Geldbelegging Verwikkelingen in Grand Hotel. AGENDA. Ijsbaan „Eindenhouf heden geopend Ook vanayond Voor St. Nicolaas J. J. HEIJNEN £aatste ^Belichten (^Bucqeciifke Siaud^ HAARL. DAGBLAD, Dinsdag 2 Dec. 1941 V. O. C. L.-Tooneel „Haarlem" Den eersten keer zagen wij het gisteren door V.O C L Tooneel „Haarlem" in den Stadsschouwburg gespeelde blijspel onder den titel „Het Eeuwig Kind" met Anton Roemer in de hoofdrol van Het Hofstad- Tooneel, daarna kregen wij het van De Jonge Spelers als „Drie Mannen in de Sneeuw" en nu heette het „Verwikkelingen in Grand Hötel," maar alle drie keeren was het de geschiedenis van den zonderlingen rijkaard, die als eenvoudig winnaar van een prijs vraag in een groot hotel gaat logeeren om zoodoende wat meer menschenkennis op te doen. Het is een niet onaardig gegeven en Robert Neuner heeft het ook op amusante wijze uitgewerkt, zoodat dilettanten bij een goede vertooning er zeker genoegen van kunnen beleven. De leden van het VO.C.L. Tooneel „Haarlem" lijken mi.i nog .ongeroutineerde krachten en ik vermoed, dat velen voor het eerst op de planken stonden. Dat was aan de opvoering ook wel t.e zien, al werd er dan ook door allen met blijkbare animo gespeeld. Een gevaar van zulke ongeroutineerde spelers is, dat zij dikwijls zich t.e veel inspannen om het goed te doen. Dat was ook de zwakke zijde van vele spelers van gisteravond. Zij forceerden meestal hun stemmen, waardoor zij óf onduidelijk óf onnatuurlijk spraken. Dit was o.a. bij Johan Huzelaar, Leonard Doreling. den directeur van het hotel, den portier en Baron de.Raenitz het geval. Hoe natuurlijker het spel en de intonatie, hoe beter Dit zagen wij aan Mia Poolman, die Connie Doreling •heel eenvoudig en gewoon en daardoor juist goed speelde. Zij maakte dan ook verreweg den besten indruk. Jan ten Cate typeerde den bediende van Doreling niet onaardig maar het effect van zijn spel zou bij duidelijke uitspraak en een minder langzaam tempo zeker veel gewonnen hebben, Ook Kees de Graaf had als Leonard Doreling goede momenten, vooral als hij dezen zonderling gefnoedelijk speelde. In zijn drift buien zocht hij het in overdrijving, waardoor Dore ling een veel minder goedaardigen indruk maakte dan de schrijver bedoeld heeft. Rein Brussaard typeerde uiterlijk den directeur van het hotel lang niet slecht zijn eerste entrée was zelfs heel goed en daarom was het jammer, dat hij later door een te druk en gechargeerd spel den indruk verzwakte. Ditzelfde geldt ook van den portier. Max Spruyt ging als Mr. Frank van Til wel de goede richting uit. evenals de vrouwelijke hotelgasten Annie Spruit en Nel Brent. Aan de uiterlijke verzorging was veel werk besteed en het hotel-milieu vooral maakte een prettigen, ge- distingeerden indruk. Al waren er dus zwakke plekken in de opvoering, zoo heeft het V.O.C.L. Tooneel Haarlem met „Ver wikkelingen in Grand Hötel" bij de volle zaal toch veel succes gehad. Er is dikwijls hartelijk gelachen en na elk bedrijf was er vriendelijk applaus, zoodat de spelers over deze eerste voorstelling tevreden kuniSen zijn. J. B. SCHUIL. De opgravingen op liet Wilsonsplein te Haarlem Nog altijd onzekerheid De werklieden in dienst van den Hout en Plantsoe nen zijn nog steeds op het Wilsonsplein aan het gra ven. Verscheidene restanten van oude fundeeringen zijn thans bloot gelegd. Hedenmorgen hebben de deskundigen van Openbare Werken den stand der werkzaamheden nogmaals in oogensehouw genomen. Het bleek dat nog steeds niet met zekerheid gezegd kan worden waarvan het over blijfselen zijn, omdat tot nu toe geen aanwijzingen zijn gevonden om vast te stellen of men hier te doen heeft met de fundeering van de Raampoort, den Doel- molen, den Schutterstoren of andere gebouwen die op die plek gestaan moeten hebben. Het ligt in de bedoeling de gevonden fundeeringen in teekening te brengen in de hoop dat vergelijkin gen irjet oude teekeningen en aquarellen zekerheid zullen kunnen geven. Winkelen in dezen tijd 's GRAVENHAGE 1 December. Het A. N. P. meldt: Het ls dit jaar verre van gemakkelijk om voor al de huis- genooten, vrienden en vriendinnen een passend St. Nico- laas-geschenk te koopen. Men bedenke echter wel, dat men de eenige niet ls. die zich in dezen tijd voor moei lijkheden geplaatst ziet. De taak van den winkelier is thans verre \an eenvoudig. Niet alleen heeft hij de be schikking over een geringeren voorraad van zijn gebrui kelijke artikelen, maar ook andere problemen kwellen hem. Daar is in de eerste plaats het geld, Pasmunt vloeit niet meer zoo rijkelijk als vroeger, het ls vaak een heel getob om een gulden of rijksdaalder ..klein" te krijgen. Wil men zijn winkeliers te vriend houden dan zorge men er voor, dat men zooveel als in zijn vermogen ligt met ge past geld betaalt. Hoe meer men zijn winlcelfers tegemoet treedt, des te meer zullen zij doen wat in hun vermogen ligt om een ieder te helpen bij zijn aankoopen. Behalve met gepast geld betalen, zijn er nog andere punten w; mede men hen terwille kan zijn. Verpakkingspapier is schaarsch tegenwoordig. Ook al ziet men bij den winkelier een groote rol papier liggen, denk er dan om, dat zoo'n rol papier sneller op is dan men denkt. Neem dus met zoo weinig mogelijk verpakking genoegen. Ook een vlotte expeditie stuit in den drukken Sinter klaas-tijd vaak op groote moeilijkheden. Benzine en ban den zijn schaarsch. Het gebruik van .bestelauto's en earners is dus beperkt. Neem dus zooveel mogelijk zelf mee. Men is er dan ook zeker van de gekochte cadeaux tijdig thuis te hebben. Ga dus niet zonder een extra groote boodschappentasch uit winkelen. Het is niet alleen in h,et belang van den winkelier, dat deze vingerwijzingen nagekomen worden, maar tevens in eigen belang. Volg deze stipt op en men zal zien, dat :n zijn winkeliers te vriend houdt. UW SINT NICOLAAS-GESCHENK moet zijn een artistiek portret van groot tot klein „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEFOON 13472 (Adv. Ingez. Med.) Help Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Onze voedselvoorziening Een uiteenzetting van het Rijksbureau voor de voedselvoorziening 's GRAVENHAGE X December. Het A. N. P. meldt Het behoeft geen beloog, dat zij, die in oorlogstijd belast :ijn met de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk, dikwijls een ondankbare taak hebben. In verband met de voedselpositie moeten meermalen besluiten geno men worden, die zeer hard schijnen voor de bevolking. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening ln oorlogstijd bereiken dan ook tallooze brieven met klachten en ver wijten, die véelal oogenschijnlijk niet ongegrond, doch wel ondoordacht zijn. De genomen besluiten, in de eerste plaats tot verlaging van de rantsoenen van bepaalde levensmiddelen, schijnen dikwijls hard, doch men bedenke, dat waren deze beslui ten niet na rijp beraad gekomen, de omstandigheden de bevolking voor een nog hardere werkelijkheid zouden hebben geplaatst. En dan had men het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening terecht het verwijt mogen maken, dat het de voedselvoorziening van ons volk niet voldoen de behartigt. Want het standpuni: ,,na ons de zondvloed" moge veel aantrekkelijks hebben, een behoorlijke voed selvoorziening eischt nu eenmaal een ander standpunt en wel het oplossen van de vraag: „hoe kunnen.de aanwezige en nog te verwachten voorraden zoo eerlijk en gelijk matig mogelijk worden verdeeld?" Het is goed mogelijk, dat op een bepaald oogenblik b.v. de aardappelenvoor- raad zou veroorloven, een rantsoen te verstrekken, dat hooger Is dan het op dat oogenblik vastgestelde, doch men zou dan al spoedig door de voorraden heen zijn en het eenigen tijd zonder of met zeer weinig aardappelen moeten stellen. En de verwijten, die dan zouden weerklinken, zou den gegrond zijn. In de brieven, die het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening bereiken, wordt wel de vraag gesteld: „zijn wij ooit van invoer van boter afhankelijk geweest?" Dit is een van de vele vragen, die getuigen van twijfel aan de noodza kelijkheid van een genomen maatregel en van wantrou wen in de motiveering van dien maatregel. Zooals de vraag hier is gesteld, moet het antwoord luiden: neen. Doch men bedenke, dat het boterverbruik hier te lande voor den oorlog geringer was dan thans dat wij voor de bereiding van margarine wel van invoer afhankelijk waren en wel van vetten en oliën. Bovendien waren wij voor de boterproductie afhanke lijk van den invoer van krachlvoeder. Wanneer men de Nederlandsche veehouderij ziet als een groote fabriek, waarin de koeien de machine zijn, dan kan men zich voor stellen, dat het krachtvoeder de ruwe grondstof is, van de koeien het product melk en de zuivelindustrie de eindproducten boter en kaas maakten. Voor het kracht voeder waren wij aangewezen op den invoer uit het bui tenland, d8t ons deze grondstof verstrekte om daarvar bflter en kaas te fabrlceeren, die dan weder voor een deel naar het buitenland gingen. Nu de Invoer van krachtvoeder is komen te vervallen, zijn onze koeien aangewezen op minder, doch ook minder krachtig voeder, •Het is dus duidelijk, dat dit de melk productie sterk beïnvloedt en wel ten kwade. Door de kaasproductie steile :n te krimpen en het vet bijna geheel aan de melk te onttrekken en aan de boterproductie ter goede te doen komen, heeft men deze tot het hoogst mo gelijke peil weten op te voeren. Nu echter het verbruik van margarine, vetten en oliën is uitgevallen (en di verbruik bedroeg in rformale jaren meer dan het dubbele van het boterverbruik) moest de boter worden gerant soeneerd, daar zij nu de plaats inneemt van-andere vetten, dit wel moesten worden'geïmporteerd. Een andere klacht, die ln de brieven aan het Rijks bureau voor de Voedselvoorziening wei wordt geuit, komt hierop neer, dat mén het aardappel rantsoen*te hoog vind en wel op dezen grond, dat de hoeveelheid ter beschik king gestelde boter en vet niet voldoende is om de aard- DINSDAG 2 DECEMBER. Stadsschouwburg: Liederenavond Jo Vincent, (T.30 uur. Rembrandt Theater: „Fraulein Dokter". 2.30, 6.30 én S.45 unr. Palace: „De Huwelijkszwendelaar", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „De dans des foods'', 2.30, 6.30 en S.45 uui\ Frans Hals Theater: „De eeutWge Jood". 2.30, 6.30 en S.45 uur. Spaarne Theater: „Carnaval te Weenen", 8 uur. Moviac: „Geheimen van het oerwoud" (laatste deel) en journaal van 12 uur af. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling werken Cees Bolding, 105 uur (Zondag 24). WOENSDAG 3 DECEMBER: Bioscooptheaters: Voorstellingen der middags en des avonds. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling werken Cees Bolding, 105 uur (Zondag 24). Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon. Zijlweg 34, Tel. 12 4 9 5. Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. Te Heemstede is geopend: Heemsleedsche Apotheek, Binnenweg 9 S, Tel. J8197. eerste levensbehoeften aanvaarden. Dat er, zooals boven Is uiteengezet, niet meer vet beschikbaar kan worden g; steld mag voor hen, die voor onze voelselvoorzieni.', hebben te zorgen, geen reden zijn om nu ook de rantsot nen van alle andere levensmiddelen, die met vet plegen te worden toebereid of genuttigd, lager te houden dan de vooriaden en vooruitzichten op dat oogenblik zouden toe staan. r>e smakelijkheid moet dan maar worden opge offerd aan de voedzaamheid. Men bedenke, dat het te kort aan bepaalde voedingsmiddelen juist noopt, tot het vergrootcn van de rantsoenen van die artikelen, waarvan dit mogelijk is, Veel klachten worden den laatsten tijd, ook in brieven aan het genoemde rijksbureau, geuit betreffende de ir lcomonsgrens, die getrokken is voor de toekenning va boter- or vetkaarten.- Zoo klinkt het egoi! tische geluid van houders van boterkaarten„de vet kaartenhouders hebben al zooveel ex'ra waarom nu ook nog rundvetV" Hierbij moet al dadelijk worden opgemerkt dat dit vet geen toeslag is, dodh in plaats van boter kan werden aangeschaft, wanneer daartoe de gelegenheid wordt gegeven. Dit vet kan bovendien niet als boter op het brood woiden gesmeerd. Men verlieze niet uit. het unc, dat de houders van vetkaarten slechts op grond van hun uraagkracht voor vet (of margarine) in aanmerking kwamen, doch daar onze vetpositie niet toestond hun voldoende vet of margarine te verstrekken, heeft men hen in staat gesteld boter te betrekken en wel met reduc tie. Het is dus niet meer dan billijk, dat, telkens wanneei de vetpositie dit mogelijk maakt, voor de vetkaartenhou- ders in plaats van boter wederom vel ter beschikking wordt gesteld. Men dient hierbij bovendien te bedenken, dat de vetkaartenhouders geen 250 gram, doch 200 gr. vet ontvangen Dat er ontevredenheid heerscht over de hoogte van de Inkomensgrens tusschen boter- en vetkaartenhouders, is begrijpelijk. Deze ontevredenheid zou ook heerschen, als dê grens aanmerkelijk hooger lag. Zij wier inkomen juist boven de grens ligt, zullen zich steeds benadeeld voelen. Doch zelfs als er op dit oogenblik aanleiding is om de beslissing ten aanzien van de grens te herzien, dap zal men zich toch'moeten afvragen, alvorens een beslissing te nemen, hoevele ingrijpende cons^uenties dit met zich zal brengen Wanneer men het bovenstaande overweegt en bedenkt, dal enkele groepen der bevolking op grond van leeftifd of arbeid van eenige artikelen extra-rantsoenen genieten, dan zal men toch wel tot de slotsom komen, dat de ge nomen maatregelen, al zijn zij op zichzelf hard, verklaar baar zijn. Wij leven pu eenmaal in oorlogstijd en men mag niet verwachten, dat wij dit niet voelen op het ge bied van de voeding, doch er wordt voor gezorgd, dat wij dit allen gelijkelijk voelen." DE WAREN MOETEN GEPRIJSD WORDEN. Het Haarlemsche Politierapport deelt mede: Door de politie ia een Haarlemsche vischhandelaar bekeurd wegens het niet prijzen van zijn waren. Men schijnt^ nog steeds niet te begrijpen of te willen begrijpen, dat bij constateering van een zoodanig ge val onherroepelijk proces-verbaal volgt. Oude vrouw 2900.— ontstolen Brutale straatroof te Amsterdam AMSTERDAM, 1 Dec. Zondagavond is in de Jordaan een uiterst brutale straatroof gepleegd, waarbij een oude vrouw een bedrag van 2900 is ontstolen. De vrouw, een 73-jarige weduwe, had j.l. Vrijdag genoemd bedrag geïncasseerd bij een no taris hier ter stede en het geld in haar handtaschje opgeborgen. Zondagavond was zij een consumptie gaan gebruiken in een café aan de Laurierstraat. Toen zij daarop het café verliet en het verduiste ringsgordijn voor de buitendeur opzij schoof, werd plotseling van buiten af de tasch met den kostbaren inhoud uit haar handen gerukt. Hoewel op het gegil van de vrouw direct ver scheidene menschen toesnelden, gelukte het den da der in de duisternis te ontkomen. Waarschijnlijk is de roover bekend geweest met het feit dat de weduwe een groot bedrag in haar tasch bewaarde en heeft hij het gunstigste oogenblik afgewacht om zijn laaghartige daad te plegen. Het bedrag bestond uit twee bankbiljetten van 1000.acht biljetten van 100, negen biljetten van 10 en eenig-kleingeld. (A.N.P.) ZIJLWEG 111, TELEF. 17877 Antiquiteiten, Kunstvoorwerpen en Cnrinsiteiten (Adv. Ingez Med.) De Joden in Frankrijk PARIJS, 2 Dec. (D.N.B.) De Fransche regeering heeft twee nieuwe wetten uitgevaardigd tegen de Joden. De eene verbiedt den Joden te speculeeren in grond, de tweede bepaalt dat alle Joden worden ge organiseerd in een speciaal verbond, pcavier Vallat, de gevolmachtigde der regeering in Joodsche kwesties, heeft ten overstaan van vertegenwoordigers der'pers mededeeling gedaan betreffende de nieuwe wetten. Hp zeide o.m. dat de ervaring die de regeering had opge daan er haar spoedig van had overtuigd dat de Joden de tot dusver bestaande wetten omzeilden. Om een einde te maken aan de wetsontduikingen heeft de re geering een aantal andere beroepen voor de Joden verboden. Bovendien is het den Joden verboden een huurhuis te bezitten. Tot de liquidatie zal een com missoriaal beheerder worden aangesteld. De instelling van het nieuwe verbond, de Union des Israélites en France, heeft de ontbinding van alle tot dusver be staande Joodsche groepen ten gevolge. LÏWVTXOF OP WEG NAAR DE VER. STATEN. BERLIJN. 2 December (DNB) De Sovjetam bassadeur Lltwinof is, naar de Britsche Berichten dienst meldt, met de clipper van Manilla naar de "*'er. Staten vertrokken. CHINEESCH VERKEERSVLIEGTUIG VERMIST. TAIHOKOE, 2 December (Domei). Het Chineesche verkeersvliegtuig „Sjanghai", dat vliegt in een regel- matigen dienst op Kanton en dat gisteren om 13 uur 34 van hier is vertrokken, wordt sedert 16 uur 25 ver mist. Het laatst heeft, men iets van het toestel gehoord, toen het over Tansoei op Formosa vloog. Het toestel was te Sjanghai opgestegen om 9 uur 50 met 14 passa giers voor een vlucht naar Kanton via Taihokoe. Amerikaansch vrachtschip vermist NEW-YORK, 2 December. (D.N.B.) Uit New-' ^Yorksche scheepvaartkringen meldt de Associated Press dat het onder Panameesehe vlag varende_ Ame- rikaansche vrachtschip „Macbeth", groot 4935 br.t. in het Noorden van den Atlantischen Oceaan vermist wordt. De toestand in het Verre Oosten SJANGHAI. 2 December (D.N.B.) De nervositeit der Engelsche en Nederlandsch-Indische scheepvaart kringen in het Verre Oosten blijkt uit de instructies, volgens welke alle Engelsche, naar Sjanghai onderweg zijnde schepen terstond het roer moeten wenden en naar Hongkong terugkeeren. Ook de in Sjanghai lig gende schepen der Engelsche firma Mollers hebben bevel gekregen terstond naar Hongkong in zee te ste ken. Twee Nederland-Indische vrachtschepen hebben de lossingswerkzaamheden in de haven van Sjanghai plotseling afgebroken en- zijn nog Maandagavond naar Manilla uitgeloopen. Uit neutrale scheepvaartkringen verluidl dat deze maatregelen genomen zijn om te verhinderen dat Engelsche en Nederlandsch-Indische schepen den Japanners in handen zouden vallen, wan neer het tot een oorlog op den Stillen Oceaan zou komen. FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN VRIJGELATEN. PARIJS. 2 December. (D.N.B.) Een nieuw trans port van 1300 Fransche krijgsgevangenen, die uit DuitschlandNzijn teruggekeerd, is gisteren door ambas sadeur Scapini in tegenwoordigheid van een vertegen woordiger der Duitsche weermacht en een vertegen woordiger van den .Duitschen ambassadeur te Parijs, in een verzamelkamp te Compiègne begroet Loonbelasting voor losse arbeiders Elk jaar, een loonbelastingboekje noodig 's-GRAVEXHAGE, 29 Rovomber. ln de staats courant van 27 November 1941 ls een uitvoerings beschikking opgenomen betreffende de toepassing van het besluit op de loonbelasting 1940 ton aan zien van losse arbeiders. Krachtens de daarbij ge troffen regeling zijn losse arbeiders verplicht jaar lijks bij den inspecteur óf bij den plaatselijken dienstgeleider der directe belastingen een loonbelas tingboekje aan te vragen. De Inspecteurs zullen plaats en tijd voor het aanvragen van deze boekjes bekend maken. Den werkgevers wordt er óp gewezen, dat zij voor een lossen arbeider voor het jaar 194 2 geen werk nemersverklaring behoeven in te zenden en geen locnbelastingkaart bebooren aan te leggen. In een ..Aanvulling op de handleiding voor de werkgevers", welke dezer dagen zal worden toegezonden, zullen aan de werkgevers verdere rnededeelingen worden gedaan omtrent de voor hen uit do nieuwe regeling voortvloeiende verplichtingen. (ANF) TOT 20 JAAR VEROORDEELD. ALMELO, 2 December. De Almelosche rechtbank deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen den Almeloschen landbouwer B. G., die terecht heeft ge staan wegens moord op zijn vrouw gepleegd op 30 Maart 1935, nadat hij op 20 October 1926 reeds een po ging had gedaan om zijn vrouw op gewelddadige wijze van het leven te berooven. Op 10 Juni werd de zaak door de rechtbank behandeld, doch aangehouden voor het uitbrengen van een rapport door den psychiater dr, Beek uit Enschedé. In de zitting van Dinsdag 18 November jl. werd dit rapport besproken, doch het gaf den Officier van Justitie, mr. Groenwegen, geen aan leiding zijn eisch levenslange gevangenisstraf te herzien. De rechtbank heeft G. wegens moord en po ging tot moord veroordeeld tot 20 jaar met aftrek van preventieve hechtenis. HET JUBILEUM VAN DEN HEER DUYTSHOFF. De heer A. M. Duytshoff, directeur van Hotel „Lion d'Or" te Haarlem, die Maandag zijn zilveren jubileum als hotelhouder vierde, mocht ook 's middags op zijn receptie }vele blijken van belangstelling ontvangen. Hij ontving ruim veertig bloemstukken. Vele vrien den en relaties kwamen hem de hand drukken, o.a. afgevaardigden van Horecaf; Mr. W G. Del Baere, oud-kantonrechter, en mevrouw; Mr. A. E. C. de Groot van Embden, directeur van de Haarlemsche Hypotheekbank: Mr. T. v. Löben Seis; de heeren B. W. Lasschuit, Dr. Th. Koot, Dr. W. B. Smit en R. W. P. Peereboom namens het Comité Autotocht Ouden van Dagen; kolonel A. M. M. van Loon; Jhr. en freu les Hoeufft; S. Crommelin; Mevrouw G. H. G. von Brucken Fock—Pompe van Meerdervoort, enz. Man en paard voorwaarts door het koude water. Geen hindernis is voor den Duitschen koerier en zijn trouwen viervoeter te zwaar. Atlantic-Holland Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekeningen van F. Wagner) 72. Zo©m de Hommel De tocht door het moeras verliep verder zon der ongelukken, maar Barrabas, Hein en Oebas waren wat blij, toen ze veilig en wel aan de over zijde waren aangekomen. Eerst moest de rode mier zijn avontuur nog eens haarfijn aan de anderen vertellen en vooral Hein was wat trots op zijn vriend! En nu waren ze vlok bij het Rijk van de sluipwespen! I Barrabas vond, dat het hoog tijd werd om de legers van den Rode- Mleren-Konlng te waarschuwen, maar op welke wijze dat zou moeten gebeuren, wist hij niet. Maar Oebas wist raad hierop. Zoem, de Hommel, was de aangewezen per soon om dat bevel over te brengen en Zoem was zijn vnend. Ze moesten hem alleen doen weten, dat er een negermier op hem stond te wachten, die zijn hulp noodig had. Hein koos nu, op aanwijzing van Oebas, een mooie, blauwe bloem uit met een lange kelk en hierop blies de krekel het sein, dat de hommel moest waarschuwen. En werkelijk, het duurde niet lang, of Zoem kwam eraan vliegen, scherp rondspiedend waar de mier ergens stond, die hem geroepen had.. En ja hoor daar had hij den zwaai- enden Oebas al ln de gaten en vloog recht op hem af. 't Werd een hartelijke begroeting. Ze drukten elkaar ste vig de poot. Zoem vroeg dadelijk, hoe het ging met den Zwarte-Mieren-koning en met Oebl. En de zwarte mier bedankte hem voor de belangstelling en vertelde dat alles, naar wens ging In het koninklijk paleis. En toen de hom mel vervolgens vroeg, wat Oebas aan deze zijde van het moeras kwam doen. nam deze hem bij een poot en voerde hem mee naar de plek, waar Hein en Barrabas bij elkaar waren gaan zitten. DE VOETBALWEDSTRIJD OP NIEUWJAARSDAG. Naar ons wordt medegedeeld is het bericht omtrent een wedstrijd van H.F.C. tegen een elftal van oud internationals op Nieuwjaarsdag niet geheel juist. H.F.C. zal dien dag uitkomen tegen een elftal spelers uit diverse Haarlemsche vereenigingen, welke spelers evenwel niet allen oud-international zijn. Dames-Hockey DISTRICTSELFTALLEN VOOR WEST-NEDERLAND. Voor de districtswedstrijden dames-hockey zijn voor West-Nederland de volgende twee -elftallen samen gesteld. Elftal A: Doel: De Jong, achter: Rollin Couquerque en Van Haastert. Midden: Vreede, J Goeting, en De Vletter. Vóór: T. Goeting, Teilegen, Diemer Kool, S Kruize en Lever. Elftal B: Doel: Egels. Achter: Versluys en E. Loeb_ Midden: Smilhuysen, Enthoven en Tegelberg Vóór: Montijn, Dekkers, Lagerwey, E. Kruize en Dudok van Heel. Zondag 14 December speelt West-Nederland B in Amsterdam tegen Zuid-Nederland. Schaken NATIONAAL TOURNOOl TE BLOEMENDAAL. De Bloemendaalsche Schaakclub organiseert op Vrijdag 26 December (2e Kerstdag) en den daarop volgenden Zaterdag 27 December ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan een „Nationaal Tournooi", dat zal worden gehouden in haar clublokaal „Het jeugd huis" aan de Donkerelaan te Bloemendaal. Er zal worden gespeeld in groepen van 4 in hoofd- lste-, 2e en 3e klasse. Voor elke groep zijn twee fraaie prijzen beschikbaar. Speeltijd: Vrijdag (2e Kerstdag) van 1013 uur en 's middags van 14.3017.30 en Za terdag van 14.30 tot 17.30 Aanmelding bij den secretaris H. W. Hogenbirk, Noorder Stationsweg 20, tel. 22238 vóór 20 December met vermelding van gewenschte klasse en onder stor ting van f 1.inleggeld op postrekening no. 95561 ten name van R. Verbernte te Bloemendaal. Voor dit. tournooi hebben reeds hun medewerking toegezegd de volgende bekende spelers, de heeren A J. van der Hoek, J. J. van Kampen, H. Kleefstra, G. Kroone, J. H. Marwitz, F. A. Spinhoven en J. Veer kamp. Handbal Concordia wint van Vooruit Rapiditas-dames weer op dreef De Concordia heeren zijn er in geslaagd de helc- kesluiters met een 64 nederlaag naar huis te sturen, waardoor hun positie thans wat beter ge worden is. Toch maakten de rood-witten ook in dezen wedstrijd geen overweldigenden indruk, daa: vooral de aanval tegen de vrij zwakke Zaansch- achterhoede te veel kansen verloren deed gaan. De dames zijn er niet in geslaagd den zwarei thuiswedstrijd tegen Zeeburg ie winnen, hoewel S min. voor het einde de rood-witten nog met 21 de leiding hadden. Het betere veldspel der Amster- damsche dames moest echter tenslotte succes heb ben en toen de Concordia verdediging maar even verslapte wisten E. Dammers c.s. de kansen te doen keeren en toch nog met 52 te winnen. In de rood-witte voorhoe'de vielen de dames J. Feller en T. van Bunschoten tegen en vooral het plaatsen liet veel te wenschen over. De Rapiditas-dames dèdexj het thuis tegen A. H. C. beter door met niet minder dan 62 dezen lasll- gen -tegenstander er onder te houden. Wanneer ons niet vergissen, gaat het dit seizoen weer tusschen Rapiditas en Zeeburg en dan achten we de kansen der Haarlemsche dames iets gunstiger dan het vorig jaar. Ook In dezen wedstrijd demonstreerde de voor hoede weer een aantrekkelijk samenspel en meer zegt: alle aanvalsters kunnen een doelpunt maken. De Rapiditas heeren stelden ons Zondag tegen A.H.C. danig teleur, want de met 10 man spelende Haarlemmers konden niet voorkomen, dat de gasten een verdiende 83 overwinning behaalden. Het spol in de voorhoede was te eenzijdig .waardoor de Ani- sterdamsche verdediging steeds gemakkelijk kon ingrijpen. In de eerste klasse verloren de Bloemendaalsche dames thuis tegen de verwachting met 20 van het Amsterdamsche Tonido. In de tweede klasse konden de Bato-dames het in Zaandam tegen Carna niet tot een overwinning brengen. Met 31 bleef de thuisclub in de meerder heid. De Bato-heeren deden het thuis tegen D.E.M. heter door de Beverwljkers met een 63 neder laag naar huls te sturen. Ook H.O.C. wist zijn goede kans tegen 1940 met succes, te verdedigen en met 41 in de meerderheid te blijven. Het Velsensche S.S.H. kon het thuis tegen de Vooruit reserves niet verder dan een 66 gelijk spel brengen. De vriendschappelijke ontmoeting tusschen Bloemendaalsche heeren en de Concordia-reserves eindigde in een 85 zege voor de rood-witten. STEDENTOURNOOI MET KERSTMIS. Het ligt in het voornemen van de afdeeling Utrecht van de Bonds Handbalcommissie op den Tweeden Kerstdag in de Domstad een stedentoujnooi te orga- nlseeren. Voor het heerentournooi zijn uitgenoodigd de vertegenwoordigende elftallen van Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Eindhoven. Arnhem en Utrecht alsmede de clubkampioene 1941 Olympia Den Haag. Voor het daqjes-tournooi zijn uitgenoodigd Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Utrecht. Diverse afdeelingen hebben de uitnoodigingen reeds in principe aangenomen. 7de verkoudheid chronisch wordt,helpen ^iA^«^,"30w4 (Adv. Ivgez. Med.) BLOEMENDAAL Teraardebestelling W. Dijkstra Maandagmiddag is op de Algemeens Begraaf plaats aan den Bergweg liet stoffelijk overschot ter narde besteld van den Keer W. Dijkstra, exploitant van „Kraantje Lek" te Overveen en eigenaar van het „Ronde Huis" aan den kop van den Zeeweg. Het woord werd gevoerd door Ds J. M. Leenderj*. Doopsgezind predikant te Haarlem. „Op dezen stralenden winterdag" zei hij, „wordt een werkzaam en levenslustig mensoh naar zijn laatste rustplaats gebracht: voor hem is gekomén de nacht, waarin niemand meer werken kan. Doch Je zus heeft ook gesproken van het Huis des Vaders, met zijn vele woningen waar het leven sereen en zuiver ls, als de hemel, die zich boven ons welft. Wij vertrouwen den geest van den overledene toe aan Gods eeuwige liefde." Nadat Ds. Leendertz het Onze Vader had gebeden, dankte een zoon voor de betoonde belangstelling. Onder de aanwezigen merkten wij op den heer H. Schuurman, namens de afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Koffiehulshouders en den heer H. Kok namens Horecaf. NIET VOLDOENDE VERDUISTERD. In de afgeloopen week werden in deze gemeente twaalf processen-verbaal opgemaakt tegen ingeze tenen, die niet voldoende de verduLsterlngsvoor- sehriften warej nagekomen. VOGELENZANG GOED AFGELOOPEN Een driejarig .jongentje liep op den weg door het do-rp Vogelenzang juist van het voetpad den weg op. toen een bus van den dienst NoordwijkHaarlem, die even gestopt had, zich weer In beweging zette. Het knaapje geraakte onder den auto, doch de chauffeur slaagde erin den wagen onmiddellijk tot stilstand te brengen, waardoor de jongen met slechts eenige hoofdwonden onder de bus vandaan gehaald kon worden. Het jongentje kon door dr. van Alst ter plaatse worden verbonden. HEEMSTEDE HET NIEUWE POSTAGENTSCHAP GEOPEND. Maandagmorgen is het nieuwe postagentschap aan de Valkenburgerlaan 24 officieel geopend. Om 10 uur stonden een 1 O-tal personen voor de nog gesloten deur, wachtende op de opening. Aanwezig waren o.m. de heer J. C. Smid, directeur van het hoofdkantoor Haarlem. Namens de buurtbewoners voerde hierbij het woord de heer Faber die zijn dankbaarheid uitte dat de bewoners van Heemstede Zuid. die zeer gedu peerd waren door de verplaatsing van het postkan toor naar den Binnenweg nu. door de bereidwillig heid der posterijen weer geholpen waren door de stichting van dit postagentschap, waarvoor hij de heer Smid dankte voor diens medewerking. Deze woorden gingen gepaard met de aanbieding van een bldfemstuk. Ook van andere buurtbewoners waren bloemen gezonden. De heer Smid zei in zijn antwoord hier gaarne zijn medewerking gegeven te hebben en dankte voor de tot hem gerichte woorden. Reeds deze eerste dag ls wel gebleken dat dit agentschap ln een groote be hoefte voorziet. EEN ONEERLIJKE WERKSTER Door de politie te Heemstede ls aangehouden een Haarlemsche werkster, die ln dienstbetrekking bij een Heemsteedsche familie zich 0-p onrechtvaardige wijze goederen had toegeëigend. Bil een huiszoeking te haren huize zijn verschillende der gestolen goe deren in beslag genomen. Tegen haar ls proces-ver baal opgemaakt. RIJWIRLDTEF AANGEHOUDEN Zondagniorgen vervoegde zich de lS-jarlge v. R. aan de fietsenstalling van het Iï.-K. Verccnigings- gebouw aan den Heerénweg te Heemstede met ver zoek om het rijwiel van zijn broer, die Sn de kerk zou zijn, te mogen medenemen. Aan dit verwoek werd voldaan, en v. B liep even tusschen de fietsen door om z.g. het rijwiel op te zoeken. Toen de kerk uit was bleek een rijwiel ver dwenen. v. B. was bekend, dus was het zoeken naar den dief niet moeilijk, maar de dief was met hot karretje naar' Amsterdam vertrokken, waar hij het vo&r f 35 aan een rijwielhandelaar had verkocht. Door de Amsterdamsche politie. Is op verzoek der Heemsteedsche politie het rijwiel in beslag genomen. Na langdurig verhoor bekende v. B. het rijwiel gestolen te hebben. Tegen hem ls proces-verbaal op gemaakt. VERGADERING BLOEMBOLLENCULTUUR. Onder voorzitterschap van den heer Jos. M. J. Braam vergaderde Zaterdagmiddag de afd. Heemstede van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur Als bestuursleden werden bij acclamatie herkozen de heeren Nic. Roozen Jac.zn. en P. A. Mascini Jr.- Als afgevaardigden naar de op 15 December a.s. te houden algemeene vergadering werden gekozen de heeren Jos. M. J. Braam en P. Nelis en tot plaatsver vanger de heer Nic. Roozen Jac.zn. De beschrijvingsbrief leverde niet veel commentaar op. De door het hoofdbestuur voorgestelde statuten wijziging werd onveranderd goedgekeurd. Ook tegen de voorgestelde contributieverhooging werd geen be zwaar gemaakt. Bij de rondvraag ter algemeene vergadering zal op voorstel van den heer Nic. Roozen Jac.zn de vol gende vraag worden gesteld: „Is het hoofdbestuur bereid stappen te doen bij de bevoegde instantie ten einde te verkrijgen dat de veilïngkosten voor wor telen, welke thans 8 pet. bedragen, lager worden ge steld". In de vacatures van het hoofdbestuur, ontstaan door het periodiek aftreden van de heeren G. v. Dijk en C. H. Kramer werden respectievelijk gekozen de heeren G. v. Rijn te 's-Gravenz^jde en P. F. Seig- nette te Beverwijk, zoodat deze^personen door d» afdeeling Heemstede gesteund zullen worden. Reünisten Handelsavondschool Woensdagavond 7.30 uur in Brinkmann, Groote Markt LEZING DOOR PIET BAKKER in het onderwerp: „HUMOR IN DE LITERATUUR'' Leden vrij entrée. Introductie 40 ct. (bel. inbegr.) (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM, 2 December. Bevallen 29 November: C. Folmer—Stolk, z., 30 November: C. C. A. BreedveldDales, z.\ A. E. van VeenWensing, z.; M. P. Funke genaamd Küpper van Beelen, z.; 1 December: K. R. Loerakker- Bolten, d.; 2 December: J. H. BaulingOudlymk, z. Overleden 29 November:. C. 15. Kramer-va« Hout, 77 j.. A. L. Dyserinckstraat; G. TI. Mulder, 71 j., 1-lazepaterslaan30 November: M. J. van Deute- knmvan Luljken, Kamperlaan: J. H. Zuurendonk, 58 j., Jacobstraat; 1 December: C. Houwellng, 70 J., Klaverstraat.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5