Braziliaansche grens. Dit is een speculatie op de onwetendheid van de menschen. Immers, de grensgebieden Suriname en Brazilië zijn volkomen ontoegankelijk oerwoud Zelfs de Boschnegers komen er niet doorheen. Het is eigenlijk dwaas om nog een woord te ver spillen aan de drogredenen van de emigrantenregee- ring, die recht wil praten wat zoo voor een ieder duidelijk zichtbaar krom is De zaak is heel eenvou dig, en komt hierop neer. dat de Vereenigde Staten gebruik maken van de onmacht der Europeesche Staten, om de Europeesche eigendommen te roovea. (Vervolg op de volgende, peg J

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1