Haarlems Dagblad Japanners dringen Engelsche stellingen op Malakka binnen. Luchtactie bij Sebastopol. 59e JAARGANG No. 17946 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM WOENSDAG 17 DECEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt 2.—, elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17% Groentjes zie rubriek. Aan de Oostkust van het schiereiland een groot aantal Japansche tanks ontscheept. LISSABON. 16 December (A.N.P.) De Brit- sche nieuwsdienst meldt, dat de Japanners hun op- marsch in den Noordwestelijken hoek van Malakka vastberaden voortzetten, en dat zij de Engelsche defensiestellingen zijn binnengedrongen. De Brit- sche troepen boden weliswaar hardnekkig verzet doch waren niet opgewassen tegen de Japansche su perioriteit, te'gen hun uitrusting en het groote aan tal vliegtuigen waarover zij beschikten. Omtrent de ontwikkeling der gevechten op Malakka heeft de woordvoerder van het Japansche leger me- degedeeeld dat in het begin van de week een Britsche divisie tanks, die in den strijd was geworpen tegen de in Zuidwaartsche richting oprukkende Japansche troepen, een zware nederlaag heeft geleden. Intus- schen brengen de Japanners, naar de woordvoerder hieraan toevoegde, een groot aantal tanks aan de Oostkust van Malakka aan land. Binnenkort kan het ingrijpen van de tanks in de gevechten verwacht worden. De woordvoerder liet het licht vallen op de moeilijkheden, die het £èbruïk van het tankwapen ontmoet in het tropische klimaat, dat groote eischen stelt aan de tankbemanning. HAWAII-EILANDEN GEBOMBARDEERD. STOCKHOLM, 17 Dec. (D.N.B.) Het Amerikaan- sche ministerie van marine heeft medegedeeld dat Japansche schepen de laatste 24 uur het eiland John ston en Maoei, dat deel van de Hawaii-eilanden uit maakte, gebombardeerd hebben. De militaire overzichtschrijver van Reuter ver klaart dat de berichten uit Oost-Azië niet bemoedi gend zijn. De Japanners hebben op energieke wijze gebruik gemaakt van de situatie, vooral op Malakka. De gebeurtenissen waren des te teleurstellender, daar de Engelsche zoowel als de Australische woordvoer der te Singapore den indruk had doen ontstaan dat men op alles voorbereid was. De ramp der beide slagschepen, aldus vervolgt de overzichtschrijver, heeft zonder twijfel de strategi sche plannen der Engelschen overhoop geworpen. In de wateren voor Malakka bezitten zij geen meerder heid ter zee, zoodat de Japanners bijna ongehinderd" hun aanval op Noord-Malakka konden beginnen en zich van het vliegveld van Kota Bahroe konden mees ter maken. De aanval op Pearl Harbor heeft ook de Amerikaan- sche berekeningen in de war gestuurd. De mogelijk heid van een gemeenschappelijke Amerikaansch-Brit,- sche vlootactie is voorloopig natuurlijk uitgeschakeld. Het verloop der oorlogshandelingen in het Verre Oosten. Amerika verloor zesEngeland vijf oorlogsbodems. Overzicht van admiraal Sjimada. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De minister van ma rine admiraal Sjimada heeft Dinsdag in den Rijksdag een overzicht gegeven van de operaties der Japansche weermacht tegen Hawaii, de eilanden Wake en Mid way en de Philippijnen' en' Malakka. Het was voor Japan beslissend, zoo verklaarde Sjimada om met. ver rassende aanvallen op alle fronten de souvereiniteit, ter zee en in de lucht tot stand te brengen, hetgeen ook gelukt is. Bij het uitbreken van den oorlog vielen vroeg in den ochtend sterke Japansche vlooteenheden Pearl Harbor aan, waar acht slagschepen en andere zware eenheden geconcentreerd waren. Bij dezen aan val werden drie zware slagschepen tot zinken ge bracht, vier andere werden zwaar beschadigd. Boven dien werden vier kruisers zwaar beschadigd. Voorts verklaarde Sjimada dat waarschijnlijk bij Honoloeloe een vliegtuigmoederschip tot zinken is gebracht. Daar mede is, aldus Sjimada, de gevechtskracht van de Amerikaansche vloot op de Stille Zuidzee kapot ge slagen. Bij gelijktijdige aanvallen op de eilanden Wake, Midway en Goeam zijn talrijke vliegtuigen ver nield en is een mijnenlegger tot zinken gebracht. Door deze operaties zijn alle strategische verbindingen tus- schen Hawaii en Oost-Azië verbroken. Op 10 December begon de landing op het eiland Gocam, dat op 12 December volledig bezet is. Daarbij kon een tankboot buitgemaakt worden. Sjimada ver klaarde verder dat met vrij groote stelligheid kan worden aangenomen dat een duikboot bij Palao tot zinken is gebracht. De minister van marine ging vervolgens ïn op de operaties bij en op Malakka. Hij zeide, dat tezelfder tijd groote operaties te land en in de lucht in het Zuidwesten der Stille Zuidzee met succes werden uitgevoerd. Op 8 December in den ochtend konden sterke legereenheden zonder eigen verliezen op Britsch Malakka aan land worden gezet, terwijl vliegtuigen reeds des nachts in en om Singapore vliegvelden en kazernes met het grootste succes aanvielen. Eveneens op 8 December begonnen zeer sterke luchtaanvallen op de vliegvelden der Philippijnen, waarbij terstond honderd vliegtuigen werden vernield. Bij herhaalde aanvallen in den loop van de volgende dagen werden Manilla en Cavita ernstig geteisterd. Op 10 December werden landingen verricht in het Noorden van het eiland Luzon, terwijl in het Zuiden de Japansche strijdkrachten op 12 December aan land gingen. Deze troepen rukken op. Met het verlies van 288 vliegtui gen en een duikboot, zoo verklaarde de minister van marine verder, is het grootste deel van de Amerikaan sche gevechtskracht op de Philippijnen reeds gebro ken. De aanvallen op Hongkong begonnen eveneens op 8 December, reeds op 10 December werd de Oos telijke haventoegang door de Japansche troepen be reikt. Den 12en December werd een torpedoboot tot zin ken gebracht en werden kanonneerbooten en bewa pende koopvaardijschepen van den tegenstander zwaar getroffen. In Sjanghai werd den achtsten December een Britsche kanonneerboot tot zinken gebracht en een kanonneerboot van de Vereenigde Staten buit gemaakt. Resumeerend zeide Sjimada dat de eerste dagen van den strijd in elk opzicht met succes zijn verloopen. Den tienden December leed de Britsche vloot in Azië zeer zware slagen door het tot zinken brengen van het vlaggeschip „Prince of Wales" en het slagschip „Repulse" en van een grooten torpedojager aan de Oostkust van Malakka. Japansche vliegers en duik- booten ontdekten de Britsche eenheden den tienden December in den ochtend, vielen ze onmiddellijk aan en brachten ze tot zinken. Als totaal resultaat van de acties der Japansche weer macht deelde Sjimada het volgende mede: De vloot der Vereenigde Staten verloor drie slag schepen, een duikboot, een mijnenlegger en een groot transportschip. Met groote waarschijnlijkheid is bo vendien nog een vliegtuïgmoederschïp tot zinken ge bracht. Zwaar beschadigd werden vier slagschepen, vier kruisers, een torpedojager een duikboot en een hulpschip, terwijl een kanonneerboot werd buit gemaakt. In totaal 298 vliegtuigen konden op de Phi lippijnen en op kleinere eilanden vernield worden, terwijl op Hawaii ongeveer 200 toestellen der Ver eenigde Staten werden vernietigd. Engeland verloor twee slagschepen, een grooten torpedojager, een patrouillevaartuig en een kanon neerboot. Er kan worden aangenomen, zoo ver klaarde Sjimada verder dat bovendien een groot aan tal vliegtuigen is vernietigd. In totaal 47 koopvaardij schepen van verschillende nationaliteit, samen 120.000 br.t.. groot, werden door de Japanners buit gemaakt. Bovendien konden 380 kleinere schepen worden op gebracht. De Japansche verliezen bedragen een mijnenve ger, die tot zinken is gebracht en een, die zwaar werd beschadigd, alsmede een niet ernstig bescha digde lichte kruiser. Bovendien verloor de Japansche luchtmacht 40 vliegtuigen, terwijl 30 toestellen tot nu toe niet zijn teruggekeerd. Daardoor kunnen de Japanners veel sterkere troepen- afdeelingen naar Malakka zenden dan men verwacht had. Ondanks hifn dapperen tegenstand moesten de Britsche troepen terugtrekken. Het grootste gevaar is dat de Japanners achter hun rug nieuwe strijd krachten aan land brengen. Een D.N.B. bericht uit Bazel meldt: De „Baseier National Zeitung" meldt uit Londen dat de berichten over nieuwe Engelsche tegenslagen in Oost-Azië, het verlies van vliegvelden en het afsnijden van verbin dingen, bij het Engelsche publiek ongerustheid hebben gewekt. Zoo schrijft de „Times" in een bericht uit Singapore dat de toestand gevaarlijke mogelijkheden in zich kan bergen. De vijand heeft zich geconcen treerd op het behalen van snelle successen en Ma lakka biedt daarvoor verdere aanvalsposities. Men hoort critiek wegens de onvoldoende verdedi ging der vliegvelden Kota Bahroe en Victoria Point. De Australische regeering, aldus wordt gezegd, is be zorgd omdat men bij de verdediging van Singapore niet over voldoende jachtvliegtuigen beschikt. Zij heeft Churchill om maatregelen gevraagd, daar de veilig heid van Australië door Singapore beschermd moet worden. De „Daily Telegraph" verklaart dat de gebeurte nissen in het Verre Oosten invloed kunnen hebben op de grondstoffenpositie. Rede van minister-president Tojo Over de verantwoordelijkheid aan den oorlog in het Verre Oosten Het D.N.B. meldt: In zijn voor den Rijksdag gehou den redevoering heeft de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Togo, o.a. verklaard:- Ondank^ de beweringen der Engelschen en Ameri kanen van het tegendeel, was het de regeering van de Ver. Staten die het eerst Japan provoceerde door een beslist oorlogszuchtige houding aan te nerpen. 1-Iet zijn de regeeringen van de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië die geen rekening gehouden hebben met den ernstigén wensch van Japan, den vrede te handhaven en die ons den oorlog hebben opgedron gen. Zij moeten door de langdurige onderhandelingen precies geweten hebben welke de grenzen waren, waartoe Japan kon gaan. Wat de gevolgen zouden zijn, indien de Vereenigde Staten ons eischen zouden stellen, die deze grenzen te buiten gingen, wisten zij natuurlijk zelf maar al te goed. Wanneer het Amerikaansche en het Britsche volk langzamerhand' hun moreele evenwicht terug vinden, dan geloof ik, dat zij, wanneer zij de oorzaken van dezen oorlog kalm onderzoeken, de Japansch-Ameri- kaansche politiek van Roosevelt en Churchill aan een nieuw onderzoek zullen onderwerpen. Zij zullen dan inzien, wat de werkelijke oorzaken van dezen oorlog geweest zijn. Met andere woorden, zij zullen tot de conclusie komen, dat de tegenwoordige regeeringen van de Vereenigde Staten en van het Britsche Rijk alle verantwoordelijkheid daarvoor op zich moeten nemen. Togo noemde het nieuwe bondgenootschap tusschen Japan, Duitschland en Italië een resultaat van de allergrootste historische beteekenis. Er kan niet de geringste twijfel over bestaan dat de samenwerking tusschen deze drie staten met het grootste succes be kroond zal worden. „Van den uitslag van den huidigen oorlog hangt -niet alleen de opkomst of ondergang van het Japan sche rijk en van Oost-Azië af. maar het lot van de geheele wereld", aldus Togo. „De beteekenis van de zen oorlog is derhalve veel gro*<sv dan bijv. die van den Japansch-Chineeschen of van den Japansch- Russischen oorlog. Daarom moet ook een langdurige oorlog worden verwacht. Om het groote doel te be reiken, is het noodzakelijk in het binnenland alle of fers te aanvaarden en naar buiten de banden tusschen Japan en zijn bondgenooten, benevens met de be vriende naties nog nauwer aan te halen. Het vertrou wen van Japan is onwrikbaar". BOODSCHAP VAN DEN KEIZER. In de vergadering van het parlement was de keizer in groot militair tenue verschenen om zijn boodschap aan den Rijksdag voor te lezen. In deze boodschap constateert hij dat het zijn wensch is dat er een nieuwe orde in Oost-Azië tot stand komt dat echter Engeland en de Vereenigde Staten getracht, hebben deze Ja pansche missie Ie verhinderen. Daardoor is Japan tot den oorlog gedwongen, hetgeen de keizer ten zeerste zeide te betreuren. Het verheugde hem anderzijds te kunnen constateeren, dat de samenwerking met de be vriende staten steeds hechter wordt. De keizer riep de afgevaardigden op zich in dezen tijd van hun bijzondere verantwoordelijkheid bewust te zijn en in dezen geest de buitengewone militaire begröoting en de speciale regeeringsmaatregelen te behandelen. Italiaansch weermachtsbericht Verwoede strijd aan het front van Ain el Gazala (N.-Afrika) Aanvallen op versterkte stelling te Bardia afgeslagen. ROME, 16 December. (Stefani). Het 562ste com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het front van Ain el Gazala is gisteren lang en verwoed gevochten. De herhaalde aanvallen der vijandelijke infanterie en pantserwagens op onze stel lingen waren hardnekkig en hevig. Italiaansche gemotoriseerde en gepantserde divisies hebben met steun van sterke Duitsche afdeelingen met de grootste vastberadenheid gestreden. Zij brach-" ten den vijand ernstige verliezen toe: zeer vele ge mechaniseerde en gepantserde strijdmiddelen raakten in brand of werden vernield. Er zijn talrijke gevan genen gemaakt onder wie een brigadecommandant. Aanvallen op een versterkte stelling te Bardia wer den afgeslagen. De Duitsche luchtmacht heeft gisteren 6 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Twee Italiaansche tóestellen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Bij een vijandelijken luchtaanval op de stad Benghazi zijn twee slachtoffers gevallen. De schade is van geen beteekenis. In den afgeloopen nacht heeft de Britsche luchtmacht Tarente gebombardeerd. Eenige gebouwen werden niet ernstig, getroffen Geen slachtoffers onder de burgerbevolking. Het afweer geschut, dat onmiddellijk in actie kwam. schoot drie vliegtuigen neer. Bommen, die op Augusta en in de provincie Brindisi vielen, hebben geen schade aange richt. Ook in den afgeloopen nacht hebben onze lucht- formaties installaties van luchtmacht en vloot op Malta gebombardeerd". Britsche scheepsverliezen Twee treilers ten onder gegaan BERLIJN, 16 December. Het D.N.B. meldt: Na dat de Britsche Admiraliteit heden reeds het verlies heeft moeten bekend maken van de groote duikboot „Tetrach", is zij enkele uren later gedwongen ge worden den ondergang van de beide Britsche treilers .Phinias", 278 br.t. en „Milford Earl", 290 br.t. te er kennen. De beide treilers werden gebruikt als mij nenvegers. Zij behoorden aan de Britsche marine. LUCHTDIENST VAN INDIë NAAR SINGAPORE EN VER. STATEN GESTAAKT. KANTON. 16 December (D.N.B.) In New Delhi is officieel bekend gemaakt, dat de luchldienst van Indië naar Singapore en de Ver. Staten is stopgezet. 150 Algemeen 1 K.G. Suiker 2e periode Cacao 50 gr. Cacao 155 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 156 500 gr. Jam 151-154 1 rants. Bloem brood of gebak- F en G Rijst 250 gr. Rijst 161 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 162 250 gr. Gort 163 100 gr. Vermicelli of maizena 157-160 100 gr. Kaas 167 100 gr. Kaas Van 10 December tot 27 December: 55-56 Boter 125 gr. Boter 55-56 Vet 125 gr. Boter met reductie Voorts: Welke bonnen zijn thans geldig? Van 14 December t.m. 20 December: 48-4 Brood 48 Brood 48 Vleesch 48 Vl.waren 48A Melk I 4 rants. Brood of gebak J/2 rants. 1/2 rants. (Vleesch of i rants. {rteeschwaren 48 rood Melk I 1$| L.' Melk 4SA Aardappelen 1-14 K.G. Aardappelen 4SB Aardappelen l/2 K.G. Aardappelen Van 17 December t.m. 27 December: 49A Aardappelen lyj K.G. 4 9B Aardappelen K.G. Van 30 November t.m. 27 December: Aardappelen Aardappelen Petroleum: Bonkaart M. en O 14 tot 27 Dec. Bon 23 tot 3 Jan. 1 942. Zeep Bon 164 Algemeen en Bon E Zeep der Zeep- ltaarten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 7 5 gram toiletzeep SO pCt. t.m. 31 Dec. Bon J. Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. Luchtaanvallen op Plymouth en Dover. Dokken en ravitailleeringsbedrijven getroffen. BERLIJN, 17 December. (D.N.B.) Van militaire zijde verneemt het D.N.B., dat Duitsche gevechtsvlieg tuigen in den afgeloopen nacht met goed gevolg aan vallen hebben gedaan op militaire doelen te Plymouth en Dover. Volgens de tot dusverre binnengekomen rapporten zijn rechtstreeksche treffers geplaatst op docks en ravitailleeringsbedrijven. Vooral te Ply mouth braken verscheidene uitgestrekte branden uit. Britsche vliegtuigen hebben bommen laten vallen op eenige plaatsen in het kustgebied van Noord-West- Duitschiand. Er ontstond slechts lichte schade aan huizen. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten is een der Britsche bommenwerpers neergeschoten. Hevige aardbeving op Formosa Tot dusver 180 dooden TAISOKOE, 17 December. (Domei). In het Zuide lijke deel van het eiland Formosa is hedenochtend om 4 uur 20 een hevige aardbeving gevoeld. Volgens de gegevens van het weerkundige bureau bevindt het centrum var de aardbeving zich nabij Tainan. In een communiqué van de prefectuur van politie van Formosa wordt gezegd dat er tot dusver 180 dooden 77 ernstig gewonden en 87 licht gewonden zijn. Bovendien zijn 612 huizen volkomen en 918 hui zen ten deele ingestort Mislukte iiitvalspogingen uit Sebastopol Bolsjewisten leden ernstige verliezen Frt D.N.B. meldt: De in Sebastopol ingesloten bols jewisten hebben Maandag herhaalde uitvalspogïngen ondernomen. Op verscheidene plaatsen van het omsin gelingsfront ontwikkelden zich hevige gevechten, in het verloop waarvan de vijand opnieuw zware verlie zen leed. De bolsjewistische aanvallen op de Duitsche stellingen werden door het vuur van de vijandelijke kustbatterijen ondersteund. Duitsche artillerie, die be halve de infanterie, aan de afweer der vijandelijke aanvallen op toonaangevende wijze heeft deelgenomen, nam de bolsjewistische kustartillerie onder vuur en bracht verscheidene batterijen tot zwijgen Bij een aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op militaire doelen in Sebastopol hebben de bolsjewisten Maandag, naar het D.N B. van militaire zijde ver neemt, zware verliezen geleden. Op een vliegveld werden groote verwoestingen aangericht. Den 15en December heeft de Duitsche luchtmacht in den centralen sector van het Oostelijk front den bolsjewistischen troepen bijzonder zware verliezen toegebracht. Sterke formaties van gevechtsvliegtuigen en Stuka's hebben in opeenvolgende aanvallen vijan delijke infanterie- en cavalerie afdeelingen aangepakt en verscheidene daarvan „opgerold". Zware verwoes tingen werden aangericht in sterk bezette plaatsen en een groot aantal voertuigen en verscheidene pantser wagens vernield. Ook aan het Noordelijk front was den 15en Decem ber dc actie der Duitsche luchtmacht, ondanks het ongunstige weer, levendig. Bij aanvallen op den Moermanskspoorweg werden twee bolsjewistische transporttreinen beschadigd en de sporen verschil lende malen onderbroken. Op een station werden bom men geworpen. Een vijandelijke batterij luchtafweer geschut werd door treffers buiten gevecht gesteld, terwijl ook op barakkenkampen en schuilplaatsen goed gerichte treffers werden geplaatst. De rantsoeiieering van gas en electriciteit Rantsoenen voor 1942 vastgesteld 's-GRAVENHAGE, 16 Dec. Zooals bekend werd op 15 December 1940 de rantsoeneeringsregeling voor gas en electriciteit afgekondigd: aangezien de kolenpositie een opheffing van deze ranlsoeneering niet toelaat, zal zij tot nader order op den huidigen voet worden voortgezet. Het was derhalve noodzakelijk minimum rantsoenen voor electriciteit voor verlichting en huishoudelijk ver bruik voor het tweede rantsoeneeringsjaar vast te stel len. Deze minimumvantsoenen worden in de Nederland- sche Staatscourant van 16 December no. 245 als volgt ge publiceerd: a. Voor hen. wier meter, na het inwerking treden van de rantsoeneeringsregeling op 15 December 1940, voor de eerste maal werd opgenomen voor 16 Januari 1941, in de zes opeenvolgende perioden van ongeveer 60 dagen resp. 44. 33. 18, 18, 36 en 52 KAV.H. en b. voor hen, voor wie die eerste meieropneming plaats vond na 15 Januari 1941, resp. 38, 25, 16, 24, 46 en 52 K.W.H. Deze minimumrantsoenen mogen onder alle omstan digheden worden verbruikt; dus ook indien 75 pCt. van het verbruik in de basisperiode een geringer aantal K.W.II. zou te zien geven. Voor electrisch koken kan bo vendien wederom een minimumrantsoen worden toege kend, dat ongewijzigd op 150 K.W.H. per periode is be paald. Hoewel bovenvermelde minimumrantsoenen, voor zoo ver het de eerste drie perioden betreft, lager zijn dan die van liet eerste rantsoeneeringsjaar, beteekenen zij geen verscherping van de rantsoeneering, aangezien het rant- soeneeringspercentage reeds op 1 Juli 1941 van 100 pCt. tot 75 pCt. werd teruggebracht (A.N.P.) KERST-APPèL 1941 DER HERV. JONGEREN. Er wordt een oproep gericht tot de jonge lidmaten van de Ned. Herv. Kerk te Haarlem om zich gezamen lijk voor te bereiden voor het Kerstfeest 1941. In sa menwerking met de Haarl. Jeugdkerk voor Ouderen zijn hiertoe twee bijzondere diensten georganiseerd, nl. op de avonden van 18 en 24 December in de Nieuwe Kerk. In den eersten dienst wordt het gesproken Wij dingswoord („En tochzoeken wij God" door Ds. I. P. van der Waal) opgeluisterd met muziek en zang; de tweede dienst draagt een meer liturgisch karakter; Dr. E. Emmen zal spreken over het onderwerp: „En toch.... zoekt God ons". DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Tegenaanvallen bij Tobroek. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 16 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Bij plaatselijke krijgsoperaties in verscheidene sectoren van het Oostelijk front leed de vijand ook gisteren zware verliezen. De luchtmacht bombar deerde doelen bij Sebastopol en in het gebied rond om Worosjilofgrad en mengde zich met sterke for maties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers in den strijd te land. In het gebied van Wolchof, alsmede op den weg over het ijs van het Ladogameer werd de vijande lijke ravitailleering door de luchtmacht zwaar ge troffen. In het hooge Noorden hebben duikbom menwerpers spoorwegdoelen van den Moermansk spoorweg, luchtdoelbatterijen en barakkenkampen van de bolsjewisten met bommen bestookt. In Noord-Al'rika ontstonden in het gebied ten Westen van Tobroek opnieuw zware afweergevech- ten. Bij een tegenaanval versloegen de Duitsch- Italiaansche troepen sterke deelen van den vijand. Hierbij werden verscheidene honderden gevange nen gemaakt, waaronder een brigade-generaal, en een vrij groot aantal pantserwagens en stukken ge schut buitgemaakt of vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen wierpen havenwer ken bij Tobroek in brand. Andere aanvallen richt ten zich tegen Aboe Sjaidan in Noord-Egypte, het eindpunt van een spoorweg. Een duikboot onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse Paulssen heeft in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee voor Alexandrië een Britsche formatie kruisers aangevallen en door een torpedotreffer een kruiser tot zinken gebracht, die na een geweldige ontploffing in tweeën brak en binnen enkele minuten zonk. Bij vluchten van vrij zwakke Britsche lucht strijdkrachten boven de Duitsche Bocht en boven de bezette gebieden in het Westen verloor de vij and een bommenwerper. De verklaringen van den Rijkscommissaris en Ir. Mussert Het A.N.P. meldt uit Berlijn, dat de verklaringen van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss- Inquart, naar aanleiding van den tienden verjaardag van de oprichting der Nationaal Socialistische Bewe ging in Nederland en de uiteenzettingen van den lei der dezer beweging, ir. A. A. Mussert, in Duitsche politieke kringen sterk de aandacht trekken. De be tooging wordt beschouwd als een beginnende ophel dering van zekere ideologische problemen ter ophef fing van misverstanden en ter afwijzing van zekere, door de vijandelijke propaganda verspreide tendenties. In dezen zin is deze betooging, naar men in Berlijn verklaart, voor de toekomstige vorming der betrek kingen tusschen beide volken van bijzondere betee kenis. De Haarlemsche Ziekeiilmisverzekering Onderhandelingen over de nieuwe overeenkomst met de ziekenfondsen Eenigen tijd geleden, toen de eerste publicaties plaats hadden over de nieuwe regeling betreffende het ziekenfondswezen deelden wij mede, dat de ge meente Haarlem met dg besturen der Haarlemsche Ziekenfondsen overeengekomen was de ziekenhuis- verzekering te laten voortbestaan. Omdat het noodig is een nieuwe regeling te treffen, werd tot een voor- loopige overeenkomst besloten die zou gelden tot 1 Februari 1942. Gehoopt werd dat voor dien tijd vol doende gegevens verkregen zoudèn zijn om tot een definitieve regeling te besluiten, waarbij ook de di recties der ziekenhuizen betrokken zijn. Naar wij vernemen is het nog niet mogelijk reeds nu tot die definitieve overeenkomst te komen, zoo dat het zeer waarschijnlijk is, dat de voorloopige re geling ook nog na 1 Februari eenigen tijd zal moe ten voortduren. De nieuwe verkeersregelen Wenken van de politie De Commissaris van Politie te Haarlem schrijft nog ter aanvulling van de wenken in het vorig nummer: De maximum snelheid is binnen de bebouwde kom 40 K.M. per uur. Buiten de bebouwde kom en op spe ciale autowegen bedraagt de maximum snelheid: a. voor personenauto's 80 K M. per uur; b. voor alle andere motorrijtuigen, dus ook voor autobussen. 60 K.M. per uur. Bij tramhalten, waar de passagiers op de rijbaan in- en uitstappen, mag men voorbijrijden, doch op zeer voorzichtige wijze. Zoo noodig moet gestopt wor den. Bij het tegenkomen moet naar rechts worden uit geweken. bij het inhalen naar links. Hij die ingehaald wordt, mag zijn snelheid niet verhoogen. Op weggedeelten met onvoldoende zicht mag niet worden ingehaald. Voor trams moet bij het tegenkomen rechts wor den uitgeweken en bij het inhalen ook naar rechts. Is de ruimte tusschen de tram en de zijkant van de rijbaan ontoereikend, dan mag men bij het tegenko men naar links uitwijken en links inhalen. Op wegen voor éénrichtingverkeer mogen trams rechts en links worden ingehaald. Bij het voornemen van richting te veranderen, geve men tijdig een duidelijk teeken. Ook hij. die wenscht te stoppen, geeft tijdig een duidelijk teeken. Bestuurders van voertuigen zijn verplicht wegge bruikers. die aan gevaar blootstaan, door het geven van signalen te waarschuwen. Het noodeloos geven van signalen is verboden Zoowel overdag als 's nachts mogen geluidsignalen gegeven worden. Bij duisternis mogen ook knipper signalen gegeven worden doch deze moeten duidelijk waarneembaar zijn en niet verblinden Kerstmiddag Vrouwen Eïectriciteits Vereenisjng; te Haarlem Hoewel het nog ruim een week zal duren voor de Kerstklokken alom zullen luiden was de Kerstsfeer Dinsdagmiddag in de intieme Bilderdijkzaal van rest. Brinkmann reeds aanwezig Op smaakvolle wijze had den leden der afdeeling Haarlem van de Nederland- sche Vrouwen Electriciteitsvereenigïng de zaal met dennengroen kaarsen en rood papier versierd en ook het programma. dat tot titel had ,Het wordt weer Kerstmis" was geheel op het naderende feest inge steld. Dat was trouwens de treffende inleiding van de presidente mevr. R. v. d. Woord-Magé ook en na haar volgden eenige muzikale voordrachten door de dames mej. M. Lasschuit (viool), mevr. C. ten Have-Lassehuit (piano) en mevr. A. Tbijsse-Dinkla (zang), waarvan vooral het lied „Ich freue mich in dïr" van J. S Bach diepen indruk maakte. Voortreffelijk was ook de de clamatie van mevr. C. Kroon-Kuneken en in het bij zonder in haar voordracht van Tony de Ridder's „Het Nieuwe Jaar" viel veel te waardeeren. Ook de Kerst gedichten van D. A Voster en Jan H. de Groot droeg zij met veel gevoel voor. Mevr. Kroon-Kuneker heeft een warme, volle stem zoodat het een genoegen is naar haar voordracht te luisteren. Velen zullen Top Naef's novelle „Kerstgeschenk" over een vijftienjari gen jongen, die zijn stervend vriendinnetje gaat be zoeken te sentimenteel vinden, dit neemt niet weg, dat mevr. A. Roersch-Semeyns met het voorlezen van dit stuk proza in de sfeer van dezen Kerstmiddag bleef. Wat tenslotte voor de bezoeksters zeer belangrijk was: het bestuur had voor gen smakelijke attractie gezorgd en er waren talrijke vooral in dezen tijd zeer begeerenswaardige artikelen, die werden verloot Ten slotte heeft mevr. J. Felius-Wynia btj een gedekte Kersttafel verteld wat er dit jaar met Kerstmis door de huisvrouw nog op tafel kan worden gebracht. En zoo was men dus via muziek, poëzie en litterair proza bij het proza van het dagelijksche leven aanbeland en dat alles was geschied zonder dat de Kerststemming een oogenblik teloor ging. Voorzeker dus een ge slaagde middag. De zorg voor den inwendigen menscli wordt ook in Lapland niet vergeten. Finsche soldaten keeren met een rijken buit van de jacht terug. (Orbis-Holland) De uitreiking van distributie-bescheiden te Haarlem Donderdag de letter it. Voor de uitreiking van distributiebescheiden is het morgen, Donderdag de beurt aan de letter K. Uitreiklokalen: Noord: Berkenstraat 10, Zocher- straat 2, Zuid: Kamperstraat 37 en Centrum St. Bavo, Smedestraat. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het doet. ex. theologie de heer C. F. S. Stegenga en voor het propaed. ex. idem de heer J. J. Klijn. WINTERHULP EN KINDERMAALTIJDEN. De plaatselijke Directie van Winterhulp-Neder land te Haarlem schrijft: Naar aanleiding van het groote succes van den kindermaaltijd op 6 dezer, zullen op 23 December a.s. en op 3 Januari d.a.v. telkens twee kostelooze kindermaaltijden worden gegeven in het Gemeen telijk Concertgebouw te Haarlem. Aan eiken maal tijd kunnen weer 600 kinderen uit behoeftige ge zinnen deelnemen. Voor deze maaltijden zullen geen distributiebescheiden behoeven te worden ingele verd. Gelijk de vorige maal zullen ook nu weer de scho len en het personeel worden ingeschakeld. Terwijl op 23 December a.s. een bioscoopvoorstel ling vooraf zal gaan, zal getracht worden deze ook op 3 Januari 1942 te doen plaats hebben. De kosten van deze maaltijden moeten worden bestreden uit de bijdragen van hen, die sympathisee- ren met het doel om kinderen, die het thuis slecht hebben, eens een lekkeren warmen maaltijd te ver schaffen. Vandaar, dat de directeur eon dringend beroep doet op het publiek'om hiervoor een gift te willen schenken, die gaarne wordt toegemoet gezien op het gironummer van den penningmeester van de plaatselijke afdeeling van Winterhulp-Neder land, no. 395300. Maximumprijzen voor eieren vastgesteld 's-GRAVENHAGE, 16 Dec. Het Rijksbureau voor dti voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend dat met ingang van 5 December maximum prijzen voor eieren zijn vastgesteld, welke gedurende het winterseizoen 1941/42 zullen gelden. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tusschen versche kippeneieren, versche eendeneieren, alsmede koelhuis- en kalkeieren. De prijs bij verkoop door den pluimveehouder aan een verzamelaar is ge durende het tijdvak tot en met 21 Februari a.s. voor ver- sche kippeneieren bepaald op ten hoogste 1.32 per k.g. De detaillist mag tot 1 Maart aan den consument voor versche kippeneieren van klasse 3 (57-58 kg. per 1.000 stuks) 10 ct. per stuk ln rekening brengen. Gelijk bekend worden de eieren op het oogenblik hoofdzakelijk bestemd voor ziekenhuizen en zieken en zal alleen bij bijzondere gelegenheden tot algemeene dis tributie kunnen worden overgegaan. Voor nadere bijzonderheden aangaande de elerprijzen wordt verwezen naar de desbetreffende beschikking op genomen in de Nederlandsche Staatscourant van 16 dezer. De getroffen regeling draagt in zooverre een voorloopig karakter, dat er van is afgezien om ook reeds de prijzen voor den producent en de marges voor den handel te be palen, welke na 21 Februari a.s. zullen gelden. Het ligt in de bedoeling deze in den loop van de maand Januari vast te stellen, mede gelet op de ervaringen welke in de eerstkomende maanden bij de pluimveehouderij en de distributie zullen worden verkregen. (A.N.P.) VERDUISTEREN Van 17.26 tot 9.47 Maan 18 Dec. op 9.18, 18 Dec. onder 18.QZ

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1