r BRINKMAN PETRIEL C? TELEF. 13870'. 2 L. ffg m PUDDING Café-Restaurant onze bekende Wildknakworstjes FRANS FONVILLE m"r^9 1 nil itll Berlijnsche visie op den oorlog in het Verre Oosten Roosevelt „vader van den oorlog" Het: D.N.B. meldt uit Berlijn: Ten overstaan van de buitenlandsche persvertegenwoordigers heeft gezant dr. Schmidt, de leider der persafdeeling van het de partement. van Buitenlandsche Zaken. Maandag de vraag gesteld wie aansprakelijk is voor de uitbar sting in het Verre Oosten en haar mogelijke gevol gen. Slechts een komt in aanmerking: Franklin Delano Roosevelt die aanspraak kan maken op den titel „Va der van den oorlog". Roosevelt heeft thans, zoo vervolgde dr. Schmidt, den oorlog dien hij wilde. Sedert het sluiten van het driemogendhedenverdrag tusschen Duitschland, Japan en Italië heeft de politiek der Ver. Staten zich steeds krachtdadiger probeercn te mengen in gebieden die haar vreemd waren. De ophitsing uit Joodsche en plutocratische kringen in de Ver. Staten tegen Japan is van dag tot dag ondragelijker geworden. Zooals het opperhoofd der bolsjewieken, Stalin, zijn legers verzamelde voor ec-n doeltreffenden aanval op Europa om de landen van Europa, die naar zijn meening door den oorlog waren verzwakt, onder den voet te kunnen loopen, zoo heeft de Amerikaansche politiek sedert jaren stelselmatig Japan omsingeld om het in zijn nationale ontwikkeling tp belemmeren en het op het oogenblik dat daartoe geschikt leek den genadeslag te geven. Met schaamtelooze huichelarij draaierijen, leugens en afpersingsmethoden heeft men de laatste maanden van Washington uit getracht Ja pan als een gevaarlijk element ln de flank voor het geval van Amerikaansche deelneming aan den oorlog tot ondersteuning van Engeland uit te schakelen. De president der Ver. Staten, die men den Shylock van het Witte Huis kan noemen, heeft het passende ant woord gekregen op zijn bluf en afpersingspogingen, gedragen door Joodsche rechtsverdraaiing. Onder verwijzing naar de gevolgen verklaarde dr. Schmidt dat Amerika thans zal krijgen, waartegen verstandige Amerikanen steeds weer hebben gewaar schuwd met gevaar voor eigen veiligheid. Van Duit- sche zijde aarzelt men niet te bekennen dat een oor log leed, zorgen, tranen en bloed brengt, maar daar bij kan men het niet. laten, doch men moet ook zijn geloof uitspreken in de betten der historie. Als men den president der Ver. Staten op de zooeven geschil derde wijze karakteriseert, dan geschiedt dit niet om zich in smaad te verlustigen, doch om tot uitdruk king te brengen dat Roosevelt dient door te gaan voor het werktuig der negatie en voor een instrument van den booze. De fronten teekenen zich thans duidelijk af. De beslissing heeft ingezet In de zekerheid dat het goede overwint neemt men te Berlijn en in de hoofdsteden van alle geallieerde landen met eerbied en trots ken nis van de verklaring van den Japanschen premier dat voor 100 millioen Japanners de tijd is gekomen om alles te offeren voor de zaak van het vaderland. De Japansche oorlogsverklaring Motiveering van het besluit Aan den tekst van de keizerlijke Japansche oor logsverklaring aan de Ver. Staten en Groot Brit- tannië, welke door Domei wordt gepubliceerd, is het volgende ontleend: Wij, bij 's Hemels genade keizer van Japan, ge zeten op een troon, die onafgebroken sedert einde- looze eeuwen bestaat, verzekeren u, onze getrou wen, dappere onderdanen dat wij hierbij den oorlog verklaren aan de Ver. Staten van Amerika en het Britsche rijk. De geheele natie zal vereend van wil geheel haar kracht in beweging brengen, zoodat niets zal mislukken bij het nastreven van onze oor logsdoeleinden. De verzekering van een stabielen toestand in Oost-Azië en het bijdragen tot den wereldvrede is de ver vooruitziende politiek die werd geformu leerd door onzen grooten, verheven keizerlijken grootvader en onzen grooten keizerlijken vader die hem opvolgde en welke ons zoo na aan het hart ligt. Het is waarlijk onvermijdelijk geweest en ver verwijderd van onze wenschen, dat ons rijk er thans t.oe is gebracht het zwaard te kruisen met Amerika en Brittannië. Meer dan 4 jaar zijn voorbij gegaan sinds China er niet in slaagde de ware be doelingen van ons rijk te begrijpen en den vrede in Oost-Azië verstoorde, waarbij het snood onrust zaaide. Ofschoon er weer een nationale regeering in China is gevormd, waarmee Japan betrekkingen van goede buurschap en samenwerking onder houdt, zet het bewind, dat zich te Tsjoengking heeft gehandhaafd en steunt op Amerikaansche en Britsche bescherming, zijn verzet en broedermoord nog voort. Reikhalzend naar de verwezenlijking van hun matelooze eerzucht, die beheersching van den Oriënt nastreeft, steunen zoowel Amerika als Groot-Brittannië het bewind te Tsjoengking en hebben daardoor de troebelen in Oost-Azië ver zwaard. Geduldig hebben wij gewacht en lang hebben wij gehoopt, dat onze regeering deze situatie in vrede te boven zou komen. Maar onze tegenstanders, die niet in het minst een geest van verzoeningsgezind heid aan den dag legden, hebben een regeling on- noodig vertraagd en intusschen hebben zij hun economische en politieke pressie versterkt om daardoor ons rijk tot onderwerping te dwingen. In een situatie als deze heeft ons rijk ter wille van zijn bestaan en zelfverdediging geen ander redmiddel dan een beroep te doen op de wapenen 'en elke hindernis op zijn weg te verpletteren. Ter wijl de geheiligde schimmen van onze keizerlijke voorvaderen ons uit den Hooge beschermen, ver trouwen wij op de loyaliteit en den moed van onze onderdanen m de rustige verwachting, dat de taak, ons nagelaten door onze voorvaderen zal worden voortgezet en dat de bronnen des kwaads dra zul len worden gestopt, zoodat een voortdurende vrede onwrikbaar in Oost-Azië zal worden gevestigd, waardoor de roem van ons rijk wordt bestendigd. Bezetting; der internationale nederzetting van Sjanghai Vuurgevecht met Engelsche en Amerikaansche kanonneerbooten SJANGHAI, 8 December. Het D.N.B. meldt: Van de gevechten tusschen Japansche en Engelsch- Amerikaansche strijdkrachten, waarbij de Engel sche kanonneerboot „Patrol" tot zinken zou zijn ge bracht, verluidt dat even na vieren in den ochtend Japansche pantserafdeelingen de „Bund" opruk ten. De Japansche patrouilles bezetten de toegangs wegen tot den Bund en de zijstraten. Kort daarop vielen de eerste schoten tusschen de Engelsche ka nonneerboot „Patrol", de Amerikaansche kanon neerboot „Wade" en den Japanschen kruiser ..Idzoemo". Japansche vliegers lieten bommen val len. Intusschen bracht een Japansche torpedojager booten met prijsbemanningen aan. De Japansche kruiser, een jager cn het pantsergeschut op den Bund waren onmiddellijk in de meerderheid. De „Patrol" kreeg een zoo zwaren treffer dat zij zonk. Safe- inrichting (Adv. lngez. Med.) De Japansche prijsbemanningen namen de ..Wade' stormerderhand en heschen de Japansche vlag. Hei gevecht duurde ongeveer 20 minuten. Te half zeven trokken de Japansche pantserwagens en de pa trouilles zich terug. Er was slechts sprake van een voorloopigen maatregel in afwachting van de stel selmatige bezetting der nederzetting. Japansche vliegtuigen cirkelen boven de stad. De Engelsche en Amerikaansche verliezen zijn nog niet bekend. Chineesche ooggetuigen deelen mede dat de Engel sche kanonneerboot het vuur opende, toen de nade ring van den Japanschen jager en de barkassen werd opgemerkt. Na het gevecht hing nog langen tijd een zwarte rookwolk boven de Hwangpoe. Nader meldde het D.N.B. d.d. 8 December uit Sjanghai: Japansche troepen rukken sedert 10 uur de internationale nederzetting binnen. De bezetting van de afgezette nederzetting werd begonnen met het in be2it nemen van de Engelsche en Amerikaan sche gebouwen en van de Engelsche en Amerikaan sche fabrieken. Voorts werden de waterleidingscen trale. de electrische centrale, de gasfabriek, het tele graafkantoor en het telefoonkontoor bezet. Voor de Engelsche en Amerikaansche overheids gebouwen werden Japansche militairen op post ge steld. Alle banken zijn gesloten. Deviezen worden niet genoteerd. De Engelsche en Amerikaansche ra diostations hebben hun diensten stopgezet en zich beperkt tot het bekend maken van de Japansche proclamaties. De tegen de spil gerichte propaganda ïs verdwenen van de straten en uit de étalages van Engelsche en Amerikaansche winkels. Japansche tanks zijn bijeengebracht op de renbaan in het cen trum van de internationale nederzetting. De bezet ting is tot dusver zonder noemenswaardige inciden ten verloopen. De bezetting van de internationale nederzetting door Japansche troepen werd gistermiddag vol tooid. Italiaansch weermachtsbericht Strijd in het gebied van Bir el Gobi. Britsche troepen tot terugtrekken gedwongen. ROME, 8 December (Stefani). Het Italiaan- sche weermachtsbericht luidt: „In de Marmarische woestijn duurden de gevech ten, die op 5 December in het gebied van Bir el Gobi weer opleefden, ook gisteren voort. Daarbij hebben de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten door doeltreffende tegenaanvallen de Britsche troepen gedwongen met verliezen terug te trekken. Aan het front van Tobroek hadden aanvallen van vijandelij ke pantserwagens op de stellingen der divisie Bres cia geen resultaat. Aan het front van Solloem wer den aanvallen van pantserwagens op de stellingen der divisie Savona afgeslagen. Luchtformaties der spil deden aanvallen op concentraties van auto's en Temechaniseerde afdeelingen ten Oosten en ten 'uidoosten van Bir el Gobi, alsmede op het eindpunt der spoorbaan te Aboe Feida, ten Zuiden van Sidi Barani. Zij hebben voorts te Tobroek havenwer ken en voor anker liggende schepen gebombardeerd, waarbij een groot stoomschip beschadigd werd, ter wijl op de kaden branden werden veroorzaakt. Duitsche jagers hebben zeven vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Onze jagers leverden eveneens verscheidene luchtgevechten en schoten drie vlieg tuigen neer, welker bemanning gevangen werd ge nomen. Andere vliegtuigen werden met succes met de boordwapens beschoten. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten door de afweer van Burat el Hsoen, de bemanning werd gevangen genomen. Engelsche vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op eenige Siciliaansche plaatsen. Onbeteekenende schade en een enkele gewonde. Eenige vliegtuigen, die door onze jagers tot den strijd gedwongen werden, kregen herhaalde malen treffers. Een der toestellen stortte neer. Duitsche bommenwerpers hebben in de Middellandsche Zee een vijandelijke vlootformatie aangevallen. Een kruiser werd recht streeks getroffen door een bom van zwaar kaliber." Luchtaanval op Calais 27 dooden, 20 gewonden Het D.N.B. meldt. De Britsche luchtmacht heeft in den vroegen ochtend van den 8sten December woonwijken van Calais tot doel van haar aanvallen genomen. 27 burgers kwamen door het gooien van bommen om het leven. Twintig personen werden gewond en verscheidene huizen vernield. Bommen op Brussel Slachtoffers onder de burgerbevolking Het D.N.B. meldt: Tijdens hun laatste vluchten naar het vasteland hebben de Britsche vliegers eeni ge bommen boven Brussel laten vallen die in de na bijheid van een duidelijk van het Roode-Kruisteeken voorzien hospitaal zijn terecht gekomen. Daarbij zijn slechts slachtoffers te beklagen onder de bur gerbevolking. Zeven personen werden gedood, tien gewond, terwijl er nog zeven burgers worden ver mist. DE BESTE VOEDZAAM, ZUIVER EN OVERHEERLIJK VAN SMAAK (Adv. lngez. Med.) Voor de overstelpende bewijzen van medeleven en belangstelling betoond bij de onzer zaak, betuigen wij uitsluitend langs dezen weg, onzen hartelijken dank. y^Gr. Houtstr. 125-127, Haarl., Tel. 10985^ (Adv. lngez. Med.) Uw Kerstgeschenk moet zijn Een artistiek portret va'. groot tot klein „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13472 (Adv. lngez. Med.) Oorlogsverklaringen overhandigd TOKIO, 8 December. Het D.N.B. meldt: Verte genwoordigers van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken hebben vandaag op de ambas sades van de Vereenigde Staten en Engeland en de gezantschappen van Canada en Australië de offi- cieele oorlogsverklaring overhandigd. Zij hebben verder verzocht den diplomatieken en consulairen dienst onmiddellijk te staken. Den leden der be treffende diplomatieke vertegenwoordigingen is tevens de verzekering gegeven dat in overeenstem ming met het volkenrecht alle maatregelen voor hun persoonlijk welzijn worden getroffen. Dit geldt ook voor alle andere burgers van de landen in kwestie. Naar Reuter meldt heeft Churchill gisteren in het Lagerhuis in een verklaring over de politiek der re geering inzake de gebeurtenissen in het Verre Oos ten medegedeeld dat het kabinet besloten heeft Japan onmiddellijk den oorlog te verklaren en dat de Britsche ambassadeur te Tokio en de Japansche zaakgelastigde te Londen hiervan in kennis zijn gesteld. GEEN VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN JAPANSCH GEBIED. TOKIO, 9 Dec. (Domei). Het hoofdkwartier van defensie heeft hedenochtend om 10.20 mede gedeeld dat boven Japansch gebied tot dusverre geen vijandelijke vliegtuigen zijn verschenen. Het Concertgebouwquintet te Berlijn 's-GRAVENHAGE, 8 December. Kort geleden heeft het blazersquintet van het Amsterdamsche Concertgebouworkest in de Singakademie te Berlijn een concert gegeven, dat een zeer groot succes is geworden. De kunstenaars brachten een divertimen to van Michael Haydn, een quintet van Franz Danzi ten -gehoore, alsmede Nederlandsche werken trio's van Julius Röntgen en Jan Koetsier en ten slotte een quintet van Josef Jongen, De Duitsche pers heeft over- dit concert o.a. ge schreven: ,In de stampvolle zaal van de Singakademie heb-, ben deze vijf uitmuntende kunstenaars een buiten gewoon succes gehad. Het samenspel van de instru menten is uitmuntend en getuigt van een edele mu zikaliteit. Ieder der kunstenaars is een volmaakt meester." Eerst na twee toegiften stonden de Berlijnsche hoorders de Nederlandsche kunstenaars toe het po dium te verlaten. (A.N.P.) De gebeurtenissen in bet Verre Oosten Van bevoegde zijde is gisteren een commentaar gegeven op de gebeurtenissen in de Internationale politiek, speciaal net betrekking tot het Verre Oosten. De A. B. C. D.-staten hadden zoo werd opgemerkt drie redenen om den lsatsten tijd de spanning in het Verre Oosten op te voeren: ie de Japanners te weerhouden hun Iroepen In Indo-China verder te versterken, 2e de Ja- panseh-Amerokaansche besprekingen ln den geest der Angelsaksen te beïnvloeden en 3e afleidingsmavoeuvre ten gunste van de Sovjet-Unie, die troepen uit Siberië terug moest trekked om die te gebruiken tegen de spil- mogendheden aan het Oostfront. Blijkbaar hadden Washington en Londen de verwach ting dat Japan in liet beslissende l ir voor een oorlog zou terugschrikken. Maar zij hebben zich, dat blijkt uit de gebeurtenissen der laatste dagen, vergist in de vastbera denheid cn het bewustzijn van kracht der Japanners. Uit de verklaringen die de Japansche minister-president Tojo heeft afgelegd is gebleken welke eischen aan Japan gesteld waren voor het behoud van den vrede in het Verre Oosten Zij behelsden de volledige ontruiming van China door de Japanners, de verloochening van de Nanking- regeering en breken met de mogendheden van de spil. To.io heeft ei- zijn verwondering over geuit, dat men in Washington een oogenblik heeft kunnen denken dat die eischen zouden worden ingewilligd. Hier stonden immers het prestige en de levensbelangen van Japan op het spel. Japan heeft zoo vervolgde Tojo zich verzoenings gezind betoond en veel geduld aan den dag gelegd, n „tenslotte werd de situatie zoo, dat Japan ter wille zijn bestaan en zelfverdediging geen ander redmiddel had dan een beroep te doen op de wapenen". De oorlog in het Verre Oosten is nu een feit. Bliksemsnel hebben volgens de berichten van het oor- logstooneel de Japanners op ve'°rlei punten een verras sende activiteit ontwikkeld De eerste Amerikaansche slagschepen liggen op dr:. bodem der zee terwijl verder gewag wordt gemaakt van nog meer verliezen ter zee van Amerikanen _n Engelschen, de Amerikaan sche steunpunt^, in den Stillen Oceaan zijn aangevallen, op "taiaV.„ zijn Japansche troepen geland. Kortom, op aiie punten zijn de Japanners met groote activiteit ln den aanval en volgens de berichten met succes. Weer blijkt zoo werd geconstateerd dat de Angel saksische mogendheden op zoo iets niet waren voorbe reid. Uit de Vereenigde Staten komen berichten, dat de Amerikanen zich op Hawaii hebben laten verrassen en toen de eerste Japansche vliegtuigen overkwamen, niet wisten wat voor toestellen zij voor hadden. Alsof men bij den loop dien de zaken genomen hadden niet op 't ergste voorbereid kon wezen. Het nieuwe oorlogsfront ls er thans. Het is aan te nei dat Churchill dat liever op een voor hem gunstiger punt gewenscht had. Want het ligt immers vlak bij de levens aderen van het Britsche imperium. Men kan zich de moeilijkheden denken die daaruit zouden kunnen ont staan voor de bevoorrading van het Britsche rijk en zijn vrienden met wapens en dergelijke. De weg naar Afrika, naar Indlë, naar Voor-Azie en de Perzische Golf loopt over den Stillen Oceaan. Hoe licht kunnen door de actie van Japan op deze route complicaties ontstaan, in alle geval zal het vervoer er niet eenvoudiger op worden. Ook de aanvoer van materiaal naar Rusland via Wladiwostok zal moeilijker worden. Verschillende kleine landen hebben zich bij de oorlogs verklaring van Amerika en Engeland aangesloten. Ook Nederlandsch-Indlë, dat in het brandpunt ligt. niet het minst wat de olie op Borneo betreft, heeft, volgens Duit sche meening door zich aan de Angelsaksische politiek te binden, gevaarlijke consequenties aanvaard. De ontwikkeling van den internationalen toestand be schouwt men als een groot succes voor de diplomatie van von Ribbentrop, die reeds lang geleden het verbond met Japan gesloten heeft. Erifeeland heeft zoo werd tenslotte opgemerkt er nu een gevaarlijken tegenstander bij gekregen. Amerika is eerst nu weliswaar officieel aan den kant van Engeland gaan strijden, maar in feite was het reeds lang de bondgenoot van het Britsche Rijk. De geheele wereld wacht, in spanning de ontwikkeling van de gebeurtenissen in het Verre Oosten af. DE LOONEN VAN TEWERKGESTELDE INTELLECTUEELEN. AMSTERDAM, 8 December. Naar de persdienst van het N.V.V. mededeelt, kan binnen afzienbaren tijd een wijziging worden tegemoetgezien in de loo- nen van tewerkgestelde intellectueelen. Heden ontvingen wij weer 70 ct. per paar Zonder bon Zijlstraat 55, Haarlem, Tel. 11767 ?men op reis gaat, beschermen g tok».'«i MW*en0,(")'5,en "30en 50 (Adv. lngez. Med.) JEUGD EN MIJNBOUW. Het Gewestelijk Arbeidsbpureau te Haarlem schrijft: In de afgeloopen jaren bestonden er weinig moge lijkheden voor jongeren om een vak te leeren. Onge twijfeld was dit een bedenkelijk feit. Door den drang der tijdsomstandigheden worden thans echter zoowel in binnen- als buitenland bedrijfsscholen voor jon geren geopend. In Nederland zijn eenige mogelijk heden hier en daar in voorbereiding, terwijl in Duitschland thans reeds de directe gelegenheid be staat totplaatsing en wel in het mijnwerkersberoep. Nederlandsche jongens van 14 tot 16 jaar kunnen hierdoor een verzekerde positie in het bedrijfsleven bereiken. Het is bekend, dat in landen, waar mijnbouw toe gepast wordt haast zonder uitzondering het mijn werkersberoep vroeger minder goed aangeschreven stond. De mijnwerker wordt thans echter in Duitsch land als vakarbeider van den eersten rang erkend. In de opleidingswerkplaatsen wordt onderricht gegeven in metaal- en houtbewerking, leidingaan- leg, enz., terwijl daarnaast in' andere mijnwerk- zaamheden theoretisch en practisch les gegeven wordt. Deze opleiding, die drie jaren duurt, vindt plaats in Dortmund. Kosten zijn aan dezen leertijd niet verbonden. Integendeel, behalve kost en inwoning wordt maandelijks een vergoeding uitgekeerd, ten op vast tegen hoog loon. Na volbrachten leertijd wor den de jongens niet verplicht in het mijnbedrijf te blijven werken, alhoewel verondersteld mag wor den, dat de zeer gunstige condities, die voor vak arbeiders in het mijnbedrijf gelden, voor hen aanleiding zullen zijn, eenige jaren in het mijnbe drijf werkzaam te blijven. De jongens worden ondergebracht in een jeugd tehuis onder toezicht van een Hollandschen jeugd leider. Uitvoerige inlichtingen worden verstrekt door de afdeeling Jeugdbemiddeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem, dan wel door de bijkan toren. Pairouilletochten - gierende geweerschoten. Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage (Adv. lngez. Med.) RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 10 DECEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramoroorimuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramo foonmuziek. 0.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmu ziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jack der Kin deren en solist. 12.00 Orgelconcert en viool. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws-, en econo mische berichten. 13.00 Gramofoonmuziek. 14.15 John Kristel en zijn orkest. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 16.00 Bijbel lezing. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Nationale jeugdstormkwartier. 17.45 Fluit met pianobege leiding. 18.15 Volksgezondheid. 18.30 Gramofoonmuziek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Volkszang mei pianobegelei ding. 20,00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 Alleen voor de radio-centrales die beschikken over een lijnverbinding met de studio). 20.45 Romancers. 21.15 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Engelsche uitzending: The Dutch achievements in the Netherlands Indies of gramofoonmuziek. 22.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Voordracht. 11.00 Pianovoordracht. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Ens. Joan Lancé. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economi sche berichten. 13.05 Amusementsorkest. 13,45 Revida sextet. 14.15 Voordracht. 14,35 Gramofoonmuziek. 16.00 Ne derlandsche Kamerorkest en solist. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O, Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Orgelconcert. 18,00 Omroeporkest en solisten. 19.00 B. N. O. Brabantsch praatje. 19.10 B. N. O. Nieuwsberich ten. 19.20 Klaas van Beeck en zijn orkest. 19.45 Uittreksel uit de rede van Mussert, 20.00 Gramofoonmuziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales die beschikken over een lijnverbinding met de studio). 20.15 Eerste en tweede acte uit de opera „La Traviata". 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.1022.15 Avond wijding. Ook te Charkow is het verkeerswezen weer in orde. Duitsche verkeersposten en richtingborden leiden alles in goede banen. (Hoffmann-Stapf) Etenstijd in de voorste linies aan het Oostfront. Terwijl de een zich reeds aan den warmen maaltijd tegoed doet, bespiedt de ander het voorliggend terrein, om op alles voorbereid te zijn. (Orbis-Holland) \Vnd. hoofdredacteur: C. .1. v. Tilburg, Heemstede. Tlv.-hoofdredacteur G. N. Lconders, Heemstede. De St. Nicolaas-kerk te Utrecht verkeert in gevaar en zal gestut moeten worden, teneinde het in storten van den Zuidelijken toren te voorkomen. (Pax-Holland-De Haan-c) Waar een stukje historie verdwijnt. De afbraak van het voormalige theater „Flora" in de Amstclstraat te Amsterdam is bijna voltooid. Van de groote zaal staan nog slechts enkele muurresten overeind. (Pax-Holland-De Haan-c) Een dubbelpost aan de oevers van de Wolga. Zoo ver het oog reikt strekt zich het besneeuwde land schap van het veroverde Sovjet-gebied uit. (Orbis-Holland)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2