Haarlem's Dagblad De nieuwe verkeersregeling Duitsche troepen dringen verder op naar Moskou Maarschalk Pétain en Darlan ontmoeten (Doering - 59e JAARGANG No. 17933 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 95, bijkantoor Soendepleln 57. Postgiro- dienst 58810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 15082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10152, 12715. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12250. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDTfG 2 DECEMBER 191Ï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.18, per 5 maanden 5.42, franco per post 5.75, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlön: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17V£. Groentjes zie rubriek. Algemeen vestigingsverbod voor Kleinbedrijven. Ook voor uitbreiding met nieuwe af deelingen vergunning vereischt. 's-GRAVENHAGE, 1 December. Nadat reeds ingevolge het bedrijfsvergunningenbesluit 1941 van 28 Juni van dit jaar het vestigen van industrieele bedrijven aan een toestemming gebonden is. is thans in de Nederlandsche Staatscourant van he den een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Handel. Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij afge kondigd, nader aangeduid als besluit algemeen vestigingsverbod kleinbedrijf 1941, dat met ingang van 2 December 1941 in werking treedt, waarbij het verboden wordt zonder vergunning een bedrijf op het gebied van kleinhandel, ambacht of kleine nijverheid te vestigen. Dit geldt eveneens voor het hotel-, het logement-, of het herberg-, het café-, het restaurant-, het pension- en het kamerverhuurbe drijf in den zin van de hotel-, café- restaurant- en pensionbeschikking no. 2 (eerste uitvoeringsbe schikking) als mede voor het reisbureaubedrijf. Niet onder de werking van dit besluit vallen: 1. Een tak van detailhandel, ambacht of kleine nij verheid. waarop de vestigingswet kleinbedrijf 1937 toepassing vindt; 2. De markt- en straathandel; 3. Het-veilen van goederen; 4. Een industrieel bedrijf in den zin van het bedrijfsvergunningenbesluit 1941. Met ingang van 2 December is het derhalve verboden een bovenbedoelden tak van bedrijf ten aanzien van het publiek, hetzij in een inrichting, hetzij anders dan in een inrichting te gaan uit oefenen zonder vergunning van den secretaris-gene raal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart of van den Secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, voor Éoover het de voedselvoorzieningsbedrijven betreft. Dit verbod geldt eveneens ten aanzien van het uitbreiden van een bestaande bedrijf met de uitoefe ning van een vorenbedoelden bedrijfstak, zoomede ten aanzien van het naar een andere gemeente verplaatsen, van een inrichting, waarin een zooda nige bedrijfstak wordt uitgeoefend. Om een voor beeld te noemen, mag een gevestigde sigarenwin kel zonder vergunning geen wijn of schilderijen gaan verkoopen. De secretarissen-generaal verleenen deze vergun ning slechts indien daartoe naar hun oordeel re delijke motieven bestaan. Er mag echter met na druk op worden gewezen, dat, een dergelijke ver gunning slechts in bijzondere gevallen zal worden Verleend. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat zij, die op het tijdstip van inwerkingtreding van dit besluit ten hierbovenbedoelden bedrijfstak reeds uitoefen den, geen vergunning behoeven aan te vragen. Evenmin is vergunning vereischt voor: Het voortzetten van een bestaand bedrijf bij wijziging in de personen van ondernemers, beheer ders of vennoofen; het binnen dezelfde gemeente verplaatsen van de inrichting, waarin het bedrijf wordt uitgeoefend; het aanbrengen Van wijziging in een rechtsvorm van het bedrijf. Een en ander uiteraard voor zoover het takken van bedrijf geldt, waarop dit besluit van toepassing is.. Er moge ten slotte nogmaals met nadruk op wor den gewezen, dat de toepassing van de vestigings wet kleinbedrijf 1937 haar normalen voortgang vindt Ingevolge deze wet zijn voor de navolgende be drijfstakken vestigingsbesluiten afgekondigd: Auto mobiel- en garagebedrijf, Bloemverkoopersbedrijf; Brandstoffenhandel; Broodbedrijven; Centrale verwarmingsbedrijf: Kappersbedrijven; Kantoor boekhandel; Kantoormachinehandel; Kleinhandel in tot verbruik bereide tabak; Kruideniersbedrijf: MineraalwaterbedrijfPóeliersbedrijven; Rijwiel- bedrijf; Schildersbedrijf; Schoenbcdrijven; Slagers- bedrijven; Terrazzobedrijven. Voor deze bedrijven richte men zich zooals voorheen tot de Kamers van Koophandel en Fa brieken. Bovendien is op grond van genoemde wet voor de onderstaande takken van bedrijf een tijdelijk ves tigingsverbod ingesteld: Banketbakkersbedrijf; Ban- ketverkoopersbedrijf; Electrotechnisch installateurs- bedrijf; Fotografisch .bedrijf; Kleinhandel in electrotechnische apparaten en -ipaterialen; Klein handel in fotografische artikelen; Piano- en orgel- handel. Voor deze bedrijven dient de vergunning, even als voorheen bij den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart te worden aangevraagd. Inzake de uitvoering van het onderhavige be- 6luit zullen dezer dagen nog nadere mededeelingen volgen. (A.N.P.) Paedagogische concerten H.O.V. Dit seizoen drie avonden Gezien de groote belangstelling en het succes dat de Haarlemsche Orkestvereeniging in het vorig sei zoen heeft mogen oogsten door het geven van eenige paedagogische Concerten, op initiatief van den di rigent Marinus Adam gearrangeerd en onder diens leiding en voorlichting aan het auditorium uit gevoerd, heeft het bestuur dezer stichting besloten ook in dit winterseizoen een drietal paedagogische concerten te doen plaats hebben en wei op de Dins dagavonden: 13 Januari, 17 Februari en 17 Maart 1942 in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertge bouw te Haarlem. Het entrée voor deze drie con certen zal bij abonnement (onpersoonlijk) slechts f 0.95 inclusief belasting bedragen en f 0.60 per con cert afzonderlijk. De H.B.S. voor meisjes te Haarlem 75 jaar geleden werd tot oprichting besloten Het is thans 75 jaar geleden dat de Haarlemsche gemeenteraad de plannen besprak om over te gaan tcft oprichting van de Middelbare school voor meis jes. Voor huisvesting dezer nieuwe school werden aanvankelijk de bovenlokalen van de school voor m.u.l.o. op het Prinsenhof bestemd. Er kon ook klein begonnen worden, want toen op 2 September 1867 de school officieel geopend werd waren er slechts 19 leerlingen. Weldra nam het leer lingenaantal evenwel toe, zoodat reeds in 1874 be sloten werd een nieuw schoollokaal aan de Krocht te bouwen. Hierin bleef de school gevestigd totdat zij eenige jaren geleden werd verplaatst naar de Tem peliersstraat. Het gebouw aan de Krocht was te klein geworden. Meermalen hebben er plannen be staan om een nieuw gebouw te zetten, maar de tijds omstandigheden bevorderden de uitvoering daarvan niet. Tenslotte werd de oplossing gevonden in een verbouwing en vergrooting van het gebouw in de Tempeliersstraat dat niet meer voor het lager on derwijs noodig was. Thans telt de school ongeveer 275 leerlingen. In het najaar van 1942 kan dus het 75-jarig be- •taan der Meisjesschool gevierd worden. Afstempeling aardappelkaarten Naar men ons mededeelt zal deze week de afstem peling der aardappelkaar ten niet geschieden In de lokalen aan de Steenbokstraat en de Zijlstraat, doch aan de uitretklokalen: gebouw van den Ned. Protes tantenbond. Berkenstraat en gebouw St. Bavo, Srae- <1 «straat. Runderen boven 60 k.g. worden gemerkt 's-GRAVENHAGE, 1 Dec. Blijkens een publi catie elders in dit blad opgenomen, is op 1 Decem ber een aanvang gemaakt met het merken van alle runderen boven 60 K.G. met uitzondering van stamboekstieren, die ouder dan. drie jaar zijn. Met dit omvangrijke werk hoopt men op 1 Februari 1942 gereed te komen. Tegelijkertijd is een nieuw vee- boekje ontworpen, waarin de voor de merking nood zakelijke aanteekeningen moeten worden gemaakt. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de ge malde publicatie. (A.N.P.) OVER DE WEGEN. Ook de nieuwe verkeersregeling kent „Hoofdwegen". Waar twee wegen elkander kruisen of zich veree nigen heeft het verkeer van den hoofdweg den voor rang. Als hoofdwegen worden aangemerkt: a. Hoofdverkeerswegen, die zijn aangeduid met een op een punt staand vierkant gekleurd bord met wit ten, zwart afgezetten rand. b. Wegen, waar ter plaatse van de kruising of ver- eeniging op den zijweg eên op de punt staande drie hoek van voorgeschreven model is aangebracht. c. Verharde wegen ten opzichte van niet-verharde wegen. In deze gevallen hebben wielrijders voorrang boven alle verkeer, ook wanneer zij op de tot deze wegen behoorende rijwielpaden rijden. Ten aanzien van wegen van gelijke rangorde geldt het volgende: Op kruisingen en vereenigingen van wegen met ge lijke rangorde krijgt hij, die van rechts komt, den voorrang, met dien verstande dat motorrijtuigen en voertuigen, voortbewogen langs rails, den voorrang hebben boven alle andere weggebruikers. Motorrij tuigen en voertuigen, die langs rails worden voortbe wogen. worden, wat den voorrang betreft, aan elkan der gelijk gesteld. De weggebruiker, die het zich langs denzelfden weg voortbewegend verkeer wil kruisen, dient de hem tegemoet rijdende voertuigen, van welken aard ook. te laten voorbijgaan, indien deze hun richting bewa ren. Deze bepaling geldt ook voor kruisingen en ver eenigingen van wegen. Binnen de bebouwde kom mogen voertuigen alleen aan de rechterzijde van den weg stoppen in de rich ting van het vfcrkeer. Bij de aanwezigheid van rails aan den rechterkant mag links worden stilgestaan en op wegen met één-richtingsverkeer aan beide zijden. Prijsopdrijving 80 rijwielherstellers en handelaren verkochten solutie te duur De Inspectie voor de Prijsbeheersching te Am sterdam deelt mede: De conservenfabrikant C. E. te Velsen had een partij blikjes tomatenpuree tegen te hoogen prijs in gekocht en daarna uiteraard tegen eveneens te hoo gen prijs verkocht. De Inspecteur voor de Prijs beheersching te Amsterdam heeft hem in verband hiermede veroordeeld tot f 50 boete. Terzake van het verkoopen van solutie tegen te hooge prijzen heeft deze Inspecteur in de afgeloo- pen week 80 rijwielherstellers en handelaren ver oordeeld tot geldboeten; in vrijwel alle gevallen gepaard gaande met verbeurdverklaring van den in beslag genomen voorraad solutie. De Vitamine-D-tabletten te Haarlem Nog drie dagen voor het afhalen Zooals bekend is geeft de Gemeentelijke Genees kundige Dienst te Haarlem elke maand de gelegen heid kosteloos Vitamine D. tabletten af te halen voor kinderen van 3 maanden tot 3 jaar. Deze ta bletten worden verstrekt ter voorkoming van Rachitis (Engelsche ziekte) omdat het nu moeilijk is levertraan te verstrekken. Maandag was het de eerste dag voor het afhalen. Er zijn dien dag betrekkelijk weinig zakjes met tabletten afgehaald. Dit doet vermoeden dat de officieele bekendmaking niet onder oogen van alle ouders gekomen is. Daarom wijzen wij er nog even op dat er deze week nog tabletten afgehaald kun nen worden op Woensdag, Donderdag en Vrijdag (3, 4 en 5 December) op de volgende plaatsen: Consultatiebureau van „Zuigelingenzorg" Mr. Ger- lingstraat 4. Haarlemmerliedestraat 31 en het ge bouw van den Gem. Geneeskundigen Dienst. Nieuwe Gracht 124. Voor de kinderen die bij „Zui gelingenzorg" zijn ingeschreven worden de tabletten gegeven op de gewone uren waarin de bureaux zitting houden, voor de andere kindererf moet men komen .op genoemde dagen tusschen 9.45 en 13 uur. Ouders van kinderen die de kinderbewaarplaatsen aan de Asterstraat en de Van Wickevoort Cromme- linstraat bezoeken kunnen de tabletten daar in ont vangst nemen. Voor kinderen te Spaarndam worden de tablet ten verstrekt in het dienstgebouw op genoemde dagen van 9.45 tot 12 uur. Met nadruk deelde de directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst ons mede, dat er dit maal geen na-uitreiking der tabletten zal plaats hebben. Ouders moeten nu deze week komen anders krij gen zij de tabletten deze maand niet meer. Bij het afhalen moet de stamkaart der kinderen meegenomen worden. Vreemdelingen als advocaat en procureur gravenhage l December. In de Staatscourant is opgenomen een wijziging van het reglement van orde en discipline voor de advocaten en procureurs, volgens welk de secretaris-generaal van het departement van justitie aan vreemdelingen, die vóór 1 September 1938 als advo caat waren ingeschreven of als procureur waren toegela ten. de bevoegdheid kan verleenen om voor onbepaalden tijd als zoodanig te blijven fungeeren, mits zij daartoe het vereoek indienen vóór 15 December a.s. Indien zij zoo danig verzoek indienen, blijven zij bevoegd hun beroep uit te oefenen totdat daarop is beslist. (a. N. P.). VERDUISTEREN Van 17.50 «ot 9.50 Maan 2 Dec. op 17.17, 3 Dec. onder 8.56 (V.M.) Welke bonnen zijn thans geldig? Van 30 November t.m. 6 December: 46-4 Brood 4 rants. Brooa o( Eebak 4 b Brood 'A rants. 4 6 Vleesch y? rants. (Vleesch of 4 6 Vl.waren 1 rants. (vleeschwaren 46 Melk L. Melk 46A Reserve 1-ij K.G. Aardappelen. 46B Reserve K.G. Aardappelen Van 30 November t.m. 27 December: 150 Algemeen 1 K.G. Suiker 2e periode Cacao 50 gr. Cacao i 155 Algemeen 250 Koffiesurrogaat 156 500 Jam 151-154 1 rants. Bloem brood of gebak F en G Rijst 250 gr. Rijst 161 Algemeen 2 50 Havermout of Peulvruchten 162 250 Gort 163 100 Vermicelli of nAizena 157-160 100 gr. Kaas 167 100 gr. Kaas Van 21 November t.n 9 December f 5 3-54 Boter 53-54 Vet 125 125 gr. gr. Boter Boter met reductie (of vet voor wie bon 53 hebben Ingeleverd) Voorts: Petroleum: Bonkaart M. en O 14 tot 27 Dec. Bon 23 tot 3 Jan. 1942. Zeep Bon 164 Algemeen en Bon E Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Dec. Bon J. Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. Aanzienlijke vorderingen der Duitschers in het gebied van Moskou. Binnenkort bijzonderheden. De drie groote veldslagen van dit oogenblik Moskou, Rostof, Noord-Afrika. BERLIJN, 1 December (D.N.B.) De militaire toestand, zoo verneemt het D.N.B. van welingelichte zijde, wordt gekenmerkt door drie groote veldslagen, n.l. bij Moskou, in het gebied van Rostof en in de woestijn van Marmarica in Noord-Afrika. Tengevol ge van het feit dat de groote veldslagen op het oogenblik nog aan den gang zijn, valt hierover nog niets naders te zeggen. Het is tot dusver bij de Duit- sche leiding steeds gewoonte geweest eerst dan over groote militaire acties bijzonderheden te publicee- ren, wanneer ze waren afgéloopen. In ieder geval schijnen volgens Duitsche opvatting de operaties om Moskou reeds een punt te hebben bereikt, waardoor het mogelijk zou zijn reeds binnenkort bijzon derheden en zoo mogelijk ook reeds nadere plaatsbepalingen te publiceeren. De Duitsche ge vechtsformaties heboen in dit gebied aanzienlijke vorderingen gemaakt in de richting naar Moskou. De vijandelijke propaganda beeft nog zeer kort geleden verklaard dat dit tengevolge van het begin van een strengen winter en als gevolg van de zeer zwaar ver sterkte bolsjewistische stellingen totaal onmogelijk was. Hierbij vergeleken hebben de ontlastingsacties van de bolsjewisten in het Zuiden bij Rostof nau welijks eenige waarde, hoogstens voor zoover hier een welhaast ongelooflijke verspilling van vijande lijke strijdkrachten plaats heeft. Sterke formaties heeft de vijand hier geconcentreerd. Reserves die blijkbaar uit Siberië en Iran snel hierheen zijn ge bracht. De bolsjewisten vallen hier met een sterke overmacht aan. Met verstand den toestand inziende en om op betere wijze de noodzakelijk geworden vergeldingsmaatregelen tegen de gewapende partij gangers in Rostof te kunnen uitvoeren heeft de Duit sche leiding deze plaats ontruimd. Wanneer thans de bolsjewisten dit feit als een overwinning willen voorsteilen, dan vermoeden zij gelukkig weer eeps niets van de Duitsche plannen. Dat zij in hun over- winningsberichten ook gewag maken van Taganrog, dat nog steeds hecht in Duitsche handen is en ver achter het front ligt, is weer eens een bewijs van den wantoestand bij den bolsjewistischen berichten dienst, die tot dusver nog steeds zeer nadeelig is ge weest voor den vijand. Volgens Duitsche opvatting bestaat er ook in dit gebied nog alle reden om met groote kalmte de komende ontwikkeling tegemoet te zien. Hier, evenals ook in het bijzonder in Noord- Afrika, waar op het oogenblik de hevigste veldslag woedt, zijn de fronten in beweging. In Noord-Afrika kan men in het geheel niet van een front in den gewonen zin van het woord ^preken. Daar wisselt deze of gene oase van bezitter, doch de strijd gaat niet om de groene vlakten in de woestijn doch om de vernietiging van den vijand. De Engel- schen hebben zeer zware verliezen geleden. Van een groote veelomvattende uniforme aanvalsoperatie van den vijand met een ver vooruitgeschoven operatie- doel kan dan ook niet meer gesproken worden. De strijdkrachten van de spil hebben ook op dit bijzon der moeilijke slagveld bewezen dat zij den meest frisschen geest en den grootsten wil bezitten en dat zij niet alleen zelfs stand weten te houden tegenover een groote overmacht, doch dat zij ook bezield zijn van den sterksten aanvalsgeest. Drie Engelsche ge neraals zijn hun in handen gevallen. Bovendien maakten zij duizenden gevangenen en een tot dusver nog niet te overziene hoeveelheid oorlogsmateriaal viel hun in handen. Zoo zien de overwinningen van den vijand eruit en zoo ziet de militaire positie van de spil en haar hondgenooten eruit. In alle drie veldslagen heeft de Duitsche leiding het heft in handen en bij den belangrijksten slag n.l. die om Moskou, zijn zeer aanzienlijke successen be haald. Een zeehond, die sardientjes achterna zat, is in dc netten van de „U. K. 115" (schipper T. Visser) terecht gekomen en naar IJmuiden gebracht. Thans ligt het dier voor den winkel van een vischhandelaar te Bloemendaal. waar het veel belangstelling trekt. (Foto-J. A. Stevens) Met Duitschland voor een nieuiv Europa. Duitsch weermachtsbericht. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Bolsjewistische tegenaanvallen in het gebied van Rostof met zware verliezen der aanvallers afgeslagen Havenwerken in Engeland aangevallen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, I Dec. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In het gebied van Rostof heeft de vijand ook gisteren zijn tegenaanvallen voortgezet met een niets ontziend offeren van menschen en materiaal. Hij leed daarbij weder zeer zware, bloedige ver liezen. Infanterie- en pantserafdeelingen, die in het gebied van Moskou aanvallen, dringen ver der naar de Sovjethoofdstad op. Voor Leningrad heeft de vijand ook gisteren zijn vergeefsche uit- valsnogingen voortgezet. Een aanval over het ijs der Newa, ondernomen door vrij sterke vijande lijke strijdkrachten, werd afgeslagen en bracht den vijand zware, bloedige verliezen. Talrijke ge vangenen en 30 pantserwagens, waaronder 6 van het zwaarste kaliber, vielen in Duitsche handen. In den centralen en den Noordelijken sector heeft de luchtmacht met goed gevolg vijandelijke ravi- tailleeringswegen bestookt. Ten Oosten van de Wolchof zijn troepenonderkomens en opslagplaat sen van materiaal gebombardeerd. In de wateren bij Kroonstad hebben gevechtsvliegtuigen een ijs- breker tot zinkfen gebracht. Een vrij groot vracht schip werd door bomtreffers zwaar beschadigd. Voorts zijn luchtaanvallen gedaan op Moskou en Leningrad. De luchtmacht heeft overdag éen vliegveld aan de Schotsche Oostkust met bommen en schietwa pens bestookt. Op loodsen en onderkomens werden bomtreffers geplaatst Verscheidene op het veld staande vliegtuigen werden beschadigd. Geduren de den nacht hebben gevechtsvliegtuigen haven werken in net Zuidwesten van Engeland aange vallen. In Noord-Afrika duren de gevechten ten Zuid oosten van Tobroek nog voort. Britsche tegenaan vallen, van het Zuiden uit ondernomen, werden afgeslagen. Duitsche en Italiaansche formaties jacht- en gevechtsvliegers steunden de operaties. In dén afgeloopen nacht hebben Britsche bom menwerpers het kustgebied van Noord-Duitsch- land aangevallen. Te Hamburg en Emden leed de burgerbevolking verliezen aan dooden en gewon den. De Britsche luchtmacht leed bij deze aan vallen wederom zware verliezen. Zij verloor 15, vliegtuigen, waarvan er 10 door vlooteenheden werden neergeschoten". Alle problemen die Duitschland en Frankrijk interesseeren besproken PARIJS, 2 December. (D.N.B.) Maarschalk Pétain en admiraal Darlan hebben een ontmoeting gehad met rijksmaarschalk Goering. Omtrent deze ontmoeting heeft ambassadeur de Brinon voor vertegenwoordigers van de Duitsche. de Fransche en de buiteniandsche pers tijdens een re ceptie in de Duitsche ambassade medegedeeld dat maarschalk Pétain Zondagavond uit Vichy is vertrok ken en den nacht heeft doorgebracht in zijn specialen trein. Maandagochtend om elf uur werd maarschalk Pétain door den algemeen gevolmachitigde der Fran sche regeering in het bezette gebied ambassadeur de Brinon en den vertegenwoordiger van den rijksmaar schalk generaal der vliegers Hanesse aan de demar catielijn verwelkomd. Maarschalk Pétain zette zijn reis per auto voort naar de plaats der bijeenkomst Saint Fftrentin Vérgigny. Om 13 uur arriveerde de maarschalk op het sta tionsplein van Saint Florentin Vergigny. Hier be groette de rijksmaarschalk den chef van den Fran- schen staat op de meest hartelijke wijze. Ambassadeur de Brinon wees er op da\ maarschalk Pétain reeds lang den wensch had uitgesproken den rijksmaarschalk te ontmoeten. Sedert een jachtont- moeting met maarschalk Pilsoedski waardeerde maar schalk Pétain in den rijksmaarschalk vooral den grooten soldaat De bespreking tusschen den rijksmaarschalk en maarschalk Pétain werd naar de Brinon verder uiteenzette, gevoerd in den specialen trein van den rijksmaarschalk. De rijksmaarschalk en maarschalk Pétain waren slechts van hun tolken vergezeld. Na een kwartier werd admiraal Darlan door den chef van den Franschen staat bij de besprekingen betrokken. Drie uur en tien minuten onderhield de rijksmaar schalk zich met maarschalk Pétain en admiraal Darlan over alle problemen die Duitschland en Frankrijk in teresseeren. In aansluiting hierop bood de rijksmaarschalk in zijn specialen trein een déjeuner aan. Behalve de rijksmaarschalk maarschalk Pétain en admiraal Dal ian namen hieraan van Duitsche zijde deel de ge neraal der vliegers Bodenschatz de generaal der vlie gers Hanesse en de bekende Duitsche jachtvlieger lt. kol. Galland; van Fransche ziüle ambassadeur de Brinon en commandant Fontaine. Tijdens het déjeuner werd de bespreking in de beste harmonie voortgezet. Om 17 uur 30 begeleidde rijksmaarschalk Goering maarschalk Pétain naar zijn specialen trein, waar de rijksmaarschalk op uiterst hartelijke wijze afscheid nam van het hoofd van den Franschen staat. De strijd in het gebied van Rostof ..Poort" naar de Kaukasus met. vernietiging bedreigd Moskou blijft op den voorgrond staan Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: Bij de gevechten in het gebied rondom Rostof doen, volgens de opvatting van militaire instan ties alhier, de bolsjewisten, klaarblijkelijk het uiterste om de poort naar de Kaukasus voor de' Duitschers te sluiten. Men ziet hierbij van Duitsche zijde geenszins over het hoofd dat de troepen der bolsjewisten, die in het gebied van Rostof aanvallen numeriek aanzienlijk in de meerderheid zijn. Men voegt hieraan toe dat het voor Duitsche zijde van het grootste belang is deze poort der bolsjewisten naar de Kaukasus te vernielen, zoodat de vijand hier niets meer aan heeft. Als gevolg van het feit. zoo verklaart men hier, dat de Duitschers uit Rostof zijn weggetrokken, is dit verkeersknooppunt tus schen de Kaukasus en het eigenlijke bolsjewistische front in het centrtim van het slagveld aldaar komen te liggen, hetgeen natuurlijk zijn totale vernietiging beteekent. Dezelfde Berlijnsche militaire kringen leggen od- nieuw den nadruk erop dat Moskou, historisch, politiek en militair als het centrum van de Sovjet- Unie moet worden beschouwd. De bolsjewisten kunnen zich, zoo zeide men gisterenavond in de Wilhelmstrasse, naar of achter den Oeral begeven en hun ministeries splitsen hoe zij willen, Moskou blijft met het oog op de gecentraliseerde structuur van het bolsjewistische regime de beslissende cen trale van de geheele Sovjet-Unie. De slag rondom Moskou heeft zich, naar men hier verklaart, de laatste dagen zeer in het voordeel van de Duitschers ontwikkeld en de Duitsche leiding zal zelfs ttan Móskou als doel voor oogen houden, wan neer Stalin het zou probeeren ergens anders een militair zwaartepunt te vormen. Genoemde Duitsche kringen achtten het succes van den Duitschen aan- van op de metropolé van de bolsjewisten reeds zoo ver gevorderd dat men reeds het centrum van Moskou met een goeden verrekijker kan waarnemen Speurend naar den vijand. Een der bediening-s* manschappen van een batterij Duitsch pantser- afweergeschut verkent de Sovjet-stellingen aan het Oostfront. (Orbis-Holland) Staat van beleg in Ned.-Indië Mobilisatie van het luchtwapen SJANGHAI, 2 Dec. (D.N.B.) Duff Cooper heeft op zijn doorreis van Australië naar Singapore in Batavia tijdens een onderhoud met de pers ver klaard dat hij geen weg zag om den vrede aan den Stillen Oceaan onder de tegenwoordige omstandig heden te behouden. De regeering van Nederlandsch Indië heeft, vol gens den omroep van Hongkong, de onmiddellijke mobilisatie gelast van het geheele luchtwapen en den staat van beleg in het geheele eilandenrijk afgekondigd. Een D.N.B. bericht uit Sjanghai deelt mede dat de aldaar wonende Nederlandsche reserve-officie ren gisterochtend bevel ontvangen hebben om on der de wapenen te komen. Reeds Maandagmiddag zijn zij naar Nederlandsch-Indlë vertrokken. ALLE ACTIEVE LEDEN' VAN IA CHT- WAPEN EN RESERVE OPGEROEPEN. NEW-YORK, 2 December (DNB) United Pres* bevestigt uit Batavia dat de luchtstrijdkrachten van Nederlandsch-Indlë een moblllsatiebevel hebben gekregen. Alle actieve leden van het luchtwapen en van de reserve zijn opgeroepen. Het moblllsatiebevel is door den gouverneur-generaal van Ned-Indië, jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, ge motiveerd met de noodzakelijkheid om onder de gegeven omstandigheden het luchtwapen ln volledigs gereedheid te hebben. OPPERBEVELHEBBER DER BRJTSOHE VLOOT IN HET VERRE OOSTEN. SJANGHAI, 2 Dec. (DNB) Volgens beringten uR Singapore is schout bij nacht Sir Tom Philips tot opperbevelhebber benoemd van de Britsche vloot in het Vere Oosten als opvolger van vlce-admlraal Sir Geoffrey Lay ton. De chef van zijn staf is sohout bal nacht Palliser. Italiaansch weermachtsbericht Plaatselijke gevechien iri de Marmarische woestijn, ROME, 1 December. (Stcfani). Het Italiaansche weermachtbericht van heden luidt als volgt: „In de Marmarische woestijn hebben gisteren plaat selijke gevechten voortgeduurd. In Tobroek levendige activiteit der artillerie. Een vijandelijke, met tanks ondernomen aanvalspoging aan het front der divisie Trento werd afgeslagen In den middensector ont moetingen tusschen vooruitgeschoven eenheden. Een aantal vijandelijke wagens werd vernietigd. Aan het front van Solloem duurde de activiteit der artillerie voort aan beide zijden. Ten Zuiden van de Dzjebel werden gemotoriseerde eenheden van den vijand aangevallen en uiteenge dreven. Duitsch-Italiaansche luchteenheden hebben talrijke bombardements- en machinegeweeracties uitgevoerd tegen gemotoriseerde afdeelingen van den tegenstan der en spoorweg- en ravitailleeringsdoclen in de streek van Mersa Matroeh. Vijf vijandelijke vliegtui gen werden neergeschoten. Drie daarvan bij een aan val door de Duitsch-Italiaansche afweer op den grond te Benghazi, twee door Duitsche jagers".

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1