Kerstcantate Voor de kinderen Italiaansch weermachtsbericht Derna door de Britten bezet. Tobroek en Malta gebombardeerd. Zeeslag in de Middellandsche Zee. ZONDAG. ROME, 21 December (Stefani). Het 567ste com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Ten Westen van Derna, dat weer door vijandelijke strijdkrachten bezet is. duurt de vijandelijke druk op onze divisies voort. Gevechten van plaatselijk karak ter bij Soiloem en Bardia. In den nacht van 19 op 20 December hebben Duitsche luchtstrijdkrachten met zichtbaar succes militaire doelen van Tobroek hevig gebombardeerd. Een batterij luchtdoelgeschut werd vernietigd. Andere Duitsche luchtformaties hebben in den ochtend van den 20sten de haven van La Valetta op Malta op doeltreffende wijze gebombardeerd. Een Italiaansch verkenningsvliegtuig, dat door dïie Spitfires werd aangevallen, schoot er een neer. trof een tweede en keerde onbeschadigd op zijn basis te rug. Twee vliegtuigen, die in hei weermachtsbericht van Vrijdag als vermist waren opgegeven, zijn op een onzer bases teruggekeerd na twee vijandelijke jagers te hebben neergeschoten. Later binnengekomen be richten bevestigen dat de vijandelijke kruiser, waar van in het weermachtsbericht van Maandag werd ge meld, dat hij in het Oosten der Middellandsche Zee door een onzer duikbooten getorpedeerd was. tot zinken gebracht is." ZATERDAG. ROME, 20 December (Stefani). Het. 566ste com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Gepantserde en gemotoriseerde vijandelijke af- deelingen hebben in Cyrenaïca een massale actie uit gevoerd tegen onze stellingen in het Oostelijke deel van de Dzjebel. De Italiaansche en Duitsche troepen, die dapper streden en groote bekwaamheid toonden, betrokken ten Westen van Derna nieuwe stellingen en beletten den vijand zijn doel te bereiken. Het vliegveld van Derna d>evindt zich in handen van den vijand. Herhaalde aanvallen van vijandelijke pantser strijdkrachten tegen onze stellingen van Soiloem en Bardia werden afgeslagen. Op Tripolls en Benghazi werd een beperkt aantal bommen geworpen. Duitsche vliegtuigformaties hebben herhaaldelijk Malta gebom bardeerd. Tween Engelsche vliegtuigen werden in een luchtgevecht neergeschoten en drie op den grond ver nield. Een van onze vlooteskaders. dat in het centrale deel van de Middellandsche Zee kruiste ter bescher ming van een convooi, stiet den 17den December tegen zonsondergang op een uit slagschepen, kruisers en torpedojagers bestaand Engelsch eskader. Na een kort. vuurgevecht trok de vijand zich onder bescherming van een kunstmatigen nevel in de duisternis terug terwijl de vijandelijke torpedojagers een torpedo- aanval trachtten te ondernemen die door het vuur van onze schepen en een schitterend uitgevoerden tegenaanval van onze escadrilles torpedovliegtuigen werd verijdeld. Een licht vijandelijk schip werd door het vuur tot zinken gebracht en een ander door het vuur van onze torpedojagers zwaar getroffen en waar schijnlijk tot zinken gebracht. Een groot vijandelijk schip werd door het vuur van onze groote schepen ge troffen Geen van onze schepen werd getroffen of be schadigd. In den nacht trok de vijand zich terug in de richting van zijn steunpunten en ons convooi bereikte ondanks de aanvallen van vijandelijke strijdmiddelen en vliegtuigen voltallig de havens van bestemming Het gevecht vond plaats ten Noorden van de Golf van de Groote Syrte. Tijdens den aanval van onze es cadrilles torpedovliegtulgen, die geschiedde in nauwe samenwerking met ons vlooteskader, werden vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten- Een ander toe stel, dat getroffen werd door het geschut van een oorlogsschip, stortte in zee. Een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd." Het Britsche ontreden op Portugeesch Timor Commentaar der Wilhelmstrasse Het A N.P. meldt uit Berlijn: In politieke kringen alhier heeft men van de uitvoerige uiteenzettingen van den Portugeeschen minister-president Salazar omtrent den overval op Portugeesch Timor met belangstelling kennis genomen. Vooral trekt de passage-de aandacht, waaruit blijkt dat op het oogenblik dat de Britsche ambassadeur té Lissabon nog onderhandelde, reeds troepen op Timor aan land werden gezet. In het An gelsaksische kamp vindt men dus, en daar wijst men in toonaangevende kringen van de Duitsche hoofdstad op, een optreden tegenover een bondgenoot volkomen in orde. dat men in het geval van Hawaii, waar het geschiedde tegenover een erkend tegenstander, als „ongehoord verraad" had gekenmerkt. Overigens denkt men bij deze gelegenheid aan het feit dat van een verraderlijke handeling van de zijde van Japan tegenover de Vereenigde Staten reeds daarom niet kan worden gesproken, daar Roosevelt, Knox, Pepper en andere leidende persoonlijkheden in Amerika in gesproken en geschreven woord lang voor het uitbre ken der vijandelijkheden in den Stillen Oceaan de stelling hebben verdedigd dat Japan uit dit gebiCTl moet worden verjaagd en Tokio vernietigd moet wor den In de Wilhelmstrasse vraagt men onder deze omstandigheden of men Japan's optreden anders kan uitleggen dan in den zin van een gerechtvaardigde afweer tegenover een onmiddellijke bedreiging In zake Timor verklaart men dat de Engelschen een staat, op wiens jarenlange vriendschap zij steeds weer hebben gewezen, bewust hebben misleid en dat geen enkele bedreigipg van Engelsch bezit door dezen staat als rechtvaardiging kan worden aangevoerd. In het algemeen meent men in Berlijn aan de reeds onlangs gepubliceerde verklaring te moeten herinneren dat de Iberische wereld thans weten kan wat zij te ver wachten heeft van Angelsaksische solidariteitsver klaringen. ADMIRAAL KING OEPERBEVELHEBBER DER AMERIKAANSCHE VLOOT. De Amenkaansche minister van marine Knox heeft medegedeeld dat admiraal Ernest King benoemd is tot opperbevelhebber der Amtyikaansche vloot. Admiraal King was tot dusverre bevelhebber dpr Atlantische vloot. Volgens Engelsche berichten wordt hij in die functie opgevolgd door schout-bij-nacht Ingersoll. (D.N.B.) BOGOTA, 20 December. (D.N-.B.) De Colum- biaansche minister van Buitenlandsche Zaken' heeft den gezanten van Duitschland en Italië medegedeeld dat Columbia de diplomatieke betrekkingen met beide landen verbreekt. (D.N.B.) Nieuwe. Japansche landingen op Luzon TOKIO. 22 December. (D.N.B.) Het keizerlijke hoofdkwartier meldt dat sterke Japansche troepen formaties sinds hedenochtend onder bescherming van de vloot nieuwe landingen op verschillende plaatsen van het eiland Luzon hebben verricht. In Penang hebben de Japanners groote hoeveelhe den levensmiddelen en oorlogsmateriaal buit gemaakt. Japansche luchtaanval op Pontianak Nederlandsch-Indië heeft, naar de „Deutsche Zei- tung i.d. N." meldt. Vrijdagmiddag de eerste oorlogs handeling van de Japanners beleefd. Water- en landvllegtuigen vielen de aan de Westkust van Bor neo gelegen stad Pontianak aan, den zetel van 4den gouverneur van West-Borneo. De aanval duurde on geveer drie kwartier. Het aantal-dooden moet groot zijn. 8-7-6-0-0 De Nederlandsche ambulance, die straks naar het Oostfront zal vertrekken moet gesteund en geschraagd worden door het geheele Nederlandsche volk. Eerst dan kan met recht van een Nederlandsche ambulance gesproken worden. Het. is daarom zaak dat iedere Nederlander mede werkt aan de totstandkoming van deze hulpexpeditie, die voor gewonde strijders van beide partijen zulk een heilzamen arbeiij kan verrichten. Hoe men kan medewerken? Heel eenvoudig, men storte een bijdrage op het be kende gironummer: 8-7-e-O-O. NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Inzameling van winterartikelen voor de Duitsche soldaten Radiorede van dr. Goebbels Het D.N.B. meldt: Rijksminister dr. Goebbels heeft Zaterdag over de Duitsche radio een oproeping ge richt tot hei Duitsche volk. waarin hij in opdracht van den Führer opwekte tot een grootsche inzameling van Winterartikelen voor de Duitsche soldaten aan het Oostelijke front. Deze inzameling zal gehouden wor den van 27 December tot 4 Januari. Dr. Goebbels noemde deze inzameling het; Kerst geschenk van het Duitsche volk aan de strijdende soldaten van het Oostelijke front. De inzameling is gedacht als een aanvullende hulpverleening. De mi nister zeide. dat zich in het vaderland nog tallooze Voorwerpen der winterultrusting van de burgerbe volking bevinden, die op het oogenblik aan het front stellig dringender noodig zijn dan in het vaderland. Het ware teveel gezegd, aldus dr. Goebbels, wanneer men in dit verband van offers wilde spreken. Wat het vaderland tot dusver. In den oorlog verduurd heeft zijn slechts ongemakken en kleine ontberingen verge leken met hetgeen ons front sinds meer dan' t wee jaar iederen dag en ieder uur op zich neemt. Dank zij zijn soldaten aan het front, mag zich het Duitsche rijk verheugen in een veilig bestaan. Operaties der Duitsche .luchtmacht Boven het Oostelijk front en Engeland In aansluiting op het weermachtbericht verreemt het D.N.B. nog het volgende: De gevechten in den centralen sector van het Ooste lijk front duurden op 20 December volgens het weer machtbericht met onverminderde hevigheid voort. De bolsjewisten trachtteo hier een succes te behalen. Ondanks het barre winterweer sloegen de Duitsche formaties de aanvallen af. De luchtmacht mengde zich op doeltreffende wijze in deze gevechten. Zij bombardeerde troepen en colonnes, vernietigde meer dan 10 vrachtwagens, batterijen en stukken geschut en bestookte plaatsen, marschcolonnes, troepenconcen traties en concentraties van voertuigen, alsmede bat terijen en stukken geschut met bommen van elk ka liber Ook Moskou werd opnieuw aangevallen. Even zoo kregen de kazemat-, luchtdoelgeschut- en artil leriestellingen bij Sebastopol effectvolle bomtreffers. In den Noordelijken sector van het front werden bij aanvallen op spoorwegdoelen een transporttrein ver nietigd, twee andere zwaar beschadigd en de rails op tien plaatsen verbroken. Ook op den Moermansk- spoorweg werden locomotieven vernietigd. Vele trei nen beschadigd en de rails verscheidene malen ver broken. Ook bij een hernieuwe poging om met sterke strijd krachten. waarbij gebruik gemaakt werd van pantser wagens uit Leningrad te ontsnappen, leden de bols- je wisten een nederlaag. De Duitsche afweer voor Lenirgrad is zoo sterk en de omsingeling van de twee de hoofdstad der Sovjet-Unie blijft ook bij het felste winterweer zoo krachtig dat alle pogingen der bols jewisten om door te breken sinds weken tevergeefs zij. De Duitsche luchtmacht heeft In den nacht van Zaterdag op Zondag ook bij haar strijd tegen Enge land vrij sterke strijdkrachten In den strijd gewor pen. Zij viel in het bijzonder het Industriegebied en de havens in het graafschap Yorn aan. Hier vormt Middlesboroueh het belangrijkste Industriecentrum, welks ijzer- en staalproductie met ongeveer 25 hoog ovens aan de spits staat van de totale productie van Groot-Brittannië. Hier liggen ook de grootste chemi sche fabrieken van het moederland. Bomvoltreffers in een groote fabriek in dit district treffen dus steeds de Britsche bewapeningsindustrie in het hart. De havens welke hier liggen hebben natuurlijk een bijzondere beteekenis voor den ertsinvoer van Groot- Brittannlë. Zelfs oorspronkelijk kleine havens zooals Whitby met rond 12.000 inwoners zijn met het oog op het industriegebied vergroot produceeren in hun gas fabrieken vloeibare brandstof, bezitten olie-opslag plaatsen en bovendien scheepsbouwwerven. Aanvallen van de Duitsche luchtmacht op deze havens hehben dus steeds een groote beteekenis. Ook de Britsche ravitailleeringsscheepvaart werd weer door de Duit sche verkenningsvliegtuigen schade berokkend. Twee schepen, waaronder vefmoedelijlc ook een hulpkruiser, kregen bomtreffers. ARCHITECT EN BOERDERIJ. Ter gelegenheid van zijn 17de lustrum heeft het genootschap Architectura en Amicitia een prijs vraag uitgeschreven voor een ontwerp voor een boerderij met theeschenkerij in het Amsterdam- sche bosch» In het geheel ziln op deze prijsvraag 210 inzendingen binnengekomen. De eerste prijs is toegekend aan de inzending onder motto „Boshof" van ïr. C. Wegener Sleeswijk te Amsterdam; de tweede aan de inzending onder motto: „Eiland", ont-r worpen door ir. G. Treep, te Bussum; de derde aan de inzending onder motto „De Meer", ontwerpers G. Pothoven en F. Sevenhuysen( te Haarlem. Aan drie andere inzendingen werden premies toegekend. MUZIEK. in het Concertgebouw. In d-n letterlijken zin van het woord is dit boven schrift minder juist, maar op het programma der uit voering door den Nationalen Jeugdstorm (Gewest Noordholland) stond het aldus vermeld. In feite was het programma samengesteld uit een tiental Kerst liederen alle met begeleiding door het orkest der H.O.V. Verder liet dit orkest zich ook zelfstandig- hoo- ren. Van ver uit. den omtrek waren de leden van den Jeugdstorm gekomen naar Haarlem, tot zelfs uit Texel. Elke afdeeling had te voren zelfstandig haar programma gestudeerd, Eén dag was men samengeko men voor een algemeene repetitie en Zaterdagavond had de groote uitvoering plaats. Iri volmaakte orde hadden zich de jeugdige uitvoerenden opgesteld op het podium, en evenzoo liep de uitvoering van stapel. Het programma vermeldde den naam van den leider niet. Maar wanneer men in overweging neemt, dat niet slechts het geheel klopte als een bus, maar dat er ook den heelen avond zeer zuiver werd gezongen, en de bedoelingen van den leider met de grootste oplettend heid werden in acht genomen, dan zal men volmondig beamen, dat de heer W A. Sikkema een opmerkelijk mooi werk heeft verricht. Van het orkest, dat zich in zijn weliswaar weinig omvangrijke taak wederom een uiterst welwillend werktuig betoonde in handen van dezen dirigent, ging de zeer weldadige rust uit. die de sfeer {Ier liederen in het passend waas hylde. He.t zuivere zingen van het koor, het. goede frasperen, het plaatsen van het tekstwoord in het juiste licht, en dit door een koor van;een goede vijfhonderd kinderen en jongelui: 't was alles het werk van den heer Sikkema, die hiermee bewees dat hijzelf gevoelig »ihoest zijn voor de uitwerking die kinderzang op ons maakt, wan neer deze zuiver is, maar vooral ook onopgesmukt, natuurlijk. De uitgevoerde stukken stonden op naam van J. F. Tierie Jr. 'en van Cath. van Rennes, maar meerdere ervan waren bewerkingen. Zoo hoorden we o.m.: „Nu zijt wellecome". dat evenals „O Jesulein süsz" van Bach een ietwat sneller tempo en wat beweeglijker rvthme had verdragen. In dit opz.icht uitnemend waren echter de oud-Zweedsche Kerstmelodie, Een Kindeke geboren, en het bekende „Gloria in excelsis". In een stuk van Tierie viel de nauwkeurigheid op waarmee cromatische passages werden gezongen, een ding waarmee kinderkoren doorgaans niet veel op hebben. In weer een ander stuk (zooals Hallelujah van Tieriel trof de mooie wisselwerking tusschen koor en orkest. Vooraf was aan de zeer talrijke aanwezigen ver zocht, niet te applaudisseeren, hetgeen de stemming zeer verhoogde. Na beëindiging echter van het con cert bracht men het koor en zijn leider een ovatie, hoven al nadat, gouwleider Hoffman zijn nawoord ver gezeld deed gaan van een fraaien krans. De jonge uitvoerenden werden voor hun zinsen be loond door een orkestuitvoering onder Toon Verhey. Zij hebben kunnen zien, hoe uit de Eerste Peer Gynt Suite van Grieg het eerste stuk (Morgenstim'mung) gedirigeerd kan worden, als hoorde men het heden voor het eerst: hoe in Ases Tod Peer's verslagenheid sprak aan de dopd'baar van d® oude moeder: en ho- "en al in Anita's Tanz en 't fantastische stuk van den Bergkonipe tot welke prachtige en ongekende fhyth- men Toön Verhey zijn orkest beweeet. Vele malen ge hoord. tóch we®r nieuw en van beklemmende span ning, Maar Verhey speelde niet enkel voor een volle zaal achter, zich. maar bovenal voor een podium vol heel jonge menschen, beseffend dat voor de jeugd het beste juist goed genoeg -is. G. J. KALT. Aan het verslag van het A.N.P. is nog ontleend dat de Kerstrede werd uitgesproken door den opperstam- heer Joh.'A. Reinders, die zei dat velen dit jaar het. Kerstfeest in uniform vieren. Ook de Jeugdstorm viert het Kerstfeest in uniform als een teeken, dat hij wil strijden voor eenheid, naas tenliefde en kameraadschap. De Jeugdstorm voelt zich een onderdeel van de groote revolutie, dip de breuk wil herstellen en de geest van onwaarachtigheid en onverdraagzaamheid wil bestrijden. Wanneer men dezen tijd ziet in het juiste licht, dan leert men be grijpen, dat thans een worsteling gaande is voor een inieuwe rechtvaardige en christelijke wereld, dan be seft men, dat het een voorrecht is in dezen tijd te leven en te mogen medewerken aan de toekomst van ons volk. een toekomst, die gedragen za.1 wordep door de strijdende jeugd van thans. Met. het, gemeenschappelijk gezongen zesde couplet van het Wilhelmus werd deze uitvoéring bestoten. GEEN SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS. De wethouder van' Onderwijs te Haarlem, de heer M. van Driel, is verhinderd a.s. Woensdag zijn ge wone spreekuurte houden Ter herinnering aan de leden van de Fransch-Italiaansche wapenstilstands commissie, die bij een vliegtuigongeluk om het leven kwamen, is te Cartosio een monument opgericht, dat dezer dagen onthuld werd. (Orbis-Holland) Wnd. hoofdredacteur: C. J. v. Tilburg, Heemstede. Flv.-hoofUrcdactcur G. N. Leendcrs, Heemstede* Het défilé voor ir. Mussert op de Maliebaan te Utrecht tijdens de viering van het J.0-jarig bestaan de* N.SJJ» .(Polygoon-Fotodienst N.83.), Het bloksysteem van de N.Z.H.T.M. Veiligheid van den dienst er zeer door gebaat Naar men weet is door de N.Z.H.T.M. op de lijn HaarlemAmsterdam voor haar tramdiensten een blokpostsysteem ingevoerd. De reden hiervoor is, dat men niet de risico wil loopen, dat tengevolge van de verduistering ongelukken kunnen gebeuren, Wie tij dens de duisternis op straat is, weet hoe moeilijk het is zich te oriëRteeren. En voor\de trambestuurders moet het dikwijls welhaast onmogelijk zijn verder dan enkele meters voor zich uit te zien. Het is dan ook begrijpelijk, dat de directie van de N.Z.H. naar maatregelen heeft omgezien om ongelukken te voor komen. Speciaal achtte zij dit noodig op het traject HaarlemAmsterdam, waarop het tramverkeer zeer Intensief is, zoodat er soms maar een zeer korte tijds duur ligt tusschen den eenen en den daarop volgen den dienst. Zij heeft hiertoe het bekende blokpost systeem gekozen. Vorig jaar had zij dit zelfde systeem ook reeds op deze lijn toegepast, doch toen waren er maar zes blokken. Dat heeft uit beveiligingsoogpunt bezien al goed gefunctionneerd, doch doordat het aan tal blokken niet groot genoeg was kwam het nog wel eens tot vertraging. Daarom heeft men voor dpzen winter het aantal blokken töt tien verhoogd. Het resultflfet daarvan Is, dat nu èn de veiligheid èn de regelmaat van dep dienst gewaarborgd is. Hedenmorgen tijdens de duisternis heeft de pers zich daarvan kunnen overtuigen. In gezelschap van den heer J. Jurrissen, onderdirecteur van de N.Z.H. chef van den vervoersdienst, is een tochtje gemaakt van Haarlem naar Amsterdam. Om elke 1500< meter staat er langs de baan een klein hokje, waarin een man zit, die. als het traject vrij is, met een groen licht aangeeft, dat de tram kan doorrijden. Daarna belt hij den volgenden post op, dat er een tram op komst is en geeft aan den post voor hem door, dat het blok vrij is gekomen. Op deze wijze is het prac- tisch onmogelijk dat er ongelukken kunnen gebeuren. Bij dezen arbeid van d^ blokpostwachters, die hun werk verrichten van het oogenblik, dat 's morgens de eerste tram begint te rijden tot 9.15 uur en van het begin der verduistering tot dat de laatste tram is ge passeerd, mag alles niet even officieel toegaan de meldingen lulden b.v, „Dirk komt er aan met de luxe" maar duidelijk en veilig is het allemaal wel. want uit deze voor een oningewijde niet direct begrijpe- liike'mededeeling weet de blokpostman te dlstilleeren, dat er een tram in luxe uitvoering op komst is, met als wagenbestuurder Dirk. Het pbbliek moge dbïïr het goed functionneeren van het stelsel er vrijwel niets van merken, het waardeert het stellig zooveel te meer, want het vrijwaart hem voor ongelukken. ORDE VAN ADVOCATEN TE HAARLEM. De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teeltcningën van F. Wagner) 89. Huiswaarts Het feestmaal duurde tot laat in de«aVond en na afloop werden de drie vrienden en Livia bij den koning en den prins ge nodigd. Nu moest Barra bas vertellen: alle avon turen werden nogeens op gehaald en als de Rode Mier, wat nogal eens ge beurde, al te bescheldet^ was, vulde Hein wel aan, wat Barrabas dreigde te vergeten, 't Is te begrijpen dat. Livia met glinsterende ogen toeluisterde en er niet weinig trots op was, dat di Ie dappere krijgers 7.0 hun best. hadden gedaan p*n haar te redden. Maar ook de wespenkoning luisterde vol,aan dacht toe en, was in zijn hart maar blij, dal de vrede ge sloten was. want, met zulke tegenstanders kun je beter goede vrienden blijven. Het werd natuurlijk wel erg laat, maar de volgende dagen werd een welverdiende rust ge noten. Maar aan alles komt een einde en er moest aan terugkeren gedacht worden. Er werd besloten, dat het grote insectenleger weer dezelfde weg zou volgen, waar langs het ook was opgerukt. Hein had de duizendpoot op gespoord en beslag weten te leggen op diens voertuig; want Livia kon toch onmogelijk de hele weg terug gaan lopen. Maar de slak nam de krekel niet als trekdier, daar voor koos hij twee sterke loopkevers uit En nu ging het huiswaarts. Livia stond stralend boven op haar wagen en hield de teugels in haar kleine pootjes; de drie vrienden volgden als erewacht en een der wespenofficieren geleidde hen naar de grens' van het wespenrijk. Hier namen ook Barrabas, Hein en Oebas afscheid van Livia, die vex-der zou reizen onder de hoede van hei insectenleger. De drie kameraadjes sloegen echter de weg in naar het dorp van de Zwarte Mieren. De Orde van Advocaten in het arrondissement Haarlem hield Zaterdag haar jaarvergadering in de advocatenkatner in het Paleis van Justitie. Door den deken. Mr. Dr. W. P. Vis. werd het jaar verslag uitgebracht, waarin werden herdacht de se dert de vorige jaarvergadering overleden leden dei- Orde mrs. H. J. D. D. Enschedé M. Slingenberg, J. B. Bomans en M.'vah Toulon van. der'Koog. In het jaar verslag werd voorts 0 m. gememoreerd^ .da,t het aantal leden der Orde thans 77 bedraagt. D,e periodiek aftredende leden van .den Raad van Toezicht en Discipline, mrs. J. H. .T. dBimons en J. Deenik, werden herkozen. In een bestaande vacature werd tot,lid van .den Raad gekozen mr. F J. D. Theyse. De vergadering was overigens aan dé behandeling van huishoudelijke aangelegenheden gewijd. Winterhulp Nederland komt te hulp. De Kerstgaven in den vorm van waarde bonnen brengen een lach in vele gezinnen en worden met vreugde begroet. .(Polygoon-Noske), Maarschalk Mannerheim aan het Finsche front. De legerleider neemt met den verrekijker de vijandelijke stellingen in oogenschouw. (Suomen-Holland) Het H.B.G. opgenomen in „Bloembollencultuur" Het Hollandsch Bloembollenkweekers Genoot schap hield hedenmorgen de 63ste en laatste Alge meene Vergadering in de Bilderdijkzaal van rest. Brinkmhnn te Haarlem. De voorzitter de heer S. Schorieveld memoreerde dat de leden thans voor de vraag staan of het werk dat de vereeniging in de laatste vijftig jaar heeft verricht, thans moet worden geëindigd. Indien wij besluiten ons ge nootschap op te heffen, dan kan dat niet anders gebeuren dan met de plechtige belofte dat wij de resultaten, die thans bereikt zijn, zullen be houden. De behartiging van de specifieke kweekers- belangen zullen zeker niet worden prijsgegeven. De samensmelting met de „Algemeente Vereeniging voor Bloembollencultuur" zal het mogelijk maken, het vakbelang in vollen omvang te dienen. Elk bezwaar tegen de samenvloeiing met de „Alge meene Vereeniging" zal daarvoor dan ook moeten zwichten. Thans is het oogenblik voor een krachtige eenheid aangebroken. Het gescheiden optrekken van kweekers in twee organisaties heeft meerma len tot. resultaten geleid die niet beoogd werden. Door dit samengaan zal de „.Algemeene Vereeni ging" ongeveer 4600 Jeden tellen. Dit is echter nog maar ongeveèr 50 pet. van de vakbeoefenaren, Het is te hopen dat ook de andere 50 pet. het nut van het optreden in organisatieverband spoedig zullen inzien. Aan de orde kwam thans het voorstel van het hoofdbestuur om het H.B.G. op te doen gaan in de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Met algemeene .stemmen werd dit voorstel aange nomen. Hierna sprak de heer Schoneveld woorden van herinnering en dankbaarheid voor de voor trekkers, die_een halve eeuw geleden het Genoot schap hebben opgericht. De heer Warmerdam uit Lisse bedankte hierna den voorzitter den heer Schoneveld voor het vele, belangrijke werk, dat hij voor het Genootschap heeft verricht. WEDÜCNAOH.TS ORATORIUM OP EERSTE KERSTMIDDAG. Door Haarlem's Gemengd Koor. dirigent Jan Booda, zal dit jaar in tegenstelling met andere jaren het Weilinachts Oratorium van Bach op Eersten Ker.st mid dag in de Gem. Concertzaal worden uitge voerd. De reeds hekend gemaakte solisten. Théodora Ver- steegh, Jan IIen.sen en 1-Ierpian Htileanan vcrleönen hun medewerking, terwijl de soli in het orkest der II. O. V. worden vervuld door G. Beths viool, J. Spies, fluit, A. Vermeulen hobo en G. Valten, trompet Kerstgave voor armlastigen AMSTERDAM, 20 December. De persdienst van hét N.V.V. schrijft: Zooals men weet, ontvangen de ondersteunde werkloozen een i.erstgave en een extra-uitkeering. De j sociaal-economische afdee ling van het N.V.V. heeft er bij' den secretaris-ge neraal van het departement van Binnenlandsche Zaken op aangedrongen om deze uitlceeringen ook toe te kennen aan de zoogenaamde armlastigen. Als gevolg daarvan heeft genoemde secretaris-generaal dezer dagen aan de burgemeesters een circulaire doen toekomen, waarin hij erop wijst, dat door de buitengewone omstandigheden in elk ondersteund gezin nooden zijn ontstaan, welke door de gebrui kelijke ondersteuning friet kunnen worden gelenigd. De secretaris-generaal acht het derhalve wensche- lijk, dat door de burgemeesters wordt bevorderd, dat ook de armlastigen een kerstgave ontvangen en wel tot een bedrag, berekend overeenkomstig de regelen, geldende voor de werkloozen. Eenzelfde gedragslijn dient te worden gevolgd voor de extra- uitkeering. RADIOPROGRAMMA. DINSDAG 23 December 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Voor de rijpere jeugd van het platteland. 7.30 Gra- mofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 .Gramofoon muziek. 8.00 B, N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Politiek weelc- praatje (opn.). 8.30 Gramofoonmuzfek. 8.35 Ochtendgym nastiek. 8.45 Gramofoonmuziek. 0.15 Voor de huisvx-ouw. D.25 Gramofoonmuziek. 10.30 Orgelconcert. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Ensemble Jack der .Kindei en en solist. 12.00 Orgelconcert en zang, 12,40 Almanak. 12,45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Zang, plano en gramo foonmuziek. 13.30 John Kristel en zijn orkest. 14.15 Gramo foonmuziek. 14.30 De lichte toets. 15.30 Zang met piano begeleiding. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Gramofoonmuziek, 16,45 Sport en spel voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beui-sberichten. 17,30 Kahula's Hawaiïans en Don Carlos Orquestra. 18.00 Boekbespreking. 18.15 Ramblers. 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 Actueel halfuur. 18.30 Amusementsorkest en solist. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radiocentrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Gramo foonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Engelsche uitzending; Economic News from Holland of gramofoonmuziek. 22 1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 301.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek- 7.30—8.15 Hilversum I. 8.15 Gra mofoonmuziek. 8,30—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek, 10.40 Vroeger en nu. 1.00 Zang en piano. 11.40 Gramofoonmu ziek! 12.00 Boyd Bachman en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.05 Klaas van Beeck en zijn orkest. 13.35 Gramofoonmuziek. 14.00 Hobo. cello, harp en gramofoonmuziek. 15,30 Voor de zieken. 16.00 Cau serie met gramofoonmuziek „Vergeten meesters der Opéra Comique". 16.45 Viool, en piano. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische en, beursberichten. 17.30 Omroep orkest en solisten. (opn.)._ 18.15 Causerie: Het Jodenvraag stuk. 18.30 Gramofoonmuziek. 18.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N. S. B.) 19.00 Actueel halfuur. 10.30 Reportage. 20.00 Gramofoonmuziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Otto Hendriks en zijn orkest 21.00 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10—22.15 Avondwijdfng.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2