Witte boonen. Italiaansch weermachtsbericht I Hevige gevechten in Noord-Afrika. Britsche aanval aan het front van Bardia en Solloem afgeslagen. HOME, 19 Dec. (Stefani). In zijn weermachtbe- richt no. 565 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: „Hevige gevechten zijn gaande in het Oostelijke deel van de Dzjebel in Cyrenaïca rondom Derna, waar de vijand, met den steun van uit Egypte aangekomen nieuwe pantserstrijdkrachtcn, zijn druk op de troepen van de as verscherpt die strijden mot een voorbeel dige vasthoudendheid. Aan het front van Bardia en Solloem: activiteit van dc artillerie. Een aanval van pantserwagens werd afgeslagen. Italiaansche en Duit- sche luchtformaties ondernamen met voortreffelijk resultaat bombardementen in duikvlucht op colonnes die zich op marsch bevonden. De vijand verloor der tien vliegtuigen. Vier daarvan werden neergehaald door onze jagers, zeven door Duitsche jagers en twee door het luchtdoelgeschut. Drie Italiaansche vliegtui gen worden vermist. In den middag van 17 December vielen eskaders torpedovliegtuigen -in achtereenvol gende golven in de wateren van Cyrenaïca belangrijke Engelsche vlootstrijdkrachten aan. t)rie kruisers wer den getroffen. Gisteren werd nog een kruiser door de torpedo's van onze vliegtuigen nabij Malta geraakt. Duitsche torpedovliegtuigen hebben op hun beurt een grooten vijandelijken kruiser geraakt die in brand vloog. Twee van onze torpedovliegtuigen zijn niet op hun steunpunten teruggekeerd. Andere keerden te rug met aan boord dooden en gewonden. Tijdens den laatsten aanval op Tarente zijn zes vijandelijke vliegtuigen omlaag geschoten, zooals de vijand zelf toegeeft en dus niet drie machines, zoo als was bekend gemaakt in het Italiaansche weer- machtbericht no. 562". HEVIG VERZET WORDT AAN DEN ENGELSCHEN OPMARSCH IN LIBIë GEBODEN. Het D.N.B. verneemt uit Rome: Als aanvulling op het Italiaansche weermacht- bericht van Vrijdag wordt er van bevoegde zijde op gewezen dat de strijd aan het Libische front zoo wel bij de vooruitgeschoven posten als bij de meer achterwaard liggende stellingen met onverminder de hevigheid en hardnekkigheid wordt voortgezet. Op het oogenblik zijn aan het Libische front he vige gevechten gaande. De vermelding van Derna in het weermachtbericht moet niet worden opge vat in den zin van groote territoriale successen der Engelschen. Bij den bewegingsoorlog in het woes tijngebied mag aan afzonderlijke geografische plaatsen geen bijzondere beteekenis gehecht wor den. De vermelding van Bardia en Solloem toont aan dat de formaties der asmogendheden den En gelschen opmarsch hevig verzet bieden. Voorts wordt erop gewezen dat door de gevechten in de Middellandsche Zee sterke Engelsche vloot- en luchtstrijdkrachten worden vastgehouden, die door de Eagelschen aan een ander front zouden kunnen wordt® gebruikt. De Engelsche overval op Timor „Daad van zeeschuimerij zonder weerga", constateert men te Berlijn Het A.N.P. meldt uit Berlijn d.d. 19 December: Met het oog op den overval op het Portugeesche gedeelte van het eiland Timor door Australische en Neder- landsch-Indische troepen ziet men in politieke krin gen der hoofdstad met belangstelling de zitting van het Portugeesche parlement tegemoet, welke vandaag ge houden wordt. In deze kringen is men van meening dat Engeland zich bedient van hoogst doorzichtige argumenten om zijn optreden te motiveeren, dat hier beschouwd wordt als een daad van zeeschuimerij zonder' weerga. Er bestaat, naar men hier verklaart, in het geheel geen twijfel- erover dat de door Engeland en Amerika in de wereld verspreide geruchten over een zooge naamde bezetting van de. Portugeesche bezitting Macao door Japan; geruchten, welke onmiddellijk door Portu gal en Japan zijn tegengesproken den overval op Portugeeseh-Timor psychologisch moesten voorberei den. Het optreden van Engeland moet, volgens de op vattingen alhier, dés te meer verwondering wekken, daai* Portugal niet alleen neutraal is, doch zelfs met Engeland een bondgenootschap heeft, welk land thans gebieden van dezen bondgenoot door middel van ge wéld in bezit noemt. Zooals gebruikelijk zal Engeland ook dezen roof wel vergezeld doen gaan van de verklaring dat na het verdwijnen van strategische of andere noodzaken het eiland ontruimd zal worden. De Engelsche geschiede nis levert, zoo verklaart men in de hoofdstad, genoeg voorbeelden op, niet in het minst dat van Gibraltar, aan de hand waarvan men de geloofwaardigheid van dergelijke en soortgelijke toezeggingen kan afmeten. JAPANSCH COMMENTAAR. Het officieele Japansche persbureau Domei meldt: Kringen die in nauw contact staan met' de regeering en commentaar leveren op den gewelddadigen over val op Portugeesch Timor door Australische en Neder- landsch-Indische troepen, kenmerken dit optreden als een nieuw voorbeeld vooi de flagrante schending der neutraliteit tegenover zwakkere landen. Dezelfde kringen verklaren, dat dc misdadige verdraaiing door Groot-Brittannië van het Japansche motief, toen Japan in overleg met de autoriteiten aldaar langs vreedzamen weg Thailand en Fransch Indo China binnenkwam, goed past bij Groot-Brittannië's voort durende miskenning der neutraliteit van onverdedig de landen. Voorts wijzen deze kringen erop dat Groot-Brittannië op gelijke wijze de neutraliteit van Irak en Iran geschonden heeft, waarbij het voorgaf zich tegen eventueeie bedreigingen te moeten be schermen. „De onjuiste berichten die Reuter over de zooge naamde bezetting van Macao en van Portugeesch- Timor door Japansche strijdkrachten heeft gepubli ceerd. toonen aan dat men Reuter-berichten niet meer kan vertrouwen", zoo verklaarde de woordvoerder der regeering. Over den overval van Portugeesch-Timor waren, naar de woordvoerder mededeelde, te Tokio nog geen officieele berichten ontvangen Hij zeide dat echter volgens berichten uit Timor dagelijks vijandelijke vliegtuigen boven het eiland waargenomen konden worden. Wat betreft het Reuter-bericht over de zoogenaamde bezetting van Macao, zag de woordvoerder zich ge noodzaakt dit bericht op de meest krachtige wijze tegen te spreken. Van Japansche zijde heeft men er niet aan gedacht, zoo verklaarde de woordvoerder der regeering verder, den status van Macao te verande ren. Overigens kan in dit verband geconstateerd wor den, dat de Portugeesche regeering tegenover Japan een geest van samenwerking toont. Conferentie van Amerikaansche presidenten te Rio de Janeiro BUENOS-AIRES. Het D.N.B. meldt: Volgens berichten uit Washington is het begin der confe rentie van Amerikaansche presidenten te Piio de Janeiro op 15 Januari bepaald. De Pan-Ameri- kaansche Unie is Donderdag onder voorzitterschap van Cordell Huil bijeengekomen en zal het pro gramma voor de conferentie vaststellen. Aangeno men wordt dat dit program geen discussie over mi litaire steunpunten zal bevatten. Op de conferentie zullen' twee hoofdpunten wor den behandeld, waarvan het een maatregelen ter verdediging van hel halfrond betreft en het an dere maatregelen van economischen aard en om trent algemcene samenwerking. Andere punten dei- agenda hebben betrekking op tegenmaatregelen tegen revolutionnaire elementen en maatregelen, die in de verschillende Amerikaansche landen genomen zullen worden ten aanzien van Duitsche, Italiaansche en Japansche burgers. Wat de samenwerking tusschen de verschillende Amerikaansche landen betreft, zal wellicht worden gepoogd de Iberische landen te nopen tot afstand van iedere export naar „vijandelijke" landen. Tevens zal men pogen te bereiken dat alle landen hun hulpbronnen in haar geheel ter beschikking zullen stellen en de productie van grondstoffen en andere voortbrengselen uitbreiden, voor zoover deze noodig zijn voor voortzetting van den oorlog door het halfrond hetgeen vooral geldt voor koper, ijzer, mangaan en lood. Aangenomen wordt, dat de kwestie der marine- en luchtbases in een geheime zitting zal worden behandeld. 20km El.Heloea Boe Sfafi o Habata wegen KaravaanwegQp) kaart van pelt DE VESTING BARDIA VRUCHTELOOS AANGEVALLEN. Alhoewel de Britsche strijdkrachten in het gebied der Marmarische woestijn numeriek in de meerder heid zijn is het aanvallenden groepen niet gelukt de vesting Bardia binnen te dringen. Tusschen Bardia en Solloem moesten de Britten wijken voor de leven dige bedrijvigheid der Italiaansche artillerie. Pogingen om den Halfaya pas te overmeesteren mislukte; deze bergengte geeft rechtstreeks toegang tot het stra tegisch punt Solloem dat eveneens als Bardia nog steeds stand blijft houden tegen de aanhoudende aanvallen der Britten. De bezetting van Portugeescb Timor 's-GRAVENHAGE, 19 December 1941. In ver band met de berichten, die over de bezetting van Portugeesch Timor zijn gepubliceerd, werd ons heden van bevoegde zijde gezegd, dat blijkbaar reeds een groot gedeelte van de Portugeesche bezitting is bezet. Ook is de verbinding Portugal-Timor verbroken. Dit wijst, erop, dat de bezetting voortschrijdt. Niet on waarschijnlijk zijn er bij de bezettingstroepen ook eenheden van het Nederlandsch-Indische leger. Het ligt voor de hand, dat zij erbij zijn, wgnt de bezet ting zal wel van het Nederlandsche gedeelte van Timor af geschied zijn. De bezetting werd gequalificeerd als een daad van geweld, die vermoedelijk van verre strekking zal blij ken te zijn. Van Engelsche zijde is de bezetting van Timor blijkbaar reeds sedert geruimen tijd voorbe reid en heeft men naar voorwendsels om ertoe over te gaan gezocht. Volgens berichten uit Engelsche bron, die al van eenigen tijd geleden zij'n, liep de Portugee sche bezitting Macao gevaar, of was zij zelfs reeds bezet. Dit is toen van Japansche en Portugeesche zijde met den meesten nadruk tegengesproken. Er was, zoo werd erbij gezegd, niet de minste aanwijzing, dat het werd bedreigd- Vervolgens is het Engelsche aanbod aan Portugal gekomen om Timor in bescherming te nemen, dat zooals men zich herinnert, beleefd maar zeer beslist van de hand is gewezen. Dit alles ziet er naar uit, dat men naar buiten heeft willen suggeree- ren alsof er met de Portugeesche bezittingen in Oost- Azië wel eens iets zou kunnen gebeuren en dan spe ciaal met Timor. Dat de Engelschen Timor graag in bezit wilden heb ben liet zich begrijpen want het ligt als het ware als een brug tusschen Java en Australië, op een strate gisch punt dus. Hierom niet minder is aldus onze zegsman de bezetting een nieuwe verkrachting van het volken recht, die zich aansluit bij dergelijke daden, die het Britsche rijk eerder voor zijn rekening heeft genomen. Pantserslagen - Springende granaten - oprukkende infanterie Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage Vrijwilligers in de S.S. Standarte Westland De burgemeester van Haarlem brengt ter alge- meene kennis, dat ter gemeente-secretarie, 2e afdeeling, inlichtingen zijn te verkrijgen omtrent plaatsing als vrijwilliger in de S.S. Standarte Westland. Aldaar zijn tevens inschrijvingsformu lieren voor deze vrijwillige dienstneming ver krijgbaar. BAARN, 19 December. Een ultgebrelden bon- nenzwendel, waarbij het gaat om drieduizend bo terbonnen, is de Crisiseontröledienst, in samenwer king met de Haagsche politie, op het spoor ge komen. Het had namelijk ïeeds lang de aandacht ge trokken, dat er zoowel in Den Haag als te Amster dam een groote handel in boterbonnen plaats vond, waarbij men eerst niet kon nagaan, van waar deze bonnen kwamen. Nasporingen brachten evenwel het licht, dat als plaats van herkomst moest worden aangenomen de gemeente Soest. Een inwoner van Soest, zekere D. H. H. is ge arresteerd. Hij heeft verklaard de bonnen te hebben gevonden op het distributiekantoor te Soest, doch daar vermist men geen pak boterkaarten. Inmiddels Is gebleken, dat er te Amsterdam ongeveer 600 van deze boterbonnen zijn verhandeld, hoofdzakelijk aan bakkers en banketbakkers. H. is naar Amsterdam overgebracht. (ANP) Dr. ED. REESER houdt een causerie over FRIEDEMANN BACH op Zondag 21 DEC. a.s. 's middags 3 uur in de Muziekzaal van REST. BRINKMANN, GR. MARKT Toegangsbew, a 0.60 verkr. bij BOEKH. II. DE VRIES, Telefoon 10785 en aan de zaal. (Een jongeman die met een jonge dochter wou trouwen, kreeg hier voor toestemming van den vader van het meisje op voorwaarde dal hij dezen een zak witte boonen zóu bezorgen. De jongeman stal de boonen en werd veroordeeld tot een boete van 75 gulden) Het pad der liefde kan niet steeds Uitsluitend over rozen leiden, Al wist u dat waarschijnlijk reeds, 'k Moet er nog eens een woord aan wijden. Een jonge man wou, heel normaal, Een jonge vrouw zijn bruidje maken, En bracht dit minzaam ideaal .Correct bij haar papa ter sprake. Papa had er wel ooren naar. Maar vóór hij zich bereid ging toonen Had hij toch één conditie klaar: Bezorg mij een zak witte boonen. Een soort van bonus zoo gezegd, Of, als u wilt, bónificatie, Den jongen minnaar opgelegd Als tegen huwelijksprestatie. Het heeft iets van een sprookje weg, Een prins met d' opdracht van een koning. Als proef van moed en overleg En het prinsesje als belooning. Maar sprookjes zijn wat uit den tijd, En opdrachten gemeenlijk nuchter, En dan is ook de overheid Bij zulke dingen veel geduchter. Toen hij geen boontjes krijgen kon En liefdessmart niet kon verkroppen Geviel het dat zijn hart verzon, Zijn eigen boontjes niet te doppen. Hij stal ze uit een boerderij. Zoo, zonder recht en zonder bonnen, Hij was er spoedig af en bij, 't Werd: zoo gewonnen, zoo geronnen Toen boontje om zijn loontje kwam Was 't eindje van het lied een boete, De vader zal 't zonder een gram Aan witte boonen stellen moeten Zoo liep de jongeman er in, Maar mooglijk komt het zoo in orde, Dat zijn opofferende min Voor 't meisje nog een-plus zal worden. P. GASUS. EERE TENTOONSTELLING VAN OSCAR MENDLIK'S SCHILDERIJEN TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 19 December. In de kunstzaal E. J. Wisselingh en Co. aan het Rokin te Amster dam ls ter gelegenheid van zijn zeventigsten ver jaardag een eere-tentoonstelling ingericht van wer ken van Oscar Mendlik, den in Hongarije geboren schilder, die sinds veertig jaren in Nederland woont. Deze tentoonstelling, welke een vijftigtal van de indrukwekkendste doeken voornamelijk zeege zichten van Mendlik omvat en welke een zuiveren indruk geeft van het groote talent van den schilder, is Vrijdag met een inleiding door mr. J, Baart de la Faille geopend. (Adv. Ingez. Med KRUISWEG 49 - TELEF. .11532 (Adv. Ingez. Med.) GEEF HAAR, OOK HEM met Kerst 'n Artistiek Portret „RICHE FOTO ART" 69 GROOTE HOUTSTRAAT TELEF. 13472 (Adv. Ingez. Med.) DE SUBSIDIES VOOR \VERKLOOZENKASSEN. 's-GRAVENHAGE, 19 December. Aangezien het in het voornemen ligt, dat van 1 Januari 1942 af geen subsidie meer zal worden verleend aan ver- eenigingen met werkloozenkas, die niet zijn aange sloten bij het N.V.V. heeft de secretaris-generaal van het departement van sociale zaken een wijziging aangebracht in het werkloosheidsbesluit 1917, waar bij bepaald wordt, dat voortaan het recht op sub sidie kan worden ingetrokken, wanneer de belang hebbende verceniging niet is aangesloten bij een door genoepiden secretaris-generaal erkende vakcentrale. (A.N.P.) ö^adio !£xagxamma ZONDIG 21 DECEMBER 11)41. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 B. N. O. Nieuwsberich ten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de jeugd. 0.30 Gra- mofoonmuziek. 10.45 Utrechtse!) Stedelijk Orkest en solist (opn.). 11.30 Meisjeskoor ,,De Krekels". 12.00 Frans Wou ters en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13 00 Gramofoonmuziek. 13.05 Nederlandsch Ver bond voor Sibbekunde. Wie en wat waren onze voor ouders. 13.20 Viool en piano. 14.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 14.40 Accordeonvereniging Aalsmeer". 15.00 John Kristel en zijn orkest. 15.45 Operette „Die lustige Witwe". 16.50 Gramofoonmuziek. 17.00 Zondagmiddagscabaret. 17.45 Solistenconcert. 18.20 Sport van den dag. 18.50 Gramofoon muziek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 „Van wintersche vreugden en ongeneugten", muzikaal programma. 20.15 Gramofoonmuziek, 20.45 Radiotooneel. 21.30 Gramofoonmu ziek. 21.45 B. N .O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Engel sche uitzending: An American sees Holland. (Voor de Radio-Centrales: Gramofoonmuziek). 22.15 Amusements orkest en soliste (opn.). 22.55—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 301.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 B N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Vroegdienst. 10.00 Gramofoon muziek- 10.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 11.45 Gramo foonmuziek. 12.00 Cyclus „God en het kwaad in de wereld" (opn.). 12.15 Solisten, koor en omroeporkest. 12.45 B. N. O. Nieuws-, en economische berichten. 13.00 Ramblers en solist. 14.00 Bespreking van de Symphonia reeks. 14.15 Omroep-Symphonie-órkest, solist en gramofoonmuziek. 16.00 Historische banden, onbekende facetten van Neder- land's Geschiedenis. 16.30 Claveclmbelvoordracht. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gramofoonmuziek. 17.30 Voor dracht. 17.45 B. N. O. Nieuwsberichten en sportuitslagen. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Zang en instrumentaal ensemble. 18.30 Onze Nederlandsche taalclub. 19.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.20 Gramofoonmuziek. 19.45 De spiegel van de week 20,00 Gramofoonmuziek. 20.15 Vier-handige pianovoordracht. 21.00 Causerie: „Naar Oostland willen wij rijden". 21.15 Sinding-Herdenkings-programma. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10 Gramofoonmuziek, 22.15— 24.00 Zie Hilversum I. MAANDAG 22 DECEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramo foonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmu ziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Zang, piano en gramofoonmuziek. 12.25 Nederlandsch Kamerorkest en solistet (opn.)) 12,40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Het Nationale trio. 13.45 Orgelconcert en zang, 14.15 Salonorkest, 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Kinderkoor Zanglust. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 18.00 Landmans lust. 18.30 Frans van Cappelle en zijn Musette-orkest en soliste. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Rotterdamsch Philharmonisch or kest, solist en gramofoonmuziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Things worth knowing about Holland" of gramofoon muziek. 22.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. .7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelspel (opn.). 10.40 Tweegesprek over de nieuwe ziekenzorg. 10.50 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 11.30 Reportage. 11.40 Viool en piano, 12.00 John Kristel en zijn orkest en solist. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.05 Otto Hendriks en zijn orkest, 14.00 Het Arnhemsch Strijkkwartet. 14.35 Gramofoonmuziek. 15.00 Melodisten en solist. 15.45 Voor dracht. 16.00 Sylvestre Trio. 16.45 „Noorwegen", muzikaal programma. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beurs berichten. 17.30 Pianovoordracht. 18.00 Omroeporkest en solisten. 19 00 Actueel halfuur. 19.30 Ramblérs. 19.45 Politiek weekpraatje. 20.00 Ramblers. 20.15 Gramofoonmuizek. 20.45 Muzikale actualiteiten van de week. 21.00 Ensemble „De Kwintslag". 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramo foonmuziek. 22.10—22.15 Avondwijding. Aan het Oostfront. Duitsche infanteristen, goed beschut tegen de koude en geca moufleerd tegen den vijand, wachten op het bevel tot den aanval. (Orbis-Holland) Bij den Suunojoki-waterval, Noordelijk van Petroskoi, waren de Sovjets met den bouw van een dam in de rivier begonnen. Dit gebied bevindt zich thans in handen van de verbonden legers. (Suomen-Holland) Ir 'acteur: C. J. v. Tilburg, Heemstede, rdacttur O. N. Lcenders, Heemstede. Met de „vierschaar" door het grasland. De tractors der Nederlandsche Heide maatschappij zijn aan het werk gezet, om den zwaren grond, die van grasland in vruchtbaren teeltgrond veranderd moet worden, te scheuren. De meeuwen, belust op voedsel, volgen de machine op den voet. (Pax-Holland-De Haan-c) Ais documentatie van de tentoonstelling der inzendingen op de „boerderij"- prijsvraag voor het Amsterdamsche Bosch wordt in het Stedelijk Museum te Amsterdam een collectie karakteristieke koppen geëxposeerd. (Pax-Holland-De Haan-C)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2