Haarlem's Dagblad Onoep aart SCitCec de faxtwisselmg) Aanval op de vesting Sebastopol. Britsche troepen trekken zich terug van Serawak (Britsch Borneo). De nieuwe bonnen. 59e AARGANG No. 17956 x x Ultge lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgen en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Hoüraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- diet 38810. Drukkerij: Zulder- Buiten Spaarne 12. Telton: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 106C Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 1481 Soendaptein 12230. Verschijnt cjagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM VRIJDAG 2 JANUARI 1942 Abonnementen per week 0.26, per maand 1*1 St per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames f 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17%. Groentjes zie rubriek. Jaar der grootste overwinningen in de geschiedenis der menschheid achter den rug. <Ket\otnende iaac zal acui ^Duitschiand geutelige eischen stellen, doch ltont en linneland zullen exaan ooideen" HOODKWARTIER VAN DEN FüHRER, 31 De- cember(D.N.B.) Ter gelegenheid van de jaarwis seling lelt de Führer den volgenden oproep uitge- vaardig. „Duitih volk, nationaal socialistische mannen en vrouwe partijgenooten. Toen op - 3 September 1939 Engelar en Frankrijk Duitschiand den Oorlog ver klaarde geschiedde dat niet om op te treden tegen een of ïderen Duitschen eisch, welke het bestaan of zelfs dctockomst dezer staten zou bedreigert Want hel eerxe verlangen, dat ik jaar na jaar zoowel te Londenils te Parijs kenbaar maakte, was dat naar een bejrking der bewapening en een toenadering tusschetde volken. Doch Iedere Duitschc poging om met denannen die toen de leiding hadden tot een verstamg en vreedzaam vergelijk te komen, mis lukte, oels door den haat dergenen die in het nieuwe Juitschland een boos voorbeeld van socialen vooruiting zaten, deels door de hebzucht dergenen die grotere winsten verwachtten van de oorlogswa- pering an van den vredesarbeid. In de landen die verantwordelijk waren voor het uitbreken van den oorlog i er geen enkele vooraanstaande staatsman die nietals bezitter van aandeelen in dc wapenin dustrie ïgelijkertiju groote belangen bij den oorlog heeft E achter allen staat als drijvende kracht de JoodschiAhasverus, die sedert duizenden jaren steeds de onveauderlijke vijand is van iedere rnenschelijke ordeningen daardoor van een ware maatschappelijke gerechtipeid. Hoe weinig gerechtvaardigd de aanval op Duitshland was, blijkt ook duidelijk uit het ont breken an ieder duidelijk oorlogsmotief dat zij zelf zouden linnen noemen. Want daarom hebben zij Duitschlnd der. oorlog verklaard? Omdat zij niet wil len leve :n een wereld, zooals wij die wenschen, verteldeian den haard de grootste oorlogsdrijver van onzen tij, Roosevelt. Nu heeft de Duitschc wereld met Amrika even weinig uitstaande als de Ameri kaansche met ons. Het zou geen mensch in de ge dachten tijn gekomen bijv. mevrouw Roosevelt uit te noodicn op Duitsche wijze te leven, zooals ook het Duitohe volk het nooit zal kunnen vinden met Amerikansche beginselen of levenshouding. Of is lisschien de bewering juist dat Engeland en Frankrij ons den oorlog moesten verklaren, omdat wij dc icreld widen veroveren? Was Dantzig de wereld? En wie heeft nu eigénlijk de wereld ver overd? jan 85 millioen Duitschers heeft men zelfs geen leensgebied van nauwelijks V: millioen vier kanten i.M. toegestaan. De koloniën, die door onze voorvadren waren verworven, door verdragen, koop en ruil, verden onder bedriegelijke voorwendsels ge roofd. Mar 45 millioen Engelschen mogen 40 mil lioen vick. K.M. der wereid beheerschen en hebben daarmed het recht volken te onderdrukken. van welke alecn al de Indische volken zeven maai zoo veel zieln tellen als het Engelsche moederland. Neen, eze oorlog is begonnen evenals die van 25 jaar vrocer, door gelijke mannen en uit gelijke mo tieven. D Joodsch-Aagelsaksische financieele samen zwering trijdt niet voor een democratie, maar door de demoratie voor haar kapitalistische belangen. En Roosevel streeft niet naar een nieuwe soort wereld, maar nar een betere soort zaken, waardoor hij in de eersteplaats hoopt, de critiek tot zwijgen te bren gen op ht. mislukte economische beheer dat, zijn re geering let Amerikaansche volk gebracht heeft. En bij allen was er'de gemeenschappelijke be zorgdheid dat het nationaal-socialistische Duitschiand In den l<op der jaren dooi- zijn succesvolle econo mische ei sociale politiek wellicht ook anderen vol- Ken de ogen voor de werkelijke oorzaken hunner verarmin; kon openen. Want terwijl het nieywe Duitschlaid er in slaagde in enkele jaren de werk- lo'osheid, welke onder de democratie en de daarmede gepaard taande algemecne verliederlijking ontstaan was, te d»en verdwijnen, deed zich in andere landen het omgereerde proces voor. Het aantal millionnairs steeg, do-h dat der arbeidende menschen daalde. Amerika had na eenige jaren van het bewind van Roosevelt 13 millioen werkloozen en een ontredderd financieel bestel. Tezelfder tijd begon in dit rijkste land ter vereld de eene sociale crisis op de andere te volgen Toen had Roosevelt tot God moeten bid den om licht voorzijn geest, opdat hij zijn eigen volk beter en nuttiger zou kunnen leiden. Maar in déze jaren kenden de Roosevelts, Churchills, Edcns enz. nog geen vofksidealen. laat staan menschelijk- heidsidealen. Zij kenden uitsluitend economische oog merken. Eerst nadat zij geloofden dat zij hun ver molmd economisch stelsel door den opbloei van een nieuwe wapen- en oorlogsindustrie weer op de been konden helpen, begonnen zij te bidden. Zij baden dat het verbond tusschen het Joodsqhe kapitalisme en "het svenzoo Joodsche bolsjewisme door de vernietiging !er andere volken mocht leiden tot de overwin- )ing hunner idealen, d.w.z. tot den oorlog, een lan- fen oorlog en daardoor winstgevende zaken. HITLER'S AFGEWEZEN VOORSTELLEN. Volksgenooten, dit is ook de oorzaak, dat al mijn iogingen om met dit internationale, ijskoude finan- ileele gezelschap tot een vergelijk betreffende volks- lelangen te komen, moesten mislukken. Zij wilden ten oorlog, omdat zij daarin een winstgevende be- egging van hun kapitaal zagen. En achter hen staat lis een drijvende kracht de Jood. die als laatste re- ultaat van dezen oorlog de Joodsche wereld dicta- uur onder het mom van het bolsjewisme verwacht. >aarom werden hiijn ontwapenings "én verzoenings- oorstellen van 1933 tot 1939 jteeds meer'afgewezen, ►aarom schrok Chamberlain toen ik na den veld- ïcht in Polen onmiddellijk weer de hand van den rede reikte. En om dezelfde reden werd ik in 1940 a het einde van den veldtocht in het Westen een- oudig voor lafaard uitgescholden, toen ik voor de erde maal trachtte de onzinnigheid van dezen oorlog en te toonen en uiting te geven aan Duitschland's ereidzijn tot vrede. Zij allen zagen in den man, die aar den vrede streefde, den vijand van hun in de orlogsindustrie belegd kapitaal. Daarom ook konden niet den waren grond van den oorlog bekend ma- en, maar moesten zij hun toevlucht nemen tol een 'olk van nvel en gezwets, van frasen en schijnheilige lugens die alle ten doel hadden iets te omschrijven »t zij niet openlijk konden uitspreken, deze heeren ïwapeningsindusjrieeien en bezitters van bewape- Ingsaandeelen, Chamberlain, Churchill, Eden en joral Roosevelt, enz., nl. het woord „zaken". Als nu 1940 Churchill op een oogenblik dat het geheele 'estelijke front ineengestort was niettemin nop ge- ofde, in een voortzetting van den oorlog een mo- ilijk zakenvoordeel te kunnen zien, dan deed hij dit et in de verwachting, dat deze oorlog mogelijk door jgclsche kracht kon worden gewonnen, maar uit- aitend met de wetenschap van de Amerikaansche ilp en vooral van de reeds tot stand gekomen over- nkomsten met de Sovjet Unie Partijgenooten, ik heb jarenlang het Marxisme be reden. niet omdat het socialistisch was, maar om it een socialismê. dat door de Frankfurter Zeitung daarmede door de geheele Joodsche en niet-Jo.od- he geldaristocratie gefinancierd werd, slechts een jgen kon zijn. Of mijn bewering dat het Marxisme •chts tot een afschuwelijke ellende der volken moet den. iuist was. kunnen allen onderzoeken en be twoorden die intusschen het paradijs van het bols- ivistiSche experiment zelf hebben leeren kennen. io bestreden wij tientallen jaren het Joodsche bond- nootschap van financieele belangen en Marxisme Eds In het binnenland. Wat zich toen in ons eigen volk aaneensloot tegen de nationaal-socialistische be weging, zweert thans'in den grootsten wereldomvang tegen Duitschiand samen: de reacttonndirste kapita listen van Churchill en Roosevelt met den leider van het bolsjewistische paradijs van arbeiders en boeren, Stalin. Toen Churchill in Juli en Augustus 1940 mijn vredeshand met een verontwaardigd geschreeuw en alle teekehen van afschuw afwees, werd "hij tot het uiterste gesteund door Roosevelt. Maar het beslissen de element voor Churchill waren niet de toegezegde Amerikaansche oorlogsleveranties, maar de belofte van deelneming der Sovje Unie aan den oorlog. Zoo moest het jaar 1941 komen en daarmede het begin van het grootste conflict dat de wereld beleefd had. Ik behoef aan 't einde van dit jaar niet alle gebeurtenis sen op te sommen die ons zoo geweldig in de betoove- ring van haar historische grootte hebben gebracht Dat zich op 22 Juni vrijwel geheel Europa verhief, is hét bewijs voor het beseffen van een gevaar, zoo groot als ons continent nauwelijks vroeger bedreigd had. Toen deze coalitie tot den oorlog tegen Duitschiand had besloten, meende ik het aan de veiligheid van ons rijk, het behoud van ons volk en in den ruimsten zin aan de toekomst van geheel Europa verschuldigd te zijn, dat ik geen uur meer verloor om in het on vermijdelijk conflict althans door zeer snel handelen de offers te voorkomen, welke de strijd anders in veel grootere m^te van ons geëischt zou hebben GESTOORDE SOCIALE ARBEID. Het Duitsche volk zal mij gelooyen, wanneer ik zeg dat ik liever den vrede dan den oorlog had verkozen, want de vrede omvat voor mij een overvloed van ge lukkigen arbeid. Wat ik dank zij de Voorzienigheid en door den steun in talrijke voortreffelijke medewer kers in de weinige jaren van 1933 tot 1939 voor het Duitsche volk heb kunnen doen aan cultureelen ar beid aan opvoeding, maar ook aan economischen op bouw en vooral aan maatschappelijke vorming van ons leven, zal men eenmaal gerust kunnen vergelijken met datgene wat mijn tegenstanders in denzelfden tijd gedaan hebben Ik kon het in de lange jaren van den strijd om de macht slechts betreuren dat ik op mijn weg naar de verwezenlijking mijner plannen werd gestoord door verschijnselen die niet alleen minder waardig. maar vooral zoo zonder beteekenis waren. Ik betreur dezen oorlog dan ook niet alleen om de offers die hij van mijn Duitsche maar ook van an dere volken vraagt, maar ook om den tijd dien hij ontnemt aan degenen die zich hebben voorgenomen een groot werk van socialen en beschavenden arbeid te vervullen en het ook te willen verwezenlijken. Want wat Roosevèlt eigenlijk presteert, heeft hij be wezen. Wat Churchill heeft gepresteerd, weet geen mehsch. De prestaties echter, die mij en de geheele nationaal-socialistische beweging door dezen oorlog voor jaren onmogelijk gemaakt worden, kunnen mij slechts met het grootste leedwezen vervullen Het is ellendig, dat er niets aan te veranderen valt. dat een stumper of een luiaard den kostbaren tijd steelt dien men had willen wijden aan den cultureelen. socialen en economischen arbeid van zijn volk Hetzelfde geldt voor het fascistische Italië, waar eveneens een man voor alle tijden zijn naam heeft vereeuwigd door een beschavende en nationale revolutie die voor eeuwen van beteekenis is en die evenzeer niet vergeleken kan worden met het dcmocratisch-politieke gestumper dezer dagdie'ven en dividendjagers die bijv in de An gelsaksische landen het vermogen hunner vaders ver teren of door smerige zaken een nieuw vermogen verwerven. Maar juist omdat dit jonge Europa werkt aan de oplossing van waarlijk groote taken zal hel zich niet door de vertegenwoordigers van een groep mogend heden die zich op tactvolle wijze de staten der bezit- tenden noemen, laten beroven van het laatste dat voor een menseh het leven waard maakt om geleefd te «worden, nl. de waarde der eigen volken hun vrij heid het sociale en algemeen rnenschelijke bestaan JAAR VAN GROOTE OVERWINNINGEN ACHTER DEN RUG. Wij begrijpen daarom dat eindelijk ook Japan, de eeuwige afpersingen en brutale bedreigingen moede, tot noodweer is overgegaan tegenover den grootsten oorlogsdrijver van alle lijden Zoo staat thans een ge weldig front van nationale staten, dat van het Ka naal zich uitstrekt tot Oost-Azië, in een strijd tegen de Joodsch-kapitalistisch-bblsjewistischc wereldsa menzwering. Het eerste jaar van dezen strijd ligt ach ter ons. Het is het jaar van de grootste overwinningen in de geschiedenis der menschheid Wat de Duitsche soldaat en de soldaten der met ons verbonden volken daarbij hebben gepresteerd is historisch en onverganr kelijk. Duizenden jaren zal men van deze slagen en overwinningen spreken en ze bewonderen als de grootste daden van een drang naar zelfbehoud der volken die zich van hun eer bewust zijn. Hoe groot echter de offers en de ontberingen zijn en vooral de doodsverachting, die deze overwinning mogelijk ma ken, kan. slechts hij beoordeelen die zelf, in dezen oor lof of in den vorigen wereldoorlog, soldaat en strij der voor zijn volk was. Nooit zal het vaderland kun nen vergelden wat zijn zonen deden Want het va derland kent slechts de gevolgen der overwinningen, de ondanks alle luchtaanvallen behouden veiligheid van het volk, van zijn bestaan en van het komende leven zijner kinderen. Het vaderland kan zich echter geen voorstelling maken van het ontzettende ongeluk dat over Duitschiand en geheel Europa zou zijn ge komen. wanneer het Joodsche bolsjewisme als bond genoot van Churchill en Roosevelt de overwinning zou hebben behaald. Want Churchill en Roosevelt hebben Europa aan Stalin uitgeleverd En ik spreek thans in het geloof aan een Hoogere Gerechtigheid: Het bolsjewistische morfster waaraan zij de Europee- sche volken wilden overleveren, zal hen en hun vol ken zelf verscheuren. De Jood za! niet de Europee- sche volken uitroeien, hij zal het slachtoffer van zijn eigen aanslag worden, Engeland en de Ver. Staten kunnen Europa niet door het bolsjewisme vernietigen, maar hun eigen volken zullen vroeg of Iaat aan deze pest ten offer vallen. Nog duurt in het Oosten van Europa de strijd met een gewetenloos opofferen van Sovjet-slaven voort om langzaam te verstarren, doch in Oost-Azië* is de strijd begonnen- En terwijl twee godslasteraars voor hun zaken bidden, bevrijden de volken zich van hun ketenen. Het komende jaar zal ons daarom gewel dige eischen stellen, doch front en binnenland zullen daaraan voldoen. Het vaderland zal als nationaal socialistische volks gemeenschap zoo noodig ieder offer, ook het laatste, brengen Mannen en vrouwen zullen werken voor de voeding van ons volk en voor de beveiliging en ver sterking van onze bewapening. Voor het front zal het uur komen, waarop weer wordt aangetreden om te voleindigen wat begonnen werd. Wij kunnen bij de wisseling der jaren den Almach tige slechts bidden dat hij het Duitsche volk en zijn soldaten de kracht moge geven om vlijtig en dapper te verdragen wat noodig is. om vrijheid en toekomst te beveiligen Wanneer wij allen gemeenschappelijk en trouw onze plicht doen, zal het lot in vervulling gaan zooals de Voorzienigheid bepaald heeft. Wie strijdt voor het leven van zijn volk, voor het dagelijksehe brood en de toekomst van zijn volk, zal overwinnen, doch wie in dezen oorlog met zijn Joodschen haat de volken tracht te vernietigen, za! vallen Het jaar 1942 zal, daarom willen wij allen God bidden, de beslissing brengen voor de redding van ons volk en de met ons verbonden volken". Welke bonnen zijn thans geldig? Aan 2S December t.m. 3 Januari 1042: 4 rants. Brood of gebak 01 A Brood 01B Brood \'2 rants. 01A Vleesch i rants. Vleesch of 01B VI.waren V? rants, vleescliwaren 01A Aardappelen li\ K.G. Aardappelen 01B Aardappelen y2 K.G. Aardappelen Van 28 December t.m 24 Januari 1042: 184 Algemeen 1 K.G. Suiker 01C of 01D reserve 50 gr. Cacao 189 Algemeen 500 gr. Jam 185-I8S 1 rantfe. Bloem brood of gebak 02D-03D reserve 250 gr. Rijst 190 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 191 250 gr. Gort 192 3 00 gr. Vermicelli of maïzena 179-183 100 gr. Kaas 01A-04A Melk I 3'/2 L. Melk 01B-04B Melk I 1 L. Melk Van 28 December t.m. 5 Januari 1942: 01. Boter 125 gr. Boter 01 Vet 125 gr. Boter met reductie Van 28 December t.m. 21 Februari 1942: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat. BIJZONDERE RANTSOENEN: Van 21 December t.m. 31 Januari 1942: 57 Boter 125 gr. Boter 57 Vet 125 gr. Boter met reductie Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Zeep Bon 194 Algemeen en Bon F Zeep der Zecp- kaarien 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 7 5 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Jan. Bon L Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Gelukwejisch van Führer aan Rijkscommissaris DEN' HAAG. 1 Januari. De Führer heeft op Oudejaarsdag aan den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied het volgende tele gram gericht: „Aan Rijkscommissaris Seyss-Inquart, Den Haag. Met oprechten dank voor den tot dus ver verrichten waardevollen arbeid zend ik u mijn hartelijke wenschen, voor u per-1 soonlijk en voor de. voortzetting van uw suc cesvolle werkzaamheden in het komende jaar. ADOLF HITLER." Rijkscommissaris op Oudejaarsavond bij luchtdoelartillerie te Rotterdam ROTTERDAM. 1 Januari. Dc Rijkscommis saris heeft op den laatsten avond van het oude jaar stellingen van de Duitsche luchtdoelartillerie in de Maasstad bezocht. Rijksminister Seyss-Inquart werd hierbij, toen hij zich onder leiding v^n majoor Pöttker en in gezel schap van den gemachtigde voor de stad Rotter dam. dr. Völckers in de kwartieren en stellingen der luchtdoelbatterijen bevond, door de soldaten overal levendig cn hartelijk verwelkomd. IIü maakte van deze gelegenheid gebruik >m de officie ren en manschappen te danken voor hun optreden tot bescherming van Rotterdam cn voor hun zwa- ren dienst, benevens om.niting te geven aan zijn vreugde, dat hij dc laatste uren van het jaar 1941, dat een jaar van groote en -.ior Duitschiand gun stige beslissingen op het gebied der wereldpolitiek is geweest, kon doorbrengen bij een der jongste en belangrijkste wapens van de roemrijke Duitsche weermacht. De Zandvoortsche financiën Begrootingstekort voor 1942 van 118.000 tot 136.470 gestegen In-het begin van November werd de gemeentebe- grooting voor 1942 vatgesteld met een tekort van 118.000.Sindsdien hebben zich omstandigheden voorgedaan welke de vooruitzichten voor de finan ciën van het volgende dienstjaar ongunstiger ma ken. De pacht welke het rijk vraagt voor het strand werd van 7000tot f 5000.verlaagd. In de begrooting was echter gerekend op een uitgave van 4000.Deze post moest dan ook met f 1000 worden verhoogd. Daar het toen nog onzeker was welken invloed het ziekenfondsenbesluit zou hebben, was in Ge be grooting gèen subsidie voor tuberculosebestrijding opgenomen. Later is evenwel gebleken dat de ge meente zeer zeker wederom zal moeten bijdragen in de verpleging van deze patiënten. Daarom is als nog voor dit doel een som van 2000.-— op de be grooting gebracht. In verband met de sterk verminderde opbrengst van de motorrijtuigenbelasting werd de raming van de uitkeering welke de gemeente uit dien hoofde ontvangt van 10.000.tot 7.000.verminderd. Onder normale omstandigheden ontving de gemeen te een uitkeering van 15000.a 17000.— per jaar. Tenslotte maakt de herziening van de salaris- en loonregeling van het gemeentepersoneel een uitga ve van rond 12000.noodig. Een en ander heeft tengevolge dat het tekort voor 1942 nader is geraamd op 136470. Winterhulp Nederland Te Haarlem In twee maanden bijna een ton uitgekeerd De directie van Winterhulp Nederland deelt mede, dat in December te Haarlem een bedrag van 58.500 is uitgekeerd. In November 37.000. Dit bedrag van te zamen bijna 100.000 heeft de zor gen in duizenden gezinnen in deze donkere dagen verlicht. De dii'ectie, heeft op groote schaal een circulaire verspreid waarin de ingezetenen opge wekt worden aan dit mooie sociale werk mee te doen; op die wijze kan een groot gedeelte van den nood gelenigd worden. EXAMENS. Bolsjewistische strijdkrachten op de Krim geland. Tegenmaatregelen genomen. WOENSDAG. UIT* HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FürfRER, 31 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „Onder samenwerking van alle op de Krim be schikbare Duitsche en Roemeensche strijdkrachten is sinds den 17en December de stelselmatige aanval op de vesting Sebastopol aan den gang. Ondanks de zwaarste afweer werd een groot aantal sterk gepantserde bolsjewistische verdedigingsstellingen in hevige gevechten op korten afstand veroverd en werden diepe wiggen gedreven in het vijandelijke verdedigingsstelsel. Ter ontlasting van de verdedi ging van Sebastopol heeft de vijand de laatste dagen op het schiereiland Kertsj en bij Feodosia weer vrij sterke strijdkrachten aan land gezet. Met de ver- eischte tegenmaatregelen is een begin gemaakt Op verscheidene andere plaatsen van het Ooste lijke front ontstonden bij strenge -vorst verbitterde afweergevechten. Zware artillerie nam belangrijke militaire Inrichtingen te Leningrad onder doeltref fend vuur. De luchtmacht ondersteunde vooral in den centralen frontsector den afweerstrijd van het leger door doeltreffende aanvallen Op verscheide ne plaatsen werd infanterie en cavalerie van den vijand, die gereed stond voor den aanval, met zware verliezen verslagen. In Noord-Afrika succesvolle gevechtsactie in het gebied oostelijk van Agedabia. Bomaanvallen op colonnes vrachtauto's, oliedepóts en tentenkampen der Britten in Cyrenaïca en Marmarica veroorzaak ten hevige branden. Op het eiland Malta werden verscheidene vlieg velden en andere militaire inrichtingen opnieuw door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen." 0 DONDERDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 1 Jan. (D.N3-) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „De in Feodosia aan land gezette Sovjetstrijd krachten en haar ravitailleeringswegen over de Zwarte Zee zijn door sterke afaeelingen der lucht macht aangevallen. De vijand leed aanzienlijke ver liezen aan mensehen en materiaal. In de middenzone van het Oostelijke front duur den de hevige gevechten ook gisteren voort De luchtmacht zette de stelselmatige storing der vijan delijke aanvalsbewegingen voort. Verscheidene plaatsen werden in brand gebombardeerd, spoorlij nen en rollend materiaal vernield Aan het.Ilmenmeer is een vrij groot aantal Sovjet vliegtuigen door bomaanvallen op den grond vernie tigd. In Noord-Afrika hadden de gevechten der Duitsch-ltaliaansche strijdkrachten in het gebied om Agedabia ook de laatste dagen een gunstig be loop. Opnieuw werden 48 pantserwagens en talrijke gepantserde verkenningswagens vernield. Bij lucht gevechten werden drie Britsche jagers neergescho ten. Overdag en des nachts zijn vijandelijke vliegvel den op Malta door de luchtmacht aangevallen." Tn Januari flinke winst aan daglicht De eerste maand van het nieuwe jaar brengt ons, nu de donkerste dag weer achter ons ligt, een flinke winst aan daglicht. In het geheel bedraagt de winst in de maand Januari 1 uur en 14 minuten. De zon ging op 1 Januari om 9.52 uur op en om 17.35 on der. Op den 31sten Januari zullen deze tijdstippen zijn resp. 9.25 en 18.22. Een aanzienlijk verschil dus. Gemiddeld is de winst per dag ongeveer 2'minuut De lijst- der uren van zonsopkomst en zonsonder gang op de dagen dezer maand is- 1. 9.52 17.35 12. 9.48 17.49 22. 9.37 18.06 2. 9.52 17.36 13. 9.47 17.51 23. 9.36 18.08 3. 9.52 17.37 14. 9.46 17 52 "4 9.35 18.10 4. 9.52 17.39 15. 9.46 17 54 25. 9.34 18.12 5. 9.51 17.49 J 16. 9.45 17.56 26. 9.33 18.14 6. 9.51 17.41 17. 9.43 17.58 27. 9.31 13.16 7. 9.50 17.43 18. 9.42 17.59 28 9.29 18.17 8. 9.50 17.44 19. 9.41 18.01 29. 9.28 13.19 9. 9.49 17.45 20. 9.40 18.03 30. 9.27 18.21 10. 9.48 17 47 21. 9.38 18.05 31. 9.25 IS.?'1 11. 9.48 17 48 Wat de schijngestalten der maan betreet, vandaag is het volle maan; 10 Januari 8.05 laatste kwartier. 16 Januari 23.32 nieuwe maan; 24 Januari 8.35 laatste kwartier. VERDUISTEREN Van 17.58 tot 9.50 Maan 2 Jan. op 1801 (V.M.), 5 Jar ond. 9.53 De Philippijnen staan thans in verband met de krijgsverrichtingen in het Verre Oosten in het middelpunt van de belangstelling. Een overzicht van de haven van Zamboanga. (Deutscher-Verlag-Recla Washington verwacht den val van Manilla. TOKIO, 2 Januari (D.N.B.) Berichten uit Mel bourne melden dat de Britsche strijdkrachten op Britsch Borneo volkomen uit Serawak zijn terugge trokken en naar Nederlandsch Borneo zijn gevlucht, De verovering van Serawak door Japansche landings troepen heeft een der rijkste petroleumgebieden ter wereld in Japansche harden gebracht. Een telegram van den Britsehen Berichtendienst meldt, dat het gros van de Britsche troepen met suc ces uit Serawak teruggetrokken is Voorts deelt de Britsche Berichtendienst ln speciaal bericht uit New York mede dat men daar den val van Manilla, de hoofdsthd der Philippijnen. zeer aanstaande acht. Washington, aldus een D.N.B.-bcricht uit Sjanghai, heeft sinds Woensdag geen mededeelingen ontvangen van den opperbevelhebber der Philippijnen, McArthur. Het laatste bericht heeft betrekking op het vervoer van gewonden en meldt niets omtrent de situatie der stad of den afstand, waarop de Japanners ..zijn gena derd. Ook het laatste officiccle bericht van het Ame rikaansche ministerie van oorlog over den toestand op de Philippijnen behelst niets over het lot van Manilla. Volgens den Britschen Berichtendienst hebben de Amerikaansche lelegraafmaatschappijen den dienst op alle Phïlippijnsche plaatsen gestaakt. Het Japansche blad „Yomioeri Sjimboen" meldt uit Sjanghai dat een Japansche colonne, die na een suc cesvolle landing bij Batangas in Zuidelijke richting is opgerukt, de volledige controle heeft verworven over de spoorlijn naar Manilla en thans het marinesteun punt van Cavito bedreigt. JAPANNERS NEMEN KWANTAN OP MALAKKA. TOKIO. 1 Jan. (D.N.B.) Het Japansche hoofd kwartier deelt mede dat Japansche troepen, die langs de Oostkust van Malakka oprukken, op 31 December de strategisch belangrijke havenstad Kwantan, 190 mijl ten Noorden van Singapore, hebben bezet. Het Japansche hoofdkwartier maakt voorts bekend dat op Oudejaarsnacht zeer zware luchtaanvallen .zijn gedaan op de haven, de vliegvelden, kazernes en commandoposten van Singapore. In weerwil van het heftige afweervuur zijn alle Japansche toestellen te ruggekeerd. Naar Domei hedenavond meldt, zijn de Japansche formaties de vesting Singapore tot op ongeveer 250 K.M. genaderd. Do Japansche formaties zijn reeds over de grens tusschen de sultanaten Perak en Sel- langer getrokken - DE ENGELSCHE-AMERIKAANSCHE VERLIEZEN. TOKIO. 1 Jan (D.N.B.) Bij de jaarwisseling pu bliceert het hoofdkwartier der Japansche marine de volgende cijfers betreffende de Engelsche en Ameri kaansche verliezen sedert het uitbreker, van den oor log in de Zuidzee: Slagschepen: tot zinken gebracht 7, zwaarbcschadigd 3, lichter beschadigd 4 Kruisers: tot zinken gebracht 2, zwaarbeschadigd 2, lichter beschadigd 4. Tordedojagers: tot zinken gebiacht 2. zwaarbescha digd 5. Duikbpoten: tot zinken gebracht 16 en voorts onbe kende verliezen. Kanonneerbooten: tot zinken gebracht 2, zwaarbe schadigd 2, buitgemaakt 1. Torpedobooten- tot zinken gebracht 6 Patrouillevaartuigen: tot zinken gebracht 1, zwaar beschadigd 2. Mijnenvegers: tot zinken gebracht 1. Hulpschepen: zwaar beschadigd 1. Gewapende koopvaarders- buitgemaakt 1, zwaar beschadigd 4. Groote koopvaardijschepen tot zinken gebracht 5, zwaarbeschadigd 13, lichtbeschadigd 39. Voorts zijn meer dan 50 koopvaarders van verschil lende tonnage en 407 kleinere vaartuigen buitge maakt. Vliegtuigen- neergeschoten 149 waarvan 22 groot* en 9 vliegbooten. Op den grond vernield 724 vlieg tuigen. waarvan 78 groote en 20 vliegbooten.In totaal dus 873 vliegtuigen. De Japansche verliezen blijven beperkt tot: 1 krui ser lichtbeschadigd. 4 torpedojagers. 2 mijnenvegers en 1 duikboot gezonken; 5 speciale vaartuigen en 2 transportschepen gezonken en 48 vliegtuigen verloren gegaan. Dr. Malan overleden Voorzitter van den Zuid-Afrikaanscheit Senaat De Britsche Berichtendienst meldt uit Kaapstad dat de voorzitter van den Zuid-Afrikaanschen senaat, dr. Malan. Donderdag na een langdurig Inden overleden is. (A.N.P.) a voor de komende week. 's-GRAVENHAGE, 2 Januari. Voor de week van Zondag 4 tot Zaterdag 10 Januari zullen de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak en aard appelen verkrijgbaar zijn op de bonnen 02 a en 02 b van de daarvoor aangewezen kaarten. Ook voor vleesch of vleeschwaren is bon 0^ aangewezen, met dien verstande echter, dat op bon 02 a zooals reeds werd aangekondigd, één rantsoen zal kunnen wor den gekocht doch dat op bon 02 b slechts een kwart rantsoen verkrijgbaar zal zijn. waardoor de tot dusver beschikbaar gestelde wekelijkschc hoeveel heid van 3 rantsoenen wordt teruggebracht tot 2'4 rantsoen. Voorts is bon 26 van de petroleumkaart aangewezen voor het koopen van 2 liter petroleum in de periode van 4 Januari tot 14 Februari.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1