Haarlem's Dagblad Japanners valien Luzon (Philippijnen) uit verschillende richtingen aan. Nog een Amerikaansch slagschip vernield. Op den Atlantischen Oceaan vier Britsche schepen tot zinken gebracht. 59e JAARGANG No. 17943 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM ZATERDAG 13 DECEMBER 194Ï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17Vi- Groentjes zie rubriek. OP HONGKONG TREKKEN DE BRITTEN TERUG. Amerikaansche vlootbasis Gavite ge deeltelijk verwoest. Het Amerikaansche ministerie van Oorlog, zoo meldt Reuter uit Washington, heeft medegedeeld dat de Japanners Luzon uit verschillende richtin gen aan'de Oost- cn Westkust aanvallen. De opperbevelhebber in het Verre Oosten meldt „dat de Japanners een aantal concentrische aanval len op het eiland Luzon uitvoeren. Een vijandelijke troepenconcentratiewordt gemeld bij Lagaspi en aan de Westkust van Cambales. De vijand versterkt zijn troepen bij Aparri en Vigan. Van het oorlogstooneel op Hawaii worden geen ope raties gemeld. Öp het Westelijk oorlogsterrein geen verandering in den toestand". In de persconferentie te Manilla heeft de Ameri- kaansche schout-bij-nacht Hart Vrijdag meegedeeld dat de Docks van de Amerikaansche vlootbasis Cavite op de Philippijnen die Maandag en volgende dagen door Japansche vliegtuigen zijn gebombardeerd nog steeds branden. Hart voegde hieraan toe dat deze branden nog zoo hevig zijn dat de brandweer het vuur niet kan naderen. Derhalve kunnen nog geen nauw keurige cijfers omtrent de verliezen worden opgege ven. In ieder geval, zoo zeide de schout-bij-nacht, moet men toegeven dat er zware verliezen vooral on der het marinepersoneel geleden zijn. Een groot deeh van Cavite is door de bomaanvallen verwoest. Ook petroleumtanks zijn getroffen. Amerikaansche vlieg tuigen zijn in luchtgevechten met de Japanners deer lijk geteisterd en kwamen veelvuldig met doorboorde vleugels terug. De persconferentie moest wegens nieuw luchtalarm worden gestaakt. Uit Sanghai verneemt het- D.N.B.: Over de succes volle landing van Japansche troepen op het Noorde lijke deel van de Philippijnen worden eerst thans na dere bijzonderheden uit Manilla medegedeeld. De landing bij Pamplona werd door valschermtroe pen ondersteund. De landingen geschiedden op een ter rein langs de kust met een oppervlakte van ongeveer 250 kilometer. In Appari werd door het bombardement van een Japansch oorlogsschip zware schade aange richt. Uit bevoegde Britsche bron verluidt, naar Reu ter in een extra-bericht mededeelt, dat de Brit ten zich uit hun vooruitgeschoven stellingen voor Hongkong terugtrekken. De woordvoerder van het Japansche leger heeft Vrijdag, naar het D.N.B. meldt, bekend gemaakt dat tegen Hongkong belegeringsartillerie in stelling is ge bracht om de vestingwerken van Hongkong rijp te maken voor bestorming. Voorts deelde de woordvoer der mede, dat op Malalcka nieuwe Japansche verster kingen geland zijn. De Engelschen hebben aan den Japanschen opmarsch naar Singapore slechts zwak verzet geboden. Volgens den zender New-York zijn te Bangkok twee nieuwe contingenten Japansche troepen aangekomen. Dezelfde zender zegt uit Londen te hebben verno men, dat men uit telegrammen van bevoegde zijde opmaakt, dat de druk van de Japansche strijdkrach ten op Malakka zich in hoofdzaak concentreert op het Noordwestelijk deel van het schiereiland. De Britten hebben zich op achterwaarts gelegen stellingen terug getrokken. JAPANSCHE AANVALLEN OP SCHEPEN IN PENANG. TOKIO, 12 December. (D.N.B.) Naar de legeraf- deeling van het Japansche hoofdkwartier bekend maakt, hebben vliegtuigen Vrijdag de schepen in de haven van Penang aan de Westkust van het schier eiland Malakka aangevallen. Zij brachten een schip tot zinken en beschadigden een ander schip ernstig. Andere formaties vielen verrassend de kaden aan en wierpen bommen op loodsen en haveninrichtingen. HET BEZOEK VAN KNOX AAN HONOLOELOE. STOCKHOLM, 12 December. (A.N.P.) De zender New-York deelt mede dat naar aanleiding van de aan komst van den Amerikaanschen minister van Marine, Knox, in Honoloeloe is bekend gemaakt dat 50 tot, 100 Japansche bombardementsvliegtuigen zes maal ach tereen in den tijd van negen uur Honoloeloe hebben aangevallen. De verliezen onder de burgers zijn slechts gering en bedroegen 49 dooden, terwijl het Amerikaansche leger en de marine 1500 dooden en evenveel gewonden hadden. Het Argentijnsche blad „Nacion" verneemt uit Washington dat de verontwaardiging der Amerikaan sche bevolking jegens Knox toeneemt als gevolg van den ernstigen aanval der Japanners op Hawaii Men vermoedt dat het Congres bijeengeroepen zal worden voor een geheime zitting om degenen die aan sprakelijk zijn voor de nederlagen, ter verantwoording te roepen. Het volk verwijt den mannen der regee ring, dat zij niet op de hoogte waren van de ware kracht van den vijand. Slowakije en Roemenië in oorlog met flc Ver. Staten Het Slowaaksche persbureau publiceerde Vrijdag de volgende regeeringsverklaring: „Krachtens artikel 3 van het driemoeendhedenpact van 27 September, 1940 waarbij Slowal 'e zich op 24 November 1940 heeft aangesloten, verklaart de Slo waaksche regeering dat overeenkomstig het besluit van den president der republiek de Slowaaksche re publiek zich van heden af als in oorlog beschouwt met de Vereenigde Staten van Amerika en Groot- Britannië". De Roemeensche regeering heeft gisteren aan den Amerikaanschen gezant te Boekarest meegedeeld dat Roemenië" zich als partner van het driemogendheden- pact met Duitschland, Italië en Japan verbonden en met de Ver. Staten als fn staat van oorlog beschouwt. OORLOGSVERKLARING VAN DE DOMINIONS AAN ROEMENIë. BOEKAREST, 12 December. (D.N.B.) Officieel wordt meegedeeld: Na de oorlogsverklaring die de ■"cemeensche regeering van de Britsche regeering ont vangen heeft, heeft zij door bemiddeling van het ge zantschap der Ver. Staten nog de oorlogsverklaring der regeeringen van de volgende Britsche Dominions in bezit gekregen: Nieuw-Zeeland, Canada, Australië en Zuid-Afrika. Nederlantlsch-Indië on de oorlog Geen vijandelijkheden op Ned.-Indisch gebied BATAVIA, 12 Dec (A.N.P.) Het bericht omtrent het verlies van de „Prince of Wales" en de „Repulse" heeft Woensdagavond Ned.-Indië bereikt. Het maakte diepen indruk op de bevolking. Naar aanleiding van dit bericht zou een toelichting voor de microfoon Worden uitgesproken door den chef van den regee- ringspubliciteitsdienst. den heer Ritman. Hij kon ech ter door luchtalarm het gebouw van den Indischen radio-omroep niet bereiken, waaropzijn verklaring Donderdagmorgen in de pers werd gepubliceerd. Hij vergeleek het verlies van beide zeereuzen met het begin van den slag bij Jutland in den vorigen oorlog. Later bleek, dat het luchtalarm slechts een oefening betrof, welke niet tevoren was aangekondigd. Het is ten strengste verboden tijdens het luchtalarm licht te maken. Reeds is op twee personen geschoten, die zulks toch deden. Beiden zijn gewond. Er hebben zich gevallen van hamsteren voorgedaan, waarom nogmaals gewezen is op de strenge straffen, welke hiervoor gelden. De regeering heeft thans definitief besloten, dat de heer van Mook niet naar Londen zal vertrekken. De heer P. A. Kerstens zal echter Zondag per K.L.M. via Lydda naar Londen gaan. Zoowel door den legercommandant als door den vlootvoogd in Ned.-Indië zijn communiqué's uitgege ven. In eerstgenoemd communiqué werd er op gewe zen, dat op het grondgebied van Ned.-Indië nog geen vijandelijkheden hebben plaats gehad. Wel zijn Japan sche vliegtuigen- boven Poelau Samboe (de Riouw- archipel nabij Singapore) gesignaleerd. Er gebeurde echter niets, Verder is hierin melding gemaakt van het vertrek van vliegtuigen van de Ned.-Indische luchtmacht naar het oorlogstooneel in Malakka. In het marinecommuniqué wordt vermeld, dat verder mijnversperringen zijn gelegd in de daarvoor in aan merking komende zeestraten en zeegaten. Tenslotte is nog door het departement van econo mische zaken den middenstand aangezegd, dat credie- ten niet mogen worden beëindigd Maandrekeningen, zooals die in Ned.-Indië veelal gebruikelijk zijn, moe ten dus als gewoonlijk doorloopen en contante beta ling mag verder niet worden geëischt. De Arizonagroot 32.000 ton. TOKIO, 13 December. (D.N.B.) De vlootafdee- ling van het keizerlijke hoofdkwartier heeft be kend gemaakt, dat thans bevestigd is, dat nog een Amerikaansch slagschip, de Arizona, groot 32.000 ton tijdens den „slag van Hawaii" tot zinken is gebracht. Bovendien is bevestigd, dat een groote Britsche torpedobootjager, behalve de slagsche pen „Prince of Wales" en „Repulse" tijdens den „slag ter hoogte van Malakka" in den grond is geboord. Amerikaansch weermachtsbericlit Operaties van Japansche valschermjagers gemeld STOCKHOLM, 13 December. (D.N.B.) Een officieel Amerikaansch weermachtbericht van Vrijdag meldt volgens Reuter van de Philippij nen dat de luchtactie der Japanners den geheelen dag heeft voortgeduurd met aanvallen op het ge bied van Manilla en op Davao op het eiland Min danao. Operaties van vijandelijke valschermtroe pen zijn gemeld in Toegugaro en Illigan in het uiterste Noorden en Noordoosten van het eiland Luzon. Eenige vijandelijke troepen zijn geland in de buurt van Legaspi in het uiterste zuiden van het eiland. Vroegere berichten over vijandelijke vloot- concentraties ten Westen van de provincie Kambe- les aan de Westkust van Luzon zijn bevestigd. De ondergang van Prince of Wales" en „Repulse" 2330 opvarenden aan land gekomen BERLIJN, 12 December. De speciale A.N.P.- correspondent meldt: Volgens nadere Engelsche op gaven zouden thans 2330 man van de beide vernie tigde Britsche slagschepen veilig aan land zijn gekomen. Internationale nederzetting op Koelangsoe door de Japanners bezet SJANGHAI, 13 December (D.N.B.) Naar Do mei meldt hebben Japansche -mariniers de interna tionale nederzetting op het eiland Koelangsoe te genover Amoy op 11 December bezet. Militair bondgenootschap tusschen Japan en Indo-China TOKIO, 12 December. Het hoofdkwartier heeft bekend gemaakt dat Maandag een militair bondge nootschap is gesloten tusschen Japan en Indo-China door een vertegenwoordiger van het Japansche ex peditiecorps in Indo-China en de regeering van dit gewest. Portugal weigert Engelsche bescherming Geen vrees voor verlies van souvereiniteit over eilandenbezit SJANGHAI 12 December. Domei meldt: Van be trouwbare zijde wordt vernomen dat Portugal het Brit sche aanbod betreffende Engelsche bescherming voor de Portugeesche koloniën in het Verre Oosten heeft afgewe zen. Naar verluidt heeft de Portugeesche regeering ge antwoord dat zij ten volle vertrouwt dat Japan'de Portu geesche souvereiniteit over Timor, Magao, Goa, en Diu zal eerbiedigen. Ketelontploffing op sleepboot Eén doode, twee ernstig gewonden ARNHEM, 12 December. Op de sleepboot Frits", afkomstig uit Vreeswijk, welk schip giste ren een aantal sleepschepen den Rijn stroomop waarts trok, heeft zich gistermiddag voor Arnhem een ketelontploffing voorgedaan. De drie personen, die zich op het schip bevonden, werden door den ontsiappenden stoom ernstig gewond. Het zijn de 22-jarigevDidden uit Vreeswijk, zoon van den eigenaar van de boot, Hoogekamp uit Den Haag en de Ruiter uit Zwolle. De drie gewonden zijn' naar het gemeente-zieken huis te Arnhem overgebracht. Didden is korten tijd na aankomst overleden. De toestand van Hooge kamp en Ruiter is zorgelijk. De ooi-zaak van het ongeluk is niet bekend. (A.N.P.) PASTOOR VAN NES OVERLEDEN. Te Nieuwveen is pastoor van Nes overleden, die o.m. kapelaan te I-Iaarlem en Hillegom is geweest. De opgravingen op liel Wilsonsplein te Haarlem Nog altijd geen zekerheid Openbare Werken heeft de opgravingen op het Wil sonsplein te Haarlem voortgezet. Er is evenwel wei nig nieuw metselwerk gevonden. Van de deskundigen die aan deze opgravingen hun aandacht wijden ver namen wij dat nog steeds niet met zekerheid vast te stellen is van welke oude gebouwen men nu de restan ten gevonden heeft. Er is wel de overtuiging dat het graafwerk ligt in de bocht van de oude vestinggracht. Het vermoeden is daarom dat men met de fundeering van het oude poortgebouw te doen heeft Mogelijk is ook dat op dien hoek de Schutterstoren gestaan hqeft, maar met stelligheid is dat niet te constateeren om dat de plaats van dien toren op oude kaarten niet is vastgelegd. In de omgeving is gepeild of er nog meer oude fun deering in den grond zat. maar er is niet meer ge vonden Zeer waarschijnlijk zal dan ook het graafwerk ge staakt worden. De oude fundeeringen zijn in teekening gebracht. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 14 December t.ni. 2 0 December: 4S-4 Brood 4S Brood 4S Vleesch 48 Vl.waren 48A Melk I 48 rood Melk I 48A Aardappelen 4SB Aardappelen 4 rants. Vz rants. y? rants, i rants. 31/2 L. 1 Vx L. Wx K.G. 1/2 K.G. Brood of gebalc (Vleesch of .'leeschwaren Melk Aardappelen Aardappelen Van 30 November t.m. 27 Decembei 150 Algemeen 1 K.G. Suiker 2e periode Cacao 50 gr. Cacao 155 Algemeen 250 gr. KoffiesuiTOgaat 156 500 gr. Jam 151-154 1 rants. Bloem bi-ood of gebak F en G Rijst 250 gr. Rijst 161 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 162 2 50 gr. Gort 163 100 gr. Vermicelli of maïzena 157-160 100 gr. Kaas 167 100 gr. Kaas Van 10 December tot 27 Dece mber: 55-56 Boter 125 gr. Boter 55-56 Vet 125 gr. Boter met reductie Voorts: Petroleum: Bonkaart M. en O 14 tot 27 Dec. Bon 23 tot 3 Jan. 1942. Zeep Bon 164 Algemeen en Bon E Zeep der Zeep- kaarten 1 x-antsoen zeep. Bon E Toiletzeep 75 gi-am toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Dec. Bon J. Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. De nieuwe distributie-bescheiden Men zij er zeer voorzichtig mede •s-GRAVENHAGE. 12 December. Het A.N.P. meldt: In de periode,van 10 tot en met 24 De cember worden weer nieuwe distributiebescheiden uitgereikt. Het is niet overbodig er nog eens op te wijzen, dat de kaarten alleen mogen worden uitgereikt aan per sonen, die zijn opgenomen in het bevolkings register van een gemeente, welke behoort tot den distributieikrïng van den dienst, welke de kaarten uitreikt. Aan deze bepaling wordt streng de hand gehouden. Ook ten aanzien van forensen en handels reizigers. Wie kaarten afhaalt, moet van te voren goed na kijken wat hij of zij moet ontvangen (desnoods even opschrijven) om onmiddellijk te kunnen na gaan of het klopt. Wie pas thuis ontdekt, dat er een kaart of een boekje mankeert, kan immers niets be wijzen. Ook op weg naar huis is oppassen de boodschap. Wie distributiebescheiden door eigen schuld ver liest, kan geen andere krijgen, doch krijgt wel een proces-verbaal wegens strafbare slordigheid in het beheeren dezer waardepapieren. Het formaat der bonnen is, met uitzondering van textiel- en wisselbonnen, thans gelijk aan dat van de vroegere algemeene kaart. Aan het bezwaar, dat sommige bonnen wel wat erg klein waren, is dus tegemoet gekomen. Verder staat op de bonnen voor brood, vleesch en melk, achter het nummer een A of een B. Zooals men dit reeds voor aardappelen kende. Hierdoor kan men gemakkelijker zien, voor welke hoeveelheid een bepaalde bon geldig is. Een volwassene krijgt bijvoorbeeld voor brood 4 bonnen A ,die elk recht geven op 400 gram en 4 bonnen B, elk recht gevend op 50 gram. In totaal dus 1800 gram. Aan den wensch om voor boter en vet geen bonnen meer af te geven voor V, rantsoen, doch voor een heel rantsoen, dus 250 gram kon ditmaal om tech nische redenen nog niet worden voldaan. Het is de bedoeling op den duur te komen tot een kortere periode tusschen de uitreikingen. Dit heeft onder meer het voordeel, dat men bij verlies niet zoo zwaar gedupeerd is, als thans het geval is. Voor zwaren en zeer zwaren arbeid is de termijn reeds teruggebracht tot 4 weken, waardoor mutaties ge makkelijker zijn op te vangen. Tenslotte is er nog iets nieuws voor de zooge naamde zelfverzorgers, die nu zegels krijgen, Zoo zijn er dus verschillende veranderingen, die naar men vertrouwen mag, in de practijk verbete ringen zullen blijken. Het voornaamste is evenwel, dat de bescheiden den naam van waardepapier nog evenzeer verdienen als bij den aanvang van de distributie. Men heeft volkomen zekerheid, dat men de bonnen, die geldig worden verklaard, ook wer kelijk kan „verzilveren" en men weet thans vol doende bij ondervinding, dat officieele aankondi- gilgen meer geloof verdienen dat wat „men" zegt. Uitreiking distributie-bescheiden 's-GRAVENHAGE, 12 December. De Secreta ris-generaal van hel departement van Landbouw en visscherij maakt bekend, dat de nieuw uit te reiken bonboekjes aan schippers en aan de inwo- nenden van inrichtingen met een vaste bevolking, zooals kostscholen, gestichten, enz. aan' deze catego rieën zullen worden uitgereikt door den distributie- dienst in de gemeente, waar de betrokken personen verblijf houden. Voorts zullen de toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid worden uitgereikt door den dis- tributiedienst ïn de gemeente, waar de betrokkenen hun arbeid verrichten. De arbeiders zijn verplicht om bij de uitreiking hiervan een ontvangstbewijs te onderteekenen. Een papkaart voor kinderen zal ditmaal niet wor den uifgereikt. Voor het beschikbaar stellen van de voorheen op de papkaart verkrijgbare artikelen zal evenwel de bonkaart reserve worden gebruikt. Voor de uitreiking aan degenen die huisslachtin gen verrichten en/of uit eigen graan gebakken brood gebruiken (de z.g. zelfverzorgers) geldt een eenigs- zins afwijkende regeling. In verband hiermede zullen deze personen de bonkaarten eenige dagen later ontvangen. Distributieregeling voor zelfverzorgers voor brood ;-GRAVENHAGE. 12 December. De secreta ris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij brengt het volgende ter kennis van perso nen, die uit eigen graan gebakken brood wenschen te gebruiken (z.g. zelfverzorgers voor brood). De plaatselijke bureauhouder van den provincialen voedselcommissaris zal tegen afgifte van de zegels, welke als ontvangstbewijzen voor de niet uitgereik te distributiekaarten voor brood door de distributie diensten worden verstrekt, de beschikking geven over een hoeveelheid graan uit eigen oogst voor het tot 1 November 1942 resteerende aantal weken. Deze hoeveelheid wordt berekend naar honderd kilogram tarwe of rogge per gezinslid per j.aar, het geen ongeveer 125 kilogram tarwebrood of 140 kilogram roggebrood per jaar vertegenwoordigt. Voor kinderen, die op of na 2 Januari 1938 geboren zijn, wordt de beschikking over de helft van de bo vengenoemde hoeveelheid gegeven. Degenen, die later in het tijdvak tot 1 November 1942 zelfverzorger voor brood wenschen te worden, kunnen dan alsnog hun distributiekaarten voor brood bij den plaatselijken distributiedienst inle veren, waarvoor dan de bovenbedoelde zegels wor den verstrekt. VERPAKTE GEFILEERDE SPROT. 's-GRAVENHAGE, 12 December. Bij het vaststel len van den winkelprijs van de gefileerde sprot is geen rekening gehouden met de verpakking die daar voor gewoonlijk wordt toegepast. Uit een oogpunt van hygiëne en ook voor het gemak van de huisvrquw is het echter van groot belang, dat de tot nu toe ge bruikelijke cellophaan verpakking blijft gehandhaafd. De gemachtigde voor de prijzen maakt daarom be kend, dat de winkelier voor de in cellophaan verpakte gefileerde sprot ten hoogste twee cent meer mag re kenen, dan voor los uitgewogen gefileerde sprot. (A.N.P.) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Engelsche colonnes in Noord-Afrika verstrooid. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 12 De cember (D.N.B,) Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Aan het Oostelijke front ook gisteren slechts plaatselijke gevechtshandelingen Op den 'Atlantischen Oceaan hebben Duitsche duikbooten vier Britsche schepen, met een gezamen- lijken inhoud van 27.700 ton, waaronder een groot tankschip, tot zinken gebracht. Bovendien werden twee bewakingsvaartuigen en een tankschip door torpedo's zwaar beschadigd. Gisteren overdag heeft de Britsche luchtmacht zonder resultaat aanvallen op het gebied der Duit sche Bocht gedaan. In den afgeloopen nacht onder nam zij aanvallen op Noord- en West-Duitschland. Daarbij werden twee vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. In Noord-Afrika duren de gevechten voort. Afdee- lingen van Duitsche en Italiaansche luchtmacht hebben Britsche colonnes van pantserwagens en auto's verstrooid. Bij de luchtgevechten die zich ont sponnen schoten Duitsche jagers zes vijandelijke vliegtuigen neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht de haven van To- broek en spoorwegwerken in Sidi Barani gebom bardeerd. Tusschen 3 en 9 December heeft de Britsche luchtmacht 69 vliegtuigen verloren, waarvan 34 in de Middellandsche Zee en Noord-Afrika. I11 dezelfde periode gingen in den strijd tegen Engeland achttien Duitsche vliegtuigen verloren." De oorlogsverklaring aan Amerika. Een telegrafisch overgebrachte foto van Adolf Hitler tijdens de belangrijke rede, welke hij Donderdagmiddag in de Krull- opera te Berlijn in de bijeenkomst van den Duitschen Rijksdag uitsprak. (Hoffmann—Stapf) De uitreiking van distributie-bescheiden te Haarlem Maandag de letters G. I. en J. Voor de uitreiking der distributiebescheiden is het Maandag de beurt aan de letters G. I. en J. Uitreikingslokalen: Noord: Berkenstraat 10; Zocher- straat 2; Zuid: Kamperstraat 37; Centrum: Lange Margarethastraat 13. Hedenmorgen is te Haarlem in het St. Elisabeths- Gasthuis, waar hij sinds eenigen tijd verpleegd werd, ovei'leden de heer Mr S. H. Vening -Meinesz, oud griffier der Provinciale Staten van Noord-Holland Mr. Sjoerd Hendrik Vening Meinesz was geboren 4 December 1873 te Amsterdam. Hij bezocht de gym nasia te Rotterdam en Amsterdam en studeerde aan de Universiteit aldaar in de rechtswetenschappen. Hij kwam aan de Provinciale Griffie van Noord-Hol land, eerst als adjunct-commies, daarna als commies en vervolgens als hoofdcommies Op 24 Februari 1915 werd hij benoemd tot griffier. Als zoodanig trad hij af op 1 Januari 1936. Tijdens zijn griffierschap was hij ook secretaris van diïh Raad van commissarissen der N.V PE.G.E.M. en secretaris van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven. Verder was de heer Vening Meinesz lid van den Raad van Toezicht der Haarlemsche Hypotheekbank, lid van den Raad van Toezicht der Maatschappij voor Gemeentelijk Crediet te Amsterdam, lid van den Raad van bestuur der Volkscredietbank voor Haar lem en omliggende gemeenten en onder-voorzitter iran de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Mr. S. H. Vening Meinesz zal plaats hebben op Woensdag 17 December te half drie op de Begraaf plaats te Bloemendaal aan den Bergweg. Oplichters aangehouden Heemstedenaars de dupe HEEMSTEDE - Zaterdag Tegen het einde van November vervoegde zich bij een inwoner dezer gemeente de 33-jarige J. v. H. uit Den Haag die den inwoner eenigszins bekend was omdat deze aan v. H. een paar jaar geleden eenig reis geld had gegeven om een overleden familielid te be zoeken. Nu kwam v. H. bedoelden inwoner allerlei distributiegoederen aanbieden, waarbij hij een verhaal opdischte, dat hij een partij vet, benzine enz. kon koo- pen. Hij wist door handig praten een totaal bedrag van ruim f 600 te bemachtigen. Na vérloop van eenigen tijd, zou hij het geld met een partij distributiegoederen teruggeven. De inwoner hoorde echter niets tot Maandagavond, toen hij werd opgebeld door een zekeren V A. uit 's-Gravenhage, die beweerde dat hij zou worden ge arresteerd in verband met de door hem gedane clan destiene zaken. Er bestond echter een mogelijkheid dat v. H. er voor zou zorgen dat dit niet doorging, v. H. zou dan alle schuld op zich nemen en de ge vangenis indraaien maar dan moest de gedupeerde zorgen voor zijn vrouw en kinderen tijdens die ge vangenisstraf en hem bovendien f 1000 contant be talen Eerst toen geloofde de Heemstedenaar het verhaal niet meer en stelde v. H. voor later eens bij hem aan te komen. Hij waarschuwde de politie, die daarop v. H. arresteerde Dienzelfden avond is door de politie te 's-Graven hage een medeplichtige de 17-jarige M. v. B. de pseudo V. A. aangehouden en overgebracht naar het politie bureau te Heemstede, waar hij in verzekerde bewa ring is gesteld. VERDUISTEREN 13 Dec. van 17.26 tot 9.42 1 Maan 14 Dec. op 4.03, 14 Dec. onder 15.16 14 Dec. van 17.26 tot 9.43 Maan 15 Dec. op 5.23, 15 Dec. onder 15.481 Verjaardag van den bevelhebber der weermacht DEN HAAG, 12 December. Donderdag herdacht de bevelhebber van de weex-macht in Nederland, de generaal der vliegers Fr. Christiansen, zijn 62sten verjaardag. Ter gelegenheid daarvon ontving hij ge- lukwenschen uit hooge en allerhoogste kringen van het Duitsche rijk, uit het economisch leven en uit par ticuliere kringen in binnen- en buitenland. Persoon lijk brachten des voox-middags o.a. hun gelukwenschen over alle bevelhebbers van de onderdeelen der weer macht in Nederland, voor den afwezigen Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied diens commissaris-generaal en vertegenwoordiger, alsmede leidende persoonlijkheden van de N.S.D.A.P. en haar afdeelingen en de leiders van de Duitsche bestuurs- instanties in Nedexdand. Des middags vond voor het gebouw van den staf een défilé van de wachtcompagnie van den bevel hebber der weermacht plaats, dat gevolgd werd door een muziekuitvoering. Haarlem en de nieuwe verkeersregeling Voorloopige indruk van den Commissaris van Politie De nieuwe verkeersregeling te Haarlem is nu bij na een week in werking. We hebben aan den Commissaris van Politie naar zijn voorloopigen indruk gevraagd. Het is hem ge bleken, dat er in het algemeen bij het publiek een vrij groote onbekendheid met de nieuwe verkeers regeling bestaat. „Zoo wordt nog, zij het natuurlijk onbewust, door vele ingezetenen met de fiets aan de hand in de straten, waar éénrichtingsverkeer bestaat, in de verboden richting gewandeld. De wielrijders moeten hun route zoo kiezen, dat ze zoo ver mogelijk naar hun doel kunnen rijden en slechts weinig behoeven te loopen. Ook blijken nog vele voetgangers niet te weten, dat ook zij niet mogen doorloopen als het roode veikeérslicht schijnt. Met de wielrijders gaat het nogal. Een be zwaar is het nog echter, dat er bij zijn. die bij het roode licht te veel op een hoop gaan staan; dat mag niet Ze moeten zooveel mogelijk rechts van den weg en dan nog hoogstens met z'n tweeën naast elkaar blijven staan. Verder is het strafbaar, dat bestuurders van voertuigen hun wagen links van den weg parkeeren; dat moeten zij rechts van den weg doen". Wanneer van de zijde der politie in de pers nog eens op de beteekenis der nieuwe verkeersregeling is gewezen, zal geacht worden dat het publiek er mee bekend is. Mussert bij Hitier BERLIJN, 13 December (D.N:B.) De leider der Nationaal Socialistische Beweging in Nederland, ir. A. A. Mussert, heeft deelgenomen aan de laatste zitting van den Rijksdag. Op 12 December is hij, tezamen met den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsch gebied, Rijksminister Seyss Inquart en commissaris generaal Schmidt door den Führer ontvangen in tegenwoordigheid van den rijksminis ter en chef der rijkskanselarij, dr. Lammers en van den leider der partijkanselarij, rijksleider Bormann, ER WORDT WEER GESPAARD. Het blijkt, dat de spaarderslust, die eenige maan den zoek was, thans weer teruggekeerd is. Bij da Rijkspostspaarbank te Haarlem werd in November een bedrag van bijna f 409.000 ingelegd cn ongeveer f 366.000 uitgekeei'd. Het saldo inlage bedroeg iets minder dan 43.000. Er werden 214 nieuwe boekjes uitgegeven.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1