Haarlem's Dagblad Bolsjewistische stellingen in den middensector van het Oostelijk front doorbroken. Slag in de Marmarische woestijn onafgebroken voortgezet. 59e JAARGANG No. 17931 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 29 NOVEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.13, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regelt 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17V4. Groenties zie rubriek. Hoogtij-dagen te Haarlem Het plan van „Haarlem's Bloei" Maarmalen is op de wenschelijkheid gewezen de aantrekkelijkheid van I-laarlem te verhoogen door het brengen van meer vertier. De stichting ..Haar lem's Bloei" benoemde eenigen tijd geleden een commissie om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid voor Haarlem een hoogtijdag in te voeren, zooals men die reeds in verschillende steden kent. Leiden heeft zijn IS October-feesten, Alkmaar herdenkt elk jaar dat daar de victorie begon. Naar wij vernemen is deze commissie niet haar arbeid gereed gekomen, haar rapport zal binnenkort in het bestuur der stichting besproken worden. De commissie heeft aanbevolen de Haarlemsche hoogtijdag uit te breiden tot een feestweek met een dag als hoofdmoment. Het is de bedoeling dan ver schillende feesten te organiseeren waarbij de bloem in het middelpunt derb elangstclling zal staan. Om hef welslagen te bevorderen wordt in overweging ge geven bij do voorbereiding en uitvoering der plannen de medewerking te vragen van verschillende organi saties die betrokken zijn bij de bloementeelt en -handel. Voor het houden van de feestweek wordt de msand Augustus aanbevolen. De bomaanval op Maastricht N.V.D. en Roodc Kruis helpen getroffen bevolking MAASTRICHT, 28 Nov. Omtrent de hulpver- leening aan de slachtoffers van den bomaanval te Maastricht meldt het A.N.P.: In samenwerking met het Roode Kruis heeft de Nederlandsche Volksdienst onmiddellijk op groot- scheepsche wijze maatregelen getroffen ojn de ge troffenen te heipen en hun nood te lenigen. In open bare gebouwen is voor huisvesting gezorgd; men heeft alles hier zoo goed mogelijk ingericht en vpor een behaaglijke warmte zorg gedragen. Voor de in richting heeft het Roode Kruis tevens bedden be schikbaar gesteld en de N. V. D. heeft de zorg voor kleeding en maaltijden op zich genomen. Alle ge troffenen hebben vooral ook allen mogelijken steun gekregen bij het aanschaffen van ondergped, schoe nen en andere kleeding. DeN. V. D. reikte distri butiebescheiden en waardebonnen uit, zoodat allé gezinnen nog in den loop van Vrijdag in de eerste behoeften konden voorzien. Waar dit noodig was, is ook geld beschikbaar gesteld. Warm eten werd door de centrale keukens ver schaft. De plaatselijke leider en de provinciale lei der van den N. V. D. waren zelfs in den nacht on vermoeid bezig om den getroffenen alle hulp te brengen Ook vandaag hebben zij" herhaaldelijk met alle slachtoffers persoonlijk gesproken om hun maatregelen te kunnen treffen. In den loop van den avond is ook de vertegen woordiger van den landelijken leider van den N. V. D. uit Den Haag aangekomen. Hij bracht aan alle geziünen een bezoek een zegde verdere hulp toe. Te dien einde heeft hij aan de provinciale leiding een bedrag van 20.000 achtergelaten voor de eer ste hulpmaatregelen. In de volgende dagen zal ae N. V. D. zijn belangrijkste taak zien in een nauw keurige zorg van elk gezin apart. Hij zal in de eer ste plaats bewerken, dat de getroffenen een voor- loopig onderdak vinden in particuliere woningen of hotels. Ook den achtergeblevenen en vooral den gewonden is onmiddellijk hulp verleend. Als eerste teeken van de verbondenheid zijn bloemen, fruit en andere at tenties beschikbaar gesteld. Liquidatiebesluit 1941 AMSTERDAM, 28 November. Bij adres van 7 November 1941 aan den waarnemend secretaris generaal van het departement van financiën heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Am sterdam aangedrongen op verlengen van den ter mijn, gedurende welken naamlooze vennootschap pen gebruik kunnen maken van het liquidatiebe sluit 1941. Genoemde kamer ontving thans de mede- deeling, dat de waarnemend secretaris-generaal de inspecteurs der directe belastingen en der registra tie heeft gemachtigd namens hem te beschikken op verzoeken: le. Tot verlengen van den termijn voor het nemen van een besluit tot ontbinden van een naamlooze vennootschap uiterlijk tot het einde van het kalen derjaar -1941. 2e. Tot verlengen van den sub le. genoemden ter mijn tot na het einde van het kalenderjaar 1941, indien de belanghebbenden het voornemen hebben de naamlooze vennootschap naar artikel 1 (niet naar artikel 6) van het liquidatiebesluit 1941 om te zetten in een commanditaire vennootschap, doch de gewijzigde regeling van deze vennootschap, welke in voorbereiding is, willen afwachten. 3e. Om een overdrachtstijdstip te mogen kiezen, dat valt na 15 December 1941. Als overdrachts tijdstip zal echter geen later tijdstip dan 31 Decem ber 1941 kunnen worden toegelaten, ook niet in dien het besluit tot ontbinding nog na dien datum zou kunnen worden genomen. Ziekteverzekering voor Nederlanders in Duitschland 's-GRAVENKAGE, 28 November. Officieel wordt medegedeeld: De verzorging van de Nederlanders, die in het Duilsche rijk arbeiden en van hun familie door de ziekenfondsen was tot nu toe reeds zeer goed. doch onlangs is dit nog verder uitgebreid en wel ou het gebied der bevalling. De Duitsche ziekteverzekering heeft steeds alle kosten van geneesheer, geneesmiddelen en vroed vrouw bij een bevalling voor haar rekening geno- mx. Thans heeft de rijksminister van Arbeid bepaald, dat met ingang van 1 November 1941, behalve deze hulp een som van f 55 moet worden uitbetaald bij bevalling. De Nederlandsche arbeiders, die in het Duitsche rijk wej'ken, genieten hierdoor met hun gezin een vergaande hulp van de verzekering. Op het gebied van de ziekteverzekering lijdt hij geen enkele schade door het werken in Duitschland, wanneer men reke ning houdt met de vérgaande verbetering van 1 November 1941. Voor zoover zij tot nu toe niet reeds beter behandeld werden, zijn hij en zijn gezin thans, wat betreft de ziekteverzekering, minstens in gelijken toestand, als wanneer hij in Nederland zou zijn gebleven. (Onderstaande is reeds in een deel van onze vorige oplage opgenomen.) Distributie van havermout en peulvruchten 's-GRAVENHAGE, 28 November. (A.N.P.) De se cretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt in aansluiting op het bonaanwij- zlngsbericht van Vrijdag 28 November 1941 nog het volgende bekend met betrekking tot de distributie van havermout en peulvruchten: De haverpositie "maakt het noodzakelijk, de distri butie van havermout althans voorloopig te eindigen. Hiervoor in de plaats zullen peulvruchten worden verstrekt tot een gelijke hoeveelheid per 4 weken, dus eveneens 250 gram. Ten einde de nog aanwezige voorraden havermout te ruimen zal de eerstvolgende zoogenaamde havermoutbon niet volledig door peul vruchten worden vervangen, doch zullen op dezen, 30 November ingaanden bon voor zoover voorradig, naar keuze havermout of peulvruchten beschikbaar zijn. Gedurende het tijdvak van 30 November tot en met 27 December a.s. zal dus de met „161" genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen" recht geven op het koopen van 250 gram havermout of aardappel- meelvlokken (dit alles voor zoover nog aanwezig) of 250 gram peulvruchten. Voorts kan worden medegedeeld, dat los van deze verstrekking van peulvruchten ter vervanging van havermout. de eigenlijke peulvruchtendistribu- tie in voorbereiding is en in de tweede helft van De- gember kan worden tegemoet gezien. De Rijksuniversiteit te Leiden De meening- van prof. Van Dam 's-GRAVENHAGE, 29 November. Het A.N.P. meldt: De uitingen van prof. Van Genechten over ons hooger onderwijs, in het bijzonder over de Leid- sche Universiteit, vormden het uitgangspunt tot een vraaggesprek tusschen den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, en een redac teur van het A.N.P. Meer speciaal was daartoe aanleiding de passage in het. verslag van het onderhoud met prof. Van Genechten, waar deze gezegd had: „Wij, nationaal- socialisten, hopen nu, dat Leiden binnen korten tijd uit zijn asch zal herrijzen als een volksche universi teit, waar de wetenschap in dienst van het volk wordt gesteld. Ik verheug mij. aldus prof. Van Genechten, er zeer over, dat Maandagochtend (17 Nov. red.) de secretaris-generaal van het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescherming op de tentoonstelling van Duitsche wetenschap te Amster dam hetzelfde standpunt heeft ingenomen". Prof. Van Dam stelde er prijs op allereerst te doen uitkomen, dat hij te Amsterdam niet op Leiden heeft gezinspeeld, doch over wetenschap en volksgemeen schap in het algemeen heeft- gesproken. Onder deze omstandigheden wilde de secretaris-generaal gaarne de passage uit zijn rede, waarop de heer Van Ge nechten waarschijnlijk heeft gedoeld, letterlijk doen volgen. Zij luidde: „Verder moet het ieder opvallen, hoezeer ook de Duitsche wetenschap' door het belang van den staat wordt beïnvloed. De wetenschap is in dienst van het vaderland en het volk gesteld, in een omvang, welke, hier te lande onbekend is geweest. Soms kan men bij ons constateeren, dat men op theoretische gron- ■den hier afwijzend tegenover staat met de bewe ring, dat de wetenschap en haar beoefenaren vrij moeten zijn en het een aantasten van deze vrijheid beteekent, wanneer de staat of de volksgemeenschap met bepaalde wenschen in dit opzicht naar voren komt. Ik ben het daarmee eens, voor zoover dit het resultaat van den arbeid betreft: de onderzoeker moet zich bij het uitwerken van zijn resultaten uitsluitend door wetenschappelijke overwegingen laten leiden. Ik ontken echter de noodzakelijkheid van de vrijheid van de wetenschap in algemeenen zin. De staat heeft natuurlijk het recht, van de wetenschap de oplossing van bepaalde vraagstukken te verlangen. De onder zoeker is immers lid van de gemeenschap en zijn we tenschappelijk apparaat is hem immers in de meeste gevallen door deze volksgemeenschap ter beschikking gesteld. Zoo hebben wij Nederlanders herhaaldelijk ook zelf gedaan. Ik herinner slechts aan de problemen der volksgezondheid, aan de drooglegging der Zuiderzee, aan het in wording zijnde nationale plan als voor beelden van geleide wetenschap". In verband hiermede merkte prof. Van Dam op, dat wetenschap in dienst van het volk toch eigenlijk iets anders is dan volksche wetenschap. 1 verband hiermede mei-kte prof. Van Dam op, dat wetenschap in dienst van het volk toch eigenlijk iets anders is dan volksche wetenschap. Wat verstaat u dan onder volksche wetenschap en hoe denkt u zich de beoefening daarvan? Het begrip „volksche wetenschap" gaat naar ijn meening verder dan de vorm van wetenschap, waar over ik in Amsterdam sprak. Ik zou er onder willen verslaan wetenschap, die als het ware met het volk is vergroeid, en welker beoefenaren den samenhang met het geheele volk ten volle beseffen en in hun ontwikkeling in aanraking zijn gekomen met de vraagstukken van de volksgemeenschap. Die beoefe naren moeten daartoe door een werkelijk volksche opvoeding in staat worden gesteld en eerst wanneer die opvoeding ten volle functionneert zal dit ideaal worden verwezenlijkt. Met welke middelen stelt u. zich voor dit te be vorderen? Een van de belangrijkste en het gemakkelijkst te realiseeren middelen van die volksche opvoeding is m.i. de Arbeidsdienst. Hoogstwaarschijnlijk zal deze in het komende jaar voor onze aanstaande studenten verplicht worden gesteld. Deze eisch zal dan .voorals nog alleen voor de mannelijke jongelui gelden en slechts in geval van afkeuring bij het voor den Ar beidsdienst noodzakelijk onderzoek zal van dien eisch bij de toelating tot universiteit of hoogeschool wor den afgezien. Die eisch zou dus voor alle instellingen van hoo ger onderwijs behooren te gelden? Inderdaad, dat is mijn opvatting. Welke zijn dan in het bijzonder de voórnemens ten aanzien van Leiden? Leiden zal zoo spoedig mogelijk dienen te wor den heropend. Of daartoe moet worden afgewacht tot er werkelijk een volksche universiteit kan ontstaan, betwijfel ik. De volksche universiteit beschouw ik immers als het hoogtepunt van de volksche opvoeding, doch dat kan m.i. niet uit den grond worden gestampt. De ontwikkeling van onze hoogescholen in die rich ting zal geleidelijk moeten gaan. Mijn meening is dan ook, dat wij er naar moeten streven van het oude al datgene te behouden, dat levensvatbaar is. Natuurlijk zal, voordat de Rijkscommissaris tot her opening van de Leidsche universiteit overgaat, een verandering van aspect moeten hebben plaats gevon den. Aan de voorbereidingen der in dit verband te nemen maatregelen wordt gewerkt. Zijn er ook verder wijzigingen van de toelatings- eischen te verwachten? Met het oog op den heerschenden noodtoestand, waardoor op verscheidene scholen voor voorberei dend hooger en middelbaar onderwijs het normale programma niet kon worden verwerkt, zullen de eischen van de in 1942 af te nemen eindexamens ten aanzien van de z.g. intellectueele vakken worden ver minderd. Verder zal, juist om het hooger onderwijs meer dan tot nu toe met de volksgemeenschap te doen vergroeien, de regeling der studiebeurzen aan een herziening worden onderworpen om een ruimere toe treding van uitmuntende candidaten uit financieel minder draagkrachtige kringen mogelijk te maken. Daarbij moet rekening worden gehouden met den toe stand van 's rijks schatkist, die helaas geen groote uit breiding van het totaalbedrag der studiebeurzen toe laat. Hoe denkt u zich de ontwikkeling van de ver houding tusschen hoogleeraren en studenten? Er zal een nauwere band tusschen hen dienen te worden gevormd. In de plaats van de verschillende studentenorganisaties, die ten deele al verdwenen zijn, zal er een algemeene studentengemeenschap moeten tot stand komen. Verder zal meer aandacht dienen te worden besteed aan sport en lichamelijke opvoe ding. Ook voor de hoogleeraren? Voor zoover zij daartoe ln staat zijn, zou ik gaarne zien, dat ook zij van hun belangstelling daar van doen blijken. Heeft de sluiting van Leiden ook directen invloed op de met de universiteit verbonden laboratoria en klinieken? Voor zoover daar wetenschappelijk werk wordt verricht kan dit op de gebruikelijke wijze doorgaan De te nemen maatregelen hebben alleen op het onder wijs betrekking. Daar de indruk is gewekt, als zouden de uitslagen van de examens aan de Leidsche Universiteit in de laatste maanden niet met den noodigen ernst door de hoogleeraren zijn vastgesteld, heb ik een onderzoek hiernaar ter hand genomen, waarvan de uitslag te zijner tijd bekend zal worden gemaakt. Inderdaad zijn er den laatsten tijd te Leiden zeer veel examens af gelegd, doch voorloopige informaties omtrent het aantal geslaagden en het aantal afgewezenen hebben mij reeds den indruk gegeven, dat het percentage der afgewezen candidaten niet abnormaal klein is ge weest. Overigens spreekt het vanzelf, dat houders van deze maand te Leiden behaalde universitaire diplo ma's de aan het bezit van hun getuigschriften verbon den rechten kunnen uitoefenen. De overigen hebben de gelegenheid en daarvan is reeds een ruim ge bruik gemaakt hun studie aan een andere univer siteit voort te zetten en zij kunnen, zoodra Leiden zal zijn heropend, desgewenscht daarheen terugkeeren. Handelszaak te Utrecht geplunderd De dieven gesnapt Het is aan de Utrechtsche politie gelukt, de in braken in een handelszaak in de Zadelstraat te Utrecht, welke met. de regelmaat van een klok terug kwamen en de politie voor een raadsel plaatsten, op te lossen. Aanvankelijk vermoedde men, dat iemand, die in het bezit van een sleutel was zich toegang tot den winkel kon verschaffen, doch door middel van een eenvoudig trucje kwam men te weten, dat er perso nen binnenkwamen, die noch door de voordeur, noch door een andere deur de handelszaak betraden, want wanneer de recherche achter de deuren wat zeep poeder strooide en den volgenden dag terugkwam om te zien of er ongenoode gasten waren binnengeslopen, bleek, dat het zeeppoeder in ongeschonden toestand was gebleven en toch waren er weer verschillende goederen verdwenen. Toen trok een houten tusschen- schot de aandacht, dat den winkel en een huis aan de achterzijde van elkaar scheidde. Dit schot bestond slechts uit houten planken, welke vrij gemakkelijk konden worden verbogen. Een tweede val werd daarna opgesteld. Men plaat ste achter het schot een kartonnen wand en ditmaal had de politie meer succes, want Donderdagnacht was men door dit tusschenschot naar binnen gedrongen. De verbogen planken waren weer in den normalen stand gebracht, doch het karton vertoonde uiteraard een knak. Toen was het raadsel spoedig opgelost. Bij de achterburen werd een onderzoek ingesteld en daar in een woning boven een pakhuis in de Boterstraat vond men terug wat men in de zaak aan de Zadel straat vermiste. Het bleek, dat de daders waren de 45-jarige A. P. B. en diens 16-jarige zoon, die gedurende geruimen tijd op bovengenoemde wijze in het andere huis waren binnen gedrongen. De vader spoorde zijn zoon aan, zich telkens weer door het schot te wringen om zoo doende de artikelen, voornamelijk zeep, weg te ne men. De planken konden vrij gemakkelijk naar binnen gebogen worden, waarna zij na den strooptocht terug getrokken werden. De kartonnen wand is vader en zoon noodlottig geworden. Beiden hebben een bekentenis afgelegd. In hun huis werd nog een partij zeep aangetroffen ter waarde van ongeveer f 250. (A.N.P De burgemeeser van Utrecht heeft bij verordening bepaald dat het aan meisjes beneden den leeftijd van 18 jaar verboden is zich na 6 uur in cafés en derge lijke inrichtingen te bevinden, tenzij zij in het bezit zijn van een bewijs van ouders of opvoeders, waarbij toestemming tot cafébezoek gegeven wordt. Boven dien moeten de meisjes begeleid zijn door een meer derjarig persoon. (A.N.P.) VERDUISTEREN 29 Nov. van 17.52 tol 9.25 Maan 29 Nov. op 15.56, 50 Nov. onder 5.50 50 Nov, van 17.51 lot 9.27 Maan 50 Nov. op 16.22, 1 Dee. onder 6.55 DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Tegenaanvallen in het Zuiden afgeslagen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FuHRER. 28 No vember (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „Bij Rostof en in de Bocht van de Donetz zijn sterke Sovjet-tegenaanvallen, gesteund door vlieg tuigen en tanks, met zware, bloedige verliezen van den vijand afgeslagen. Op enkele plaatsen aan het front duren de gevechten nog voort. In den middensector van het Oostelijk front zijn sterke vijandelijke verdedigingsstellingen doorbro ken. Legerartillerie bestreed met succes schepen voor Leningrad. De vernieling van vijandelijke spoorlijnen werd over het geheele front voortge zet, waarbij de tegenstander veel rollend mate rieel inboette. Dag- en nachtaanvallen van ge vechtsformaties waren gericht op militaire instal laties te Moskou en Leningrad. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht haveninstalla ties aan de Zuid-Oostkust aangevallen. Bij aanhoudende zware gevechten in Noord- Afrika, vooral bij de afweer van.vijandelijke uit- valspogingen uit Tobroek. zijn weer tal van vijan delijke tanks vernietigd. Troepenconcentraties en colonnes auto's van den vijand aan het front ln Marmariea werden door formaties Duitsche Stu ka's en jagers uiteengedreven. Bij aanvalspogingen van de Britsche luchtmacht op de Kanaalkust zijn vier vijandelijke toestellen neergeschoten. Britsche bommenwerpers deden in den afgeloopen nacht een aanval op woonwijken in West-Duitschland. vooral te Aken en Keulen, vernielden of beschadigden een aantal woonhuizen en berokkenden de bevolking verliezen. Van 16 tot 21 November hebben de Sovjet-lucht strijdkrachten 168 vliegtuigen verloren, waarvan 73 in luchtgevechten, 24 door luchtdoelartillerie en de rest op den grond. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijk front 12 eigen toestellen verlo- Duitsche troepen in Jalta. Temidden van de sporen, die de hardnekkige strijd om het bezit van deze Sovjet-stad hier achterliet, heeft een gemotoriseerde colonne halt gehouden. (Hoffmann-Stapf) EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Voor het candidaats-examen soc geografie slaag den aan de Gem. Universiteit van Amsterdam mej. M J. A. de Koster (cum laude) en de heer R. C A. Re- sink: v. h. doctoraal examen soc. geografie de heer J. Mooy en voor het doctoraal examen kunstgeschie denis en archaeologie mej. S. G. Steltman, Cand. ex. rechten mej. G. Evers en de heer H. de Mol van Ot- terloo. Doet. ex. pharmacie mej. H. J. Hülsmann en mej. S. Sytema. Cand. ex. econ. wetensch. de heeren J. Keuzekamp en W. Kramer. LIEDERENAVOND JO VINCENT. Jo Vincent zal, na het zeer groote succes in het vo rige seizoen, een liederenavond geven in den Stads schouwburg op Dinsdag a.s te half acht, waarvoor zij een geheel nieuw programma heeft samengesteld, dat liederen van Schubert, Nederlandsche Toondich ters, Roussel en Wolf bevat. Zij zal wederom worden begeleid door Theo van der Pas. Italiaansch weermachtsbericht Vijandelijkheden in de stad Gondar gestaakt. ROME, 28 November (Stefani). In zijn weer machtsbericht no. 544 maakt het Italiaansche op perbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika is de slag in de Marmarische woestijn, die Donderdag voor het aanbreken van Kerstmis nadert en in de kassen van Neerlands bloemenparadijs Aalsmeer bloeien de planten in rijke kleurverscheidenheid. die binnenkort de lente in ons huis en aan den feestdisch zullen tooveren. Voordat de exempfaren de kassen verlaten, worden ze op kwaliteit gekeurd. CPax-Holland-De Haan-c). den dag was hervat, onafgebroken en hevig tot laat in den avond voortgezet. Bij Solloern en bij Tobroek aan beide zijden he vige activiteit van de artillerie. In den centralen sector en in het gebied van Fort Capuzzo (Solloern) hadden van beide zijden hevige aanvallen en tegen aanvallen tusschen pantser-eenheden en infanterie plaats. De vijand leed aanzienlijke verliezen aan manschappen én pantserwagens, tèrwijl de verliezen der strijdkrachten van de as niet ernstig zijn. Het aantal gevangenen is nog gestegen. In Tobroek werden drie vijandelijke vliegtuigen brandend omlaag gehaald. Een vierde vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut der divisie Savona neergeschoten. Italiaansche en Duitsche luchtfor- maties namen doeltreffend aan den strijd deel. In den nacht van 25 op 26 November bombardeer den Engelsche vliegtuigen Derna. Een machine werd door het luchtdoelgeschut neergehaald. In Oost-Afrika deed de vijand na de voorberei dingen der laatste dagen Donderdagmorgen tegen 4 uur een hevigen aanval op de reeds van alle kan ten ingesloten stad Gondar. Onze in verhouding tot de uitgebreidheid der te verdedigen stellingen, nu meriek zwakke afdeelingen streden, hoewel onder ongunstige omstandigheden en ondanks het feit, dat inmiddels eenige koloniale afdeelingen waren ge weken, daar zij zich onder de intensieve beschieting en bombardementen minder goed konden stand hou den, taai van stelling tot stelling, tot den namiddag toe, en ook nog nadat het aan vijandelijke troe pen met talrijke pantserwagens gelukt was, de woonwijken binnen te dringen. Nadat alle mogelijk heden tot verzet waren uitgeput en tevens om ver dere slachtoffers onder de Italiaansche en inland- sche bevolking te voorkomen, beval de opperbevel hebber van den sector om 2 uur des middags, de vijandelijkheden te staken. De dappere verdedigers van Gondar hebben de hun door het vaderland toe vertrouwde taak volkomen en eervol vervuld. In den afgeloopen nacht ondernamen Engelsche vliegtuigen een aanval op Napels. Luchtdoelge schut en jachtvliegers grepen vastberaden in. Er ontstond aanzienlijke materieele schade, alsmede kleine branden, die terstond gebluscht werden. On der de bevolking werden vijf menschen gewond. Twee vliegtuigen werden door het luchtdoelgeschut en een door onze nachtjagers neergeschoten. Van deze toestellen viel er een bij Ischia en het andere in de haven in zee, het derde storH neer in de buurt van San Pietro. Onze strijdmiddelen in de Middellandsche Zee hebben drie vijandelijke duikbooten tot zinken ge bracht. De strijd aan liet Oostelijk front Bolsjewisten trekken terug in den centralen sector In aanvulling op het Duitsche weennachtbericht van Vrijdag wordt aan het D.N B. gemeld: Het Duitsche weermachtbericht heeft de laatste dagen wijselijk gezwegen over den centralen sector Van het Oostelijk front Men heeft zich van deze hou ding niet laten afbrengen door het feit dat de bols jewisten en hun bondgenooten de openbare meening der wereld trachtten te misleiden omtrent den ernst van den toestand met berichten omtrent acties der bolsjewistische troepen in dat gebied. Thans verdrijft het weermachtsbericht den kunstmatig verspreiden nevel door den zin: in den centralen sector van het Oostelijk front werden sterke vijandelijke verdedi gingsstellingen doorbroken. De Duitsche legerleiding zal er haar redenen voor hebben dat zij nog geen plaatsnamen noemt. Maar de hoofdzaak staat vast: de bolsjewisten trekken ondanks hun zoo zorgvuldig voorbereide verdediging terug, de Duitsche troepen rukken op. Een enkele Duitsche pantserdivisie heeft al strij dende in het Oosten reeds meer dan 60.000 gevange nen gemaakt. Telt men hierbij de buitengewoon zwa re, bloedige verliezen der bolsjewisten bij op, dan bedraagt het totale aantal gevangen genomen, ge- doode en gewonde bolsjewisten minstens 120.000. Dit getal komt overeen met de sterkte van ongeveer acht strijdvaardige bolsjewistische divisies, die door een enkele Duitsche pantserdivisie werden verslagen. De zelfde divisie vernietigde en veroverde tot en met 22 October, dus in vier maanden. 469 bolsjewistische pantserwagens, waaronder talrijke van 52 ton, 796 stukken zwaar en licht geschut, meer dan 1.000 mi trailleurs en talrijk ander oorlogsmatericel, waaron der ook een waardevolle buit aan documenten, kaar ten en bevelen. Den soldaten van deze divisie ge lukte het ook den oudsten zoon van Stalin, een bols- jewistischen legeraanvoerder en talrijke hooge offi cieren en staven van het bolsjewistische leger ge vangen te nemen. DUITSCHE INFANTERISTEN OYER HET JAILA-GEBERGTE. In het bestek van den Dultschen opmarsch naar Sebastopol is naar het D.N B. voorts mededeelt, een Duitsche divisie infanterie dezer dagen het Jaila- aebergte in het Zuiden van de Krim overgetrokken. Ondanks wolkbreuken en sneeuwstormen wisten de infanteristen, die op de steile bergwegen vaak niet terstond door de zware wapens, de munitiewagens en trossen gevolgd konden worden, de bergkloven te passeeren. In vier gevechtstroepen bleven zij de ver slagen resten der bolsjewieken, die een uitweg naar zee zochten, op de hielen zitten en brachten hun zware verliezen toe. Den Duitschen soldaten vielen ruim honderd kanonnen, 300 vrachtauto's, 22 pantsor- wègens en een krachtig bewapende pantsertrein in handen. Bovendien maakten zij talrijke granaatwer pers en machinegeweren buit alsmede een omvang rijke hoeveelheid munitie. DE ACTIE DER DUITSCHE LUCHTMACHT. Over het optreden der Duitsche luchtmacht deelt het D.N.B. mede- Alleen in den tijd van 25 tot 27 No vember vernielde de Duitsche luchtmacht 34 pantser wagens, d.w z. de pantserstrijdkrachten van een bols jewistische infanteriedivisie. 598 voertuigen, 3 bat terijen en 7 artillerie-stellingen. In dienzelfden tijd werden 121 treinen en 13 locomotieven vernield en beschadigd. Stelt men een trein op 60 wagens, dan werden binnen 3 dagen tijds 7.260 spoorwegwagons buiten bedrijf gesteld die een laadvermogen van 130.680 ton hebben. Bij haar aanvallen op bolsjewis tische vliegvelden vernielde de Duitsche luchtmacht telkens een groot aantal vliegtuigen. Zoo werden den 27sten November bij aanvallen op vier vliegvelden in den Zuidelijke sector van het Oostelijk front in totaal 35 toestellen op den grond vernield. Ook de bolsjewistisch scheepvaart lijdt voortdurend, voor zoover de schepen nog in staat zijn te varen, door Duitsche bommen zware verliezen. Bij aanvalle» op havenwerken ten Noorden van den Kaukasim werden den 27sten November twee schepen van teza men 1.500 b.r.t. zwaar beschadigd. Deze stelselmatige aanvallen van de Duitsche luchtmacht maken het voor de bolsjewisten steeds moeilijker voor een ook maar eenigszins voldoende ravitailleering van hot froat ba zorgen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1