Haarlem's Dagblad Minister-president Salazar onthult den achtergrond Zware bolsjewistische verliezen bij hevige gevechten aan het Oostfront. De landing der Japanners op Hongkong. 59e JAARGANG No. 17949 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: .Zutder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM ZATERDAG 20 DECEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.1$, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regel» 2.—, elke regel meer 0.40 Reclames f 0.65 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17y2- Groentjes zie rubriek. De OVerVttl Op Timor De nieuwe verkeersregelen Sensationeele onthullingen over de motieven en voorwendsels voor de Engelsche invasie. LISSABON. 20 December (D.N.B.) De Portu- geesche Landdag is Vrijdagmiddag in een buiten gewone zitting bijeengekomen. Het huis was tot op de laatste plaats bezet, In de diplomatenloge waren de vertegenwoordigers der buitenlandsche mogend heden aanwezig. Voor het paleis waren de patriot tische organisaties en een duizendkoppige menigte bijeengestroomd om de rede van den minister-pre sident, die door middel van luidsprekers werd uit gezonden, te hooren. Toen dr. Salazar de zaal betrad werd hij begroet met een eindeloos applaus van den kant van de regeeringsledea en afgevaardigden. In zijn rede verklaarde Salazar dat hij een uiteen zetting wilde geven van de feiten. Woensdagochtend, zoo verklaarde hij, is een troepenmacht naar het schijnt Australiërs en onder Britsch bevel staande Nederlandsch-Indische strijdkrachten in Dili ge land op Portugeesch Timor om de voorgewende reden, de kolonie te zullen beschermen tegen een voor de deur staanden Japanschen aanval. Stilzwij gend passeer ik de campagne aldus Salazar die voor eenige weken in een zeker deel van de we reldpers is ingezet ten aanzien van Timor en de bezorgdheid betreffende de Portugeesche koloniale politiek, een campagne, die schommelt tusschen ge- interesseerdheid en belachelijkheid en waarin eischen betreffende niet verleende monopolies en de schrik voor de Japansche „infiltratie", die bestaat uit veertien Japansche onderdanen een rol sneelden. Op 14 November stelde het Foreign Office de Por tugeesche regeering de volgende drie vragen: a. Welke houding neemt Portugal aan in geval van een Japanschen aanval op Timor? b. Is de Portugeesche regeering bereid onder deze vooronderstelling de Britsche hulp te aanvaarden? c. Zoo ja, zou het niet gunstig zijn een plan uit te werken voor een gemeenschappelijke actie? Het was onze overtuiging, zoo ging Salazar voort, dat een Japansche aanval op' de Portugeesche bezit ting Timor als onwaarschijnlijk moest worden be schouwd niet alleen omdat onze vriendschappelijke betrekkingen met hetJapansche rijk dit in den weg stonden, maar ook, omdat daarvoor geen strategische motieven aanwezig waren. Om Australië aan te val len had Japan Portugeesch Timor niet noodig. Tn ieder geval, ten einde alle eventualiteiten te voorko men, en gezien de Engelsche alliantie, draalde de re geering niet het volgende antwoord te geven: a. De Portugeesche regeering zou evenals bij welken anderen aanval ook op gebieden van het moeder land óf van de koloniën door welken agressor ook, met de wapens in de hand weerstand bieden aan een eventueelen Japanschen aanval op Timor. b. In haar voornemen om weerstand te bieden aan vaardt de regeering niet alleen de Britsche hulp. zij hoopt ook dat volgens den tekst der bondgenoot schapsverdragen, Engeland haar bij de verdediging der kolonie ondersteunt; temeer, daar Japan geen reden heeft voor een aanval op Portugal en in ge val een dusdanige aanval ondernomen mocht wor den, dit slechts een gevolg zou kunnen zijn van onze positie als bondgenoot van Engeland of een middel voor een lateren aanval op posities van het Britsche rijk. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Helers uit IJ muiden berecht Strenge straffen geëischt Er zal in Velsen wel een zucht van verlichting op gaan nu de beruchte inbreker G. L. en zijn helpers en helpsters voor geruimen tijd uit de gemeenschap zul len worden verwijderd. Zooals reeds werd medege deeld heeft de Officier zes jaar gevangenisstraf tegen hem geëischt. Van de verschillende anderen, die te recht stonden nam de zaak van Maria v. d. P., die met L. samenleefde, wel den langsten tijd in beslag. Zij werd ervan beschuldigd een groentenhandelaar uit Beverwijk van zijn portefeuille met f 110 en een gouden ring te hebben beroofd. Op een avond in Mei had L. met den groentenhandelaar in een café kennis gemaakt en later had ook Maria v. d. P. zich bij hen gevoegd. Er werd nogal een stevig glaasje gedronken en de groentenhandelaar was met zijn nieuwe vrien den naar een huis gegaan waar men soep had ge geten. Veel kon de groentenhandelaar zich niet meer herinneren doch toen hij weer geheel bij zijn positie ven kwam zat hij in een café in IJmuiden zonder geld in zijn portefeuille en zonder, een gouden trouwring. Wel had de groentenhandelaar nog in een café vijf gulden in een tabakszakje gestopt. Hij meende, dat de verdachte wel gezien had dat hij met geld uit zijn portefeuille betaalde. Maria v. a P. ontkende dit echter. Zij werd er verder van verdacht eieren te hebben gegeten, die haar' vriend G L. had gestolen. Bovendien zou zij geld van G. L. hebben aangeno men. Hoewel de Officier in zijn requisitoir toegaf, dat de getuigen nu niet heelemaal brandschoone verkla ringen hebben afgelegd meende hij toch dat het be wijs geleverd was. Dat de verdachte niet geweten zou hebben, dat het geld en de eieren van diefstal afkom stig waren noemde de Officier belachelijk. De ver-, dachte is de vampyr geweest in het leven van G. L. Tegen haar eischte de Officier drie jaar gevangenis straf. De verdediger Mr. J. A. P. C. ten Bokltel kwam na een uitvoerig pleidooi tot de conclusie dat de ten laste gelegde feiten niet bewezen waren en pleitte vrijspraak. De meeste andere verdachten hadden zich te ver antwoorden wegens heling. Zoo eischte de Officier terzake van dit feit tegen een 34-jarigen koopman D. Z. uit Velsen, die gestolen manufacturen gekocht had IV2 jaar gevangenisstraf. Mr O. H. van Wijk drong aan op clementie. Tegen den Velsenaar W. J-, die een hoeveelheid boter had verkocht en daarvoor geld had ontvangen en bovendien geregeld goederen had opgeslagen luidde de eisch drie jaar. Mr. J. v. d. Hoeven wees op den ziekelijken lichamelijken toe stand van den verdachte en verzocht derhalve cle mentie. De machinist J. P. uit Velsen hoorde wegens heling van een horloge en acht stukken zeep acht maanden tegen zich eischen. Mr. H. J. Pot, de verde diger, pleitte vrijspraak. Eveneens acht maanden re- quireerde de Officier tegen den koopman H. M. uit Velsen, die thee verkocht en dubbeltjes gewisseld had en daarvoor geld had ontvangen. Mr. Pot pleitte voor dezen verdachte clementie. De nasleep van de zaak van G. L. hield ook Vrij dagmiddag de Rechtbank bezig. Zoo stonden eerst F. T. M. en C. M. M., beiden uit IJmuiden, terecht wegens diefstal van manufacturen uit een magazijn in IJmuiden. De verdachten bekenden. De Officier eischte tegen ieder van hen IV2 jaar gevangenis straf. De verdedigers Mrs. H. J. Pot en J. H. J. Simons pleitten clementie. Daarna stond F. T. M. nog eens afzonderlijk terecht wegens diefstal van een fiets. De Officier memoreerde in zijn re quisitoir dat de verdachte weliswaar thans nog eenige straffen heeft loopen maar hij heeft dan ook nog tal van diefstallen gedaan, die hem nog niet ten laste zijn gelegd. Er is van dezen verdachte een uitgebreide lijst van delicten bekend. Deze ver dachte is wel een van de ergste misdadigers, die dezer dagen voor de Rechtbank zijn geweest. De Officier eischte ten slotte twee jaren en zes maan den gevangenisstraf. J. V. uit IJmuiden had vijf gulden uit de op brengst van de manufacturen van C. M. ontvan gen. Aanvankelijk had hij geweigerd doch later was hij toch bezweken. De Officier wilde dezen verdachte nog niet naar de gevangenis sturen, doch eischte f 50 boete. Verdediger Mr. O. H. van Wijk, vroeg zich af of hier eigenlijk wel een straf baar feit is gepleegd. 1 gedachtenwisseling en de n of ander plan van actie c. De regeering acht bestudeering van gunstig. Op 2 December heeft de Britsche regeering met voldoening kennis genomen van ons antwoord en medegedeeld dat zij het geval aan de Australische regeering had voorgelegd en dat deze het bericht van de houding der Portugeesche» regeering eveneens met voldoening had vernomen. Het voorstel werd gedaan dat een Portugeesch officier naar Singapore zou wor den gezonden, ten einde daar te zamen met Engelsche en AustraliscHe vertegenwoordigers te beraadslagen over de bijzonderheden, waartoe het opperbevel in Oost-Azië moest overgaan. Bovendien achtte men het doelmatig, dat een vertegenwoordiger der Neder landsch-Indische regeering zou deelnemen aan de be raadslagingen, in geval de Portugeesche regeering zich daarmede accoord verklaarde. Op 5 December kreeg de ambassadeur van Portu gal in Londen de volmacht mede te deelen, dat de Portugeesche regeering er geen bezwaar tegen had een officier naar Singapore te zenden om „met de vertegenwoordigers van het Britsche opperbevel de kwestie te bespreken van de verdediging van Timor in geval van een Japanschen aanval op die kolonie". Wat den Nederlandsch-Indischen vertegenwoordiger betrof, leek het ons niet raadzaam, dat een dergelijk officier zou deelnemen aan onze besprekingen aan gezien de tegenwoordige alliantie-tusschen het Brit sche rijk en de Nederlandsche instanties in Londen geen betrekking heeft op Portugal. De Portugeesche officier kpeeg echter instructies om zich in verbin ding te stellen met den vertegenwoordiger van Ne- derlandsch Indië en met hem de eventualiteiten te bespreken die betrekking konden hebben op het Nederlandsche deel van Timor en de daaruit voort vloeiende gevolgen voor Portugeesch Timor. Op 8 December sprak een vertegenwoordiger van Nederlandseh-Indië jegens de Portugeesche regee ring over haar besluit zijn erkentelijkheid uit. Te gelijkertijd vroeg hij of de Portugeesche regeering bereid was in geval van een aanval op Portugeesch Timor de hulp te aanvaarden var. Ned.-Indisehe en Australische troepen die op het Nederlandsche deel van het eiland waren geconcentreerd. Deze vraag kon niet terstond beantwoord worden, aangezien zij in de eerste plaats vooruit liep op de onderhande lingen die zouden gaan beginnen in Singapore en ten tweede omdat men niet wist, of de door de Brit sche regeering toegezegde hulp ten uitvoer zou wor den gelegd door die dan wel door andere troepen. De hypothese aannemende dat bij een te snellen aanval de besprekingen in Singapore niet meer tot stand zouden komen, zouden besprekingen met de locale autoriteiten noodzakelijk zijn geworden. Wij hadden het voornemen deze hulp te aanvaarden in geval bij een plotselingen aanval het verkrijgen van een andere Engelsche hulp niet meer mogelijk zou zijn geweest. De Engelsche regeering werd in ken nis gesteld van deze stappen en van de houding der Portugeesche regeering. De Engelsche regeering was niet op de hoogte van de Ned.-Indische stappen. De Engelsche regeering had waardeering voor de hou ding der Portugeesche regeering en erkende de mo gelijkheid, dat in geval van een plotselingen aanval op Timor verdere Britsche strijdkrachten uit Oost Azië niet zouden kunnen worden ontboden. De Engelsche regeering bood nu de Portugeesche regee ring, gezien haar plichten als bondgenoot, de hulp aan van Ned.-Indische en Australische troepen, die op het Nederlandsche deel van het eiland Timor wa ren geconcentreerd. Inderdaad heeft het Foreign Office te Londen op 11 December en de Britsche ambassadeur te Lissa bon op 12 December officieel medegedeeld, dat de Britsche hulp ter verdediging van Timor in geval van een plotselingen aanval verleend zou worden door Australische en Ned.-Indische troepen, die zich ter stond weer zouden terugtrekken, wanneer zij niet meer noodig zouden zijn. Er werd derhalve verzocht den gouverneur van Timor instructies te geven om zich te verstaan met de locale autoriteiten en om een zoodanige hulp te verzoeken dan wel te aanvaarden zonder tevoren instructies uit Lissabon te moeten vragen, wanneer zich een plotselinge overval mocht voordoen. De regeering zegde toe terstond in den ge- wenschten zin bevelen aan Timor te geven, maar aan gezien bij de besprekingen te Londen een niet geheel duidelijk woord was gevallen, werd de Portugeesche ambassadeur aldaar geïnstrueerd geen twijfel te moe ten laten opkomen over de kwestie, dat een samen werking met buitenlandsche troepen alleen in aan merking zou komen in geval van een werkelijken aan val en dat deze samenwerking geen preventief karak ter kon hebben, zooals men wellicht in Londen wenschte. Toen Londen er van in kennis werd gesteld, dat de Portugeesche regeering instructies aan Timor had ge geven, werd den Portugeeschen ambassadeur .medege deeld, dat eveneens bevel was gezonden aan het com mando der Australische troepen om zich in verbinding te stellen met den gouverneur van Timor. De instruc ties, die op 12 December ban Timor waren gegeven, wezen den gouverneur er op dat hij zich moest wen den tot den gouverneur van Ned.-Indië om de hulp verleening der Australische en Ned-Indische troepen te bespreken. De gouverneur gaf bevel zich strikt te houden aan de volgende beginselen: a. De voorgenomen hulp is die, welke de Britsche regeering ons krachtens de bondgenootschapsverdra gen moet verleenen en die deze regeering verleent door middel van Australische en Ned. Indische troepen onder Enjjplsch opperbevel. b. De aan te nemen hypothese is alleen de Japan sche aanval op Timor. De overeenkomst kan niet worden uitgevoerd zoo lang het slechts gaat om meer of minder gemotiveerde bedreigingen en bezorgd heden. c. De samenwerking berust niet op wederkeerigheid, uitgezonderd het geval, dat wij door een Japanschen aanval op ons territorium reeds onze neutraliteit hebban verloren. d. De hulptroepen trekken zich terstond weer terug, wanneer hun aanwezigheid niet meer noodzakelijk is. e. Men mag niet uit het oog verliezen dat de aan val op Portugeesch Timor niet slechts zou kunnen ge schieden om redenen, die Portugal en Japan recht streeks betreffen maar op grond van het feit van ons bondgenootschap met Engeland en onze ligging ten aanzien van Australië. f. Wanneer het beginsel ook is onze gebieaen in geval van een aanval te verdedigen, moet toch reke ning gehouden worden met het belang, dat de ver dediging heeft voor de belangen van het Britsche rijk. Intusschen hebben Australische vliegtuigen op 9, 11 en 12 December verscheidene malen gevlogen over Timor en in het bijzonder over Dili, een niet te recht vaardigen schending van ons gebied en een duidelijk gevaar voor de Portugeesche neturaliteit. In Londen Js het noodige protest ingediend en uitdrukking ge geven aan de hoop, dat deze tartende vluchten zou den ophouden. (In ons nummer van Maandag wordt het tweede deel dezer verklaring opgenomen). Ongecorrrigeerd Op Tweeden Kerstdag geen postbestelling Ook niet van pakketten 's-GRAVENHAGE, 19 December. De P.T.T.-kan toren hebben beide Kerstdagen dienst als op Zondag. Dit beteekent, dat ook op Tweeden Kerstdag dit jaar geen bestelling zal plaats hebben, niet van brieven, enz., maar ook niet van pakketten. Bij het verzenden van pakketten met een inhoud, die aan bederf onder hevig is. houde men daarmede rekening. Het Centrale Girokantoor te 's-Gravenhage is niet alleen op de beide Kerstdagen, maar ook op Zaterdag 27 December en zooals van zelf spreqkt. op Zondag 28 December, dus vier dagen achter elkaar gesloten. Wenken van de politie De Commissaris van Politie te Haarlem geeft in verbapd met de nieuwe verkeersregelen nog de vol gende wenken aan de VOETGANGERS. Voetgangers moeten in beginsel gebruik maken van de voetpaden. Dat wil dus zeggen dat zij, indien eenigszins mogelijk, op het trottoir moeten loopen en niet op den rijweg. Men ziet nog te veel menschen zonder eenige reden rustig op den rijweg wandelen, terwijl een behoorlijk trottoir te hunner beschikking is. Dit is voor het rijverkeer zeer hinderlijk. De rijweg moet langs den kortsten weg en haaks worden overgestoken. Men denke er aan, eerst naar links, daarna naar rechts te kijken. Zijn er op kruis punten speciale oversteekplaatsen, dan moet de voet ganger daarvan gebruik maken. Voetgangers zijn nu verplicht bij de verkeerslichten hierop acht te slaan en mogen niet dwars door den rijdenden verkeersstroom loopen. Het spelen van kinderen op den rijweg is verbo den dus b.v. niet meer rolschaatsen op den Zijlweg of de Nieuwe Groenmarkt, zooals wel eens ge schiedde. Indien voetgangers voorwerpen vervoeren, waar door het voetgangersverkeer in gevaar zou kunnen worden gebracht, moeten zij van den uitersten rech terkant van de rijbaan gebruik maken en dan moeten zij bovendien nog rekening houden met het rijver- keer. Kinderwagentjes en invalidewagens mogen op de voetpaden worden voortgeduwd. De uitreiking van distributie-bescheiden te Haarlem Maandag de letters N. O. P. O. T. Voor de uitreiking van distributiebescheiden is het Maandag de beurt aan de letters N. O. P. Q. T. Aangezien het gebouw van den Nederlandschen Protestantenbond, Berkenstraat 10 niet meer be schikbaar is, zal voor dit stadsgedeelte de uitrei king van Maandag af geschieden in het schoolge bouw, Berkenstraat 60. Uitreiklokajen ziin dus: Noord: Berkenstraat 60 en Zocherstraat 2; Zuid: Kamperstraat 37; Centrum: St. Bavo, Smedestraat. Zinken stuiver ingevoerd 's-GRAVENHAGE, 19 December. In de Neder landsche Staatscourant van Vrijdag is opgenomen eer besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Financiën tot invoering van den zinken stuiver. Hierbij worden verschillende artikelen van de Muntwet 1901 gewijzigd en aangevuld, waarbij de stuiver in zink wordt ingevoerd Bepaald wordt o.a. dat niemand verplicht is, stuivers tot een hooger be drag dan van één gulden aan te nemen. Omtrent den beeldenaar van den zinken stuiver wordt het volgende bepaald: op de voorzijde in een vierkant het zonnesymbool en de Saksische paarden koppen, waaronder op een band het woord „Neder land". Op de keerzijde de waarde-aanduiding 5 c. op gearceerd veld, ter weerszijden golven en korenaren, benevens het jaartal en het muntteeken. De stukken hebben den vorm van een vierkant; de hoekpunten zijn afgerond. Het besluit treedt heden in werking. (A.N.P.) Een smokkelaar liet 2 H.L. tarwe in den steek De politie te Hillegom zoekt den hardlooper Op surveillance zijnde politie te Hillegom zag 's avonds een onverlichte bakfiets, bestuurd door een man. Toen de bestuurder gesommeerd werd te stop pen, sprong hij van de fiets en verdween hard loopend in de duisternis. Bij onderzoek bleek dat de kar be laden was met 2 mud tarwe, waarover de politie zich ontfermde. De bakfiets bleek „geleend" te zijn. Naar den verdwenen hardlooper wordt naarstiglijk gespeurd. EEN SMOKKELAAR DIE WEL GEPAKT WERD. Bij een door ambtena'ren van den Centralen Crisis- Contróledïenst te Hillegom gehouden controle werd te Bennebroek woonachtig persoon aangehouden die in het bezit bleek te zijn van 40 pond vet, terwijl tusschen zijn kleeding nog een ossetong verborgen was. Hij werd naar het politiebureau gebracht en al daar ingesloten. Bij huiszoeking werd nog 40 pond kaas aangetroffen, eveneens bestemd voor den sluik handel. Naar de herkomst van een en ander wordt een uitgebreid onderzoek iftgesteld. OOK EEN CLANDESTIENE SLACHTING TE HILLEGOM. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is door de politie te Hillegom een inval gedaan in een woning den Loosterweg, op vermoeden van clandestiene slachting. Inderdaad bleken er twee schapen te zijn geslacht. Vleesch en vet werden in beslag genomen, terwijl de bewoners in bewaring werden gesteld. Goederentrein bij Delft ontspoord Drie wagens ernstig beschadigd DELFT. 19 December. Gisteravond om half tien is even na den spoorwegovergang aan den Abtswoudscheweg alhier een spoorwegongeval ge beurd. Doordat een goederentrein door een onveilig signaal reed, werd deze trein op een dood spoor geleid, tengevolge waarvan een aan het einde van dit spoor gelegen stootblolc totaal werd vernield. Daarna reed de locomotief den tuin van de blok- achterswoning in. Op ongeveer 1 M. afstand van deze woning stond de locomotief stil. Behalve de locopiotief ontspoorden nog drie wa gens, die ernstig werden beschadigd. De dienst doende hoofdgeleider v. d. S. kreeg een schouder fractuur en werd door de politie naar het zieken huis te Delft overgebracht. Doordat een der masten werd geraakt, werd de electrische bovenleiding beschadigd, zoodat het spoorwegverkeer in beide richtingen werd gestag- 'd, (ANP) p haver 111 outbonnen kan ook gort «ekocht worden 's-GRAVENHAGE, 19 Decmber. De secretaris-ge neraal van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat de met „1 rantsoen haver mout" gemerkte bonnen in den vervolge, behalve op het koopen van een rantsoen havermout, havervlok ken, haverbloem, havergort, aardappelmeelvlokken of gruttenmeel (gemengd meel) tevens recht zullen geven op het koopen van een rantsoen gort, gortmout, gort- bloem, alle soorten gruttenmeel, rïjstgries en aard- appeltapioca. Te veel geld voor zijn eieren Een handelaar le Haarlem veroordeeld De Inspectie voor de Prijsbeheersching te Amster dam deelt mede: De Inspecteur voor Prijsbeheersching te Amster dam heeft den Bierhandelaar P. W. te Haarlem veroordeeld tot een boete van f 100. "W. verkocht elijk versche kippeneieren van gewichtsklasse 3 voor 12 cent per stuk, terwijl de maximumprijs waarvoor dit soort eieren verkocht mag worden s cent is. Of D UITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Daitsch weermachtsbericht. Britsche kruiser voor Alexandrië verloren gegaan. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 19 De cember. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „Bij het afweren van vijandelijke aanvallen is het op verscheidene plaatsen van het Oostelijke front tot hevige gevechten gekomen. De vijand leed zware verliezen. In weerwil van het slechte weer deed de luchtmacht aanvallen op troepenconcen traties artilleriestellingen, gepantserde strijdkrach ten en ravitailleeringswegen van den vijand. In de baai van Kola is een koopvaardijschip van mid delbare grootte door bommen zwaar beschadigd. In de Middellandsche Zee heeft een duikboot on der bevel van kapitan-leutnant Driver voor Alexan drië een Britschen kruiser van de Leander-klasse tot zinken gebracht. Een poging van een sterke Britsche formatie bom menwerpers en jagers een haven in het Westelijke bezette gebied aan te vallen mislukte gisteren met zware verliezen voor den vijand. Duitsche jagers en luchtdoelgeschut schoten twaalf Britsche vlieg tuigen neer, waaronder vijf viermotorige bommen werpers. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist". Betaling abonnementsgeld Wij" verzoeken onzen abonnés vriendelijk de bezorgers en andere incasseerders zoo eenigszins mogelijk met gepast geld te betalen. DE ADMINISTRATIE De Stuka's der zee. Een Duitsche snelboot in volle vaart. Bij de huidige wijze van oorlogsvoering heeft de snelboot haar groote waarde en practische bruikbaarheid overtuigend bewezen. (Deutscher-Verlag-Recla) Britsche troepen ontruimen Japansche vlag op de haven. Penang (Malakka-zone). TOKIO, 19 December. (D.N.B.) Op de haven van Hongkong wappert de Japansche vlag, zoo meldt Domei hedenavond uit Kauloen. De Japan sche landingstroepen zijn op het oogenblik bezig den laatsten Britschen tegenstand te breken. Het lot van Hongkong is hiermede bezegeld en naar Domei constateert is de definitieve bezetting van het eiland nog slechts een kwestie van kor ten- tijd. Reuter bevestigt in een speciaal bericht dat de Ja panners op Hongkong een landingsoperatie in aan zienlijken omvang hebben uitgevoerd. Felle gevech ten worden op Hongkong geleverd. De toestand wordt van toonaangevende zijde ernstig genoemd, ondanks intense Chineesche afleidingsaanvallen. Ook Exchange Telegraph geeft in een uit Singapore gedateerd bericht toe dat de Japanners Donderdag avond op het eiland Hongkong zijn geland. In het bericht wordt hieraan toegevoegd, dat de Britsche verliezen op Hongkong aanzienlijk zijn. Naar Radio Singapore meldt zijn de bij Singora op Malakka gelande Japansche troepen ongeveer 100 mijl opgerukt. De Britsche troepen zijn op verscheidene plaatsen tot den terugtocht gedwongen. De Britsche berichtendienst deelt mede dat het eiland Penang door de Britsche troepen is ontruimd. Naar verluidt zal de burgerbevolking op Penang blijven. Een woordvoerder van het Japansche leger heeft gisteren te Sjanghai verklaard dat met de vernieti ging van de Britsche luchtmacht op Malakka reeds dadelijk bij den aanvang van de gevechtshandelingen ook Singapore's lot bezegeld was en dat de val van die plaats nog slechts een kwestie van tijd was. Op de Philippijnen is het eerste deel van de lan dingsoperaties met succes tot een eind gebracht. Het tweede bevindt zich thans in voorbereiding. Daar over zijn binnenkort berichten te verwachten. Uit Washington meldt de Britsche Berichtendienst dat het ministerie van Oorlog bekend heeft gemaakt dat de laatste 24 uur in het gebied der Philippijnen een aanzienlijke toeneming der vijandelijke activiteit in de lucht en te land valt waar te nemen. Zware bomaanvallen zijn gedaan op Manilla en boven de stad Ilo-Ilo op het eiland Panay. Blijkens een D.N.B.- bericht uit Rio de Janeiro wordt uit Manilla gemeld, dat meer dan dertig Japansche vliegtuigen Donderdag anderhalf uur lang Ilo-Ilo hebben gebombardeerd, waarbij verscheiden installaties in brand geraakten. SINGAPORE OF DE PHILIPPIJNEN. NEW-YORK, 19 December. (D.N.B.) De Ameri- kaansche radiospreker, Swin heeft voor den New- Yorkschen omroep gezegd: Aangeduid is dat men wel licht de beslissing zal moeten nemen om of wel Sin gapore, of wel de Philippijnen te redden. Wanneer een van beide wordt opgeofferd, is het wellicht mogelijk het ander te behouden. De vraag is nu wat belang rijker is. Ook een Engelsche radiospreker heeft dien zelfden nacht de bange vraag gesteld: De Philippijnen of Singapore? Uiteraard verklaarde hij dat Singa pore belangrijker is. want wanneer Singapore valt, verkeert Indië'in het grootste gevaar. Misschien ech ter zullen de Japanners spoedig, dank zij hun supe rioriteit, de beslissing nemen: Singapore en de Phi lippijnen voor Japan. De Londensche „Times" schrijft: Het verlies van Hongkong moet de kracht der Japansche strijdkrach ten in andere gevechtszónes, zooals bijv. tegen Ma lakka, de Philippijnen, de Birma-route, Birma zelf of tegen de Oost-Indische eilanden vergrooten. Het ver lies van Penang is, zij het ook „niet zoo erg als dat van Hongkong" toch ernstig genoeg. Het biedt den Japanners een steunpunt aan den Indischen Oceaan en vergroot het gevaar voor Singapore. Men moet, aldus het blad, ook verder ernstige ongerustheid ge voelen over den algeheelen toestand in Oost-Azië tot „definitief een einde kan worden gemaakt aan de2e golf van Japansche successen". De aanvallen op de Philippijnen TOKIO, 20 December (D.N.B.) De marine-a fdee- ling van het keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend, dat bij een aanval van vier jagers van het Japansche marineluchtwapen op een vijandelijk luchtsteunpunt in Belmonte op de Philippijnen op 19 December zes groote vliegtuigen zijn neergeschoten en nog vijf met mitrailleurvuur in brand zijn geschoten. Bovendien wordt bekend dat bij den luchtaanval van 18 Decem ber op het vijandelijke steunpunt van Ilo op het eiland Panay twee groote vliegtuigen vernield, vliegtuig hangars in de luchtgevlogen en een olie-opslagplaats in brand gestoken zijn. Voorts heeft het watervlieg tuig van een Japansch oorlogsschip op 17 December een vijandelijken bommenwerper en een watervlieg tuig neergeschoten. üe strijd om Hongkong TOKIO 20 December (D.N.B.) Na de succesvolle landing op het eiland Hongkong zijn de Japansche troepen, naar Domei meldt, er thans mede bezig de Britsche strijdkrachten onschadelijk te maken, welke nog den verdedigingsgordel tusschen Mount Davis in het westen en Mount Sywan op het oostelijk deel van het eiland bezet houden. De Britsche troepen die zich hebben teruggetrokken naar de stellingen rondom Victoria Park. Victoria City en Stanley Point, bieden nog steeds weerstand. Geweldige branden woeden in verschillende deelen van Victoria City. Duff Cooper over den toestand op Malakka STOCKHOLM, 20 December. (A.N.P.) De Britsche Nieuwsdienst meldt uit Singapore_ dat Duff Cooper in een radiorede heeft verklaard: .Ik heb hedenavond ernstige berichten. Onze troep'en zijn gedwongen in het Noordwesten van Malakka terug te trekken en aangezien Penang daarmede wordt blootgesteld aan een aanval en wij niet voldoende troepen over heb ben om daar een garnizoen te leggen, is het noodza kelijk geworden 't meerendeel der civiele bevolking te evacueeren. Wij willen niet blind zijn tegenover den ernst van den toestand of de moeilijkheid van de taak, die ons wacht. Wij willen openlijk toegeven dat de Japanners tot dusver uiterst succesvol zijn opge treden". CHINEESCH DIPLOMAAT IN KAULOEN GEVANGEN GENOMEN. NANKING, 20 December (D.NB.) Dr. P. W. Yen. die vroeger ambassadeur van Tsjoengking in Berlijn en Moskou, zou Vrijdag in Kauloen door Japansche troepen gevangen genomen zijn, zoo verluidt in Nanking. In welingelichte kringen al hier neemt men aan dat in Honkong nog verscheide ne hooggeplaatste Tsjoenkingpersoonlijkheden ver borgen zijn, al zou het ook in de eerste dagen der belegering aan eenigen gelukt zijn des nachts per vliegtuig te vluchten VERDUISTEREN 20 Dec. van 17.28 tol 9.48 Maan 21 Dec. op 11.52, 21 Doe. onder 21.57 21 Dec. van 17.28 tot 9.48 Maan 22 Dec. op 12.25, 22 Dec. onder 22.49

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1