SifeOCPSCIUljGJIUK (tegen hoest) een zéér werkzaam product der ZwitsaI fabrieken Tloaxdetbad Zandvoort PETRIE&C? TELEF. 13870 (2l_.) HAARLEM Effecten ALLE BANKZAKEHCoupons VICKS koestbonbons Italiaansch weermachtsbericht Artillerievuur op de stellingen van Bardia zonder resultaat. In luchtgevechten elf Britsche toestellen neergehaald. ROME, 22 December (Stefani). In zijn weer machtsbericht no. 568 maakt het Itaaliaansche op perbevel het volgende bekend: „In den Dzjebel (Cyrenaica) worden gevechten geleverd vaan plaatselijk karakter. De ordelijke verplaatsing van onze troepen naar nieuwe stellin gen wordt voortgezet. De vijand heeft met hevig artillerievuur de stellingen van Baardia bestookt en zonder resultaat de versterkingen van Solloem aan gevallen. Een vooruitgeschoven post. die in het be gin van den strijd door den vijand was bezet, is geleidelijk door onze troepen heroverd. Vliegtuigen van de as hebben een onvermoeide activiteit ont wikkeld door de achterwaartsche stellingen van den vijaand te bombardeeren en machinegeweervuur te richten op marcheerende troepen en concentraties gemechaniseerde strijdmiddelen. In luchtgevechten werden elf vijandelijke toestellen neergehaald, waarvan tien door Duitsche jagers. De vijandelijke aanvallen op Tripolis, Benghazi en Bardia veroor zaakten eenige gewonden en eenige weinig beteeke- nende schade. Een vliegtuig werd getroffen door het luchtdoelgeschut van Benghazi en viel brandend omlaag. Groote formaties Duitsche vliegtuigen vielen doeltreffend overdag en des nachts voor anker liggende schepen aan, alsmede militaire inrichtingen en opslagplaatsen van het eiland Malta. (Adv. lngez. Med.) KAART VAN PtuT Het bovenste kaartje geeft een gedeelte weer van de Noord-West kust van Borneo, waarop Pon- tianak gelegen is. Deze stad is door de Japansche luchtmacht uit de lucht aangevallen, het aantal dooden moet zeer groot zijn. Pontianak is de hoofdstad van de Westerafdeeling van Borneo (N. I.) en telt 45.000 inwoners en is een belang rijke in- en uitvoerhaven. Bij het onderste kaartje. Portugeescli Timor bestaat uit het gebied van Ambeno met de hoofdstad Oeikoesi. de eilanden Kambing, .Tako en het Oostelijke gedeelte van het eiland Timor waarvan Dilli de hoofdstad is. De voornaamste plaatsen die een dezer dagen door Australische en Ned. Indische troepen bezet zijn kan men op het kaartje vinden. De commandowisseKng in DuitscMand Führer neemt het opperbevel nu de beslissing nadert Het A.N.P. meldt uit Berlijn, d.d. 22 December: Het persoonlijk afscheid dat de Führer heeft ge nomen van generaal-veldmaarschalk Von Brauchitsch is geschied in den waardigen, ernstigen vonn zoo verluidt hier vanmiddag van bevoegde zijde die past bij de grootheid en bijzondere be- teekenis van een dergelijk oogenblik. A.1 is ir militaire kringen alhier op het oogenblik niets be kend omtrent een ander emplooi voor den generaal- veldmaarschalk, toch wijzen zij er op dat de heer von Brauchitsch niet ter beschikking gesteld noch ook gepensionneerd wordt, daar in Duintschland een generaal-veldmaarschalk steeds in actieven dienst is. zooals bijvoorbeeld ook geldt voor veldmaarschalk von Mackensen. In verband met den oproep van den Führer aan de soldaten herhaalde men vandaag te Berlijn van officieuze zijde ten overstaan van persvertegen woordigers dat de oorlog thans de beslissing nadert. ÉDerhalve is het alleszins begrijpelijk dat de Führer thans het opperbevel van het leger, dat het zwaaar- tepunt der toekomstige operaties in bijzondere mate te dragen zal hebben, van nu af zelf in handen heeft genomen om een nog sterkere concentratie van de Duitsche weerkracht dan tot nogtoe tot stand te brengen. In -militaire kringen hennneert men er te dezen aanzien aan dat zoowel de plannen voor den veld tocht in Polen in al zijn phases, als de unieke ver metelheid der onderneming in Noorwegen, de veld tocht in Frankrijk en op den Balkan, de bezetting van Kreta, de strijd van generaal Rommel in Noord Afrika en vooral de geweldige vernietigingsslagen in het Oosten alleen en uitsluitend ontsproten zijn aan het geestelijk initiatief en de geniale veldheers kunst van den Führer zelf, zoodat hij eigenlijk het Duitsche leger reeds altoos heeft aangevoerd en in de vereeniging van de leiding van de geheele weer macht met het opperbevel van het leger in zijn hand slechts de uitschakeling van een tot dusver nog aan wezige bevelsinstanties gezien kan worden. dagorder van generaal- veldmaarschalk von brauchitsch: BERLIJN, 22 December (D.N.B.) Generaal- veldmaarschalk von Brauchitsch heeft met de vol gende dagorder, gedateerd 19 December, afscheid genomen van de soldaten van het leger: „Soldaten. Met den dag van vandaag heeft de Führer per soonlijk de leiding van het leger op zich genomen Tevens heeft hij mijn verzoek, dat ik eenigen tijd geleden heb kenbaar gemaakt om mij wegens een hartkwaal te ontslaan van de leiding van het leger ingewilligd. Bijna vier jaar heb ik als uw opperbevelhebber het beste leger ter wereld geleid. Deze jaren brach ten Duitschland een overvloed van de grootste histo rische gebeurtenissen en voor het leger de grootste militaire successen. Trotsch en dankbaar kijk ik op dezen tijd terug. Trotsch op uwe prestatie, dankbaar voor uwen trouw. Groote opgaven zijn vervuld, groote en zware'staan ons nog te wachten. Ik ben er van overtuigd dat gij ook deze tot een oplossing ruit brengen. De Führer zal ons naar de overwin- i ing leiden. Met staalharden wil en voorwaarts ge- richten blik. Alles voor Duitschland". w.g. VON BRAUCHITSCH, generaal-veldmaarschalk. Worosjilof opperbevelhebber in Oost-Azië? HSINKING, 22 December. (D.N.B.) Volgens hier i omloop zijnde geruchten is Worosjilof bertoemd tot jperbevelhebber van het bolsjewistische leger in nost-Azië. In kringen van het Kwantoeng leger -ïerkt men hierover op dat indien dit bericht bevestigd ou worden. Worosjilof tot taak zou krijgen het bolsjewistische leger in Oost-Azië te reorganiseeren. Scheepsverliezen op den Stillen Oceaan Na twee weken oorlog Domei meldt: In precies twee weken na het uitbre ken van den oorlog rondom de Stille Zuidzee heeft de Japansche marine tot zinken gebracht, beschadigd of buitgemaakt: 47 vijandelijke oorlogsschepen, terwijl 38 koopvaarders buitgemaakt werden evenals 380 kleinere vaartuigen: 114 vliegtuigen werden neergeschoten. 662 toestellen werden op den grond vernield volgens een overzicht aan de hand van officieele mededeelin- gen. De Japansche vlootverliezen bedroegen 1 lichte kruiser die licht beschadigd werd, een torpedoboot- jager die tot zinken gebracht werd, een mijnenveger die tot zinken werd gebracht en een tweede die ern stig werd beschadigd. Vijf duikbooten worden ver mist, 72 vliegtuigen gingen verloren. Verloren Britscb vliegtuigmoeder- scliip mat 23.000 ton Naam nog niet bekend Het D.N.B. meldt: Het tot zinken gebrachte Brit sche vliegtuigmoederschip van de Formidable-klasse, waarvan er in totaal 5 beslaan, is, naar van deskundige zijde alhier verluidt, een s«-'hip van 23.000 br.t. Alle vliegtuigmoederschepen van deze klasse, die men hier als van het modernste type beschouwt, waren in 1 op stapel gezet. Over den naam van het tot zin ken gebrachte schip is tot dusver nog niets naders bekend. Naar het D.N.B. nader verneemt, werd het vlieg kampschip door drie torpedo's getroffen. Spoedig ging het schip onder. Hoofdstad van Mindanao bezet TOKIO. 23 December. (D.N.B.) De afdeeling le ger en vloot van het keizerlijke hoofdkwartier ma ken bekend dat de Japansche troepen, die op het eiland Mindanao (Philippijnen) geland zijn, in nauwe samenwerking met de zeestrijdkrachten de hoofdstad an dit eiland, Davao, volledig bezet hebben. De strijd op de Philippijnen RIO DE JANEIRO, 23 December. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Washington bevestigt het Amerikaan- sche ministerie van oorlog de landing der Japanners de Westkust van Luzon. Men spreekt van 80.000 tot 100.000 man Japansche troepen en meldt dat in de Golf van Ligajen „een zware slag" wordt geleverd. Uit Manilla wordt gemeld dat de Japanners ook thans troepen aan land hebben kunnen zetten en dat 't reeds tot een hevigen pantserslag is gekomen. RIO DE JANEIRO, 23 December. (D.NB.) Blij kens een hier ontvangen officieel communiqué uit Manilla blijven de Japanners „met groote contingen ten" op het Noordelijke deel van het eiland Luzon in den aanval. Het communiqué geeft toe dat de landin gen, welke de Japanners gisteren verricht hebben, hun de beheersching der kust van Luzon zal ver schaffen van Aperi tot de uiterste Westpunt van het eiland Kaap Blinao. Vier Philippijnsche schepen te zamen 13.188 br.t. zijn tot zinken gebracht. Van twee andere schepen ontbreekt elk bericht. Japan eerbiedigt de neutraliteit van Macao Portugeesch gouverneur-generaal spreekt gerttchten tegen TOKIO, 22 December. Het D.N.B. meldt: De gouverneur-generaal van Portugeesch-Macao heeft vandaag in een officieele verklaring medegedeeld dat de Japanners de neutraliteit van Macao strikt in acht nemen en dat alle geruchten over een zoogenaamde bezetting van Macao door Japansche troepen iederen grondslag missen. De gouverneur-generaal voegde hieraan toe dat bij den aankoop van levensmiddelen door de Japanners een zeer nauwe samenwerking met de autoriteiten van Macao bestaat. DOOK DE DUISTERNIS TE WATER GERAAKT. - De 44-jarige gehuwde pakhuisknecht R. Spijkerman Meppel is tengevolge van de duisternis te water geraakt verdronken. - De 14-jarige Geesje Dunnewind uit Avereest ls tij dens de duisternis in de Dedemsvaart geloopen en ver dronken. Uitbreiding van den dienstplicht in de Ver. Staten Naar Associated Press meldt, heeft Roosevelt een wet geleekend, waardoor de dienstplicht wordt uit gebreid, In het kader van de nieuwe wet moeten alle mannen van 18 tot 64 jaar zich laten inschrijven. Alle mannen van 20 tot 44 jaar worden door deze wet ver plicht tot den actieven militairen dienst. (D.N.B.) Prijzen van gedistilleerd in cafés 's-GRAVENHAGE, 22 December. In verband met de onlangs plaats gehad hebbende accijnsverhooging en andre tarief- en prijswijzigingen ten aanzien van gedistilleerd waardoor de inkoopsprijs van gedistil leerd voor den ondernemer van een restaurant of café hooger komt te liggen dan voorheen, heeft de secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart aan bovenbedoelde onder nemers toegestaan hun prijzen van vóór Mei 1940 te verhoogen. Dientengevolge zal in zaken in welke vóór 9 Mei 1940 voor jonge jenever en jenever met elixer per glas van 40 gram minder dan 20 cents werd berekend, de prijs voor dezelfde hoeveelheid op ten hoogste 22 cents mogen worden gebracht, terwijl voor diezelfde producten in bedrijven, in welke 20 cents of meer wordt berekend, de prijs van 9 Mei 1940 met maxi maal 5 cents verhoogd mag worden. In een bedrijf mag voor oude jenever, branderak, fladderak, citroenjenever, bessenjenever, oranjebitter, schilletje, Voorburg en Tip van Bootz voor een glas van 40 gram een prijs worden berekend, welke ten hoogste 5 cents hooger is dan voor een glas jonge jenever nu in dat bedrijf zal mogen worden ge vraagd. Voor glazen met minder inhoud dan 40 gram zijn de te berekenen maximumprijzen 2 cent minder per elke 5 gram of gedeelte daarvan dat het glas minder dan 40 gram bevat. Voor het overige niet met name genoemde gedistilleerd mogen de ondernemers de thans geldende prijzen slechts verhoogen met het be drag waarmede de inkoopsprijs is verhoogd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de volgens deze regeling berekende prijzen" uitdrukkelijk de nu geldende maximumprijzen zijn. (A.N.P.) RADIOUITZENDING DER N. S. B. HILVERSUM 23 Dec. Woensdagavond 24 December van 19.45 tot 20 uur zal de leider der N. S. B. ir. Mussert over de zenders Hilversum 1 en 2 een belangrijke rede uitspreken. (A. N. P.). wenscht zijn cliëntèle PRETTIGE KERSTDAGEN en GELUKKIG NIEUWJAAR. Geniet met de feestdagen na een heerlijke strand wandeling van een uitstekende consumptie (ook borrel) in onze gezellige, goed verwarmde serre. Café den geheeien winter Zondags geopend. Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekeningen van F. Wagner) 90. Afscheid en Einde 90. Daar was natuurlijk een groot feest, toen ze terugkeerden. Alles liep uit om de aankomst te kunnen meemaken. Toen ze die grote vreugde zagen, kon Hein niet nalaten lacliend op te merken „anders dan de vorige keer. Oebi was blij, toen ze haar kramgen broer terugzag, maar ze was nog veel blij- der, toen ze, als welkom, haar pootje reikte aan den dapperen Roden Bosmier. Barrabas en Hein bleven niet zo heel lang bij de Zwarte Mieren, ook zij verlangden naar hun eigen dorp. ging dadelijk verder, hij moest weer viool spelen en muziek En toen er afscheid genomen moest worden, toonde Bar- brengen onder de dioren. Hij had een nieuwe viool gekre- rabas, dat hij al veel geleerd had van zijn vriend Hein, gen van den koning der Rode Bosmieren en heel hartelijk want met een even elegante buiging als deze kuste hij namen Barrabas en Hein afscheid van elkaar, En toen was het pootje van Oebi. Het kleine negerprinsesje, dat nog alles voorbij, het leven ging weer zijn gewone gangetje, nooit zoiets had meegemaakt, werd er helemaal verlegen ook voor Barrabas. Hij nam zijn post weer in voor het van en haar hartje rikketikte dat het een aard had. Toen paleis van den koning en nu loopt hij daar weer zijn drie ging hel verder, recht toe-recht aan, naar het Rode-Mie- passen naar rechts en drie passen naar links., met ln zijn ren-dorp. Ook daar was ieder blij en dankbaar toen de hart een groot verlangen naar nieuwe avonturen, twee vrienden en helden heelhuids thuiskwamen. Hein Met open vizier (Adv. lngez. Med.) De groote worsteling, die wij aanschouwen en waarbij ook ons land en volk betrokken zijn, toont ons de tegenstanders, zooals zij zijn. Aan den eenen kant Engeland en Amerika, de bondgenooten van de machten der duisternis, het bolsjewisme, aan de andere zijde de Duitsche legers en de legers der ver bonden mogendheden onder het opperbevel van den Führer Adolf Hitler. De eerste partij, die den oorlog heeft opgedrongen en hem voert onder het voorwendsel de kleine naties te beschermen en de „democratie te verdedigen": de tweede partij die het. zwaard getrokken heeft om zich te verdedigen tegen de pogingen van den anderen om haar. geheel Europa, ja zelfs onze Westersche be schaving, godsdienst en cultuur te vernietigen. Het is Duitschland en het zijn de met dit land ver bonden mogendheden, die den strijd voeren met open vizier. Hun doelstellingen hebben zij niet te verber gen, want zij strijden voor een groot ideaal. Het is juist daarom, dat duizenden Nederlandsche nationaal- so.cialisten zich schaarden aan de zijde van Duitsch land, want als eerlijke strijders kunnen zij niet an ders dan strijden met open vizier. Inderdaad landge noot, het is een moeilijke strijd, maar er staan enor me belangen op het spel Het is onmogelijk u nog langer afzijdig te hou Jen. U zult moeten kiezen als Nederlander en als Europeaan. Wat kiest gij, de mach ten der duisternis, de zijde van hen die over. christen dom praten en het haten, goud, olie en diamanten bedoelen of.trekt u ten strijde met open vizier? Zoo dit laatste het geval is, meldt u dan aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. Van uitstel komt afstel Hoe dikwijls wordt niet, dit spreekwoord werkelijk heid? En hoe dikwijls hebt u niet uitgesteld uw bij drage voor de Nederlandsche ambulance te storten hoewel u zich stellig voorgenomen had dezen mensch- lievenden arbeid te steunen? Toch zoudt u niet willen, dat als straks de ambulance uitrijdt, gij niet hebt bij gedragen aan de totstandkoming daarvan, Stelt daar om niet meer uit en voorkom daarmede dat van uit stel afstel komt. Stort vandaag nog uw bijdrage op girorekening 8—7—6—0—0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE Koninginnegracht 22, te Den Haag. Safe- mr icht ing Help Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van (Adv. lngez. Med.) (Adv. lngez. Med.) OM HET SCHOOL-KAMPIOENSCHAP TAFELTENNIS. In het Tafeltennishuis aan de Kleine Houtstraat ls he denmorgen een aanvang gemaakt met de jaarlijksche tafeltennis-wedstrljden om het schoolkampioenschap van Haarlem en omstreken. Deze wedstrijden mogen zich in eea groeiende belangstelling verheugen: dit jaar werden 109 deelnemers ingeschreven tegen plus minus zestig in het vorige tournooi. Alleen al voor de z.g. teamwedstrijden, die vandaag worden afgewerkt, werden drie-en-dertig ploe gen ingeschreven, hetgeen er negentien meer zijn dan verleden jaar. Woensdag a.s. is het wel de belangrijkste dag van het tweedaagsch tournooi. Dan staan namelijk de wedstrijden voor het persoonlijk kampioenschap op het programma en alle finales. DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM. 's-GRAVENHAGE, 23 December. De secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van 28 December a.s. tot en met 21 Maart 1942 de met 15 genummerde bonnen van de bonkaart 0 voor kookdoeleinden, elk recht geven op het koopen van twee liter petroleum. Het koopen op deze bonnen is reeds geoorloofd op Woensdag 24 December a.s. RADIOPROGRAMMA. WOENSDAG 24 DECEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.5S Gramofoonmuziek. 8.00 B. N, O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramo foonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmu ziek 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Oskar Savoy en solist. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.25 Voor den boer. 12.30 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische beirchten. 13.00 Nederlandsch Kamerorkest en soliste. 14.15 Revida Sextet. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Piano en zang. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. Of Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Nationale Jeugdstorm. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Volksgezondheid. 18.30 De Ramblers. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Gramofoonmuziek. 19.45 Een kerstwoord van Ir. A. A. Mussert. 20.00 Gramofoonmuziek. 20.30 Romancers en solist. 21.15 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberich ten. 22.00 B. N. O. Engelsche uitzending: The Dutch Achie vements in the Netherlands Indies. (Voor de Radio-Cen trales Gramofoonmuziek). 22.15 Kerstmeditatie. 22.45 Kerst liederen. 23.00 Radiotooneel. c.a. 23.40—24.00 Kerstliederen (opn.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Voordracht, 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Willy Kok. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.05 Gramofoonmuziek. 13.15 Klaas van Beeck en zijn orkest en soliste. 13.45 Orgelconcert. 14.15 Voordracht. 14.35 Gramofoonmuziek. 15.00 Verkorte operette „Les Cloches de Corneville" (gr.ul.). 16.00 Zang met pianobegeleiding engramofoonmuziek. 16.45 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor dracht. 17.30 Omroeporkest en solisten. 18.30 Reportage. 19.00 Actueel halfuur. 19.30—20.00 Zie Hilversum I. 20.00 Residentieorkest en solist. 20.45 Vertrouwde kerstklanken. 21.15 Residentieorkest en solist. 21.45 B. N. O. Nieuwsbe richten. 20.00 Gramofoonmuziek. 22.15—24.00 Zie program ma Hilversum I. Japansche troepen zijn, volgens de berichten uit het Verre Oosten, op Britsch Borneo geland. Een kijkje in de haven, waar steeds een druk scheepvaartverkeer heerscht. (Orbïs-Holland) Het Wilson-gedenkteeken voor het Centraal Station te Praag is op last van de Duitsche over heid verwijderd en door een bord vervangen. (Atlantic-Holland Voor den Kerstboom. De stalletjes met de attri buten, die de Kerststemming zullen verhoogen, zijn in deze dagen bijzonder in trek. (Pax-Holland-De Haan-m) T--ifdrrdaclcnr: C. J. v. Tilburg, Heemstede, Hv.-iioi.drcdacteur G. N. Leenders, Heemstede. Op uitnoodiging van den Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart, kwam Zaterdag middag een groot aantal Duitsche militairen en Duitsche kinderen in den Haag- schen Dierentuin bijeen, om het Kerstfeest te vieren. Een overzicht van de zaal. (Stapl-: 1:1) Een kopje chocolademelk smaakte best, toen Zondagmiddag vele Nederlandsche kinderen in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin het Kerstfeest kwamen vieren, wr.. r zij op cadeautjes en versnaperingen onthaald werden, (Stapf-Mol)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2