Molest verzekeringen PROF. J. H. JURRES KORT NIEUWS. 'Jég.esL ABDIJSIROOP GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN Kunsthandel £&ieitUiaC(k Gedistingeerde Kerstgeschenken NASSAU-BANK N.V. Optreden van de Duitsche luchtmacht aan Oostelijk front Bolsjewistische verliezen in den centralen sector Het D.N.B. meldt: Ondanks de veranderlijke koude temperaturen en plaatselijke sneeuwstormen, die een bijzondere vliegtechniek vereischen, hebben, naar het D.N.E5. van militaire zijde verneemt, sterke formaties Duit- sche gevechtsvliegtuigen en Stuka's aan alle dee- len van het Oostelijk front den vijand aangevallen. De aanvallen werden gedeeltelijk m scheervlucht ondernomen en richtten zich wederom op stellin gen en troepencolonnes, alsmede op ravitailleerings- wegen en opslagplaatsen der bolsjewisten. Tot Donderdagavond werd van het centrale deel van het Oostelijk front de vernietiging gemeld van zes bolsjewistische pantserwagens en 40 automobie len. Bij 15 graden vorst en lichten sneeuwval ont wikkelden zich op 18 December in den centralen sector van het Oostelijke front vrij hevige ge vechten. De vijand ging in vele sectoren voort met het uitoefenen van druk en probeerde in achtereen volgende golven in de Duilsche linies binnen te dringen. De bolsjewisten ondersteunden hun aan vallen door gebruik te maken van krachtige artil lerie- en pantserstrijdkrachten. Waar het hun ge lukte kleine plaatselijke successen te behalen, wer den zij afgesneden én werd de toestand door te genaanvallen van de eigen infanterie hersteld. Daar de Duïtsche troepen de bolsjewieken met gecon centreerd vuur ontvingen, waren de verliezen van laatstgenoemden op 19 December zeer aanzienlijk. In den sector van een bataljon infanterie bleven na het afslaan van een krachtigen aanval meer dan 600 doode bolsjewieken op het slagveld achter. Ook tegenover een pantserdivisie verloor de vijand, zonder een succes bij den aanval te behalen, 560 dooden. De artillerie van het Duitsche legei zette op 18 December de beschieting van belangrijke militaire doelen in Leningrad met goede uitwerking voort. Verscheidene kazernes,, een munitie-opslag plaats en ook werkplaatsen kregen treffers, die nieuwe schade aanrichtten. T)K TOREN' VAN HET POLITIEBUREAU. De toren van het politiebureau te Haarlem staat reeds eenigen tijd in de steigers. Naar wij vernemen betreft dit uitsluitend onderhouds- en herstellings werken. Het is alweer bijna een kwart eeuw geleden, dat hier ter plaatse alle lijnen van het Haarlemsche telefoonnet bijeenkwamen en groote rekken met honderden isolatoren hier waren aangebracht. Dat was in den tijd. dat Haarlem nog een bovengrondsch net had. Menigeen zal zich dit merkwaardige gezicht nog herinneren en beamen, dat er ook in dit op zicht in vijfentwintig jaar wel iets veranderd is! Slachtoffers der duisternis? ROTTERDAM. December. Uit de Rotter- damsehe Schie heeft de rivierpolitie opgehaald het stoffelijk overschot van den 60-jarigen J. A. Bos. die sedert gisteren werd vermist. Hij moet in de duister nis te water zijn geloopen. I'il een der TCatendrechtsche havens is heden hel: lijk opgehaald van den 53-jarigen M. Stoorvogel. Uit de Veerhaven is opgehaald het stoffelijk over schot van den 53-jarigen caféhouder A. Fontaine, die reeds sedert 24 November werd vermist. Tenslotte heeft een baggermolen in de Nassau- havc-n het lijk van een man naar boven gebracht BEDUM, 20 December. Gisteravond was de 19- jarige mej. J. Dusseljee, wonende alhier, bij kennis sen op bezoek. Zij was niet op de fiets. Toen zij om elf uur nog niet thuis was, vreesden haar ouders het ergste. Een onderzoek werd ingesteld en vannacht om half drie werd haar lijk door de marechaussée drijvende in het Boterdiep gevonden. Controle op post- en sierduiven 's-GRAVENHAGE. December Het A.N.P. meldt: Zooals bekend is iedere duivenhouder ingevolge arti kel 4 van de verordening no. 140'1941 verplicht een lijst van zijn duiven in drievoud aan den burgemeester der gemeente, waar de duiven worden gehouden, ter af stempeling over te leggen. Model hoklijst-formulieren, zoowel voor de houders van sierduiven als voor post- duivenbezitters worden ten gemeentehuize of op de politiebureaux tegen een gering bedrag beschikbaar gesteld. Deze hoklijsten dienen naar waarheid te worden in gevuld met vermelding van het aantal in het hok aan wezige vogels, de ringen en verdere bijzonderheden. Een exemplaar moet te allen tijde in het hok duidelijk zichtbaar zijn opgehangen, voorzien van de handteeke- ning van den eigenaar. Zonder deze is de lijst ongeldig. Het is den eigenaar ten strengste verboden op deze hoklijst eenigerlei verandering aan te brengen. Alle veranderingen in den op de hoklijst vermelden voorraad duiven, die in goed afgesloten hokken moe ten worden bewaard en onder geen omstandigheden mogen uitvliegen, moeten onmiddellijk ten gemeente huize worden aangegeven, onder overlegging der lijst. Sterft een duif. dan moet de poot waaraan de ring is bevestigd, bij het eerste gewricht worden afgesne den en met den ring bij den burgemeester worden in geleverd. Tot slot wordt in herinnering gebracht, dat het hou den van duiven verboden is op schepen en woonwa gens, aan personen die Jood zijn of als Jood worden aangemerkt en aan buitenlanders en staatloozen. Ten opzichte van de buitenlanders geldt dit verbod niet voor personen, die de nationaliteit bezitten van het Duitsche Rijk, van het protectoraat Bohemen en Mora- vië of van een der met het Duitsche rijk verbonden staten, alsmede Belgische en Fransche burgers die in Nederland wonen en lid zijn van het Nationaal Ver bond van Ned. Postduivenhouders of den Nederland- schen Bond van Sierduivenfokkersvereenigingen. Hij die opzettelijk of door zijn schuld in strijd met deze voorschriften handelt, wordt met zware straffen bedreigd. OOK HUISDUIVEN VALLEN ONDER DE DUIVENCONTRöLE. 's-GRAVENHAGE, 19 December. Als gevolg van daaromtrent gestelde vragen heeft de Höhere Wehr- macht Nachrichten-Offizier bekend gemaakt, dat ook de zoogenaamde „huisduiven", die door sommigen, vooral ten plattelande. in een kooi of hokje binnens huis worden gehouden, onder de bepalingen van de controle op post- en sierduiven vallen. De houders van huisduiven dienen lid te zijn van den^Nederlandschen Bond van sierduiven-fokkers- vere'enigingen, van Beverningklaan 36, te Gouda. Wil men als bezitter van huisduiven niet in moeilijkheden geraken, dan diene men met het bovenstaande reke ning te houden. De controle op ijzer- en staalverbruik Het ANP meldt: De voorschriften inzake bespa ring op ijzer en staal wordt vrij behoorlijk nage leefd. Er zijn echter soms eenige overtredingen. Af val van ijzer (schrot) moet b.v. door de bedrijven, waarin het ontstaat, zoo spoedig mogelijk worden verkocht, opdat het snel ter beschikking komt van de schrot verwerkende industrie. Plet schrot mag b.v. niet. uit speculatieve overwegingen worden vast gehouden. Wordt overtreding niettemin geconsta teerd, dan wordt de overtreder verplicht onmiddel lijk te verkoopen. wil hij zich niet aan scherper maatregelen blootstellen. Als regel heeft men dan van zijn lange wachten geen voordeel, maar wel na deel, omdat op zeer korten termijn moet worden verkocht en bij dergelijke geforceerde verkoopen de gelegenheid ontbreekt de gunstigste voorwaarden te bedingen. Ook overtredingen van anderen aard doen zich voor. Zoo was aan het rijksbureau gebleken, dat een aantal fabrikanten de hand lichtte met de voor schriften om zooveel mogelijk ijzer en staal te be sparen. Daartoe was de productie van een groot aantal minder belangrijke artikelen verboden dan wel tot een bepaald percentage van het basisjaar beperkt. Proces verbaal volgde voor de overtreders. Hetzelfde overkwam hun. die toewijzingen mis bruikten om bewijzen voor overdracht uit te schrij- van tot groote hoeveelheden dan waartoe ze ge machtigd waren. Strafbaar werden eveneens geacht degenen, die de voorschriften niet naleefden, welke ten doel hadden om voor de uitvoering van Duitsche orders het benoodigde materiaal van Duitsche zijde beschikbaar te doen stellen. Ernstiger nog waren de gevallen van aflevering van ijzer en staal zonder bewijzen van overdracht, zulks met den opzet partijen van dat materiaal tegen zeer hooge prijzen te verkoopen. Op deze wijze werden zoowel de distributie als de prljsvoorschrif- ten overtreden en werd de kettinghandel in de hand gewerkt. Hiertegen werd scherp opgetreden. Reeds zijn in den loop van het jaar 1941 niet min der dan 6000 onderzoeken ingesteld. menigmaal moest toi: vervolging worden overgegaan. I-let. ligt in de bedoeling de contrOle intensiever ter hand te ni-men. waardoor stipte naleving van de voorschrif ten mug worden verwacht. Dc luisterwedstrijd voor de actie der Kinderpostzegels 's-GRAVENHAGE, 18 December. De Centr Prop. Commissie voor de Weldadigheidspostzegels schrijft: Gelijk reeds eerder gemeld, zal op Tweeden Kerst dag des middags van 13 40 tot 14 uur een groote luis terwedstrijd door den Nederlandschen omroep worden uitgezonden ten behoeve van de actie voor de kin derpostzegels. Gedurende deze twintig minuten zal een dierenfabel getiteld: „Ik wou zoo graagwor den gegeven, welke samengesteld is door den heer Toon Rammelt te Amsterdam, die dergelijke luister wedstrijden herhaaldelijk verzorgde voor den K R.O. In het hier genoemde spel treden, naast een ver- haler, elf dieren op, die niet met name genoemd wor den. Het is de taak van de luisteraars te raden welke dieren dit zijn. De namen moeten onder elkander ge noteerd worden. De voorletters van de dieren vormen, in de volgorde waarin zij zijn opgeschreven, een woord, dat ingezonden moet worden aan een nader voor den microfoon te melden adres. Dit woord moe ten de luisteraars inzenden op een briefkaart met ten minste 2 kinderpostzegels van 5 cent Voor dezen luisterwedstrijd heeft de Centr. Prop. Comm. een groot aantal bijzondere prijzen verkregen. Allereerst zijn er twee hoofdprijzen. Deze bestaan uit: een halfjaar gratis abonnement op de Nederlandsehe Spoorwegen 2e klasse en een half jaar gratis abonne ment 3e klasse. Deze abonnementen kunnen in het jaar 1942 op een datum ingaan naar keuze van» de(n) wlnnaar(es). Zij zijn voor overdracht vatbaar, d.w.z voor iemand, die er geen gebruik van kan of wenscht te maken, bestaat de gelegenheid, dezen prijs aan een ander door hem (haar) aan te wijzen persoon over te dragen. Deze prijzen zijn echter niet in geldswaarde in te wisselen, Verder zijn er zeer vele andere mooie prijzen. De trekking van deze prijzen zal in de eerste helft van de maand Januari onder toezicht van een Ara- sterdamschen notaris geschieden. Nuttig een maaltijd op een goede manier 's GRAVENHAGE 18 December. Het Voorlichtings bureau van den Voedingsraad deelt mede: Op allerlei wij zen tracht men het beschikbare voedsel zooveel mogelijk te benutten. In het bijzonder wordt er door iedere huts vrouw gelet op het zuinig schoonmaken, het doelmatig bereiden en bewaren van de levensmiddelen. Maar dan men nog niet klaar. Het hangt ook af van de wijze was op men den maaltijd gebruikt of men ten volle van voedingsmiddelen zal profiteeren of niet. Dat men bij het eten nog fouten kan maken, lijkt misschien wat vreemd. Toch wordt er één fout zeer dikwijls gemaakt: velen kauwen de spijzen n.l. slecht. Door het kauwen wordt het voedsel fijn verdeeld, waar door de oppervlakte sterk vergroot wordt en de spijsver teringssappen goed kunnnen inwerken. Kauwt men niet goed dan komen er groote brokken in de maag terecht. De spijsverteringssappen komen met een klein gedeelte van het voedsel ln aanraking en verteren alleen dit. De rest verlaat het lichaam onveranderd, wordt niet benut gaat verloren. Goed gekauwde en in den mond fijn verdeelde spijzen worden veel beter verteerd. De voedingsstoffen, welke zij bevatten komen het lichaam dan voor een veel grooter deel ten goede. Wanneer er gejaagd en haastig gegeten wordt, gunt i zich den tijd niet om te kauwen. Bovendien wordt de stemming van den maaltijd er niet door bevorderd, wat eveneens de spijsvertering slecht beïnvloedt. De maaltijden dienen echte rustpunten 1e zijn in het jagende leven. Het zijn de weinig momenten van den dag, waarop alle huis- genooten bij elkaar zijn en dan moet het gezellig zijn. dan dient ieder terwille van het geheele gezin zijn best te doen opgewekt te zijn, belangstelling te toonen voor de belan gen van de huisgenooten en elkaar deelgenoot te maken van hetgeen men zelf beleefde. Ook voor de kinderen is het van belang, dat zij van jongs af aan leeren rustig te eten en goed te kauwen. Zoo dik wijls spelen zij 's ochtends in groote haast hun boterham naar binnen en verdwijnen dan naar school. Na zoo'n vliegend ontbijt krijgen zij echter snel weer honger en ze hebben er slechts weinig aan. Een kwartiertje vroeger op staan kan geen werkelijk bezwaar zijn. In het gezin, waar de hand wordt gehouden aan de oude gewoonte, dat men samen het ontbijt gebruikt op een tijd, dat allen daaraan rustig kunnén deelnemen voordat het werk hen roept, worden geestelijke en lichamelijke gezondheid gediend en wordt aan de kinderen een steun gegeven, die verder strekt dan de dag. Het is ook belangrijk, dat de maaltijd er smakelijk uit ziet en netjes opgedaan wordt. Dit bevordert de goede stemming en den eetlust. De uitdrukking „watertanden" is op werkelijkheid gegrond. Wanneer men iets smake lijks ziet, scheiden zich de sappen, welke voor het goed verteren van de spijzen noodig zijn. rijkelijk af, o.a. in den mond, welke men het begin van het spijsverteringskanaal noemen kan. Deze laatste raad, welke in hoofdzaak bestemd is voor degenen, die de maaltijden toebereiden, is gemakkelijk op te volgen. Het kost slechts weinig moeite, maar de ge rechten komen beter tot hun recht, wanneer men ze met zorg opdient. WERKLOOZEN OP 27 DECEMBER. 's-GRAVENHAGE, 18 Dec. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft de be sturen van de gesubsidieerde vereenigingen met werk- loozenkas doen weten, dat indien zij op 27 December 1941 hun werklooze leden niet de dagelijksche aan- meldïngslijst laten teekenen en niettemin aan deze leden over genoemden dag uitkeering uit de kas ver strekken, daartegen bij hem geen bezwaar bestaat. Visschers uit Kampen hebben in de Ketelmond het lijk van een man gevonden. Het bleek het stoffe lijk overschot te zijn van den zestigjarigen sigaren maker W. S. uit Kampen. Kunsthandel LEFFELAAR HAARLEM 102 WAGENWEG KERST-TENTOONSTELLING SCHILDERIJEN, AQUARELLEN EN TEEKENINGEN DOOR GEOPEND TOT 17 JANUARI 1942 DAGELIJKS VAN 10—5, ZONDAGS VAN 2—4 U. BEIDE KERSTDAGEN GESLOTEN (Adv. Ingez. Med.) rn a/te vos-men. veroorzaakt door een kou gebruike men Abdijsiroop die Te vastzittende slijm za noen loskomen en Uw hoest snel zal verdreven Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S (Adv. Ingez. Med.) TEGEMOETKOMING IN VERPLEGING S- IvOSTEN VOOR TUBERCULOSE LIJDERS. 'S-GRAVENHAGE. 19 December. Bij beschik king van den commissaris belast met het toezicht op de ziekenfondsen is de tegemoetkoming in de kosten van verpleging in een sanatorium voor tu berculoselijders. waarop de ingevolge het zieken- fondsenbesluit verplicht-verzekerden en hun ge zinsleden recht kunnen doen gelden, bepaald op f 1.50 per dag. Kinderen van 16 jaar en ouder, alsmede degenen, die zelf voor rechtstreeksche verzekering in aan merking komen, gelden niet als gezinsleden. (ANP) Pro of anti In tijden van oorlog zijn de menschen verdeeld in twee groote groepen, zij zijn pro of anti. Meestal zijn het persoonlijke gevoelens die een rol spelen. Zeldzaam zijn de gevallen dat het verstand de keuze bepaalt. Men kan dit feit constateeren, het zonder meer aanvaarden, tenzij de belangen van volk en land er afhankelijk van zijn.. Dit is juist nu het geval, omdat het onze toekomst ts die eischt dat onze houding door het verstand bepaald wordt. Wij heb ben den naam een nuchter volk te zijn. Nooit is er een tijd geweest, die zoo duidelijk eischt dat wij dit ook bewijzen. Jarenlang heeft een verkeerde voorlichting haar werk gedaan. Jarenlang werd een objectief inzicht ondermijnd. Langzaam maar zeker echter gaan de oogen open. Steeds meer landgenooten zien de dwa lingen in en duizenden maken zich gereed het bewijs te leveren dat ons land waard is, een eervolle plaats in het nieuwe Europa in te nemen. Duizenden maken zich gereed. Duizenden stelden reeds de daad en zij vechten ons land en volk vrij op de slagvelden in het Oosten. Een fier, zelfstandig en vrij Nederland, dat is het doel waarvoor zij strijden. Hier is geen sprake van pro of anti. Hier gaat het om de toekomst van Europa en van ons eigen land en volk. Gij landgenoot die meent dat er twee mogelijkheden zijn, gebruik uw verstand. Pro of anti heeft afgedaan. Europeanen strijden voor het behoud van beschaving en cultuur. Uw plaats is in deze gelederen, naast de landgenoo ten die aan het Oostfront ons vaderland vertegen woordigen. Pro of anti? Neen, de wapenen in de vuist! Op voor een nieuw Europa Voorwaarts, ter wille van een gelukkig Nederland Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen ..Neder land", Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. RIJSTTENTOONSTELLING IN HET KOLONIAAL INSTITUUT. In het Koloniaal Instituut te Amsterdam wordt momenteel een tentoonstelling gehouden, welke gewijd is aan het volksvoedsel van het Oosten de rijst, de rijst die voor Oost-Azië is wat brood is voor het Westen. De expositie welke de agra rische, economische, sociale, religieuze, weten schappelijke, folkloristische en gastronomische kanten van dit voedingsmiddel belicht en verdui delijkt met beeldstatistïeken, maquettes, diorama's, plastische groepen, modellen van landbouwwerk tuigen en rijstschuren, literatuur enz. trekt veel belangstelling. De tentoonstelling is ingericht op de derde gaanderij van het Koloniaal Museum .Bij hel binnentreden der tentoonstellingsruimte ontwaart de.bezoeker een groote maquette, voorstellende een der machtige irrigatiewerken zooals die in Indië en vooral op Java zoo veelvuldig door het gouver nement zijn aangelegd. Een tweede maquette ver duidelijkt hoe het irrigatiewater aan den rijstbouw ten nutte gemaakt wordt. Graphieken aan den wand maken duidelijk wat de rijst voor het agrarisch- economisch bestel van Zuid-Oost Azië en wat rijst- productie beteekent voor den wereldhandel. Een groot decoratief tableau van den kunstschilder H Paulides geeft van den rijstoogst een indrukwek kende gestyleerde voorstelling. Aan de tentoon stelling ontbreekt de rijsttafel niet. Tenslotte wordl nog een film vertoond van den rijstbouw te midden van prachtige Indische landschappen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau Smedestraat te Haarlem tusschen 11 en 13 uur. Horloge, v. d. Hulst, Kruistochtstraat 15: Hond. Asyl, Ridderstraat 11; Horloge, Cornellssen, Dub- belebuurt 20a; Hoepel. Beinik, Atjehstraat 94; Jas Zadelhoff, Kleine Houtstraat 7 6; Zakje met inhoud. Veen, Hagestraat 4 5 rood; Mantel, Leunk, Zuid- Brouwerstraat. 1; Portemonnaie met. inhoud: Bu reau van politie, Smedestraat 9; Portemonnaie, v. Broekhuizen. Prinsengracht 832, Amsterdam: Por temonnaie met inhoud, Wanders, Krelagestraal 12; Portemonnaie, Bureau van Politie. Smedestraat 9: Schoentje, Bureau van Politie, Smedestraat 9: Zweep, Dozy. Wilhelminapark 13. Terug te bekomen bij: Bureau van Politie, Smedestraat 9. bril; Dozie. Pres. Steijnstraat 115, bont; v. Sister. Ruvs- daelstraat 14 rood, bril; Molenaar, Nieuwe Groenmarkt 24v fleschje met inhoud; handschoenen; De Vries, Laurier straat 46, handschoen; Lind. Adr. de Jongestraat 24, jas; Bureau van Politie, Smedestraat 9. kistje; Heezemans, V. Zeggelenstraat 1, klompen; Van Lennep, Raamsingel 42, portemonnaie met Inhoud; v. d. Weg, Hoogerwoerd- dwarsstraat 50, portemonnaie met inhoud: Vrolijk, Camp- huysstraat 10, ring; Vollaerts, Gen. Cronjéstraat 104, tasch met inhoud; Warmer. Thorbeckestraat 35, want. Terug te bekomen bij: Drüman, Rollandslaan 15, Over- veen, armband; v. d. Dorp, Woonschepenhaven, paal 48. boot; Spierings, Brouwersplein 37. bankpapier; Beenak ker. Damastslraat 16, boek; Janse, Anslljnstraat 51, bank papier; Kramer. Riouwstraat 9, hoed; Sauleum. Konin ginneweg 8 a, horloge; van Dam, Smedestraat 29, hoed; Bureau van Politie, Smedestraat 9. horloge; Rijsdijk, Boogstraat 6, hoed; Brakel, Zijlvest 11 rood, hoed; J. "de Waal Malefijt, Oranjestraat 87, hoed; Kol, Geweerstraat 24 hoed: Broersema, Vosmaerstraat. 94, handschoen; van Amstel, Van 't Hoffstraat 191, hoed; Hetem. Papentoren- vest 11 rood. haken; Voetelink, Vredenrijkstraat 32. hoed; Molenaar, Voorhelmstraat: 63, kousen; Bureau van Politie, Smedestraat. 9, parapluie; Lodder, Gasthuisstraat 24 A rd., portemonnaie met inhoud; Wuringv Kampervest 23, por temonnaie met inhoud; v. d. Weijde, Leidschevaart,. por temonnaie met inhoud; Looman. Genestetstraat 22, pan toffels; de Jong, Bakenessergracht 48 B rood, pakje met inhoud; Vant.isant, Wagenweg 54, sleutel; de Jong, Edison- straat 7, das. Terug ie bekomen bij": Reinbach, I-ïasselaersplein 25, horloge; Snoek, Klarenbeekstraat 37 rood, bankpapier; v. d. Boogaard, Brouwersplein 1 rood, boek; Barnhorn, Accaciaslraat: 66, bril; Kuiper, Gasthuislaan f88 rood, bankpapier; Akkooij, Heerensingel 67 zwart, handschoen tjes; Nijssen, van 't Hoffstraat 117, hoed; Bureau van Politie, Smedestraat 9, hoeden; v. d. Hoek, Soendastraat 34, mondharmonika; Donker, Catslaan 12, Óverveen, por temonnaie met inhoud; Ganzens, Kleine Houtstraat 51, portemonnaie; Provoost, Nachtegaalstraat 22, portemon naie met inhoud; Sleenveld, Uranusstraat 26, portemon naie met inhoud; v. Rossum, Langendijkstraat 32, porte monnaie met inhoud; Bureau van Politie, Smedestraat 9, rozenkrans: Bijlsma, Vosmaerstraat 37, rozenkrans; Veld- wij'k. Parklaan 72, shawl; Hildebrand, Brouwerskade 85, sleuteltje; Böhm, Marnixstraat 87 rood, schoen; Kneete- man, Kleverparkweg 66, wantjes. Das, Dikken, v. Oosten de Bruynstraat 123. Horloge, Hartog, Kleverlaan 93, Bloemendaal. Hoed, Kollaart, Kedoestraat 18. Hoed, Bureau van Politie, Smede straat 9. Hoed, Bakker, A. v. d. Goesstraat 35. Hond, v. d. Hoeden, Mr. Cornelisstraat 60 zwart. Hoed, Sehreuder, Gen. de Wetstraat 66. Handschoen, Koster, Popelingstraat 3. Handschoenen, Holzappel, Gasthuis laan 127. Hoed. Kok, Ternatestraat 11. Manchetknoop, Plantema, Rijksstraatweg 57. Portemonnaie, Koblenz, Bataviastraat 44. Portemonnaie met inhoud. Nelissen, Spaarne 104. Portemonnaie met inhoud, v. Driel, Ane- gang 8. Distributiebescheiden, Bureau van politie, Smedestr. 9. Regenpijp, v. d. Meij de Bie, Vrouwen- hekstraat 33. Rozenkrans, Berkhof, Vosmaerstraat 26. Badpak, Kabel, Mr Joostenlaan 9. Fazant, Weüers, Raadhuisplein 2. Bankpapier, Tierie, Spruitenbosch- straat 18. Handschoenen en das, Spijker, Steenbok straat 2. Horloge, Bureau van Politie, Smedestraat 9. Kapje, Bureau van Politie, Smedestraat 9. Portemon naie met inhoud, Gras, Weth. Roodenburgstraat 21. Portemonnaie met inhoud, de Winter, v. d. Vinnestraat 19 rd. Pet, Bureau van Politie, Smedestraat 9. Porte monnaie met inhoud, Braak, Viersterrenstraat 2. Ro zenkrans, Willemse, Berkenstraat 15. Regenpijp, Her mans, Talmastraat 7. Schoentje, Mensink, Amster damstraat 3a. Tang. Gastelen, Soendastraat 24. Tasch met inhoud, Serné, St. Bavostraat 12. Tasch, Pol, Kla renbeekstraat 46 rood. van Poppelen. Dolfijnstraat 36, fluit; Smit. Zijl- weg 38, handschoen; Tuin, Kritzingerstraat 17, handschoen; Landmeier, Korteweg 11, hond: van Dijk. Anjelierstraai horloge; Punt. 2e Vooruitgangstraat 8. pak met inhoud; Putten, Oost-Indiëstraat 112, jasje; Pater, Letdschestraat 77. muts; Trappel, Zijlweg 48, tasch; Warmerdam. Adr. Loosjesstraat 14, vulpen; Smit. Smedestraat 45. zaag. IN DE WEEK VAN 21 DEC. T/M 27 DEC. Elk der volgende bonnen 21 DEC. T/M 27 DEC. 1941 49-4 BROOD 49 BROOD 49 VLEESCH 49 VL.WAREN.. 49-A MELK I 49 Roode It Melkk. 49-A AARDAP. 49-B AARDAP. 4 Rants. V? Rantsoen V2 Rantsoen 1 Rantsoen 3Vp Liter \VA Liter wa K.G V? K.G f Brood of gebak Vleesch of vl.war Melk Melk Aardappelen Aardappelei WA 3 V? v? v? 22 18 Rants. 3 3 Rants. Liter. Wa Wa Liter 5 Va 31/2 K.G 1/p l/? K.G EEN RANTSOEN IS BROOD: 100 gran brood GEBAK. 75 gram be schuit, wafels, biscuit? koekjes, óf 100 gram speculaas, koek, 300 gram cake, óf 401 gr. gevuld klein korst gebak, óf 500 gram ge vuld groot korstgebal? taart, gebakjes. VLEESCH: 100 gran vleesch, gewicht vai been inbegrepen óf 15( gram paardevleesch gewicht van been inbe grepen. VLEESCH WAREN: gram gerookt of ge kookt vleesch, gram gerookte worst soorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten óf 125 gram leverarti. kelen. Tongeworst nierbrood, óf 150 gram bloedworst, zure zult JAM. 500 gram jam siroop honing, enz. BLOEM: 70 gram tar webloem, -meel, gebloem, -meel, zelf rijzend bakmeel. RIJST: 250 gram rijst rijstemeel, -bloem -gries, kindermeel. HAVERMOUT: 250 gr havermout, -vlokken -bloem, -gort, aard appelmeelvlokken, gruttemeel, (gemengi meel). GORT" 250 gram gort gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten gruttemeel, (gemengi! meel), rijstgries. aard appel-tapioca. VERMICELLI: 100 gr vermicelli, macaroni spaghetti. MAÏZENA: 100 gran maïzena, sago. aard appelmeel óf 100 gr zetmeel, verwerkt puddingpoeder of pud- dingsauspoeder, BRANDSTOFFEN: 1 H.L. (maximaal 75 K.G.) anthraciet, steenkolen, ïndustrïebriketten eierbriketten, óf H.L. cokes, gascokes, óf 110 K.G. bruinkoolbriketten, óf 75 K.G. petroleumcbkes, óf 150 K.G. cokesbries cokesgruis, óf 300 stuks persturf óf 450 stuks baggerturf, óf 275 KG turf uit de Peel," óf 200 K.G. andere soorten turf. ZEEP: 90 gram huishoudzeep, óf 150 gram zachte zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941), óf 150 gram zachte zeep (samenstelling 1 Jan.31 Aug. 1941), óf 200 gram zachte zeep (samenstelling vóór 1 Jan. 1941), óf 250 gram zeeppoeder, óf het doen wasschen van 20 K.G. droge vuile wasch. 30 NOV. T/M 27 Dec. 1941 In tijdvak van vie weken 150 ALGEMEEN. 1 KG 1 1 1 1 K.G 2e periode CACAO 50 Gram 50 50 Gram 155 ALGEMEEN. 250 Gram 250 250 250 250 Gram 156 ALGEMEEN. 500 500 500 500 Gram. 151 t'm 154 ALGEMEEN. 1 Rantsoen Bloem, brood of gebak 4 4 4 4 Rants. F en G RIJST 250 Gram Rijst 5110 Gram 161 ALGEMEEN. 250 Gram Haverm. of peulvrucht 250 250 250 250 Gram 162 ALGEMEEN. 250 Gram 25(1 250 250 250 Gram 163 ALGEMEEN. Vermicelli of Maizena 100 10(1 100 100 Gram 157 t/m 160 sob ;n 167 ALGEMEEN. 100 Gram 500 500 500 Gram. 10 DEC. T/M 27 DEC. 1941 In tijdvak van 19 dagen 55-56 BOTER 125 Gram 250 500 500 500 Gram. 55-56 VET 125 Gram Boter met reductie 250 500 500 500 Gram. BIJZONDERE RANTSOENEN: 21 T)EC T/M 31 JAN. 1942 57 BOTER 125 Gram Boter 125 250 250 250 Gram. 57 VET 125 Gram Boter met reductie 125 250 250 250 Gram Beschikbaar per persoon: GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen 14 Petroleum 23 Petroleum 07 K.F Brandst.l) IM t/m 04 U.K. Brandst, 05 t/m 07 H.K. Brandst. 08 H.K. Brandst.2) 01 t/m 1 C.V. Brandst. 12 t/m 20 c.v. Brandst. le t/m 4e per. Brandst. 5e t/m 6e per. Brandst. 164 Algemeen E Zeep E Toiletzeep J Textiel (mannen) 2 Liter petroleum 1 Eenb. brandstoffen 1 Rants. Zeep 75 gram toiletzeep 1 50 gram scheerzeep 1 Dec 1941 1 Dec 1941 Tot en met 27 Dec. 1941 3 Jan. 1942 31 Jan. 1942 31 Dec, 1941 31 Jan. 1942 31 Dec 1941 31 Dec 1941 31 Jan. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 194? 31 Dec. 1941 31 Dec 1941 31 Dec. 1941 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar. DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNEN KORT NIET MEER GELDIG; Na Zaterdag 20 Dec.. 48 brood, vleesch, vleeschwaren, melk I, aardappelen. Toenemende criminaliteit VOORAL WAT ECONOMISCHE MISDRIJVEN BETREFT. De gerechtelijke en Armenzorgstatistiek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek over het tweede kwartaal van 1940 en 1941 is verschenen. Het indexcijfer voor alle misdrijven tezamen (welk indexcijfer is gegrond op het gemiddelde van de jaren 1911 t.m. 1913 is 100 en waarbij rekening wordt gehouden met den bevolkingsaanwas) voor het tweede kwartaal van 1941 is 234 tegen 86 van de over eenkomstige periode van 1940. Er was dus ëen stijging met 148 punten of 172 procent. Voor de ressorten van alle gerechtshoven waren de totaalcijfers in 1941 belangrijk hooger dan in 1940. Naar verhouding was de stijging het grootst in de ressorten van de gerechtshoven te Leeuwar den (311 procent hooger) en 's Gravenhage (254 procent hooger). In het ressort van het gerechtshof Amsterdam, waartoe ook Haarlem behoort, was de stijging 211 »/o. Ter verklaring van deze zooveel hoogere cijfers voor het twee de kwartaal van 1941 wordt bij de statistiek vermeld, dat evenals in het eerste kwartaal van dit jaar een zeer groot aantal strafbare feiten werd berecht, welke verband hou den met de bijzondere omstandigheden, zooals de overtre dingen van de dïstributiewet en het voedselvoorzieningen besluit, de prljsopdrijvings- en hamsterwet, luchtbescher- mingswet e. d. Het indexcijfer voor misdrijven tegen de openbare rde is over het. geheele land in het tweede kwartaal van 1941 vergelijken met het 2de kwartaal van 1940 gestegen van 2' tot 39. Voor het ressort van het gerechtshof te Amster dam is deze stijging echter veel geringen geweest, n.l. van 31 tot 33. In het ressort van het Leeuwarder gerechtshof Was de stijging het grootst, het indexcijfer steeg daar van 12 op 55. Wat het indexcijfer van de misdrijven tegen leven en persoon betreft is de stijging ln het ressort van het Amsterdamsche hof ongeveer gelijk aan de stijging in het heele land. Het indexcijfer ging van 78 tot 103 hoog. Het indexcijfer van de economische misdrijven steeg in deze omgeving ook sterk n.l. van 126 op 219, maar toch minder dan het cijfer over het heele land. Het totaal aantal veroordeelingen voor economische misdrijven in dit ressort bedroeg in het tweede kwartaal 879 tegen 545 in hetzelfde tijdvak van 1940. Het aantal onherroepelijke veroordeellngen van min derjarigen wegens misdrijven ls in het tweede kwartaal van dit jaar zeer aanzienlijk gestegen. Deze vermeerdering is voor een belangrijk deel een gevolg van toegenomen bedelarij, landloopefij enz., waarvoor in het Rijk 1250 oordeelingen werden uitgesproken tegen 572 in het tweede kwartaal van 1940. Tn het Amsterdamsche ressort warer deze cijfers resp. 278 en 113, Het aantal economische mis drijven is ook veel grooter geworden. De veroordeelingen hiervan stegen in het Amsterdamsche ressort van 95 in het tweede kwartaal van 1940 tot 241 in de maanden April, Mei en Juni 1941. Merkwaardigerwijze is het aantal ruwheïdsmisdrijven (tegen dieren en goederen) bij de meerderjarigen slechts weinig gestegen, bij de minderjarigen daarentegen zeer sterk. Er werden nu in het tweede kwartaal van 1941 78 veroordeellngen deswege uitgesproken" tegen 32 in dezelfde periode van 1940. Voor het Amsterdamsche ressort waren deze cijfers resp. 18 en 4 KINDERMAALTIJD VAN WINTERHULP NEDERLAND. Het plaatselijke bureau van Winterhulp-Ne derland verzoekt mede te deelen, dat de kinderen der Lagere School die van hun schoolhoofd geen kaarten voor den kindermaaltijd op Dinsdag 23 December a.s. half twee in het Concertgebouw ont vangen hebben, deze alsnog kunnen afhalen op het plaatselijk bureau Ged. Oude Gracht 47 op Maan dag 22 December van 1012 uur en van 24 uur. 1 antiquiteiten schilderijen curiositeiten Wilsortsplein No. 7, bij den Stadsschouwburg (Adv. Inaez. Med.) Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. Het laatste Duel (Teekeningen van F. Wagner) Livia was vrij en de vredesovereenkomst was door beide partijtn nage komen. Maar Barrabas had nog een persoonlijk ver zoek aan den wespenko- nog 'n appeltje schillen met den rover, die Livia had ontvoerd. Hij voelde dit als zijn plicht en zijn goed recht. De koning mocht dit verzoek niet weigeren. Dat gebeurde dan ook niet, maar als voor waarde werd gesteld, dat de beide tegenstanders elkaar in een eerlijk duel zouden nlng. Hij wilde namelijk ontmoeten. Dat was juist de bedoeling Zijlstraat 61, Haarlem Vraagt inlichtin gen (Adv. Ingez. Med.) BLOEMENDAAL JUBILEUM N. RANSIJN. Zaterdag 27 December hoopt de heer N. Ransijn den dag te berdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam bij de firma C. J. Cassee, Electro-Tech- nisch Bureau, Bloemendaalsche straatweg te Bloe mendaal BURGERLIJKE STAND. Bevallen: Geen. Ondertrouwd: K. W D. Gratama en E. L van Rijn. J. Stam en G. L. Jochemsz. L. W- van der Kuijp er J G. J. Schimmelpenning. Getrouwd: P. Hoff en A. Booster. Overleden: H. J. Heuff, oud 75 jaren. C. Zandber gen, Wed. P. van Klaveren, 76 jaren C. A. van den Hoed, Wed. H. Elderenbosch, 81 jaren E. J. Gosen, 70 jaren. G. J. van Meeuwen, oud 79 jaren GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Elshof, Hendrik Roozenlaan 20, Haarlem, kinderwantje; Bakker, Hoplaan 2, beursje met inhoud; Bosch en Duinlaan 21, regenkapje; J. W. Friso- laan 10, koperen gewicht; Hooge Duin en Daalscheweg 2, beursje met inhoud. Politiebureau Ovex-veen (inlichtin gen alleen op werkdagen van 10—12 u. v.m.): wanten, oorlcapje, manchetknoop, handwarme notitieboekje, kinderwant. Post Aerdenhout: HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd; H. G. A. M. v. d, Hoogen en A, A. G. M. Jansen. Getrouwd: J IJtsma en W. A. Bos. H. Nieland en G. de Groot. Geboren- C. M. Gielenv. Bakel, z. H. P v Kes- terenHendrik, z. H. S. BoomanKlaassen, z. Overleden: S. J Haverkamp 89 j., ongeh. A. Offin- ga, 73 j. geh. Niet praten, maar doen Br is nu lang genoeg gepraat. Men heeft het er nu lang genoeg over gehad en ieder kan weten dat ginds in het Oosten een harde strijd wordt gestre den. Er is nu lang genoeg over gesproken, dat in den winter de hulp aan gewonde strijders dringender dan ooit noodig is. Het praten moet nu in daden omgezet worden. Niet praten, maar doen. Steunt de Nederlandsehe hulpexpeditie, die op het strijdtooneel in Rusland haar menschlievende taak gaat verrichten. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen op girorekening 8—7—6—0—0 Nederlandsehe Ambulance, 's-Gravenhage. BURGERLIJK F STAND. HAARLEM 20 December. Bevallen: 19 December: G. W, A. Hablous-Brouwer, z. T. P. A. Walbeek-Sarlet, z. M. Nijland-Honselaar, z. 20 J. Antonisse-Reiman, z. Overleden: 19 December: J. van Baekel, 39 j., Beu kenstraat. M. Duiker, 56 j., Spaarnhovenstraat. A, Homan-Zwart. 74 j.. Kerkhofstraat. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. VERLOOFD: N. Cornelissen en J. Willems, Nijmegen; C. W. Voogel, Amsterdam, L. P. C. Bos en W. Vreeltng, Am- Ponse en A. V. D. Weijenberg. Rotterdam G. Pauw en J. W. Voogel. Amsterdam; L. P. C. Bos en W. Vreeling, Am sterdam; C. Tommei en H. v. Ramselaar, Amsterdam— Amersfoort. GETROUWD: Th. v. d. Velde en B, Kröller, Den Haag; A. M. Dhont en A. zo vol vuur en strijdlust, dat het duel slechts enkele mi- Barrabas. En nuten duurde, toen lag de sluipwesp reeds geheel mach- werd de rover van Livia opgespoord en voor den ko- teloos op de grond. Barrabas schonk hem echter het leven, ning geleid. Men maakte een open ruimte, waar de strijd maar maakte" in elk der vleugels een gat, zodat de sluip- zich zou afspelen en leder haastte zich om een goed wesp steeds een fluitend geluid maakte, als hij vloog en plaatsje te veroveren. Ook Livia wilde getuige wezen van dus nooit meer onschuldige weerloze dieren kon over- de overwinning van haar dapperen redder, want dat die vallen. De koning was vol bewondering voor de wijze BiitKóven- kruïger ni 57 V de overwinning zou behalen, stond bij haar vast Hein en waarop de Rode Mier wist te vechten en nodigde hem Timmers, v., 63 j Poortugaal; E Tinbergen—Akkerman Ocbas gingen voor haar staan met lange speren ln hun uit om spoedig als zijn gast. naar hel wespenrijk terug te v.. 37 Rotterdam: H Deelstra rn 69 i Amsterdam- poot om te zorgen, dat haar niets kon overkomen. De keren Dit beloofde Barrabas graag. Nu kon er feest, ge-Th. Marx—Zandstra, v, 68 j. Biissunv H M Takken !,tf.^°rden en dal et' grote vreugde heerste, is best te berg, v., 61' j„ Den Haag; G, C. A. Flipse, m„ 62 j* Dijk en A, J. Stam, Amersfoort; C. Onnes, Groningen. BEVALLEN: G. M. Arends—Ljunggren, z., Hilversum. OVERLEDEN: W. Hanepen, m 77 iAmsterdam; H. W. Dpyianus. m.. 58 j., Rotterdam; F. -\ Rolfing, m.. 50 j- Hillegersberg; vesp koos zijn eigen speer als wapen, maar Barrabas iam alleen een korte sterke stok. De Rode Bosmier was begrijpen. 1 Arnhem.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6