Haarlem's Dagblad De Führer - de toekomst Krachtige bolsjewistische aanvallen verijdeld. Verdere opmarsch der Japanners op Malakka. 59e JAARGANG No. 17955 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algern Drukkerij N.V. Bureaux: Groot» Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiig- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, rtodactle 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM WOENSDAG 31 DECEMBER 1941] Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17%- Groentjes zie rubriek. Door Rijkscommissaris rijksminister Seyss Inqiïart fff ij zijn het afgeloopen jaar ingetreden in het WW bewustzijn, dat dit jaar 1941 het jaar der be slissing zou zijn en dat deze beslissing slechts in gevechten van den grootsten omvang verworven kon worden. Wij wisten niet waar wij voor deze be slissing zouden aantreden, maar wij hadden het woord van den Führer als richtsnoer voor ons den ken en handelen. Op 22 Juni van het afgeloopen jaar werd het duidelijk. Tot dat oogenblik kon deze oorlog den schijn hebben van een Europeesch con flict ter herordening van de krachten van dit oude werelddeel. Maar ook toen den Engelschen het spel van intriges op den Balkan scheen te gelukken, was dit een actie binnen het bestek van het toen als Europa aan te duiden vasteland. De poging om deze oorlogshandeling tot een beslissende te maken werd door de overweldigend groote militaire macht van het Duitsche rijk weggevaagd. Toen ontstond, gedreven door de nihilistische en parasitaire krachten van het Jodendom, uit den Herostratischen waanzin van een Churchill, de godslasterlijke huichelarij van een Roosevelt en het de vernietiging van Europa verkondigend we reldcommunisme van Stalin de coalitie van het ka pitalisme met het bolsjewisme om niet alleen Euro pa, maar de geheele wereld voor altijd te onderwer pen aan de heerschappij en uitbuiting van de ma terialistische krachten van het geld en van de ras- looze massa, met alle middelen van geestelijke verblinding, economische wurging en tenslotte bru taal geweld. Nog was het de wereld niet duidelijk voor welke beslissing zij gesteld was, n.l. dat het ging om de vrijheid van het volksche leven tegen deze slavernij van internationale samenzweringen. Op 22 Juni 1941 verbrijzelde de Führer met weer- galoozen moed en hecht vertrouwende op zijn volk deze plannen en dwong de wereldvormende beslis sing af, wetende, dat de voornaamste last van dezen oorlog gedragen zou moeten worden door het Duit sche leger in den strijd tegen de sedert tientallen van jaren meedoogenloos uitgevoerde bewapening van een dictatuur over 180.000.000 menschen. Deze veldslagen zijn geleverd. Waren de overwinningen van 1940 van een tot toen nimmer.,bereikten om vang, de overwinningen van 1941 zijn de grootste van alle tijden. Nog nooit in de geschiedenis is een too groot aantal soldaten en zijn zoo groote hoeveel heden oorlogsmateriaal op elkander gebotst, ja kun nen binnen afzienbaren tijd op deze wijze weer op elkander botsen. Nog nooit zijn zoo groote massa' die in aantal de totale bevolking van een reeks Europeesche staten overtreffen, verslagen, vernie tigd en gevangen genomen, nog nooit zooveel wa pens en een zoo overvloedig materiaal vernield of buitgemaakt. Met bewondering zenden wij een groet aan onze soldaten aan het Oostelijk front, eerbiedig buigen wij ons voor de gesneuvelde kameraden. Nog staat een harde taak voor ons. Sedert 22 Juni van het afgeloopen jaar en sedert de deelneming van Japan aan deze wereldworsteling zijn wij op het beslissende keerpunt van het lot gekomen, dat voor de komende eeuwen bepalen zal, welke zede lijke krachten het leven der volkeren zullen vormen. Wij twijfelen er niet aan, dat onze tegenstanders alles wat in hun vermogen ligt zullen concentree- ren om ons het hoofd te bieden, nu hun plan om ons na de bewapening en mobilisatie van alle krachten hunner wereldcoalitie op het door hen gekozen tijd stip te overvallen, door de vastberaden daad van den Führer is verijdeld. Wij en onze bondgenooten zijn echter na de ervaringen van den eersten we reldoorlog even vastbesloten om alle en ook onze laatste krachten op te roepen voor de vrijheid van ons volksche leven en in dezen eindstrijd te werpen. Wat in dien tusschentijd aan het Oostelijk front geschiedt, herinnert ons, die den veldtocht in het Oosten van den eersten wereldoorlog hebben mee gemaakt, aan den slag in de Karpathen in den winter van 1914-1915, niet als aan een soortgelijk historisch verloop, maar als aan het teeken van de zelfde, in wezen primitieve, strategische bekwaam heden van de bolsjewistische generaals evenals vroe ger van de keizerlijk-Russische. Grootvorst Nikola- jewitsj kon toen ondanks plaatselijke successen ten gevolge van de wintersche omstandigheden geen be- slissenden slag toebrengen. Uiterst bloedige verlie zen echter verzwakten de Russische legers, die in het voorjaar van 1915 geen weerstand konden bie den aan den aanval van de verbonden troepen bij Tarnof en Gorlitz. Wat de bolsjewieken als succes sen te boek willen stellen, is de door het Oostelijk leger voltrokken wil van den Führer. Den waanzin van omvangrijke en onder de heerschende winter sche omstandigheden nuttelooze aanvalshandelingcn laten wij rustig over aan de bolsjewieken tegelijk met de, tengevolge van den invloed der koude bui ten verhouding gestegen totale verliezen, want de onder zulke omstandigheden in den aanval gewonde soldaten vriezen meestal dood, voordat hun hulp kan worden gebracht. Het voorjaar van 1942 echter zal ons leger niet in het westen van Galicië, maar voor Moskou en Rostof in den aanval zien, vastbe sloten om ieder voordeel tot het uiterste Uit te buiten. Uit het Oosten komen de door ieder mensch, die soldatesk denken kan, verwachte, maar alleen voor de door God met blindheid geslagen kliek van Roo sevelt verrassende militaire successen der Japan ners. Dit volk van 100 millioen menschen is op grond van zijn traditioneele houding militair supe rieur aan zijn tegenstander. Het heeft thans reeds de beschikking over het economische potentieel van een door driehonderd tot vierhonderd millioen men schen bewoond gebied en de reeds geslaagde door breking der economische blokkade doet een zooda- nigen stroom van goederen van zoodanigen aard verwachten, dat reeds in den oorlog de tot dusverre toegepaste economische bezuinigingsmaatregelen Verzacht konden worden De Engelschen, die Duilschland wilden bestrijden in een oorlog op twee fronten, zien zich thans in een oorlog op drie fronten verwikkeld. Op het eiland houdt hun vrees voor een invasie een millioenen- leger vast, dat machteloos staat tegenover den nieu wen Westwall aan de kust van Europa. In Cyrenaica zou. wanneer de gegevens van de Britsche propa ganda juist zijn, hetgeen wij ditmaal willen hopen een 3/4 millioen soldaten met het bijbehoorendc materiaal het beste Engelsche leger, naar gezegd wordt in het veld gebracht zijn. Het eerste succes was het verlies van eenige generaals, wien de op perbevelhebber achternagezonden werd. Thans heb ben de Britten weliswaar eenige duizenden vier kante kilometers woestijn bezet, zij moesten echter over deze steppen, als glacis voor de Duitsch-Ita- liaansche stellingen blootgesteld aan de aanvallen der verbonden luchtstrijdkrachten, steeds nieuwe reserves aanvoeren om dan tenslotte toch slechts vast te zijn geloopen op een neventooneel van den oorlog, dat het militaire dilettantisme van Churchill heeft uitgezocht en dat aan den kant der spilmo- gendheden weliswaar in kwaliteit uitmuntende, nu meriek echter geen gewicht in de schaal werpende krachten bindt. Iedere man en iedere tank, die aan Britsch zijde hier in het veld wordt gebracht, man keert op het oogenblik in ieder geval in Oost-Azië. Het is een van de bijzonderheden van dezen oor log, in tegenstelling met den wereldoorlog 1914-1918 dat de gevechten niet zooals toen in het hart van Europa en in de vitale nabijheid van het Duitsche rijk, maar in de voor Europa gelegen ruimten wor den uitgevochten. Echter in gebieden, waarin het risico van het succes geheel ten laste komt van het Britsche wereldrijk. De opmarsch der Britsche troe pen van Sidi el Barani tot Benghasi is voor de eind beslissing zonder beteekenis. Mochten echter eens de divisies der spilmo gendheden vanuit Sidi el Ba rani een even 'verren opmarsch naar het Oosten in zetten, dan is de slagader van het Britsche wereld rijk getroffen. De strijd om Singapore is nu geheel de ètrijd om de centrale machtspositie, die het hart van het Britsche wereldrijk Indië n.l. be schermt. De volksche basis van Engeland is veel te smal om op al deze oorlogstooneeleu ie Land en in de lucht en bovendien voor de voor het voeren van dezen oorlog voor Engeland onvoorwaardelijk nood zakelijke vloot en tenslotte voor de even noodzake lijke bewapeningsindustrie de noodige manschappen en menschen op den duur ter beschikking te stellen. De gekleurde hulptroepen beginnen echter, naar uit de laatste berichten ontleend kan worden en zooals bij oorlogshandelingen van dezen duur en hard.heid niet anders te verwachten was, te versagen en zich te keeren tegen hun Britsche drijvers. Ook de Vere.enigde Staten, die na het aanmati gende, politieke en militaire dilettantisme van hun president Roosevelt door hun optreden den oorlog beslissen en den vrede naar hun goeddunken ver- deelen wilden, zien zich met toenemend ongenoegen gewikkeld in een oorlog op twee fronten, waarvan het eene door de Japanners met doelbewuste zeker heid wordt geliquideerd. Het zal niet lang meer du ren, dan zal Roosevelt op zeer drastische wijze door de ontwikkeling van den toestand in Oost-Azië te ruggebracht zijn tot de wijze beginselen van een van zijn voorgangers, Monroe, en de Amerikanen beperkt zien tot Amerika. De Sowjets, deze angstwekkend beioapende oor logstegenstanders, hebben in hoofdzaak hun in tien tallen jaren van heerediensten bijeengebrachte wa pens en het mïllioenenaantal van hun geoefende soldaten verloren. Hun zijn ook minstens de helft van hun menschenreserves, hun industrieele instal laties en hun ontgonnen grondstoffenbronnen afge nomen; vooral ontbreken de graangebieden der Oekraïne, zonder welke een verdere mobilisatie der bolsjewieken voor leger en industrie op den duur niet mogelijk is. Het militaire en economische machtsapparaat der Sowjets is, zoo kapot geslagen, dat het reeds thans geen factor meer vormt voor een actieve oorlogvoering, ongeacht de gebeurte nissen, dip in het voorjaar te verwachten zijn. 6 Bij de jongste conferentie in Washington is ter versterking van het aanzienlijk geschokte vertrou wen niet alleen last gegeven tot het houden van een biddag, maar ook gewezen op de reserves aan men schen en grondstoffen, die de wereldcoalitie van het kapitalisme en bolsjewisme ter beschikking zouden staan. Een overzicht over de krachten aan den kant der spilmo gendheden en haar bondgenooten wijst uit, dat thans, na het toetreden van Japan tot dezen wereldoorlog, ons front wat betreft tot optreden bekwame troepen in aantal naar alle waarschijnlijk heid permanent, in oorlogservaring echter in ieder geval belangrijk superieur zal blijven en het niet noodig heeft een kolonel der cavalerie tot chef van het departement van marine te maken. Wat echter de economische capaciteit betreft, het aantal wer kende handen en industrieele installaties, die den Spilmogendheden in de door haar gecontroleerde gebieden dus practisch geheel Europa en Oost- Azië ter beschikking staan is thans grooter dan het aantal, waarover Engeland, de Vereenigde Sta ten en de nog onbezette Sowjetgébieden inderdaad als tot actie in staat beschikken. Rekening houden de met de waarschijnlijke ontwikkeling in het Oos ten van Europa en in Oost-Azië. het op de knieën houden van Engeland en de door de deelneming aan den oorlog noodzakelijk geworden bewapening der Vereenigde Staten, bijna van het nulpunt af, zal de ze superioriteit naar alle waarschijnlijkheid effectief blijven. Het Duitsche leger heeft in den zomer van 1941 het resultaat van een bewapening, die onge veer 20 jaren heeft geduurd met onderdrukking van de meest primitieve levensbehoeften van een volk van 180 millioen, vernietigd. De geheele en nog be langrijk opgevoerde bewapeningsproductie van alle vijandelijke staten is niet in staat in de eerstvolgen de jaren dezen overvloed van wapens te vervaardi gen, die in handen waren van geoefende millioenen- legers, waarmede de soldaten van Duitschland en zijn bondgenooten in nauwelijks een half jaar heb ben afgerekend. Onze productie wordt dagelijks grooter en beter. De productie der Ver. Staten, waarop onze vijanden als laatste redding hun hoop stellen, moet nog eerst op gang gebracht worden en moet alle productiemoeilijkheden doormaken, die een dergelijke reorganisatie in den weg slaan. Voor al moet echter worden afgewacht hoe de bevolking van dezen nog nooit aan een ernstige beproeving blootgestelden staat zal reageeren op de economi sche en militaire eischen van een dergelijke bewa pening en mobilisatie. Aan grondstoffen is de ruim te, die thans in het opnieuw in opbouw zijnde Euro pa en die reeds op dit tijdstip Japan ter beschik king staat, nauwelijks armer dan de ruimte, waar van Engeland en de Ver. Staten zeker zijn. De be slissende productiegebieden van grondstoffen in Zuid-Oost-Azië zulten echter volgens den loop der dingen binnen afzienbaren tijd niet meer den tegen standers ten goede komen, maar in toenemende mate de economische basis der partners van de Spil versterken. Deze oorlog met zijn bijzondere omstandigheden, door de uitgestrekte gebieden, waarin hij gevoerd wordt en vooral tegen de ons in diepste wezen vijandige tegenstanders, valt buiten alle gebruike lijke normen. Hij vormt niet alleen een aangelegen heid van de soldaten, de militaire organisatie en dui van den generalen staf. maar is geworden tot een volkenworsteling met alle krachten en op alle le vensgebieden, waarin de naar hun volksche vrijheid strevende naties de physieke en geestelijke grond slagen van hun bestaan veroveren en beveiligen. Daarom doet het overnemen door den Führer van het opperbevel van het Duitsche leger, dat de eigen lijke drager van dezen strijd is, aan als een dringend beroep op de natie, zooals in alle beslissende situa ties der wereldgeschiedenis steeds slechts één man als leider het zwaard en den geest van het de toe komst vormende volk bestuurd heeft. Wij vermogen slechts aan te voelen, wat het lot ons geschonken heeft, toen het aan ons en weliswaar alleen aan ons, het Duitsche volk, in onzen Führer het genie van den grootsten staatsman en den grootsten legerlei der heeft gegeven. Wij, nationaal-socialisten, wisten dit, daarvoor zijn wij aangetreden en daaraan heb ben wij geloofd. Het Duitsche volk ziet rustig en ernstig, werk zaam en vastbesloten het nieuwe jaar tegemoet, met alle inspanningen, zorgen en beproevingen, die maar kunnen komen. Bij de jaarwisseling heeft de Führer ons door zijn oproep voor de inzameling voor het Oostelijk front aaneengesloten tot een levende een heid met onze soldaten en tot een actieve gemeen schap. Meer dan duizend kilometer afstand zijn uit ons bewustzijn weggevallen. Wij allen leven met de gevechtshandelingen van onze soldaten mede. En het is goed zoo. Deze strijd brengt het Duitsche volk zijn wereldbeteekenis. Deze moet met den inzet der laatste krachten veroverd worden, want het be wustzijn van dezen inzet moet als erfdeel in het Duitsche volk eeuwig wend blijven. Dan zullen komende generaties dajiene weten te behouden en steeds bereid zijn opnieuw te veroveren, wat thans door den Führer en de door hem opgeroepen krach ten van het volk en van de volken van het Ger- maansche Europa in wapen- en lotgemeenschap met het Italiaansche en het Japansche volk en onze an dere bondgenooten tot stand wordt gebracht. Dit gebod van het lot, dat wij Duitschers en onze reeds tot nieuw volksleven ontwaakte vrienden in vastberaden optreden opvolgen, is tevens de cate gorische imperatief voor de houding van al degenen, die zich nog onvoorwaardelijk Willen beschouvien als in verhouding van vijandschap tot en bezet door ons. Pogingen en gedachtegangen, die in deze, alle terreinen van het menschelijke leven omvattende worsteling de tegenpartij op welke wijze ook steu nen, kunnen niet geduld worden, ook dan niet wan neer het hierbij om vroegere, zij het ook intusschen tot formules geworden tradities gaat. De bestaans- beveiliging binnen het bestek van de aanwezige gelijkheden is gegeven voor degenen, die helpen de economische taak ten uitvoer te leggen, die aan ieder afzonderlijk land is gesteld. Politieke verantwoor delijkheid kan echter slechts hij dragen, die in het militaire of burgerlijke bestek optreedt als strijder voor het nieuwe Europa. Al het overige interesseert ons niet. In dit land hebben zich reeds ruim hon derdduizend personen geschaard in het front van het nieuwe Europa, ruim tienduizend treden op in het groote front van de tot opbouw bereide volken voor een nieuw Europa, in het grijze eerekleed van het groote leger met de kenteekenen van Neder lander. De beslissing voor de wereld is gevallen. Het jaar 1942 begint met duidelijke fronten. Alle dagen nu en bij iedere aanleiding, die ons ernstig of blij in beweging brengt, snellert onze gedachten naar den Führer,' zoo ook op den eersten dag van het nieuwe jaar. Een gelukwensch voor de toekomst of een dankbetuiging voor hetgeen beleefd en ont vangen is, deze beide zaken al komen zij ook uit het diepst van het hart zijn te weinig. Ons door den Führer gewekt bewustzijn van de dingen, die thans geschieden, omsluit alles wat wij kunnen den ken en zeggen, en omvat allen, die trouw den Führer volgen. Hem is alles gegeven. Den Führer Heil! Goederen die geprijsd moeten zijn Weer vele veroordeelingen De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Am sterdam heeft in de afgeloopen week 62 handelaren en winkeliers tot boeten veroordeeld, omdat zij het Prijsaanduidingsbesluit 1941 overtraden. Dit besluit schrijft voor, dat lederwaren, textiel- goederen, levensmiddelen en brandstoffen, welke voor den verkoop gereed liggen of geëtaleerd zijn ge prijsd moeten worden. Ook in schoenherstellerswerk- plaatsen moeten de prijzen der reparaties duidelijk zichtbaar zijn opgehangen. Familieberichten naar Indië niet uitgezonden HILVERSUM, 31 December. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Zooals bekend had de Nederlandsche Omroep de mogelijkheid geboden, op Oudejaarsdag door middel van den ultra-korte-golf-zender familieberichten naar Nederlandsch-Indië uit te zenden. In verband met de reactie, die van Nederlandsch- Indische zijde op dit voornemen volgde, zal het be luisteren van deze familieberichten sterk belem merd worden. Besloten werd, bedoelde uitzendingen voorloopig niet te doen plaats hebben. DISTRIBUTIE-NIEUWS. De bonnenlijst en verschillende berichten over distribu tie-aangelegenheden vinden onze lezers heden op pag. 2. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Haven aan de Britsche Oostkust uit de lucht bestookt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 De cember. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In verschillende zönes van het Oostelijke front zijn krachtige vijandelijke aanvallen in nauwe sa menwerking tusschen leger en luchtmacht ver ijdeld. In de Zwarte Zee hebben gevechtsvliegtui gen een Sovjettorpedojager tot zinkne gebracht en een kruiser beschadigd. Aan het front van Moer man hebben Duitsche troepen van 21 tot 28 De cember hardnekkige aanvallen der bolsjewisten bij zeer strenge vorst en tijdens sneeuwstormen met volledig succes afgeslagen. De vijand leed zware bloqdige verliezen. Sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een voor den oorlog be langrijke ravitailleeringshaven aan de Oostkust van Engeland aangevallen en goede resultaten be haald. Overdag is ten Westen van de Farör een koopvaardijschip door bommen tot zinken gebracht. Duikbootjagers die convooidienst deden, hebben van zes aanvallende Britsche bommenwerpers er drie neergeschoten. Alle geconvoyeerde schepen bereikten veilig hun plaats van bestemming In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Italiaansche troepen in het gebied om Agedabia nieuwe plaatse lijke successen behaald. Het aantal vijandelijke pantserwagens dat bij den, tegenaanval onklaar is geschoten, is gestegen tot 74. Verscheidene honder den Britten werden gevangen genomen. Op het eiland Malta zijn overdag en des nachts vijandelijke vliegvelden aangevallen. Vooi^ La Va- letta hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een vrij groot zeilschip tot zinken gebracht. Bij luchtge vechten hebben Duitsche jagers 5 Britsche vlieg tuigen neergeschoten, terwijl een zesde toestel op den grond vernield werd". Singapore eenige malen uil de lucht bestookt. Wegens den Nieuwjaarsdag verschijnt ons eerstvolgend nummer Vrijdag. Blokkade der Hawaii-eilanden. Uit Bangkok verneemt het D.N.B.De op Malakka naar het Zuiden oprukkende Japansche troepen heb ben Batoe Gayah bereikt. Het volgend doel zal de overtocht over de rivier Bernam zijn, vanwaar uit dan de weg naar Koeala Loempoer open ligt. Sin gapore is in den nacht van Maandag op Dinsdag en ook Dinsdagochtend drie malen door Japansche bom bardementsvliegtuigen aangevallen waardoor zware schade aan militaire doelen ontstond- Terwijl er vluchtelingen uit Noord-Malakka naar Singapore kwamen verlaat de bevolking van Singapore thans weer deze stad om de hevige luchtaanvallen, te ont gaan. Volgens een extra-bericht van Reuter uit Singa pore is daar gisteren het standrecht afgekondigd. De aanvallen der Japansche luchtmacht op de Phi lippijnen golden Dinsdag in de eerste plaats de ves ting Corregidor voor de Baai van Manilla, waar het bombardement twee uur duurde, benevens de stad Calumpit in de provincie Bulacan. waar eveneens tal an bommen werden uitgeworpen. Naar uit Rangoon wordt gemeld trekt de bevolking van deze stad die door de luchtaanvallen is gede moraliseerd naar het platteland. De straten van Ran goon zijn uitgestorven en de winkels staan leeg Het verkeer langs den Birmaweg ligt stil daar de haven inrichtingen zwaar beschadigd werden en de arbeiders gevlucht zijn. Voorts meldt het D.N.B. uit Tokio: Tweeduizend Britsch-Indische krijgsgevangenen uit het gebied van Ipoh op Malakka staan op het punt een Al-Indisch regiment" te vormen, dat tegen de Britsche 'strijd krachten op Aziatisch grondgebied zal strijden, zoo verklaarde de woordvoerder van de legerafdeeling van het Japansche keizerlijke hoofdkwartier In een interview met Domei. Bovendien staan een steeds grooter wordend aantal Chineesche inwoners op Ma lakka en in de Zuidzeelanden tegen het regime van Tsjoengking op. Zij geven uiting aan hun loyaliteit jegens de regeering van Nanking. Over de krijgsoperaties op Luzon zeide de woord voerder dat het Janaiische programma voor den veldtocht volgens^ de plannen verloopt. De val van Manilla kan in de eerste tien dagen van Januari ver wacht worden. De woordvoerder deelde voorts mede dat Calcutta of een andere stad door Japansche vliegtuigen gebombardeerd zal worden wanneer men deze tot een ravitailleeringssteunpunt voor het Tsjoengking-regime maakt. Hij voegde hieraan toe dat de Janansche luchtmacht geenszins den wensch koestert Britsch-Indisch gebied door bomaanvallen te teisteren. Aan de jongste uit Malakka. van de Philippijnen en van Borneo ontvangen berichten, gelooft men in Tokio te kunnen ontleenen dat de vijandelijke tegen stand overal begint af te nemen. Met nieuwe ver sterkingen nadert een concentrische aanval de hoofd stad van de Philippijnen. Manilla, welker positie in welingelichte kringen te Tokio als sterk bedreigd be schouwd wordt. Zoodra de voornaamste vliegvelden op het eiland Luzon en de haven van Manilla in Japansche handen vallen, verwacht men dat het lot van de Philippijnen bezegeld zal zijri. Afgezien van de economische gevolgen en van het enorme prestige verlies voor de Vereenigde Staten, zou daarmede de laatste mogelijkheid zijn weggenomen den Japanschen aanval af te leiden, aangezien deze zich dan met ver sterkte krachten op Britsch Borneo en Singapore zal richten. Daar de Britsch-Indische strijdkrachten in tegenstelling tot de Japanners tegenover een ver superieuren tegenstander staan kan er over den af loop van den slag in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan geen twijfel meer bestaan. TOKIO, 30 December (D.N.B.) De vlootafdeeling van het keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend dat zich onder de door Japansche marine-vliegtuigen In de wateren van de Soeloe-eilanden en Celebes als mede aan de kustgebieden van Britsch Borneo en de Philippijnen neergeschoten of op den beeannen grond vernielde 56 vijandelijke vliegtuigen 16 vliegbooten bevonden. In Britsch Borneo werden talrijke hangars en andere vliegveldinrichtingen door bomtreffers vernield. Vliegtuigen van de marineluchtmacht die patrouillevluchten maakten ln de wateren van Luzon, hebben op 28 December een vijandelijken torpedo jager en twee duikbooten tot zinken gebracht Zij beschadigden voorts 26 niet tot de marine behoorende schepen, waarvan er 7 in zinkenden toestand werden achtergelaten. De veriezen van de Japansche marine luchtmacht bedroegen bij dit optreden twee machines, waarvan een met haar bommenlast op het doel viel, terwijl een andere vermist wordt BLOKKADE VAN HAWAII. TOKIO, 30 December, (A.N.P.) Hot hoofdkwartier heeft gisteravond bekend gemaakt dat Japansche duikbooten in grooten getale aan de kust van den Stillen Oceaan opereeren en met de feitelijke blok kade van de Hawaii-eilanden zijn begonnen. Daar door maken zij aanvoer van materiaal onmogelitk, ofschoon dit zoowel voor herstel van Amerikaansche schepen als voor reparaties te Pearl Harbor wegens de Japansche luchtaanvallen noodig is. ENGELSCHE PERSSTEM. LISSABON. 30 December. (A.N.P.) De Times" wijst op de zware bedreiging van het Britsche vloot- steunpunt Singapore en schrijft o.a.r De snelle Japansche opmarsch op Malakka. het bombardement van Penang en de problemen, die zijn ontstaan door de onverwachte ontruiming van het eiland, benevens de val van Hongkong hebben de Europeesche en Aziatische bevolking van Singapore in dezelfde mate gebracht tot de overtuiging dal Sin gapore in een nahije toekomst de realiteit van lucht aanvallen en blokkade zal ondervinden. In dit artikel wordt de luchtmacht te zwak ge noemd. De toebereidselen van militaire cn burgerlijke instanties zijn onvoldoende. Men heeft niet verwacht dat de Ja"pansche aanval zoo plotseling en zoo krach tig zou zijn. Wat ook te Washington wordt besloten, Singapore is thans op zichzelf aangewezen. Kwala Kipis in den staat Kelantang. dat door oen spoorlijn met het Zuiden is verbonden en door be rijdbare wegen met het Oosten en Westen van het schiereiland, is door de Japanners ingenomen Het ligt 120 mijl ten Noorden van Kwala Loempoer de hoofdstad der Maleische staten. Zoo troffen de Finnen dc bolsjewisten bij het Ladogameer. De vijand werd ingesloten én een onafzienbare buit viel den Finnen in handen. (Orbis-Holland) Duitsche winterinzameling voor het Oostelijk front 's-GRAVENHAGE, 30 December. Op ver zoek wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat aan de winterinzameling, die de Rijks- Duitschers in Nederland voor de aan het Oos telijk front staande Duitsche soldaten in den tijd van 27 December 1941 tot 4 Januari 1942 in den vorm van een vrijwillige beschikbaarstelling van warme kleedingstukken, vooral van artikelen uit wol en bont, organiseeren, ook Nederlanders kunnen deelnemen. Van Nederlandsche zijde is nl. vaak met het oog op de omstandigheid, dat im mers ook Nederlanders aan den kruistocht der Duitsche weermacht en haar bondgenooten tegen het bolsjewisme deelnemen en dat zoodoende de Duitsche kleereninzameling ook den leden van de vrijwilligerslegioenen van de andere Germaansche landen ten goede komt, de wensch tot uiting gebracht, hun deel aan de inzameling te mogen bijdragen. Al dezen Nederlanders zal thans de gelegenheid daartoe geboden worden. Zij kun nen de door hen beschikbaar te stellen kleeding stukken en andere artikelen bij het voor hun woonplaats bevoegde plaatselijke Duitsche inza melingsbureau afleveren. Zij krijgen daarvoor een speciale kwitantie, die op een later tijdstip kan worden ingeruild voor een schenkingsoorkonde, die hun namens het Duitsche volk zal worden overhandigd. De volgende voorwerpen en kleedingstukken komen voor de vermelde inzamelingsactie in aanmerking: overschoenen, warme wollen stuk ken, zoo mogelijk gevoerd of met bont bekleed, sokken, kousen, vesten, jakken of pullovers, warme, vooral wollen, onderkleeding, oorstrok- ken, onderpantalons, gordels, borst- en longen beschermers. elk soort hoofdbedekking, oorbe schermers, pols- en kniewarmers, bontjassen in den ruimsten zin des woords, korte bontjassen en Dontvesten, met bont gevoerde schoenen van elke soort en maat, dekens, vooral wollen en donzen dekens, dikke warme handschoenen, vooral met bont gevoerde leeren handschoenen, gebreide handschoenen en wollen wanten, in het algemeen allé goederen uit bont zijn aan het front dringend gewensoht. Verder gestikte of ge voerde vesten, wollen shawls en halsdoeken in het algemeen alles wat ertoe dient om den strijd tegen de in dezen winter vroeg begonnen koude met succes te voeren. Onderstaand publiceeren wij het adres van het Duitsche inzamelingsbureau, dat voor onze lezers in aanmerking komt: Haarlem: Kenau park 22. VERDUISTEREN 31 Dec. van 17.37 tot 9.5C Maan 31 Dec. op 13.27, 1 Jan. onder 8.20 1 Jan. van 17-38 tot 9.50 Maan 1 Jan. op 17.12, 2 Jan. onder 9,10

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1