PETRIE, C? TELEF 13870 C2L.Ï HAARLEM £ffec(enALLE BANKZAKEN Coupons Zitting van den Amsterdamschen vrederechter te Haarlem Mishandeling De Amsterdamsche vrederechter hield Woensdagmiddag zijn derde zitting te Haarlem. Als eerste verdachte ver scheen een chauffeur uit de Haarlemmermeer, die ervan ■werd beschuldigd op 26 October een fabrikant uit Zwanen burg in Halfweg te hebben mishandeld. De fabrikant had in de tram tegen enkele jongelui gezegd dat ze hun mond moesten houden omdat ze spraken over landverraders. Nauwelijks had de fabrikant, die-als getuige werd gehoord, de tram verlaten of hij had al een slomp ie pakken. De verdachte vertelde, dat hij getuige wel een klap had ge geven doch hij kon zich van het lïeeie geval niet veel meer herinneren daar hij volgens zijn verklaring, te veel ge dronken had. De Officier achtte de mishandeling bewezen en eischte een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. Ver dachte zei. dat het hem nog nooit, gebeurd was, dat hij Iemand had geslagen. De vrederechter vond het evenals de Officier een zeer ernstig feil. Verdachte heeft den ge tuige op lafhartige wijze mishandeld. Het komt heelemaal niet te pas dat er geslagen wordt; dat slaan moet op houden. De vrederechter veroordeelde den chauffeur tenslotte tot «en gevangenisstraf voor den tijd van zes weken. Burgemeester van Zandvoort mishandeld De volgende verdachten waren elf leden van de N. S. B-, meest leden der W. A., die terecht stonden wegens erfvredebreuk. hulsvredebreuk, openlijke geweldpleging en mishandeling. Twee der verdachten waren niet ver schenen. De eerste getuige was de burgemeester van Zandvoort. die op den bewusten avond van den 24en Juli tegen eenige leden van den Jeugdstorm, die plakkaten voor de V-actle op wilden plakken, had gezegd: Schik 't een beetje jullie hebben hier gisteren ook al geplakt. Er ont stond 'n kleine woordenwisseling waorbïj de burgemeester een der Jeugdstormers een duw gaf. De burgemeester trok zich daarna terug in zijn huis en sloot de deur daar de jeugdstormers zelden, dat ze hem wilden arresteeren. De W. A. had zich daarna tot het huls toegang verschaft. De burgemeester was over een kleedje uitgegleden en op den grond gevallen. Vervolgens werd hij mishandeld zoodat hij een gevoelige rib kreeg en eenige verwondingen. Op een vraag van den vrederechter vertelde de burge meester dat hij den Jeugdstormer een klap had gegeven omdat hij opzij werd geduwd. Tenslotte had de politie, die door de vrouw van den burgemeester was gewaarschuwd, de verdachten uit het huis verwijderd. De eehtgenoote van den burgemeester, die als tweede getuige werd ge hoord, had gezien dat er ruiten van het huis werden in geslagen doch getuige kan niet zeggen wie en of déze verdachten dat gedaan hadden. Een inspecteur van politie uit Zandvoort had den burgemeester assistentie verleend. De getuige had gezien, dat in de hal van het huis van den burgemeester werd gevochten. Vijf verdachten waren met voorwerpen aan het slaan. Een agent heeft toen den bur gemeester ontzet. Het hoofd van den burgemeester was bebloed, er waren ook blauwe plekken te zien. Eenige verdachten hadden ook-verzet tegen de politie gepleegd. Een agent van politie liad gezien dat een der verdachten met een wapenstok liep. Als getuige a décharge werd ver volgens gehoord de kringleider van de N. S. B. in Zand voort, die orders van het hoofdkwartier had gekregen, dat bij de V-actie overal geplakt mocht worden. Getuige had deze orders aan den commandant van de W. A. door gegeven. De verdachten werden ieder afzonrelijk verhoord waarbij een der verdachten bekende, dat hij den burge meester had geslagen doch de overigen ontkenden. De commandant van de W A. verklaarde dat hij opdracht had gegeven om den burgemeester t,e arresteeren. De commandant had den vorigen avond een Zandvoorter laten arresteeren omdat die een lid van den Jeugdstorm met een bijl had mishandeld. Toen den avond daarna weer een lid van den Jeugdstorm met een bloedneus aan kwam loopen en zei, dat de burgemeester hem had mishandeld had ver dachte opdracht gegeven den burgemeester te arresteeren. Ik vind dat geen manier van doen, zei de vrederech ter. U als commandant had de verantwoording en u hebt door uw bevel ook anderen in ongelegenheid gebracht. De W. A. heeft geen bevoegdheid tot arresteeren. Wat u ge daan hebt. Is heelemaal mis." De Officier van Justitie merkte op, dat in tijden van onrust de criminaliteit andere afmetingen aanneemt. Wie had ooit gedacht, dat in ons rustige land zich zoo'n geval zou afspelen. Alleen de wettige organen der overheid hebben in Nederland bevoegdheid gezagsdaden te doen. De commandant van de W. A, heeft een zeer groote ver antwoordelijkheid op zich geladen. Ook de anderen heb ben een ernstig misdrijf gepleegd doch de commandant was de verantwoordelijke man. De tien andere verdach ten hebben gedaan wat hun was opgedragen, doch ze heb ben dit op verkeerde wijze gedaan, ze hadden niet de wo ning van" den burgemeester mogen binnendringen. Den commandant is alleen ten iaste gelegd erfvredebreuk en huisvredebreuk maar hij is ook moreel verantwoordelijk voor de mishandeling. Tegen hem eischte de Officier zes maanden gevangenisstraf. Van twee der overige verdach ten staat vast, dat zij den burgemeester hebben geslagen, tegen hen eischte de Offiicer 5 maanden gevangenisstraf, tegen zes anderen 4 maanden gevangenisstraf en tegen de twee overige zes weken gevangenisstraf. De verdediger Mr. A. van Leyenhorst wees er op dat in tijden van onrust alleen zulke gebeurtenissen voorkomen zooals thans zijn gepasseerd als het wettig gezag in gebreke blijft dit gezag uit te oefenen. Openlijke geweldpleging moet voor iederen verdachte afzonderlijk vaststaan. Aan de hand van de verschillende feiten ging de verdediger de ten laste leggingen nog eens na waarbij hij er op- wees, dat van erfvredebreuk met geweldpleging zeer zeker geen sprake kan zijn. De mis handeling is dooi' enkele verdachten erkend en er is geen reden aan te nemen dat er nog anderen zijn geweest, die mishandeld hebben. Inderdaad is de commandant de ver antwoordelijke man. Hij is gedagvaard terzake van erf vredebreuk en huisvredebreuk. Hij is echter alleen op het erf geweest: van binnendringen op dat erf is geen sprake. Hij is bovendien slechts het huis binnengegaan om zijn mannen order te geven het huis te verlaten. Ten aanizen van den commandant verzocht spreker dan ook vrijspraak evenals voor twee andere verdachten. Van de overige verdachten is ook slechts ten deele bewezen wat hun ten laste is gelegd. In deze zaak is verder van belang al datgene wat er in Zandvoort gebeurd is. Dat is voor een goed deel begonnen in de Meidagen van 1940. De leden der N. S. B. zijn daarbij wel erg mishandeld. Zij zijn aan handen en voelen geboeid waarbij de bloedsomloop werd belemmerd. Dit is echter niet gebeurd op last van den burgemeester doch op die van den commandant. Er wa ren in Zandvoort zeer veel Joden, zoodat de verhouding tusschen nationaal-socialisten en niet nationaal-socialisten scherper was dan elders. Bij de verspreiding van de V- actie was de Jeugdstorm reeds drie dagen achtereen aan gevallen. Het gezag was in dien -tijd voor een groot deel zoek in Zandvoort. Dan is het. mogelijk, dat het volk zelf gaat doen wat liet gezag had moeten doen: de jeugd be schermen. Het hoofd van die gemeente is, dan tekort ge schoten in de handhaving van dit gezag. Als dan het hoofd van het gezag een der jeugdige leden van den Jeugdstorm een bloedneus stompt, dan kan men begrijpen dat de W. A. opkomt voor de eer van de jeugd. Dat mag dan mis schien resulteeren in een foutieve daad. die daad is dan In wezen terug te brengen 'op een fout van het gezag. In verband met de orders voor de V-actie meende men In W. A.-krtngen dat men het recht had te mogen ar resteeren. Hiermee moet in bijzondere male rekening worden ge houden. Ons recht kent geen noodweer tegen aanranding van eer. Toch mag men niet tot veroordeeling zonder meer overgaan omdat onze wet dit noodweer niet kent. Het recht mag niet langer beheerscht worden door wetten die afkomstig zijn van het Romelnsche recht. Bij de be paling van de straf zal men met het Germaansche recht rekening moeten houden. De vrederechter deed onmiddellijk uitspraak en sloot zich aan bij de schelding, die de Officier had gemaakt tus schen den commandant en de overige verdachten. De commandant was niet gerechtigd de opdracht tot airesta tie van den'burgemeester te geven. In die richtlijnen voor de W. A. staat dat arrestaties in geen geval door de W. A. mogen geschieden. De W. A. is het actieve deel der N. S. B "die weer de kern is van het. Nederlandsche volk. De W.' A. heeft dus een zeer nuttige en verantwoordelijke taak. De N. S. B. erkent het leidersbeginsel en daarom is dus ook de commandant plaatselijk leider van de W. A. venantwoordelijk. Zijn bevel heeft tol betreurenswaardige excessen ge leid'. Hier is iets gebeurd, dat niet is goed te praten. De burgemeester had het recht te kennen te geven, dat hij niet wilde dat op zijn huis geplakt werd. Dat hij een der Jeugdstormers een klap heeft gegeven ls misschien niet fraai maar viel te begrijpen. De commandant is de ver antwoordelijke man. De vrederechter wilde in deze zaak laten gelden dat. de verdachten reeds ongeveer twee weken geleden gevangen hebben gezeten en dat het feit gerui- men tijd geleden is geschied. De commandant werd tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, een der andere verdachten tot 2 maanden, drie tot 1 maand, vier tot twee weken, een tot i week gevangenisstraf en een tot een geld boete van f 50 of 25 dagen. Albanië in oorlog met de Ver. Slaten TIRANA, 17 Dec. De offieieele staatscourant van het koninkrijk Albanië publiceert een mededeeling. volgens welke Albanië van 11 December 14.30 uur af zich als in oorlog beschouwt met de Vereenigde Sta- Het Alhaansche telegraafagentschap schrijft naar aanleiding hiervan dat Albanië trotsch is door het brengen van offers bijgedragen te hebben tot de ves tiging van de nieuwe orde, welke door de spilmo- gendheden wordt nagestreefd en spontaan en vast beraden aan de zijde van Italië treedt in den strijd tegen de Ver. Staten. (D.N.B.) 34 cent: 1 serie 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. De centrale pro paganda commissie voor de .Weldadigheidszegels schrijft: 34 losse centen Zijn voor u toch geen gemis. U wilt immers gaarne helpen? Ja, dat weten we, gewis. Kinderpostzegels te koopen Geeft u vreugde, want bedenkt, Dat u door zoo'n heel klein offer Kinderen gezondheid schenkt. Wnd. hoofdredacteur: C. J. v. Tilburg, Heemstede. .'('.redacteur.G. N. Lccndcrs, Heemstede. De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekenlngen van F. Wagner) 86, D© OverSenkOmSt (Adv. Ingez. Med.) Waarom met Duilschland voor vrij Nederland? 's-GRAVENHAGE 15 December. De nieuwe Euro- peesche orde verdraagt niet langer een individua lisme van Stoten als kunstmatige, niet in het wezen van het Europeesche levensgebied gelegen, afzonde ring en afscheiding Het historisch ontwikkelingsproces voert tot vér binding van hetgeen natuurlijkerwijs bijeen behoort en daarom was de verdeeldheid zaaiende Britsche staatkunde een invloed, welke Eui-opa van haar be stemming afhield. .Vrijheid" niet slechts van men- schen, maar evenzeer van staten krijgt een nieuwen inhoud: het is niet meer ongebondenheid, welke den aard der vrijheid uitmaakt, doch vrij is hij die zijn wezen volgens zijn ware bestemming kan ontplooien. Daarom kan in de nieuwe Europeesche Statenwe- reld alleen die staat vrij heeten, die zich binnen het verband van de gemeenschap der Europeesche levens ruimte op de plaats, welke hem in het groote geheel naar zijn aard toekomt, vermag te handhaven. Voortzetting van het Europeesche staten-indivldua- lisme dat in den grond der zaak niet anders was dan hoorigheid aan de Engelsche buiten-Europeesche- macht is het nieuwe Europa in het belang van haar vrijheid, die tevens de wèlbegrepen vrijheid ba rer staten is. niet langer mogelijk. Aan dezen eisch kan geen der betrokken staten zich onttrekken, want hij zou het belang en de vrijheid van de Europeesche levensriiimte als geheel en daarmede niet minder van zich zelf in gevaar brengen en schaden. Het nationale denken blijft voorzeker een waarde van zeer hooge beteekenis ook het nieuwe Europa kan door de verscheidenheid van nationalen eigenaard in alle op zichten slechts gebaat worden maar het is tot on vruchtbaarheid en ondergang gedoemd indien het zich niet mede door het Europeesche denken als de voor waarde voor zijn voortbestaan laat leiden. Voor de vrijheid van Europa en bijgevolg ook van Nederland heeft het Duitsche Rijk zijn krach ten ingezet en brengt het de grootste offers in het besef van zijn historische roeping de ordenende macht in het nieuwe Europa te zijn. De Europeesche staat, die dit niet zou willen erkennen en afzijdig zou blij ven, verloochent zijn waar Europeesch karakter en pleegt verraad aan de vrijheid van Europa, dat tevens verraad aan zichzelf is. Dr. J. H. C, IVa tien jaren Op 14 dezer was het 10 jaar geleden dat ir. A. A, Mussert het nationaal-socialisme in Nederland vorm gaf en met de organisatie van de Nationaal-Socialis- tische Beweging begon. Een kleine kern van medewerkers en volgelingen streden 10 jaar lang voor de toekomst van ons land en volk. Zij waren het die de consequenties van hun leuzen durfden te aanvaarden. Zij bestonden het stand te houden in èen strijd tegen tegenstanders, die zelfs de gemeenste middelen niet te minderwaardig von den om hun doel, de vernietiging van dezen dapperen troep strijders, te bereiken. En nu, na 10 jaren, is de toekomst van ons land verzekerd, nu zien de Nederlandsche nationaal socia listen hun trouw aan hun land en volk beloond. Ne derland zal een eigen plaats innemen in het nieuwe Europa. Landgenoot, nu na tien jaren wordt u gevraagd: wat deed gij, waar stond gij al dien tijd? Hebt gij een aandeel gehad in den strijd ofmoet u be kennen dat het die anderen waren, die voor uw toe komst zorgden? Maar indien dit zoo is, dan zult u als man van eer uw fout erkennen en de gelegenheid om te toonen dat u niets minder bent dan die anderen met beide han den aangrijpen. De keuze is niet moeilijk, want ook nu gingen zij u voor, die anderen. Met duizenden rukken zij reeds op tegen het bolsjewisme, zie hier uw taak en tevens uw dure plicht, daar in het Oosten wordt de toe komst van Europa en dus ook van ons vaderland veilig gesteld. Daar wordt de aartsvijand vernietigd, daar behoort u mede te helpen. Neem dus uw plaats in, meldt u aan bij het Vrijwilligers Legioen Nederland, Koninginnegracht 22 te Den Haag. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. WINTERHULPEN EDERIAND Afd. Haarlem. De Kerstcollecte De heer S. L. A. Plekker, burgemeester van Haar lem en plaatselijk directeur van Winterhulp-Neder land, schrijft: „Ik stel er prijs op de laatste huis- en straatbus- collecte van dit jaar, die Zaterdag 20 dezer zal wor den gehouden, nog eens met een enkel woord bij het publiek in te leiden. Ik wil hierbij nogmaals onderstreepen hetgeen reeds van verschillende zijden is gezegd, dat Win terhulp alleen door het ontvangen van giften in staat is veel te geven. Dat er groote behoefte bestaat aan veel en velerlei bij een zeer groot deel van onze stad- genooten, is toch wel bij een ieder bekend. De onder steunende lichamen kunnen in al dezen nood niet voorzien. Winterhulp nu is daar om hierbij een handje mee te helpen door bemiddelend op te treden tusschen de gevers en de ontvaingers. De gevers, die in het algemeen niet in staat zijn zelf te bepalen of het door hen beschikbaar gestelde bedrag aan het juiste adres komt. De ontvangers, die alleen als zoodanig naar voren kunnen komen als bij onderzoek is ge bleken. dat er inderdaad behoefte bestaat. Zoo is dezen winter reeds een (halve ton onder de behoeftigen van Haarlem verdeeld en hiermee wordt nog steeds doorgegaan en dit zal ook door gaan na Nieuwjaar, dank zij de middelen, die daar voor door tusschenkomst van het Provinciaal Bureau worden beschikbaar gesteld. Ik moge een krachtig beroep doen op ieder om zijn bijdrage van deze -week inderdaad een offer te doen zijn. De tijd is daarvoor wel zeer geëigend: tegen Kerstmis, hartje winter. Ik geef de verzekering, dat de ingekomen gelden op de meest juiste wijze worden .besteed en dat alle behoeftige stadgenooten. die ervan profiteeren, het hun toegeschatte dankbaa^- zullen aanvaarden". De chef der afd. Voorlichting voor Noord-I-Iol- land van Winterhulp deelt nog mede: Overeenkomstig den wensch van den directeur- generaal van de W.H.N. zal de collecte van Winter hulp Nederland op 22 en 23 December a.s. staan in het teeken van de Jeugd. De hoop der toekomst zal eensgezind en enthousiast er op uittrekken met de roode bus om elkeen te her inneren aan zijn eenvoudigen plicht in het heden: Helpen waar het noodig is". Dit jong en frisch ver trouwen mag niet beschaamd worden. Bunkerstelling doorbroken - teruggeslagen divisies Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage Voor de kinderen 86- Dolblij was Hein. toen hij bemerkte, dat de wes pen ophielden met vechten. De voorwaarde was dus aangenomen en alles zou nog goed aflopen! En ook Ban abas moest toegeven, dat dit de beste oplossing was; alleen zou hij den ro ver van Llvla nog wel eens persoonlijk willen ontmoe ten'. Oebas wist niet, hoe hij het had. Zo'n verloop van de strijd had hij nog nooit meegemaakt! Hij had zo graag aan de zijde van zijn nieuwe vrienden willen strijden, maar per slot van rekening hadden ze zoveel spannende avonturen meegemaakt, dat hij niet met een mond vol tanden tegenover zijn zwarte-nueren-kameraden hoefde te staan. En terwijl Hein en Barrabas zich gereed maakten om zich naar de afgesproken plaats te begeven, waar zij den wespenkoning zouden ontmoeten, raakte Oebas al aan het vertellen. Toehoorders waren er genoeg, en een der eerste, die vol aandacht naar de avonturen luisterde, was een officier van het Rode-Bosmieren-leger. MaarOebas kon dan ook vertellen als de beste! De koning en de prins waren reeds aanwezig, toen de mier Italiaansch weermachtsbericht Hevige aanvallen en tegen aanvallen aan het Noord- Afrikaansche front. ROME, 17 December. (Stefani). In zij'n weer- machtbericht no, 563 maakt het Italiaansche opperbe vel het volgende bekend: „De vijand hernieuwde de hevige artilleriebeschie ting op de vesting Bardia en op de versterkte stel lingen van Solloem. In de zone van Ain el Gazala duurden gisteren den geheelen dag de hevige aanvallen en tegenaanvallen voort. De vijand voert zonder ophouden versche strijdkrachten voor den veldslag aan. De tijdens de gevechten gemaakte krijgsgevangenen, waarvan giste ren is melding gemaakt, bedragen thans meer dan 800. De buit omvat eenige tientallen kanonnen en meer dan honderd tanks, voorts pantserauto's en ge motoriseerde strijdmiddelen. Italiaansche en Duitsche formaties duikbommen werpers hebben herhaalde malen met duidelijk re sultaat vijandelijke troepenconcentraties en gemecha niseerde strijdkrachten aangevallen. Tijdens vijande lijke aanvalspogingen op Benghazi en Derna werden drie vliegtuigen door het luchtdoelgeschut neerge haald. Eenige bommen kwamen neer op Argostoli in Griekenland, maar veroorzaakten geen schade. In den afgeloopen nacht werden Brindisi en Catania ge bombardeerd. Er waren geen slachtoffers te betreu ren. Eenige huizen werden beschadigd. Het luchtdoel geschut van Catania haalde een vijandelijke machine omlaag. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen bombardeer den herhaalde malen militaire doelen op het eiland Malta. „Van de aanvalsoperaiies naar den stellingenoorlog" Duitseh militair deskundige over den strijd aan het Oostelijk front Het D.N.B. meldt: De bekende militaire deskun dige luitenant-kolonel Soldan schrijft in de „Völki- scher Beobachter" over het onderwerp „Van de aan- valsoperaties naar den stellingenoorlog" het volgende: „Evenals de oorlog in de woestijn, is ook de oorlog in het Oosten afhankelijk van bijzondere omstandig heden van het klimaat. Het Duitsche leger nestelt zich in stellingen die het niet alleen tegen de ongunstige weérsgesteldheid, doch ook tegen vijandelijke invloe den moeten beschermen. Deze door het seizoen voor geschreven frontwijziging veronderstelt uiteraard dat bepaalde ver in het vijandelijke gebied vooruitge schoven aanvalswiggen worden achteruitgeschoven. Een dergelijke wijziging van frontlijn is evengoed on derhevig aan de geboden van de strategie als tevoren de aanvalsoperaties. De overwegingen van de Duit- sche legerleiding, zijn niet .gelijk die van het. Britsche.. opperbevel of van het bolsjewistische leger door prestigebehoeften voorgeschreven. De Duitsche veld tocht tegen de Sovjet-Unie streeft drie doeleinden na: 1. de vernietiging der bolsjewistische strijdmacht, 2. De vernietiging van de voornaamste bewapenings centra. 3. De bescherming van die gebieden die het en de krekel door enkele officieren werden binnengeleid. En na enkele besprekingen, waarbij Hein het woord voer- de, werd onder plechtige stilte de vrede getekend. De koning en Barrabas plaatsten als aanvoerders der beide legers hun namen onder het stuk, waarop de voorwaar den waren geschreven en waaraan, het koninklijke zegel bevestigd was Hein en Barrabas drukten elkaar de poot; zo was dan eindelijk het grote doel bereikt. De prins no digde de drie vrienden uil tot een groot feestmaal. Maar vóór met de feestelijkheden begonnen kon worden, moest Livia uit haar kerker worden bevrijd. Uw KERSTGESCHENK moet zijn Een Artistiek Portret van groot tot klein „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13472 (Adv. Ingez. Med.i Europeesche continent noodig heeft om bestand te zijn tegen de blokkade. Na vier maanden oorlog zijn deze voorwaarden grootendeels vervuld. De voltooiing van deze taak kan door de klimaatsomstandigheden van het jaargetijde wel vertraagd, maar nooit in twijfel getrokken wor den. Men zou in dit verband nog een vierde, een politiek doel kunnen noemen: de vernietiging van den bolsje- wistischen staat als groote mogendheid en wereldmo- gendheid. Ook dit doel is reeds thans verwezenlijkt op een wijze die niemand die de kracht van de Sovjet- Unie kent op 22 Juni gedroomd had. Het uitbreken van den oorlog in Oost-Azië toont aan dat de Sovjet-Unie als factor der wereldpolitiek reeds uitgespeeld is. Het Siberische leger, d.w.z. de laatste militaire reserve der Sovjet-Unie, staat thans in West-Rusland, of vertrekt derwaarts. Niemand, die de toestanden op het Oostelijke oorlogstooneel kan beoordeelen, zal er aan twijfelen dat na de winter- pauze deze Siberische divisies hetzelfde lot zullen on dergaan als het Duitsche leger in het Oosten tevoren had doen ondergaan aan de hoofdmacht van den vijand in de vernietigende slagen bij Bialystok en Minsk, bij Smolensk, in de Westelijke Oekraïne, bij Gomel, bij Welikije Loeki, bij Kief, bij Brjansk en Wjasma. RADIOPROGRAMMA. VRIJDAG 19 DECEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7,55 Gra- mofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramo foonmuziek. 8.35 Ochtendgymnastiek.8.45 Orkestprogram ma (gr.opn.). 9.15 Voor de huisvrouw} 9.20 Gramofoonmu ziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Lajos Veres. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 De Romancers en soliste. 13.30 Gramofoonmuziek. 14.00 Arnhemsche Orkest vereniging, soliste en gramofoonmuziek. 16.00 „Zieken troost". 16.20 Pianovoordracht. 16.45 Orgel en viool. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Gramofoonmuziek. 18.10 Sportwetens- waardigheden. 18.30 Zang en instrumentaal ensemble. 18.45 Causerie. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Amusementsorkest en solist.. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.45 Causerie over de Romanprijs vraag van het tijdschrift „De Schouw". 21.00 De Ramblers. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Engelsche uitzending „Economie News from Holland" of Gramofoonmuziek. 22,15—24.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.158.45 Zie Hilversum I, 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelconcert (opn.). 10.40 Klankbeel den uit Arnemuiden. 11.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. tl.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 13.05 Gevarieerd middagprogramma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoonmuziek. 16,30 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economisehe- en beursberichten. 17.30 Variété. 18.30 „Vrijheid en orde ning". 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Gramofoonmuziek. 19.45 Reportage. 20.00 Concertgebouw kwintet, piano en gramofoonmuziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 21.00 Boekbespreking. 21.15 Gramo foonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gewijd» muziek (gr.pl.). 22.10—22.15 Avoidwljding. Safe -Inrichting (Adv. Ingez. Med.) De Duitsche Rijksminister von Ribbentrop, de Italiaansche ei^ de Japansche gezanten Aifieri en Oshima, teekenen in het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn .de overeenkomst der drie staten betreffende de gemeenschappèlijke oorlogsvoering. (Atlantic-Holland) Britsche troepen bewaken den Burma-weg. Zij zijn gerequireerd uit de onafhan kelijke Shan-staten en verrichten patrouille-diensten in het grensgebied. (Deutscher-Verlag-Rec'a) Gedenk uw evenmensch. Op 22 en 23 December zal Winterhulp weer een beroep ioen op de Jiefdadigheidszin van iederen rechtgeaarden Nederlander. Boven staande hangertjes zullen bij de groote Kerstcolleete ten bate van het goede doel verkocht worden. _(Pax-Holland-De Haan-c) Scheurt grasland. De commissie voor akker- en weidebouw in de provincie Utrecht organiseerde deze week een demonstratie van het scheuren van grasland op zwaren !'Teigrond. Sterke paarden trokken de ploeg. (Pax-Holland-De Haan-c)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2