Verleden, heden en toekomst De rede van ir. Mussert 's-GRAVENHAGE, 24 December. Ter gelegenheid van het Kerstfeest werd van bevoegde zijde er op gewezen, dat men in Nederland, ondanks alle moei lijkheden en zorgen' die een gevolg zijn van de buiten gewone omstandigheden, in,zekeren zin toch alle re den heeft om Kerstfeest in een opgewekte en dank bare stemming te vieren Want zoo werd opge merkt het gevaar dregde, dat er heelemaal geen Kerstfeestójof eenig ander Christelijk feest, meer ge vierd zou kunnen V/orden. Dit zou ongetwijfeld zoo - geweest zijn als de bolsjewistische stormram de leans had gekregen zijn vernielingswerk over Europa te brengen, waardoor dan tegelijk de Christelijke cul tuur zou zijn vernietigd. Maar de plannen der.bols- iewiki zijn verijdeld. Het geweldige militaire apparaat dat de bolsjewikl zich voor het bovenvermelde doel hadden gemaakt, het grootste dergelijke apparaat, „dat de wereld ooit gezien heeft, is door Duitschland en zijn bondgenooten tijdig onschadelijk en voor het grootste gedeelte ka pot gemaakt en hiermee is het gevaar afgewend, dat de bolsjewiki niet alleen Duitschland maar ook heel West-Europa tot aan de kusten van het Kanaal, de Noordzee en den Atlantiscften Oceaan overstroomden. Dit gevaar was zeer dichtbij, als de aanslag der bols jewiki gelukt zou zijn, zou Europa geen Kerstfeest meer gevierd hebben. Hoe weinig den bolsjewiki aap het Kerstfeest gelegen is. toonen zll op dit oogen- blik. Tegenover «den vorigen oorlogswinter, toen de wapens, behoudens een enkele uitzondering van on dergeschikt belang, uit eerbied voor het feest rustten, staat de toestand van thans, met woedende aanvallen, die echter onveranderlijk worden afgeslagen, van de bolsjewistische troepen in hun vruchtelooze pogingen om de hergroepeering van de Duitsche strijdkrachten en de consolidatie hunner stellingen aan het Ooste lijke front te verijdelen. Kerstfeest 1939 viel na den veldtocht in Polen, waar bij in den korten tijd van 17 dagen de Poolsche te genstand gebroken werd Er kwam toen hoop, dat de strijd gelocaliseerd zou kunnen blijven, dat het alsnog mogelijk zou blijken door een beroep op het gezond verstand in Europa een vrede door overeenstemming te bereikén. Die hoop is evenwel ijdel gebleken. En geland en Frankrijk dreven naar een verscherping. Had 1939 reeds belangrijke beslissingen op militair gebied gebracht, nog grootere vielen er in 1940, toen de Duitsche legers in het Westen de overwinning be haalden. Toen Kerstmis 1940 aanbrak, herleefde in veler harten de hoop, dat het nu toch vrede zou wor den,' dat men op het bereikte den vrede zou kunnen 'bouwen en de oorlog niet lang meer zou behoeven te duren. In dit verband herinnerde deze zegsman er aan, dat ook in 1940 Hitier nog eens een vredesaan bod heeft gedaan. Later bleek waarom Engeland toen, niet bereid was vrede tex sluiten. In Engeland wisten» ingewijde krin gen toen al welke plannen er in Zuld-Slavië en Rus land bestónden. Thans op Kerstmis 1941 den blik terugwerpende op den tijd die sinds het begin van den oorlog is ver streken, kan vastgesteld worden, dat de groote be slissing op het Europeesehe continent Is gevallen. Het Europeesche continent vertegenwoordigt. geestelijk, militair-strategisah en economisch een- reeds tamelijk sterke eenheid, waartegen welke aanslagen ook, uit het Westen, Noorden. Zuiden niets meer zullen ver mogen. De groote bedreiging uit het Oosten is uitge bannen. Van Nederlandsch standpunt is er zekerbijzondere teleurstelling, dat Nederlandsch-Indië door de jongste uitbreiding van het conflict irfKhet Verre Oosten in den maalstroom is gekomen, was het zoo vraagt men zich af nu werkelijk niet mogelijk geweest, dat het er bulten bleef? Onze zegsman besloot zijn overzicht aldus: Reeds vroeger, na den vorigen oorlog heeft men zich gekoesterd in den waan van een Pan-Europa, een volkenbond of een dergelijke statengemeenschap, die men ook wel de Vereenigde Staten van-Europa noem de, binnen welke er geen douanegrenzen, geen devle- zenmoeilijkheden, geen contingenteeringen en andere handelsbelemmeringen meer zouden bestaan. De z.g. Volkenbond werd echter een groote teleurstelling en verwezenlijkte .niets van deze idealen. Thans echter ligt hun verwezenlijking voor het grij pen, tenminste voor de volken,' die tot de Germaan- sche gemeenschap hooren. D'e tijd is niet ver meer dat de bovengeschetste ontwikkeling voor hen een feit zal worden. Jlet nieuwe land in het Oosten, voor het welk de Germanen in vroeger eeuwen zulk gewichtig pionierswerk hebben gedaan en dat eigenlijk zijn gan- sche voorloopige welvaart aan hun energie te dan ken had, alsmede zijn, thans door de bolsjewiki weer vernietigde cultuur, bevatoongekende schatten van grondstoffen, die eerst door de Europeesche samen werking naar hun waarde zullen kunnen worden ge- exploitëerd. Ook de omwonende, niet-Germaansche, maar met Duitschland samenwerkende volken, zullen hieraan kunnen meewerken en er van kunnen profi teered De garantie te geven, dat er uit gehaald zal worden wat er uit te halen is. Het Zuiden van Rus land zal voor den komenden tijd de groote bron zijn. waaruit hee.1 Europa nieuwe welvaart zal putten in den vorm van grondstoffen enz., die tot dusver alleen uit verre overzeesche, maar juist daardoor in troe)- bele tijden gemakkelijk af te snijden gebieden konden worden betrokken. Aldus zal er voor veel van het geen verloren is gegaan of alsnog verloren dreigt te gaan vergoeding gevonden kunnen worden. Alleen, het is om dit te.bereiken noodig, dat ook de Nederlanders niet bij de pakken neerzitten, maar in hun bekenden pio niersgeest aan het werk, gaan. Overigens behoeft men ook aan de toekomst van Nederland's overzeesche gewesten ,nog niet te wan hopen. Men bedenke echter het verschil, dat er is tüsschen de kleine macht, waarmee Nederland zijn overzeesche gebieden heeft verworven en moest zien te beveiligen en de veel grootere macht, die hiervoor in den vorm van het Vereënigde Europa kan wor den ingezet. Ook maakt dit verschil het mogelijk, dat de bedoelde gebieden in de toekomst nog heel anders worden geëxploiteerd dan tot dusver, Prijzenbesphikking 1941 consumptie-peulvruchten "s GRAVENHAGE 24 December. Met lnga"ng van van- daag-is een beschikking van kracht geworden, die voor alle geledingen van den. handel de prijzen vaststelt voor peul vruchten, welke voor menschelijke consumptie zijn be stemd; d>. voor groene en grauwe erwten, capucijners en ijn stamboonen.. In een officieele publicatie in de bladen worden deze prijzen pet 'A K.G. bekend gemaakt. Vrijwilligers in de S.S. Standarte Westland De burgemeester van Haarlem brengt ter alge- meene kennis, dat ter gemeente-secretarie, 2e afdeeling, inlichtingen zijn te verkrijgen omtrent plaatsing als vrijwilliger "in de S.S. Standarte Westland. Aldaar zijn tevens inschrijvingsformu lieren voor deze vrijwillige dienstneming ver krijgbaar. RADIOPROGRAMMA. DINSDAG 30 DECEMBER 1941 HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Voor den boer. 7.30 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 7.55 Gramofoonmuzlek. 8.00 B. N, O. Nieuws berichten. 815 Politiek weekpraatje (opn.). 8.30 Gramo- foonmuziek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramofoonmu- z.iek. 9,15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuzlek. 10.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 11.00 voor de vrouw. 11.20 Ensemble Lajos Veres. 12.00 Sylvestre' Trio. 12.40 Almanak. 12 45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Spinel en 2 guitaren, 13-20 De Melodlsffen, solist en Jodel trio ,,De Schavuiten". 14 30 De Lichte Toets. 15,30 Cello en plano, 16.00 Bijbellezing. 16.20 Gramofoon muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Gramofoonmuziek (met toelichting). 18.00 Voor de platte landsvrouw. 18.15 Gramofoonmuzlek 18,30 Kahula's Ha- waitans en Don Carlos' Orquesta. 19.00 Actueel halfuur, 19.30 Amusmementsorkest en soliste. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken 20.15 Gramofoonmuziek. 20.30 Een oudejaarsvertellmg uit 1814120.45 Zang met pianobegelei ding. 21.30 Gramofoonmuzlek. 21.45 6. N. O. Nieuwsberich ten. 22.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Economie News from Holland" of Gramofoonmuziek, 22.15 Gramofoonmu ziek. 22.45 De Romancers en soliste (opn.). 23.30—24.00 Gra mofoonmuzlek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.308.15 Zie Programma Hilver sum I. 8.15 Gramofoonmuziek. 8,30—8.45 Zie Programma Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 pramofoonmuziek. 11.00 Pianovoordracht en zang met pianobegeleiding. 12.00 Boyd Bachman en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.05 Mignon und lhre Virtuoslnen. 13.30 De Ramblers. 14.00 Amhemsche Qrkestvereemging, soliste en gramofoonmu ziek. 15.30 Voor de zieken. 16,00 Causerie „Het lied". 16.30 Goolsch Kamermuziekgezelschap. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 18.15 Causerie „Het Jodenvraagstuk". '8.30 Gra mofoonmuzlek. 18.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N. S. B.). 19.00 Actueel halfuur. 19,30 Spiegel van het jaar. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales. die over een lijnverbinding met de Studio be schikken. 20.15 John Kristel en zijn orkest en soliste (opn.). 2100 Gramofoonmuziek. 21.15 Klaas yan Beeck en zijn orkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toe lichting op het weermachtsbericht. 22.10—22.15 Avond- wijding. -f (Vervolg van de vorige gag.) Maar er Is voor ons als natie nog meer reden tot dankbaarheid. Wij weten, dat in de jaren 1930 tot 1940 ieder jaar millioenen kilo's voedsel opzettelijk ver nietigd zijn op last van de toenmalige overheid. Deze zonde is ons volk niet in rekenschap gebracht door hongersnood, nu. dofch slechts schaarschte heerseht. Dit is goedertierenheid, want nog niAnand is hier van honger of ontbering omgekomen. Daarom hoop ik, dat, hoe zorgelijk Kerstmis 1941 ook moge zijn, de natie het oog gericht zal houden, niet op hetgeen zij ontbeert, maar op hetgeen reden geeft tot groote dankbaarheid en dat is tenslotte nog zoo oneindig veel. De zorgen zullen daardoor lichter te dragen zijn. En wanneer straks zal weerklinken het oud-vader- landsche „een zalig uiteinde en een gelukkig nieuw jaar", wanneer onze gedachten vertoeven bij hen, die zijn heengegaan in het afgeloopen jaar, bij hen, die ziek of gewond terneer liggen, bij hen, die#in verre gewesten in groote oekommernis leven, laten wij ons dan opmaken om naar eer en geweten de natie en elkander te dienen in het nieuwe jaar. dat op den drempel staat. Wij staan'in dit voornemen zoo sterk als wij er ons van bewust zijn, dal God altijd wil herstellen, wat de mensch bedorven heeft. De belangrijkste wensch, die wij moeten koesteren voor het nieuwe jaar is, dat de haat nog verder zal wijken van ons. Het jaar 1941 eindigt, wat dit betreft, al veel beter dan het jaar 1940. Er zijn teekenen onmiskenbaar, die er op wijzen, dat de haatkoorts afneemt, dat dien tengevolge de redelijkheid toeneemt. Mijnerzijds zal wat dit betreft, gedaan worden wat mogelijk is, want 'diep ben ik er van doordrongen, dat een huls, dat tegen zichzelf verdeeld is, n\et Jsan bestaan. De groeiende eenheid der natie is de grondslag voor de wederopstanding. Mijne volksgenooten, hebt daarnaast het onwrikbaar geloof in de toekomst. Wij weten toch. dat er nooit iets grootsch of goeds in de wereld tot stand ge bracht is. zonder dat alle duivelen uit de hel zich daartegen verzet hebben. Wij weten ook, dat elke geboorte gepaard gaat met geboorteweeën Wij beleven de geboorte van een nieuw Europa. Ook deze geboorte geschiedt in bloed en tranen. Honderdduizenden* hebben reeds met mij het ge loof, dat als de vrede eenmaal gekomen zal zijn, dit nieuwe Europa zich ontplooien zal beter en schooner dan het oude, dat van ons heenging en dat in dit nieu we Europa ons Nederlandsche volk in vrijheid zal kunnen leven. Wij gelooven, dat ons volk weer een volk van kerels zal worden, dat eenvoud, moed, werk lust. eerlijkheid en trouw naast bekwaamheid de oud- vaderlandsche eigenschappen zijn, die tot nieuw leven zullen komen in ons volk. Daardoor kunnen wij ons als volk weer een bestaan veroveren. Gerechtigheid^ zal heersehen. blijmoedigheid en levensvreugde zullen* terugkeeren. Het is de moeite waard om daarvoor zijn leven in te zetten. Moge dit geloof gemeengoed der natie worden in het jaar 3942, opdat een ieder daarnaar zal handelen en de wederopstandig van ons volk zich in geleidelijk heid doch vastberadenheid zal voltrekken. Kerstmis 1941 sta dan in teeken van het Licht, dat schijnt in de duisternis. Oudejaar 1941 sta in het teeken van het geloof, dat bergen verzet. Italiaansch weermachtsbericht Engelsche aanval ten Zuiden van Benghazi verijdeld. Wnd. hoofdredacteur: C. J. v. Tilburg. Heemstede. •Kfdredac'tcur G. N. Leenders, Heemstede. HOME, 28 December (Stefani). Inzijn weer- machtbericht no. 574 maakt het ItauaRnsche op perbevel het volgëhde bekend: „Een aanval van de vijandelijke infanterie die gesteund werd door pantserstrijdkrachten, ls in de zóne teh Zuiden van Benghazi verijdeld. Wij brachten den vijand verliezen toe en maakten krijgsgevangenen. Er viel activiteit op te mer ken van de artillerie aan het front van Solloem én Bardia. Duitsche formaties vliegtuigen bom bardeerden herhaalde malen belangrijke centra in den- rug van den vijand en vielen vliegvelden aan. Men nam branden en ontploffingen waar. Eenige machines werden vernield of beschadigd. Talrijke motorvoertuigen werden getroffen. Het luchtdoelgeschut haalde drie vliegtuigen Omraag. Een ander toestel stortte op den grond, getroffen door het luchtdoelgeschut van Tripolis, tijdens een aanval die eenige slachtoffers maakte en onbe langrijke schade aanrichtte. Verscheidene aanval len van de Duitsche luchtmacht op militaire in richtingen van het eiland Malta veroorzaakten groote resultaten. Drie vijandelijke toestellen werden tijdens luchtgevechten neergehaald. An dere machines werden op den beganen grond in brand geschoten". Schending der Spaansche neutraliteit door Engelsche vliegtuigen Het D.N.B. meldt: Woensdagmiddag heeft üzich in de haven Puertp Carino (bij Vivero aan de Noord kust van Spanje) een geval afgespeeld, dat sterk her innert aan dat van de „Altmark". Engelsche gevechtsvliegtuigen hebben daar nl. na verscheidene aanvallen het Duitsche s.s. „Benno" met zes bomtreffers tot zinken gebracht. Op het reeds zin kende vaartuig lieten de Engelschen nog hun bom men vallen en beschoten met machinegeweren de bemanning die in de reddingsbooten gegaan was. Deze ongehoorde schending van de Spaansche neu traliteit heeft onder de Spaansc"he bevolking en on der de Spaansche marine-autoriteiten groote veront waardiging gewekt, vooral daar dit in korten tijd het tweede geval ls dat -een schip binnen de Spaan sche territoriale wateren door Engelsche gevechts vliegtuigen werd aangevallen. Hevige gevechten ten Noorden en ten Zuiden van Manilla Ipoh op Malakka door dubbelen aanval bedreigd SJANGHAI, 29 December (D.N.B.) Het Ame- rikaansche hoofdkwartier op de Philippijnen geeft toe dat ten Noorden en ten Zuiden van Manilla hevige gevechten worden geleverd. In het Noorden van het eiland concentreeren zich de operaties rond om Tajoeg. De toestand in de provincie Pangasinan is „onoverzichtelijk". De gouverneur der provincie heeft verklaard dat hij het overzicht heeft verloren en dat zich waarschijnlijk verscheidene steden reeds in Jépansche handen bevinden. Volgens den Britschen Berichtendienst wordt de Japansche druk ten Zuiden van Manilla sterker. De Japanners hebben op 90 Kilometer van de stad stel lingen betrokken. Driemaal is het tot gevechten ge komen. Ten Noorden van Manilla brengen de Ja panners nieuwe versterkingen aan land. Naar de Britsche Berichtendienst meldt, heeft president Roosevelt een boodschap tot de bevolking der Philippijnen gericht waarin hij den Philippine'^ den inzet van de hulpbronnen der V.S., van het Britsche rijk, Nederlandsch-Indië en Tsjoengking toezegt. Het Amerikaansche volk zal nooit vergeten, *ldus Roosevelt, wat het volk der Philippijnen thans doet en in komende dagen zal doen. Roosevelt be loofde den Philippino's dat zij volkomen vrij en on afhankelijk zouden worden. „Ik ben er van over tuigd", aldus eindigt de boodschap, „dat alle be woners der Philippijnen, mannen, vrouwen en kin deren, hun plicht zullen doen" STOCKHOLM, 29 December (A.N.P.) De Brit sche Berichtendienst meldt dat Ipoh op Malakka is blootgesteld aan een dubbelen vijandelijken aanval, v De stad wordt hevig gebombardeerd. Botsing op (lc spoorlijn Berlijn-Rosen Dooden en gewonden Het D.N.B, meldt: Tijdens een sneeuwstorm is de nachtsneltrein Berlijn-Warschau op een stilstaanden goederentrein gereden. De voorste wagons geraakten In brand. Ofschoon de trein niet zeer vol was, ver wacht men dat er dooden en gewonden zijn. Waar schijnlijk konden in den zwareh sneeuwstorm de sig nalen niet duidelijk worden waargenomen. „Brederode-Duin" Vier groepen kinderen uitgezonden In het voorjaar werd in het blad „Strijd tegen de Tuberculose" medegedeeld, dat in verbapd met den stand der geldmiddelen het Bestuur dei Haarlemsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose besloten had, te wachten met het uitzenden der daarvoor op gegeven kinderen naar het kinderdagverblijf in „Bre- derode-Duin". Het was dan ook een groote vreugde, toen het gemeentebestuur van Haarlem de ontstane moeilijkheden inzag en door een nieuwe rogeling het mogelijk maakte, dat „Brcdcrodc-Duiq" toch nog zijn poorten voor deze „dagkinderen" kon openen. Hierdoor was, aldus genoemd orgtan, het mogelijk, nog vier groepen kinderen uit te zenden Bij alle kin deren kon een gewichtstoeneming varieerend van 1 9 tot 6.5 K.G. worden geconstateerd. In totaal werden in 1941 in het kinderdagverblijf opgenomen 51 kinderen, met in totaal 2037 verpleeg- dagen, in welk aantal 56 verzuimdagen zijn begrepen. Van ëïle kinderen werd, zoowel bij opname als bij vertrek, het bloed onderzocht.; ook dit vertoonde meest al een duidelijke verbetering Inbrekers te Haarlem op heeterdaad betrapt Door de politie te Haarlem zijn twee personen op heeterdaad' betrapt, die zich'door verbreking van een ruit toegang hadden verschaft totfeen modemagazijn, alwaar een hunner eenige mode-artikelen ont vreemdde. NOG EEN INBREKER AAN HOUDEN. Voorts heeft de politie te Haarlem iemand aange houden, die bekent door middel van braak en in- klimming uit het pakhuis van zijn vroegeren patroon 6 rollen geïsoleerd koperdraad, van elk 100 M lang, te hebben ontvreemd, welke rollen hij inmiddels had verkocht. ORGELCONCERT Programma van het 3de orgelconcert, te geven door Jacob Bijster in de Gem. Concertzaal, op Dinsdag 30 December 1941, des avonds te 7.30 uur. 1. Choral I E gr. t. César Franck 2. Symphonie No. 6 g kl. t. (Allegro, Adagio, In termezzo, Cantabile, Finale-Vivace) Ch. M. Widor Lied Jacob Bijster Passacaglia Hendrik Andriessen 5. a. Nu sijt willecome; b. Ons is gheboren een kindekijn Flor Peeters 6. 'Prelude en Fuga Albert de Klerk Nuchter denken Aha, dat klinkt goed. Nuchter denken, dat is juist in uw lijn, waarde landgenoot. Onze nuchterheid, daar gaan wij prat op; daar? achter verschuilen wij ons. Op rekening van deze hooggeroemde nuchterheid schuiven wii onze af wijzende houding ten opzichte van den nieuwen tijd. Inderdaad wij zijn altijd een nuchtervolk ge weest, maar deze nuchterheid ontaardde in een levensbeschouwing zonder idealen, in een geeste lijke gemakzucht zonder weerga, in het uitsluitend leveren van afbrekende critiek, in een bemoeizucht met dingen die ons in 't gëheel niet aangaan. Nuchterheid, hierop baseeren een groot aantal Nederlanders hun schampere opmerkingen en hate lijke glimlachjes, wanneer zij zeer tegen hun zin natuurlijk in aanraking komen met Nationaal- Socialisten. Zij beschouwen zichzelf als zóó nuchter, maar zijn in werkelijkheid zóó aartsdom, dat zij meenen iets te kunnen afwijzen, waarvan zij niets begrijpen en waarover zij zelfs nimmer de moeite namen, na te denken. Indien zij werkelijk nuchter waren, dan zouden zij de feiten zien zooals deze zijn. -Dan zouden zij de nationaal-socialistische revolutie begroeten als de eenige mogelijkheid om de toekomst vhn ons volk en land zeker te stellen. Als zij nuchter zouden denken en indien zij ook maar een greintje waarachtige vaderlandsliefde zouden bezitten, dan zouden hun gedachten uit gaan naar die duizenden Nederlanders, die daar in het Oosten hun leven wagen ter wille van ons volk en land. Dan zouden zij, indien zij daarvoor den leeftijd hebben, niet langer wachten, maar naar de wapens grijpen, den vijand van Europa helpen vernietigen. Dan zouden zij hun plicht doen als Nederlander en zich aanmelden bij het Vrijwilligerslegioen „Ne derland", Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. Hoofdkwartier Vrijwilligerslegioen Nederland. Eden te Moskou Besprekingen met Stalin en Molotof STOCKHOLM, 29 December (A.N.P.) Te Lon den is officieel medegedeeld dat de Britsche mi nister van Buitenlandsche zaken Eden een bezoek heeft gebracht aan Moskou en onderhandelingen heeft gevoerd met Stalin en Molotof. Bij de be sprekingen, aldus het Engelsche communiqué, kwam de overeenstemming van opvatting ten aan zien van alle vraagstukken der oorlogvoering tot uiting. i Beide partijen, aldus vervolgt het communiqué zijn er van overtuigd dat de besprekingen te Moskou een nieuwen stap beteekenen op den weg naar nauwere samenwerking tusschen de Sovjet Unie en Engeland. De Britsche Berichtendienst meldt dat aan de besprekingen ook werd deelgenomen door den Sovjet-ambassadeur te Londen Maisky en den Britschen ambassadeur in de Sovjet-Unie Sir Staf ford Cripps. Eenige besprekingen werden bijge woond door den Britscnen onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Cadogan en den plaats- vervangenden chef van den generalen staf van het Britsche rijk, luitenant-generaal Eye. Voorts namen aan de besprekingen deel de Britsche ambassadeur te Ankara en de gezant te Teheran. De meening dezer beide diplomaten over den toestónd in het „Midden Oosten" en over de vermoedelijke ontwikkeling in dit gebied, aldus de Britsche Berichtendienst, zal voor de gemeen schappelijke besprekingen zeker van groot belang zijn geweest. De voorbereidselen voor deze conferentie waren reeds getroffen voor het uitbreken van den oor log op den Grooten Oceaan. Eden bevond zich toen reeds op we'g van Londen naar Moskou. BESLAG OP 16 FINSCHE SCHEPEN IN DE VER. STATEN. RIO DE JANEIRO. 28 December. De scheep vaartcommissie der Ver Staten hèeft Zaterdag, naar uit Washington gemeld wordt, 16 Finsche schepen diq in havens van de Ver. Staten liggen in beslag geno men. (D.N.B.) Geweldige gevangenenkampen Ver achter heL front zijn in het Oosten geweldige gevangenenkampen opgericht waar duizenden Sovjet gevangenen zijn ondergebracht? Hier maften zij voor het eerst in hun leven kennis met de Westersche wereld. Hier worden de woorden van hun commissarissen, die altijd beweerd hebben, dat de Duitschers hun gevangenen doodschoten, gelogenstraft. Hier- worden hun gewonden verzorgd, hier ar beiden ook mannen en vrouwen onder de witte vlag met het Roode Kruis. In deze kampen wordt getoond, dat een overwon nen vijand, die de wapeflfe heeft neergelegd, behan deld wordt, zooals het volkerenrecht dat eischt. De Nederlandsche ambulance wil mede aan de vervulling van deze taak werken. Zij verdient daarom uw steun. Stort uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0. NEDERLANDSCHE AMBULANCE, KONINGINNEGRACHT 22, 's-GRAVENHAGE. VERDUISTEREN Van 17.34 tot 9.50 Maan 29 Dec. óp 15.20, 30' Dec. onder 6.26 Diefstallen te Hillegom Negen personen gearresteerd Eenige dagen geleden meldden <wij een inbraak in een bloembollenschuur aan de Veenenburgerlaan te Hillegona, waarbij een partij witte boonen gestolen werd. De daders hadden zich via een W.C.-raampje toe gang verschaft. De politie verdacht twee broers, resp. 19 en 22 jaar, wonende te Hillegom. Er werd huiszoe king gedaan en ,in een bed vond men de gestolen partij boonen, ongeveer 90 K.G. Tevens werd aangehouden een 20-jarige Htllegom- mer, die hierbij assistentie had verleend. Bij het'verder ingestelde onderzoek bleek de jong ste broer zich ook schuldig gemaakt te hebben aan diefstal van vijf rijwielen te Hillegom in samenwer king met een 21-jarigen vriend. Voorts bleek deze jongste broer nog schuldig te zijn aan een inbraak in een bloembollenschuur te Hillegom, waarbij pl.m. 100 K.G. uien en eeri partij bruine boonen werd buit ge maakt. Daarenboven bleken beide broers nog schul dig te zijn aan diefstallen van bruine boonen. groene erwten en uien van diverse tuinderijen te Hillegom. Twee der aangehoudenen zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. Er zijn nog enkele arrestaties ver richt; nog andere zijn te verwachten. Een groot gedeelte van het gestolene ls bij de koo- pers opgespoord en in beslag genomen. Ook tegen hen wordt wegens overtreding der distributiebepalingen proces-verbaal opgemaakt. In totaal werden reeds ne gen personen gearresteerd; de politie heeft dus wel een goeden slag geslagen. Zware nederlaag voor de bolsjewisten ROME, 29 Dec. (D.N.B.) —"«Het op Kerstdag door de bolsjewieken ondernomen offensief op de Italiaansche stellingen in den Euidelijken sector van het Oostelijke front is na drie dagen van hardnekkige gevechten in een zware nederlaag van den vijand geëindigd, zoo meldt Stefani. Tezamen met Duitsche eenheden gingen de troepen van het Italiaansche expeditiecorps tot een krachtigen tegenaanval over, waarbij de Italia nen in het bezit van nieuwe stellingen geraakten. De vijand heeft aanzienlijke verliezen geleden. Hij liet ruim '2.000 dooden op het slachtveld achter. Bovendien werden ongeveer duizend gevangenen gemaakt en honderden kanonnen, machinegeweren en automati sche wapens buitgemaakt. AMSTERDAMSCHE GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1942. NADEELIG SALDÖ f 28.191.588. AMSTERDAM, 27 December. Nu de ontwerp begrotingen van inkomsten en uitgaven der ge meente voor 1942, alsmede de ontwerpbegrootingen voor dat jaar van de takken, van dienst, ten aan zien waarvan art. 252 der gemeentewet is toege past, gedurepde den wetteliiken. termijn ter in zage hebben gelegen en algemeen verkrijgbaar zijn gesteld, heeft de burgemeester de genoemde begrootingen vastgesteld. Het is noodig gebleken bij de vaststelling der bedragen nog enkele veranderingen in de ont- werpbegrooting aan te brengen eri wel een ver hooging van den post: salarissen en loonen van het gemeentepersoneel met f 2.135.000 en een ver hooging van de kosten der politie met f 284.000. Buitendien zün nog enkele veranderingen van geringere beteekenis aangebracht. Als .gevolg van de wijzigingen wordt de begrooting pér saldo tot een bedrag van f 2.391.605 ongunstig beïnvloed en het nadeelig verschil tusschen inkomsten en uit gaven in* de ontwerpbegrooting, bedragende f 25.799.983, gebracht op f 28.W1.588. (A.N.P.) Voorwaarts door liet wintersch landschap van het besneeuwde Sovjet-gebied. Een ravitailleeringScolonne heeft een rustpunt bereikt en maalct aanstalten, om halt te houden. (Atlantic-Holland) Kroatische vliegers strijden mee in het Oosten. De militaire attaché, admiraal Jackin, in gesprek met de officieren van het corps. (Orbis-Holland) De uitbreiding van Nijmegcn's stadhuis nadert Geen vierkante meter onbenut. Het gemeentebestuur van Arnhem heeft besloten haar voltooiing. Een monumentale trap geelt b Sonsbeek-weide te-Ia tn scheuren voor de aardappelen-teelt, toegang tot het nieuwe gedeelte. (Pax-Holland-De Haan-m) (Pax-Holland-De Haan-c) Voortaan FHOHSHHT met DISPERGON tegen tandsteen. Heerlijk schuimend! CL Gooi geen oude tuben weg! Slechts tegen inlevering van een willekeurige oude tube met dop kunt U voortaan een in tube verpakt product koopen! (Adv. Ingez Med.)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2