Haarlem's Dagblad Japanners bezetten Penang Hitier.belast zich met het opperbevel van het leger. De overval op Timor Nog steeds gevechten in den middensector van het Oostelijk front. Landing op Mindanao (Philippijnen) 59e JAARGANG No. 17950 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054. Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713.Administratie 10724, 14825, Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM r MAANDAG 22 DECEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2-r-. elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17&. Groentjes zie rubriek. Führer richt een oproeping tot zijn soldaten. Generaal-veldmaarschalk Von Brauchitsch afgetreden. BERLIJN. 21 December (D.N.B.) De Führer heeft met ingang van 19 dezer het opperbevel van het leger op zich genomen. In verband met het feit, dat de Führer zelf het opperbevel van het leger op zich heeft genomen, wordt het volgende communiqué gepubliceerd: Toen de Führer 4 Februari 1938 net bevel over de geheele weermacht zelf op zich nam, geschiedde dit uit voorzorg jegens het reeds destijds dreigende militaire conflict, waarbij het om de vrijheid van het Duitsche volk zou gaan. De staatsraison eischte gebiedend concentratie van alle krachten in een hand. Slechts zoo kon de voorbereiding tot succes vollen tegenstand slagen, - waarbij men wist dat dit nog veel meer dan in den wereldoorlog van 1914- 1918, die het Duitsche volk door dezelfde tegenstan ders was opgedrongen, zou leiden tot eên totalen oorlog". Toen de staatsman Adolf Hitler besloot zijn eigen veldheer te zijn, sprak bovendien nog het bewustzijn van zijn innerlijke roeping en de hem eigen bereidheid tot aanvaarding van verantwoor delijkheid mee. Het verloop van dezen oorlog heeft de juistheid van deze opvatting meer en meer bevestigd. In vele opzichten drong zij evenwel eerst door, toen bij den veldtocht in het Oosten de oorlog afmetingen aannam, die alle vorige voorstellingen te boven gin gen. De 'uitgestrektheid van het oorlogstooneel, de nauwe verbondenheid van de operatieve oorlog voering te land met de politieke eri oorlogsecono- mische doeleinden benevens de numerieke om vang van het leger in verhouding tot de andere dee- len der weermacht noopten den Führer de opera ties en de bewapening van het leger volgefts zijn intuïtie ten krachtigste te influenceeren en zich alle essentieele besluiten op dit gebied persoonlijk voor te behouden. De Führer heeft derhalve als consequente voort zetting van zijn besluit van 4 Februari 1938 19 December 1941 besloten mét volle waardeering voor de verdiensten van den thans afgetreden op perbevelhebber van het leger, generaal-veldmaar schalk Von Brauchitsch, de leiding vpn de geheele weermacht met hej opperbevel van het leger in zijn hand te vereenigem Oproeping tot de soldaten BERLIJN, 21 December. (D.N.B.) Ter. gelegenheid van het feit dat de Führer het opperbevel van het leger op zich heeft genomen heeft hij de volgende op roeping aan de soldaten van leger en Waffen S.S. .uitgevaardigd. „Soldaten en leger van -Waffen S.S., de strijd voor de vrijheid yan ons volk, ter beveiliging van zijn bestaansvoorwaarden voor de toekomst, ter afwen ding van de mogelijkheid, om ons om de 20 of 25 jaar onder een nieuw voorwendsel maar in> den diep- sten grond steeds als gevolg van dezelfde Joodsch- kapitalistische belangen den oorlog aan te doen, nadert zijn hoogte en keerpunt. Aan het Duitsche rijk en Italië, benevens aan de reeds met ons verbonden staten is het geluk ten deel gevallen in Japan een wereldmogendheid als nieuwen vriend en strijdmakker te hebben gekregen. Dit land zou in denzelfden vorm en onder dezelfde voorwend sels geworgd worden als wij zelf. Met de bliksem snelle vernietiging van de Amerikaansche Pacificvloot en van de Britsclie strijdkrachten te Singapore, de bezetting van talrijke Engelseh-Amcrikaansche- steun- punten in Oost-Azië door de Japansehe weermacht, treedt deze oorlog nu in een nieuw, v.oor ons gun stig stadium. Daardoor'staan wij echter thans ook voor beslissin gen van wereldomvattende befeekenis. De legers in het Oosten moeten na hun onvergankelijke en in de wereldgeschiedenis weergalooze overwinningen op den gevaarlijksten vijand van alle tijden thans als gevolg van het plotseling invallen van den winter van de beweging in een stellingfront worden overgebracht. Hun taak is het tot het aanbreken van het voorjaar juist zoo fanatiek en taaidatgene vast te houden te verdedigen wat zij tot dusver met onmetelijken hel denmoed en onder zware offers hebben veroverd. Van het nieuwe Oostelijke front wordt daarbij niet anders verwacht dan wat de Duitsche soldaten des tijds. vijfentwintig jaar geleden, reeds hebben vol bracht in vier Russische oorlogswinters. 'Iedere Duit- Dr.ir M. H. Damme eervol ontslagen Ir. W. L. Z. v. d.Vegtc directeur-generaal der posterijen 's-GRAVENHAGE, 20 December-. Het Rijks commissariaat maakt bekend: De secretaris-gene raal van het departement van Bin'nenlandsche Zaken heeft den directeur-generaal der Neder- landsche Posterijen dr. ir. M. H. Damme bij het bereiken van de leeftijdsgrens met ingang van 31 December 1941 eervol ontslag verleend en op pen sioen gesteld. In zijn plaats heeft de Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van par. 3 van zijn verordening no. 108/40 (vierde verordening betreffende bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen) den raadadviseur ir. W. L. Z. van der Vegte, den Haag, mèt ingang van 1 Januari 1942 tot directeur-generaal der Ne derlandsche posterijen benoemd. Benoemingen artsenkamer Dr. C. Cj. A. Croin tot voorzitter benoemd •s-GRAVENHAGE, 2ö Dec. Het Rijkscom missariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van par. 1 van zijn verordening no. 227/41 (vijfde verordening waardoor de verordening no. -108/40 wordt aangevuld) den specialist voor blaas- en nierziekten dr. C. C. A. Croin in den Haag be noemd tot voorzitter van de Nederlandsche Artsen kamer. Voorts1 heeft de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied op grond van par. 3 van zijn verordening no. 108/40 (vierde verorde ning betreffende bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den directeur van den medischen dienst van „Centraal Beheer" dr. S. Taconis in La ren benoemd tot plaatsvervanger van den voorzit ter der Nederlandsche artsenkamer en den vrpu- wenarts dr. P. Klumper in Rotterdam tot plaats vervanger van den leider der Vereeniging van zie kenfondsartsen in Nederland. (Voor een uittreksel uit de verordening tot in stelling van een Artsenkamer zie men elders in dit nummer.) EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het doet. ex. klassieke letteren: mej E. J. van Sevent-er en de heei«en C. J. Beek en F. Pos. Geslaagd aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor doet. ex. psychologie mej. A. M. Grosheide, Am sterdam; voor candidaatsex. theologie: A. de Bruin. Rotterdam; voor cand. ex. rechten: B. W. Biesheuvel, Spaarndam; A. Rijpstra, Zelhem; W. M. Bijleveld, Amsterdam H.O. V.-Volksconcert Op het concert dat Dinsdae 23 December a.s. te 7.30 uur door de Hparlemsche Orkestvereeniging gegeven wordt, zal als soliste optreden Miek Engelenburg, piano. Zii zf>l met orkestbegeleiding het Piano-con cert No. 2 in a. er. terts van Fr. Liszt spelen. Het concert, dat onder leiding staat van Toon Ver- hey.-wordt geopend mol. .De drie Ruitertjes, varia ties over een Nederlandsch lied" van Alex Voormolen. Na de pauze wordt de Symphonie No 2 ingD. gr. terts op. 73 van Joh. Brahms uitgevoerd sche soldaat moet daarbij het Oorbeeld voor onze trouwe bondgenooteh zijn. Bovendien echter worden, evenals in den afgeloo- pen winter, nieuwe formaties opgesteld en vooral nieuwe, betere wapens uitgereikt De bescherming van dit front aan de Westelijke zijde wordt van Kir- kenes tot aan de Spaansche grens versterkt. De moei lijkheden der organisatie van de verbindingen aan dit front, die thans een geheel werelddeel' omvatten en tot Noord-Afrika reiken, zijn te overwinnen. Ook dit zal gelukken. De toebereidselen voor de onmiddellijke hervatting van den offensieven strijd in het voorjaar tot de definitieve vernietiging van den tegenstander in het Oosten moeten onverwijld worden getroffen. De inleiding tot beslissende oorlogsmaatregelen van anderen aard is aanstaande. Deze taak eischt dat weermacht en vaderland wor den aangezet tot de grootste prestatie en gebracht worden tot gemeenschappelijke activiteit. De voor naamste drager van den strijd der weermacht nu is het leger, Derhalve heb ik onder deze omstandigheden van daag besloten als opperste bevelhebber der Duitsche weermacht de leiding van het leger zelf op mij te nemen. Solda'ten ik ken den oorlog reeds uit de vier jaar van de geweldige worsteling in het Westen van 1914 tot 1918. Ik heb de verschrikking van bijna alle groo te materiaalslagen als eenvoudig soldaat zelf meebe leefd. Tweemaal ben ik gewond en dreigde tenslotte blind te worden. Wat u ook kwelt belast en benauwt, is .mij derhalve niet vreemd. Maar, ik heb na vier jaar oorlog geen seconde getwijfeld aan de weder- opheffing van mijn volk en het met mijn fanatieken wil als eenvoudig Duitsch soldaat klaargespeeld de geheele Duitsche natie jna meer dan vijftien jaar®werk weer aaneen te sluiten en van het doodvonnis van Versailles te bevrijden. Mijn soldaten, gij zult derhalve begrijpen dat mijn hart u geheel toebehoort, dat mijn wil en mijn werk standvastig de grootheid van mijn en uw volk dienen,' dat mijn verstand en mijn besluitvaardigheid slechts de vernietiging van den tegenstander kent, d.w.z. de victorieuze beëindiging van dezen oorlog. Mijn soldaten van leger en Waffen-S.S., wat ik voor u kan doen ten aanzien van de behartiging van uw belangen en ten aanzien van de aanvoering, zal ge schieden. Wat gij vodr mij kunt en zult doen, dat weet ik: mij trouw en gehoorzaam volgen tot de definitieve redding van het Rijk en daarmee van ons Duitsche volk. De Heer nu zal de overwinning niet weigeren aan zijn dapperste soldaten". Welke bonnen zijn thans geldig? 27 Dec.. 4-9-4 Brood 49 Brood 49 Vleesch 49 VI.waren 49 A Melk I 4 rants. y2 rants. Yz rants. 1 rants. 31/2 L. Brood of gebak 49 R.de R'Melkk.I l.fcj L. 49-A Aardappelen 1/i K.G. 49-B Aardappelen Y2 K.G. Van 30 November t. Vleesch of vleeschwaren Melk .Melk Aardappelen Aardappelen 27 December: 150 Algemeen 2e periode Cacao 155 Algemeen 156 162 163 157-160 1 K.G. 50 gr. 250 gr. 500 gr. 1 rants. 250 gr. 25 0 gr. Van 1 1 Dec. t.m 100 gr. 27 December Suiker Cacao Koffiesurrogaat Jam Bloem brood of gebak Rijst Havermout o£ Peulvruchten Gort Vermicelli of maizena Kaas Kaas 55-56 Boter 125 gr. Boter 55-56 Vet 125 gr. Boter met reductie BIJZONDERE RANTSOENEN: Van 21 Dec. t.m. 31 Jan. 1942: 57 Boter 125 Gram Boter 57 Vet 12-5 Gram Boter met reductie Voorts: Petroleum: Bonkaart M. en O. 14 tot 27 Dec. Bon 23 tot 3 Januari 1942. Zeep Bon 164 Algemeen en B011 E Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 7 5 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Dec. Bon J Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. Dolle koe op de spoorbaan Zaterdagmiddag werden op het goeöerenstation te Haarlem eenige koeien gelost. Een der dieren kreeg een dolle bui en sloeg op hol. Weliswaar werd de koe nog gegrepen, maar zij rukte zich weer los en rende langs de spoorlijn in de richting Vogelen zang, waar ze op de terreinen van de Amsterdam- sche Waterleiding terecht kwam. Om verdere on gelukken te 'voorkomen werd het dier doodgescho ten, waarna het naar het slachthuis te Haarlem werd vervoerd. VERDUISTEREN Van 17.28 tot 9.48 Maan 22 Dec. onder 22.49, 25 Dec. op 12.54 Voortzetting der sensationeele onthullingen over de motieven en voorwenselen voor de Engelsche invasie. LISSABON, 20 December. (D.N.B.) In het vervolg van zijn uiteeenzettingen voor den Portugeeschen Landdag waarvan wij het eerste deel in onze vorige editie hebben afgedrukt zelde minister-president, dr. Salazar het volgende: Op 15 December in den lpop van den avond werd tenslotte den Portugeeschen ambassadeur in Londen een nota overhandigd, waarin de Engelsche regeering verklaarde „met 'het oog op de oude allianties het Portugeesch Timor een onmiddellijke hulp aan te bie den en deze te organiseeren met behulp van haar Australischen bondgenoot en Nederlandsch Indische strijdkrachten". Wanneer de Portugeesche regeering dit .aanbod aannam (zoo werd in de nota gezegd), stelde de Britsclie regeering voor terstond den gou verneur van Timor uit te noodigen de „Engelsche hulp" in den aangegeven vorm te vragen. Desondanks bleef de uitnoodiging voor een bespreking in Singapore gehandhaafd. Den volgenden dag, 16 December des middags, stel de de Engelsche ambassadeur het Portugeesche mi nisterie van Ruitenlandsche Zaken er van in kennis dat „met den Portugeeschen gouverneur op Timor voor den volgenden morgen een bespreking is vastge- st'ed". Aan den Nederlandschen kant van het eiland naderden echter reeds troepenformaties de stad Dili, ten einde een vijandelijke landing te verhinderen, waarvan beweerd werd' dat zij op handen was De kwestie werd toen nogmaals zeer duidelijk besproken, opdat de Engelsche ambassadeur er geen twijfel over zou kunnen hebben dat men buiten de aangegane onderhandelingen om ging, want de Engeteche ambas sadeur had verwezen naar een anderé hypothese, dan die eener aggressie en de Portugeesche regeering had als uitdrukkelijke basis der hulpverleening gevaren of verwachtingen beschouwd, die door de feiten nog geenszins bevestigd werden. De instrifcties van den gouverneur waren duidelijk en waren ook niet ge wijzigd. De gevraagde bespreking echter zouden wij niet van de hand wijzen. In dezen zin werden beve len aan Timor gegeven. Gezien de houding der Portugeesche regeering kwam de Engelsche- ambassadeur er niet toe een ontwerp van een gemeenschappelijke verkaring der beide re geeringen ovër de troepenlanding voor te leggen. De Ned. Indische vertegenwoordiger deed denzelfden dag soortgelijke stappen. Dit zijn paralellen met de be spreking met den Portugeeschen ambassadeur op het Foreign Office. Ook daar verwees men naar de snelle ontwikkeling der gebeurtenissen, maar het ingrijpen der troepen naar het ontwerp voor een aan de dag bladen te zenden nota, waaronder men een verdrag met de Portugeesche regeering verstond dat in dezen tekst echter onmogelijk was. De argumenteering van onzen ambassadeur werd niet afgewezen, maar de on derstaatssecretaris gaf uitdrukking aan de „vrees dat de actie reeds ten uitvoer was gelegd". Op 17 Decem ber des ochtends handhaafde de Britsche ambassadeur in een nieuwe conferentie de vorige argumenteering, volgens welke een samenwerking met de Australische en Ned. Indische troepen reeds bij een loutere be dreiging moest geschieden op de wijze, waarop zij door de Ned. Indische autoriteiten op Timor werd ge ïnterpreteerd. I?eze discussie kon ^echter niet worden voortgezet, aangezien zij een stand van zakén voor onderstelde die voor de Portugeeséhe regeering onmo gelijk was: de troepenlanding tegen den wil van de regeering op grond van de veronderstelling v%n ge varen die niet bewezen waren eri zich ook niet af- teekenden. Op hetzelfde oogenjjlik waarop de Britsche ambas sadeur in Lissabon nóg trachtte de Portugeesche regee ring te overreden haar toestemming te geven tot een optreden van vreemde troepen, niet alleen in* geval van een aanval op de Portugeesche souvereiniteit, maar ook in geval van een slechts vermoede bedrei ging, werden reeds in Timor de aangekondigde „be schermingstroepen" ontscheept. Het onderhoud, dat men voor dezen ochtend met den gouverneur had aan gevraagd, was niet bestemd voor -onderhandelingen, maar had alleen ten doel hem uit noodigen de lan ding te veroorloven. De gouverneur hield zich aan zijn instructies'eri weigerde toestemming te geven tot de landing, waaraan hij echter met de bescheiden .strijdkrachten en gezien deze overrompelende ontwik keling geen weerstand kon bieden. Dit zijn de laatste officieele berichten van Timor. De gouverneur heeft zijn bevelen ten uitvoer ge legd en telegrafisch protest ingediend bij den Austrd- lischen minister-president en den gouverneur-gene raal van Ned. Indië. In de kolonie heerscht rust. De gelande troe"pen zelf hadden naar het schijnt, de on juiste overtuiging dat zij optraden .met de toestem ming van de Portugeesche regeering en in haar be lang. De regeering trachtte terstond de feiten op te helderen. De verklaringen en gevoelens der Britsche en Ned. Indische regeeringen jegens de Portugeesche kunnen helaas niets veranderen aan den toestand De aangelegenheid is nog niet ten einde. De regeering zal het land van de gebeurtenissen in kennis stellen, wanneer zij dat noodig acht. Inlusscben gaat zij verder met haar onderzopk en haar voorbereidingen om het garnizoen van Timor te versterken ten einde, voor zoover het van ons afhangt, de rust in dat gebied in stand te houden dat thans rechtstreeks is blootgesteld aan de verwarringen van den oorlog. Ik wilde, zoo besloot Salazar, slechts de nu'chtere reeks van feiten geven en heb mij er van onthouden daar ook maar het geringste commentaar aan toe te voegen. Ik zou echter nog twee punten willen noe men. waarvan het eene ons betreft, terwijl het tweede betrekking heeft op anderen. De regeering heeft het zuivere geweten dat zij niet trouw en ernst, zelfs met ijver, gehandeld heeft voor de belangen van anderen, nauwkeurig kennis dragend van de bondgenoot- sehapsplichten en de rechten der natie. Terecht ver wachtte zij behandeld te worden in den vorm, waar in zij de aangelegenheden, vooral de onderhandelingen met de Britsche regeering, heeft behandeld. Wat ons, kleinen en zwakken volken, niet veroorloofd is, is ook, den regeeringen niet veroorloofd die de groote impe ria regeeren. Het is hun niet veroorloofd, de kalmte te verliezen, die vereischt is om diensten van onrecht te onderscheiden. En op grond van het vertrouwen op den moed hunner -soldaten mogen zij ook niet een streven met overijldheid verwisselen. Het eerste zou er toegeleid hebben te Waken over het vcht van an~ deren het tweede heeft er toe geleid het gebied van een neutraal land en bovendien van een vriend en bondgenoot ongemotiveerd te bezetten. LISSABON, 20 December. (D.N.B.) Nadat minister president Salazar zijn rede in de Nationale Vergade ring onder stormachtige toejuichingen van de afgevaar digden geëindigd had, gaven verscheidene afgevaar digden uiting aan hun verontwaardiging over den overval op de Portugeesche bezitting Timor. Eenstem mig betuigden de afgevaardigden hun instemming met de kalme houding, welke de Portugeesche regeering in deze aangelegenheid heeft aangenomen. De afge vaardigde Freitas verklaarde: „Als mensch, als Por tugees, als afgevaardigde, wil ik hiermede mijn aller- scherpste protest tegen (le ondergane aggressie uit spreken". De afgevaardigde Amaral' riep uit: „In de beschrijving die de geschiedenis eens over dit inci dent zal geven zal er geen plaats zijn voor den eed van een Pontius Pilatus". De afgevaardigde dr. Albino dos Reis verklaarde: „Onze souvereiniteit dankt niet haar ontstaan aan rooftochten en evenmin aan de regeling van histori sche conflicten der groote mogendheden". Vervolgens heeft de Nationale Vergadering het vol gende letterlijk weergegeven votum van vertrouwen in de regeering eenstemmig aangenomen: „Met het oog op de uiteenzettingen van den minis ter-president en minister van Buitenlandsche Zaken over de recente gebeurtenissen op Timor, in welker verloon ondanks de Portugeesche neutraliteit en het volkomen vertrouwen in de vervulling der internatio nale verplichtingen, onze souvereine rechten -werden miskend, besluit de Nationale Vergadering, terwijl zij op rustige wijze het gevoel en de wenschen der natie tot uiting brengt, het volgende: a. Zij betuigt onvoorwaardelijk haar instemming met de buitenlandsche politiek der regeering. b. Zü verklaart de Portugeesche souvereiniteit over al'.e nationale gebieden voor onaantastbaar en on wrikbaar. c. Zij geeft, formeel uiting aan haar protest tegen 'den op Timor gepleegden aanslag op de eeuwenoude vreedzame Portugeesche souvereiniteit. d. Zij vertrouwt ten volle op de regeling welke de regeering zal treffen in een voor de natie eervolle en waardige behandeling der betrokken aangelegenheid in overeenstemming met het gevoel voor vaderlands liefde van alle Portugeezen. Treinbotsing te Utrecht UTRECHT. 21 December. Hedenmorsen in de vroegte hééft even buiten het Centraal Station een treinbotsing plaats gehad, welke aan den treinbe stuurder K. B. uit Amsterdam het leven heeft gekost. Om 8.15 uur vertrok de electrische trein Utrecht Den BoschEindhoven van het station. Gekomen ter hoogte van htt oude lijngebouw reed de trein, welke toen reeds een-snelheid van 60 K M. had. tegen een stilstaand treinstel aan, dat naar later'bleek door een misverstand op een verkeerd spoor was neergezet. De gevolgen waren ernstig, want hoewel de rijdende trein en het treinstel niet derailleerden, was de bot sing toch zoo hevig, dat de voorkant van den electri- schen tr^in en die van het treinstel volkomen in elkaar schoven. De treinbestuurder K. B. uit Amster dam. die tengevolge van de nog heerschende duister nis niets had bemerkt, moet op slag zijn gedood. Zijn lijk moest uitgezaagd worden. De reizigers van den rijdenden trein waren allen wel zeer ontsteld over de botsing doch slechts enkelen liepen kleine onbetee- kenende verwondingen op. Nadat de reizigers uitgestapt en teruggewandeld waren naar het C. S- konden zij per extratrein hun reis wederom aanvangen» Aanvankelijk werd het ver keer over ééa spoor geleid doch het treinverkeer als, zoodanig ondervond geen enkele stagnatie. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche weermachtsherichten Krachtige aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. ZONDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 Decerhber (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „De gevechten in de middenzone van het Ooste lijke front houden met onverminderde hevigheid aan. Verscheidene krachtige aanvallen van den vijand werden afgeslagen. In den sector van een legercorps werden daarbij 20 Sovjetpantserwagens vernield. Ook 'aan het omsingelingsfront voor Le ningrad werden heftige, door pantserwagens on dersteunde, uitvalspogingen met aanzienlijke ver liezen voor den vijand verijdeld. Daarbij werden 19 vijandelijke pantserwagens vernietigd. De lucht macht heeft met veel succes vijandelijke Roepen en voertuigencolonnes, concentraties van/pantser wagens, batterij- en kazematstellingen bestookt. In de Noordelijke en in de Finsche zóne van het Oostelijke front werden transportbewegingen van den vijand met succes gestoord door de vernieti ging van ravitailleeringsmateriaal, treinen en spoorrails. Aan de Oostkust van Engeland plaatste de lucht macht in den afgeloopen nacht bomtreffers op een groote fabriek. Verkenningsvliegtuigen beschadig den in de Engelsche wateren twee vijandelijke sche pen door bomtreffers. v In Noord-Afrika duren de gevechten voort, waar bij alle strijdkrachten der verbondenen te land en in de lucht heldhaftig strijden. Een afdeeling Duit sche gevechtsvliegers vernietigde bij een aanval op een Britsch vliegveld en op concentraties van voer tuigen verscheidene vliegtuigen en talrijke vracht auto's. Tusschen 13 en 19 December 1941 heeft de Sov jet luchtmacht 81 vliegtuigen verloren, waarvan er 45 In 'luchtgevechten en 30 door luchtdoelge schut werden neergeschoten. De rest werd op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 18 Duitsche vliegtuigen verloren." ZATERDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 De cember (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „In den centralen sector van het Oostelijke front duren de zware gevechten voort. De tegenstander heeft nieuwe zware verliezen geleden, formaties gevechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en jagers hebben vijandelijke veldstellingen en batterijen ver nield en met bommen en vuur uit de boordwapens bereden en gemotoriseerde bolsjewistische colon nes uiteengedreven. Andere doeltreffende lucht aanvallen waren gericht op luchtsteunpunten en spoorweginstallaties. Een vrachtschip heeft op de Barentszee bomtreffers van zwaar kaliber gekre gen. Op de Barentszee is het tot een nachtelijk zee gevecht gekomen tusschen Dyitsche en bolsjewis tische torpedobootjagers. Een vijandelijke torpe- dobootjager Is met torpedotreffers in den grond geboord, een tweede met artillerietreffers bescha digd. De Duitsche torpedobootjagers zijn na het succesvolle gevecht zonder schade een steunpunt binnengeloopen. In den strijd tegen de Britsche ravitallleerlpgs- scheepvaart hebben duikbooten op den Atlantischen Oceaan vier vijandelijke schepen met in totaal 17.000 b.r.t. in den grond geboord. Bovendien wer den twee tankbooten en een vrachtschip met tor pedotreffers beschadigd. In het Kanaal van St. George hebben vliegtuigen, die gestart waren voor gewapende verkenning boven zee, in den af geloopen nacht een in convooi varende tankboot van 8.000 ton vernietigd. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Italiaansche troepen zich, na het afweren van vijandelijke aan vallen, systematisch losgemaakt van den tegen stander. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met goed gerichte treffers militaire installaties in de haven van Tobroek ge bombardeerd." Aan het frönt in Noord-Afrika. Duitsche artillerie in stelling, om de Britsche pantserwagens bij hun aanval doeltreffend te vernietigen. (Orbis-Holland) Uit Tokio meldt het D.N.B.: De lcgerafdeeling van het keizerlijke hoofdkwartier heeft Zaterdag avond bekend gemaakt dat de Japansehe troepen op Malakka het eiland Penang op den avond van 19 December hebben ingenomen en dat zij hun opmarsch op het schiereiland Malakka in Zuide^ lijkë richting voortzetten. In een gemeenschappelijk communiqué hebben de afdeelingen voor leger en marine van het kei zerlijke hoofdkwartier bevestigd dat eenheden van het Jaoansche leger'en de marine op 20 December bij het" aanbreken van den dag een landing hebben uitgevoerd op Mindanao (Philippijnen). De vijan delijke tegenstand werd gebroken ,en de toestand ontwikkelt zich snel ten gunste van de Japansehe strijdkrachten. Dit laatste wordt bevestjgd in een extra-Reuter- bëricht uit Manilla, volgens hetwelk bekend is gemaakt dat de Japanners met sterke strijdkrach ten geland zijn in Davao op Mindanao. Het Ame rikaansche hoofdkwartier op de Philippijnen heeft geen verbinding meer met deze basis. DE STRIJD OP HONGKONG. TOKIO. 21 Dec. (D.N.B.) Van een Japansch steun punten in Zuid-China meldt Domei het volgende: De Japansehe troepen hebben het. breken van den vijan- deliiken-tegenstand op verschillende plaatsen van het eiland Hongkong voortgezet. Japansehe vliegtuigen, hebben Zondagochtend ln duikvluchten aanvallen ondernomen op Britsche kanonneerbooten in de Deepwater Bay, waarbij zware schade werd aange richt. Aan den anderen kant heeft de Japansehe af deeling in de buurt van Happy Valley, een renbaan in het uiterste Oosten der stad, verscheidene gevechten geleverd met de Britsche verdedigers. De „Asahi Sjimboen" meldt dat de val van Hong kong aanstaande is, Japansehe oorlogsschepen hebben Hongkong volledig omsingeld in een omtrek van 900 zeemijlen, zoodat de Britsche kanonneerbooten. tor- depojagers, mijnenleggers en andere oorlogsvaartuigen, in totaal een honderdtal, practisch niet meer kunnen ontkomen. Een niet nader aangeduid oorlogsschip, aldus meldet het blad verder, heeft in de wateren van Hongkong meer dan 100 Britsche vaartuigen vernield. Een Japansch vliegtuig heeft volgens Domei een Engelsche kanonneerboot, die de omgeving van het eiland Lantau ten Westen van Hongkong met haar geschutvuur dekte tegen de Jaoansejie strijdkrachten, aangevallen en met twee voltreffers tot zinken ge bracht. Het Japansehe toestel keerde naar zijn basis terug, nadat het zich van den ondergang der kanon neerboot had vergewist. OP DE PHILIPPIJNEN SJANGHAI. 21 Dcc. (D.N.B Janansche vliegtui gen hebben vandaag verscheidene verkenningsvluchten ondernomen boven Luzon, vooral boven vliegvelden bij Manilla en Cavite. Manilla had driemaal lucht alarm. Hoogvliegende toestellen wierpen bommen uit op Cavite. waar verscheidene branden uitbraken. De stemming te Manilla is zenuwachtig en wordt geken merkt door ontevredenheid over den mageren inhoud der officieele berichten. OP MALAKKA. STOCKHOLM, 21 Dec (A N.P.) De Britsche be richtendienst meldt uit Singapore dat de Japanners elk oogenblik een grootscheepschen aanval kunnen ondernemen in de richting van Ipoh, hoofdstad van den staat Perak en centrum van de belangrijke Ma- teische tinindustrie. Uit de jongste berichten blijkt dat zij de route voor hun aanval via den weg door Grik in Noord-Perak verkennen. Volgens een D.N.B. bericht uit Tokio zijn de Brit sche troepen te Penang tot een overhaasten terugtocht overgegaan. De Engelschon hadden zelfs geen tijd om de booten, die dienst doen tusschen het vasteland en het eiland, te verhietigen, zoodat de japanners zonder moeilijkheden konden overvaren en de stad konden binnenrukken zonder op verzet te stuiten. Dat Penang zonder strijd is opgegeven, ls te verwonder lijker, aldus dit bericht, daar de Engelschen het eiland tot een steunpunt van den eersten rang hadden ge maakt en van daaruit de Straat van Malakka gemak kelijk konden beheerschen. Ook voor de verdediging van Singapore was Penang daarom van groote betee- kenis. Voorts meldt het D.N.B. uit Tokio- De Japansehe marine heeft sedert het begin van den oorlog negen vijandelijke duikbooten tot zinken gebracht, aldus deelt het keizerlijke hoofdkwartier mede. Bovendien werden talrijke andere duikbooten aangevallen. Over het lot van deze schepen zijn nog geen betrouwbare berich ten ontvangen. Het communiqué voegt hieraan toe dat een Japansehe torpedojager 32 leden van de beman ning van een tot zinken gebrachte duikboot gevaneen heeft genomen, onder wie vijf officieren. In het com muniqué wordt niet medegedeeld of de tot zinken ge brachte scheDen van Amerikaansche of Engelsche na tionaliteit zijn. De uitreiking van distributie-bescheiden te Haarlem Dinsdag de letter S. Voor de uitreiking van distributiebescheiden is het Dinsdag de beurt aan de letter S. Uitreiklokalen Noord: Berkenstraat 60 en Zocher- straat Zuid: Kamperstraat 37 en Centrum St. Bavo, SmedestraaL

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1