Haarverven. KAPSTER N.V. Expl. Mij. „ELiES" Algemeene Vergadering FLINKE MAND Iersche Setter WE6BEL00PEN Door de bosschen van Karelië. Een gewonde kameraad wordt door manschappen van de Waffen SS naar een verbandplaats gebracht, waar hem medische hulp wacht. (Orbis-Holland) Waarom met Duitschland voor een nieuw Europa? 's-GRAVENHAGE, December. De massa die heden ten dage kosten noch moeite spaart om zich alle feite- lijkheidjes te herinheren, welke een afkeer van alles wat Duitschland doet of laat zouden moeten steunen en „wettigen", mist werkelijk HISTORISCHE ZIN zij geeft blijk van een ontstellend gebrek aan visie op verleden en HEDEN, laat staat op de toekomst. Het eeuwig-boeiend schouwtooneel der historie ont rolt voor ons eeuw na eeuw het worden en vergaan van groote droomen en gedachten. Eeuw na. e rijzen zij voor ons op, scheppers en denkers, aur en bouwers, zij die hun persoonlijkheid hebben doen leven en wferken in een zeker tijdsgewricht. De we reldrijken van de Phoeniciërs, de Babiloniërs en de Egyptenaren, de Grieken en Romeinen, de Wikingen en de Germanen, Ceasaren en Keizers, zij allen doe men voor ons op als de uitdrukking en vormgeving van een constructieve gedachte, als de koene verwe zenlijking van een stoutmoedige droom. Maar beseffen wij dan niet dat wij. Nederlanders geroepen worden tot een grootsche taak? Zien wij voor onze oogen dan geen nieuw EUROBA ontstaan, dat het tijdsbeeld voor generaties zal be- heerschen? Zien wij dan niet dat een stelsel in bloed en tranen ten onder gaat? Wanneer eindelijk de constructieve krachten van het Europeesche vasteland- zich aan het werk zetten om op de puinen van het oude en overleefde stelsel een nieuw en NATUURLIJK-GEORDEND EUROPA op te bouwen, wanneer eindelijk de stonde daar is. die onafwendbaar komen moest; wanneer tenslotte de machtigste en krachtigste stam de leiding neemt in een opbouw die ook ONS moet en zal omvatten, om dat wij er wezenlijk naar snakken, dan zullen wij ons moeten bezinnen op onzen plicht. Dan zullen wij onze verantwoording voor ons zelf, voor on$ gezin en ons volk moeten begrijpen en mede moeten werken met alle goedgerichte krachten aan de schepping van een ORDE, die de komende tijden zal beheerschen. De historie zal ons ter verantwoor ding dagen als wij thans onzen plichtverzuimen. Op de hervonden waarden van NATUUR EN TRA DITIE bouwt DUITSCHLAND een Nieuw Europa! Ons land en ons volk zijn daarin betrokken. DAAROM: MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA! r v. d. B. Nu of nooit Ook in het leven der volkeren zijn oogenbllkken waarin besfissingen vallen die voor eeuwen gelden. Er zijn tijdstippen waarop een volk een beslissing moet nemen, waarvan zijn voortbestaan als zelf standig volk afhangt. De geschiedenis is rijk aan voorbéelden en telkens weer zien wij dat het slechts enkelen zijn, die be grip hebben voor den achtergrond der gebeurte- Zoo is het ook nu in ons land, geweldige gebeurte nissen spelen zich af, langs groote lijnen voltrekt zich een revolutie zonder weerga en.het grootste gedeelte van onze landgenooten 'staart zich blind op duizend bijkomstigheden, terwijl slechts weinigen de gebeurtenissen beleven. Enkelen, dat wil zoggen, onze volksgeriooten die sinds 1932 met Mussert voor een nieuw Nederland ln een nieuw Europa op de bres staan. Zij zijn het die begrepen dat dit „nu of nooit" ook voor Nederland zou komen, zij zijn het die zich ge- Yeed maakten, als dit oogenblik zou zijn aange broken. hun daden te stellen tegenover de houding van tegenwerken en afwachten der anderen. De consequenties daarvan hebben zij aanvaard, het thuisfront werkt onvermoeid aan de eenwording van ons volk, zij die hun plicht doen buiten o grenzen strijden met d<? Duitsche weermacht en de verbonden legers en legioenen in het Oosten. Want landgenoot, het is nu of nooit, in deze dagen van revolutie en strijd wordt beslist over het wel en wee van ons vaderland. Nu gaat het er om, zal ons land vrij zijn en zelf standig of zullen w-ij het bewijs leveren dat wij niet waard zijn een eigen plaats in het nieuwe Europa in te nemen. Nu of nooit. Tegenover democratische leuzen, moeten nationaal socialistische daden gesteld wor den en een van deze daden is dat wij ze doen, die nu optrekken tegen de legers van Stalin. Zij praten niet, zij twijfelen niet, zij wachten niet af, maar zij bewijzen dat, er in ons volk een kern is, die een waart org voor de toekomst beteekent. Mannen van de daad, dappere strijders, goede vaderlanders, dat zijn deze vrijwilligers van ons eigen Nederlandsche legioen., Landgenoot, het is een eer tot deze keurtroepen te behooren. Meldt u aan bij het vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginne gracht 22 te Den Haag. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN „NEDERLAND". Van de „Sydney" slechts een reddingsgordel gevonden 286 opvarenden van de „Cormoran" gered TJit Sjanghai meldt het D.N.B. 286 leden van de bemanning van den Duitschen hulpkruiser „Kormo- ran", met inbegrip van den commandant, zijn, naar uit Melbourne' wordt gemeld, gered. Naar voorts nog gemeld wordt, was reeds het eer ste salvo van de „Kormoran" tijdens het zeegevecht, dat eindigde met den ondergang van de „Sy.dney", een voltreffer op den Australischen kruiser. Het Australische ministerie van marine conclu deert uit het feit dat slechts een reddingsgordel van de „Sydney" gevonden is dat de kruiser geheel ver loren is gegaan. In het Verre Oosten Van crisis kan niet gesproken worden, aldus de opvatting te Berlijn BERLIJN, 4 December. De speciale A.N.P.-cor- respondent meldt: Van bevoegde zijde verklaarde men te Berlijn het onjuist te achten dat men van een crisis in het Verre Oosten spreekt. Er is geen snrake van een crisis, zoolang een sterke natie als Japan daar de orde handhaaft en opkomt voor een betere ordening en gemeenschappelijke welvaart in de Oost-Aziatische levensruimte op basis van het driemogendhedenpact. Men kan slechts spreken van pogingen van zekere mogendheden om een crisis in het leven te roepen, doordat zij zich in de aangele- genheden van een hun vreemde levensruimte men gen. Hoofdredacteur R. W. P. Peereboom, Heemstede, flaatevervangênd hoofdredacteur C. J. van Tilburg, Heemstede. (Naar ik ergens lees, laten de Ameri- kaansche vrouwen die, meer dan ii welk ander land ook, heur h&ren lieten verven, deze gewoonte varen, omdat er een kapsel is bedacht, dat moeilijk te maken is, als de haren aan natuurlijke veerkracht hebben ingeboet) In Amerika,' sinds jaren, Verfden vrouwen druk^heur haren, Meer dan waar ook op de aard; Hoe ondenkbaar het mag schijnen, Dit gebruik is aan 't verdwijnen, Zoo, tenminste, wordt verklaard. 't Is misschien al t' accepteeren, Omdat dingen steeds verkeeren, Dus waarom zou dit dan niet? En tenslotte duurt een mod,e Altijd slechts een periode, Ook_dus die op haargebied. Toch is dit hier niet de reden. Deelt het. nieuwtje verder mede, Er 's een kapsel uitgedacht, Dat alleen valt te verwerven. Voor haar die haar haar met Niet tevoor hebben ontkracht. U begri.jpt dat geen der v Die zich als modieus beschoifwen Op dit lcap-appèl ontbreekt; Daarom worden sedert jaren Steeds maar weer geverfde haren Niet geverfd meer, noch gebleekt. Zal dit kapsel lang bekoren, Of zal men weer spoedig hooren. Een nieuw kapsel ligt weer klaar, Dat ajleen is op te bouwen Op de hoofden van de vrouwen Met het wel geverfde haar? Dan moet u dit .niet beschouwen Als een zege voor de vrouwen, Want die zijn alleen maar klant, Neen, dan moet u elders zoeken, Dan valt een succes te boeken Voor den haarverffabrikant. Plan voor Amerikaansch offensief Rapport over optreden van een expeditiecorps WASHINGTON, 5 December. (D.N.B.) De „Times Herald" en de „Chicago Tribune" publiceeren een vertrouwelijk rapport, gedateerd 11 September 1941, dat vólgens deze bladen op bevel van Roosevelt is opgesteld door het gemeenschappelijk opperbevel van- leger en vloot der Ver. Staten. Dit rapport behelst een plan voor een expeditie corps van millioenen mannen om in Europa'te strij den ter vernietiging van Duitschland en zijn bond- genooten. De genoemde bladen beweren dat zij een der weinige exemplaren van dit rapport hebben ge zien. Het is een ontwerp voor een totalen oorlog op tot nog toe ongekende schaal op ten minste twee Oceanen en drie continenten, namelijk Europa, Afri ka en Azië. Als datum voor het begin van den strijd der Amerikaansche strijdkrachten te land wordt 1 Juli 1943 genoemd. Intusschen beoogt men steeds grooter deelneming der Ver. Staten. Als mogelijke vijanden beschouwt het rapport Duifschland, Italië, de door deze landen bezette gebieden: Vlchy-Frankrijk, Spanje, Portugal, Japan en Mandsjoekwo. Het rapport voorspelt dat de Sovjet-Unie voor Juli 1942 militair afgedaan heeft en adviseert tegen Japan sterke verdediging in Siberië met^behulp van daar eventueel nog aanwezigen bols- jewistischen tegenstand, benevens intensieve verdedi ging van Malakka-, een economischen oorlog, voorts luchtaanvallen op Japan en een Chineesch offensief. Dit rapport .van het gemeenschappelijk opperbevel is volgens de bladen opgesteld op grond van een brief dien Roosevelt 9 Juli jl. heeft gericht aan den minister van Oorlog Stimson. De onthullingen der beide bladen van reputatie over de militaire plannen der Amerikaansche regee ring hebben te Washington het grootste opzien ge baard en in het Huis van Afgevaardigden geleid tot den eisch den chef van den generalen staf Marshall te onderwerpen aan een verhoor. WASHINGTON, 5 December. (D.N.B.) Roosevelt's perssecretaris Early heeft op de persconferentie van het Witte Huis verklaard dat de regeering buiten kijf een onderzoek zal instellen naar de bronnen, waaruit de Chicago Tribune" het door haar gepubliceerde geheime plan heeft verkfcgen dat de Ver. Staten een expeditieleger zullen opstellen. Hij deelde mee dat hij met den president nog niet over het artikel heeft ge sproken. Derhalve was hij niet in staat het bestaan van dit geheime plan te erkennen of te loochenen. Hij voegde hieraan toe dat zóówel Roosevelt als de mi nister van oorlog Stifóson deze kwestie zouden be handelen. Lagerhuis verwerpt voorstel tot nationaliseering der Britsche industrie Regeeringsvoorstel inzake den nationalen dienstplicht aangenomen Het D.N.B. deelt mede: Het wijzigingsvoorstel van Labour om de industrie te nationaliseeren, is Donder dag in het Engelsehe Lagerhuis met 336 tegen 40 stem men verworpen, zoo meldt de Britsche Berichtendienst." Het wetsontwerp der regeering om den nationalen dienstplicht ook van toepassing te verklaren op de nog beschikbare mannelijke en vrouwelijke arbeids krachten werd met 326 tegen 10 stemmen aangenomen. De aanmelding van kartels 's GRAVENHAGE 4 December. Naar aanleiding van net onlangs gepubliceerde lcartelbesluit ls van verschil lende kanten de vraag gerezen, wat onder een kartel moet worden verstaan. Het kartelbesluit spreekt ln artikel 1 van alle „bepalingen ter regeling van de mededinging tus- schen personen, die een bedrijf uitoefenen in eenigen tak van handel of nijverheid". Hieronder moeten alle binden de afspraken, overeenkomsten, gentlemen-agreements en andere bepalingen worden begrepen, welke ten doel heb ben de vrije concurrentie tussehen ondernemers op eenig gebied van handel en nijverheid in eenig opzicht aan banden te leggen. Natuurlijk vallen onder dit voorschrift dus b.v. quote-kartels, prtjskartels, calculatie-kartels (dus ook opzetregelingen e. d.), conditiekartels, meldingskar tels (waarbij men afspreekt alle aanvragen om leveringen e. d. bij één centraal punt te melden), rayonkartels (waarbij men eikaars afzetgebieden afperkt), erkennings regelingen (waarbij men afspreekt alleen van bepaalde leveranciers te betrekken of aan bepaalde afnemers te leveren). In den regel zal men voorts eerst dan vgn „bepalingen ter regeling van de mededinging" spreken, wanneer zij een eenlgszins permanent karakter dragen. Hoewèl strikt genomen ook afspraken, welke bedoeld zijn om voor één geval van kracht te zijn,, b.v. één verkoop of één aanbe steding, de mededinging beperken, ligt het op grond van practische overwegmugen toch niet in de bedoeling, dat ook dergelijke afspraken worden opgegeven. Belangheb benden zullen echter goed doen ln grensgevallen niet zelf te beoordeelen of de registratie van een bepaalde overeen komst als kartel noodzakelijk is, doch. ter vermijding van eventuede strafsancties, de betrokken regeling aan te melden. Zooals bekend, moet de aanmelding van' alle bestaande kartels geschieden voor 10 December a.s., die van nieuwe kartels (waaronder ook wijzigingen van kartels zijn te verstaan) binnen 14 dagen, nadat 't kartel c.q. de wijziging tot stand is gekomen. In belde gevallen door inzending in 4-voud van een bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken verkrijgbaar formulier, onder bijvoeging van twee exemplaren van de betrokken bedrijfsregeling. (A.N.P.) Indië—Londen 's-GRAVENHAGE, 4 December. (A.N.P.) „De gou verneur-generaal van Neöerlandsch-Indië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer heeft in een telegram naar Londen aan den „minister-presi- Rent" mr. P. S. Gerbrandy te kennen gegeven, dat, daar de spanning in het verre Oosten zeer toegeno men is en met de mogelijkheid van een oorlog in den Stillen Oceaan gerekend moet worden, het on mogelijk is, den heer Van Mook uit zijn functie in Nederlandsch-Indië te laten heen gaan om zich naar Londen te begeven, en dientengevolge in volkomen overeenstemming met den heer Van Mook door hem besloten was, het vertrek van den heer Van Mook naar Europa voorloopig uit te stellen. Naar men weet waren onlangs de heeren Weiter en Steenberghe uit het „kabinet" van mr. Gerbrandy getreden en werden de heeren Van Mook en Kerstens, beiden uit Nederlandsch-Indië, in hun plaats benoemd. In hat bovengenoemde telegram van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië is van den heer Kerstens geen sprake. De heer Van Mook is di recteur van het departement van Economische Zaken; de heer Kerstens is lid van den Volksraad en lid van het college van gedelegeerden van den Volksraad". Pantserslagen - Springende granaten - e opriikkende infanterie. Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage Dg Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekenlngen van F. Wagner) 75.-D© Troepen trekken Op 75. Zoem was ondertus sen aan één"stuk doorge vlogen naar het rijk der Rode Bosmieren. Hij Was wel heel erg moe in zijn vleugels, toen hij zijn doel had bereikt, maar toch liet. hij zleh dadelijk bij den koning aandienen. En na tuurlijk, werd hij onver wijld toegelaten, toen hij vertelde, dat hij een bood schap had over te brengen van Barrabas. Ogenblikke lijk werden de generaals op het paleis geroepen en nog geen tien minuten later kwa- trekken, zodat een verraderlijke overval niet gevreesd men ze reeds binnen onder leiding van den eendengene- hoefde te worden. Zoem bood zichzelf aan om als gids het raai. En toen moést Zoem verslag uitbrengen; duidelijk leger te vergezellen en steeds de kortste, weg te wijzen In en klaar legde hij de toestand uit aan de generale stat. die streken, waar de Rode Bosmieren niet goed thuis \va- ren. Het plan werd door de generale staf met algemeent 't Rijk der sluipwespen lag op een schiereiland in het stemmen goedgekeurd en ook de hulp van den hommel Zuiden. Hein en Barrabas hadden dit land bereikt van de werd .graag aangenomen. Ogenblikkelijk werd het sein zeekant uit, maai* hadden zodoende een grote omweg ge- gegeven om op te rukken en kort daarop marcheerden de maakt, 't Leger kon echter het doel bereiken langs een eerste afdelingen reeds vooi'bij hun officieren het dorp uit, smalle landstrook, ze hadden dan tevens het voordeel, dat vol goede moed en strijdlust. ZC zouden die rovers wel ze het laatste stuk over een onbegroeid plateau konden eens voor goed hun brutale streken af gaan leren! Winterhulp Nederland, afd. Haarlem Eénpansmaaltijd op Zaterdag 6 December De plaatselijke directie van Winterhulp schrijft: Voor den tweeden éénpansmaaltijd op 6 dezer is de belangstelling nog grooter dan voor den eersten en het aantal gegadigden, dat zich hiervoor heeft opgegeven, overtreft verre het aantal beschikbare plaatsen. Iedereen, die zich heeft aangemeld en vóór 6 De cember a.s. geen toegangsbewijs heeft ontvangen, kan er'van verzekerd zijn, dat er gelegenheid zal zijn om «tan den maaltijd op 10 Januari 1942 deel te nemen. ft Ook voor den kindèrmaaltijd op 6 December a.s. is de belangstelling zóó groot, dat niet aan alle aan vragen kan worden voldaan. Bij overweging van de beste wijze, waarop de ingekomen giften kunnen worden besteed, is be sloten geen St. Nicolaasfeest te houden, doch het beschikbare geld uitsluitend voor kindermaaltij den aan te wenden, ten behoeve van de misdeelde jeugd uit onze stad. Wie nog 'een gave wil afstaan voor dit mooie doel, gelieve deze te storten op rirorekening no. 395300, ten name van den penningmeester van Winterhulp- Nederland, afd. Haarlem. Voor een gift van éér) gulden kan aan vier kin deren een stevige warme maaltijd worden ver strekt. - ffiadio uioq*amua ZATERDAG 6 DECEMBER '1941. HILVERSUM I, 415.5 M 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Causeae „Brandende kwesties" (opn.). 8.30 Gramofoonmu ziek, 8.34 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziekprogramma's (opn.). 11.00—11.200 Voor de vrouw 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten, 13.00 Öe Romancers 13.40 Gramofoonmuziek. 14.00 Causerie „Onze tuin". 14.20 Na gedanen arbeid; Muziek en vroolijkheid. 15.50 Gramo foonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Pianovoodracht, 17.05 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursU&richten. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.35 Duitsche taalcursus. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Het kwartier van den arbeid. 18.30 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Vervolg van 18.30. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de Studio beschikken. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.45 Nederlandsche Motetvereeniglng en solisten. 21.10 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22,00 B. N. O. Engelsehe uitzending: „Dutch News Reel", öf Gra mofoonmuziek. 22.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 23.00 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 301.5 Ül.' 7.15—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30— 8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. >9.15 Neder landsche orkestwerken (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Lichte muziekprogramma's (opn.). 12.00 Viool met pianobegeleiding. 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten. 18.05 Ensemble Rentmeester. 13.40 Voor de jeugd. 14.00 Causerie „Mozart's Kerkmuziek", tevens inleiding tot het volgende programma. 14.10 Mozart- Koorconcert. 14.45—15.00 Causèrie ,,U en de muziek". 15.35 Gramofoonmuziek. 16.00 Amusementsorkest en solist. 16.45 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.3 Orgelconcert. 18.00 Cyclus „In een nieuw licht bezien (Voorbereid door de N. S. B.). 18.15 De Ramblers. 13.45 Voor den boer. 19.00 B. N. O. Groningsch praatje. 19.10 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.20 Gramofoonmuziek. 19.45 We tenswaardigheden van de week. 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20,15 St. Nico- laas-programma. 21.25 Causerie „Rondtrekkende kunste naars in de klassieke oudheid". 21.45 B. N. O. Nieuwsbe richten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weermachts- berl#it. 22.10—22.15 Avondwijding. Jt^RT VAN PELT De slag in de Marmarische woestijn Aan het front van To- broek en de omgeving van Sidi-Omar duurt de slag nu al verschei dene dagen met afwis selende gebeurtenissen. Het belangrijke knoop punt Sidi Rezegh is wederom in handen der Duitschers. Verder verplaatst de strijd zich tussehen El-Aden, Sldi- Rezegh en Gamboet. Aan het Solloemfront in de omgeving van fort Capoezzo en Sidi- Qnvur. In de dezer dagen gehouden, jaarliiksche alge- meene vergadering van „Ziekenzorg", welke onder leiding van den voorzitter, den heer P. Bruyn werd gehouden, zijn de verslagen van secretaris, financieel commissaris en R-aad van Toezicht behandeld en goedgekeurd. 1 De periodiek aftredenden bestuursleden, de hee ren P. Bruyn, voorzitter, E. W. Goedhart en A. Scholten bestuursleden van de afdeeling A en H. F. Burghout bestuurslid van de afdeeling B, alsmede het lid van den Raad van Toezicht, K. A. Bor, wer den, zonder dat tegencandidaten waren gesteld, herkozen. Medegedeeld kon wordefi, dat het ledental sinds het afsluiten van het boekjaar op 30 Juni 1941 ge stegen was met bijna 1900 leden (d.i. zonder de kin deren beneden 16 jaar) -en dat, per 30 November 1941 het totaal aantal leden bijna 25700 bedroeg. Deze belangrijke stijging vindt grootendeels zijn oorzaak in het Zïekenfondsbesluit, dat 1 November 1941 in werking is getreden. De voorzitter deed enkele mededeelingen omtrent het Ziekenfondsenbesluit en moest tot zijn spijt con- stateeren, dat er nog zoovele onderdeelen zijn, waar van de uitvoering nog duister is. Spreker wees op de belangrijke teruggang voor de verplicht-verzekerden «ée Haarlem, wat betreft de Ziekenhuisverzekering; voorheen bestond er ongeli miteerde opneming in een ziekenhuis en ongelimi teerde opneming in het sanatorium. Thans is dit ge worden maximum verpleegtijd van 42 dagen per ge val en tegemoetkoming in de kosten van verpleging in epn sanatorium voor tuberculose-lijders voor den tijd van ten hoogste een jaar. Aan het personeel werd een woord van hulde ge bracht voor het vele extra werk, dat de laatste weken is verricht. Vervolgens memoreerde de voorzitter met enkele welgekozen woorden het overlijden van dr. G. H. Ï'ulder, die in vroeger jaren bestuurslid van „Zieken zorg" is geweest en sinds 1931, na hét neerleggen van zijn praktijk, als geneeskundig adviseur aan het fonds was verbonden, waarna de aanwezigen zich ter eere zijner nagedachtenis enkele oogenblikken van hun zetels verhieven. Bij de rondvraag werd door een der aanwèzigen dank gebracht aan het bestuur voor het vele werk, dat in het afgeloopen jaar is verricht. KAMERMUZIEK-CONCERT. MOZART-HERDENKING Nu de geheele muzikale wereld/ zich op maakt om in den loop der maand December den honderdvijftigsten verjaardag van het afsterven van het grootste muziekgenie aller tijden. Wolfgang Amadeus Mozart te gedenken, zullen ook te Haar lem eenige Mozart-concerten worden gegeven. In het kader van dp Mc zart-herdenking, zal er op Zondag 14 December, 's middags te 2.30 uur in de gróote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een Kamermuziek-Concert worden gegeven, waar aan medewerken Gijs Beths en Jan Blok, viool; Fred. Leidner en Renate Zwaarde maker, alt viool; Eduard Biele, cello; Pierre Verdonck en Al- bert de Klerk, piano; Jac. Moolenijzer, hobo: A. Strikkers, clarinet; Jac. Bos, fagot; J. v. d. Beek hoorn. Uitgevoerd worden o.a. het Quintet no. 8 in Es. gr. tersts, K.V. 614, Sonate voor twee piano's en het Quintet in Es. gr. terts K.V. 452. Ook de Haarlemsche Orkestvereeniging zal eeni ge Mozart-concerten geven en wel op Vrijdag 19, Dinsdag 23 en Zondag 28 December a.s. KORT NIEUWS. De politie te Ede heeft drie mannen gearresteerd, die zich aan rijwieldiefstallen hebben schuldig gemaakt. Een dief die gisternacht zijn slag had geslagen in een confectiezaak op de Keizersgracht te Amsterdam, liep al gauw tegen de lamp. Twee agenten hielden hem n.l. met een bakfiets in de Prinsenstraat aan, wijl de nachte lijke expeditie hun eenigszins verdacht voorkwam. De •buit bleek uit een flink aantal lappen stof te bestaan. Uit een tabaksfabriekje aan de Kromme Palmstraat té Amsterdam hebben inbrekers 450 K.G. tabak gestolen. Kostwinnersvergoeding wegens militairen dienst Geen aftrek meer van invaliditeitsrentj AMSTERDAM, 4 December. De persdienst van het N.V.V. schrijft aan het A.N.P.: Op 16 Augustus 1941 werd een verordening afgekondigd betreffende, tijdelijke verhooging van bepaalde sociale verzeke ringsrenten met een tijdelijken toeslag. In deze vér ordening werd o.a. bepaald, dat deze bijzondere toe slagen buiten beoordeeling blijven van de aanspraak op steunkrachtens eenige door de overheid vastge stelde steunregeling en derhalve bij de vaststelling van het bedrag van zoodanigen steun buiten aanmer king blijven. Nu waren er nog vele invaliden uit de oorlogsdagen van het vorig jaar, die nog een kostwinnersvergoe ding genieten, doch waarvan de tot dan toe uitge keerde invaliditeitsrente werd afgetrokken. Als gevolg van een desbetreffend verzoek van de sociaal-economische afdeeling van het N.V.V. heeft het hoofd van het Afwikkelingsbureau thans be paald, dat' met ingang van 30 November 1941 voor alle militairen, dus ook voor de niet-oorlogsgewon- den, de invaliditeitsrente, welke aan deze personen is toegekend, niet meer in mindering behoort te worden gebracht op de toegekende kostwinnersvergoeding. Mocht tot dusver bij de uitbetaling van kostwin nersvergoeding met genoten invaliditeitsrente ten on rechte rekening zijn gehouden, dan behoeft de daar- door te veel uitbetaalde kostwinnersvergoeding niet van belanghebbenden te worden teruggevorderd. INBRAAK IN CONFECTIEFABRIEK OPGEHELDERD ARNHEM, 4 December. Het is de Arnhemsche politie gelukt een inbraak op te helderen, welke eenige tijd geleden in een confectiefabriek in de Parkstraat al hier plaats vond, waarbij o.m. een hoeveelheid stof fen werd ontvreemd. Met behulp van een ladder had den de daders een der bovenramen weten te berei ken door een raam open' te schuiven, kwam men in de fabriek. Eenige rollen stoffen, een aantal winter jassen, ëen rol jasvoering alsmede een rijwiel wer den door het raam naar buitengewerkt en met deze buit maakten de daders zich uit de voeten. Door dat een goed» bekende van de politie groote verteringen maakte, kwam de politie de daders even wel op het spoor. Twee personen bleken de inbraak te hebben gepleegd, vier personen hadden de ge stolen goederen verhandeld: Alles zes personen wer- dn aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. De ontvreemde goederen konden gedeeltelijk in de omgeving van Zevenaar worden achterhaald. Bij het voortgezet onderzoek is nog gebleken, dat de daders zich ook hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een achttal rijwielen, welke zij uit verschillende schuurtjes achter woningen hadden weggehaald De koopers van de gestolen stoffen traden ook hier als helers op. "Vieuwe uitgaven Dit boek werd geschreven voor leeken en heeft de be doeling de kennis omtrent eenige belangrijke predikers uit de afgeloopen twee en een halve eeuw uit te breiden. De schrijver behandelt, figuren uit Nederland, Duitschland, Engeland. Japan en Zweden. De inleiding voor dit werk, dat bij Bigot en Van Rossum N.V. te Amsterdam, ver scheelt is van de hand van prof. dr. M. J. A. de Vrijer. J. C. Alders: Pioniers der wetenschap in de I7e en 18e eeuw. Een boek over de ontwikkeling van scheikunde, i tuurkunde, techniek, wiskunde, sterrekunde, biologie en geneeskunde in Nederland gedurende de 17e en 18e eeuw gevolgd door een bespreking vac den arbeid der groote mannen, wier namen aan deze takken van wetenschap onverbrekelijk verbonden zijn. Uitgeefster is Bigot en Van Rossum N.V. te Amster dam. Het boek is geïllustreerd. TJren met groote Nederlanders. Uren met Goethe. De boeken uit de serie „Uren met(Uitg. Hol- landia Drukkerij N.V. te Baarn) hebben de bedoe ling den lezer in aanraking U -engen met de groote en leidende geesten op het gebied van wijsbegeerte en kunst. Thans zijn In.deze reeks verschenen: „Uren met groote Nederlanders", door P. J. h. Huinks, bevattende een keuze uit het werk .van Tho mas a Kempis, Erasmus, Vondel, Multatufli, Busken Huet en Albert Verwey. „Uren met Goethe", eert beschouwing over het leven en oeuvre van den Duitschen dichter en denker door G. H. Streurman met fragmenten uit „Dlchtung und Wahrheit" en „Wilhelm Meister". JAN MENS: HELLEND VLAK. „De misdaad in miniatuur" luidt de ondertitel van deza serie schetsen die zich in het Amsterdamsche gerechts gebouw afspeelt. De menschen op het hellende vlak zijn de „klanten" van den politierechter. De schrijver laat een keur van karakters de revue passeeren: de brutale, de zielige, de sympathieke, de schijnheilige figuren die den lezer vertrouwd zijn uit de rechtbankverslagen. Jan Mens is er in geslaagd de „gevallen" in fijne stukjes proza met rake dialoog weer te-geven, waarbij hij zoo hier en daar gaarne filosofeert over de omstandigheden, waaronder de „misdaad in miniatuur" plaats vond en de innerlijke roerselen van den verdachte bij zijn verschijnen voor den rechter. Het boek verscheen bij de N.V. Uitgevers Maatschappij „Kosmos" te Amsterdam. Dick Lammers vervaardigde de illustraties. KLEINE ACCOUNTANTS- of BOEKHÓUDPRACTIJK ter overn.. gevr. Brieven onder no. 6773 bur. van dit blad. GEVRAAGD: te Heemstede in gezin Flinke Dienstbode voor d. en n. Geref. of Herv. zelf standig kunn. werken en koken. Aanmelden tuss. 4 en 5 uur des nam. Heemst. Dreef 72, H'stede. Wegens ziekte gevr. voor vast. A. H. PRIJS, Valkenburgerlaan 91, H'stede. Tandarts SMEENK, 6, 8 en 9 December GEEN SPREEKUUR, behalve Maandag van 7-8 n.m. en Dinsdag van 9-10 v.m. Velserduinweg 134, IJmulden. De Juffr. die Dinsdag by V. en D." in de Veerstraat een BL. TASCHJE heeft gevonden wordt in haar eigen belang verzocht dit terug terug te bezorgen daar zij be kend is. Gen. Joubertetf. 40 rood. Buitengewone Algem. Vergade ring van aandeelhouders te hou den op 12 December 1941, 16 uur ten kantore der Vennootschap, al waar de agenda voor belangheb benden ter inzage ligt. N.V. vJi. Gebr. Merens, op Za terdag 20 December te 3.30 uur Bosch- en Vaartstraat 20. De te behandelen punten liggen voor de aandeelhouders ten kan tore der Vennootschap ter inzage. BAKFIETS en TRANSPORTFIETS Te koop gevr. ,Aanb. kantoortijd KEUR SNELTJES, Harmen- jansweg 21, Haarlem. H. H. Waschindustriëelen Waschverzender, 33 jaar, b. z. a. voor expeditie en wasseherij- werk, 'g. bekend in Haarlem en omgev. en A'dam, ook goed met paarden kunnende rijden. Brengt 200 a 250 kg. waschgoed mede. Brieven no. 6767 bur. van dit bl. Gevr. net meisje v. d. e. n. zw. dr. zelfst. lc. werken en ko' -rperplein 16, Heemstede. VERLOLEN Damesarmbandhorloge „Pontiac* schakelbandje. Teg. belooning te rug te bez. Bosch en Hovenstr. 7. Te koon: inzinkbare trapnaairnachine (Singer), Brieven no. 6772 bur. van dit blad. voor Transportfiets te koop gevr. Amsterd .vaart 214, Haarlem. of Duitsche Herder te koop gevr. niet ouder dan 2 j. Br. no. 2223 v. Petegem's Boekhandel, Zandvoort groote witte Kees (Samojeed) Te gen belooning terug Hooge Duin en Daalscheweg 16A. .Tel. 2242ft

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2