Haarlem's Dagblad Japanners op Malakka verder naar het Zuiden. Frontcorrecties en frontver kortingen in Oost Europa. 59e JAARGANG No. 17947 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur; P. W. PEEREBOOM DONDERDAG 18 DECEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 'f 0.17V4- Groentjes zie rubriek. Penang bedreigd. Terugtrekken van Britsche afdeelingen op Noord-Borneo. STOCKHOLM, 17 December. (A.N.F.) De Engel- sche Berichtendienst meldt, dat de Japanners zich thans op ongeveer tien mijlen ten Noorden van Pe nang bevinden. Zij vormen een ernstige bedreiging voor Penang, naar de gouverneur van Singapore kort geleden openlijk heeft toegegeven. De Engelsche Be richtendienst deelt verder mede dat de Japanners op Noord-Malakka éénmans tanks gebruiken. Uit dezelfde bron wordt gemeld dat Malakka van Burma afgesneden is en „dat de toestand op Ma lakka voor ons d" laatste dagen slechter is geworden". Verder wordt gezegd: Japansche strijdkrachten ruk ken steeds verder zuidelijk, in de richting van Sin gapore op. De Japanners schijnen ook in de wateren van de Zuid-Chineesche Zee veel minder Britsche marine strijdkrachten te ontmoeten dan in ons voor nemen Jag. De vijand verheugt zich op het oogenblik in eer. mooi succes te land, ter zee en in de lucht. Wij moeten er binnen zeer korten tijd op rekenen dat het grootste deel van het Maleische schiereiland door den vijand veroverd wordt en dat hij voor de poorten van Singapore verschijnt. Wanneer Singapore in handen van den vijand zou vallen dan zou dit voor de zaak der geallieerden een waar ongeluk zijn. Hierdoor zou het voor den vijand mogelijk zijn den Indischen Oceaan wijd en zijd te beheerschen, de Oost-Indische Eilanden te overmeesteren en zelfs lot op het Austra lische vasteland door te dringen. Domei verneemt uit Bangkok dat het radio-station te Penang sedert Maandag zwijgt. Men vermoedt dat het. door de hevige Japansche luchtaanvallen ver woest is. DE JAPANSCHE LANDING OP BRITSCH BORNEO. STOCKHOLM, 17 December. (D.N.B.) Het 'door den Engelschen nieuwsdienst verspreide communiqué uit Singapore van Woensdagochtend bevestigt dat bij Miri en Loebong op Britsch Bor neo Japansche troepen aan land zijn gegaan en dat de aldaar gestationneerde Britsche afdeelingen zich teruggetrokken hebben. De Japansche bladen schenken de allergrootste aan dacht aan de berichten over de succesvolle landing op Britsch Borneo, zoo wordt uit Tokio gemeld. In het bijzonder wijzen de bladen op de belangrijke olie bronnen aldaar. Met de landing op Britsch Borneo staat niet slechts, zoo schrijven zij, een nieuw steun punt van Engeland in het Zuiden van den Stillen Oceaan voor de ineenstorting, maar deze operaties zijn tegelijkertijd van verstrekkenden invloed op het toekomstige militaire optreden tegen Singapore. Britsch Borneo wordt, naar de „Tokio Nitsji Nitsji" meldt, door deskundigen een uiterst productief olie- gebied genoemd dat niet alleen tot dusverre groote hoeveelheden olie heeft geproduceerd, maar welks opbrengst door een systematische uitbuiting zoo kan worden opgevoerd dat Japan's olievoorziening daar- Minister president Tojo: Hardnekkige Britsche tegenstand op Malakka wordt thans gebroken. Opmarsch naar Manilla uit twee richtingen. Uit Tokio meldt het D.N.B.Minister-president Tojo heeft Woensdag in zijn kwalitiet van minister van oorlog in den Rijksdag een overzicht gegeven over den militairen toestand en hierbij o.a. het vol gende verklaard: „Mét het oog op het feit dat de Japansche opera ties zich over een reusachtig gebied uitstrekken, waarvan het Oostelijke deel van den Stillen Oceaan hot centrum vormt, was de beheersching van de zee direct bij het begin der krijgsoperaties een onvermij delijke noodzaak. Gelukkig is het het leger cn de ma rine gelukt hun verrassingsaanvallen te ondernemen in de nauwste samenwerking en zoodoende gunstige voorwaarden te scheppen voor nieuwe operaties. Dank zij deze successen in het begin kon het leger op talrijke plaatsen met schitterende successen lan dingen ondernemen. In den sector van Malakka, zoo zeide Tojo verder, had Engeland na langdurige agi tatorische voorbereidende werkzaamheden een poli tieleen druk op Thailand uitgeoefend en overschreed ten slotte Zondagnacht onder de bescherming der duisternis de Thailandsche grens. Daarop landden het Japansche leger en de marine Maandagochtend vroeg op enkele plaatsen van het Maleische schiereiland met het oog op de Britsche zeestrijdkrachten die aan de Zuidelijke punt van Malakka geconcentreerd waren. Na verbitterde gevechten bezetten de Japansche troe pen het vliegveld ter plaatse en maakten zoodoende het landen van versterkingen mogelijk die op het oogenblik bezig zijn den hardnekkigen Britschen te genstand te breken, hoewel de terreingesteldheid gun stig is voor de verdediging. De Japansche troepen, die met succes op het Maleische schiereiland opruk ken, hebben op 12 December een Britsche gemechani seerde divisie ontmoet die na een zwaar gevecht to taal vernietigd werd. Intusschen was het de Japansche luchtmacht ge lukt, in weerwil vari de vijandelijke luchtafweer, het Britsche luchtsteunpunt te bezetten. Tot en met Zon dag heeft de Japansche luchtmacht 133 Britsche vlieg tuigen neergeschoten of vernield, waardoor de Brit sche luchtmacht op het Maleische schiereiland een doodelijken slag heeft gekregen, Des niettemin zal de volledige verovering van Singapore nog langen tijd duren en wel als gevolg van de sinds jaren uitgege ven bedragen voor de versterking van het belangrijk ste Britsche steunpunt in Oost-Azië en met het oog op het zeer moeilijke terrein, dat vrijwel uitsluitend uit oerwoud bestaat over een afstand van ongeveer 700 K.M. In den frontsector Thailand zijn de Japansche troe pen na het sluiten van de Japansch-Thailandsche over eenkomst, waarbij het recht van doortocht werd ver leend, in de baai van Thailand aan land gegaan, ter wijl andere Japansche strijdkrachten, die langs de Westelijke grens van Fransch Indo China waren ge concentreerd den vreedzamen opmarsch begonnen naar Bangkok, waar het Thailandsche volk den Japanschen troepen een hartelijke ontvangst bereidde. In den sector der Philippijnen concentreeren de luchtstrijdkrachten van het Japanschse leger en de marine met succes hun pogingen op het vernielen van de vijandelijke luchtmacht, waardoor reeds drie da gen na het begin van den oorlog de landing van Ja pansche troepen allereerst op Noord Luzon en twee dagen later ook op Zuid Luzon mogelijk werd. Beide troepen rukken thans in een tang-beweging op in de richting van Manilla cn breken overal door de vij andelijke verdedigingslinies heen om het eiland te be zetten' dat de Amerikanen vroeger in hun grootspraak niet te veroveren noemden. De schitterende successen op de Philippijnen en op Goeam zijn in zooverre bijzonder belangrijk, omdat hierdoor de zoogenaamde omsingelingsring tegen Japan vernield is en gunstige strategische voorwaar den voor de eindoverwinning op Engeland en de Ver- eenigde Staten zijn geschapen. In den sector van China oefenen de Japansche strijdkrachten een onverminderden druk uit op de nog overgebleven troepen van Tsjoengking." Minister-president en minister van oorlog Tojo maakte ten slotte nog melding van de reeds bekende landing van Japansche troepen op Britsch-Borneo en gaf voorts uiting aan dc vastbeslotenheid van Mand- sjockwo om de verdediging van het land in het Noor- ien tot iederen prijs te versterken. door een belangrijke aanvulling zou krijgen, nog ge heel afgezien van de andere grondstoffen van Borneo. HONGKONG BRANDT. TOKIO, 17 December. (D.N.B.) Het van de bui tenwereld afgesneden Hongkong is na een aanhouden de beschieting door de Japanners vandaag in vlam men gehuld, zoo meldt Woensdagavond het Japansche persagentschap Domei uit Kauloen. Victoria Point op Malakka in Japansche handen Vliegveld op Noord-Luzon bezet TOKIO, 18 Dec. (Domei). Het Japansche hoofd kwartier meldt dat de troepen, die te Appari op Noord-Luzon geland zijn, een vliegveld hebben bezet en naar het Zuiden oprukken, terwijl een andere Ja pansche afdeeling op krachtig verzet is gestooten in het gebied van Vigan. De Japansche troepen in Zuid- Luzon rukken in Noordelijke richting op, na het ge bied ten Noordwesten van Lagaspit te hebben bezet. De aanvallen van het leger op Hongkong duren voort met steun van de vloot. Op Malakka hebben de Japapners op 14 December het vliegveld Victoria Point in Birma bezet, alsmede het gebied langs de landengte Kra. Te Singora en Kota Baroe zijn nieuwe Japansche troepen aan land gegaari die oprukken na Britsche gemechaniseerde strijdkrachten vernietigd te hebben. Op de Philippijnen biedt nog slechts een zwakke vijandelijke luchtmacht tegenstand, nu de voortdurende Japansche aanvallen groote verwoestingen op de vlieg velden hebben aangericht. In Birma en op Malakka bombardeeren de Japanners de vijandelijke vliegvel den in weerwil van het slechte weer. Nieuwe Amerikaansche opperbevelhebber in den Stillen Oceaan Admiraal Kimmel van zijn post ontheven STOCKHOLM, 18 December. (D.N.B.) Naar de Britsche Berichtendienst meldt, heeft de Amerikaan- sche minister van Marine Knox, medegedeeld dat ad miraal Kimmel is ontheven van het opperbevel over de vloot in den Grooten Oceaan en dat schout-bij nacht Nimitz bevel heeft gekregen hem te vervangen. Tot aan de aankomst van Nimitz op Plawaiï zal het bevel worden gevoerd door vice-admiraal Pye. Ni mitz wa's tot dusverre chef van het scheepvaartbu reau van het departement van Marine. Engelsche geëvacueerden naar Ned.-Indië BATAVIA, 17 December (ANP) De plannen om geëvacueerden uit naburige Britsche gebieden, spe ciaal Malakka, in Nederlandsch-Indië onder te bren gen zijn reeds in vergevorderden staat van voorbe reiding. Nu de opmarsch der Japanners in Malakka dit vraagstuk urgent maakt, is in Nederlandsch- Indië een commissie benoemd tot regeling van het onderbrengen dezer geëvacueerden. Amerikanen van 21 tot 44 jaar onder de wapenen Oproeping van alle mannen van 18 tot 64 jaar STOCKHOLM, 18 Dec. (D.N.B.) Naar de Britsche Berichtendienst uit Washington meldt, heeft het Huis van Afgevaardigden het wetsontwerp betreffende de oproeping van alle mannen van 18 tot 64 jaar en den militairen dienstplicht voor de mannen van 21 tot 44 jaar goedgekeurd. Met 173 tegen 113 stemmen ver wierp het Huis het amendement, volgens hetwelk de dienstplichtige leeftijd tot 20 jaar verlaagd zou wor den. Toezicht op het bank- en credietwezen 's-GRAVENHAGE, 18 December. In het Veror deningenblad is opgenomen een besluit betreffende het bank- en credietwezen. Dit besluit verstaat onder: „Credietinstelling": iedere onderneming, welke als beroep of bedrijf bank- of credietzaken verricht. Als credietinstellingen in den zin van dit besluit worden niet beschouwd: De Nederlandsche Bank, ban ken van leening in den zin van de Pandhuiswet (Staatsblad 1910, no. 321), borgstellingsfondsen, de Rijksverzekeringsbank en verzekeringsondernemingen. De credietinstellingen zijn verplicht aan den secre taris-generaal, aan de directie van de Nederlandsche Bank en aan de andere instanties, met de feitelijke uitoefening van het toezicht, alle door hen binnen hun bevoegdheid gevraagde inlichtingen te verstrek ken en elk in te stellen onderzoek, in het bijzonder ook dat van boeken en bescheiden, te gedoogen. De secretaris-generaal vaardigt de voor de uitvoe ring van dit besluit noodige voorschriften uit. Hij lean in het bijzonder voorschriften geven be treffende: de uitoefening van het toezicht op de cre dietinstellingen; de voorwaarden voor de oprichting, fusie en liquidatie van credietinstellingen, de uitoefe ning van het credietbedrijf, de liquiditeit van crediet instellingen en de inrichting van haar belangen; de bestraffing van overtredingen van dit besluit en van de op grond van dit besluit uitgevaardigde voor schriften. Aanspraken op schadevergoeding ter zake van de uitvoering van dit besluit en de op grond daar van uitgevaardigde voorschriften kunnen tegen den Staat of de Nederlandsche Bank niet worden geldend gemaakt. Dit besluit treedt heden in werking. Wijziging winkelsluitingswet en winkelslui tingsbesluit Fotografische ateliers met winkels gelijk gesteld 's GRAVENHAGE, 18 Dec. De winkelsluitings wet is van toepassing verklaard op de fotogra fische ateliers, voor welke eenzelfde regeling zal komen te gelden als voor de kappers- en barbiers winkels. Dit houdt in, dat bedoelde ateliers op Zon dag geheel gesloten zullen zijn en op de werkdagen des avonds na het algemeene winkelsluitingstijdstip nog tot 20 uur. uitsluitend voor het verrichten van fotografische werkzaamheden, geopend zullen mo gen zijn. Voorts zijn enkele wijzigingen in het winkelslui- tingsbesluit aangebracht, waarvan de voornaamste zijn, dat de verplichting tot openstelling van win kels voortaan niet zal gelden op de algemeen er kende christelijke feestdagen en dat de dagen, waar op de ontheffing van die verplichting in verband met vacantie van winkelier of personeel zal gel den, in den vervolge in twee complexen van ten hoogste zes achtereenvolgende dagen zullen moe ten worden gekozen. Deze laatste bepaling strekt om een minder juist gebruik van de betreffende ontheffingsregeling tegen te gaan. De beschikkingen, opgenomen in de Staatscou rant van 18 dezer, zullen met ingang van 22 dezer in werking treden. 150 Algemeen 1 K.G. Suiker 2e periode Cacao 50 gr. Cacao 155 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 156 500 gr. Jam 151-154 1 rants. Bloem brood of gebak F en G Rijst 250 gr. Rijst 161 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 162 250 gr. Gort 163 100 gr. Vermicelli of maïzena 157-160 100 gr. Kaas 167 100 gr. Kaas Van 10 December tot 27 December: '55-56 Boter 125 gr. Boter 55-56 Vet 125 gr. Boter met reductie VERDUISTEREN Van 17.27 tot 9.47 Maan 19 Dec. op 10.18, 19 Dec. onder 19.12 Welke bonnen zijn thans geldig? Van 14 December t.m. 20 December: 48-4 Brood 48 Brood 48 Vleesch 48 VI.waren 4SA Melk I 4 rants. y2 rants, iZ% rants. 1 rants. 3 Va L. Brood of gebak jVleesch of (/lee'schwaren 48 rood Melk I Wi. L. 1Viei" 4SA Aardappelen 1>>4 K.G. Aardappelen 48B Aardappelen V2 K.G. Aardappelen Van 17 December t.m. 27 December: Aardappelen Aardappelen K.G. l/2 K.G. Van 30 November t.m. 27 December: Voorts: Petroleum: Bonkaart M, en O 14 tot 27 Dec. Bon 23 tot 3 Jan. 1942. Zeep Bon 164 Algemeen en Bon E Zeep der Zeep- lcaarten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Dec. Bon J. Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank DISTRIBUTIEBONNEN GESTOLEN. Tegen een Zaandammer, die een map met distribu tiebescheiden had gestolen had de Officier \\'2 jaar gevangenisstraf geëischt Hij werd tot 1 jaar gevan genisstraf veroordeeld. SCHAAP GESTOLEN. Twee werklooze arbeiders uit Zaandam, die een schaap hadden gestolen werden ieder tot 8 maanden veroordeeld. De Officier had anderhalf jaar gevange nisstraf tegen hen geëischt. Zes jaar gevangenisstraf geëischt Velsenaar bekent vele inbraken Zes jaar gevangenisstraf eischic de Officier van Justitie hedenmorgen tegen een 28-jarigen los-arbei- der uit Velsen, die terecht stond wegens diefstal en het profijt trekken van ontucht. De rechtbank ver klaarde echter de dagvaarding wat de tweede ten lastelegging betreft nietig, zoodat alleen de diefstal werd behandeld. De verdachte had op 25 Juni inge broken in een winkel in IJmuiden en daar distribu tietoewijzingen, een zak met dubbeltjes en vierduit- stukken en pakjes thee gestolen. De verdachte bekende dit en gaf bovendien toe nog verscheidene andere inbraken te hebben gepleegd. De Officier schetste den los-werkman in zijn requisi toir als een beroepsinbreker; een vakman, die dank zij zijn groote handigheid gerulmen tijd uit de han den van de' Justitie is gebleven. Hij staat thans als vakman terecht en zal ook als zoodanig veroordeeld moeten worden. De Officier eischtte tenslotte, zooals reeds gemeld, zes jaar ge vangenisstraf. De verdediger Mr. J. G. Bettink, wees op de moeilijke omstandigheden waarin de verdachte verkeert. Hij trachtte steeds werk te krijgen, doch slaagde daarin niet. Vandaar dat hij steeds tot. het misdrijf terug viel. De verdediger drong daarom aan op clementie Wijziging eindexamen Gymnasia en H.B.S.-en 's-GRAVENHAGE 17 December.. In de Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituur- bescherming, waarbij het volgende wordt bepaald: Het programma voor het eindexamen der gvmnasia en het daarmede gelijkgesteld examen, vermeld ïn artikel 12 der hooger-onderwijswet, zal in 1942 niet omvatten de volgende onderwerpen: 1. Voor de a-leerlingen: Voor de geschiedenis: een uit voerig overzicht van de vaderlandsche geschiedenis van 17951813 en van de algemeene geschiedenis van 1789 1843; van deze tijdvakken zullen alleen de hoofdzaken worden gevraagd. Voor de stelkunde: de graphische voorstelling van ge broken functies, de oneigenlijke machten en de rest- stelling. Voor de meetkunde: de afleiding der formules voor op pervlakten en inhouden van den bol en zijn deelen. 2. Voor de b-leerlingen Voor de stelkunde: de samengestelde interestrekening. Voor de natuurkunde: de machanica en de geluidsleer. voor zoover deze niet bij de andere hoofdstukken der na tuurkunde ter sprake komen, en de geometrische optica. Voor de scheikunde: uit de anorganische scheikunde de metalen, voor zoover deze niet bij de andere hoofd stukken der scheikunde ter sprake komen, en voorts de technische bereidingswijze van lichte metalen, ijzer, ammoniak, soda. zwavelzuur, watergas, lichtgas, aard olieproducten, zeep en suiker. Voor de natuurlijke historie: de morphologie der plant, de gewervelde dieren en de protozoen. Kennis van het menschelijk lichaam wordt wel gevraagd. De hierboven genoemde onderwerpen, waarover niet zal worden gevraagd, vervallen voor den cursus 1941—1942 uit het algemeen leerplan van de zesde klasse der openbare gymnasia. Het programma voor de eindexamens der openbare Hoogere Burgerscholen en der ingevolge de middelbaar onderwijswet aangewezen bijzondere Hoogere Burger scholen zal in 1942 niel omvatten de volgende onder werpen 1. Voor de Hoogere Burgerschool A: Voor de handels wetenschappen a. Bedrijfshuishoudkunde en boekhouden: enkel boek houden. Balansen en verlies- en winstrekeningen van levens- en schadeverzekeringsmaatschappijen en van transportondernemingen. Zelfstandige administratie van pensioen- en ondersteuningsfondsen. Filiaalboekhouding. Kameraalstijl, b. Organisatie en techniek van den handel en handels- rekenen: arbitrage, wmstverdeeling, termijnhandel. c. Recht van het maatschappelijk verkeer: kennis van de merkenwet en de handelsnaamwet. Belastingwetgeving. Voor de staathuishoudkunde en dé statistiek: waarde en prijsleer. Historisch overzicht van de voornaamste sociaal-economische stelsels en hervormingsplannen. Voor de aardrijkskunde: de beginselen der natuurkun dige aardrijkskunde. Behalve voor zoover de kennis daar van noodzakelijk is bij de behandeling van Nederland, Nederlandsch-Indië, Suriname en Curacao. Behandeling van het sociaal-economische leven, zooals het zich open baart in voortbrenging, verdeeling en verbruik der voor naamste goederen. Enkele onderwerpen uit de volken kunde van de overzeesche gewesten. Voor de geschiedenis: de vaderlandsche geschiedenis van 1789 tot 1813. De algemeene geschiedenis van 1789 tot 1848. Bijzondere onderwerpen uit de economische geschiedenis van Nederland en de voornaamste Europeesche staten tot 1648. 2. Voor de Hoogere Burgerschool B: Voor de reken- en stelkunde, eenvoudige beginselen der differentiaal- integraalrekening. De functie y (ax qua- draat bx c): (px quadraat 4- qx -f- f). Herhaling en uitbreiding van het getalbegrip. Voor de meetkunde: meetkundige behandeling van de eenvoudigste eigenschappen van parabool, ellips en hy perbool. De beschrijvende meetkunde. Voor de mechanica: De plaatsbepaling van het zwaarte punt. De verticale cirkelbeweging. Voor de natuurkunde: Llchi en geluid, voor zoover de kennis daarvan niet noodzakelijk Is in verband met warmte en electriciteit. Voor de scheikunde: Uit de anorganische scheikunde de metalen voorzoover deze niet bij andere hoofdstukken der scheikunde ter sprake komen, en voorts de technische bereidingswijze van lichte metalen, Ijzer, ammoniak, soda, zwavelzuur, watergas, lichtgas, aardolieproducten, zeep en suiker. Voor de natuurlijke historie: Het genoemde onder 3. en 5. van het eindexamenprogramma. Voor de staatshuishoudkunde: Beginselen der waarde en prijsleer. Voor de aardrijkskunde: De natuurkundige aardrijkskun de, behalve voor zoover de kennis daarvan noodzakelijk is bij de behandeling van Nederland, Nederlandsch-Indië, Suriname en Curagao. Hoofdstukken uit de algemeene land- en volkenkunde- Voor de geschiedenis: de vaderlandsche geschiedenis van 1789 tol 1813 en de algemeene geschiedenis van 1789 lot 1848. De bovengenoemde onderwerpen, waarover niet zal wor den gevraagd, vervallen voor den cursus 1941—1942 uit het algemeen leerplan voor de vijlde klasse der openbare Hoogere Burgerscholen A en B. DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Luchtaanvallen op Sovjet-concentraties in het Dongebied en de centrale zone. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 17 De cember. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht deelt mede: „In het kader van den overgang uit de aanvals- operaties tot den stellingenoorlog der wintermaan den worden op het oogenblik in verschillende sec toren van het Oostelijk front de noodige frontcor recties en frontverkortingen volgens de plannen ten uitvoer gelegd. De luchtmacht heeft met sterke afdeelingen gevechts- en jachtvliegers haar aan vallen op Sovjettroepen in het Dongebied en in de centrale zóne van het Oostelijke front voortgezet. Concentraties van troepen en pantserwagens wer den verstrooid batterijen buiten gevecht gesteld en een groot aantal auto's vernietigd. Ook in den sector Woltsjof leed de vijand door luchtaanvallen groote verliezen. Aan de Engelsche Zuidkust hebben gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht de havenwer ken en ravitailleeringsbedrijven van Plymouth en Dover gebombardeerd. Ten Noordoosten van Fra- serborough is een koopvaardijschip van middel bare tonnage door bommen beschadigd. In Noord-Afrika duurden de zware afweerge- vechten ten Westen van Tobroek ook gisteren voort. Krachtige vijandelijke aanvallen bij Bardia werden met aanzienlijke verliezen voor den vijand afge slagen. Zwakke afdeelingen der Britsche luchtmacht hebben in den afgesloopen nacht brand- en bri santbommen laten vallen op eenige plaatsen ïn het kustgebied van Noordwest-Duitschland. In woon wijken werden huizen beschadigd. Vier Britsche vliegtuigen zijn neergeschoten". Aan het Oostfront. In het vale licht van den vallenden dag rolt een Dnitsche ravitailleeringscolonne bij het passeeren van een brug door het winterlandschap van het veroverde Sovjetgebied op weg naar de voorste linies. (Atlantic-Holland) T eraardebestelling Mr. S. H. Veiling Meinesz Woensdagmiddag half drie werd op de begraaf plaats aan den Bergweg te Bloemendaal ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Mr. S. H. Vening Meinesz, oud-griffier der Provinciale Sta ten van Noord-Holland. Voor deze plechtigheid be stond zeer veel belangstelling. Aanwezig waren o.a. Mr. M. A. Stufkens, griffier der provincie, met eenige hoofdambtenaren en ambtenaren der pro vinciale Griffie; het bestuur van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen; de directie der Haarlemsche Hypotheekbank en eenige commissaris sen van deze bank; Jhr. Mr. E. W. Röell, directeur der Maatschappij voor Gemeentelijk Crediet te Amsterdam; Jhr. Mr. C. J. A. den Tex; Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede; A. W. Michels, oud-lid Gea. Staten; de heer G. Redeker, hoofd-ing.-directeur van den Rijks Waterstaat; de heer J. P. de Josselin de Jong en vele anderen. Terwijl de heer P. Halsema op het orgel „Wenn ich eïnmal soil scheiden" van Bach ten gehoore bracht, werd de kist in de aula opgebaard. Mr. M. A. Stufkens sprak namens de ambtenaren ter Provinciale Griffie een afscheidswoord. Hij dankte den overledene voor wat hij voor de ambte naren geweest is en gedaan heeft gedurende een groot aantal jaren. „Wij hadden veel respect voor zijn betrouwbaarheid rechtschapenheid en eenvoud. Hij wist altijd goed wat hij wilde en ging steeds recht op zijn doel af. Ook in den kring der griffiers was hij zeer gezien om zijn prettigen omgang; be halve voor de familie beteekent zijn verscheiden ook voor dezen kring een groot verlies". Prof. Dr. ir. F. A. Vening Meinesz uit Amersfoort schetste in gevoelvolle woorden wat de overledene voor de familie is geweest. „Hij was ons om zijn rechtschapen karakter, eerlijkheid, groot gevoel voor recht en goed hart zeer lief. De familie waar van hij het middelpunt was, heeft zeer veel aan hem te danken. In hem zagen we het voorbeeld van een mooi en gaaf leven. Met zijn vrouw had hij meer dan veertig jaar lang een door en door gelukkig leven van een volkomen eenheid. Voorts voerden nog het woord de voorzitter van de Sociëteit Trou moet Blijcken, de voorzitter van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen, van welke beide de overledene onder-voorzitter was, de oudste directeur der Haarlemsche Hypotheekbank, de heer A. E. Thierry de Bye Dolleman; Mr. A. S. Miedema namens commissarissen en Raad van Toe zicht der zelfde instelling en namens het bestuur der Maatschappij voor Gemeentelijk Crediet. Aan de groeve dankte Prof. Dr. ir. F. A. Vening Meinesz namens de familie voor de belangstelling. OPENBARE BIJEENKOMST VAN „WINTERHULP NEDERLAND" TE HAARLEM. In De Leeuwerik te Haarlem zal op 22 December des avonds een openbare bijeenkomst worden gehouden van „Winterhulp Nederland", waar het woord zal worden ge voerd door den directeur-generaal van W. H. N„ den heer C. Plek. In verband met het houden van deze bijeenkomst schrijft men: „De critiek die er wordt geleverd op de Winterhulp Nederland is ontegenzeggelijk aan het afnemen. Dit komt wel in de eerste plaats door de krachtige resul taten die het W. H. N. werk in de afgeloopen maanden heeft geboekt. Men ziet in, dat woord en daad bij de W. H. N. niet gescheiden, doch één zijn. Toch worden hier en daar nog verwijten geuit, die even onlogisch als onjuist zijn. Hun onhoudbaarheid blijkt al voldoende uit het feit dat zij elkaar tegenspreken. Wat er nog aan bezwaren over is, zal zeker worden weggenomen, als men gaat luisteren naar de uiteenzettingen van den Directeur- Generaal van de W. H. N., den heer Plek. Zijn geest driftige bezielende woorden hebben overal waar hij sprak een diepen indruk achtergelaten, en vele eerlijke tegen standers tot enthousiaste medewerkers, gemaakt." De uitreiking van distributie-bescheiden te Haarlem Vrijdag de letters L. en M. Voor de uitreiking van distributiebescheiden is het Vrfidag de beurt aan de letters L. en M. Uitreiklokalen: Noord: Berkenstraat 10, Zocher- straat 2; Zuid: Kamperstraat 37 en Centrum St. Bavo, Smedestraat. Bonnen voor cacaopoeder Enkele mededeelingcn over de aflevering 's-GRAVENHAGE, 17 December. Van bevoegde zijde deelt men aan het A.N.P. het volgende mede: Het is gebleken, dat hier en daar misverstand be staat aangaande de inlevering van consumentenbon nen voor cacaopoeder. Degenen, die cacaopoeder wen- schen te koopen, dienen de voor een periode van vier weken aangewezen bonnen in de eerste week van deze periode bij hun leverancier in te leveren. De detaillis ten betrekken gedurende de tweede week van deze periode de cacaopoeder, welke zij dan gedurende de derde en vierde week van de periode kunnen leveren aan de klanten, die daarvoor bonnen hebben afgegeven. De thans loopende (tweede) periode voor cacaopoeder is begonnen 30 November jl. en ein digt dus 27 December a.s. Aflevering van de cacao poeder, waarvoor bonnen zijn afgegeven in de week van 30 November tot en met 6 December jl. volgt dus thans in het tijdvak van 13 tot en met 27 December. Wanneer evenwel bonnen ter verkrijging van cacao poeder na 6 December jl. zijn ingeleverd, kan eerst aflevering geschieden in de laatste twee weken van de eerstvolgende distributieperiode, derhalve gedurende het tijdvak van 11 tot en mét 24 Januari a.s. De aflevering geschiedt dan dus tegelijk met de af levering van cacaopoeder, welke tegen afgifte van den voor het tijdvak van 28 December tot en met 24 Januari daarvoor aangewezen bon in de week van 28 December tot en met 3 Januari a.s. wordt besteld. De Bank van Leening te Haarlem Berichten over de opheffing waren niet juist In enkele bladen is In verband met de berichten over de stichting van de Volkscredietbank voor Haar lem en Omstreken, gepubliceerd, dat met 1 Januari a.s. de Bank van Leening te Haarlem zou worden op geheven. Die berichten waren niet juist en hebben daardoor verwarring gesticht. Zooals wij reeds mededeelden Is voor Haarlem en Omstreken een Volkscredietbank opgericht. De be staande Bank van Leening te Haarlem wordt daarin als een onderdeel opgenomen. Zij blijft dus voortbe staan en werken zooals zij tol heden deed. De reorga nisatie houdt alleen in, dat in de toekomst ook voor schotten verstrekt kunnen worden zonder beleening van een pand, maar daarvoor gelden dan natuurlijk andere voorwaarden. Bovendien zal het dan mogelijk worden dat de leiding van de Volkscredietbank voor personen die in financieele moeilijkheden zitten en om raad komen vragen, saneerend optreedt, zoodat er naar gestreefd kan worden de helpende hand te bieden om blijvend uit de drukkende zorgen te ko men. De Volkscredietbank krijgt onderdak in het ge bouw in de Kleine Houtstraat, dat nu alleen dient als huisvesting van de Bank van Leening. Daartoe wordt thans een inwendige verbouwing uitgevoerd. De Bank van Leening wordt dus alleen als Gemeen telijke instelling administratief opgeheven, zij komt met de Volkscredietbank te staan onder toezicht van een commissie die gevormd wordt door afgevaardig den die benoemd worden door de deelnemende ge meentebesturen in dit ressort. De Volkscredietbank komt wel wat haar administratie betreft onder con trole van de afdeeling Financiën van het Haarlemsche Stadhuis. Engelsche luchtaanvallen op Nederland 's-GRAVENHAGE, 17 December. In den afgeloo pen nacht vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven Nederland en wierpen hier en daar bommen uit. Een bom viel op een boerenhoeve en verwoestte deze ge heel. Hierbij werd de moeder van het gezin zwaar gewond en een kind gedood. Een andere hom viel eveneens op een boerenhoeve en doodde 10 koeien en 1 varken.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1