Haarlem's Dagblad Ipoh op Malakka door de Britten ontruimd. Afweergevechten aan het Oostelijk front duren voort. 59e JAARGANG No. 17954 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Aigem Drukkerij N.V. Bureaux: Grooie Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37, Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM DINSDAG 30 DECEMBER 1941 Abonnementen per week f 0.26, per maand 1.15» per 3 maanden 3.42, franco per posl 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regelt 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17Vi- Groentjes zie rubriek. Japansche valscherm- troepen op Sumatra? Officiëele Japansche berichten ontbreken hieromtrent. Volgens den Engelschen Nieuwsdienst is te Sin gapore toegegeven dat Ipoh op Malakka, de hoofd stad der provincie Perak, is ontruimd en dat de Britsche troepen zich hebben teruggetrokken op nieuwe stellingen. De legerafdeeling van hei Japansche hoofdkwartier' bericht nader dat de Japansche troepen de resten van de Engelsche strijdkrachten in het gebied van Ipoh in Zuidelijke richting achtervolgen. Van het front van Malakka wordt, naar het D.N.B. uit Tokio verneemt, voorts gemeld dat het geheele mondingsgebied van de rivier de Perak reeds stevig in Japansche handen is. Alle Britsche vestingwerken op den Zuidelijken oever van de rivier zijn Zondag ingenomen. Om den Japanschen opmarsch te bemoeilijken gaan de Engelschen er volgens berichten van het front op Malakka toe over voor hun terugtocht alles te ver nielen. Zij hebben niet alleen bruggeh, militaire ge bouwen en andere installaties opgeblazen, doch aan de Westkust van Malakka ook dorpen vernield en de levensmiddelen vernietigd. In een streek p.oogden de Engelschen bij hun terugtocht de daar gelegen groote rubberplantages met toebehooren te vernielen. Door het snelle oprukken der Japanners werden zij daarin verhinderd. DE HOOFDSTAD VAN SERAWAK DOOR JAPANNERS INGENOMEN. TOKIO 29 December. (D.N.B.) De afdeeling leger en vloot van het keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend dat de op 24 December in Ziiidwest-Borneo gelande Japansche strijdkrachten op 28 December Koetsjing, de hoofdstad van Serawak en een belang rijke vijandelijke luchtbasis, hebben ingenomen. De Japansche marine heeft in de omliggende wateren twee vijandelijke duikbooten tot zinken gebracht en tien groote vijandelijke vliegtuigen omlaag geschoten. Een Japansche torpedojager en een mijnveger gingen verloren. DE STRIJD OP DE PHILIPPIJNEN. SJANGHAI, 29 December. (D.N.B.) Bij den aan val van Japansche vliegtuigen op het vliegveld der Philippijnen Nicholls zijn, naar gemeld wordt uit een Japansch vliegtuigsteunpunt op de Philippijnen, al leen Zaterdag 23 toestellen op den grond vernield, terwijl er twee werden neergeschoten. Hangars en andere militaire installaties ontploften door het he vige bombardement. Een goederentrein, die in de na bijheid van het vliegveld stond, werd vernield. Volgens berichten uit Manilla wordt de toestand in de hoofdstad steeds kritieker. De bevolking werd ge waarschuwd dat de gasvoorziening als gevolg var. de vernieling van groote gashouders slechts kan worden voortgezet zoolang de voorra&d strekt. De Britsche Berichtendienst meldt "uit Manilla dat Ceboe, de hoofdstad van het gelijknamige eiland der Philippijnen. Woensdag jl. hevig is gebombardeerd. Talrijke Japansche bommenwerpers hadden de petro- leumtanks en andere militaire doelen in de omgeving der stad aangevallen, waardoor geweldige branden ontstonden die verscheiden dagen bleven woeden. Het Amerikaansche ministerie van Oorlog heeft volgens denzelfden Berichtendienst medegedeeld, dat zeer sterke afdeelingen vijandelijke vliegtuigen drie uur lang de kustverdediging in de baai van Manilla, met inbegrip van Correeidor, gebombardeerd hebben. Naar voorts van officieele Japansche marinezijde heden bevestigd wordt opereeren Japansche duikboo ten in de kustwateren van Noord-Amerika. Tot 25 De cember zijn 18 vijandelijke schepen met een inhoud van 140.000 ton tot zinken gebracfttf.of beschadigd. Daarbij zijn tien schepen met een waterverplaatsing van 70.000 ton tot zinken gebracht en drie schepen van 30.000 br.t. zwaar beschadigd. Vijf schepen met tezamen 40.000 br.t. zijn beschadigd. RIO DB JANEIRO, 30 December (DNB) 1-Iet departement van oorlog te Washington deelt mede dat het grootste deel der Amerikaansche troepen op de Philippijnen is samengetrokken in de pro vincie Pampanga, met verkorting der linies. De Japanners moeten de laatste dagen versterkt zijn met verscheidene divisies infanterie cn regimenten tanks en cavalerie. De Amerikaansche troepen zijn ln het nadeel, doch bieden tegenstand onder zware verliezen. De vijand blijft zeer actief in de lucht. Het departement van marine deelt mede. dat een Amerikaansche torpedojager bij luchtaanvallen averij heeft opgeloopen. De secretaris van het Witte Huis, Early, heeft verklaard dat Roosevelt's boodschap aan de Philip- plno's niet mag worden uitgelegd als een voorberei ding van het Amerikaansche volk op het verlies der Philippijnen. Hieruit blijkt volgens, berichten uit Washington dat het Amerikaansche publiek de boodschap als een aankondiging van oen dergelijk verlies heeft beschouwd. Op Britscli Borneo werd de hoofdstad van Serawak door de Japanners bezet STOCKHOLM, 29 December. (D.N.B.) Naar de Britsche Nieuwsdienst meldt, wordt er op Sumatra in de buurt van Medan strijd geleverd tusschen Neder- landsch-Indiscbe strijdkrachten en Japansche val schermtroepen. Japansche vliegtuigen zouden bovendien eenige plaatsen op Celebes gebombardeerd en met machine geweervuur aangevallen hebben. Geslaagde Duitsche actie aan liet Oostelijk front Bolsjewistische cavalerie verdreven Duitsche troepen zijn, naar het D.N.B. van be voegde zijde verneemt, den 28sten December bij plaatselijke aanvallen der bolsjewisten in den een-, tralen sector van het, Oostelijk front op eenige' plaatsen tot succesvolle tegenaanvallen overgegaan. Bij gevechten om een plaatsje, waarbij Duitsche pantserwagens den tegenaanval der infanterie steun den, werd de vijand daaruit verdreven en drie vijan delijke pantserwagens stukgeschoten. Tijdens den verbitterden strijd joegen de Duitsche troepen een compagnie van den tegenstander uiteen en dreven een andere compagnie op de vlucht. Steunend op dit genomen plaatsje sloegen de Duitsche troepen een later ondernomen aanval van den vijand daai-op on der zware verliezen voor den tegenstander af. Ook op een ander punt rukten Duitsche pantserwagens op en maakten ondanks het bevroren terrein en dc sterke vorst een weg vrij. Door dezen opmarsch wei-d den naar voren gedrongen vijand de terug weg afgesneden. De bolsjewisten trachtten aan de vernietiging te ontkomen. Het geconcentreerde vuur der Duitsche pantserwagens bracht, den wij kenden tegenstander groote, bloedige verliezen toe. Voorts meldt het D.N.B.: In harde en verbitterde gevechten, die tot in de avonduren van 28 December duurden, hebben de Duitsche troepen in het Zuidelijk deel van het Oos telijke front verscheidene bolsjewistische aanvallen, die uitgevoerd werden door infanterie, cavalerie en tanks, met succes- afgeslagen. Over een spoordijk heen viel de vijand in den loop van den dag ver scheidene malen de Duitsche stellingen aan. Al deze aanvallen stuitten echter op het geconcentreer de afweervuur van de Duitsche soldaten. Vijande lijke tanks werden hierbij vernietigd. Eerst des avonds staakten de bolsjewisten hun vergeefsche aan vallen na zware verliezen te hebben geleden en trokken terug. Op een plaats van het gevechtsge- bied was het vijandelijke cavaTerie gelukt de voor uitgeschoven Duitsche verdediging te doorbreken en de Duitsche stellingen binnen te dringen. In een tegenaanval die tot in den nacht voortduurde, wei den de bolsjewistische ruiters door de Duitsche in fanterie teruggeworpen. Ook in den naburigen sector kwam het tot harden strijd om een station, waarop dc vijand, van sterke strijdkrachten gebruik ma kend, een aanval deed. Ook hier werd de bolsjewis tische aanval met succes door de Duitsche troepen afgeslagen en het station bleef hecht in Duitsche banden. Een militaire correspondent Van Reuter schrijft: De Japansche .aanval op het vliegveld van Medan (Sumatra) en de landing van Japansche valscherm- troepen in deze streek, zijh bewijzen voor de voor- deelen en het initiatief van de Japanners -in Oost- Azië. Het is duidelijk dat de Japanners hun superio riteit ter zee en in de lucht tot het uiterste gebrui ken, teneinde zooveel mogelijk „defensieve stellingen" in handen te krijgen, die dan in elke richting kunnen worden uitgebreid, naarmate het den Japanschen plannen het beste uitkomt. Met het oog op ae groote potentieele kracht van de Japansche troepen, moet deze jongste bedreiging van Nederlandsch-Indië nauwlettend worden gadegeslagen. Wanneer wij ons het voorafgaande geval op Kreta herinneren, mag de mogelijkheid van een jcrachtigen aanval door de lucht niet eenvoudig worden uitgeschakeld. Een D.N.B. bericht uit Sjanghai deelt mede: Ter aanvulling1 op de berichten over Japansche operaties tegen Nederlandsch-Indië, wordt uit Soerabaja ge meld dat bij het bombardement op het vliegveld van Medan, een gebouw van de Nederlandsch'e Lueht- vaartmaaschappij voltreffers gekregen heeft Voorts werden op het vliegveld twintig personen gedood en veertig gewond. GEEN JAPANSCHE BEVESTIGING. TOKIO 29 December. (D.N.B.) De leider van het inlichtingenbureau der regeering, Masayoeki Tani, heeft met betrekking tot de buitenlandsche berichten, volgens welke op Sumatra en wel in de omgeving van Medan Japansche valschermtroepen zouden zijn ge land en daar reeds hevige gevechten zouden worden geleverd, verklaard, dat men van Japansche zijde daaromtrent nog geen officieele berichten had ont vangen. Japansche opmarsch door een „groene zee" De moeilijkheden op Malakka TOKIO, 30 December. (D.N.B.) In een 'front-# bericht uit Malakka, weergegeven door de „Tokio Asahi Sjimboen", worden de moeilijkheden geschil derd. die de Japansche troepen bij hun opmarsch te boven moeten komen. Deze opmarsch, zoo wordt in het artikel gezegd, gaat door een onafzienbare „groene zee", het oer woud, dat hier en daar door uitgestrekte rubber plantages onderbroken wordt. De bijzondere moei lijkheden, waar vooral de vliegers voor komen te staan en die vaak grooter zijn dan het overwinnen van vijandelijken tegenstand, bestaan in de onver- wachtsehe tropische winden en in de adelaars, die hier in groote zwermen voorkomen. Deze roofvo gels werpen zich vooral op de vliegtuigen en berok kenen de vliegers veel moeilijkheden. De verraderlijke winden strekken zich vaak uit over gebieden van honderd vierkante kilometer ep zijn uiterst gevaarlijk. De eigenlijke strijd speelt zich telkens af om de behèersching van de wegen. De vijand, die alle bruggen vernield heeft, heeft deze taak daardoor zeer bemoeilijkt, doch geleidelijk vallen ook de zeld zame verkeerswegen en de vijandelijke steunpun ten in Japansche handen. De Japansche pantser troepen trekken als-bewegelijke vestingen door het onafzienbare oerwoud. Voor hen is geen enkele taak te zwaar. Washington wijst Japansch protest af STOCKHOLM, 30 Dec. (D.N.B.) De regeering der Ver. Staten heeft, naar de Britsche Nieuws dienst uit Washington meldt, een Japansch protest, dat door bemiddeling van het Zwitsersche gezant schap was ingediend en dat zich richtte tegen den moord op Japansche burgers op Mindanao (Philip pijnen), van de hand gewezen. Vrouwen op Malakka opgeroepen STOCKHOLM, 30 Dec. (A.N.P.) Naar de Brit sche Berichtendienst meldt, heeft de gouverneur der Straits Settlements de vrouwen opgeroepen aan de verdediging deel te nemen. Stalin naar Washington? Uitnoodiging van Roosevelt LISSABON," 30 Dec. (A.N.P.) Volgens een radiobericht uit New-York heeft president Roose velt Stalin uitgenoodigd tot een bezoek aan Washington. Amerikaanseh vrachtschip getorpedeerd RIO DE JANEIRO. 30 December (DNB) Vol gens een hier uit New-York ontvangen bericht is thans de tonpedeerlng van het Amerikaansche vrachtschip „Bagadahoc" van 627*5 ton bekend ge worden door de omstandigheid dat negentien ge redde leden der bemanning aan land gebracht zijn. De torpedeering geschiedde op 23 December in het Zuidelijke deel van den Atlantïschen Oceaan. Zes tien andere geredden zouden in Zuid-Afrïka aan land gebracht zijn. Een lid der bemanning zou om het leven zijn gekomen. TWEE FIETSENDIEVEN IN ARREST. HAARLEMMERMEER. Dinsdag. Eenigen tijd gelden kwamen twee Hagenaars naar de Meer gereisd, oogenschijnlijk alleen met het doel enkele boodschappen te doen. In Hoofddorp bezoch ten zij 's avonds een café, maakten daar eenige ver teringen en wilden daarna weer naar Haarlem ver trekken om vandaar hun woonplaats te kunnen be reiken. Een verbinding tusschen Hoofddorp en Haarlem be stond echter niet. meer. daar de laatste bus reeds was vertrokken. Een hunner kwam toen op de gedachte van een rijwiel gebruik te maken, dat langs den Kruisweg was neergezet. En bij dat eerste kwam het tweede: bij het „leenen" van deze rijv/ielen traden, zij nog brutaal op ook, wat blijkt uit het feit dat zij een rijwiel voor een winkel wegnamen, terwijl de eigenaar daarvan in de winkeldeur stond te praten. Hun rijwieltoeht was echter niet van langen duur; de eigenaars, die tot de .ontdekking kwamen het zoo noodige vervoermiddel te missen, deden bij de ge- meente-politie aangifte, die zich in verbinding stelde 'met de politie te Heemstede, daar de daders vermoe delijk die richting zouden zijn uitgegaan, hetgeen juist bleek te zijn. De Haagsche bankwerker L. P. werd op de Cru- quiusbrug door de Heemsteedsche politie aangehou den en daarna naar Hoofddorp overgebracht, waar hij spoedig een bekentenis aflegde. Zijn metgezel, de huisschilder P. J. V., wist Haarlem echter te berei ken, waar hij het „geleende" rijwiel in een rijwiel stalling bracht. Met dén trein bereikte hij Den Haag en kon den nacht nog op z'n eigen bed doorbrengen. Den "daarop volgenden Zondagmorgen werd hij echter door de politie van Den Haag aangehouden en vandaar naar Hoofddorp gehaald. Ook deze persoon1 legde een bekentenis af. Het rijwiel kon in Haarlem worden opgehaald. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 28 December t.m. 3 Januari 1942: 0 IA Brood 4-rants.' Brood of gebal 01B Brood rants. 01A Vleesch i rants. Vleesch of 0IB VI.waren Vj> rants, vleeschwaren 0IA Aardappelen l>j< K.G.» Aardappelen 01B Aardappelen ife K.G. Aardappelen Van 2S. December t.m 24 Januari 1 042: 189 Algemeen 191 192 179-183 01A-04A Melk I 01B-04B Melk I Van 28 Decern be 500 gr. 1 rants. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 100 gr. 3V2 L. 144 L. t.m. 5 Januari 1942 Suiker Cacao Jam Bloem brood of gebak Rijst Havermout of Peulvruchten Gort Vermicelli of maizena Kaas Melk Mélk 12: i gr. gr. Van 28 December t.m. 21 Februari 1942: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat. BIJZONDERE RANTSOENEN: Van 21 December t.m. 31 Januari 1942: 57 Boter 125 gr. Boter 57 Vet 125 gr. Boter met reductie Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1 942. Zeep Bon 164 Algemeen en Bon E Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 7 5 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Dec. Bon J Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. De bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch Eerste verordening verschenen Het bestuur van de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch is samengesteld als volgt: Tj. B. E. Kielstra, te 's-Gravenhage. voorzitter; R. Wichers Hszn., te Gasselternijeveenschemond, ondervoor zitter; J. de Veer, te Sohagen; J. P. van der Stoel, te Leiden; H W. Bille, te Amsterdam; J. M. Hoog straten, te Deventer. Dit bestuur zal in functie blijven totdat de vak groepen en ondervakgroepen, bedoeld in het organi- 3atiebesluit voedselvoorziening 1941, zijn ingesteld, waarna het bestuur volgens nader vast te stellen regelen zal worden samengesteld. Bij besluit van het bestuur van de bedrijfsorga nisatie voor vee en vleesch, goedgekeurd door den secretaris-generaal van het departement van land bouw en visscherij, is benoemd tot directeur van evengenoemde bedrijfsorganisatie Tj. B. E. Kielstra te 's-Gravenhage. Bij besluit van het bestuur van de bedrijfsorgani satie voor vee en vleesch is benoemd tot secretaris van evengenoemde bedrijfs organisatie mr. P. S. Bakker, te Leidschendam. Bij beschikking van den secretaris-generaal van bet departement van landbouw en visscherij is be noemd tot directeur van het aan de bedrijfsorgani satie voor vee en vleesch verbonden vee- en vleesch- aankoop bureau Tj. B. E. Kielstra, te 's-Graven hage. 's-GRAVENHAGE. 29 December. De bedrijfsor ganisatie voor vee en vleesch, welke met ingang van 15 November jl. op grond van het organisatiebesluit voedselvoorziening 1941 is ingesteld, heeft een veror dening vastgesteld, welke met ingang van 1 Januari a.s. van kracht zal worden en waarin de handel in slachtvee, de toewijzing van vleesch aan de slagers- bedrijven. de bereiding van vleeschwaren en verschil lende andere onderwerpen zijn geregeld. Deze rege lingen zijn niet alle nieuw, ten deele zijn zij gelijk aan verschillende door den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij gegeven, thans bestaande voorschriften. Enkele belangrijke wij zigingen zijn echter aangebracht Zoo zullen in de „toekomst het voor de slacht bestemde rundvee en de voor de slacht bestemde schapen en paarden door de bedrijfsorganisatie niet meer, zooals tot dusverre door de N.V.C worden overgenomen, maar zal de bedrijfs organisatie zich bepalen tot het'regelen van den af zet. De toewijzing aan de be- en verwerkende bedrij ven zal dus blijven plaats vinden als nu, met dien verstande, dat de verkoop aan en doorverkoop door een centrale instantie tot nu de N.V.C. vervalt. Verschillende onderwerpen, zooals de toelating van marktveehandelaren, de regeling van den afzet van het vee en.de' toewijzing van het vee zijn in de- nieuwe verordening veel uitvoeriger behandeld dan in de door de verordening vervangen besluiten van' den secretaris-generaal van het departement van Land bouw en Visscherij. De nieuwe verordening bevat eveneens nieuwe be palingen betreffende het vestigen, voortzetten, uit breiden, verplaatsen en stilleggen van bedrijven, wel ke voorschriften echter grootendeels met 1 Januari a.s. nog niet in werking zullen treden. De tekst van de verordening is niet gepubliceerd in de Staatscourant, maar in het nieuw uitgekomen Voedselvoorzieningsblad. AAN DEN GROND STOOTEN VAN DE „RIJNSTROOM". AMSTERDAM, 29 December. De Raad voor de Scheepvaart heeft heden uitspraak gedaan inzake: a. Het aan den grond stöoten van het stoomvis- schersvaartuig „Rijnstroom" IJM. 86 onder .de Ne- derlandsche kust op de Noorderhaaks op 14 Augus tus 1941. b. De klacht van den inspecteur-generaal voor de scheepvaart tegen den schipper van dit vaartuig, Vegens overtreden van art. 117 van het schepenbe sluit. De Raad is, met den inspecteur-generaal voor de scheepvaart, van oorcteel, dat het aan de „Rijn stroom" IJM, 86 overkomen ongeval aan de schuld van den schipper is te wijten en dat ook de klacht, gelijk de aangeklaagde heeft erkend, gegrond i», en voorts, dat deze betrokkene in gebreke is geble ven om de noodige leering te trekken uit 's raads uitspraak van 3 October 1940 inzake de stranding van den motorlogger „Volharding K.W, 65" op de Néderlandsche kust, van welk schip destijds dezelf de schipper gezagvoerder was. Ook toen betrof de zaak het naderen van de Ne derlandsch'e kust. Het behoeft ten deze geen uitvoerig betoog, dat de navigatie van den betrokkene geheel onvoldoende is geweest. Tot die navigatie behoort ook het geven van geheel onvoldoende orders aan een kok-ma troos, dien hij alleen op de brug achterliet. Reeds dit op zichzelf was geheel verkeerd. De schipper had zelf op de brug moeten zijn, doch, indien hij dan al meent., dat de kok-matroos het: schip veilig kon besturen, dan had hij zich toch nimmer mogen beperken tot de vage ordef van „langs de banken" te sturen, zonder eenige nadere aanduiding omtrent de te sturen koersen. De Raad straft den betrokkene-aangeklaagde, mitsdien door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op een schip, als bedoeld bij artikel 2 der schepenwet, voor den tijd van een maandi UIT DE STAATSCOURANT. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie van 24 December 1941 is benoemd tot rechter in de Arrondissements-recht- bank te Amsterdam, mr. J. P. de Prez, werkzaam bij het departement van Landbouw en Visscherij; is benoemd to»,substituut-griffier bij de Arrondisse- ments-rechttrank te Amsterdam, mr. L. H.Smitt, waarnemend-griffier bij de Arrondissements-recht- bank te Amsterdam: is met ingang van 1 Januari 1942, op zijn verzoek, eervol ontslagen: 1. Mr. K. C. J. M. Sassen, als rechter in de Arrondissements rechtbank te 's-Hertogenbösch; 2. Mr. J. S. L. Aghina als kantonrechter -plaatsvervanger ih het kanton '6-Hertogenbosah, DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Bij Agedabia 58 Britsche pantserwagens vernield. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 29 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: "v „Aan het Oostelijke front duren de afweergevech ten mét onverminderde hevigheid voort. Zwape"ar- tillerie van het leger heeft vijf treffers op een Sov jet-transportschip voor Leningrad geplaatst. Bij nieuwe luchtaanvallen op vijandelijke troepen- en s'cheepvaartbewegingen in de Straat van Kertsj zijn een transportschip tot zinken gebracht en zes trans portschepen, alsmede talrijke kleine vaartuigen, be schadigd. In Noord-Afrika heeft de vijand een verkennings actie ondernomen tegen de Duitsch-Italiaansche stellingen in het gebied van Agedabia. Bij geslaagde tegenaanvallen werden 58 Britsche pantserwagens en een groot aantal gepantserde verkenningswagens en auto's vernield. In Cyrenaica zijn vliegvelden en troepenconcentraties van den vijand gebombardeerd. Ten Noorden van Tobroek hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen verscheidene treffers geplaatst op een Britschen torpedojager en een in convooi va rend koopvaardijschip. Ter hoogte van Mersa Ma- troeh heeft een Duitsche duikboot een aanval ge daan op een militair convooi. Twee Britsche trans portschepen met een gezamenlijken inhoud van on geveer negenduizend ton, werden tot zinken ge bracht, een derde schip werd door to.rpedotreffers beschadigd. Overdag en des nachts hebben Duitsche gevechts vliegtuigen met goed gevolg aanvallen gedaan op Britsche vliegvelden en havenwerken op Malta. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 28 op 29 December plaatsen in West-Duitschland en in het Noord-Duitsche kustgebied aan. De burger bevolking leed vooral in Emden verliezen aan doo- den en gewonden. Negen van de aanvallende bom menwerpers werden neergeschoten. Een ander Britsch vliegtuig werd bij de poging om overdag naar de bezette gebieden te vliegen omlaag gescho ten. Bij de gevechten der laatste dagen heeft zich de eerste luitenant Mügge, als leider van een bataljon infanterie, op bijzondere wijze onderscheiden. Met de zeer zwakke strijdkrachten van zijn bataljonstaf verdreef hij in een tegenaanval, dien hij op eigen besluit had ondernomen, den sterk superieuren vijand, nam een door den vijand bezette plaats in en wist die tegen nieuwe hevige aanvallen te hand haven. De Führer heeft den eersten luitenant Mügge het ridderkruis van het IJzeren Kruis ver leend." De Rijkscommissaris woonde dezer dagen in een lazaret te Amsterdam de viering van het Kerstfeest bij. Ook de zwaargewonden, die niet in de feestzaal tegen woordig konden zijn, werden niet vergeten. Dr. Seyss-Inquart tijdens zijn bezoek aan deze patiënten. (Stapf-Mol) Velsensclie dievenbende tot zware De Vleeschhal als muziekzaal straffen veroordeeld Hoofddader krijgt 5 jaar gevangenisstraf De Haarlemsche Rechtbank heeft hedenmorgen de dievenbende, die Velsen en omgeving gernuimen tijd onveilig heeft gemaakt, tot zware straffen veroor deeld. De hoofddader» G L. uit Velsen tegen wien de Officier zes jaar had geëischt werd 4ot 5 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Van de overige verdachten kreeg D. Z. te Velsen 1 jaar gevangenisstraf (eisch l'o jaar) W. J. J. te Velsen 2 jaar (qjsch 3 jaar), J. P- te IJmuïden tot f 50 of 30 dagen (eisch 8 maanden), H. M. te Velsen tot 10 maanden (eisch 1 jaar), W. F. V. te IJmuiden tot lV2 jaar (eisch IV2 jaar). Maria van der P. te Velsen, die met G. L. samenwoonde werd wegens diefstal tot 2 jaar veroordeeld. De Officier had tegen haar 3 jaar geëischt. Als gevolg van de bekentenissen van deze verdachten waren nog mefer diefstallen aan het licht gekomen. Zoo werd C. R. te Zaandam wegens diefstallen veroordeeld tot 3Ve jaar (eisch 5 jaar), E. v. R. te Velsen tot 2 jaar (eisch 4 jaar), H. H. te Beverwijk tot 10 maanden (eisch 1 jaar), F. T H. te IJmuiden tot 2 jaar (eisch 2>/° jaar). De IJmuidenaar F. T M. die tweemaal terecht had gestaan wegens diefstal en tegen wien de Officier 2 1/2 jaar en 1 1/2 jaar gevangenisstraf had gerequireerd werd tot 2 jaar en 1 jaar veroordeeld. Tenslotte werd C. M. M. te IJmuiden tegen wien wegens diefstal 1 1/2 jaar was geëischt tot 1 jaar veroordeeld. DeP.T.T. Dienst op Niéuwjaarsdag: 's GRAVENHAGE 30 December. Op Nieuwjaarsdag hebben de post-, telegraaf- en telefoonkantoren dienst als op Zondag. Sommige telegraaf- en telefoonkantoren zijn op dezen dag nog een uur bovendien geopend. In het geheele -Tand zal één briefpostbestelling worden uitge voerd, alleen in de grootste steden zal een extra tweede bestelling geschieden. De busllchtingen worden op 30 en 31 December en op 1 Januari geregeld overeenkomstig de behoefte. Hieraan kan worden toegevoegd, dat wat Haar lem betreft er twee bestellingen zullen worden uit gevoerd. De eerste heeft in de morgenuren plaats en zal wat later vallen dan de gewone bestelling des morgens. De tweede bestelling dien dag heeft m de middaguren plaats. Ook worden de bussen te Haarlem twee maal ge acht en wel de eerste maal om 11 uur des morgens en voor den tweeden keèr te 16 uur. Inlevering van jachtgeweren en -munitie De Commissaris van Politie te Haarlem brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat zij hun Jachtge weer, alsmede de Jachtmunitie cn de bij het jachtgeweer behoorende ..voorloopige verklaring" op Vrijdag 2 Januari 1942 of op Zaterdag 3 Januari 1942, des voormiddags tus schen 9 en 12 uur of des namiddags t^schen 2 en 5 uur. aan het Bureau van Politie, afdeeling Bijzondere Wetten. Smedestraat no. 11 b te Haarlem, ln bewaring moeten geven. Het jachtgeweer en de -munitie behooren, voorzien van sn label, vermeldende het aantal, naam en adres het jachtgeweer tevens deugdelijk ingevet en in ongeladen toestand te worden ingeleverd. Verder wordt de aandacht gevestigd op hel £*it. dat het op 2 en 3 Januari 1942 verboden is. het jachtgeweer als mede de Jachtmunitie te gebruiken, dit geldt eveneens voor het gebruik ten behoeve van de schadebestrijding. Een Mozart-concert Onder leiding van Albert de Klerk zal Zondag middag een Mozart-concert worden gegeven en wel in de Vleeschhal te Haarlem. Aan dit concert werken mede Gerda Pons. Annie Hermes, Albert Dana en Johan Lammen. De bege leiding geschiedt door dc TT.O.V. Uitgevoerd zullen worden een Mis en de Vesper. Ofschoon het voor dc eerste maal in het bestaan van het eerwaardig gebouw is, dat do Vleeschhal als concertzaal wordt gebezigd en or dus van een proef kan .worden gesproken verwacht men dat deze wel slagen zal. Met name de acoustlek zal, naar men verwacht, wol voldoen, zoodat, wanneer dit experi ment geen, bedenkingen oplevert, het niet uitgesloten is, dat de Vleeschhal nog wel eens meer zal dienen als kunsttempel. Het podium voor deze gelegenheid opgeslagen aan den kant van de Spekstraat. Daar het aantal plaatsen in dc Vleeschhal beperkt Is, zullen er twee uitvoeringen plaats hebben en wel te twee en te vier uur. De distributiebepalingen Dienen ook bij leveringen aan vertegenwoordigers in acht te worden genomen 's-GRAVENHAGE, 29 December. De com missie voor de crisis-tuchtrechtspraak te Arnhem heeft onlangs een zaak behandeld, die ruimere alge- meene bekendheid verdient. De bedrijfsleiding van een melkproductenfabriek, filiaal eener maat schappij, had verzuimd in het tijdvak van 28 Juli 1940 tot en met 8 Maart 1941 bij leveringen van boter aan haar vertegenwoordiger te Amsterdam gelijktijdige of voorafgaande afgifte van bonnen e.d. te vragen. Bovendien had de fabriek, wanneer van den vertegenwoordiger bericht kwam. dat een kooper een hoeveelheid boter had afgenomen, de boter aan dien kooper gefactureerd zonder dat deze de^ benoodigde bescheiden had afgegeven. De commissie was van oordeel, dat de hoofddirec tie der maatschappij voor deze handelingen van haar bedrijfsleider en vertegenwoordiger aanspra kelijk is, dhar zij ervoor had behooren te zorgen» dat de vertegenwoordiger bij de invoering der dis tributie bonnen of andere bescheiden voor de door hem te 'ontvangen boter moest afgeven. Hiervoor heeft zij echter niet gezorgd en evenmin heeft zij belet, dat de fabriek boter afleverde zonder bonnen enz. daarvoor te ontvangen. Voorts had de hoofddi rectie ervoor moeten zorgdragen, dat bij invoering der distributie een regeling werd gemaakt, dat niet zou worden afgeleverd door den vertegenwoordiger en niet gefactureerd door de fabriek dan nadat de kooper de benoodigde bescheiden had afgegeven. Wegens overtreding van de boter- en vetdistri- butiebeschikking 1940 legde de commissie aan de maatschappij een boete op van f 4000, daar de lei ding van het filiaal niet had mogen toestaan, dat ..vele opeenvolgende leveranties plaats hadden zonder bescheiden en daar de hoofddirectie bij behoorlijk toezicht deze feiten had moeten vernemen en verder voortgaan voorkomen. Deze uitspraak wordt onder de aandacht "Van belanghebbenden gebracht ten einde soortgelijke overtredingen te voorkomen. Er moge nog op worden gewezen, dat "het niet uitgeslo ten is, dat in de toekomst in dergelijke gevallen nog strengere straffen worden opgelegd. (A.N.P.) VERDUISTEREN Van 17.35 tot 9.50 Maan 30 Dec. op 1S.S2, 31 Dec. onder 7 24

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1