Haarlem's Dagblad Hongkong geeft zich over. Bolsjewistische tegenaanvallen aan het Oostelijk front afgeslagen. De geboorte van een nieuw Europa. 59e JAARGANG No. 17953 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N,V. Bureaux: Groot® Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810, Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230'. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM MAANDAG 29 DECEMBER 1941 Abonnementen pei week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.7$ losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.elke regel mèer 0.40. Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 'f 0.17%. Groentjes zie rubriek. Ook op de Cilbert-eilanden (Stille Oceaan) zijn Japansche troepen aan land gegaan. Japansche landing op 70 1c.m. van Manilla. Het D.N.B. meldt uit Toldo, d.d. 25 December: De afdeelingen voor leger en marine in het keizer lijk hoofdkwartier hebben Donderdag den val van Hongkong bekend gemaakt in eén communiqué van den volgenden inhoud: Op 25 December om 17 uur 50 heeft de vijand, die Hongkong bezet hield, zijn overgave aangebo den, aangezien hij niet verder in staat is weer stand te bieden aan onze voortdurende aanvallen. Dientengevolge hebben de troepen om 19 uur 30 bevel gekregen het vuren te staken. Kort daarop gingen de, gouverneur, Sir Mark Young, en de Britsche bevelhebber naar Kauloen om de Ja pansche directieven voor de capitulatie in ontvangst te nemen. Zondagmiddag om twee uur is te Hongkong een troe penparade gehouden voor de Japansche opperbevelheb bers van leger en vloot. Vliegtuigen en leger en ma rine vlogen over het eiland Het aantal gevangenen is tot boven 6.000 gestegen. De orde op liet eiland is terstond hersteld. Japan sche troepen hebben electrisch licht, telefoon en tram van l-Iongkong gerepareerd er de telefoon is ten deele al weer in gebruik, De Japanners hebben hun verovering zorgvuldig voorbereid. Om de steile hellingen te beklimmen had-' den Japansche soldaten dag en macht met touwladders geoefend. Voor het doortrekken van de mijnenvelden rondom het eiland waren afdeelingen zwemmers sa mengesteld. die hun laatste training kregen van ver maarde recordzwemmers als Reizo, Komke en Sa- boero Ito. In het Chineesche conflict speelde Hongkong, een zeer belangrijke rol als overslaghaven voor de En gelsch-Amerikaansche leveranties aan Ts.ioengking. Van Januari tot November j.l. werden goederen aan gevoerd ter waarde van 2% milliard y?n> langs den Burmaweg slechts voor V? milliard Onina bereikte. Nu de Japanners vasten voet hebben op Ma- lakka, wordt deze weg zeer ernstig bedreigd en de route via Britsch-Indië is ver en loopt door zwaar terrein, zoodat Tsjoengking weinig hulp meer, heeft te wachten. De Engelsche troepen op Hongkong waren 22-000 man sterk. De vesting bezat verdedigingsinstallaties ter diepte van acht küomcter. Elk der eilanden in de omgeving was een fo™op zichzelf- NIEUWE JAPANSCHE LANDINGEN. Tn een speciaal bericht uit Wellington meldt Reu~ ter, dat Japansche troepen op 23 December aan land zijn gegaan op ihet eiland Apaiang dat deel uit maakt van de Gilbert eilanden. Sinsdien heeft rhen geen berichten meer van het eiland gekregen. (De Gilbert- eilanden liggen tusschen Hawaii en Australië). Voorts meldt een D.N B.-bericht uit Sjanghai dat de Japan sche luchtmacht Zaterdagmiddag 25 tot 30 zware aan vallen, telkens met sterke strijdkrachten, onderno men heeft op dé schepen die in de havens der baai van Manilla voor anker lagen. Volgens de berichten van hel. front zijn de Japanners Zaterdag op twee plaatsen der Westkust var Luzon, ongeveer 70 K.M. van Ma nilla, geland. Het lang gestrekte eiland Aalabat, eenige mijlen van Ationan verwijderd, zou door de Japanners bezet zijn. De president der Philippijnen, Manuel Quezon, en de Amerikaansehe hooge commissaris, Francis B. Sayre, hebben op advies van Mc. Arthur besloten Manilla te verlaten Quezon deelde mede dat hii voort zou gaan het bestuur te voeffen in samenwerking met dep bcvelvoerenden generaal van. de militaire strijd krachten van de. plaats waar hij zich zal bevinden. Sayre zeide. naar Domei meldt, „ik verplaats mijn bureau tijdelijk buiten de stad". De woordvoerder van de legerafdeeling in het Ja pansche keizerlijke hoofdkwartier heeft verklaard dat de Japansche troepen op het,eiland Luzon de verkla ring van Manilla tot open stad van de hand wijzen, aldus verneemt het 'D.N.B. De Japansche troepen op -de Philippijnen achten hun maatregelen door een der-' gelijke eenzijdige bekendmaking in het geheel niet belemmerd-. Zij zullen alle maatregelen nemen, welke zij noodïg achten om' hug oorlogsprogramma uit te voeren. De woordvoerder wees erop dat de stad Ma nilla tot dusver de kern vormde van het Philippijn-, sche verzet en de stad in dé naakte omgeving omringd is door belangrijke militaire en marine-inrichtingen. Hij onderstreepte evenwel dat de Japansche gevechts handelingen zich streng tot aanvallen op militaire doelen zullen beperken. De correspondent van het Japansche blad „Nitsji Nitsji" meldt van het front op Malakka dat de voor naamste Japansche troepen oprukken langs de West kust van Malakka en op 26 December de rivier Perak hebben bereikt, n'a ongeveer de geheele provincie van dien naam te hebben bezet. Met booten staken de Ja pansche troepen de rivier over, aangezien de brug door de Britsche troepen was vernield. Op 27 Decem ber werd de achtervolging op den Zuidelijken oever der rivier voortgezet. Het Japansche hoofdkwartier heeft nog bekend ge maakt dat bij eén massalen aanval van Japansche gevechtsvliegtuigen en jagers op Rangoon op 25 De cember 40 Britsche toestellen zijn neergeschoten, 8 op den grond vernield en de electrische centrale totaal vernield is. Ook op het vliegveld zou zware schade zijn aangericht. Acht Japansche toestellen worden vermist en een toestel, dat een noodlanding in Thai land moest ondernemen. Uit Tokio meldt het D.N.B.: In. den Japanschen senaat heeft minister-president Tojo verklaard dat volgens de tot dusverre ontvangen berichten de Ja pansche troepen op Mindanao ongeveer achttien dui zend Japansche burgers gered hebben, die voor het uitbreken van den oorlog in de gevangenis waren ge bracht. Tot de slachtoffers van het door de Ameri kaansehe troepen aangerichte bloedbad bebooren -38 Japansche burgers, die werden doodgeschoten. Tien Japanners zijn op andere wijze om het leven gekomen. De Japansche bezettingstroepen zullen op gepaste wijze recht doen aan de vijandelijke soldaten, die 6chuldig zijn aan het gevangen zetten, vervolgen en ombrengen der Japanneïs. Ondanks de gebeurtenis sen te Davao is er niet de minste wijziging gekomen In de tactiek der Japansche jegeering, die onschuldige non-combattanten ontziet. Tojo zeide, dat na de reparatie der beschadigde pe- troleuminstallaties op Noord-Borneo bijna twintig bronnen binnen een maand geëxploiteerd zullen wor den. Van het begin van 1942 af zullen deze bronnen ongeveer 50.000 ton produceeren. Op Noord-Borneo rijn de Engelschen ongeveer drie maanden voor het uitbreken van den oorlog met de vernieling der bron nen begonnen. Zij hebben ongeveer 150 boortorens vernield. BONDGENOOTSCHAP TUSSCHEN ENGE LAND EN TSJOENGKING. Naar Domei meldt heeft de Britsche ambassade in Tsjoengking tezamen met de regeering van Tsjang Kai Sjek een communiqué uitgegeven omtrent het sluiten van een militair bondgenootschap tusschen Groot-Brittannië en Tsjoengking. Volgens het blad „Nitsji-Nitsji" zal volgens berich ten uit Tsjoengking de Britsche minister van buiten- landsche zaken Eden binnenkort aldaar aankomen om deel te nemen aan de besprekingen over de ver steviging van het front: EngelandVer. Staten Tsjoengking. Met betrekking tot de situatie in Oost- Azië is voorts te Londen bekendgeworden een officieel bericht maakt hiervan melding' dat gene- raai Wavell de verantwoordelijkheid voor de verde- j diging van Birma op zich genomen heeft. Luitenant- generaal Hutton, de chef van den generalen staf in Britsch Lndië, is tot bevelvoerend generaal in Birma benoemd. Van belang is ook de mededeeling van het Britsche ministerie van oorlog, volgens welke luite nant-generaal gir Henry Pownall te Singapore is aan gekomen en het opperbevel der Britsche strijdkrach ten in Oost-Azië op zich heeft genomen als opvolger van Sir Robert Broolce-Popham. In November werd Pownall met dit commando belast. Te Washington zijn de Engelsch-Amerikaansche besprekingen tijdens de Kerstdagen voortgezet. Den 26*1 en December is op hel. Witte Huis naar de Brit sche Berichtendienst meldt een tweede bijéénkomst van den z.g. „oppersten oorlogsraad .van Engeland en tie Vereenigde Staten" gehouden, waaraan, behalve door Roosevelt en Churchillj' van Amerikaansehe zijde werd deelgenomen door Knox, Stimson, gene raal Marshall, generaal-majoor Arnold, admiraal Stark en admiraal King en van Engelsche zijde door Lord Beaverbrook,♦admiraal Pound, generaal Dill en luchlmaarschalk Portal. Van bevoegde zijde heeft men volgens den Britschen berichtendienst verklaard, dat „vraagstukken van mi litaire en vlootstrategie het belangrijkste onderwerp vormden ieri dat het probleem van leveranties en pro ductie op den achtergrond geraakte". De Canadeesche minister-president, Mackenzie King, heeft na zijn aankomst te Washington een onderhoud gehad met Huil. waarbij o.a. de bezetting van St. Pierre en Miquelon door Gaullistische strijdkrachten ter sprake is gekomen. Deze Fransche eilanden, die nabij New Foundland zijn gelegen, werden, naar de Britschè Berichtendienst mededeelde, zonder toe stemming der Ver. Staten bezet. Naar in bevoegde kringen te Vichy verluidt heeft de Fransche regeering door bemiddeling van haar am bassadeur te Washington bij de Amerikaansehe re geering geprotesteerd tegen de bezetting der genoemde eilanden en het herstel van den status quo verlangd. EEN JIEDE VAN CHURCHILL. Voor den Senaat, en het Huis van Afgevaardigden der Vereenigde Sraten heeft Churchill op Tweeden FSerstdag een rede over de militaire constellatie ge houden. Hij zeide o.a. naar het D.N.B. mededeelde, dat de Engelschen „den ernst der beproevingen die hun nog te wachten staan, niet onderschatten". En geland en de Ver. Staten moeten „nog veel leeren. Wij zullen nog wat terrein verliezen." Churchill voor spelde dat pas 1942 het den Engelschen en Amerika nen zou mogelijk maken het „initiatief op groote schaal te nemen." Hij zeide dat de oorlog met. Japan den Vereenigden Staten en Engeland „moeilijke pro blemen" hebben opgelegd. De Engelsch-Amerikaansche nederlagen in Oost-Azië verklaarde hij met de be wering dat „een deel der uitrusting, die voor Malakka en Oost-Indië beschikbaar was, in Libië is gebruikt." Naar de meening van toonaangevende Duitsche kringen zijn de verklaringen van Churchill geen ernstige bespreking waard. Wat Churchill zeide „over het jaar 1943 als het beslissende jaar, boezemt hier weinig belang in, omdat er voor 1943 nog veel water in zee zal stroomen. Bovendien heeft Churchill in dezen oorlog al meer met termijnen gewerkt, die steeds weer onjuist bleken te zijn, zoodat het ^ij Churchill niet op een profetie meer of minder aankomt. Duitsch land, aldus de .Duitsche opvatting, neemt tegenover dergelijke voorspellingen een gereserveerde houding aan en beperkt zich er toe, ze door feiten te corrigee- ren. DE FRONTEN IN EUROPA EN AFRIKA. Blijkens de Duitsche weermachtsberichten der af- geloppen week duurde de geveehtsactie aan het Oos telijke front tijdens de Kerstdagen en daarna onver minderd voort. In verscheidene zones van het frent werden Sovjetstrijdkrachten, die gereed stonden, uit eengeslagen of door tegenaanvallen vernietigd. Sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen en Stuka's hebben in de straat van Kertsj 4 vijandelijke troepentransport schepen met eeri gezamenlijken invoud van 7000 ton tot- zinken gebtfneht. Vijf andere transportschepen en talrijke kleinere vaartuigen werden door bommen be schadigd.' De bolsjewisten leden eenige. malen zware verliezen aan menschen en materiaal. In de bocht van de Donetz zijn talrijke aanvallen der Sovjets met zware verliezen voor de bolsjewis ten afgeslagen. In den middensector van het Oostelijk front wer den tal van Sovjet-tanks vernietigd. Bij Leningrad is een uitbraakpoging mislukt van vrij sterke strijdkrachten, ondersteund door dertig tanks. Dé bolsjèwisten verloren hierbij meer dan duizend dooden en negentien ten deeie zware en van de zwaar ste tanks. Zes anderé gepantserde vechtauto's werden in brand geschoten. Formaties der luchtmacht be vochten in den middensector benevens bij Leningrad bolsjewistische colonnes, soldatenkwartieren en spoor weginstallaties met bommen en vuurwapens. Gevechts vliegtuigen plaatsten o.a. bommen op ravitailleerings- treinen op het traject van Moermansk en op een elec trische centrale ten Noordoosten van Kandalakskaja. In ^en strijd tegen de Britsche javitailleerings- scheepvaart heeft de luchtmacht aan de Oostkust van Engeland een vrachtboot van 3000 ton tot zinken ge bracht. Vijf andere groote koopvaarders werden door bommen gedeeltelijk zwaar beschadigd. De Duitsche luchtmacht voerde verscheidene lucht bombardementen uit op doelen op Malta, benevens aan de Noordkust van Cyrenaïca. Aan de kust van Libië werd een Engelsche torpedojager door een Duit sche duikboot tot zinken gebracht. Duikbooten hebben van een reeds ernstig getroffen vijandelijk cpnvooi ten Oosten van Gibraltar opnieuw 4 schepen met een gezamenlijken inhoud van 13.000 ton tot zinken gebracht. Daarmede is het volgende totale resultaat bereikt: een vliegkampschip, negen koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 37.000 ton tot zinken gebracht, twee koopvaardij schepen zwaar beschadigd. Het door de duikboot van den kapt. It. Bigalb in den grond geboorde Britsche oorlogsschip- in inmid- dels geïdentificeerd als het vliegtuigmoedèrschip „Unicorn". Het betreft hier het nieuwste, eerst tijdens den oorlog gereed gekomen schip van deze soort. In het Italiaansche weermachtbericht van 26 Decem ber werd het volgende medegedeeld: „Onze afdeelingen .hebben in West-Cyrenaïca vol gens de plannen in goede orde haar bewegingen voortgezet, die de vijand op geenerlei wijs kon belem meren, ondanks herhaalde intensieve pogingen. Benghazi, dat volgens de verzekering der radio van den vijand zelf vrijwel is verwoest, is zonder strijd door Britsch-Indische detachementen bezet." Voordien was gemeld dat de Britsche strijdkrachten steeds nieuwe pogingen ondernomen hadden om met Welke bonnen zijn thans geldig? 28 December 3 Januari 1942' 01A Brood 4 rants. Brood ot gebak 01B Brood Vz rants. 01A Vleesch rants. Vleesch of 01B VI.waren 1 rants, vléeschwaren 01A Aardappelen Ifó K.G. Aardappelen 01B Aardappelen K.G. Aardappelen Van 28 December t.rr. 24 Januari 1042: Algemeen 1 K.G. Suiker of Ö1D reserve' 5 0 gr. Cacao Algemeen 500' gr. Jam - 188 1 rants. Bloem brood; of gebak -03D reserve 250 gr. Rijst Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 250 gr. Gort j 00 gr. Vermicelli of maïzena 183 100 gr. Kaas -04A Melk I 31/p L. Melk -04B Melk I 1% L. Melk 23 December t.m. 5 Januari 1942: Met Duitschland voor een vrij Nederland 01 Boter 125 <gr. Boter 01 Vet- 125 gr. Boter met reductie BIJZONDERE RANTSOENEN: Van 28 December t.m. 21 Februari 1942: 103 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat. 23 Petroleum: 2 L. tot 21 steun van nieuwe formaties pantserwagens, die uit het achterland waren aangevoerd, op verscheidene punten op den rand van de Dzjebel van Cyrenaïca tot het gebied van Benghazi door te dringen. Deze pogin gen werden toen door de gemechaniseerde formaties der asmogendheden afgeslagen, terwijl plaatselijke tegenaanvallen van Duitsche pantserafdeelingen met succes werden bekroond, waarbij gevechtswagens en kanonnen zijn vernield en" talrijke gevangenen werden gemaakt. Na den val van Benghazi werden Britsche aanvallen ten Zuiden van deze stad afgeslagen. Bardia en Solloem bleven stand houden. De bezet tingen van deze plaatsen sloegen aanvallen af en noop ten afdeelingen van den tegenstander onder verliezen tot de aftocht. Op den Atlantischen Oceaan bracht een Italiaansche duikboot een gewapend Britsch. schip van 6000 ton tot zinken. In een Finsch legerbericht wordt gemeld dat door een actie der strijdkrachten ter zee het eiland Suur- saari (Hogland) teq Noorden van Kotka in de Finsche Golf, waarvan een vijandelijke basis was gemaakt, is bezet. De vijand, zoo luidt dit bericht, heeft bij zijn terugtocht een belangrijk deel der woonhuizen op het eiland verwoest. De kerk was in gebruik als paarde- stal. KERSTTOESPRAKEN. Minister dr. ^Goebbels heeft "Woensdagavond voor de radio een Kersttoespraak tot het Duitsche volk gehouden en daarin verklaard dat Duitschland zal volhouden tot de zege is bevochten. Hij dankte het vaderland voor zijn onwrikbare houding en noemde de oorlogsdooden een voorbeeld van lichtend helden dom, daar zij hun leven op het spel zetten om het hoo- gere leven van het volk te winnen. In woorden van de hartelijkste waardeering wendde dr. Goebbels zich vervolgens tot de vele Duitsche hoorders in het bui tenland. Zij leven dikwijls, aldus de minister, in een volkomen vreemde, al niet te zeggen vijandige wereld. Er is vanavond, niemand die den blik niet naar boven wendt, aldus dr. Goebbels, de oorlog heeft niet slechts geleerd sterk te zijn tegenover den vijand, maar ook deemoedig tegenover het lot. Aan het slot van zijn rede zei de minister o.a.: Denkend aan den Führer zullen wij ons om het vaderland scharen. Dit moet grooter, mooier en verhevener uit dezen oorlog te voor schijn komen. Het moet het trotsche, vrije thuis voor ons allen zijn. Deze gelofte willen wij op dit uur den Führer doen. Paus Pius XII heeft in zijn Kerstboodschap, die door den Vaticaanzender werd uitgezonden, zijn droe fenis geuit over hét leed dat de oorlog de menschheid aandoet. Hij behandelde ook politieke kwesties, waar bij hij de vrijheid en veiligheid der volken bepleitte en zich keerde tegen de egoïstische beheersching van de grondstoffen- Als het vraagstuk der grondstoffen eenmaal is opgelost, zoo sprak hij, ïs er geen plaats meer voor den totalen oorlog en onbeperkte bewape ning. Met klem betoogde de Paus dat er bij een re organisatie van de wereld geen plaats meer kan zijn voor vervolging van den godsdienst. Tot slot schonk de Paus den zegen Urbi et orbi. De chef van den Franschen staat, maarschalk Pé- tain, heeft eveneens voor den omroep een Kersttoe spraak gehouden, en wel tot het Fransche volk en de Fransche krijgsgevangenen. Hij zeide, dat het door hem geleide Frankrijk ook verder op den weg van den plicht zou blijven voortgaan. De discipline en de geest van offervaardigheid der krijgsgevangenen stelde Pétaïn ten" voorbeeld aan de andere Franschen. Benoeming van burgemeesters •s GRAVENHAGE 24 Dec. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van art. 3 der verordening no 108/40 (vierde verordenig over bijzondere bestuursrechte lijke maatregélen) en in aansluiting op art. 4 a 1. 1 der verordening no. 3/40 over de uitoefening der regeerings- bevoegdheden in Nederland, tot burgemeesters benoemd: Willem Henkes. candidaat-notarïs te Wassenaar tot burgemeester van Amstenrade, H. H. Kousen, gemeente ambtenaar te Kerkrade. tot burgemeester van Wittem, G. ,T. P. Schmalbach te Vaals tot burgemeester van Beek, en J. H. ,T. Hoffman te Valkenburg tot burgemeester van Nieuwenhagen. Tevens heeft de commissaris-generaal voor bestuur en justitie den burgemeester van Roermond, mr. P. J. Reij- mer, belast met de voorloopige waarneming der zaken van den burgemeester te Maasniel en den burgemeester P. H. J. Spiertz te Thorn met de voorloopige waarneming der zaken van den burgemeester te Wessem. Staatsexamen en eindexamens Gymnasia en H.B.S.-en 's GRAVENHAGE, 27 December. Het depar tement van opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming deelt mede, dat het schriftelijk ge deelte van het staatsexamen, bedoeld in artikel 12 der hoogeronderwijswet, gelijktijdig zal wor den gehouden met het schriftelijk eindexamen der gymnasia en wel op 23 en 24 fcApril en dat het schriftelijk gedeelte van het staatsexamen H.B.S. A en B gelijktijdig zal worden gehouden met de eindexamens der hoogere burgerscholen op 1 April en volgende dagen. Het mondeling gedeelte van de staatsexamens zal als gewoonlijk in de zomer- vacantie plaats hebben. Vejlig in de dichtste duisternis. De train tusschen Haarlem en Amsterdam wordt bij duisternis be veiligd door een blokposten-systeem. (Pax-Holland-De Haan-c) Omroepbladen tot één programmablad samengevoegd HILVERSUM, 24 December. De persdienst van den Ned. Omroep Jneldt: Gelet op de papiérschaarschte, besloot de Secre taris-Generaal van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten de verschillende omroep bladen tot één programmablad samen' te voegen den omvang en de oplage daarvan te beperken en den Nederlandschen omroep met de uitgave daar van te belasten. Het inschrijfgeld werd bepaald op twee gulden per half jaar, of tien cent voor weekabonnés. Zij die per einde 1941 op een radioprogrammablad waren ingeschreven, of dit wekelijks geregeld be trokken, behouden de voorkeur. Zij zullen, indien zij reeds betaalden, het nieuwe blad blijven ont vangen, als zij niet schriftelijk aan het adres der administatie, Keizersgracht 107, Amsterdam een andere wensch kenbaar maken. Andere radio-luisteraars, die dit blad eveneens wekelijks wenschen te ontvangen, worden ver zocht twee gulden te storten op Postrekening 400.000, ten name van den Nederlandschen Om roep, onder vermelding: „Inschrijfgeld program mablad". De hoofdredactie is opgedragen aan den heer dr. J. Smit te Amsterdam. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Mislukte landingspogingen der Britten aan de Noorsche kust. Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 28 December (D.N.B.) Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: „In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front werd de vijand die eenige plaatselijk aanvallen op onze stellingen gedaan had, door krachtige tegenaanvallen afgeslagen. Duitsche Italiaansche en Slowaaksche troepen, alsmede de uit Deensche, Duitsche, Finsche, Vlaamsche, Nederlandsche en Noorsche vrijwilligers sa mengestelde divisie S.S. Wiking, hebben op nieuw goed slag geleverd. In den centralen sector van het Oostelijk front werden vrij prachtige vijandelijke aanvallen in zware ge vechten tot staan gebracht. Zwakkere aanval len van den vijand in den Noordelijken sector van het front werden eveneens afgeslagen. De luchtmacht ondersteunde op alle fronten de ge vechten van het leger door krachtige aan vallen op troepenconcentraties, achterwaartsche inrichtingen en spoorlijnen van den vijand. In de Straat van Kertsj zetten sterke formaties ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers de aanvallen op ^vijandelijke schepen voort. Zij brachten drie transportschepen van tezamen 2800 brt. tot zinken en beschadigden een ka nonneerboot alsmede vier andere schepen. Aan de Oostkust van Engeland brachten ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 27 op 28 December een koopvaardijschip van 6000 brt. tot zinken. Britsche zeestrijdkrachten probeerden op 27 December een onverwachte .manoeuvre te on dernemen op twee afgelegen punten van de Noorsche kust. Na korte hevige gevechten met de plaatselijke bewakingsmanschappen van het leger en van de marine, werden de Britsche landingstroepen verdreven. Zij trokken zich op hun schepen terug. Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten van een vluchtende formatie oorlogs bodems een torpedojager tot zinken »en bescha digden een kruiser alsmede een anderen tor pedojager. In luchtgevechten en door luchtdoel- artillerie werden tien vijandelijke bommenwer pers neergeschoten. Bij de nadering van den vijand werd het Duitsche patrouillevaartuig „Föhn" door tal van Britsche bommenwerpers aangevallen. Het patopillevaartuig schoot een vijandelijk toestel neer en ging toen onder in heldhaftigen strijd tegen het sterkere vuur van een Britschen kruiser en verscheidene torpedojagers. Enkele Noorsche koopvaarders, die zich vreedzaam met de kustvaart bezig hielden, werden door de Britten overvallen en tot zinken gebracht. In Noord-Afrika zijn Britsche aanvallen op de Duitsch-Italiaansche stellingen mislukt. For maties der^Duitsche luchtmacht vielen Britsche vliegvelden, colonnes auto's en tentenkampen in Cyrenaïca met succes aan. Bij bomaanvallen op vliegvelden en haven installaties op Malta zijn door de escorteerende Duitsche jagers drie Britsche vliegtuigen neer geschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den afge- loopen nacht West-Duitschland aangevallen. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Volgens tot dusver ontvangen berichten schoten nachtjagers en luchtdoel- artillerie tien vijandelijke bommenwerpers neer". Adolf Hitier heeft perèoonlijk het opperbevel op zieh genomen. In het hoofdkwar tier van den Führer doet generaal Dietl den generalissimus mededeeling omtrent de operaties der infanterie. (Hoffmann-Stapf) Ir. Mussert in radiorede over: Reden tot dankbaarheid „Het is de duisternis niet gelukt het licht in Europa te dooven". 's-GRAVENHAGE, 24 December. Hieronder volgt de tekst van de rede, welke ir. Mussert hedenavond over beide zenders heeft uitgesproken. Mijne volksgenooten, Het is Kerstmis 1941 en de wereld staat in vlammen Het einde van'1941 nadert en 1942 wordt met groote zorg tegemoet gezien. Wanneer het straks Oudejaarsavond zal zijn en de bronzen stem za} twaalf malen geklonken hebben, dan zullen wij met Guido Gezelle kunnen spreken: „Het jaar is uit en 't enden geleefd, „van al zijn oude ellenden en heeft - „den last het ons ontheven. „voor elk en de één een schreden gedaan, „wie zal het ten 't enden leven?" Het is mij een behoefte doch tevens een voorrecht om in dezen tijd langs dezen weg u te kunnen berei ken. die bereid zijt mij t,e beluisteren. Groote zorgen drukken ons en vereenigen ons. Het is goed deze uit te spreken, lichter zullen zij dan te dragen zijn. Daar is dan de zorg om het te verdienen dagelijksch brood, een zorg rustend op ongetelde dui zenden, drukkend loodzwaar. Daar is dan de schaarste aan levensmiddelen en kleeding. Een land als het onze met zijn enorme be volkingsdichtheid van bijna driehonderd menschen op de vierkante' kilometer heeft het natuurlijk uiterst krap, wanneer nu, zooals in 1917 en 1918, door de blok kade, de invoer van overzee is afgesloten. Het stelt eisehen aan allen, maar in het bijzonder aan de huis moeders, den middenstand en de overheid. Boven de persoonlijke zorgen uit, rijst de bekom mernis om de toekomst der natie. Velen 2ijn er be zorgd om het vaderland hier. Een zorg die ik begrijp, maar niet deel, 'omdat ik het geloof en het vertrouwen heb in een toekomst, beter en schooner dan het naaste verleden, om van het heden niet te spreken. Maar wat ons allen, de geheele natie, vereent, dat is de zorg om onze koloniën in Oost en West,-om de tienduizenden, volksgenooten. die, afgesneden van het moederland, daar met hun gedachten hunkerend zijn bij ons hier in de lage landen aan de Noordzee. Maar dit'alles zou lichter te dragen zijn, als er niet was die haat, die vervloekte haat van volksgenoot tot volksgenoot, de in een reeks van jaren zorgvuldig aangekweekte haat. De haat, die met de jalouzie sa men elke redelijkheid ontkent en eiken opbouw be lemmert. De haat en de jalouzie die uit den duivel zijn. Waarlijk, redenen te over om meer nog dan In an dere jaren, aan het einde van het jaar 1941 tot bezin ning te lteeren. Wanneer straks de Kerstklokken lulden, niet alleen hx ons vaderland, maar in geheel Europa van de Noordkaap tot over Sicilië en van de Oekraïne tot aan den Atlantischen Oceaan, dan zullen naar ik hoop millioenen menschen denken aan de oud® woorden zoo vol inhoud: „Het licht schijnt in de duis ternis en de duisternis verzwelgt het niet". Inderdaad, het is de duisternis niet gelukt om het licht in Europa te dooven. Er is niemand, die niet weet, dat als de goddelooze, menschonleerende Sovjet- machl over Europa gekomen was, dat er dan reeds nu geen Kerstmis rpeer te herdenken zou zijn. O, ik weet, dat de haat waarover ik zooeven sprak, aan velen de redelijkheid heeft ontnomen en hen doet spreken, alsof dit niet zoo erg zou zijn. Maar in het diepste innerlijk, dat zich zelve niet be driegen kan, weet een ieder, dat dit het einde ge weest zou zijn, dat dan de duisternis hel Licht wel verzwolgen zou hebben. In den eeuwigen strijd tus schen de goede en de kwade machten in ieder onzer afzonderlijk en in grooter verband overal in de we reld, is de kwade macht althans op dit punt bezwe ken, niettegenstaande vijf en twintig jaren van voor bereiding, niettegenstaande tienduizenden vliegtuigen en pantserwagens. De dankbaarheid daarvoor overheerscht al het an dere. Dankbaarheid jegens God dat Hij Europa gered heeft, dankbaarheid jegens alle werktuigen in Zijn hand, van den hoogsten bevelhebber tot den cenvou- digsten soldaat, die ln offervaardigheid en plichtsbe trachting de dreigende vernietiging van alle cultuur en godsdienst hebben afgewend. Dat. wij daarbij met onze gedachten zijn bij de 200000, die hyn leven daar voor gaven, het hoogste offer brachten en bij de 600.000. die gewond werden, spreekt vanzelf. Dat wij in het bijzonder denken aan de Nederlanders, die daarbij vielen, en hun verwanten, die zij achterlieten, het zou onnatuurlijk zijn, wanneer dit anders ware. (Vervolg op de volgende pag.j

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1