Haarlem's Dagblad Distributie van aardappelen, Japansche landing op Britsch Borneo Veel strijd in de lucht aan het Oostfront. Tegenstand op Hongkong verzwakt. 59e JAARGANG No. 17945 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM DINSDAG 16 DECEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40 Reclames f 0.65 per regel Regelabonnementsiarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17V4- Groentjes zie rubriek. Nieuwe bon morgen reeds geldig. 's-GRAVENHAGE. 16 December. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat gedurende, het tijdvak van Woensdag 17 December tot en met Zaterdag 27 De cember a.s. bon 49a van de aardappelbonkaart recht geeft op het lcoopen van 1 3/4 kilogram aardappelen. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft; de met 49b gemerkte bon van de aardappelkaart recht op het koopen van een half kilogram aardappelen. .Uit het voorgaande blijkt, dat de voor de week van 20 tot en met 27 December a.s. bestemde bonnen voor aardappelen reeds van Woensdag 17 Deecmber a.s. af gebruikt kunnen worden voor het koopen van aard appelen, hetgeen in verband staat met de voorziening voor de komende Kerstdagen. De Persoonsbewijzen te Haarlem Het werk is bijna afgeloopen Thans hebben vrijwel alle Haarlemmers boven de 15 jaar hun Persoonsbewijs. Het zijn er bijna 110.000. Er ontbreken er thans niet meer dan 1000. Daaronder zijn er ongeveer 700 die moeten wachten op mede werking van andere gemeenten. De betrokken perso nen vertoeven namelijk elders. Het zij in een inter- neeringskamp, een gevangenis, een ziekenhuis, een gesticht, enzoovoort. Geregeld komen er evenwel nog opgaven van andere gemeenten binnen, zoodat het aantal op zij gezette kaarten steeds minder wordt. Er zijn ongeveer 300 Haarlemmers die, niettegen staande zij al 2 of 3 keer zijn opgeroepen om hun Persoonsbewijzen in orde te laten maken, niets van zich hebben laten hooren. Alle ingezetenen boven de 15 jaar moeten evenwel met 1 Januari 1942 het Per soonsbewijs hebben anders loopen zij kans op een be keuring en veroordeeling. In December resten nog enkele weken en daar er nu het jaar ten einde spoedt, eiken dag achterblijvers zichzelf komen melden, is er veel kans, dat, die groep van 300 nog wel veel kleiner zal worden. De jeugdige Haarlemmers die in 1942 15 jaar wor den moeten nu ook in den loop van het volgende jaar komen voor hun Persoonsbewijs. De jongens en meis jes die in Januari verjaren zijn nu reeds opgeroepen. Per jaar zullen ongeveer 2600 a 2700 nieuwe Persoons bewijzen uitgereikt moeten worden. De uitreiking van distributie-bescheiden te Haarlem Morgen de letters D. E. en F. Voor de uitreiking van distributiebescheiden is het morgen Woensdag de beurt aan de letters D. E. en F. Uitreiklokalen: Noord: Berkenstraat 10, Zocher- straat 2; Zuid: Kamperstraat 37 en Centrum St. Bavo, Smedestraat. EXAMENS. SPAANSCH M. O. Geslaagd mej. J. C. Scholten. Aerdenhout. SCHEEPS WERKTUIGKUNDIGE. Geslaagd voor diploma C: A. C. van Bezuije te Haarlem. Inbrekers te Bloemendaal verrast Na een sprong uit het raam gegrepen De politie te Bloemendaal werd in den al'ge- loopen nacht te twee uur gewaarschuwd door een chauffeur in het -Park- Duin en Daal, dat er ver moedelijk onraad was in het tijdelijk onbewoonde huis van zijn patroon in dat park. Onmiddellijk stelden een hoofdagent van politie en drie agenten een onderzoek in. Zij ontdekten dat de deur ge opend was. Terwijl de hoofdagent met behulp van den chauffeur in het lvxis een onderzoek instelde, hoorde een der drie agenten, die buiten de wacht hielden, een verdacht geluid. Bij het lioht van een zaklantaarn snelden zij naar de plek waar het geluid vandaan kwam; zij vonden daar twee personen, die van een hoogte van vijf a zes meter uit het raam gesprongen waren. Zij gaven zich op de eerste vor dering aan de politie over. Het bleken twee Haar lemmers te zijn namelijk de 30-jarige M. en de 40-jarige W. De mannén, die nog geen gelegenheid hadden gehad, iets weg te nemen, werden in arrest gesteld. TIEN MUD ANTHRACIET TE HAARLEM GESTOLEN Op 13 December zijn twee knechts van een brand- stoffenhandelaar aangehouden, die pl.m. 10 mud an- thraciet ten nadeele van hun patroon ontvreemd en verkocht hadden. Ook de koopers van die anthraciet zijn daarna wegens heling aangehouden. Er komen Smyrnarozijnen 's-GRAVENHAGE, 15 Dec, Door een directen goederenruil met Turkije is men er in geslaagd, in de tweede helft van dit jaar een partij Smyrnai-ozijnen in te voeren. Hoewel nog niet de geheele hoeveelheid is binnengekomen, is het reeds aangekomen gedeelte groot genoeg om tot distributie van dit artikel over te gaan. Naar de gemachtigde voor de prijzen mede deelt, zal met het oog op het naderende Kerstfeest al het mogelijke worden gedaan om de huisvrouw in staat te stellen een, zij het ook bescheiden, hoeveel heid te koopen. De prijs kan helaas niet zoo laag worden gesteld als men vroeger gewend was. Dit is onvermijdelijk, daal de aanvoer thans geheel langs de groote rivieren moest geschieden, hetgeen een maandenlang transport en verschillende overladingen noodzakelijk maakte. Binnenkort zal in de Nederlandsche Staatscourant een desbetreffende beschikking worden opgenomen. Door middel van een officieele publicatie in de bladen zal, eveneens binnenkoi't, de prijs bekend worden ge maakt. (A.N.P.) Hel llieerantsoeii van zieken 's-GRAVENHAGE, 15 December. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Vis- seherij maakt bekend, dat in afwijking van de gelden de regeling, administrateurs van ziekenhuizen den voor het koopen van thee aangewezen bon „168" van die patiënten, die, naar de verwachting van den be handelend geneesheer, voor of op 21 December 1941 uit het ziekenhuis zullen worden ontslagen, aan deze patiënten dienen ter hand te stellen. Hierdoor zijn de betrokkenen of hun familieleden in staat dezen bon nog tijdig, dus uiterlijk op 17 December a.s. bij den détaillist in te leveren. Besparing van ijzer en slaal Vervaardiging uit ijzer en staal van aantal artikelen verboden •s-GRAVENHAGE, 15 December. In de Neder landsche Staatscourant van heden is opgenomen de beschikking ijzer- en staalbesparing no. 2, welke de overeenkomstige beschikking van 2 April ]i. vervangt. De nieuwe beschikking breidt het aantal artikelen waarvan de vervaardiging uit ijzer en staal is ver boden belangrijk uit. Vooral op het gebied der elec- trotechniek zijn ingrijpende voorschriften gegeven. Voorts zijn voor hel; eerst, verboden: radiotoestellen, stalen ramen, brandkasten, bepaalde uitvoeringen van afvoerpijpen en een groot aantal minder belangrijke artikelen. Tenslotte is de vervaardiging van een aan tal groepen van producten verder beperkt. In bijzondere gevallen kan de directeur van het rijksbureau voor ijzer en staal op schriftelijk verzoek van den betrokken fabrikant dispensatie van boven bedoelde bepalingen geven. De beschikking treedt op 15 December 1941 in wer king. (A.N.P.) VERDUISTEREN Van 17.27 tol 9.45 Maan 17 Dec. op 8.02, 17 Dec. onder 17.12 De nieuwe verkeersregelen Wenken van de Politie De Commissaris van Politie te Haarlem schrijft: Elke weggebruiker dient zich op zoodanige wijze te gedragen dat: le. het verkeer niet in gevaar kan worden ge bracht; 2e. aan een ander geen schade wordt berokkend; 3e. een ander niet in sterke mate wordt belem merd of overlast ondervindt, dan in de gegeven om standigheden onvermijdelijk is. Dit geldt dus voor een ieder die aan het verkeer deelneemt, dus voor lederen bestuurder van een voertuig (ook voor dengene, die een rijwiel aan de hand medevoert) en voor léderen voetganger. De door de politie-ambtenaren gegeven aanwij zingen en teekens moeten door iedereen worden opgevolgd. Bij de verkeerslichten beteekent: groen: „door rijden" of doorloopen; geel en rood: „halt", ook voor voetgangers en voor hen die een rijwiel aan de hand medevoeren. Hierbij mogen voetgangers echter wel afslaan in de vrijgegeven richting. Wie dus b.v. in de Barteljorisstraat komt aanloo- pen en naar het stadhuis wil gaan, moet, als het licht in de Barteljorisstraat op geel of rood staat, wachten met oversteken van de Zijlstraat. Hij mag echter wel rechtsaf de Zijlstraat inslaan of linksaf gaan naar Kreijmborg, als het licht dan rojd isc De aanduidingen, gegeven door middel van ver keersborden en verkeerslichten, moeten worden in acht genomen. Dit geldt ook voor hen die een rij wiel aan de hand medevoeren. Het loopen met een rijwiel aan de hand in een verboden richting is dus verboden en strafbaar, terwijl bij duisternis of dichten mist voor- en achterlicht moeten branden. Degene, die een voertuig (b.v. handwagen, bak fiets, rijwiel) voortduwt, moet er voor zorgen dat hij door de lading niet in zijn uitzicht naar voren wordt belemmerd. De bestuurder van een voertuig moet van de rij baan gebruik maken. Hij moet op het rechtergedeelte van de rijbaan rechts houden, angzaam rijdende voertuigen moeten op de uiterste rechterzij de van de rij baan rijden. Dit geldt dus o.a. speciaal voor zwaar beladen bakfietsen, handwagens, rijwielen aan de hand me degevoerd e.d. t Op weggedeelten met onvoldoende zicht moeten alle voertuigen u i t e r s t rechts rijden. De bocht naar rechts moet kort, die naar links ruim genomen worden. Verkeersheuvels moeten rechts gepasseerd worden. Staat er een zuil op met groene vlakken (tijdens de verduistering blauw) dan mogen motor rijtuigen ook links passeeren. WAARSCHUWING VOOR BANKETBAKKERS. Maandag vervoegde zich bij een banketbakker te Haarlem een persoon, die zei, dat hij 75 pond aman delen te koop wist, doch het daarvoor benoodigde geld niet had. Indien de banketbakker hem het geld wilde voorschieten, kon hij de amandelen koopen. De banketbakker deed dit, doch zag dien persoon niet meer terug en ontving noch amandelen noch zijn geld terug. Men zij dus gewaarschuwd! GEEN PRIKPLANKEN EN VOETBALPOOLS. Den laatsten tijd verschijnen te Haarlem wederom de bekende prikplanken en voetbalpools. In verband daarmede vestigt de Commissaris van Politie er de aandacht op, dat het werken met en het ten behoeve van het publiek voorhanden hebben van prikplanken en voetbalpools strafbaar is. De politie zal, ingevolge overleg met de justitie, streng optreden en zonder pardon verbaliseeren. Alle daarvoor vatbare voorwer pen zullen in beslag genomen worden. Schoolmelk Een nieuwe regeling In verband met de bezwaren, welke zijn ontstaan door het uitreiken van nieuwe melkkaarten, waar van de bonnen een dubbele rantsoenwaarde hebben, heeft het Centraal Schoolmelkcomité zich, in het be lang der instandhouding der schoolmelkvoorziening in verbinding gesteld met de bevoegde instanties. Met recht kan n.l. worden verwacht, dat vele ouders niet bereid zouden zijn. de geheele bon voor de schoolmelkvoorziening af te staan waardoor in tegen stelling met den vroegeren toestand voor 't gebruik van melk voor de kinderen thuis niets zou over blijven. Bedoelde instanties hebben de aangevoerde be zwaren ten volle laten gelden en zijn bereid gevon den daarvoor een regeling te treffen. Deze regeling komt hierop neer, dat voortaan voor de melkdistributie per periode van vier weken vier bonnen zullen worden aangewezen, welke dus eik gedurende vier weken geldig zullen zijn. Het voor deel van deze regeling is, dat de ouders thans weel de benoodigde bon, n.l. een bon in de vier weken per kind. voor het gebruik op school beschikbaar kunnen stellen, terwijl zij tevens in de gelegenheid zijn een deel van het rantsoen voor het gebruik thuis te bestemmen. Aangezien de Kerstvacantie voor de deur staat, werd het niet noodzakelijk geacht de loopende rege ling nog gedurende de loopende distributieperiode van vier weken, waarvan er bijna twee zijn verstre ken te wijzigen, deze verandering gaat dus in op 28 December 1941. EXTRA BRANDSTOFFEN VOOR GROOTE GEZINNEN. Gezinshoofden wier gezin door uitbreiding is gaan behooren tot de categorie „groote gezinnen" (7 of meer personen) kunnen zich zoo deelt de Haarlem- sche Distributiedienst mede, tot en met 20 December 1941 tot het distributiekantoor, waaronder zij ressor teeren, wenden onder overlegging van de distribu tiestamkaart van alle tot het gezin behoorende per sonen, waaronder ook kostgangers kunnen worden gerekend. Indien het gezin thans bestaat uit 7, 8 of 9 perso nen worden alsnog 3 rantsoenbonnên verstrekt. Ge zinnen thans bestaande uit 10 of meer personen, waar voor reeds vroeger 3 extra bonnen werden verstrekt, ontvangen nogmaals 3 rantsoenbonnen. Lidmaatschap B.N.A. kan niet worden beëindigd AMSTERDAM, 15 December. Daartoe gemach tigd door den commissaris voor niet-commercieele ver- eenigingen en stichtingen, heeft de gemachtigde voor den Bond van Nederlandsche Architecten B.N.A., de architect B. Boezeman, eenige artikelen van de sta tuten van dien bond buiten werking gesteld. Het be treft hier bepalingen betrekking hebbende op het be ëindigen van het lidmaatschap. Het gevolg van dezen maatregel is, dat leden van den bond niet. de mogelijkheid hebben om voor het lidmaatschap te bedanken zoodat alle leden, die in he' vereenigingsjaar 1941 lid waren, dit ook in de toe komst zullen blijven. (A.N.P.) De toestand in Ned.-ïndië GEEN OPEFXHOOPING VAN VOORRADEN IN HAVENPLAATSEN. BATAVIA, 15 December (A.N.P.) Het vrije vervoer van producten van ondernemingen naar havenplaatsen is stopgezet. Deze bepaling is inge voerd teneinde de voorraden in die havenplaatsen niet op te voeren en de douane-loodsen niet tot het uiterste te belasten, nu de uitvoer geheel stilligt. SCHEPEN GEREQUIREERD BATAVIA, 15 December (A.N.P.) Nader wordt gemeld, dat alle Nederlandsch-Indische koopvaardij schepen door de marine zijn gerequireerd, ook die welke niet onmiddellijk noodig zijn. Dit laatste is geschied ter verhindering van moge lijke pogingen van de zijde der reederijen om deze schepen aan hun oorlogsbestemming te onttrekken POLITIEK VAN VERNIETIGING? STOCKHOLM, 15 December. (D.N.B.) Naar de Londensche Nieuwsdienst meldt, is in Batavia be kend gemaakt, dat Ned.-ïndië onder bepaalde om standigheden bereid is in eigen land een politiek van vernietiging in den grootsten omvang te voeren naar het voorbeeld van de Sovjet-Unie. Welke bonnen zijn thans geldig? Vn.n 14 December t.m. 20 December: 48-4 Brood 4S Brood 48 Vleesch 48 Vl.waren 4SA Melk I 4S rood Melk I 4 rants. Va rants. J/a rants. 1 rants. 3Vz L. m b. ~xo x -¥± L>. 4SA Aardappelen 1 K.G. 4SB Aardappelen /2 K.G. Van 30 November t.m. 27 December: Brood of gebak Vleesch of (vleesch waren Melk Aardappelen Aardappelen 150 Algemeen l K.G. 2e periode Cacao 50 gr. '15 5 Algemeen 250 gr. 156 500 gr. 151-154 .1 rants. F en G Rijst 250 gr. 161 Algemeen 250 gr. 152 250 gr. 163 100 gr. 157-160 100 gr. 167 100 gr. Van 10 December tot 27 December: Suiker Cacao Koffiesurrogaat Jam Bloem brood of gebak Rijst Havermout of Peulvruchten Gort Vermicelli of maïzena Kaas Kaas 5-56 Boter iS-56 Vet 125 gr. Boter Boter met reductie TOKIO, 16 December. (D.N.B.) Het Japansche hoofdkwartier heeft mededeeling gedaan van een geslaagde Japansche landing op Britsch-Borneo. Naar het Japansche hoofdkwartier meldt, is de landing op Britsch-Borneo Dinsdag vroeg in den och tend volbracht in weerwil van een storm van 20 me ter per seconde en in het gezicht van den vijand. Nadere mededeelingen over de plaats der landing worden niet gepubliceerd. Goeam geheel door de Japanners bezet TOKIO, 16 December. (D.N.B.) Het Japansche hoofdkwartier meldt dat het eiland Gocam geheel be zet en van vijandelijke strijdkrachten gezuiverd is. Deze zuiveringsactie begon op 12 December. Het bleek dat men op het eiland druk bezig was met uit gebreide versterkingswerken, die in Februari 1942 voltooid hadden moeten zijn.. Dan zou een militaire bezetting uiterst moeilijk geworden zijn. KNOX BEVESTIGT HET VERLIES VAN DE ARIZONA. RIO DE JANEIRO, 16 December. (D.N.B.) Vol gens hier ontvangen berichten uit Washington heeft de minister van Marine, Knox, in zijn verklaring over de verliezen der Amerikaansche vloot bij Hawaii be vestigd, dat het Amerikaansche slagschip Arizona tot zinken is gebracht toen het zonder stoom voor anker lag. Knox gaf voorts de vernietiging toe van drie Amerikaansche torpedojagers nl. de Cassin, de Downes en de Shaw, alsmede van de mijnvegers Ogalala en Lank, en tenslotte van het marinevaartuig Utah BRITSCHE KRUISER VERNIETIGD BERLIJN, 16 December. (D.N.B.) Een Britsche formatie kruisers is voor Alexandrië door een Duit- sche duikboot aangevallen. Een kruiser kreeg een zwaren torpedotreffer en brak na een geweldige ont ploffing in tweeën. De getroffen kruiser zonk binnen enkele minuten. Ambassadeur Osjima over den strijd in het Verre Oosten „Japan was genoodzaakt den verdedigingsoorlog te beginnen" Het D.N.B. meldt: De Japansche ambassadeur Osjima heeft Maandagmiddag vertegenwoordigers van de Duitsche pers en van die der bij het anti- kominternpact aangesloten landen ontvangen. In zijn toespraak dankte Osjima de Duitsche pers voor het begrip dat zij steeds heeft getoond voor de zaak van Japan. Hij zeide dat de door het Duitsche volk aan het Japansche betoonde vriendschap, door zijn volk ten volle wordt beantwoord. De wensch van Japan den wereldvrede te handhaven was, evenals de onvermoeibare vredespogingen van den Führer, door de Angelsaksische mogendheden als zwakte uitgelegd en had geleid tot de arrogante houding der Amerikanen. Door de niet in te willigen ultimatieve eischen der Amerikanen was Japan ge noodzaakt den verdedigingsoorlog te beginnen, die tegelijkertijd een bevrijdingsoorlog is voor geheel Oost-Azië. Als doel van den Japanschen strijd noemde de ambassadeur den opbouw van een ware gemeen schap, waarin voorspoed en welvaart van alle Oost- Aziatische volken eens en voor al verzekerd zouden zijn, nadat aan de intriges der Angelsaksische mogendheden geheel en al een eind zou zijn ge maakt. Osjima sloot met de verklaring dat de keizerlijke weermacht de hardste scholing die denkbaar is heeft gehad en doorgloeid wordt door het geloof aan de eindoverwinning. Achter haar staat een volk, dat bereid is dezen hem opgelegden oorlog op leven en dood door te zetten en ook het laatste te offeren. Ik kan u uit naam van het Japansche volk verzekeren, aldus Osjima, dat het vertrouwen dat Duitsehland en Italië in ons stellen niet zal worden teleurgesteld. In onze aaneengeslotenheid ligt de zekerste waarborg voor de bespoediging en beveiliging van de eindover winning. Rijksminister KorrI overleden Rijksminister Hans Kerrl is naar het D.N.B. meldt, in den nacht van Zaterdag op Zondag aan een hart verlamming gestorven. Minister Kerrl is 54 jaar geworden. Hij was een dei- eerste zes afgevaardigden der N.S.N A.P die in 1928 lid werden van het Pruisische parlement. In 1932 werd hij gekozen tot president van den Pruisischen landdag. In 1935 nam hij de leiding op zich van het ministerie voor kerkelijke aangelegenheden. De Führer heeft gelast dat de overleden minister op staatskosten wordt begraven. De ontmoeting Darlan—Ciano PARIJS, 15 December. De A.N.P.-correspondent meldt: De eerste ontmoeting tusschen Darlan en Ciano is voor de goede verstandhouding tusschen beide landen van het grootste belang. Behalve een alge meen overzicht der huidige en toekomstige situatie van Europa nam ook de rechtvaardige oplossing der tusschen beide landen beslaande delicate" territoriale problemen een belangrijke plaats in. Dit eerste con tact is de grondslag voor verdere détailbesprekin- gen. Britscbe duikboot verloren STOCKHOLM, 15 December. De Britsche Ad miraliteit heeft vanavond medegedeeld dat de duik boot „Tetrarch" (1090 ton) over tijd is en verloren geacht moet worden. (A.N.P.) Finsch legerbericbt HELSINKI 15 December (D. N. B.). Het Finsche leger- bericht luidt als volgt: Karelische landengte: hier en daar levendige activiteit van de infanterie. De eigen granaatwerpers en pantser- afweerkanonnen hebben vijandelijke stellingen en bewa- peningswerkplaatsen onder vuur genomen "en een stuk pantserafweergeschut, alsmede twee mltrallleurnesten tot zwijgen gebracht. Front aan de Swir: vijandelijke verkenningstroepen heb ben opnieuw een poging ondernomen om de Swir over te trekken: zij werden echter afgeslagen. Oostelijk front: In een zuidelijken sector deed de vijand met ongeveer 500 man een aanval, die werd afgeslagen. De vijand verloor hierbij 200 dooden. Luchtstrijdkrachten: De activiteit van de luchtmacht op de Karelische landengte en aan de Swir als gevolg van het ongunstige weer beperkt. In een luchtgevecht boven MeriMaaselkae in Oost-Karelië werd een vijandelijk' vliegtuig neergeschoten. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Britsche aanvallen afgeslagen in Noord-Afrika. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „In het Oosten werden op verschillende plaatsen van het front vijandelijke aanvallen onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De luchtmacht bestreed met succes concentraties van den vijand in de bocht van de Donetz alsmede spoorlijnen tus schen Don en Donetz. Sterke strijdkrachten van ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers brachten onder bescherming van jagers vernietigende slagen toe aan pantsertroepen en aanvallende colonnes van de bolsjewieken in den centralen sector van het front. De vijand leed hier bijzonder gevoelige ver liezen aan zware wapens en rollend materiaal. Ook in den sector van Woltsjof alsmede aan de Moer- j manskspoorlijn hadden aanvallen van de lucht- macht succes. Duitsche marinevaartuigen beschadigden In de I Egei'sche Zee met dieptebommen een Britsche duik- boot. die als verloren kan worden beschouwd. In Noord-Afrika werden nieuwe Britsche aanval len afgeslagen. Duitsche en Italiaansche formaties duikbommenwerpers plaatsten voltreffers van zwaar kaliber op vijandelijke colonnes en geschutstellin- gen ten Zuidwesten van Tobroek. Op een vliegtuig basis geraakten opslagsplaatsen van brandstof in brand door de uitwerking van bommen van Duitsche gevechtsvliegtuigen. Artillerie der Duitsche marine schoot aan de kust van den Atlantischen Oceaan twee Britsche gevechtsvliegtuigen omlaag." Het Amerikaansche vlootsteunpunt „Pearl Harbour" heeft reeds in de eerste dagen van de oorlogshandelingen in het Verre Oosten hevige Japansche aan vallen te verduren gehad. Een kijkje op de haven, waar juist het slagschip „Nevada" in het dok ligt. (Ass. Press-Recla) Fort Mosingling door artillerievuur verwoest. Zware strijd op de Westkust van Malakka. Uit Tokio meldt het D.N.B.: De berichten, gister avond alhier ontvangen uit Kauloen, melden dat de defensiestellingen van Hongkong als gevolg van den intensieven aanval door de Japansche artillerie en luchtmacht, wier bombardementen den geheelen dag voortduurden, snel bezwijken. De Japansche artillerie opende om 10.20 uur het vuur op de forten en bracht deze in enkele uren tot zwijgen. Daarop richtte zij het vuur op andere mili taire doelen in het Oosten van Hongkong, terwijl Japansche gevechtsvliegtuigen het bombardement op en de beschieting van militaire doelen die om acht uur waren begonnen den geheelen dag voort zetten. Domei bericht uit Kauloen dat het fort Mosingling op Hongkong door krachtig artillerievuur is ver woest. Ook aan tal van militaire installaties op de Oostpunt van het eiland zijn door de artillerie zeer zware verwoestingen aangericht. Zware gevechten worden op het oogenblik* ge leverd in het Kedangebied aan de Westkust van het schiereiland Malakka, zoo wordt uit Singapore ge meld. In Japansche militaire kringen te Sjanghai wordt dit bericht uitgelegd als een bewijs dat de Japansche troepen, die in het begin van de vorige week op ver schillende plaatsen van de Oostkust waren geland, geslaagd zijn een doorbraak tot de Westkust tot stand te brengen, zoodat de Straits Settlements thans zijn afgesloten. De afdeelingen voor leger en vloot van het Ja pansche keizerlijke hoofdkwartier hebben een ge meenschappelijke verklaring uitgegeven, waarin de naties gewaarschuwd worden tegen het loerende gevaar van vijandelijke duikbooten in de waten nabij de Japansche eilanden. Tevens woi'dt er bij het volk op aangedrongen zich voor te bereiden op een langdurigen oorlog, waarin vijandelijke duikbooten en vliegtuigen een dreigende rol kunnen spelen Leger en vloót hebben echter alle mogelijke maat regelen genomen om het gevaar van dergelijke plot selinge aanvallen tot een minimum terug te brengen en pogingen tegen te gaan om Japan aan te tasten door aanvallen op zijn overzeeschen handel. or DE PHILIPPIJNEN SJANGHAI. 15 December. (Domei) Een radio bericht van Manilla dat hier is opgevangen meldt, dat Japansche vliegtuigen onophoudelijk het vlieg veld Nichols hebben gebombardeerd vanaf heden middag 12 uur. Sedert hedenochtend is het Japan sche offensief op de Philippijnen beperkt gebleven tot luchtaanvallen. Naar de „Jomioeri" uit Sjanghai meldt, heeft de commandant der Amerikaansche vloot in Azië, ad miraal Hart, toegegeven dat het 3500 ton metende Britsche schip „Mahue" in een Philippijnsche haven door Japansche bommenwerpers tot zinken is ge bracht. Het schip was bestemd voor de evacuatie van Engelschen uit China en andere landen in Oost- Azië. KNOX OVER DE VERLIEZEN OP HAWAII. STOCKHOLM, 16 December. (A.N.P.) Naar de Britsche Berichtendienst uit Washington meldt, heeft de Amerikaansche minister van marine Knox. die een bezoek aan Hawaii heeft gebracht, gisteren een onderhoud van 2t/± uur met president Roosevelt gehad. Later deelde Knox mede dat by de Japansche aan vallen op Pearl Harbor een Amerikaansch pantser schip en vijf andere oorlogschepen verloren zijn ge gaan. 2729 officieren en manschappen zijn gesneu veld en 656 gewond. Knox voegde hieraan toe: „De aan de oppervlakte varende strijdkrachten der Ver- eenigde Staten waren bij den verrassenden lucht aanval niet op haar post". Er zal echter geen wij ziging in het commando komen, zoolang Roosevelt de kwestie niet heeft onderzocht. De verliezen van het leger aan vliegtuigen zijn groot geweest. Ook ziin er eenige vliegloodsen ver nield. i Driemogendhedenconferentie te Berlijn. Het D.N.B. meldt: Onder voorzitterschap van den rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribben- trop zijn op 15 December de vertegenwoordigers der in het driemogendhedenverdrag verbonden groote mo gendheden bijeengekomen voor een speciale conferen tie. Doel der bijeenkomst was ter uitvoering van de voortdurende samenwerking de nieuwe belangrijke taak ter hand te nemen die voortvloeit uit den ge- meenschappelijken oorlog -tegen de Angelsaksische mogendheden. Als vertegenwoordiger van de Italiaansche regee- ring nam ambassadeur Dino Alfleri deel aan de conferentie en als vertegenwoordiger der Japansche regeering ambassadeur Osjima Van Duitsche zijde waren bij de conferentie <t>ok aanwezig de opperbevel hebber der marine groot-admiraal Rader, de chef van het opperbevel der weermacht generaal veldmaar schalk Keitel en de staatssecretaris voor luchtvaart generaal veldmaarschalk Milch, In gezelschap van de vertegenwoordigers der drie regeeringen bevonden zich de leden der in het drïe- mogendhedenpact vastgelegde verschillende commis sies. Na begroeting van de deelnemers uit naam van de rijksregeering gaf de minister van buitenlandsche zaken een algemeen overzicht van den door de ge beurtenissen der laatste dagen in het leven geroepen toestand. Hij wees vervolgens in het bijzonder op de hierdoor aan de conferentie gestelde nieuwe taken op politiek, militair en geonomisch gebied en liet het licht vallen op de beteelcenis der nauwe samenwerking tus schen de drie mogendheden voor het behalen van de gemeenschappelijke eindoverwinning. Generaal veld maarschalk Keitel nam het woord om uit naam van de Duitsche weermacht' de Japansche weermacht als nieuwen wapenbroeder te verwelkomen en uitdruk king te geven aan zijn bewondering voor de groote successen der oorlogvoering op de Stille Zuidzee. In aansluiting hierop namen de Italiaansche ambassa deur Alfieri en de Japansche ambassadeur Osjima het woord, waarbij zij de opvattingen hunner regeeringen uiteenzetten, welke in alle opzichten gelijk zijn aan de opvatting der rijksregeering Vervolgens werd in bijzonderheden het plan vastgelegd voor de voort zetting en uitbreiding der gemeenschappelijke taken. Italiaansch weermachtsbericht Aanvallen op Solloem en Bardia afgeslagen. ROME, 15 December (D.N.B.) Het. Italiaansche weermachtbericht no. 561 luidt als volgt.: „De aanhoudende vijandelijke druk in het gebied van Ain-el-Gazala stiet op den taaien tegenstand van onze troepen, die overal tot den tegenaanval overgin gen. Aanvallen op de steunpunten van Solloem en Bardia werden afgeslagen. De aanvaller liet enkele gevangenen in onze handen achter. De luchtmacht der spil heeft in sterke mate deelge nomen aan den strijd. Zij bestookte vijandelijke aan- valscolonnes met mitrailleurvuur en vernielde concen traties van pantserwagens. Twintig vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten, waarvan dertien door Italiaansche cn Duitsche jagers, zeven door de lucht- doelartillerie. Twee van onze vliegtuigen zijn niet te ruggekeerd. Bij vijandelijke aanvallen op Derna en Cirene vie len twee dooden en een gewonde te betreuren. Schade werd niet aangericht. Tijdens een actie in de Middellandsche Zee werden twee van onze lichte kruisers door torpedotreffers tot zinken gebracht. Bijna de geheele bemanning kon worden gered Een vijandelijke torpedojager van de voormalige Nederlandsche marine is tot zinken ge bracht. De duikboot onder bevel van den korvetkapi tein Torri heeft in het oostelijke deel van de Middel landsche Zee een Engelschen kruiser aangevallen en hierop een torpedotreffer geplaatst. De duikboot onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse Campanella heeft in het centrale deel van de Middellandsche Zee een anderen vijandelijken kruiser getorpedeerd."

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1