Haarlem s Dagblad Japan in oorlog met Engeland en Amerika. Vijandelijkheden begonnen. Ver. Staten mobiiiseeren. Nederlandsch-Indië verklaart Japan den oorlog. Koning Leopold van België hertrouwd De nieuwe verkeersregeling Strijd in Noord-Afrika weer ontbrand 59e JAARGANG No. 17938 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054. Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM MAANDAG 8 DECEMBER 194Ï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.1S, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën 1-5 regels 2.—. elke regel meer 0.40 Reclames f 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4*regels 0.70, elke regel meer 0.17%. Groentjes zie rubriek. STOCKHOLM, 8 December (A.N.P.). - üapan heeft den Vereenigden Staten en Groot- Brittannië den oorlog' verklaard. Een uit Tokio hier ontvangen bericht meldt dat het keizerlijke hoofdkwartier heden bekend gemaakt heeft dat Japan met de Ver- eenigde Staten en Groot-Brittannië tegen het aanbreken van den dag van heden in het Westen van den Stillen Oceaan in oorlog gekomen is. TOKIO, 8 December. (D.N.B.) Naar Radio Tokio meldt, beeft bet Japansche militaire hoofd kwartier bekend gemaakt dat van Maandagmor gen 6 uur af de staat van oorlog tusschen Japan en de Engelsche en Amerikaansche strijdkrachten in den Stillen Oceabn bestaat. Uit Washington meldt het D.N.B.: Roosevelt heeft een buitengewone kabinetszitting bijeenge roepen tegen half negen hedenavond plaatselijken tijd waaraan de fractieleiders van het Congres van négen uur af deelnamen. Op het Witte Huis verklaarde Roosevelt dat lui zoo spoedig mogelijk een overzicht van de situatie zou opstellen, waarop waarschijnlijk met den groot sten spoed een rapport naar het Congres zou gaan. Vermoedelijk in den vorm van een boodschap. De secretaris van het Wite Huis verklaarde hier omtrent dat de kabinetszitting zich hoofdzakelijk zou bezighouden met de internationale stituatie en niet zoo zeer met militaire strategie. Daarbij be toogde hij dat Roosevelt voorloopig niet voornemens w&s de voorzitters van de militaire- en marinecom- missies tot de zitting uit te noodigen. Roosevelt zal, naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, Maandag om 12.30 uur een toespraak houden in een gemeenschappelijke zitting van het Congres. Japansche luchtaanval op Pearl Harbor (Hawaii). Ten overstaan van persvertegenwoordigers heeft Stephen Early een korte verklaring van Roosevelt voorgelezen dat een Japansche luchtaanval zou zijn gedaan op Pearl Harbor (Hawaii), benevens op marine- en militaire installaties op het eiland Óahoe. Kort daarop verklaarde Early dat eveneens Japansche luchtaanvallen zouden zijn gedaan op leger- en vlootsteunpunten te Manilla. Tot dusver is het Japansche standpunt nopens deze verklaringen van Early niet bekend. Associated Press meldt dat ter hoogte van Hono- loeloe een zeegevecht is gehouden. Ten minste 1 Japansch vliegtuigmoederschip is in gevecht met de versterkingen van Pearl Harbour waargenomen. Minstens twee Japansche bommenwerpers zyn Zondag volgens hetzelfde bureati boven Honoloe- loe verschenen en hebben bommen neergeworpen. Volgens onbevestigde berichten verscheen een buitenlandsch oorlogsschip voor Pearl Harbour en begon met de beschieting van de versterkingswer- ken. Er verluidt dat de Japansche bommenwerpers twee treffers hebben geplaatst, een op het Hickham Field, het militaire vliegveld op Oahoe, en, een tweeden op Pearl Harbor waar een olietank in brand vloog. - Voorts meldt Associated Press dat by den Japan sch en luchtaanval op Honoloeloe ten minste 5 per sonen zijn gedood en vele gewond, van wie drie zwaar. Volgens hetzelfde bericht zijn aldaar valscherm- troepen gesignaleerd. Het Witte Huis heeft blijkens een D.N.B.-bericht uit Washington bekend gemaakt, dat een met hout geladen transportschip van het Amerikaansche le ger op 1300 mijl ten Westen van San Francisco ge torpedeerd is. Bijzonderheden zijn nog niet ont- De NeVv-Yorksche bevolking heeft Zondagmid dag door de radio en door extra edities het uitbreken van de vijandelijkheden vernomen, meldt het D.N.B. verder. Op. de Ti mes-Square stroomde snel een steeds grooter wordende menschenmenigte samen. In de stad heerscht algemeen zeer groote nervositeit. De reusachtige belangstelling van het publiek kwam niet alleen tot uiting in samenscholingen voor de dagbladbureaux, maar ook in het feit, dat de biosco pen hun programma's onderbraken en de radio de laatste berichten over de ontwikkeling gaf. De ner vositeit ite New-York wordt ook bewezen door het feit dat de leider van den New-Yorkschen brand weerdienst de ieden heeft opgeroepen, zich gereed te houden en voorbereidingen heeft getroffen voor verduisteringen. Japansche landing op Noord-Malakka STOCKHOLM, 3 Dec. (A.N.P.) Naar de Brit- sché Berichtendienst uit Singapore meldt zouden de Japanners op Noord-Malakka geland zijn. STOCKHOLM, 7 December (D.N.B.) De En gelsche Berichtendienst meldt uit Washington dat het ministerie van oorlog bevel heeft gegeven dat het geheele militaire personeel der Ver. Staten wordt gemobiliseerd. SJANGHAI. 8 Dec. (D.N.B.) Volgens een be richt van den Britschen Nieuwsdienst uit New York, zou Nederlandsch-Indië Japan den oorlog hebben verklaard. Staat van beleg in Hongkong Vrijwilligers opgeroepen SJANGHAI,N 7 December. De regeering van Hongkong heeft vanmiddag twee proclamaties uitge vaardigd die in de Engelsche Kroonkolonie den staat van beleg in den scherpsten vorm voor geval van nood afkondigen. De eerste roept de Hongkongsche vrijwil ligers tot nader order voor actieven dienst op, de tweede stelt voor de Hongkongsche troepen de leger- wetten in werking voor den duur van drie maanden. Engelsclic kanonneerboot in het Verre Oosten vergaan Op de Hoeangpoe tot zinken gebacht LISSABON, 8 Dec. (A.N.P.) De Engelsche berich tendienst meldt uit Sjanghai dat de Engelsche kanon neerboot ..Petrel" op de Hoeangpoe tot zinken is ge bracht. Engelsch parlement heden bijeen Verklaring van Churchill STOCKHOLM, 8 December. CA.N.P.) De beide huizen van het Engelsche parlement Zullen heden middag om vijftien uur bijeenkomen, zoo meldt de Engelsche Berichtendienst. Naar verluidt zal Churchill in deze speciale zitting van het parlement een ver klaring afleggen. Voorts meldt de Britsche Nieuwsdienst dat de Ame- rikaansche ambassadeur Winant gisteravond laat een onderhoud heeft gehad met Churchill. Het Nieuw Zeelandsche oorlogskabinet is, naar Reuter uit Wellington meldt, Zondag verscheidene malen voor beraadslagingen bijeengekomen. De plaats vervangende minister-president Nash heeft verklaard dat het kabinet voortdurend op de hoogte gehouden wordt van den toestand in het Verre Oosten De ministers hebben ook beraadslaagd met de chefs van den generalen staf en met den minister-president. De overhandiging der Japansche nota te Washington Huil antwoordde in scherp afwijzende bewoordingen WASHINGTON. Het D.N.B. meldt: De Japansche ambassadeurs Nomoera en Koeroesoe hebben op het departement van buitenlandsche zaken aan minister1 Cordell Huil het antwoord overhandigd op het re cente memorandum der Amerikaansche regeering. Nadat de ambassadeurs het departement hadden ver laten, maakte dit bekend dat Huil zich in scherp af wijzende bewoordingen tegenover de ambassadeurs over de Japansche antwoord-nota had geuit. Nomoera en Koeroesoe zullen volgens Associated Press, morgenmiddag opnieuw een onderhoud heb ben op het departement van buitenlandsche zaken. Gedeeltelijke evacuatie van Manilla Amerikaansche opperbevelhebber in het Verre Oosten voor bespreking met president Quezon uitgenood igd Uit Sjanghai vebneemt het D.N.B.: In een bijzon dere vergadering van het Philippijnsche kabinet werd besloten alle burgers, wier aanwezigheid niet onvoor waardelijk noodig is, te verzoeken Manilla en andere gevaarlijke zones te verlaten en zich naar de provin cie te begeven. Het Jcabinet hield zich voorts bezig met- de kwestie der onverwijlde sluiting van alle openbare en parti culiere scholen te Manilla en in andere gebieden, alsmede met de kwestie eener gedwongen evacuatie van Manilla. Verder noodigde presiddht Quezon den Amerikaanschen opperbevelhebber der^ strijdkrachten in het Verre Oosten luitenant-generaal Charles Mac Arthur uit naar Baguio te komen teneinde militaire maatregelen te bespreken. Roosevelt over de eerste oorlogshandelingen BÓSTON, 8 December (D.N.B.) Volgens den zen- def te Philadelphia heeft president Roosevelt op het Witte Huis tegenover journalisten verklaard 'dat de Amerikaansche vloot en het leger op Hawaii zware verliezen hebben geleden. Met mej. M. L. Baels, dochter van den vroegeren minister H. Baels BRUSSEL, 7 December. (D.N.B.) De aarts bisschop van Mechelen, kardinaal van Roey, heeft op Zondag in alle Belgische kerken een herderlijk schrijven laten voorlezen, waarin aan de geloovigen wordt meegedeeld, dat Koning Leo pold III hertrouwd is met mejuffrouw Maria Lilian Baels, de dochter van den vroegeren mi nister Hendrik Baels. De tekst van dit herderlijke schrijven luidt als volgt: Zeer beminde broeders! Wij zijn gemachtigd, u een belangrijke mededeeling te doen. Zijne Majesteit Ko ning Leopold III is in het huwelijk getreden met me juffrouw Maria -Lilian Baels. De uitverkorene is een landgenoote en behoort tot een zeer eerbare familie uit West-Viaanderen. Zij is een dochter van den ge wezen minister Hendrik Baels. Wij hebben de eer en het genoegen gehad, het koninklijke huwelijk op 11 September kerkelijk in te zegenen, in tegenwoordig heid van de ouders in de kapel van het kasteel te Laecken. De burgerlijke formaliteiten werden even eens in hetzelfde kasteel vervdld. Wij zijn gemach tigd hieraan toe te voegen, dat dit huwelijk uitslui tend het particuliere- en familieleven van den ko ning betreft en geenerlei gevolgen zal hebben op openbaar en rechtelijk gebfed. Een authentieke acte van den Koning bepaalt, dat de echtgenoote van den Koning afstand doet van den titel en rang van Koningin, welke voorwaarde zij zelf. aan het huwelijk gesteld heeft. Zij zal den titel voe ren van Prinses van Rethy. In dezelfde acte verklaart de Koning, dat de eventueele kinderen uit dit huwe lijk geen enkel erfrecht op de kroon zullen hebben. Laat ons bidden, zeer beminde'broeders, voor het behoud en het geluk van onzen Koning, opdat hij op het door de Goddelijke Voorzieningheid bepaalde oogenblik de lotsbestemming van het vaderland weer in handen moge nemen en met wijs beleid besturen. Het Fr'nsclie legerbericht HELSINKI, 6 Dec. (D.N.B.) Het Finsche leger bericht van 6 December luidt als volgt: Karelische landengte: Zwak vijandelijk storingsvuur van veldgeschut en granaatwerpers. De eigen artillerie heeft vijandelijke afdeelingen. werkplaatsen, stukken veldgeschut, granaatwerpers, haarden van verzet en barakkenkampen onder vuur genomen en verscheide ne voltreffers geplaatst. Front aan de Swir: Hier en daar gewoon weder- zijdsch storing.'.vuur van artillerie en granaatwerpers, alsmede activiteit van verkenningstroepen. Oostelijke Front: In den Zuidelijken sector zijn onze troepen iets opgerukt. De toestand in den Noor delijken sector is onveranderd. Luchtstrijdkrachten: Onze luchtstrijdkrachten heb ben ten Noorden van Maaselkae den Moermansk- spoorweg gebombardeerd en met zware bommen vol treffers op een rangeerstation geplaatst. Verder werd tweemaal een kazernegebied ten Noorden van Karhu- maeki aan de Noordelijke punt van het Onega-meer en een vijandelijke divisiestaf gebombardeerd. Boven dien werden militaire doelen in de stad Povenza aan den Noordelijken oever van het Onegameer met bom men bestookt. In een luchtgevecht bij Maaselkae werd een vijandelijk jachtvliegtuig neergeschoten. Boven dien is ten Noorden van Karhumaeki waargenomen hoe een vijandelijk vliegtuig brandend neerstortte. De luchtdoelartillerie heeft in Oost-Karelië een vijande lijken bommenwerper en een jager neergeschoten. Welke bonnen zijn thans geldig) Van 7 December t.m. 13 December: 47-4 Brood 47 Brood 47 Vleesch 47 Vl.waren 47A Melk I 47 rood Melk I 47A Aardappelen 154 K.G, 47B Aardappelen K.G, 4 rants. 1/2 rants. rants. 1 rants. 31/2 L. Hi L. Brood of gebak (Vleesch of (vleeschwaren Aardappelen Aardappelen Van 30 November t.m. 27 December: 150 Algemeen 1 K.G. Suiker !e periode Cacao 50 gr. Cacao 155 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 156 500 gr. Jam 151-154 1 rants, Bloem brood of gebak F en G Rijst 250 gr. Rijst 161 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 162 250 gr. Gort 163 100 gr. Vermicelli of maïzena 157-160 100 gr. Kaas 167 - 100 gr. Kaas Van 21 November t.m. 9 December: Boter Boter met reductie (of vet voor wie bon 53 hebben ingeleverd) Voorts: Petroleum: Bonkaart M. en O 14 tot 27 Dec. Bon 23 tot 3 Jan. 1042. Zeep Bon 164 Algemeen en Bon E Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Dec. Bon J. Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. De Ver. Staten en Turkije BERLIJN, 6 December (A.N.P.) In de Wilhelm- strasse is heden op vragen betreffende het Ameri kaansche besluit om thans ook op Turkije de bepalin gen van de pacht- en leenwet toe te passen, gewezen op een artikel in het Turksche blad Oeloes, dat vrij ondubbelzinnig verklaart, dat een dergelijke maat regel voor Turkije een technische aangelegenheid en een economische kwestie is, maar in geen enkel op zicht met politieke verplichtingen verband houdt. Het artikel verwijst overigens naar de laatste rede van den Turkschen 'president en de ..neutrale politiek" van Turkije., ANKARA, 6 Dec. (D.N.B.) In politieke en diploma tieke kringen alhier legt men den nadruk op het feit, dat het aanbod van Amerika aan Turkije totdusver door een enkel blad, ril. Oeloes, in een hoofdartikel van commentaar is voorzien en dat de Turksche pers overigens het stilzwijgen bewaart. De verklaring van Amerika vindt in de openbare meening slechts ge- ringen weerklank/-Bijna alle bladen te Istanboel pu- bliceeren met groote koppen de uitlating van het blad Washington Star, volgens welke de Turksche regeering in het geheel niet gevraagd is, toen Roose velt besloot de leen- en pachtwet ook op Turkije van toepassing te verklaren. De strijd aan tiet Oostelijk front BERLIJN, 6 December (D.N.B.) In den centra- len sector van het front zijn, naar het D.NJ3. ver neemt, de verkeersknooppunten Maloar Changelsk. Liwny en Nowossil ten Oosten van KoerskOrel reeds sedert eenigen tijd in Duitsche handen, alsmede de belangrijke plaats Mzensk en Tszhern, ten Oosten van de lijn OrelKaloega. Formaties van alle wapens hebben dit gebied deels onder zeer slechte weersomstandigheden op de bols jewisten veroverd. De bolsjewisten leden in deze ge vechten groote verliezen aan menschen en materiaal. FINNEN VEROVEREN KARHUMAEKI. HELSINKI, 6 Dec. (D.N.B.) Naar vandaag offi- cieeel is medegedeeld hebben de Finsche troepen de in Oost-Karelië gelegen plaats Karhumaeki ingeno men. De daar ingesloten bolsjewistische divisies wer den voor het grootste gedeelte vernietigd. Karhumaeki ligt in de Noordelijkste punt van het Onega-meer en is een belangrijk knooppunt van den Moermansk-spoorweg. Gelukwensch van Hitier aan den Rijkscommissaris 's-GRAVENHAGE, 7 Dec. De Führer heeft aan den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart, ter gelegenheid van diens zilveren huwelijksfeest op den dag van heden het volgende telegram met gelukwenschen ge zonden: Mijnheer de Rijksminister Seyss-Inquart. Op den dag van heden mijn zeer hartelijke geluk wenschen voor u en voor mevrouw uw echtgenoote. Uw Adolf Hitler. Haarlemsche Politierechter. UIT DEN KINDERMOND.... Het gaat niet altijd op, dat kleine kinderen en dwa zen de waarheid spreken en dat had ook een Am sterdammer ondervonden, die af was gegaan op het gezegde van zijn neefje. De Amsterdammer was in Haarlem toen zijn neefje hem opgetogen vertelde dat hij een tuinman geholpen had bij het kappen van een omgewaaiden boom in het Staten Bolwerk. ,,En oom", zoo zei neef, „nu mag ik van den tuinman zooveel hout weghalen als ik wil". Dat vond oom prachtig en hij werd zoo enthousiast, dat hij gewapend met een flinke zaag naar het Bolwerk toog om zijn familie met een flinke hoeveelheid brandhout te verrassen. Niet' zijn familie doch hij zelf werd echter verrast en wel door den Gemeentelijken Dienst vari Hout en Plantsoenen. En toen de amateur-boomenhakker zich op zijn neefje en den tuinman beriep bleek deze laatste zich niets meer van zijn toestemming te her inneren. Vandaar dat de Amsterdammer thans in het verdachtenbankje stond en de Officier, die niet ge loofde dat de verdachte zoo naïef was om op de woor den van zijn neefje af. te gaan, f 15 boete vorderde. De politierechter had meer vertrouwen in de goed- geloovigheid van den Amsterdammer en sprak hem vrij. MOTORRIJTUIGEN. Op wegen, bestaande uit drie of meer van elkaar gescheiden rijbanen mogen de middelste rijbanen uit sluitend worden gebruikt voor motorrijtuigen. Het parkeeren binnen de bebouwde kom mag slechts aan den rechterkant van den wefe geschieden. De maximumsnelheid voor motorrijtuigen bedraagt: a. Binnen bebouwde kom voor alle motorrijtuigen: 40 K.M. per uur. b. Buiten bebouwde kom voor personenauto's, die zijn ingericht voor het vervoer van hoogstens acht personen en voor motoren met zijspan 80 K.M per uur. c. Voor vrachtauto's, autobussen en alle andere mo torrijtuigen 60 K.M. per uur. Op wegen met éénrichtingsverkeer mogen trams links en rechts worden ingehaald. Het verkeer met motorrijtuigen heeft voorrang bo ven het langzaam verkeer. Trams en motorrijtuigen zijn, wat voorrang betreft, gelijkgesteld. Intusschen heeft bij kruisingen of vereenigingen van wegen de gebruiker van den hoofdweg steeds voorrang/ Wij brengen in herinnering, dal de nieuwe ver keersregeling morgen. Dinsdag 9 December in werking treedt. Men boude dus rekening met de nieuwe verkecrsvoorschriften. Met Duitschland voor een nieuw Europa. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche weermachtsberichten Britsche duikboot tot zinken gebracht. Plaatselijke successen in het Donetzbekken. VAN ZATERDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 6 De cember. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Op verschillende plaatsen aan het Oostelijk front werd de vijand door plaatselijke aanvallen terug geworpen. In de bocht van de Donetz werden krachtige Sovjet-aanvallen met zware verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Een vijande lijke uitbraakpoging uit Leningrad mislukte met zware, bloedige verliezen. In de Golf van Finland werd het eiland Omus- saar door een afdeeling marinestoottroepen bezet. Het luchtwapen plaatste voltreffers met bomrnen op verscheidene transporttreinen in het gebied van Wologda en deed in den afgeloopen nacht aan vallen op spoorweginstallaties en ravitailleerings- bedrijven in Moskou. De vliegtuigfabriek Ry binsk aan de Wolga is met bommen van zwaar kaliber bestookt. In den strijd tegen de Britsche ravitailleering- scheepvaart hebben duikbooten 5 schepen tot zin ken gebracht met ln totaal 25.500 br.t Gevechts vliegtuigen hebben vannacht haveninstallaties in het Zuid-Westen van Engeland aangevallen. Bij aanvalspogingen van het Britsche luchtwapen in het gebied van het Kanaal en aan de Nederland sche kust werden acht vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Voor de Noorsche kust hehben twee duikboot jagers der marine een Britsche duikboot aangevallen, met diepte bommen gedwongen aan oppervlakte te komen en vernietigd met artil lerievuur. In Noord-Afrika zijn opnieuw zware gevechten ontbrand VAN ZONDAG. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 7 December. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Ondanks felle koude hebben J5uitschë en Ita- liaansche troepen in het Donetzbekken plaatselijke successen in den aanval behaald. Op verscheidene plaatsen van het Oostelijk front werden bolsjewis tische aanvallen afgeslagen. Voor Leningrad mis lukte een uitvalspoging, die ondernomen werd met behulp van pantserwagens en gevechtsvliegtuigen. De beschieting van belangrijke militaire inrichtin gen der stad werd voortgezet. De luchtmacht on dersteunde aan het geheele Oostelijke front de ge vechten van het leger door aanvallen op vijande lijke stellingen, troepenconcentraties en spoorlij nen. Ten Zuid-Oosten van het Ladogameer werden bolsjewistische luchtbases gebombardeerd. Op de Westkust van hett Onegameer plaatsten gevechtsvliegtuigen voltreffers van zwaar kaliber op een fabriek. In de wateren van het Kanaal ontstond een ge vecht tusschen Duitsche mijnvegers en verscheidene Britsche mótortorpedobooten. Een vijandelijke boot werd tot zinken gebracht, een andere zwaar beschadigd. Onze vaartuigen leden noch verliezen noch schade In Noord-Afrika duren de- gevechten voort. Voor de kust van Cyrenaica viel een Duitsche duikboot een Britsch convooi met aanvoer voor Tobroek aan en plaatste treffers op een torpedojagers, een tankboot en een vrachtschip. Wegens zware afweer kon het zinken der schepen niet worden waarge nomen. Nachtelijke aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen waren gericht op Britsche vlieg velden op het eiland Malta. Er werden bomtreffers waargenomen op hangars en barakken. In den tijd van 29 November tot 5 December heeft de bolsjewistische luchtmacht 228 vliegtui gen verloren. Daarvan werden er. 136 in luchtge vechten en 67 door luchtdoelartillerie neergescho ten. De rest werd op den beganen grond vernield. In denzelfden tijd gingen aan het Oostelijke front 21 eigen vliegtuigen verloren. Met vereende krachten voorwaarts. Een in het onherbergzaam en onbegaanbaar Sovjet-gebied vastgeraakte Duitsche legerauto wordt met man en macht weer in het goede spoor gebracht*. (Orbis-Holland) BERICHT. De hoofdredacteur van ons blad is er Zaterdag j.l. toe overgegaan, zijn functie neer te leggen. Onze directie heeft daarop den heer C. J. van Tilburg, reeds zeer lyigèn tijd aan Haarlem's Dagblad verbonden en sinds jaren als plaatsvervangend hoofdredacteur fun- geerend, met de waarribming der hoofdredactie belast. Correspondentie bestemd voor de hoofdredactie ge lieve men dus tot hem te richten. De belastingdruk in Nederland in 1941 's-GRAVENHAGE, 6 December. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek schrijft: Een zoo juist door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgegeven boekje-geeft allereerst bijzonderheden over elk der 30 belastingen, welke door het rijk worden geheven. Op dezelfde wijze zijn gegevens opgenomen over de beide provinciale en de 16 gemeentelijke belastingen. De mede opgenomen tarieven der loonbelasting stellen den gebruiker in staat de door werkgevers op de loonen ingehouden bedragen te controleeren, ter wijl de tarieven der nieuwe inkomsten- en vermogens belasting het mogelijk maken voor elk willekeurig in komen of vermogen de juistheid na te gaan van den opgelegden belastingaanslag. In de inleiding tot de publicatie worden voor elke belasting vergelijkingen gemaakt van den druk in het jaar 1941 met dien in enkele daaraan voorafgaande jaren. Zoo wordt in een daarin opgenomen grafiek de totale belastingdruk op het inkomen van een gehuwde met 2 kinderen in de verschillende gemeenten over 1931/1932 vergeleken met dien. over alle volgende jaren. Dat deze druk voortdurend is toegenomen blijkt voldoende reeds hieruit, dat deze over iri31/1932 bij een inkomen van f 5000 in de gemeenten met den laagsten druk nog geen 5 pet. en in dien met den hoogsten druk 8 pet. bedraagt, terwijl over 1940/1941 de laagste en hoogste druk resp. 8 en bijna 11 pet. bedragen. Door de ver vanging van de gemeentefonds- en de oude inkom stenbelasting met haar voor de gemeenten onderling afwijkende opcenten door de nieuwe inkomstenbe lasting zonder opcenten is de totale belastingdruk voor dit inkomen gestegen tot bijna' 12 pet. en is deze druk voor alle gemeenten gelijk. In een tweetal andere overzichten is nog pens tot uitdrukking gebracht, dat bij de nieuwe tarieven voor de inkomsten- en vermo gensbelasting veel meer dan yroeger rekening is gehou den met het aantal kinderen der belastingplichtigen Voor ongehuwden blijkt de druk van beide belastin gen evenwel over het algemefen belangrijk toegeno men. DIEFSTAL VAN VATEN. Door de politie te Haarlem is een 17-jarige jongen aangehouden, verdacht van diefstal van een partij vaten van een opslagterrein van een vatenhandelaar te Haarlem. De jongen bekende dit gedaan te heb ben tezamen met twee andere jongens vari 17 en 14 jaar oud. Ook deze jongens rijn aangehouden. Allen zijn na opgemaakt proces-verbaal 00 vrije voeten ge steld. Vitamine tabletten D Deze maand ongeveer 4000 zakjes met tabletten uitgereikt Déze maand hebben te Haarlem pl.m. 4000 ouders voor hun kinderen vitaminetabletten D tegen Rachitis (Engel sche ziekte) afgehaald, die door den Geneeskundigen Dienst kosteloos verstrekt worden. Dit aantal afgehaalde zakjes is iets lager dan over "November. Te Haarlem zijn ongeveer 6600 a 6700 kin deren van 3 maanden tot 3 jaar die voor deze ver strekking in aanmerking komen. De bestrating te Haarlem Voor 19jJ2 147.000 beschikbaar Op de gemeentebegrooting voor Haarlem voor 1942 is een post voor bestrating uitgetrokken van f 147.000. Voor 1941 was deze post geraamd op f 141.419. In den loop der bezuinigingsjaren is. het bedrag dat de gemeente aan het onderhoud der straten kan be steden sterk gedaald. Er zijn jaren geweest dat voor dit doel niet minder dan f 350.000 kon worden uitge geven. WEER TWEE RIJWIELDIEVEN AANGEHOUDEN. De politie te Haarlem houdt opruiming onder d® rijwieldieven. Wederom zijn twee rijwieldieven aan gehouden, die bekend hebben in den laatsten tijd ne gen rijwielen te hebben gestolen, nl. acht te Haarlem en één te Heemstede. Prijsverliooging van gas en electriciteit te Heemstede Wegens ongunstige financièele uitkomsten De Burgemeester van Heemstede deelt mede. dat de financieele uitkomsten van de exploitatie van het gas- en electriciteitsbedrijf in ernstige mate ongunstig worden beïnvloed door de bijzondere tijdsomstandig heden, waardoor het géwenscht is, de tarieven voor die bedrijven te herzien en deze met 1 cent te ver- hoogen. De gasprijzen worden nu: gewoon tarief 10 cent per M3huishoudtarief 6 cent. Voor electriciteit: gewoon tarief 21 cent, huishoud tarief 9 cent Mitsdien is de betreffende verordening in dien zin gewijzigd. Het nieuwe tarief zal worden toegepast met ingang van den datum der meteropname op of na 1 December 1941. v VERDUISTEREN Van 17.27 tot 9.5é Maan 8 Dec. op 22.07, 9 Dec. ondei 15.01

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1