Litteraire Kantteekeningen HOEST ABDIJSIROOP AGENDA. LANGS DE STRAAT. Haarlemsche Politierechter TOBIAS Puzzlerubriek s HAARL. DAGBLAD, Zaterdag 29 Nov. 1741 Peter van Steen. Het late begin. Roman. 350 pag. Amsterdam, Van Holkema en Warendorf. De eenigszins wijdloopige historie van een ongeluk je huwelijk uit de kleine Amsterdamsche burgerij- loodanig op te bouwen dat de lezer er op een gegeven moment, niet genoeg van krijgt en zegt: „nu geloof jk het verder wel"vereischt een onalledaagsch talent. Talent, waarover Peter van Steen in ruime -oate beschikt. In de eerste plaats, is het zijn zeer irondige kennis van de figuren en de milieux door 5,ie en waarin hij zijn vex-hjtal zich doet afspelen. In ,jie regionen is of was het althans tot nog niet zoo jieel lang geleden, niet zoo buitengewoon dat een huwelijk gesloten werd, vaak soms gesloten worden moest, na een veel te oppervlakkige kennismaking hi op gronden, die er bitter weinig op berekend wa- ren een gelukkig samenleven gedurende vele jaren ie dragen. In het gunstigste geval loopt zulk een on derneming dan in een sleurleven, waarin bij vallen ai opstaan nog iets van de eerste genegenheid op flikkert, waarna het weer iets dieper in de duisternis van den tredmolen verzinkt. Daaruit weg te sprin gen, zich vrij te maken, laten de inmiddels dwingend jeworden omstandigheden, financieele afhankelijk heid, kindertjes die maar steeds door geboren wor den etc,, niet toe en onmerkbaar verzandt het frissche ]even in een meest lauwe, nu en dan opstandige on verschilligheid, die op z'n best als gewoon beloop van raken geaccepteerd wordt en in andere neigingen af leiding zoekt. In het huwelijk van Klaas en Stien gaat dat niet jo gemakkelijk omdat Stien door den schrijver ge- ieekend wordt als een vrouw die, ondanks haar te vlotte vergissing in Klaas, iets van haar idealen vast houdt en er voor vecht met de wanhoop van iemand, die dagelijks voelt een stukje terrein te verliezen. Klaas, een verwaand stuk kantoorbediende, heeft haar met zijn knappe gezicht en flinke postuur ver overd maar blijkt in het huwelijk een drenzende dwingeland, een grof egoïst, die in zijn vrouw slechts fljn meid en zijn huishoudster ziet. En die, als er misère in het gezin komt, te lam is om die te be- slrijden en dan zijn vrouw aan 't werken zet. Een vervelende lummel in ieder opzicht, doch met lichte variaties helaas geen zeldzaamheid. Stien's leven wordt één strijd om nog iets van het mooie, waarop zij gehoopt had te krijgen, maar het 2al niet gelukken. Wel ondervindt zij veel liefs, van haar moeder, haar zuster Marie en later nog van vreemden, maar het leven sloopt haar en op haar laatste ziekbed sluit zij de oogen voor goed na alleen voor haar moeder verstaanbaar gefluisterd Ie hebben „ik zou willen leven, opnieuw beginnen anders". Van Stien zelve, den ouden heer Verwey en van bijna alle anderen die door dit boek loopen gaf Van Steen prachtige typeering. Menschcn en dieren in den Kerstnacht. Nieuwe Kerstverhalen, verzameld door N. Bascnau-Goemans. Uitgeverij Ploegsma, A'dam. Meer dan ergens elders moet in het sprookjesachtig ichoone winterlandschap van Zweden het vredefeest van Christus' komst op aarde gevierd kunnen wor den. Meer dan ergens elders konden er oude gebrui ken bewaard blijven, onvermengd en onveranderd door de betrekkelijke afgeslotenheid van de overdrukke wereldsteden, waar in den loop der tijden aan het karakter van dat Licht-feest soms kantjes gekomen die met den kern er van het verband verloren hebben. In de rust en de stilte van het land laat zich de sfeer van Bethlehem beter herscheppen dan waar roezig kruisen van levensinzichten en gelooven de schoonheid van het stil aanvaarden stoort en die slechts finden kan in een voor de gelegenheid ge temperd amusement. Zweden met zijn dichterlijke bevolking en zijn dichterlijk landschap kent een Kerstviering, waarbij de vreugde om het feest de kinderlijke onbevangenheid tot het verhaal in op- kinkhoest slijmhoest Gebruik toch Abdijsiroop, die de vastzittende sljjm direct zal doen loskomen, borst en keel verzacht en Uw hoest zal doen ophouden. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S (Adv. Ingez. Med.) Stadsschouwburg: „De Mallemolen" door Cor Ruys' Cabaret en Kleintooneel, 7.30 uur. Gem. Concertzaal: Radio-dansorkest Klaas van Beek, 7.30 uur. Geb. H. J. M. V.: Literaire Club. Lezing Anne H. Mulder, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Fraulein Dokter", 2.30, ,30 en 8.45 uur. Palace: „De Huwelijkszwendelaai'", 2, 6.30 en .45 uur. Luxor Theater: „De dans des Doods", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „De eeuwige Jood", 2.30, .30 en 8.45 uur. Spaarne Theater: „Carnaval te Weencn", S uur. Moviac: „Geheimen van het oerwoud" (laatste doel) en journaal van 12 uur af. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling werken |Cees Bolding, 105 uur (Zondag 24). ZONDAG 30 NOVEMBER Palace: „Drie en Christine", 11.30 uur. Rembrandt Theater: de origineele Olympiadefilm, 111.30 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Tweede Kamer- miiziekmiddag van Toonkunst, piano-matinée Edu- jardo dol Pueyo, 2.15 uur. Café-Restaurant Brinkmannliteraire matinée niet prof. dr. A. G. van Ha,mei, 3 uur. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: Poppentheater ,Klein Duimpje", 2 en 4 uur. Gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85: Rede predikant B. Slond, 2.30 uur. Rembrand Theater: „Fraulein Dokter". 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De Pluwelijkszwendelaar", 1.30, 3.45, 30 en 8.45 uur. Fans Hals Theater: „De eeuwige Jood", 2, 4.15, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „De dans des doods", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. „.aarne Theater: „Carnaval te Weenen", door loopend voorstelling 1.30-3.30 en 6.30 uur. I Moviac: „Geheimen van het oerwoud" (laatste deel) en journaal van 12 uur af. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling werken 'Cees Boldingh, 24 uur. MAANDAG 1 DECEMBER. Stadsschouwburg: „Verwikkelingen in Grand Ho- lel" door oud-leerlingen Ver. Christ. Lyceum, IS' ir. Bioscooptheatei's: Voorstellingen der middags en dea avonds. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling werken Cees Bolding, 105 uur (Zondag 24). Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34. Tel. jl2495. Sclxoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. Te Heemstede is geopend: Heenxsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. 16197, EM MAAK HET OEN SINT GEMAKKELYK I door P. v. d. HEM. rechten luister zet. Verscheidene dagen lang viert en herdenkt men er de komst van liefde, genegenheid en waardeering tusschen de menschen, het licht dal. niet kan worden uitgedoofd, ondanks alles en dat het zui verst brandt in den beperkten kring van wie op het land, als meesters of als dienaren, dagelijks met elkaar verkeeren. Van zulk Zweedsch Kerstfeest vertelt mevrouw Basenau-Goemans zelve in het eerste der twintig Kerstverhalen, die zij ditmaal bundelde en die, ge lezen of voorgelezen in den familiekring in de vóór laatste week van December, velen bekoren zullen, die gaarne zich eenige uren willen afwenden van de be kommernissen des levens. En na dit verhaal van haarzelve laat zij er andere volgen, vertaald of nagevolgd, verscheidene uit het Zweedsch, waarbij ik in het bijzonder de aandacht vestig op de drie Kerstverhalen van Carl Larsson y By, doch waaronder er ook zijn, die uit de Ameri- kaansche en Finsche litteratuur genomen of aan oud- Fransche legenden ontleend zijn. De samenstelster van dezen bundel, die naar mij dunkt een velen welkom Kerstgeschenk zal zijn, heeft de reeks gesplitst in verhalen die voor jong en oud, voor ouderen of' voor kinderen geschikt zijn. Dat zij het overigens gevoelige verhaal van Jeanna Oterdahl „Het meisje dat op Kerstmis schreide" in de laatste rubriek opnam kan bevreemden wien het toeschijnt, dat de inhoud daarvan voor „kinderen" éen étage te hoog ligt. Maar dat zou dan ook de eenige opmer king zijn, die ik óver dit feestboek wil maken. J. H, DE BOIS. Winterhulp Nederland, afd. Haarlem Weer een éénpansmaaltijd De plaatselijke Directie van Winterhulp schrijft: Op Zaterdag 6 December, des namiddags 6 uur, za.l we derom een éénpansmaaltijd worden gehouden in de Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijnestraat te Haarlem. Distributiebons behoeven hiervoor niet te worden afgestaan. De kosten daarvan bedragen f 0.50 per persoon; kinderen beneden 14 jaar f 0.25. Zij, die wegens het groote aantal aanmeldingen op lö^dezer niet aan den toen gehouden éénpansmaaltijd kónden deelnemen, zullen nu in de eerste plaats ge legenheid krijgen aan dezen maaltijd aan te zitten. Een groot aantal personen, dat om financieele re denen niet in staat is de kosten van den maaltijd zelf te dragen, zal in de gelegenheid worden gesteld daar aan gratis deel te nemen. Zij. die hiervoor in aan merking wenschen te komen, gelieven zich, evenals voor den betaalden maaltijd, hiervoor vóór 3 Dec. a.s. op te geven aan het plaatselijk bureau van Winterhulp, Ged. Oude Gracht 47, onder opgave van het adres en het aantal personen. Voor zoover daarvoor gele genheid bestaat zullen dan tijdig de noodige toegangs bewijzen aan de betrokkenen worden toegezonden. Zij, die niet zelf aan den maaltijd kunnen deelne men worden verzocht een bedrag beschikbaar te stel len voor de gratis deelneming door anderen. Op denzelfden dag, des namiddags 12V2 uur, zal aan een aantal daarvoor in aanmerking komende school kinderen op dezelfde plaats een gratis maal worden aangeboden. Ook hiervoor beheeven geen distributie bons te worden beschikbaar gesteld. Zij, die voor dit doel een bijdrage wenschen te schenken, worden uitgenoodigd dit.te doen door stor ting of overschrijving op de gix-orekening van den penningmeester van de plaatselijke afdeeling van Winterhulp no. 395300, onder aanduiding waarvoor de overmaking geschiedt. NAAMSVERANDERING VAN EEN SCHOOL. De burgemeester van Haarlem heeft naar aan leiding van een brief van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescherming besloten, de Beatrixschool aan de Gilles Schoolmeesterlaan 3 aan te dulden met den naam „De Ruyterscliool". Goede receptjes Hoe maak ik zelf een sterke rheumatiek-olie. Alles wat U noodig heeft om deze doeltreffende rheuma tiek-olie te maken is een schoone flesch, 85 gram ter pentijn of brandspiritus en 15 gram Rheumagic-olie (ge concentreerd! die beide ver krijgbaar zijn bij Uw eigen apotheker of drogist. Rheu magic-olie wordt verkocht tegen den vastgestelden prijs van 66 cent. Dus, met de 85 gram terpentijn of brandspiritus bent U voor ongeveer drie kwartjes klaar. Even goed schudden en Uw rheumatiek- olie is gereed. Bevochtig de pijnlijke plaatsen zonder te wrijven of te masseeren en de pijn ver dwijnt onmiddellijk. Loop langs Uw apotheker of drogist en haal de twee bestanddeelen vandaag nog in huis. (Adv. Ingez. Med.) Dr. S. VAN MESDAG OVERLEDEN. GRONINGEN, 28 November. Hedenmorgen is in het Diaconessenhuis te Groningen na een langdurige ziekte in den ouderdom van 72 jaar dr. Synco van Mesdag overleden. Wijlen dr. Van Mesdag was in Gro ningen een zeer bekende persoonlijkheid, hij was o.m. een lange reeks van jaren werkzaam als school arts in de gemeente Groningen,' en als geneesheer verbonden aan de strafgevangenis en de voormalige tuchtschool in Haren. Hij was voorts gedurende eeni ge jaren privaat-docent in de faculteit der rechtsge leerdheid en verbonden aan de reclasseering. eenige Pannen op elkaad KsPOKT UITEV^ST EU I IN DOET u HET OOK/ s? (Polygoon-Seym) Met een verlegen glimlach om de lippen betrad de nieuwe passagier, een klein, bleek mannetje, niet schutterige bewegingen, het achterbalcon van de Amsterdamsche tram. Hij had al dadelijk tegen de treeplank gestooten en „pardon!" gezegd tegen een der op het balcon staande passagier, dien hij lioe- lemaal niet aangeraakt had en die hem even ver wonderd had aangekeken. De conducteur was nog achter in de tram bezig geweest, maar naderde nu weer het achterbalcon. Het kleine mannetje greep naar achterzak en werd. zoo mogelijk, nog bleeker. Toen knoopte hij zijn ovei-jas los, voelde in zijn broekzakken, in zijn vest zak, waaruit hij alleen een sleuteltje te voorschijn bracht en weer wegstopte, daarna in de binnen- en buitenzakken van zijn overjas en zijn colbertje en beklopte en bestreek zich op alle mogelijke plekken, die maar eenigszins voor bergplaats in aanmerking konden komen. Intnsschen prevelde en mompelde hij voortdurend; zijn zenuwachtig bevende lippen lieten telkens onverstaanbare zinnen door, waarvan slechts nu en dan brokstukken tot de buitenwereld door drongen, zooals: „Waar heb iksjonges nog an toe,.... Daar...., nee...., o. wacht.... Nee, ook niet.... dat ding nouop tafel....?" Tenslotte nam hij zijn hoed af en streek zelfs over zijn keü- nam hij zijn hoed af en streek zelfs over zijn lca- rigen haartooi. Toen was de conducteur bij hem en keek hem, met zijn kaartentrommel in de linkerhand, klaar om het gewenschte kaartje af te scheuren, afwach tende aan. De passagier ging door met zich overal te bekloppen. Toen er nog geen antwoord kwam, zei de conducteur: ,,'n Gewone meneer of een korte?" „Korte? Gewone?" xxioixxpelde het mannetje. Toen stootte hij plotseling uit: „Naar huis!" „Wou u naar huis?" vroeg bedaard de conducteur, die als man van ervaring dadelijk begreep, dat deze passagier tactvol en kalm moest behandeld worden. „Dat kan. Zegt u het maar". „Ja, maar; 'k heb mijn port.... portemonnaie vei-geten!" stotterde het mannetje. „O, is het dat?" zei de conducteur. „Ja, da's leelijk!" Toen kreeg hij medelijden. „U bent pas opgestapt, hè?" vroeg hij. „Nou, stapt u dan maar weer da delijk uit en gaat u uw portemonnaie halen!" Hij belde en bij de eerstvolgende halte viel de steeds zenuwachtiger eix schutteriger wordende pas- in het middelpunt der belangstelling zal staan. Om stapte. Toen hij op straat stond en eenige andex-e passa giers, die bij de halte wachtten, de tram beklom men. waagde hij nog een laatste poging. Snel be klopte hij zich nog eens. knoopte zijn overjas los. greep in zijn achterzak.... en haalde er de porte monnaie uit! Met het op het nippertje gevonden voorwerp in de hand en met een yerblijd gezicht kon hij nog juist, met hulp van den conducteur, als laatste zijn plaats op de reeds weer In gang zijnde tram her- „Bent u daar al weer?" vroeg de conducteur. „Nou. u woont ook niet ver!" „Nee", juichte het mannetje vroolijk. ,,'k Ben niet thuis geweest. Hij zat tóch in mijn achterzak!" „Zoo gaat het wel meer", nxerkte de conducteur wijsgeerig op. J. C. E. Mislukte kwajongensstreek. Een nogal vreemde kwajongensstreek hadden twee Zaandaiximers uitgehaald. Om zich schadeloos te stellen voor den aankoop van een tweedehandsch auto, die naar hun meening niet zoo goed was als de verkooper had gezegd, hadden zij eenige auto banden van den verkooper meegenomen. Later had den ze die banden bij een ander in consignatie ge geven en toen werden £e verkocht. De officier ge loofde niet veel van de lxeele geschiedenis en eisclxte tegen beiden wegens diefstal 3 maanden gevange nisstraf. Vex-dediger mr. S. C. v. d. Wall betoogde daarop in een uitvoerig pleidooi dat de verdachten inder daad aanvankelijk den opzet hebben gehad den autoverkooper slechts te plagen door de banden te verstoppen. Eerst later hebben zij de banden in consignatie gegeven. Op juridische gronden pleitte mr. v. d. Wall tenslotte vrijspraak subsidiair een zeer clemente straf in den vorm van een geldboete. Na re- en dupliek van officier en verdediger ver oordeelde de Politierechter de vex-dachten elk tot f 100 boete. CARILLONBESPELING TE HAARLEM. Het beiaardsprogramma voor a.s. Maandag te Haarlem luidt als volgt: 1. Prelude, E. Denijn. 2. Fantasia, St. Nees. 3. St. Nicolaas liedjes: a. „O. kom eens kijken", b. „Zie ginds komt de stoomboot". 4. Chaconne, A. Durand. 5. Sonatine I, Pleyel. Het programma voor a.s. Vrijdag is aldus: 1. Prelude en fuga, B. Franssen. 2. St. Nicolaas, Flor Alpaerts. 3. Sinterklaas is jarig; Zie de maan schijxxt; Sinter klaas kapoentje. 4. Intermezzo, Jef v. Hoof. 5. Rondo, Pleyel. Er zullen 3 Kerstbespelingen zijn te weten 24 December 's avonds van 7.30-8 uur, 25 Deceixxber 's morgens 9.3010 en 's middags 1212.45 uur. De bespeling op 2en Kerstdag vervalt. Jiütt Tlieuias Sedert Dinsdag jl. werd te Grootegast de 40- jarige gehuwde meelhandelaar J Hovingh vermist. Men vreesde een ongeluk. Donderdag werd eerst zijn rijwiel en eenige uren later het lijk uit het Diep op gehaald. Vrijdagmiddag is de 44-jarige K. A Kax-reman uit IJselmonde, die behulpzaam was bij het opmeten van schepen in Bolnes, uit een roeiboot gevallen en ver dronken. Dezer dagen is een Hagenaar het slachtoffer ge worden van een reeds meer toegepaste bonnentruc. Hij was in contact gekomen met den 32-jarigen los- werkman B., die zijr. bemiddeling zou verleenen bij den aankoop van 250 vetbonnen tegen een gulden per stuk. Als verkooper zou optreden een grondwerker, naar later bleek de 31-jarige H. De transactie zou plaats hebben ergens in de binnenstad. De Hagenaar behoefde slechts honderd gulden mee te brengen; thuis kon hij het pakket met de bonnen dan inzien en vervolgens het overige betalen. De uitwisseling had plaats, doch thuis ontdekte het slachtoffer, dat hem een pakket met waardeloos pa pier in handen was gestopt. B. en H. zijn in bewaring gesteld. Punaise. Deze week twee opgaven: 1. SPREEKWOORD-PUZZLE. Een bekende zegswijze, bestaande uit 35 letters, te vinden met behulp van de volgende aanwijzingen. 9, 24. 3, 23 Diploma. 14, 32. 21. 13. 22 Krachtwerktuig. 17. 28, 4, 34. 11, 29, 31, 19, 9. 26 Overheid. 20, 2, 22, 33, 15, 35 Volksvermaak. 30, 18, 24, 1. 5, 6 Verwarmingstoestel. 16, 24. 25, 18, 10 Waardevol bezit. 4. 13, 32, 15 Deel van Noord-Holland. 27, 2. 34, 7, 23 Beemd. 8. 19. 33. 15. 28. 12, 5 Plaats bekend uit den tijd der kruistochten. 2. CIJFERPUZZLE In bovenstaande figuur moeten de getallen van 3 tot en met 12 zoodanig worden ingevuld, dat de ge tallen op elke rechte lijn steeds 24 tot som geven. ZWARE MISHANDELING OM15 CENT! Twee mannen, 62 en 38 jaar oud, kregen in de Lau rierstraat te Amsterdam ruzie om een bedrag van 15 cent. De jongste wond zich tenslotte zóó op, dat hij een schaaf pakte en den ander daarmee een klap te gen het hoofd gaf. De getroffene zakte in elkaar en moest in een ziekenhuis worden opgenomen; hij bleek een zware hersenschudding te hebben gekre gen De driftige man werd door de politie gearres teerd. KWALITEIT munt uit door SMAKELIJKHEID BONERA-GOUDA (Adv. Ingez. Med.) 9i.3).=VectdCiiiQ) Het Famïliespooh Meneer van Wendingen zat behaaglijk zijn familie geschiedenis te lezen; het was opmerkelijk, ovex-woog hij daarbij, hoe weinig boeiende bezigheden zijn voor vaderen sinds ongeveer 1300 gehad hadden. Wanneer er in hun vaderland iets aan de hand was waarbij zij zich roem hadden kunnen verwerven, zaten zij net in het buitenland en wel juist daar, waar toevallig niets te beleven was; en zoodra zij terugkeerden lie pen alle moeilijkheden op hun eind. Dat was dan ook de x-eden, bedacht hij, waarom ze zooveel ophef maak ten over dat spook, dat zich voor het laatst vertoond moest hebben in 1862. Waarom zou het daarna nooit meer tevoorschijn gekomen zijn? Dood. misschien. Of gingen spoken niet dood? Meneer van Wendingen liet de familiegeschiedenis op zijn knieën zakken en be sefte dat zijn kennis van spoken zeer gering was. Hij wenschte wel dat het spook weer eens zou verschij nen, om hem inlichtingen te geven; negen-en-zeventig jaren in afzondering was tenslotte meer dan genoeg. Had het spook misschien een minachting gekregen voor de eentonige levens van generaties van Wen- dingen's en was het uit verveling in slaap gevallen? Als dat het geval was, was het in elk geval ont waakt, want het stond nu op den drempel, merkte meneer van Wendingen plotseling. Het zag er als een nogal stoffig geraamte uit en hij stond hoffelijk op om het te begroeten. „Ik kwam maar eens aanwaaien", zei het spook, slecht op zijn gemak. „Gezellig", zei meneer van Wendingen hartelijk. „Hoe gaat het er mee sinds de laatste negen en ze ventig jaar?" Deze vlotte ontvangst deed het spook tot rust ko men. „Nou, zoo'n gangetje, hè", zei het. „Niet veel uit geweest den laatsten tijd." „Sinds 1862 al niet, geloof ik", antwoordde meneer van Wendingen. „Gaat u zitten. Een sigaret?" „Ach ja, graag", zei het spook. „Hoewel ik er na tuurlijk niet veel aan heb; de rook verdwijnt al door mijn wangen." „Is dat nou niet hinderlijk?" vroeg meneer van Wendingen, „Zoo niets meer te proeven of te ruiken?" „In het begin is het vrij onaangenaam", gaf het spook toe. „Maar ach, je went daar in duizend jaar wel aan." „Natuurlijk, natuurlijk." „En ik heb niet alleen last van mijn spook-zijn. Er zijn een heeleboel dingen waar ik van vei-lost ben. Honger bijvooi'beeld en dorst en verkoudheid en ge vaar voor infectie." „Dat moet wel heel prettig zijn. Het bevalt u zeker wel, dit leventje." „Ja, uitstekend. Een leventje is het overigens eigen lijk niet." „Nee, maar wat is het wel?" „Tja. wat is het wel?" Meneer van Wendingen voelde dat de conversatie het doode punt bereikt had; vreemd, vond hij, daar zat je nou zoo te verlangen naar de verschijning van het spook en als het kwam wist je eigenlijk niet wat je moest zeggen. Daar stak het zijn sigaret op. Ten minste, dat probeerde het. „Ik was even vergeten dat ik geen ademhaling meer heb", zei het verontschul digend. „Natuurlijk niet! Spijt me, daar dacht ik ook niet aan. Waar woont u eigenlijk?" „In een verborgen gang in den rechtervleugel. Ge zellig is het niet, maar ja, wat kan ik verwachten? De menschen denken altijd wel dat het erg voor hen zelf is als ze met een spook te maken hebben, maar aan de omstandigheden van het spook besteden ze nooit eenige aandacht. De woningtoestanden onder de spoken zijn verbazend slecht; maar daar trekt nie mand zich wat van aan." Meneer van Wendingen vreesde dat het spook heftig zou worden en zei haastig: „Ik zal maar eens bellen voor de thee. Ik kan u daar natuurlijk geen dienst mee bewijzen?" „Nee, inderdaad niet. Het loopt door me heen en ik word er alleen maar nat van. En bovendien komen er vlekken op uw stoel", antwoordde het spook met ouderwetsche hoffelijkheid. „Tja. dat is dan niet erg nuttig. Wel vervelend voor u om die gezelligheid te moeten missen. Maar aan den anderen kantgeen verkoudheid, geen last met in fecties; heelemaal geen ziekte eigenlijk!" „Nee. heelemaal geen", stemde het spook in en het glimlachte, zonder te beseffen dat zooiets bij spoken alleen maar sinister en geenszins innemend staat. Toen werd er geklopt en de deur werd voorzichtig geopend. Door een kleine kier al kwam een koude luchtstroom en het gordijn voor een open raam waaide even op. Het spook sprong verschrikt overeind. „Aan niets kunnen jullie menschen ook zelf denken", riep het nijdig uit. „Omdat ik het nou zelf even vergeet te noemen, hoeft u toch niet te denken dat ik ook tegen tocht kan. Of dacht u soms dat ik in mijn tegenwoor- digen toestand ook gevrijwaard was van gewrichts- rheumatiek?" Dadelijk daarop was het verdwenen. 3, 3. Ré

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5