Haarlem's Dagblad Wake en Guam door de Japanners bezet. 1 Uit een Britsch convooi 14.000 ton weggeschoten. 59e JAARGANG No. 17940 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM WOENSDAG 10 DECEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3-73, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17y2. Groentjes zie rubriek. OFFICIEELE JAPANSCHE MEDEDEELING: Opmarsch op Malakka naar Singapore ingezet. Landing op de Philippijnen. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 7 December t.m. 13 December: Een D.N.B.-bericht uit Sjanghai meldt: De woordvoerder van het Japansche leger heeft Dinsdag het volgende bekendgemaakt: Hongkong is aan de land- en aan de zeezijde ingesloten. De Japansche troepen, die Maandag in het Zuiden van Thailand zijn geland, zijn begon nen met den opmarsch naar Singapore. De woordvoerder van de Japansche marine heeft bevestigd, dat de eilanden Wake en Guam (in den Stillen Oceaan) door de Japanners be zet zijn en voorts deelde hij mede, dat de Mid- way-eilanden onder het vuur van de Japan sche oorlogsbodems liggen. Het groote hoofdkwartier heeft voorts gister avond medegedeeld dat de Japansche troepen die op Malakka opereeren een belangrijk strategisch punt in het Noorden van het schiereiland hebben bezet. Maandag heeft het Japansche luchtwapen verscheiden aanvallen gedaan op vijandelijke vlieg velden op het schiereiland, waarbij een groot aan tal vijandelijke machines werd vernield. De aan vallen hebben zich thans ook uitgestrekt tot het gebied van Singapore. Japansche troepen zijn, volgens een mede- deeling van den woordvoerder van het Japan sche leger, op de Philippijnen geland. Reeds Dinsdagmiddag was melding gemaakt van een onbevestigd bericht, volgens hetwelk de Ja panners op het eiland Loebang, ongeveer 100 K.M. ten Zuidwesten van Manilla, aan land waren gegaan. Bij de landingen op Malakka, Thailand en op de Philippijnen hebben, naar de woordvoerder verder mededeelde, de Japansche troepen geen verliezen geleden. Dit is vooral bevredigend voor de Japan ners, daar men ernstig vreesde, dat de landing op Malakka zou worden gehinderd, aangezien Brit sche vliegtuigen het konvooi te vroeg hadden ont- dek' JAPANSCHE AANVAL OP DE MIDWAY- EILANDEN. TOKIO, 9 Dec. (D.N.B.) Het keizerlijke hoofd kwartier deelt verder mede, dat Japansche oorlogs schepen Dinsdagmiddag een verrassenden aanval op de Midway-eilanden hebben ondernomen, waai- bii na zware'beschieting vliegvelden en petroleum- opslagplaatsen in brand geraakten. De Japansche strijdkrachten leden geen verhezen. Naar het Japansche militaire blad „Tairikoe Sïmpo" mededeelt hebben Japansche militaire en marinestrijdkrachten de petroleumopslagplaatsen van de Asiatic Petroleum Cy. en de Standard Oil Cy te Sjanghai bezet. Ook in Itsjang en Kioekiang hebben de Japanners de bezittingen van drie Amerikaansche petroleummaatschappijen in beslag De Japansche vloot in de Chineesche wateren deelt mede dat Maandag voor de Chineesche kust het Amerikaansche passagiersschip „President Har rison" (15.000 ton), de Britsche schepen „Margaret Moller" (2700 ton) en „Tsjekiang' (2170 ton) en het Panameesche schip „Ilse" (3360 ton) zijn op gebracht. Bovendien zijn 6 koopvaarders van mid delbare tonnage en meer dan 200 andere vijande lijke schepen op de Hwangpo opgebracht. Twee Britsche slagschepen in den grond geboord. De Prince of Wales en de Repulse". TOKIO, 10 Dec. (Domei). Officieel is door het keizerlijk hoofdkwartier medegedeeld dat Japansche luchtstrijdkrachten der marine buiten de Oostkust van Malakka de slagschepen „Prince of Wales" en de „Repulse tot zinken hebben gebracht. De Britsche vloot voor het Verre Oosten werd Woensdagochtend om half twaalf ontdekt bui ten de Oostkust van Malakka. Terstond stegen Japansche vliegtuigen op en gingen tot actie over. De „Repulse groot 35.000 ton zonk on middellijk na bomtreffers om 14.29 uur. De Prince of Wales" maakte slagzij naar stuur boord tengevolge van voltreffers. De oorlogs bodem trachtte te ontsnappen maar werd om 14 50 uur door nieuwe voltreffers geraakt, waarop hij in de golven verdween. Het D.N.B. deelt nader mede: Het slagschip „Prince of Wales", dat op 3 Mei 1939 van stapel is geloopen, is een van de sterkste en modernste slagschepen der Britsche vloot. De oorlogsbodem heeft een waterverplaatsing van 35.000 ton en kon een snelheid ontwikkelen van 28 5 knoopen. Hij was gewapend met 10 stukken geschut van 35,6 cm., 16 stukken van 13,2 cm., 32 stukken luchtafweer geschut van 4 cm. en 16 machinegeweren. Hij had vier vliegtuigen aan boord. De bemanning bestond üit 1500 koppen. Het slagschip „Repulse had een waterverplaat- Bing van 32.000 ton en een snelheid van 29 knoo pen. I-Iet in 1S1G van stapel geloopen schip beschik te over 6 stukken van 38,1 cm., 12 van 10,2 cm. 10 stukken luchtafweergeschut van 10.2 cm., 4 stukken afweergeschut van 4,7 cm. en 16 stukken afweer geschut van 4 cm., benevens 8 machinegeweren. Verder beschikte de bodem over 8 torpedolanceer- buizen en 4 vliegtuigen. De bemanning bestond uit 1200 koppen. Nieuwe luchtaanval op Hongkong Verscheidene malen luchtalarm te Singapore SJANGHAI. 10 December (D.N.B.) Dinsdag middag is een nieuwen, zwaren Japanschen lucht aanval gericht op Hongkong. Duikbommenwerpers ondernamen een geconcentreerden aanval op de dockinstallaties en het vliegveld Kauloen. Ook het eiland van Hongkong werd aangevallen. De Britsche autoriteiten zwijgen volledig over den omvang hun ner verliezen. Van de inboorlingen 'en de Chineesche bevolking in Singapore heeft zich door het veelvuldige lucht alarm een groote ongerustheid en nervositeit mees ter gemaakt. In den nacht van Maandag op Dins dag was er driemaal luchtalarm. Dinsdagochtend en -middag volgden nog eenige malen luchtalarm. De bevolking der Philippijnen zou zeer onder den indruk zijn gekomen van de groote verliezen onder de Amerikaansche troepen tengevolge van de Japansche luchtaanvallen. In den afgeloopen nacht was er tweemaal luchtalarm in Manilla. De regee ring heeft de politie versterkt en uitgebreide voor zichtigheidsmaatregelen genomen om de rust te handhaven. Zelfstandigheid van Thailand door Japan gegarandeerd Britsch ultimatum aan Thailand Uit Tokio meldt het D.N.B.: Volgens hier ontvan gen berichten omvat de Japansch-Thailandsche over eenkomst de beide volgende punten: 1) Met het oog op den ernstigen toestand, waarin zich Thailand bevindt, staat de Thailandsche regee- ting de Japansche strijdkrachten den doortocht toe en verleent zij den troepen zekere faciliteiten. Te gelijkertijd neemt de Thailandsche regeering maat regelen om botsingen tusschen de troepen van beide landen te voorkomen. 2) Japan garandeert de zelfstandigheid van Thai land en het nationale aanzien. Domei meldt, uit Bangkok dat de Britsche gezant Dinsdag aan de Thailandsche regeering een ultima tum heeft overhandigd. San Domingo verklaart Japan den oorlog TOKIO, 9 Dec. Naar Domei meldt heeft San Domingo aan Japan den oorlog verklaard. (D.N.B.) Noord Luzon operatiegebied der Japanners Aanval met troepen, marine en luchtmacht STOCKHOLM. 10 December. (D.N.B.) Vol gens Reuter is in Manilla officieel bekend gemaakt dat een zware Japansche aanval met op den grond strijdende troepen die gesteund worden door for maties van de marine en het luchtwapen is gericht op Noord-Luzon. LANDINGEN UITGEVOERD. TOKIO, 10 Dec. (Domei). De afdeelingen voor leger en vloot van het keizerlijk hoofd kwartier hebben hedenochtend in e'en gemeen schappelijke mededeeling bekend gemaakt dat Japansche troepen vandaag bij het aanbreken van den dag een landing op de Philippijnen hebben uitgevoerd en thans snel de operatie voortzetten. Uit Saigon meldt Domei: Volgens een hier ontvan gen radiobericht heeft generaal Douglas Mac Ar thur, de opperbevelhebber der defensie te Manilla, om 6.30 uur voor de radio medegedeeld dat Japan sche troepen erin geslaagd zijn om in nauwe samen werking met vloot - en luchtstrijdkrachten aan land te gaan op een zeker punt tén noorden van Manilla. De toestand in Ned.-Indië Mobilisatie heeft vlot verloop BATAVIA, 9 December. (A.N.P.) De eerste en tweede dag van het conflict met Japan verliepen zonder bepaalde uitzonderlijke gebeurtenissen. Giste ren zijn alle Japansche ingezetenen van Batavia in totaal c.a. 150, inclusief vrouwen en kinderen, ge ïnterneerd en per specialen trein vervoerd naar een interneeringskamp. Hierbij kwamen geen incidenten voor. Ook zijn eenige Europeanen, Chineezen en in heemsehen, die connectie onderhielden met Japansche onderdanen, in verzekerde bewaring gesteld Heden is de volledige mobilisatie voor de buitenge westen beëindigd. Voor Java zal de volledige mobili satie op Donderdag a.s. voleindigd zijn. Op verschil lende kantoren kampt men met een tekort aan per soneel als gevolg hiervan. Het departement der marine heeft vele koopvaardij schepen gevorderd. De voorzitter van den Volksraad, mr. Jonkman, opende heden de vergadering van het college van ge delegeerden met een toespraak, welke een antwoord was op de proclamatie van den Gouverneur-Gene raal, die gisteren aan de bevolking van Nederlandsch- Indië werd gericht. Gezien de omstandigheden kan de toestand vrij rus tig genoemd worden. Natuurlijk neemt men echter met toenemende spanning kennis van de spaarzaam binnenkomende berichten over de krijgsverrichtin gen in het Pacificgebied. Roosevelt over den oorlog in den Stillen Oceaan WASHINGTON, 10 December.. (D.N.B.) In een „Praatje aan het haardvuur", gericht tot het Ameri kaansche volk, heeft Roosevelt Dinsdagavond over het uitbreken van den oorlog op den Stillen Oceaan verklaard: „Het zal niet slechts een lange oorlog, maar ook een moeilijke oorlog zijn", waarop de Ver. Staten moeten rekenen. Alle continenten en alle oceanen zijn thans tot slagveld geworden. De Ver, Staten staan thans eveneens midden in den oorlog. Iedere man afzonderlijk, iedere vrouw en ieder kind der Ver. Staten moeten deelnemen aan de geweldig ste onderneming der Amerikaansche geschiedenis. Het Amerikaansche volk moet- gemeenschappelijk goede en slechte berichten, nederlagen en overwin ningen en de wisselende krijgskans dragen. Tot dus ver zijn de berichten alle slecht. Op Hawaii hebben wij een ernstigen tegenslag geleden. De berichten van Goeam, Wake en de Midway-eilanden zijn nog verward, maar wij moeten voorbereid zijn op het bericht, dat alle drie deze buitenposten bezet wor den. De verliezen in deze eerste dagen zullen onge twijfeld omvangrijk zijn. De schade is ernstig, maar nog kan niemand zeggen, hoe ernstig zij is". Roosevelt eischte vervolgens van het Amerikaan sche volk voor de voering van den oorlog „het dub bele of viervoudige aan geld en materialen". Ten slotte verklaarde hij, dat de successen tegen de Ver. Staten hun effect ook moesten hebben op de andere oorlogstooneelen en dat omgekeerd de Duitsche suc cessen wederom voor de Japanners een gunstig effect moeten hebben. 47-4 Brood 4 rants. 47 Brood rants. 47 Vleesch y2 rants. (Vleesch of 47 Vl.waren 1 rants. (vleeschwaren 47A Melk I 31/2 L. Melk 47 rood Melk I 1% L. me K 47A Aardappelen l'yi K.G. Aardappelen 47B Aardappelen yz K.G. Aardappelen Van 30 November t.m. 27 December: Brood of gebak 150 Algemeen 1 K.G. Suiker e periode Cacao 50 gr. Cacao 155 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 156 500 gr. Jam 151-154 1 rants. Bloem brood of gebak P en G Rijst 250 gr. Rijst 161 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 162 ft 250 gr. Gort 163 100 gr. Vermicelli of maïzena. 157-160 100 gr. Kaas 16.7 100 gr. Kaas Van 10 December tot 27 December: 55-56 Boter 125 gr. Boter 55-56 Vet 125 gr. Boter met reductie Voorts: Petroleum: Bonkaart M. en O 14 tot 27' Dec. Bon 23 tot 3 Jan. 1942. Zeep Bon 164 Algemeen en Bon E Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 7 5 gram toiletzeep SO pCt. t.m. 31 Dec. Bon J. Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. De verliezen der Amerikaansche vloot Volgens de „Tokio Nisji Nisji" driekwart der vloot op den Stillen Oceaan vernietigd TOKIO, 10 December (D.N.B.) „Het schijnt dat de Japanners volgens bekende voorbeelden hun aanvallen ten uitvoer hebben gelegd zonder eigen leven op eenigerlei wijze te sparen", zoo schrijft de „Tokio Nisji Nisji". „De Amerikaansche marine", zoo schrijft het blad verder, „heeft een buitengewoon zwaren slag geleden en 70 procent van haar huidige vloot op den Stillen Oceaan verloren. De vreugde van Japan is des te grooter, daar daarbij niet een eigen schip verloren is gegaan. Hier is het effect gebleken van jarenlange voorbereidingen en straffe opleiding." Rijksmaarschalk wensclit Seyss-Inquart geluk DEN HAAG, 9 December. Ook de Rijksmaar schalk Hermann Göring heeft den Rijkscommissaris, rijksminister Seyss-Inquart ter gelegenheid van diens zilveren huwelijksfeest het volgende gelukwenschtele- gram gezonden: Hartelijke gelukwenschen ter gelegenheid van uw zilveren huwelijksfeest. Uw Rijksmaarschalk GÖRING. Uitreiking persoonsbewijzen Termijn wordt 1 Januari onherroepelijk gesloten 's-GRAVENHAGE, 9 December. Door het hoofd der inspectie van de bevolkingsregisters werd op 22 October 1.1. aan de burgemeesters een circu- liare gezonden van den volgenden inhoud: Ingevolge artikel 1 van het uitvoeringsbesluit persoonsbewijzen 3, treedt artikel 3 eerste lid, van het „Besluit persoonsbewijzen" met ingang van 1 Januari 1942 in werking. Dit beteekent, dat op dien datum ieder (dus ook zieken en ouden van dagen) in het bezit van een persoonsbewijs moet zijn. Verlenging van den termijn van uitreiking tot na 1 Januari 1942 zal niet worden toegestaan. Met het oog hierop verzoek ik u dan ook met klem die maatregelen te treffen, welke er toe lei den, dat de uitreiking van de persoonsbewijzen in uw gemeente in elk geval voor 1 Januari zal zijn beëindigd. Naar aanleiding van deze circulaire vestigen wij er de aandacht op, dat zij, die reeds een uitnoodi- ging tot het in ontvangst nemen van hun persoons bewijs kregen toegezonden, doch aan die uitnoo- dïging geen gevolg hebben gegeven, goed zullen doen, zich zoo spoedig mogelijk met de gemeente secretarie te verstaan, omtrent het tijdstip, waarop hun alsnog het persoonsbewijs kan worden uitge reikt. Wie na 1 Januari a.s. zonder persoonsbewijs wordt aangetroffen, stelt zich aan strafvervolging bloot. Overtredingen van de maximum-prijzen Politie treedt streng op Ook in Zandvoort worden de huisvrouwen er nog eens aan herinerd. dat er maximumprijzen voor groenten be staan, bovendien moeten levensmiddelen, textielwaren en leerwaren geprijsd worden. In samenwerking met con troleurs van de prijsbeheersching heeft de gemeentepolitie een scherpe controle gehouden waarbij diverse processen- verbaal werden opgemaakt. Ook werden enkele gevallen van prijsopdrijving geconstateerd. Zoo werden door een groentehandelaar wïnteruien verkocht voor een prijs, die ongeveer 175 pet. boven den maximumprijs lag. Bovendien klaagde een inwoonster, dat zij van een houthandelaar die de gemeente bezocht, 500 K.G. had gekocht doch na leve ring bleek dat de partij slechts 190 K.G. woog. De politie heeft den leverancier nog kunnen achterhalen. In een der lokaliteiten van de scheepswerf P. Smit aan den Stadionweg te Rotterdam is Maandag middag de 53-jarige arbeider P. O. uit Capelle aan den IJsel, doordat hij het evenwicht verloor tusschen de in beweging zijnde drijfriem gekomen. tjet slachtoffer is totaal vermorzeld. ^IBMI De jachthoorn weerklinkt tusschen de Limburgsche heuvelsen op den reuzen- kei in de oude grinthoeve bij Epen (L.) turen de. jagers naar den mistigen bosch- rand, waar elk oogenblik een door de drijvers opgejaagd stuk wild kan verschij nen, dat dan met een welgemikt schot wordt neergelegd. (Het Zuiden-Fonteyn) Met Duitschland voor een nieuw Europa. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Duitsche luchtaanval op Newcastle. Luchtslag aan de Kanaalkust kost Engeland 12 vliegtuigen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 9 De cember. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Aan het Oostelijke front slechts plaatselijke ge vechtshandelingen. In den strijd tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart heeft het luchtwapen gisteren in de wateren ten Oosten van Dundee uit een convooi een torpedobootjagers en vier koopvaarders met tezamen 14.000 br.t. tot zinken gebracht. Gevechts vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht de be langrijke scheepsbóuwstad New-Castle gebombar deerd. Felle ontploffingen en uitgestrekte branden in de dockinstallaties en ravitailleeringsbedrijven der stad deden het succes van dezen, voor een deel van zeer geringe hoogte uitgevoerden aanval zien. Aan de kust van het Kanaal verloor de vijand gisteren door afweer met jagers 10, door marine artillerie 2 vliegtuigen. In den nacht van 7 op 8 December werden ha veninstallaties en vliegvelden op Malta do^r Duit sche gevechtsvliegtuigen gebombardeerd". Op weg door ijs en sneeuw naar de voorste linies aan het Oostfront. De eten- dragers hebben een verantwoordelijke taak te vervullen bij de ravitailleering van hun kameraden. (Orbis-Holland) Geen vermindering van distributierantsoenen Mededeeling van Dr. Ir. M. Dols Dr. ir. M. L. J. Dols, Hoofd van de afdeeling Voedingsvraagstukken- van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd heeft Dins dagmiddag in gebouw St. Bavo, Smedestraat te Haarlem in tegenwoordigheid van Nederlandsche en Duitsche autoriteiten, de tentoonstelling „Voe ding in dezen tijd" namens den Directeur-Gene raal voor de Voedselvoorziening, officieel ge opend. In zijn rede heeft dr. Dols o.m. naar voren gebracht dat de voedselpositie van ons land moei lijk doch zeker niet hopeloos is en dat er behou dens bijzondere omstandigheden tot het volgende oogstjaar September 1942 geen vermindering van de rantsoenen van brood, aardappelen, vet en vleesch zijn te verwachten. Na op de taak van het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd en den Voedingsraad te hebben gewezen, stippelde dr. Dols de richtlijnen uit, waar langs de distributie plaats vindt. Rekening wordt gehouden met de menschelijke behoefte aan caloriën en met het normale verbruik der verschil lende voedingsmiddelen. Het ergste toch, wat ons kan overkomen, aldus spr., zou zijn, dat wij niet meer zouden kunnen zor gen voor een behoorlijke verdeeling. Daarom is het' gewenscht, dat men zich houdt aan de voorschriften en men niet probeert zich thans buiten de distributie om in het bezit te stellen van voorraden. Deze voor raden, welke nu op clandestiene wijze onttrokken worden, komen ten nadeele van andere groepen van de bevolking en werken zoo de geheele voorziening tegen. De oorzaak van deze onsociale handelingen moet misschien voor een klein deel worden gezocht in den verklaarbaren drang naar zelfbehoud bij de koopers, voor een groot deel echter ook uit de jacht naar winst bij de verkoopers. Zou misschien een korte beschouwing over de mogelijkheden van den Nederlandschen bodem de eerste categorie tot rede kunnen brengen, ik ben mij bewust, dat de tweede groep slechts met zware minimumstraffen tot de orde geroepen kan worden en dat hiervoor iedere uiteenzetting faalt. Vervolgens behandelde spreker in het kort de be- teekenis van eigen bodem voor de voedselvoorziening in Nederland en wees eveneens op de beteekenis van een goede vischvoorziening, waarna hij besloot met te zeggen, dat de toestand moeilijk maar zeker niet ho peloos is en dat een, zij het ook zeer matige voeding van eigen bodem, onder de huidige omstandigheden mogelijk is. In verband hiermede deelde spr. mede dat vermindering van de rantsoenen normaliter ge sproken niet te verwachten is. Noodig hiertoe is ech ter de volle medewerking van alle welwillende Ne derlanders. MOTORRIJWIELEN EN AUTO'S. 's-GRAVENHAGE, 9 December. (A.N.P.) Daar blijkbaar misverstand bestaat betreffende het plaat sen van advertenties, waarin motorrijwielen of auto's te koop worden gevraagd dan wel aangeboden en wel in verband met het besluit Standplaats motorrijtui gen 1941 I, wordt er hiermede aan herinnerd, dat ge noemd besluit in art. 1 bepaalt, dat onder motorrij tuigen slechts worden verstaan: „Vrachtauto's met een laadvermogen van één ton of meer, autobussen in den zin van artikel 1 der wet Autovervoer perso nen (Staatsblad no. 527), alsmede tractoren met uit zondering van landbouwtractoren". (A.N.P.) HET INNEN VAN KLEINE VORDERINGEN. AMSTERDAM, 9 December. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft in haar hedenmiddag gehouden openbare vergadering besloten, een schrijven te richten aan den secretaris generaal van het departement van Justitie, inzake de inning van kleine vorderingen. De bezwaren en kosten aldus dit schrijven verbonden aan de invordering van kleine bedragen van opzettelijke wanbetalers, hebben reeds sedert vele jaren, in het bijzonder in de kringen van den middenstand, het verlangen doen ontstaan naar een eenvoudige procedure om de schuldenaren tot vol doening van hun verplichtingen te bewegen. Uitbetaling vergoeding metalen te Haarlem Nog tot 31 December a.s. mogelijk Niettegenstaande herhaalde bekendmakingen zijn vele inwoners der gemeente Haarlem tot dusver in gebreke gebleven de vergoeding, welke zij krach tens het bepaalde in de Verordening 108/1941 van den Rijkscommissaris, van de gemeente Haarlem hadden te vorderen voor de door hen ingeleverde metalen, in ontvangst te nemen. Zou eerst de uit betaling dier vergoeding slechts mogen geschieden tot 15 October j.L, thans is door verlenging van dien termijn tot en met 31 December 1941 een ieder alsnog in de gelegenheid gesteld de vastgestelde vergoeding in ontvangst te nemen. Zij, die derhalve voor de door hen ingeleverde metalen nog gelden te vorderen hebben, dienen zich zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk tot en met 31 December a.s. te vervoegen aan de gemeente-secretarie te Haarlem. Bureau inlevering en uitbetaling metalen (ingang Zijlstraat). De aandacht wordt er op gevestigd, dat uitbetaling van de vergoeding slechts lean ge schieden tegen overlegging van de in het bezit van belanghebbenden zijnde B-kaart. Ter voorkoming van teleurstellingen wordt er met nadruk op gewezen, dat na 31 December a.s. de gemeente niet meer gerechtigd is eenige vergoeding uit te betalen. De op dien datum niet gevorderde be dragen komen per 1 Januari 1942 ten bate van het Rijk. De Haarleinsche begrooting Verschijnt over enkele weken In ons nummer van Zaterdag gaven wij reeds bijzonderheden over de begrooting van Haarlem voor 1942. De begrooting zelf is bij den drukker. Vermoede lijk zullen nog wel eenige weken noodig zijn voor dit werk. Eerst daarna kan tot een volledige publi catie overgegaan worden. Uitreiking van distributie-bescheiden te Haarlem De leider van den Distrlbutiedïenst Haarlem schrijft o.m. het volgende: De aandacht wordt gevestigd op de verschillende plaatsen waar de uitreiking zal geschieden van de nieuwe bonboekjes, bonkaarten, bonkaarten-alge meen en boter- en vetkaarten Zoo is voor Haarlem-Noord het Gebouw van den Nederlandschen Protestantenbond slechts beschik baar van Donderdag 11 December tot en met Zater dag 20 December, daarna, dus van Maandag 22 De cember tot en met Woensdag 24 December geschiedt de uitreiking voor dit stadsgedeelte In het schoolge bouw, Berkenstraat 60. Bovendien vindt uitreiking plaats van 11 December24 December in het uit- reiklokaal Zocherstraat 2. Voor Zuid. moeten de bescheiden ditmaal ln ont vangst worden genomen in de Teekenschool der St. Josefsgezellenvereeniging. Kamperstraat 37. Voor Centrum, van Donderdag 11 December tot en met Maandag 15 December in het Gebouw van do Haarlemsche Jongemannen Vereeniging, Lange Mar- garethastraat 13 en van Dinsdag 16 December tot en met Woensdag 24 December in het Gebouw St. Bavo Smedestraat 33, (ingang Morinnesteeg). Daar de uitreiking op Donderdag begint, wijkt da letter-indeeling af van de gebruikelijke. Tenslotte wordt er nog op gewezen, dat aan per sonen beneden den leeftijd van IS jaar geen kaarten worden medegegeven en men gehouden is. de be scheiden op den vastgestelden dag in ontvangst to nemen, aangezien geen na-uitreiking zal plaata hebben. BENOEMD. Naar wij vernemen is de heer B. F. van Nievelt, hoofdingenieur van het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noord-Holland benoemd tot Technisch Adjunct-Directeur van dit bedrijf.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1