Haarlem's Dagblad Bon 47 de nieuwe bon. De nieuwe verkeersregeling Bolsjewistische aanvallen in het Donetzbekken afgeslagen. 59e JAARGANG No. 17936 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groot# Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendapleln 12230. Verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur; P. W. PE.EREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 5 DECEMBER 1941 Abonnementen pei week 0.26, per maand 1.1S, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex Adverientiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17Vi* Groentje# zie rubriefc 's-GRAVENHAGE, 5 December. Voor de volgen de week zijn de bonnen 47 van dc daarvoor bestemde kaarten aangewezen voor het koopen van de gebrui kelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleesch- waren, melk en aardappelen. Thans is ook Wx liter melk verkrijgbaar op de bonnen 47 rood. Verkoop van tweede handsch motorrijtuigen Een waardebew^js vereischt De Inspectie voor de Prijsbeheersching te Am sterdam deelt mede: De Prijzenbeschikking, gebruikte Motorrijtuigen No. 1 schrijft voor, dat geen tweede handsch motorrij tuigen verkocht mogen worden zonder dat een waar- debewijs aanwezig is. met andere woorden zonder dat de Rijksverkeersinspectie de waarde van het voertuig heeft bepaald. De auto-verhuurder J. M. en de chauffeur v. d. L., beiden te Beverwijk, hadden een motorrijwiel gekocht en daarna weer verkocht zonder dat bij deze trans acties waardebewijzen aanwezig waren. De Inspeeteur voor 'de Prijsbeheérsching te Am sterdam heeft M. deswege veroordeeld tot f 100 boete en v. d. L. tot f 50 boete met verbeurdverklaring van het inbeslag genomen rijwiel. De rijwielpaden aan dc Zandvoorlschelaan Verzoek aan gemeentebestuur om het prikkeldraad te verwijderen. Langs de Zandvoorlschelaan in de gemeente Zand- voort is op de bermen tusschen den rijweg en deze rijwielpaden een afrastering aangebracht van pi-ik- keldraad, waarschijnlijk ter bescherming van de nog jonge beplanting. In normale omstandigheden zal dit prikkeldraad geen gevaar oplfeveren, omdat de rijwielpaden vol doende breed zijn en maar.in één richting mogen wor den bereden. Dit gevaar bestaat echter wel, indien door de ver- duisteringsmaatregelen de fietser van het rijwielpad geraakt en dan tegen de afrastering rijdt en ook bij zeer druk verkeer, zooals op Zon- en feestdagen ge durende het zomerseizoen, bij uitwijken tijdens het in halen. Om deze redenen heeft de A.N.W.B. aan het ge meentebestuur van Zandvoort verzocht, het prikkel draad te doen verwijderen Geen directeur-generaal van politie meer Taak en bevoegdheden gaan over op „gevolmachtigde" 'S-GRAVENHAGE, 4 December. Het A.N.P. meldt: In de Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie, waarbij met ingang'van 1 December j.l. het ambt van directeur-generaal van politie is opgeheven en diens taak en bevoegdheden zijn overgegaan op den gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Ne- derlandsche politie. Mede behoort tot de taak van den gevolmachtigde de behandeling van alle aangelegenheden betreffende de politie, die niet aan den inspecteur-generaal zijn opgedragen. In het bijzonder ïs de gevolmachtigde bevoegd ten «anzien van de volgende aangelegenheden: 1. De reorganisatie der Nederlandsche politie, daar onder begrepen de aangelegenheden, welke betrek king hebben op de vereenigingen, bonden en fondsen van politieambtenaren-, 2. wetgeving en recht ten aanzien van de Neder landsche politie; 3. de werving van politiepersoneel; 4. de organisatie van en het toezicht op de oplei ding van politiepersoneel; 5. het benoemen, bevorderen, verplaatsen, detachee- ren, op wachtgeld stellen, pensionneeren en ontslaan van politiepersoneel; 6. de aanschaffing en het gebruik van motorrijtui gen, vaartuigen en overig materiaal door de Neder landsche politie; 7. den technischen verbindingsdienst der Nederland sche politie; 8. de geneeskundige verzorging van politieperso neel; 9. den veterinairen dienst der Nederlandsche po litie; 10. de kleeding, de uitrusting en bewapening der Nederlandsche politie 11. de huisvesting en verzorging der Nederlandsche politie; 12. huishoudelijke en comptabele aangelegenheden der Nederlandsche politie. De inspecteur-generaal heeft tot taak de leiding van de geheele geüniformeerde Nederlandsche politie. Deze taak bestaat uit: 1 Het voortdurend algemeen toezicht op de geüni formeerde politie voor wat metreft de juiste uitvoe ring van alle aan haar opgedragen werkzaamheden; 2. het samentrekken en het gebruiken in gesloten verband van politie bij bijzondere gebeurtenissen, wanneer de plaatselijke sterkte niet voldoende is; 3. de uitvoering en het inspecteeren naast den gevolmachtigde van de opleiding der officieren, onderofficieren en manschappen van dfe geünifor meerde Nederlandsche politie op de opleidingsscho len en in den dagelijkschen dienst; 4. het verhoogen van de arbeidsvreugde en de ont wikkeling van de besluitvaardigheid, alsmede de ver sterking van het verantwoordelijkheidsgevoel in het officierskorps; 5. het voortdurend op de hoogte houden van den secretaris-generaal van bijzondere gebeurtenissen op politiegebied in Nederland. De inspecteur-generaal wordt in de uitoefening van tijn taak, voor zoover zij de Nedylandscne Mare chaussee betreft, bijgestaan door den inspecteur der marechaussee. Deze maakt deel uit van den staf van den inspecteur-generaal. 'Zijn werkzaamheden liggen binnen de algemeene grenzen der bevoegdheid van den inspecteur-generaal. De 5 pCt. salariskorting voor rijksambtenaren Mogelijkheid van opheffing Naar het Utrechtsch Nieuwsblad verneemt, zal de korting van 5 pet. op de salarissen van de rijksambte naren worden, opgeheven, Aan dezen maatregel wordt terugwerkende kracht verleend tot 1 Augustus 1941. Het Utrechtsch Nieuwsblad teekent hierbij het vol gende aan: Zooals men weet werd op 1 Januari 1936 op de salarissen van de landsdienaren een korting van 5 pet. ingesteld. Deze korting droeg een tijdelijk karakter en moest mede dienen om den zorgelijken toestand van 's lands financiën te verbeteren. Hier voor werd van het rijkspersoneel door het toenmalige kabinet een offer gevraagd dat in den vorm van deze korting moest worden gebracht. 28 September 1036 kwam de devaluatie toch, maar de tijdelijke kor ting werd nipt opgeheven. Dit is door de rijksambte naren steeds als een onrecht aangevoeld en de ver schillende vakvereenïgingen hebben onvermoeid ge ijverd voor de opheffing er van. Het was zelfs al zoo ver gekomen dat verschillende ambtenaarsgezinnen reeds voor den oorlog «op den rqnd van de armoede leefden. Wat dat in dezen tijd zeggen wil begrijpt een ieder. De opheffing van deze korting moet niet wor den beschouwd als salarisverhooging of salarisverbe tering. Het is een gedeeltelijk herstel van geleden Onrecht. CONCERT HAARL. POLITIE MUZIEK- VEREENÏGING. De Haarlemschê Politie Muziel^vereeniging geeft Woensdagavond 17 December een concert in het Frans'Hals Theater aan den Schoterweg, NOGMAALS: VOERTUIGEN. Voor het besturen van voertuigen gelden algemeene regels. In de eerste plaats eischt de nieuwe verordening een tot zelfstandig handelen geschikten bestuurder. Voorts dient bij storingen het vodrtuig uit het verkeer te worden genomen en tenslotte wordt den bestuurder de eisch gesteld, met de noodige voorzichtigheid te rijden. Hij moet voldoende uitzicht hebben en mag slechts personen of goederen naast zich vervoeren in dien hij daardoor in het besturen of bedienen van het voertuig niet wordt belemmerd. (De maten voor de beschikbare plaatsruimte vervallen). Bij voortduwen van het voertuig moet dc lading zoo geplaatst zijn, dat er naar voren vrij uitzicht is. Bij duisternis of mist moet de verlichting naar vo ren en naar achteren duidelijk zichtbaar zijn. Invali denwagentjes, door personen voortbewogen, mogen op het voetpad. Het geven van signalen moet worden gestaakt, in dien daardoor dieren onrustig worden. De lading van een voertuig^lient zoodanig gestuwd te worden, dat niemand er fjevaar door loopt, aan niemand schade wordt berokkend of in hooger mate dan onvermijdelijk is overlast wordt aangedaan. De lading mag de bedrijfszekerheid van het voertuig niet verminderen. Dit geldt eveneens 'voor personen wat hun aecomodatie en hun gedrag gedurende de rit be treft. De hoogte van voertuig en lading tezamen mag piet meèr dan 3150 M. bedragen. Nog is bepaald, dat het vastmaken van handwa gens aan rijwielen, alsmede het voorttrekken van handwagens of het geleiden van dieren door een^op een rijwiel gezeten berijder verboden is. Distributie van melk 's-GRAVENHAGE, 5 December. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en ,Vis- scherij vestigt er de aandacht op dat de geldig ver klaarde bonnen der nieuw uitgereikte molkkaarten voor kinderen, elk recht geven op het koopen van twee rantsoenen m,elk. Een rantsoen melk blijft ge steld op 1 3/4 liter. De met „47 A" gemerkte bonnen geven dus recht op het koopen van 3'/l- liter melk De hoeveelheid die wekelijks beschikbaar wordt gesteld is derhalve ongewijzigd gebleven. Het bovenstaande geldt niet voor de bonnen der reeds in gebruik zijnde, z.g. i-oode melkkaarten, die in gebruik zijn, in de gebieden, waar de molk niet gestandaardiseerd wordt. De met .,47 melk 1" ge merkte bonnen van de roode melkkaarl geven recht op het koopen van 1 3/4 liter melk. In tegenstelling met het destijds gepubliceerde, wordt er de aandacht op gevestigd dat de bonnen van de met ,,D N" gemerkte kaarten in het geheele land geldig zijn, doch de bonnen van de met ..D M" ge merkte kaarten uitsluitend in die gemeenten, waar „D M" kaarten zijn uitgereikt. Bij verhuizing van een gemeente, waar „D M" kaarten zijn uitgereikt, naar een gemeente waar „D N" kaarten zijn uitgereikt, kunnen de kaarten „D M" worden omgeruild voor „D N" kaarten. Hier toe zal échter slechts wordén overgegaan, indien .uit de distributiestamkaart di.e aan den plaatselijken distributiedienst wordt overlegd verhuizing blijkt. Beschikbaar zijn va« motorrijtuigen 's-GRAVENHAGE, 5 December. In het heden ver schenen Verordeningenblad ïs opgenomen een be sluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Waterstaat ter verzekering van het beschik baar zijn van motorrijtuigen (besluit standplaats mo torrijtuigen 1941, I). In dit besluit worden onder motorrijtuigen verstaan vrachtauto's met een laadvermogen, van een ton of meer, autobussen, alsmede tractoren met uitzondering van landbouwtractoren. Bepaald "wordt, dat een schriftelijke toestemming van den bevoegden rijksinspecteur van het verkeer is vereischt dm: 1) een motorrijtuig te verkoopen of op andere wijze te vervreemden; 2) een motorrijtuig voor een verblijf van langer dan vijf dagen buiten de tot de normale uitoefening van het bedrijf behooren- de plaats van werkzaamheid te brengen, of een mo torrijtuig langer dan vijf dagen buiten die plaats te doen verblijven; 3) een motorrijtuig uit het grond gebied van Nederland uit te voeren; 4) een motorrij tuig te verhuren of op andere wijze ter beschikking van een derde te stellen, indien redelijkerwijze kan worden aangenomen, dat daarmede verplaatsing van het motorrijtuig buiten het grondgebied van Neder land verbonden is. Genoemde toestemming is eveneens vereischt om bemiddeling of medewerking te verleenen bij hande lingen, waarvoor die toestemming noodig is, alsmede tot handelingen of gedragingen, waardoor deze wor den voorbereid, waaronder méde wqrdt verstaan het, aanbieden van advertentiën. Overtreding van deze voorschriften kan worden ge straft met hechtenis van ten hoogste een jaar of een geldboete van ten hoogste tienduizend gulden, terwijl de betrokken motorrijtuigen kunnen worden verbeurd verklaard. De strafbaar gestelde feiten worden be schouwd als overtreding. Het besluit treedt 6 December in werking. Kort nieuws Drie inbrekers, die een pakhuis aan de Noorder- markt te Amsterdam, dat bij een confectlefirma in ge bruik is, tot doelwit hadden gekozen, werden nog eerder betrapt. Drie passeerende agenten bemerkten namelijk Donderdagmorgen vroeg onraad en wisten het dieventrio, dat reeds de deur verbroken had en naar binnen was ge togen, te vangen. De Utrechtsche politie heeft vijf mannen gearresteerd, die betrokken zijn bij een diefstal van was uit de fa briek „Het Hollandsche Bijenpark" aan de Croeselaan Welke bonnen zijn thans geldig? 30 No' 6 December: 4 6-4 Brood 4 8 Brood 46 Vleesch 46 VI.waren 4 6 Melk 46A Reserve 4 GB Reserve i/? K.G. Aardappelen Van 30 November t.m. 27 December: 4 rants. Brood of gebak Vz rants. 7/2 rants. Wie each of I rants. (vleeschwaren 1 Yx L. Melk l.kï K.G.- Aardappelen 150 Algemeen 1 K.G. Suiker Extra winteruitkeering voor werkloozen 's-GRAVENHAGE, 5 December. De secreta ris-generaal'van het departement van sociale zaken hoeft besloten, dat ook gedurende dezen winter derom een extra winter-uitkeering aan onder steunde werkloozen mag worden verstrekt. Onder, steunden, die hun eten uit de centrale keukens be trekken, zullen in totaal een bedrag gelijk aan tw weken steun extra ontvangen. Degenen, die niet uit de centrale keukens eten. krijgen In totaal een bp- drag, gelijk aan drie weken gxtra steun uitgekeerd. Evenals, in den vorigén winter heeft deze 'extra -uitkeering niet ineens plaats. Zij zal in den vorm van bijslag op den steun over een tijdvak van ruim drie en een halve maand worden verdeeld. Ondersteun den, die voor twee weken extra steun in aanmerking komen, ^ien van 21 December tot 15 Februari hui netto steunbedrag met 15% verhoogd, terwijl deze verhooging van 15 Februari tot en met 10 April 10% zal bedragen. Voor de ondersteunden, die recht hebben op drie weken extra steun, wordt van 21 December tot 15 Maart een verhoogiiig van het netto steunbedrag niet 20% gegeven. Voor het tijdvak van 15 Maart tot en met 10 Ajiril is deze bijslag op 15% vastge steld. (ANP) Jtaliaansch weermachts be richt Duitsch-lfaliaansche successen in Marmarica Versterkte punten aan het front van Tobroek genomen. ROME, 4 December (Stefani). Het Italiaansche wecrmachtbericht luidt als volgt: „De Italiaansph-Duitsche strijdkrachten hebben in Marmarica weer gevechten geleverd die met succes bekroond werden./Tijdens plaatselijke acties aan het front van Tobroek hebben onderdeelen der divisies Trento en Pavia aanvallen gedaan op enkele versterk te punten en deze veroverd, waarbij zij een zeker aan tal gevangenen, maakten. Ook werden vijanden ge vangen genomen en verscheiden auto's buit gemaakt aan het front van Solloem bij de steunpunten van dc divisie Savona. In den centralen sector is een Britsche aanvalspo- ging op Bir el Gobi volkomen afgeslagen door eer onzer afdeelingen die den aanvaller verliezen berok kende en tanks vernielde en buit maakte. Ook zijn nog gevechten gaande in den sector ten Westen van Bardia tusschen gemotoriseerde Duit sche troepen en vijandelijke eenheden. Bij de recente operaties achter het front van Sol loem heeft de pantserdivisieAriete 1500 gevangenen gemaakt en 25 tanks, 40 pantserauto's en vele gewone auto's van den vijand vernietigd. Uit de nieuwste gegevens volgt dat nog een vijan delijk vliegtuig behalve de reeds in het weermacht- bericht van gisteren genoemde, bij Benghazi®door de Italiaansch-Duitsche luchtdoelartillerie is neergescho ten. De aanhoudende ongunstige weersomstandigheden hebben de bedrijvigheid der luchtmacht van beide partijen belemmerd: desniettemin hebben de lucht- formaties van de as met gunstig resultaat aanvallen gedaan op concentraties van auto's bij Bir el Gobi en de aanvallen op de vijandelijke strijdkrachten in de oase van Dzjalo hernieuwd. In de Middellandsche Zee heeft een luchtformatie der Britsche marine een onzer torpedobooten aange vallen die zonk na een hevig gevecht te hebben door staan, tijdens hetwelk de jagers van ons escorte twee vijandelijke vliegtuigen hebben neergeschoten. De be manning van de' torpedoboot is grootendeels gered. Een onzer onderzeeërs heeft een Engelsch vliegtuig van het type Sunderland getroffen dat brandend neer stortte." Met Duitschland voor een nieuw Europa. periode Cacao 50 gr. Cacao 155 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 156 500 .gr.» Jam 151-154 1 rants. Bloem broodlof gebak F 0.11 G Rijst 250 gr. Rijst 161 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 162 250 gr. Gort 163 100 gr. Vermicelli of maizens 1 57-160 100 gr. Kaas 167 100 gr. Kaas Van 21 November t.m. 9 December: 53-54 Boter 125 gr. Boter 53-54 Vet 125 gr. Boter met reductie (of vet voor wie bon 53 hebben ingeleverd Voorts: Petroleum: Bonkaart M. en O 14 tot 27 Dec. Bon 23 tot 3 Jan. 1942. Zeep Bon 164 Algemeen en Bon E Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 7 5 gram toiletzeep SO pCt. t.m. 31 Dec. Bon J. Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. Donderdag bestond in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem weer groote belangstelling voor het 33ste Onderwijzers St. Nicolaasfecst. De goede Sint kwam met zwarten Piet op het podium en overhandigde aan de verheugde kinderen geschenken. (Foto-K. de Haas) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Hangö door de Finnen bezet. Sovjet transport schip met 6000 soldaten in Duitsche handen gevallen. Twee snelbooten en kanonneerboot der Britten tot zinken gebracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 4 De cember (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „In het Donetzbekken zijn vrij sterke vijande lijke aanvallen onder bloedige verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Bij Leningrad zijn hernieuwde uitvalspoglngen van den vijand mislukt. Het luchtwapen heeft een deel der spoorlijn van Moermansk vernield en Leningrad overdag en 's nachts gebombardeerd. Finsehe troepen, hebben Hangö bezet'. By de vlucht, uit Hangö liep het Sovjettransportschip „.Stalin" (12.000 ton) op een Duitsch-Finsche mijn- versperring en werd door drie mijnen beschadigd. Twee Duitsche patrouillevaartuigen ,met een be manning van tachtig koppen in totaal namen het transportschip op sleeptouw en brachten het mat de 6.000 soldaten van alle rangen die zich aan boord bevonden, benevens een rijkelijke hoeveelheid oor logstuig naar een Duitsch steunpunt. In een zeegevecht in het Kanaal heeft een mij nenveger twee Britsche snelbooten tot zinken ge bracht en twee andere door 'voltreffers beschadigd. Patrouillevaartuigen mengden zich in den strijd, brachten een Britsche kanonneerboot tot zinken en beschadigden een snelboot zwaar. In Noord-Afrika hebben zich gisteren geen ge vechtshandelingen van eenigen omvang voorgedaan. In "Öe periode van 26 November tot 2 December hebben formaties v^n de Duitsche luchtmacht en eenheden van de Duitsche marine 44 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. In diezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot-Brittannlë zes eigen vlieg tuigen verloren." De Duitsche Rijksarbeidsdienst aan de Wolga. Dag in dag uit zijn de mannen aan den arbeid, om de wegen voor de colonnes naar het front in orde te houden. (Orbis-Holland) De strijd aan het Oostelijk front De Duitsche tactiek in den Zuidelijken sector In aansluiting op het weermachtsbericht van Don derdag verneemt het D.N.B.De voorspellingen dat de aanbrekende winter den oorlog in het Oosten tot staan zou brengen zijn onwaar gebleken. Wie de geschiedenis van den wereldoorlog kent zal zich hier over niet verbazen. De situatie in den Zuidelijken sector wordt overigens gekenmerkt door de fanatieke pogingen van de Sovjbt-léiding den Duitschers ten minste een stukje van de enorme ruimte weer af te nemen, welke de Duitsche troepen sinds einde Juni bezet hebben. T*ot dit doel schuwt zij geen offer. De Duitsche lei ding heeft daarentegen het voordeel dat zij den strijd op elastische wijze kan voeren, zij vecht niet om ruimte, doch heeft het op de vernietiging van het Sovjetleger voo'rzien. Zij vangt derhalve de Sovjet-aanvallen om Rostof en het Donetzbekken op, waarbij de Sovjets ieder verlies aan menschen *en materieel accepteeren, waar het maar voor hun doel het gunstigst is. Al deze aanvallen breken op den dam, dien de Duitsche, Italiaansche en Slowaaksche troepen hebben gevormd. Een blik op de kaart toont, welke gevaren voor het Sovjet-middenfront bestaan. Zijn centrum is Moskou, dat het middelpunt van spoorwegliinen is. Waar ook de Duitschers thans mogen aanvallen, steeds schui ven zij nader op die spoorwegen aan, welke Moskou tot dusverre met het Noordelijk en Zuidelijk front verbonden. Daarom heeft elk in dezen frontsector be haald succes directe uitwerking op Moskou. MISLUKTE UITVALLEN DER BOLSJEWISTEN UIT SEBASTOPOL. BERLIJN. 4 December. (D.N.B.) De in Sebastopol ingesloten strijdkrachten hebben, naar hèt D.N.B.» verneemt, op 3 December op verscheidene plaatsen van het Duitsche omsingelingsfront aanvallen gedaan op de Duitsche stellingen. De bolsjewistische stoot troepen werden echter reeds voor de Duitsche stel lingen door het vuur .van de Duitsche artillerie ge troffen en verslagen. Aan het omsingelingsfront van Sebastopol heeft de Duitsche artillerie in den loop van 3 December met succes vijandelijke artilleriestellingen en colonnes van vrachtauto's bestookt. De haven en vliegvelden van Sebastopol stonden wederom bloot aan het geconcen treerde Duitsche artillerievuur. In de havenwerken en op de vliegvelden werden talrijke goede treffers waar genomen. In het gebied van Rostof en het Donetzbekken zijn wederom Sovjetaanvallen door Duitsche. Italiaansche Slowaaksche afdeelingen afgeslagen met zware verliezen voor de aanvallers. In den centralen sector leverden de Duitsche operaties nieuwe terreinwinst op. Nieuwe uitvalspogingen der belegerden te Lenin grad werden met zware verliezen voor de bolsjewis ten afgeslagen. Toepassing der leen- en pachtwet op Turkije Mededeelfng van Roosevelt In een officieele verklaring van het Witte Huis heeft Roosevelt volgens Associated Press medege deeld dat de leen- en pachtwethulp thans ook toe gankelijk gesteld is voor Turkije. Roosevelt acht de verdediging van Turkije'gewichtig „in het belang van de Ver. Staten". Hij heeft derhalve den Iëïder van de leen- en pachthulp, Stettinius, opdracht gegeven zoo spoedig mogelijk te voldoen aan defensieverzoe- ken der Turksche regeering. Het communiqué van het Witte Huis geeft geen verdere verklaringen. De speciale A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: „De verklaring van Roosevelt dat de verdediging van Turkije van vitaal belang is voor de Vereenigde Staten, dat Turkije daarom binnen de Amerikaansche defensiezöne is komen te liggen en leveranties op grond van de pacht- en leenwet kan verkrijgen, heeft blijkbaar in het buitenland nogal sensatie verwekt. Er waren evenwel verschillende aanwijzingen, welke deze ontwikkeling van zaken konden doen voorzien: de herhaaldelijk van hieruit gesignaleerde Angelsak sische hetzecampagnes in Ankara, die triomfantelijk mededeeling deden op den verjaardag van de Turk sche republiek dat men bij de parade te dier gele genheid slechts Engelsche en Amerikaansche wapens meevoerde en verschillende militaire incidenten op Turksch souverein gebied. Eenzelfde druk werd en wordt nog op Finland uitgeoefend. Daar zou de toe- voerweg voor Amerikaansche wapens naar de bolsje wisten via Moermansk en Archangelsk het Amerikaan sche levensbelang vertegenwoordigen. Precies eenzelf de druk wordt op Japan uitgeoefend. De Burmaweg, waarlangs dc Amerikaansche leveranties aan Tsjoeng- king gaan, vormt daar het beweerde levensbelang der Ver. Staten. Over Turkije nu voeren wel de beste wegen van Roode Zee en Perzische Golf'uit naar de Sovjet Unie. De procedure is dus heelemaal niet ori gineel en kon door oplettende waarnemers voorspeld worden. Te Berlijn toonde men dan ook niet de min ste verrassing. Van bevoegde zijde gaf men als zijn meenen te kennen dat men van Angelsaksische zijde blijkbaar de aandacht der wereld van de tamtam om de weinig roemvol verloopende gevechten in de Mar marica naar een ander gebied wil afleiden. Het laatste woord in in dezen nog niet gesproken, verklaarde men gisteren in de Wilhelmstrasse inzake Roosevelt's opdringen. Ongetwijfeld verwacht men van Turkije eenzelfde houding als van Finland en JaDan, dat men nl. eigen direct belang zal laten prae- valeeren boven de vermeende en geüsurpeerde levens belangen van de Ver. Staten op 6.000 mijl afstand van Washington. Van eenige Turksche reactie op Roosevelt's verkla ring was tot op dit moment alhier nog niets bekend." Duitsche verklaring over Rostof BERLIJN, 4 December, Op de vraag hoe hij de ontruiming van Rostof door Duitsche troepen beoor deelde, zeide een Duitsche militaire deskundige naar het D.N.B. verneemt, het volgende: De Duitsche oorlogsvoering moet in dezen veldtocht evenals in de twee voorafgaande jaren beschouwd worden van den gezichtshoek uit, dat. zij in tegen stelling tot den wereldoorlog niet strijdt voor de ver overing van gebied en voor het winnen aan prestige, doch steeds het doel voor oogen heeft den vijand schaakmat te zetten. Op de verdere vraag wat de militaire deskundige van de stad Rostof zelf dacht, verklaarde deze: de poging om de Duitschers in den rug door burgers en listig aangebrachte tijdbommen te hinderen, richt zich tenslotte tegen de bolsjewisten zelf. D« Duit schers zijn niet van plan voor veraf gelegen steden onnoodig offers aan bloed te brengen. Zij bezitten voldoende andere middelen om dergelijke pogingen veel doortastender den kop in te drukken dan te land geschieden kan. Dat hierdoor ook onschuldigen ge troffen worden, valt te betreuren, doch is met het oog op de bolsjewistische methoden, die alle oorlogs- wetten overtreden, onvermijdelijk. VERDUISTEREN Van 17.» tot 9,54 Maan 5 Doe. op 19.14, 4 Doe. ondez 11.1#

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1