De zeepbonnen aangewezen Aan de burgerij Met Moeders verjaardag moet het zijn. Een artistiek portret van groot tot klein. „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13472 (Aciü. lngez. Med.) Snelle Japansche opmarsch in de provincie Perak (Malakka) Singapore opnieuw gebombardeerd TOKIO, 31 Deeember. (D.N.B.) Nadat de resten van de elfde Britsehe divisie op Malakka onder bevel van luitenant-generaal Lyon waren ineengestort en een Australische formatie zich zonder strijd had terug getrokken, zijn de Japansche troepen over de wijde vlakte in het Zuiden der provincie Perak, na een strategisch belangrijke pas te zijn gepasseerd, in snel tempo opgerukt. Domei verneemt uit Ipoh dat de vijand poogt, de vluchtende troepen in de omgeving van de hoofdstad eener bepaalde provincie te orga- niseeren, om tijd te winnen voor de aankomst van versterkingen uit het Zuiden. Singapore is in den nacht van Dinsdag op Woens dag door groote formaties Japansche legervliegtui gen opnieuw aangevallen. Ondanks het slechte weer vlogen zij boven het Britsehe steunpunt en lieten tal van bommen vallen op militaire inrichtingen, die zware verwoestingen aanrichtten. ZWARE JAPANSCHE DRUK AAN HET FRONT VAN LUZON. STOCKHOLM, 31 December. (D.N.B.) Volgens den Britschen Nieuwsdienst wordt in een communi qué van Washington meegedeeld dat zich in den Noordoostelijke sector van het front van Luzon een „zware Japansche druk" ontwikkelt. De krijgsverrich tingen aan het Zuidelijke front worden voortgezet en vijandelijke luchtaanvallen zijn over een uitgestrekt gebied ondernomen. De Britsehe Nieuwsdienst meldt uit Manilla dat de AmeriKaansche strijdkrachten zich volkomen uit de streek van de Golf van Lingayen hebben teruggetrokken. In een extrabericht uit Manilla verspreidt de Brit sehe Nieuwsdienst een communiqué van het Ameri- kaansche leger, volgens hetwelk de Japanners „met een groote strijdmacht van het Noorden en Zuiden uit oprukken". JAPANSCHE OPMARSCH OP LUZON UIT TWEE RICHTINGEN STOCKHOLM. 31 December. (D.N.B.) De Brit sehe Nieuwsdienst meldt uit Manilla: Officieel wordt bekend gemaakt dat de vijand met sterke strijd krachten zoowel van het Noorden als van het Zuiden uit oprukt. De vijandelijke duikbommenwerpers oefe nen practisch van de lucht uit de controle over de wegen uit. De Japanners maken gebruik van groote hoeveelheden pantserwagens. Onze linies worden te ruggedrongen. Britsehe vliegtuigverliezen Dinsdag negen toestellen aan de Fransche Westkust neergeschoten Het D.N.B. meldt: Bij aanvalspogingen. Dinsdagmiddag door Brit sehe vliegtuigen ondernomen op de kust van West- Frankrijk, hebben Duitsohe jagers en luchtdoelar tillerie voor zoover tot nog toe bekend vijf Spit fires en vier viermotorige bommenwerpers omlaag geschoten. Ernstig spoorwegongeluk in Engeland 17 dooden GENèVE, 31 December. (D.N.B.) Reuter meldt dat nabij Eccles, een dicht bij Manchester gelegen plaats, een uit Rochdale komende trein op een stil— staanden trein is gereden. 17 reizigers werden ge dood en 81 deels zwaar gewond in de ziekenhuizen opgenomen. Sir John Dill gaat heen Chef der Britsehe Imperiale strijdkrachten STOCKHOLM. 31 December. (A.N.P.) Sir John Dill, de chef van den generalen staf van de Britsehe Imperiale strijdkrachten, heeft met het bereiken van den 60-jarigen leeftijd, zooals de Londensche nieuws dienst zich uitdrukt, zijn ambt als oudste officier van het Engelsche leger neergelegd. Dill bevindt zich thans in Amerika, waar hij voor onbepaalden tijd als verbindingsofficier zal blijven. Welke bonnen zijn thans geldig? 01A Brood 01B Brood 4 rants. Brood of gebak 01A VlfieSCll 1 rants. Vleesch of OIB VI.waren l/ó rants. vleeschwaren 01A Aardappelen 1 K.G. Aardappelen 01B Aardappelen k.<y. Aardappelen Van 28 Decmber t.m £4 .Ta riuari 1 942: 1 84 Algemeen K.G. Suiker 01C of 01D reserve 50 Cacao 1S9 Algemeen 500 Jam '185-ISS 3 rants. Bloem brood of gebak 02D-03D reserve 250 Rijst 190 Algemeen 250 Havermout of 191 Peulvruchten 21.0 gr. c: ort 100 gr. Vermicelli of maizei» 11)0 01A-04A Melk I 3 IA L. Melk 01B-04B Melk I m L. Melk Van 28 December t.m 5 Januari 1942: 01 Boter 125 gr. Boter 01 Vet 125 gr. Boter met reductie Van 28 December t.m. 21 Februari 1942: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat. BIJZONDERE RANTSOENEN: Van 21 December t.m. 31 Januari 1942: 57 Boter 125 gr. Boter 07 Vet 125 gr. Boter met reductie Nieuwjaarsboodschap van koning Michael BOEKAREST, 31 December. (D.N.B.) Koning Michael van Roemenië heeft ter gelegenheid van de jaarswisseling een dagorder aan het leger gericht, waarin hij den frontstrijders den dank van het land betuigt voor de wapenfeiten van het afgeloopen jaar, en zijn eigen gelukwenschen uitspreekt. De koning herinnert aan de roemvolle herovering van Bessara- bië en de Boekowina en zegt dat de in het leger ge stelde verwachtingen volop in vervulling zijn gegaan. Maarschalk Antonescu heeft eveneens een dagorder aan het leger uitgevaardigd, waarin hij zegt dat de 22e Juni 1941 het Roemeensche leger in de geschiede nis opteekent ais bevrijder van de verdrukte broe ders en als redder van het geloof. De vijand is wel vernietigend verslagen, maar de strijd duurt nog voort, tot het zegevierend einde. Distributie van vaste brandstoffen 's-GRAVENHAGE, 31 December. De secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Donderdag 1 Januari 1942 tot en met Za terdag 31 Januari 1942 de met de woorden „genera- toranthraciet eerste periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 1 H.L. (maximum 75 K.G.) anthracietnootjes 4 of 5 of 50 K.G. turfcokes, terwijl gedurende genoemd tijdvak de met „generatorturf eerste periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. Ter onderscheiding van de bonnen van generator-anthraciet en genera tor-turf, welke in het afgeloopen jaar werden ge bruikt, is op de bonnen voor het nieuwe jaar in het midden over de breedte van den bon een witte balk uitgespaard. Distributie van gesmolten rundvet Op bon 03 van de vetkaart 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. De secretaris-ge neraal van het departement van Landbouw en Vis- scherjj maakt bekend, dat van 15 tot en met 23 Ja nuari a.s..voor de houders van vetkaarten gelegen heid zal bestaan om met den bon van de vetkaart welke voor genoemd tijdvak zal worden aangewe zen, namelijk „03", gesmolten rundvet te koopen, -in plaats van boter. Zij, die van deze mogelijkheid gebruik willen ma ken. dienen in het tijdvak van Woensdag 31 De cember a.s. tot en met Zaterdag 3 Januari a.s. den met „03" -genummerde bon va1 i de vetkaart bij hun slager in te leveren, waarbij zij een ontvangstbewijs kunnen verlangen. Per twee, bonnen wordt een rantsoen, dat is 200. gram vet, beschikbaar gesteld. De prijs bedraagt 25 cent per rantsoen van 200 gram. Degenen, die ook ditmaal boter wensohen te be trekken, dienen hun bonnen als gewoonlijk gedu rende de geldigheidsperiode, dus van 15 Januari tot en met 23 Januari a.s. bij den winkelier in te le veren, waarbij de gebruikelijke reductie zal wor den verleend. 's-GRAVENHAGE, 31 December. De secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat de onderstaande bonnen recht geven op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. TOILET- EN HUISHOUDZEEP. Gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Januari a.s. geeft de met „194" genummerde bon van de bonkaart algemeen", alsmede de met „F •zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten P en Q, welke respectievelijk ten behoeve van kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tus- schen twee en acht jaar zijn uitgereikt, recht op het koopen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 September 1940), hetzij 90. gram huishoud zeep, hetzij 200 gram zachte zeep (samenstelling van vóór 1 Jan. 1941), hetzij 150 gram zachte zeep (samen stelling van na 1 Jan. 1941), hetzij 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Aug. 1941), hetzij 250 gram zeeppoeder, hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „F toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart P, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toilet zeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat wasch poeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. ZEEP VOOR WASSCHERIJEN. - De bestaande regeling ten aanzien van de wassche rijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke t w In t i g kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram wasch- goed hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „wasch- verzenders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, cafés enz. voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoeken, servet ten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling wor den gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. De hierboven genoemde uitzonderingen gelden der halve niet voor beddegoed van hotels. Voorts geeft de met „L" gemerkte bon van de tex- tielkaart, welke "is uitgereikt aan mannen en jongens, die zijn geboren vóór 2 November 1926, gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 April 1942 recht op het koopen van 50 gram scheerzeep of één tube dan wel één pot scheercrême. Nieuwe vleeschprijzen in 1942 Rundvleesch goedkooper schapenvleesch en varkens- vleesch duurder Het aantal vleeschsoorten wordt verminderd 's-GRAVENHAGE, 31 December. Met ingang van 1 Januari 1942 is de nieuwe vleeschprijzenbeschikking van kracht geworden, waardoor het aantal vleesch soorten en de prijzen waarvoor deze mogen worden verkocht, zijn gewijzigd. Over het algemeen komen deze veranderingen neer op een verlaging van de prijzen, uitgezonderd voor schapen- en varkens- vleesch, terwijl bovendien de controle op de nale ving der prijsvoorschriften veel gemakkelijker is ge worden. Voor wat het rundvleesch betreft is het aantal soor ten, dat mag worden verkocht, teruggebracht van elf tot vijf, nl. biefstuk en ossenhaas, roastbeaf en len denen, rollade en alle soorten lappen, gehakt en pou- let, en rauw rundvet. Het aantal soorten varkens- vleesch, welk vleesch, zooals bekend, den laatsten tijd alleen aan ziekenhuizen en zieken wordt ver strekt en bij noodslachtingen beschikbaar komt, is van dertien op zeven teruggebracht. ICalfsvleesch mag thans alleen nog maar worden verkocht als vleesch van graskalveren en van nuchtere kalveren, terwijl hiervoor voorheen negen prijsklassen golden. Het graskalverenvleesch wordt nu verkocht tegen rund- vleeschprijs, schapenvleesch moest een weinig in prijs worden verhoogd, omdat het tegen de oude prijzen den slagerijen verlies opleverde. Het verdient wel de aandacht dat alle vleeschsoor- Gekomen aan het einde van het jaar. dat achter ons ligt, een jaar vol spanning en vol emoties, is het goed op den avond, waarop het oude jaar afscheid, van ons gaat nemen, ons te bezinnen en te overden ken wat wij in het afgeloopen jaar hebben gedaan, hoe wij dit jaar hebben besteed. Er zullen velen on der ons zijn. die meenen dien tijd goed besteed te hebben, doch de normen, die worden aangelegd door de verschillende beoordeelaars, zijn zóó uit eenloopend, dat die beoordeelingen vaalc zoo heel moeilijk lijken, en toohIndien wij ons zelf maar willen bezien met dien critischen blik, waar mede wij zoo vaak onze medemenschen bekijken, dan is die moeilijkheid niet zoo groot. Maar dan moeten wij trachten onze oogen te openen voor on ze eigen gebreken. Deze avond, de laatste van het jaar, is zoo bij uit stek geschikt tot critische bepeinzingen. Wanneer wij ons doen en laten in het afgeloopen jaar aan ons laten voorbijgaan, dan is er gelukkig veel, waar over wij tevreden kunnen zijn. Bij al onze kwade hoe danigheden (hebben wij er, Gode zij dank, ook goede, maar veel zal er ook zijn, waarover wij, laten wij eerlijk blijven, maar matig of in het geheel niet tevreden zullen kunnen zijn. En ziet, nauwelijks hebben wij dit vastgesteld, of reeds komen wij aan dragen met verzaentende omstandigheden, trach ten wij bij onszelf recht te praten wat tooh eigenlijk zoo krom was. Indien het u gaat als mij, en waarom zou het bij u anders zijn, komt echter even prompt dat luidsprekende mannetje omhoog, dat mannetje, dat niet tot zwijgen te brengen is en dat steeds dui delijker zegt: „Je kunt de gansche wereld bedrie gen, mijn brave, behalve jezelf.... Het was niet goed! Basta!" En laten wij elkander toewenschen, dat wij dan behalve voldoende eerlijkheid, ook voldoenden moed zullen hebben, voor onzen eigen rechterstoel schuld te bekennen en ons voor te nemen, het een volgenden keer beter te doen. Laat ons trachten onze medemenschen zoo niet lief te hebben, dan tenminste niet te haten, ook al is hun politieke overtuiging anders dan de onze. Wn zijn toch kinderen van één land., er is toch veel meer dat ons vereent, dan dat ons scheidt? Wij zul len, daar helpt geen praten of klagen tegen, geza menlijk deze zware tijden moeten doorworstelen; laten wij dan tenminste onderling niet te veel kra- keelen en trachten elkander te begrijpen en te veir Laten wij ons vooral ook voornemen in het ko mende jaar geen domme en ondoordachte dingen t doen. Laat u niet verleiden tot het doen van han» delingen, die in dezen tijd ontoelaatbaar zijn. Hot vaak moesten wij in het afgeloopen jaar niet vast stellen, dal de rekening betaald werd door anderen, dan door degenen, die eigenlijke aanstokers wa ren, die zelf achter de schermen bleven en dit steeds weer opnieuw door anderen de kastanjes uit het vuur lieten halen. Laten wij ons ook voornemen, onze minder goed of slecht bedeelde medeburgers ruim te bedenken. Ge weet allen wat ik bedoel, ge weet echter ook, ge kunt dit tenminste weten, dat ik nog nooit ge poogd heb in dit opzicht dwang uit te oefenen, om dat ik voel, dat dit geven geschieden moet vrijwillig en uit een gul hart. Maar, indien uw geweten u tot geven noopt, tracht dit geweten dan niet in slaap te praten met die schoonschijnende redeneeringen, die ik niet nader behoef te omschrijven. Wij kennen ze allemaal, deze redeneeringen, en, weest eerlijk, wij doorzien deze óók allemaal.... Mijn Haarlemsche stadgenooten, straks slaat het uur van middernacht en 1941 zal verdwenen zijn in den schoot der tijden. Diep gesluierd staat het Nieuwe Jaar voor den drempel en hoopvol heeten wij het welkom. Wat het ons brengen zal, wij weten het niet. Van ganscher harte hoop ik voor u allen, dat het u geluk moge brengen, tevredenheid, kracht vooral, om het vele zware en moeilijke, dat het ze ker ook mede zal brengen, moedig en opgewekt te dragen. Dat 1942 u allen gunstig gezind moge zijn. Ik wensch de geheele burgerij van de goede stad Haarlem een gezegend uiteinde! Ik wensch u allen pen Gelukkig Nieuwjaar! Haarlem, 31 December 1941. g PLEKKER. ten, die niet in de nieuwe vleeschprijzenbeschikking worden genoemd, niet meer mogen worden gemaakt en verkocht. Ten overvloede wordt er nogmaals op gewezen, dat het prijsaanduidingsbesluit voor de sla gerswinkels onverminderd van kracht blijft. In een of- cieele publicatie, die dezer dagen in de bladen ver schijnt, vindt men alle prijzen, inclusief omzetbelas ting, opgenomen. (A.N.P.) MAX BLOKZIJL SPREEKT VOOR DE RADIO. 's-GRAVENHAGE, 31 December. Heden avond om 19.20 zal Max Blokzijl over den zender Hilversum 2 spreken over het onderwerp: Het jaar 1941. (A.N.P.) Italiaansch weermachtsbericht Aanval op Bardia afgeslagen. ROME. 30 December. (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 576 maakt het ItaliaansChe opperbevel het volgende bekend: „Activiteit van verkenningsafdeelingen in het gebied van Agedabia. Het aantal vernielde pant serwagens tijdens de in het weermachtbericht van gisteren vermelde gevechten is inmiddels geste gen tot 74. Het aantal gevangenen is gestegen tot verscheide ne honderden. Aan het front van Solloem valt een verscherping van het wederzijdsche artillerievuur waar te nemen. Een aanval van pantserwagens op de vesting Bardia is afgeslagen. Italiaansche en Duitsohe vliegtuigen hebben met goed resultaat troepenconcentraties en strijdmiddelen van den vijand gebombardeerd. Ef werden luchtaanvallen ondernomen op Tripolis en Zuara. Eenige slacht offers en lichte schade. Engelsche vliegtuigen hebben brisantbommen la ten vallen in de omgeving van Athene, zonder eenig gevolg. Een vijandelijk convooi werd ter hoogte van Cyrenaïca door Duitsche vliegtuigen achterhaald, die herhaalde malen een torpedojager en een koop vaardijschip troffen." Wat Eden met Stalin overeenkwam BERLIJN, 31 Dec. (D.N.B.) Reeds voor het begin der besprekingen tusschen Stalin en Eden werd be kend, dat een onderwerp van deze bijeenkomst ook de kwestie der nieuwe ordening van Europa zou zijn. Zooals het desbetreffende communiqué en de Engel sche persstemmen laten uitkomen, heeft de bespreking tot een resultaat geleid, dat, naar van bevoegde Duit sche zijde verklaard wordt, volgens de geheele tot dusver van Engelsche zijde aangenomen houding niet anders te verwachten was, doch niettemin verbazing wekkend blijft. Het kan namelijk aan geen twijfel on derhevig zijn, dat Eden aan zijn bolsjewistischeh bond genoot als prijs voor den bloedigen tol, welke door hem in zijn noodtoestand opnieuw in versterkte mate is geëischt. heeft toegezegd om na afloop van den oor log het geheele Europeesche continent aan het bolsje wisme prijs te geven. Zelfs de Engelsche perscommentaren geven zich geen moeite dit resultaat te verdoezelen. Integendeel, de Times schrijft nadrukkelijk, na reeds over de ge meenschappelijke idealen gesproken te hebben, het volgende: de socialistische en economische activiteit van de Sovjet-Unie zal bij de komende nieuwe orde ning der wereld een groote rol kunnen spelen. De Europeesche volken cn ook de'vroegere vrien den van Engeland, zoo verklaart men in bevoegde Duitsche kringen, zullen in dit feit een bevestiging zien dat Engeland, wanneer het ooit daartoe bij mach te zou zijn, zonder aarzelen bereid zou zijn, de geheele beschaafde Europeesche wereld aan het bolsjewisme over te leveren. In de nabuurlanden van de Sovjet- Unie, voor wie de bolsjewistische aspiraties geen ge heim vormen, zal men voor deze door Engeland be kend gemaakte toekomstbeelden wel bijzonder groote belangstelling hebben. Churchill over den oorlog Rede tot het Canadeesche parlement STOCKHOLM, 30 Dec. Het A.N.P. meldt: De Engelsche premier. Churchill, heeft vandaag te Ot tawa in het Canadeesche parlement een rede ge houden. Volgens den Britschen Nieuwsdienst ver klaarde hij o.a. dat Canada steeds een bijzondere plaats heeft ingenomen in het Britsehe Imperium en dit ook thans nog doét door zijn vriendschap met de V. S. Churchill roemde Canada's bijdrage tot den oor log en zei dat Canada van den aanvang van den oorlog al' een sleutelpositie heeft ingenomen. Churchill beweerde voorts dat Engeland alles heeft gedaan om dezen oorlog te vermijden en dat het in dit opzicht misschien zelfs te ver is gegaan. In dit verband meende hij zijn toehoorders te moe ten verzekeren dat Engeland zeker is van de eind overwinning. al moeten ook jaren en nog eens jaren daarmee verstrijken. De Engelsche premier herinnerde aan zijn jongste bezoek aan Washington, waar'Roosevelt hem zonder grenzen te trekken had beloofd Engeland in ieder opzicht te helpen tot Japan, Duitschland en Italië ter aarde geworpen zijn. Er zal geen compromis ko men, alvorens dit doel is bereikt. ,.De kracht van den tegenstander is evenwel zeer groot", aldus erkende Churchill, „en wij mogen haar niet onderschatten. Wij kunnen ons niet veroorloven ook maar een enkel oogenblik de handen in den schoot te leggen. In dezen verschrikkelijken oorlog is plaats voor een ieder, voor mannen en voor vrou wen. Ieder moet zijn rol in dezen oorlog spelen". Daarop behandelde Churchill on een wijze, die vol strekt in tegenspraak was met de historisch? feiten, het ontstaan van dezen oorlog en ging toen over op de ineenstorting van Frankriik. wjj verweet zijn voormaligen bondgenoot dat de Fransche regeerin wapenstilstand met Duitschland en Italië had ge sloten, in plaats van naar Noord-Afrika te trekken. Na de ineenstorting van Frankrijk was Engeland ge heel alleen doch thans wordt het dagelijks sterker, aldus Churchill. Churchill besloot zjin rede met een blik op de toe komst. De gebeurtenissen die de toekomst zal brengen, zoo zei hij, kan men in drie stadia in- deelen: 1. Het stadium der consolidatie en voorbereiding. In dit stadium komen er hevige gevechten en wij moeten er alles op zetten om den vijand tegenstand te bieden, de heerschappij in de lucht te veroveren en de noodige tonnage te verkrijgen om het Ameri- kaansche program te kunnen uitvoeren dat ons menschenmateriaal, wapens, munitie en ravitaillee- ring zal brengen. Het tweede stadium kan men dat der „bevrijding noemen. Daarbij zal het er om gaan de reeds ver loren gebieden en die eventueel nog verloren zullen gaan weer aan den vijand te ontrukken. Het derde stadium zal zich bezighouden met be straffing van de schuldigen in de landen die den oorlog hebben veroorzaakt". Churchill eindigde met de opmerking dat hij nooit heeft gepoogd eenigerlei begrenzing in tijd voor den oorlog te voorspellen. „De duur van den oorlog zal afhangen van wat wij bereiken en van het algemee- ne verloop", zoo sprak hij. „Alle betrokkenen moe ten hun uiterste krachten inspannen. De aard hier van moet door iederen partner zelf beoordeeld kun nen worden. Wij willen aan het werk gaan, maat niet de fout maken de moeilijkheden die ons te wachten staan te onderschatten Japansclie troepen op 10 K.M. van Manilla SJANGHAI, 31 December. (Domei). Vol gens berichten uit Manilla bevinden de Ja pansche troepen, die met tanks en pantser auto's met groote snelheid uit het Zuiden en Noorden oprukken, zich reeds op tien K.M. van Manilla. Aan het Noordelijk front op de Philippijnen blijft het Amcrikaansche leger onder gene raal Douglas Macarthur zich terugtrekken, terwijl de Japansohe luchtmacht, in nauwe sa menwerking met het leger, van geringe hoogte bombardementen uitvoert. Overzicht der Japansche operaties TOKIO. 31 Dec. (D.N.B.) De legerafdeeling van het keizerlijk hoofdkwartier geeft, het volgende samenvattende overzicht van de resultaten der mi litaire operaties van het uitbreken van den oorlog in het Zuidzeegebied tot den 26en December: In luchtgevechten of op den beganen grond ver nietigd werden in totaal 541 vijandelijkei vliegtui gen en wel 135 bommenwerkers en 406 jacht vliegtuigen bij een eigen verlies van slechts 49 Ja pansche vliegtuigen. Bovendien werden 16 vijan delijke vliegtuigen buitgemaakt. Het leger heeft de volgende resultaten behaald: tot zinken gebracht of beschadigd: 33 groote en 4 kleine schepen. Buitgemaakte gemotoriseerde voer tuigen met inbegrip van pantserwagens: 1389 auto mobielen, 301 spoorwegwagons, 106 kanonnen van •illerlei soort met uitzondering van de in Hongkong buitgemaakte kanonnen, 223 machinegeweren, .1200 geweren, 79.900 stul^s ïnfanteriemunitie. Bo vendien 16 vliegtuigen en ander oorlogsmateriaal. De vijandelijke verliezen bedroegen 3000 dooden en 0000 gevangenen. De Japansche verliezen beloopen 743 dooden en 1799 gewonden. Vier Japansche schepen werden tot zinken gebracht en 12 bescha digd. Wnd. hoofdredacteur: C. J. v. Tilburg, Heemstede r'v - fc'.redccteur G. N. Leender», Heemstede. Zoowel mensch als dier ondervinden aan het Oostfront de gevolgen van den strengen winter. De adem slaat door de felle koude als rijp neer. (Hoffmann-Stapf) Uit historisch Nijmegen. Het z.g. „Beseendcrshuis", het huis met de Drie Kolven, waar men onlangs is gestooten op de resten van een Romeinsehcn turfstcenmuur, wordt gerestaureerd. (Pax-Hoïland-De Ham-c) De interessante plantengroei onder water in de bassins van den Amsterdamschen dierentuin heeft zijn apartfiJbekoring, nu het aquarium gedurende deze dagen dc« middags verlicht is, (Pax-Holland-De Haan-ip) Aan het front van Sebastopol. Een machinegeweerpost bestookt de Sovjet stellingen op doeltreffende wijze. (Orbis-Holland)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2