li Castella «o. AGENDA. Attentie! Hotel- en Restauranfprijzen-beschikking Leert haar volledige inondverzorging! Maria Boodschap. (^£aatste$eiichtea^) HAARL. DAGBLAD, Maandag 8 Dec. 1941 LITERAIRE CLUB. In het gebouw in de Lange Margarethastraat heeft mevrouw Marguerite Couperus gisteravond voor de literaire club een voordrachtavond gegeven en daar mee ook door het Hollandsche karakter er van op de volle zaal een zeer sterken indruk 'gemaakt. Toen ik Marguerite Couperus zoo hoorde, vroeg ik mij af, hoe het komt, dat deze kunstenares, wier naam toch in heel ons land en ook in het buitenland een uitstekenden klank heeft, zoo weinig in Haarlem op treedt. Het was gisteren de eerste keer dat ik een avond-vullend programma van haar hoorde en het was mij eigenlijk onbegrijpelijk, dat ik daartoe nog nooit te voren de gelegenheid heb gehad. Want Mar guerite Couperus is een kunstenares, die de belang stelling van haar stadgenooten waarlijk dubbel en dwars verdient. Zij is meer diseuse dan zangeres. Wanneer ik haar met iemand zou willen vergelijken dan zou ik Yvette Guilbert moeten noemen. Ik wil hiermede allerminst zeggen, dat zij op eenzelfde hoogte staat. Een Yvette Guilbert is er maar één op de wereld en een tweede zoo begenadigde diseuse zal er ook niet spoedig ge boren worden. Maar in haar kunstgenre doet. Mar guerite Couperus aan haar beroemde Fransche kunst zuster denken. En ook in haar gestalte en haar bi'eede, mooie en vloeiende gebaren. Mevrouw Marguerite Couperus is in haar kunst gezond, krachtig en dat bleek ons vooral in dit programma zuiver Hollandsch Het forsche en kloeke ligt haar beter dan het weeke en zachte. Sentimenteel is zij gelukkig - in het geheel niet. De hoogtepunten van den avond vormden gisteren de gespierde zestiende eeuwsche liederen zooals „Merck toch hoe Sterck" en „O, Nederland, let op uw saeck!" Vooral „Merck toch hoe sterck", was meesleepend van voordracht, prachtig van plastiek, mooi van gebaar en van heroische kracht. Zij enthou siasmeerde er haar publiek mee, dat niét moe werd haar toe te juichen. Ook in het guitige en schalksche heb ik haar voor dracht vol op bewonderd. Dank zij haar voortref- felijke dictie komt elk woord over het voetlicht en mevrouw Couperus souligneert het lied steeds met het juiste gebaar. Zij beeldt het lied met haar voor dracht uit. Hierdoor kwamen ook de hoerenliedjes waaronder eenlge zeer geestige waren volkomen tot hun recht. Hoe kostelijk en gezond Hollandsch bijvoorbeeld waren de liedjes van den pantoffelheld en den ver legen vrijer. Het was waarlijk geen wonder, dat deze guitige liedjes gewelcftg insloegen. In het teere en innige ttrof mevrouw Cuperus mij nu meer dan toen ik haar eenige jaren geleden hoor de, Toch leent haar talent zich beter voor het forsche en guitige, doordat haar stem niet zoo soepel is, als men dat van teere liederen zou wenschen. Maar ook in deze liederen waren dictie en gebaar steeds voor treffelijk. Het leek mij een vergissing van mevrouw Couperus „Als dg ziele luistert", van Catherine van Hennes te zingen. Dit is zuiver een kunstlied en hiervoor leent zich haar stem minder goed. Trouwens de laatste liederen uit dezen tijd waren niet het beste deel van het overigens zeer goed samengestelde en rijke programma, zoodat er geen eiimax in den avond was. De zeer fraaie costuums verhoogden het effect van 'de voordrachten in hooge mate. Bijzonder mooi bij voorbeeld waren het op een schilderij van Pieter de Hoogh geïnspireerd costuum en het Npord-Hollandsch boerinnekleed der vierde serig. Het succes was ik schreef het reeds bijzonder groot. Aan het slot toen vele bloemstukken werden opgedragen heeft het publiek de kunstenares staan de een minuten-lange, enthousiaste ovatie gebracht. De voorzatter der literaire club deelde mede, dat mevrouw Couperus op een der Kerstdagen weer een kunstavond dan van Kerstliederen zal geven. Tenslotte een kleine opmerking. Zouden de pauzes niet wat korter kunnen zijn? Wij hebben soms wel heel lang moeten wachten. J. B. SCHUIL. Concert in de Kerk der Evang. Broedergemeente Orgel, violoncel, sopraan, bas. Tot velerlei combi naties laten zij zich samenvoegen, en zóo opende Buxtehude de rij namen der componisten, die van deze mogelijkheden gebruik maakten: eenige rond Buxtehude en Bach, andere een eeuw térug, zooals Heinrich Schütz, nog weer andere verder in het verleden, zooals Arnold Schlick en de auteurs der miödeleeuwsche Hollandsche zangen. Maar ook aan de jongeren was plaats gegeven, zooals aan Flor Peeters, Alphons Diepenorock, Hendrik Andriessen. De uitvoerenden waren de sopraanzangeres Cor Igesz, de bas Ernst Ahaka, gesecundeerd door violoncel en orgel, -resp. bespeeld door Onne van den Klashorst en Bets Nederkoorn. Ook zonder in het bezit van een programma te zijn, zou met} de Cantate van Buxtehude (voor bas, violoncel en orgel), gemakkelijk hebben her kend als een werk van dezen vermaarden voorloo- per van Bach, wanneer men althans Bach's eerste orgelwerken weet te plaatsen waar zij behooren: Prachtige voortbrengselen van handwerk uit den Elzas zijn te bewonderen op de Kersttentoon- stellin^g in het „Haus des Deutschen Handwerkes" te Berlijn. (Orbis-Holland) Heden: MAANDAG 8 DECEMBER. Frans I-Ials Theater: „Das Lied vom Glück" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Lajla", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Frau Sixta", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. I Palace: „Meisjes in 't wit", 2, 6.30 en 8.45 uur Spaarne-Theater: ..Iloera, Ik ben papa!", 8 uur. Moviac: „Knal-effect", een zangfilm en journaal van 12 uur af. Boekenwurm, Kruisweg 38: Expositie van schil derwerken, 106 uur. DINSDAG 9 DECEMBER. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Boekenwurm, Kruisweg 38: Expositie van schil derwerken, 106 uur. i Nachtdienst Apotheken i De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des- morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26. Tel. *13290. IV. Remmers en Zoon. Kruisstraat 6, Tel. 10354 Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel 23821. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 2S320. Rijksbureau voor het Hotel-, Café-, Restaurant-en Pensionbedrijf Voor Hotel- en Restauranthouders, waaronder ook begrepen Uitzen ders van Diners zal vanwege den Directeur van het Rijksbureau voor lichting worden gegeven te Haarlem op VRIJDAG 12 DECEMBER te 14 uur in Hotel-Café-Restaurant „Lion d'Or", Kruisweg 34-36, Haarlem. Toegang vrij voor bedrijfsgenooten. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen en het bekomen van inlichtingen. (Adv. Ingez. Med.) Alle kleine holten van het gebit, tot nog toe „onbereikbaar", worden thans gereinigd door de actieve schuimbolle tjes van „Castelia" tandpasta! schuimende TANDPASTA PER ,UBE De eentge tandpasta met PERL DON Weer zoo'n goed d^bbelm^n-product! (Adv. Ingez. Med.) in de sfeer van Buxtehude's muziek. Diens breede plastiek, ook de vele malen' aangewende al fresco stijl, en het pompeuse coda zijn dingen, die typee rend zijn voor de voertaal van Buxtehude's muzikale gedachte, om vdïi harmonie en van figuratie in zang en instrumented steift niet te spreken. Ernst Analca, baszanger van formidabele diepte en sonoriteit, gaf den inhoud der cantate „Jubilate Do mino" met muzikaliteit en met intelligentie. Slechts in het hooge register (en dit geldt ook voor de weer gave der liederen van Dvorak en den zang van Heinrich Schütz) kan de stem nog minder open zijn: een gedekte stem kan hier'wonderen doen. De sopraanzangeres weet van deze middelen ruim schoots partij te trekken, het is haar toevertrouwd. Evenwel had haar zang thans niet die stabiliteit, welke wij gewoon zijn. Dit trof ons het meest nog bij de oude zangen, die het zeer goed met wat nyn- der expressiviteit in den toon kunnen stellen. Maar aan weergave van den tekst deed Cor Igesz, zooals steeds, weer alle recht weei-varen, zoodat wij dien niet al-leen gemakkelijk konden volgen zonder het gedrukte woord te «ien, maar hem ook konden ondergaan. Over het samengaan met het orgel hebben geen der executanten zich te beklagen gehad, ook de violoncel-solist niet, die zijn sonate in a van Vivaldi kon voordragen met eep gemakkelijkheid, waarmee men een solo-sonate speelt. Moest hij, wat de zuiverheid van intonatie betreft, zich in de obligatiepartij bij Buxtehude nog even inspelen, in het Largo-middendeel bij Vivaldi bovenal was het spel van v. d. Klashorst zeer fraai van klank; zijn melodie kreeg de groote spankracht, die tot het wezen dezer muziek der groote lijn behoort. Mej. Bets Nederkoorn begeleidde, zooals ik al op merkte, slagvaardig; zij registreerde mét smaak. Ook de oude kerktoonsoorten kleurt zij met destinc- tie; het doriseh en het myxolydisch bij achtereen volgens de oude Hollandsche zangen, het phrygisch bij Arnold Schlick. Dat men echter de wonder- schoone „Sonata da chiesa" van Hendrik Andries sen in deze auditie niet ten volle kon waardeeren (de Finale miste het élan, dat embryonaal reeds in het thema en in de eerste variaties besloten ligt), zal zonder twijfel liggen aan de beperkte middelen waarover de organiste had te beschikken. Doch in de eerste deelen kwam ruimschoots de stemming van dezen tweeden Adventzondag tot uiting. G. J. KALT. GELOOF EN WETENSCHAP. Jaren geleden het was nog vóór 1914 heeft Marie Kalff eens te Haarlem een avond gegeven, waarop zij uitsluitend werken van den Katholieken dichter Paul Claudel voordroeg. Tot die werken be hoorde ook „La Fille Violaine", een mystiek verhaal, waaruit later „L'Annonce faite a Marie" is ontstaan, het mysterie-spel, dat indertijd door het gezelschap van Willem Royaards werd gespeeld en gistermiddag door de topneelgroep" „Studio" onder den titel „Maria Boodschap"' voor Geloof en Wetenschap in den Stads schouwburg is gegeven. Met Maria Boodschap heeft Claudel al zijn ander werk overtroffen. Feitelijk is, het een mystiek ver haal gebleven, al is het dan'ook in tooneelvorm ge goten, zoodanig dat het herinneringen opwekt aan de mysteriespelen uit de Middeleeuwen. Het ontroert vooral door zijn prachtige lyriek en zijn innig vrome dichterlijkheid. Waarlijk religieuse kunst gaf Paul Claudel iri Maria Boodschap, waarin de mystiek is dei- Middeleeuwen uit. het Frankrijk van Jeanne d'Arc, die andere Maagd, die den Heiligen Geest over haar land bracht, zooals Violaine het doet over de menschen in haar meer enge omgeving. Ik ken weinig werken, waarin de menschelijke en de mystieke liefde zoo zuiver en mooi tegenover elkander worden gesteld als Maria Boodschap en dit mysteriespel stijgt tot een zeer groote hoogte in de „wonderscène", een tooneel van ontroerende lyriek en meesleepende geloofs- extase. j Dit mysteriespel stelt de spelers voor zeer hooge eischen. Claudel heeft indertijd in het tijdschrift „L'Oeuvre" zelf aangegeven, hoe zijn werken gespeeld moesten worden. Hij haat al het bruuske, het hevige en kunstmatige in de uitingen van een acteur. Het groote principe van elke kunst 4s, volgens hem. streng alles te vermijden, wat onnut en overbodig is. Maar hiermee alleen is men er nog niet in zulk een myste riespel. De groote moeilijkheid voor de regie is om de mystieke stemming ook over ons. toeschouwers, te brengen. En hoe licht kan het rag-fijne van deze teere. weemoedige lyriek door een verbeelding op de planken verbroken worden, hoe spoedig kan een con- ventioneele verklanking van Claudel's broze taal den indruk verstoren! Hiervan nu is in de opvoering door .'.Studio" geen sprake, ^an Dalsum laat in tegenstelling met Royaards indertijd Maria Boodschap in bijna primi tieve decors spelen in den boomgaard en de grot wat te primitief maar aan de sfeer van dit mys teriespel heeft dit geen schade gedaan. De spelers ste gen herhaaldelijk uit boven het gewoon-menschelijke en voerden ons. toeschouwers, op naar de hoogten, waarop de dichter Claudel zijn stuk heeft verheven. Het was, als geheel, een opvoering, die gedragen werd door vrome extase en dichterlijke bezieling. Hoe vol stemming was reeds dadelijk dat prachtige gesprek tusschen Pierre de Craon en Violaine, door Fiolet en Mary Smithuyzen zuiver en zeer innig ge speeld. En van een heilige stemming waS het avond maal voor het vertrek van Anne Vercors. Mary Smithuyzen was een ontroerend devote Vio laine. Zij was zooals ik reeds vroeger schreef het stralend hart van deze legende, liefelijk, rein en innig. Van Dalsum was een monumentale bijna apostolische Anne Vercors, overtuigend ook hij in zijn diepe vroomheid. Fiolet noemde ik reeds als Pierre de Craon, dien hij met noblesse speelde. Zij drieën vertegenwoordigen in Maria Boodschap de mystieke liefde. Jacques Hury, de Moeder en Mara zijn in dit stuk de gewone menschen. Paul Storm gaf aan Jacques het ruige en wat plompe van den jongen boer, maar tevens het trouwhartige van dezen Jacques. Marie Gil- huys—Sasbach vond ik thans veel beter dan verleden jaar. Zij is als de Moeder de meest gewone, natuur lijke figuur'in dit werk en zoo speelde mevrouw Gil- huys haar ook. Dogi Rugani, die ik verleden week nog zóo kon roemen om haar voordrachten, bleek niet de aangewezen actrice te zijn voor Mara. Zij maakte er in de tooneelen met Jacques een behaagziek, koket vrouwtje van, en wij misten in deze vrouw het be rekenende, het ijskoude en harde, dat zij toch moet zijn. Zij was de eenige, die teleurstelde. Claudel's mysteriespel heeft op de stampvolle zaal. een 'zeer diepen indruk gemaakt. Aan het slot, toen bloemen en een krans werden aangeboden aan Mary Smithuyzen, Dogi Rugani en Van Dalsum, heeft het publiek den acteurs en actrices een enthousiaste ovatie gebracht. J. B. SCHUIL. De kinderpostzegels Verdeeling der opbrengst Tot 5 Januari worden weer Kinderpostzegels ver kocht. De Centrale propaganda-commissie voor den ver koop der kinderpostzegels, deelt aan het A.N.P. mede. dat in Nederland in verscheidene plaatsen de meening heeft postgevat, dat de opbrengst van de Kinderpost zegels en van de prantbriefkaarten voor het kind aan Winterhulp Nederland ten goede zou komen. Dit is een volkomen verkeerde meening, het geld van de Kinderpostzegels komt, evenals andere jaren, geheel ten goede aan de ruim 400 vereenigingen, die zich de belangen van de misdeelde jeugd aantrekken. De melkkaarten 's-GHAVENHAGE, 6 December. In het be richt betreffende de geldig-verlclaarde bonnen der nieuw uitgereikte melkkaarten voor kinderen is spra ke van zoogenaamde roode melkkaarten.. Dit zijn de kaarten, welke slechts in gebruik zijn in enkele gebieden waar de melk piet gestandaardiseerd wordt. De bonnen van deze kaarten hebben een rooden on dergrond, met. een witten driehoek en geven elk recht op 1 3/4 liter melk. Nu is op de onlangs in de steden uitgereikte melk kaarten voor kinderen, in rood gedrukt „S melk 1 47 A". Hierdoor denken velen, dat dit de roode kaarten zijn, welke in bedoeld bericht werden genoemd. Dit is echter niet het geval. De in rood met „S melk 1 47 A" bedrukte blauwe bonnen ge ven elk recht op 2% L. melk. A. G. Kröller overleden Te zijnen huize te Hoenderloo is op 5 December» op 79-jarigen leeftijd overleden dr. A. G. Kröller De heer Kröller is van eenvoudig expeditie-employé opgeklpmmen tot directeur van het zich gestadig uitbreidend Wilhelm H. Müller-concern. In de laat ste jaren van den wereldoorlog maakte hij deel uit van het Driemanschap dat als „Commissie van Bij stand" den minister van Landbouw. Handel en Nij verheid Posthuma van advies diende bij de uit voering van de Distributiewet. Verder maakte hij o m. deel uit van de N.O.T., de commissie voor den Kederlandschen handel enz. Na den wereldoorlog trad dr. Kröller o.a. op als voorzitter van de Nederlandsche organisatie der In ternationale Kamer van Koophandel (1921) en in opdracht van den Volkenbond als arbiter in een ge schil te Memel: (1924), als lid der internationale Donau-commlssie (192 5), als voorzitter der subcom missie voor de handels- entarievenvraagstukken. ter voorbereiding der economische wereldconferentie te Genève (1926), als lid van het scheidsgerecht ter interpretatie der Dawesregeling (1927) en als lid van een comité voor het nagaan der bestuursbelem- merlngen tusschen Polen en Litauen (1929). De heer Kröller vervulde ongeveer 25 directeurs- en commissarisfuncties, waarvan 7 "in buitenlandsclu- ondernemingen, zoodat hij ook op internationaal gebied een bijzondere positie kwam. Voor het hoogere handelsonderwijs had hij actieve belangstelling. Als kunstbeschermer hebben dr. Kröl ler en zijn echtgenoote grooten invloed uitgeoefend. De laatste jaren had dr. Kröller zich n^eer en meer teruggetrokken op het door fir. Berlage ge bouwde jachtslot „Sint Hubertus" te Hoenderloo. De begrafenis zal Dinsdag a.s. des voórmiddags elf uur in alle stilte in den grafkelder op het Nationale Park „De Ilooge Veluwe" plaats hebben. Winterhulp Nederland, afd. Haarlem Kindermaaltijd De directie van Winterhulp Nederland, afdeeling Haarlem, schrijft: Zaterdag j.l. heeft een door de afdeeling Haarlem van Winterhulp-Nederland georganiseerde maaltijd plaats gehad van kinderen van verschillende lagere scholen,'die daarvoor in aanmerking kwamen. De kosten hiervan zijn bestreden uit de daarvoor ontvangen vrijwillige bijdragen. Ongeveer 0 00 kinderen hebben aan dezen maaltijd deelgenomen. Het eten. dat 12 uur aanving, is voor afgegaan door een bioscoopvoorstelling in het Rem brandt Theater op de Groote Markt. De kinderen waren begeleid door hun onderwijzers, die voor een goeden gang van zaken zorgden. De wandeling vap de bioscoop naar de Concertzaal had plaats onder het wakend oog van de politie om ongelukken op het spitsuur van het verkeer te vermijden. De stem ming was zeer geanimeerd. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling om na den maaltijd St. Nlcolaas nog te laten optreden, maar bij nadere overweging is dit plan niet uitgevoerd, omdat een groot deel van dezelfde kindoren reeds een Pt. Nioolaasfeest in dezelfde zaal had meegemaakt, terwijl gemeend werd. dat de bijdragen van bet publiek beter konden worden besteed voor een vol genden maaltijd, die reeds in uitziek t*Ms gesteld op 23 December a..s. Dan zullen zelfs 2 groepen van ongeveer 600 kinderen kunnen worden onthaald. De maaltijd werd opgeluisterd door een gramo- foonplaatje. Eénpansmaaltijd van „Winterhulp" Door Winterhulp Nederland werd Zaterdagavond in samenwerking met het Winterhilfswerk des Deutschen Volkes een éénpansmaaltijd georganiseerd in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. De groote zaal, die met vaantjes was versierd, was geheel gevuld en de danipende schotels hutspot vielen bij de aanwezigen ónder wie vele Duitsche en Nederlandsche autoriteiten, zeer In den smaak. De plaatsvervangend directeur van Winterhulp Noord- Holland, de heer M, van Leeuwen, hield een korte toespraak waarin hij erop wees .dat deze gemeen schappelijke maaltijden bij uitstek geschikt zijn om de kameraadschap tusschen de Nederlanders en de Duitschers te verstevigen. Onder den maaltijd werd gecollecteerd voor Winterhulp en het Duitsche Roode Kruis. DE RAMBLERS ÏN HET GEM. CONCERT GEBOUW. De directie van het Gem. Concertgebouw te Haarlem bericht ons, dat het beroemde Nederland sche orkest „De Ramblers" onder leiding van Theo Uöen Masman op Zondag 21 December a.s. wederom een concert zal geven. De Ramblers komen met een geheel nieuw pro gramma. Japanners Thailand binnengerukt? BERLIJN. 8 December (DNB) In een bericht van den Britschon nieuwsdienst wordt beweerd dat de Japanners Thailand zouden zijn binnenge rukt. Japanners bezetten het eiland Wake Amerikaansch bezit in den Stillen Oceaan LISSABON. 8 December (ANP) De Britsche berichtendienst meldt op grond van een inlichting an 't Columbia Broadcasting System uit New-York dat de Japanners het eiland Wake op den Stillen Oceaan bezet zouden hebben. (1-Iet eiland Wake ligt ten Noorden van de Marshall-eilanden en behoort toe aan de Ver. Staten. Cuba en Costa Rica bij liet front tegen Japan? STOCKHOLM, S December (DNB) Volgens den Britsehen berichtendienst zouden Cuba en Ccsta Rica zich hebben aangesloten bij het Ameri- kaansche front'tegen Japan en den Japanners den oorlog hebben verklaard. BOGOTA. 8 December (D.N.B.) De zender alhier meldt dat Nicaragua volgens een officieele mededeeling den oorlog aan Japan heeft ver klaard. Duitsche pers over Roosevelt BERLIJN. 8 December. (D.N.B.) Onder reusach tige opschriften, zooals „Roosevelt ontketent den brand op den Stillen Oceaan", „De misdadiger Roo sevelt aan zijn doel", publiceeren de dagbladen de berichten over het uitbreken van den oorlogstoe stand tusschen Japan en de Ver. Staten. Eensgezind stellen zij Roosevelt aan de kaak als aen geweten- loozen brandstichter op den Stillen Oceaan Ditmaal behoeven de volken niet te wachten op het oor deel der geschiedenis om den schuldige van den nieuwen wereldoorlog te leeren kennen, aldus de „Vólkischer- Beobachter", welk blad een overzicht geeft over de rol die Roosevelt aan het begin en tij dens den Europeeschen oorlog heeft gespeeld. Het ir zeker, zoo schrijft het blad, dat zonder de inmen ging van Roosevelt de oorlog in Europa thans allang afgeloopen zou zijn, Met denzelfden krankzinnigen haat. waarmede hij het - nationaal-socialistische Duitschland heeft vervolgd, bestrijdt hij de Japan- sche natie. Roosevelt heeft getrachj Japan evenzoo te omsingelen als hij voor 1939 gewerkt heeft aan de omsingeling van Duitschland. Hij heeft tegen Japan evenzeer het onwaardige wapen der blokkade in het veld gebracht als tegen de jonge mogendheden van Europa. Wat de meerderheid van het Amerikaansche volk niet gev/ild en gevieesd heeft, is gebeurd. De president heeft het Amerikaansche volk gebracht waar Churchill en Juda het wilden hebben. Over hem komt alles wat thans te wachten slaat. Het „Zwölf Uhr Blatt" schrijft boven zijn artikel .Oorlogophitser no. 1 aan het doel". Het eindigt met de woorden: „Eens zullen de generaties, en niet in de laatste plaats de Amerikaansche natie, den naam van Roo sevelt vervloeken". De Japansche landing dp Malakka TOKIO, 8 Decemb.er (D.N.B.) Strijdkrachten van leger en vloot hebben hedenochtend in de nauwste samenwerking bij verrassing* een landing ondernomen in een bepaalden sector van het schiereiland Malakka, zoo maakt het keizerlijke hoofdkwartier bekend. Deze militaire operaties, zoo wordt verder in de mededeeling gezegd, nemen een steeds gunstiger verloop. Roosevelt beraadslaagt WASHINGTON, 8 December (DiN.B.) President Roosevelt is volgens United Press nog laat in den nacht begonnen met een speciale beraadslaging met zijn kabinet teneinde de eerstvolgende stappen der Ver. Staten te bespreken. Offensief tegen Hongkong ingezet Mededeeling van het keizerlijk hoofdkwartier TOKIO, 8 Dec. (D.N.B.) De legerafdee- ling van het keizerlijk hoofdkwartier deelt mede dat het offensief tegen Hongkong is be gonnen. Overneming der internationale nederzetting te Siangliai SJANGHAI, 8 December (D.N.B.) Japansche marine-instanties hebben Maandagochtend bekend gemaakt dat de Japanners vandaag de internatio nale nederzetting overnemen. Uitreiking nieuwe bonkaarten 's-GRAVENHAGE, 8 December. (A.N.P.) De se cretaris-generaal van het departement: van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van 10 tot en met 24 December a.s. de uitreiking van de nieuwe bonkaarten zal plaats hebben. Evenals den vorigen keer zijn ook ditmaal de ver schillende bonkaarten tot een boekje aaneengebracht. waarbij wederom aan de diverse categorieën van personen verschillende Bonboekjes zullen worden uit gereikt. Hierna volgt een overzicht van deze categorieën, met de Bonboekjes -waarop zij recht hebben. 1. Personen, geboren' na 1 Januari 1938 ontvangen een Bonboekje gemerkt „DK" hetwelk bevat.: a. 2 bonkaarten brood A b. 2 bonkaarten brood B. c. 1 bonkaart vleesch A. d. 1 bonkaart vleesch B. e. 1 bonkaart reserve D. 2. Personen, geboren na 1 Januari 1928, doch voor 2 Januari 1938 ontvangen een bonboekje gemerkt „DJ" hetwelk bevat: a. 4 bonkaarten brood A. ,b. 4 bonkaarten brood B c. 2 bonkaarten vleesch A. d. 2 bonkaarten vleesch B. e. 1 bonkaart reserve C. 3. Personen, geboren na 1 Januari 1921, doch voor 2 Januari 1928 ontvangen een bonboekje gemerkt „DH" .hetwelk bevat: a. 5 bonkaarten brood A. b. 4 bonkaarten brood B. c. 2 vleeschlraarten vleesch A. d. 2 bonkaarten vleesch B. e. 1 bonkaart reserve B. 4. Personen geboren voor 2 Januari 1921 ontvan gen een bonboekje gemerkt „DG", hetwelk bevat: a. 4 bonkaarten brood A. b. 4 bonkaarten brood B. c. 2 bonkaarten vleesch A. d. 2 bonkaarten vleesch B. e. 1 bonkaart reserve A. Voorts ontvangt ieder, die een bonboekje „DK" „DJ", „DIl" of ..DG" heeft, ontvangen, een „bon kaart algemeen" gemerkt „AA" waarnaast aan de- gei.en. die destijds een boterkaart ontvingen, een nieuwe boterkaart „DP" zal worden uitgereikt en aan degenen, die een vetkaart ontvingen, een nieuwe vetkaart ,,DQ". Personen, geboren na 1 Januari 1938, ontvangen hiervan 1 exemplaar; p'ersonen geboren vóór 2 Januari 1938 twee exemplaren. Degenen, die thans in plaats van een boterkaart een vetkaart wenschen te ontvangen, dienen bij den plaatselijken distrlbütiedlenst een formulier MD 100 in te vullen, waarop het Inkomen, berekend ,r den toestand op 1 December 1941, dient te worden ingevuld. TOESLAGKAARTEN. Behalve de bovenstaande bonboekjes en kaarten zullen toeslagkaarten worden uitgereikt en we a. voor zwaren arbeid een toeslagkaart gemerkt „JA"; b. voor zeer zwaren arbeid een toeslagkaart gemerkt „JB"; c. voor langdurigen arbeid een toeslagkaart ge merkt „JC". De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bon- boekjes en kaarten dienen te worden afgehaald ii de plaats, waar de betrokkene 'in het bevolkings register is Ingeschreven. Degenen, die In het cen traal bevolkingsregister te 's-Gravenhage zijn in geschreven, kunnen echter de distributiebescheiden afhalen in de plaats, waar zij zich op dit oogenblik bevinden. Indien men in het geheel niet in staa de distributiebescheiden bi.1 den distributiediénst van de plaats waar men ingeschreven is in het bevol kingsregister af te jialen. dient men zijn distributie- stamkaart aangeteekend aan genoemden dienst op te zénden, welke de bescheiden zal toesturen. Buisje g 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 ct, (Adv. Ingez. Med.) Trawler door Engelsclie vliegtuigen aangevallen Een dootle en twee zwaar gewonden IJMUIDEN, 8 December. Het ANP meldt; „Vrijdagmiddag werd de IJmuidensche bevolking wederom opgeschrikt. 'De stoomtrawler Vlaardin- gen 80, de „Gezina". liep met de vlag halfstok de haven binnen. Reeds van verre was te zien. dat bet schip doorzeefd was met kogels. De vraag of et dooden waren te betreuren," moest helaas beves tigend worden beantwoord. De schipper, Van Loosen, had bij het. uitoefenen van zijn plicht het leven gelaten en de stoker en de kok waren zwaar gewond. Vlak onder de kust. bijna in het gezicht van de haven, was het vaartuig door twee Engelsche vlieg tuigen aangevallen, toen het op weg was naar de thuishaven. De commandobrug, werd onder vuur genomen, waarbij de schipper het leven verloor en de beide anderen zwaar werden gewond. Tot vier maal toe streken de vliegtuigen over het onbewa pende visschersschip en een regen van kogels daal de op. het vaartuig neer. Nadat blijkbaar alle am munitie verschoten was, verdwenen -de „lucht- helden" uit het gezicht. Het afgrijzen over den laffen en'volkomen doel- loozen aanval is onder de IJmuidensche bevolking zeer groot." Ds. Lama» blijft in Haarlem Wij vernemen, dat ds. W. F. Laman, predikant bij do Christ. Gerei'. Kerk te Haarlem, die een beroep naar Dordrecht ontvangen had, voor dit beroep heeft bedankt. VEILING VAN VASTE GOEDEREN'. In hét verkooplokaal aan de BUderdljkstritat I te Haar lem zijn de volgende perceelen geveild: Tiet huis met erf te Haarlem aan de Van Marumstraat 26. D .de Vries qq f 3375; het huls m. erf te Haarlem aan de Rustenburgerlaan 35. D. A. M. Hoogeveen q'q f 8725; een heerenhuis m. garage, erf en tuin te Bloemendaal aan den Lage Duin en Daalscheweg 6. C. H. Spell f 15.000; hui zen met erf en tuin te Heemstede aan de Billitonstraat l tot en met 13, A. Verduyn f43.055; huls en erf te Haarlem aan de Timorstraat 4. 8. 10, 12, 14. P. Kok f 31.340; een huts en erf met bovenwoning te Haarlem aan de Patlentle- straat 15 zwart en rood. H. v. Delden f 2650; hulzen en erf te Haarlem aan de Lange Heerenvest 60 en 62. H. W. T. Nass f 5800; een huis met erf en tuin te Haarlem aan de Timor straat 66, A. Th. Joosten qq f 5550; een huls m. erf en tuin te Haarlem a. d. Timorstraat 92. -Th. Bijman qq f 5450; een huis m. erf en tuin te Haarlem aan de Oosterstrnat 7, N. Kruyt qq f4500: een huis m. erf en tuin te Haarlem aan de Oosterstraat 11. A. v. d. Laan de Vries qq f 4305; een huis m. erf en tuin te Haarlem aan de Oosterstraat 17. A. Th. Joosten qq f 4650:- een huls met erf en tuin te Haarlem aan de Oosterstraat 25. A. v. d. Laan de Vries qq f 4300; een huls nu erf en tuin te Haarlem a. d. Oosterstraat 10, J. w. Waalewijn qq f 5030; een huis piet erf en tuin a. d. Indlschestraat 2. H. W. Nieboer qq f 4250: een huis m. erf en tuin te Haarlem aan de Indlschestraat 6, W. Blanke voort qq f 4480; een huis m. erf en tuin te Haarlem aan de Tndischestraat 8. W. G. S. v. d. Poll qq f 4700; een win kel- en woonhuis m. erf en tuin te Haarlem a^n de Indl schestraat 10. W. G. S. v. d. Poll qq f 6805; een huls m. erf en tuin-te Haarlem aan de Indlschestraat 40. N. Kruyt qq f 4850 een huis m. erf en tuin te Haarlem aan de Indlsche straat 42. O. Dilc qq f 4600; een huls m. erf en tuin te Haarlem a. d. Indlschestraat 50, H. Visser qq f 4450; oen huis m. erf en tuin te Haarlem a. d. Xndischestraat 37. Th. v d Lei f 4000; huizen m. erf en tuin te Haarlem aan de Indlschestraat 40 tot en met 57.. T. Spijkstra f 23.480; een huis m. erf te Heemstede aan de Lombokstraat 24, J. v. d. Geer f 4500: een huis m. erf te Heemstede aan de Lom bokstraat 26, opgehouden f 4475; een huis m. erf te Heem stede aan de Lombokstraat 28, opgehouden f 4495; een huls m. erf te Heemstede aan de Lombokstraat 30, opgehou den f 4495; een huls m. erf te Heemstede aan de Lombok straat 32, .7. Koetsier f 4500; een huis m. erf te Heemstede aan de Lombokstraat 34, opgehouden f 4495. De 36-jarige vrouw van den landbouwer M. de W. te Wouw is bij een aanrijding tusschen twee auto's zoo ernstig gewond, dat zij aan de gevolgen is overleden. HEEMSTEDE GER. KERK. Bij den kerkeraad der Geref. kerk van Heemstede is een schrijven ingekomen vanenkele leden der ge meente om te komen tot het stichten van een derde vergaderplaats en het beroepen van een derden pre dikant, eventueel het benoemen van een hulpprediker. BLOEMENDAAL DE HEER A. IJZERMAN -75 JAAR. De vele vrienden van dezen nog steeds levenslus- tigen jongen ouden heer hebben zijn 75-jarig feest tot een mooien gedenkdag gemaakt. En dit is wel verdiend, want ook na zijn eervolle loopbaan bij het onderwijs verflauwde zijn activiteit niet en bewoog hij zich onvermoeid in het volle le ven, terwijl hij daarbij zijn uitgesproken liefde voor historische studiën behield. De heer IJzerman is nog steeds de ijverige secre taris van het aloude leesgezelschap Kennemerland. De historie van het Witte Kruis is nauw aan hem verbonden door zijn secretariaat; intimi weten hoe veel goeds door hem gedaan werd en wordt bij zijn bemoeiingen voor het Crisiscomité (Steun-Comité). Eigen onderzoek voert hem per fiets door onze uit gebreide gemeente, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen. Zaterdagmiddag is in Hótel Zomerzorg een drukbe zochte receptie gehouden, waar zijn familieleden, vrienden, ouders, oud-leerlingen, medebestuurderen den jarige kwamen complimenteeren. Vruchten- en bloemenmanden waren o.a. gezonden door hel Kènnemer Leesgezelschap, de afd van het Witte Kruis, de beide Wijkzusters cn het vroegere personeel. Namens het Witte Kruis gaven Dr. Immink, mr. Römeling, Van Essen en Koelen van hunne belang stelling blijk. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM. 8 December 1941. Bevallen: 4 December: T. M. de VosBraam z.. 5 December: E. Rees-van der Veld z., N. van VeenVolk d„ 6 December: M. A. A. Meerts— Scholtens d„ H. J. Spronkvan Zoelen z„ J. Brink mande Bruijn z., L. M. B. Jocliemsde Jongh z., M. A. van ErpCramer z„ E. M. van der Pauw Kraan Buskermólen, z,, J. de JongBlaauw d., 7 December J. Oudhof van Huissteden d.. C. M. LeupenMetz d„ A. Abbink-Rouw d.. W. H. Pop penvan Densen d„ A. J. BurgerOpstal z., G. C. M. Alders—van der Wijden d., T. J. C. Hoogerbeets- Scheffer d., H. J. van EetenDijkstra d., 8 Decem ber: C. de Jongvan Oord z. Overleden: 5 December: G. vanLooijdeRuijter 63 j.. Bataviastraat: B. A. F., 5 m d. van H. H. Teeuwen, Sophiaplein; A. Kaasenbrood 81 j„ Maer- ten van HeemskerkstraatA. Brandsae Mooii, 70 jaar; Kamperlaan6 DecemberW. A. F. Aufdemkampf 84 j„ Zijlvest; A. J. TabbersPostma 84 j., Kinderhuissingel; M. Lammerse 71 j„ Banka- stvaat: C. NanningaLamars 77 j.. Kleine Houtweg; 7 December: F. van de Vijver, 74 j., Kleverlaan; J. H. C. Pennekamp 59 j., Zuidpolderstraat

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5