Haarlem's Dagblad JCact Tlieuuxs Bolsjewistische aanvallen weerstaan Japanners trekken Manilla binnen. 59e JAARGANG No. 17957 x x Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 33810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM ZATERDAG 3 JANUARI 1942 Abonnementen per week 0.26. per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73. losse nummers 6 cent per ex Advertentiën 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40 Reclames f 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17y2 Groentjes zie rubriek. Paedagogisclie concerten der H.O.V. Op 13 Januari, 17 Februari en 17 Maart Medegedeeld wordt dat het eerste der drie Pae- dagogische concerten in dit winterseizoen reeds plaats hebben op Dinsdagavond 13 Januari a.s. vervolgens op de Dinsdagavonden 17 Februari en 17 Maart a.s. Vele Inschrijvingen voor deze concerten kwamen reeds binnen, doch de groote zaal van het Gemeen telijk Concertgebouw te Haarlem biedt plaatsruimti voor een talrijk auditorium, en hoe grooter het aan tal toehoorders, hoe méér deze bizondere concerten aan het doel zullen beantwoorden. Bij deze con certen toch zal niet alleen schoone muziek ten ge- lioore worden gebracht, doch zullen de verschillende uit te voeren muziekwerken door voorafgaande ver klarende toelichtingen nader tot de toehoorders worden gebracht, waardoor de composities en daarvoor gebezigde instrumenten nog intenser tot de toehoorders zullen gaan spreken. Deze vorm van concert geven is dus bizonder geëigend de verschil lende intenties der componisten bij een bepaald werk te verduidelijken en ïaar voren te brengen, wat vooral voor muziekstude?rendcn van niet te derschatten beteekenis is. Zij die voornemens zijn deze concerten bij te wonen, docli nog geen inahrijvingsbiljet hebben ingezonden bij den Administrateur der Haarlem- sche Orkestvereeniging, den heer H. H. Luijken, Ridderstraat 25a, Haarlem (telef. 11277) of op post giro no. 2S6S80 der H.O.V. het abonnementsbedrag voor deze drie" concerten at f 0.95 inch belasting, nog niet hebben gestort of doen overschrijven, wor den uitgenoodigd dat alsnog spoedig te willen doen. Inbraak met brandstichting Diders van 13 en 15 jaar Toen een bewoner van een villa in het Park Duin en Daal gistermiddag'na een korte afwezig heid terugkeerde, nam hij n zijn huis een sterke rook ontwikkeling waar. D: gewaarschuwde politie dirigeerde de brandweer raar het terrein des on- heils waar geconstateerd verd dat in de kelder een begin van brand was ontstan. De politie zelve con stateerde dat ook een pogiig tot inbraak was ge pleegd waarbij slechts eer radiotoestel was stuk geslagen. terwijl niets wed vermist. Als verdacht van deze inbraak met braidstichting werden aan gehouden de Bloemendaalche Gebr. G.. respec tievelijk 13 en 15 jaar oid, die in arrest werden gesteld. Huishoudboek Gas en Waterbedrijf te Haa-lem We ontvingen het „Gashiishoudboek 1942", uitge geven door het gemeentelij, gas- en waterbedrijf te Haarlem. Het bevat weer ele practlsche raadgevin gen, o.a. op het gebied van oken, inmaken, vitamine vraagstukken, het oplossen /an allerlei problemen in verband met de distrlbutietepalingen enz. Het boek zal wederom voor de huisvouw een goede vraagbaak blijken te zijn, want het bvat o.a. ook de moeilijk heden, waarmee zij in dezo tijd van distributie en rantsoeneering te kampen reeft. Er staan verschil lende aardig geïllustreerde trtikelen in, zooals „Gas- rantsoeneering", „Loodgiete. kunt u even?„U kent toch uw vrienden" (itaminen), „De kookkist onze rechterhand", „Moeilkheden en mogelijkheden van inmaken in dezen tijd' „Broodbelegsels", „Wei nig deeg maarveel kekjesl", „In iederen tuin een kruidenhoekje!", „Waschen in distributietijd", „Nuttige wenken 'voor het uisgezln", „De vrouw in huis, tuin en keuken", „Eeite hulp bij ongelukken in eigen huis". Het practische boek eincgt met een kasboek voor alle 52 weken van het jar, waarin de huisvrouw haar dagelijksche en peridieke uitgaven kan no- teecen. De vitamine-D-tabetten Volgende week uitreiking Evenals de vorige maad zullen ook thans weer vitamine-tabletten voor ugdige kinderen en aan staande moeders door d« Geneeskundigen Dienst te Haarlem worden uitgerkt. Zooals men weet ge schiedt deze verstrekkin ter voorkoming en bestrij ding van rachitis (Engeche ziekte). De verstrekking zal pl»ts hebben de volgende week en wel op Maandag, Wensdag, Donderdag en Vrij dag in Haarlem-Oost, karlem-West en ten kantore van den Gemeentelijke Genseskundigen Dienst Een aansporing aan den, die in aanmerking ko men voor deze tablette zij hier nog eens herhaald. In dezen tijd blijft het/an het allerhoogst gewicht voor de volksgezondhei, de gevreesde kinderziekte zooveel maar eenigszinsnogelijk is, in te toornen. De Muziekbiblicheek Vermocelijke opening in Februari Zooals men weet la het in het voornemen, met ingang van 1 Januari e Muziekbibliotheek, verbon den aan dc Gemeentejke Bibliotheek en Leeszaal, in gebruik te stellen. Naar wij vernemen ebben verschillende omstan digheden er toe gele, de in gebruikneming der Muziekbibliotheek noftorten tijd uit te stellen. Ver wacht mag thans wo:en, dat per 1 Februari een en ander gereed zal jn. UIT HET HAARLESCHE POLITIERAPPORT. Vrijdag is door deecherche te Haarlem aange houden een 48-jarig man, die bekend heeft ten nadeele van een wimlier diverse winkelgoederen, o.a. ook een vadiotoeel en eenige luidsprekers, te hebben ontvreemd. Uitbreiding vaihet Staatsboschbezit 's-GRAVENHAGE, Januari. De tot het Staats- bosehbehecr behoorerr gronden hebben in de afge- loopen maand een bengrijke uitbreiding ondergaan. In de eerste plaats \rd het complex onder Leersum door drie aankoopen tt in totaal pl.m 77 H.A. bosch en heide vergroot. De gronden zijn tot de bosch- wachterij „Leersum" ereenigd. die een oppervlakte van pl.m. 420 H.A. braat. Mede ten behoeve n de opleiding van de bosch- bouwingenieurs (houfcsters) aan de landbouwhooge- school te Wageningeris aangekocht het landgoed „Oostereng", groot pli, 197 H.A., gelegen aan weers zijden van den weg/an Bennekom naar Heelsum. Het bestaat in hoofaak uit grove dennenbosschen van verschillenden lctijd. Ter uitbreiding va het reeds in 1938 aangekochte westelijke gedeelte n het landgoed „Groeneveld" bij Baarn is thans o< het Oostelijk gedeelte van dit landgoed met den ze<fraaien parkaanleg en het kas teel „Groeneveld" aaekocht Het is gelegen aan den rijksweg Baarn-Lareen heeft een oppervlakte van pl.m. 88 H.A. De tcle oppervlakte van de bosch- wachterij „De Vuune" waartoe deze gronden be hooren. is daardoor pi- 625 H.A. groot geworden. Op deze gronden zal h boschbouw arboretum worden gesticht. In eigendom van t Staatsboschbeheer zijn voorts overgegaan dc tegever het kasteel Doorwerth, op de zuidelijke hellingin de Veluwe gelegen Doorwert- sche bosschen, met-en oppervlakte van pl.m. 110 H.A Zij vormen eeonderdeel van de fraaie bosch helling tusschen deïunnenschans (Duno) en Door werth en bestaan ba geheel uit loofhoutbosch van beuk en eik, dat vrger als hakhout werd geëxploi teerd. De uitspannir„De Zalmen" ligt in dit bosch terrein. Tenslotte is het -heer van de grootendeels uit bosch bestaande stsdomeinen bij het Loo aan het Staatsboschbeheer gedragen. Dit betreft o.a. de houtvesterij „Hoog eren" en het park het Loo met een oppervlakte va3992 H.A. (A.N.P.) VERDUISTEEN 3 Jan. van 17.39 tot 9.50 Maan 3 Jan. 18.57, 4 Jan. onder 10.33 4 Jan. van 17-40 tot 9.50 Maan 4 Jan. i 19.58, 5 Jan. onder 11.06 Nieuwjaarsreceptie bij den Rijkscommissaris 's-GRAVENHAGE, 2 Januari. In den ochtend van den Nieuwjaarsdag heeft de Rijkscommissaris-Rijks minister Seyss-Inquart een delegatie ontvangen van leden van den staf van het Rijkscommissariaat, als woordvoerder waarvan commissaris-generaal Schmidt den Rijkscommissaris de beste wenschen voor het nieuwe jaar overbracht. De Rijkscommissaris dankte met hartelijke woorden en sprak de hoop uit. dat de gemeenschappelijke arbeid ook in het jaar 1942 tot heil moge strekken van het Duitsche en het Nederlandsche volk. UITSPRAAK MOORDZAAK RIJSBERGEN. Verdachte tot 10 jaar veroordeeld. BREDA, 3 Januari. De rechtbank alhier heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak van den op 12 Juni te Rijsbergen gepleegden roofmoord op den 39-jarigen landbouwer J. A. Geerts en veroordeelde den verdachte, den 24-jarigen bedrijfsleider F. J. Goyarts uit Breda tot een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht. De Officier van Justitie had vijftien jaar geëischt. (A.N.P.) KINDERZEGELS LANGER VERKRIJGBAAR 's-GRAVENHAGE, 3 Januari. Op verzoek var, de centrale propagandacommissie voor de Welda digheidszegels is de termijn van verkrijgbaarstelling der zegels voor het Kind verlengd tot en met Dins dag 20 Januari e.k. De verlenging houdt o.m. verband met de vraag naar deze zegels, die zich niet alleen tot het binnen land beperkt; ook buitenlandsche philatelisten too- nen veel belangstelling voor deze serie. (A.N.P.) Het Britsclie luchtwapeii op Malakka STOCKHOLM, 3 Jan. (A.N.P.) De militaire cor respondent van Reuter wijst er op dat men de terug houding, die het Engelsche luchtwapen bij de gevech ten op Malakka aan den dag legt, probeert te recht vaardigen met de opmerking dat het later wel eens noodzakelijk zou kunnen zijn luchtgevechten om het behoud van Singapore te voeren. Het is echter een brandende vraag, aldus de Reuter-correspondent, of er voldoende versterkingen aan vliegtuigen kunnen worden geleverd. De ontploffing in een Engelsclie steenkoolmijn Vijftig dooden STOCKHOLM, 3 Januari. (D.N.B.) Betreffende de reeds gemelde ontploffing in een steenkoolmijn in Staffordshire meldt de Londensche Nieuwsdienst dat aangenomen moet worden dat de ruim 50 bedolven mijnwerkers om het leven zijn gekomen. DE POSITIE VAN ENGELAND. STOCKHOLM, 2 Januari. (D.N.B.) Omtrent den algemeenen oorlogstoestand meldt de Londensche cor respondent van Goeteborgs Posten, dat men thans on omwonden toegeeft, dat het lang kan duren voor de Engelsche en Amerikaansche weermachten zich tot een aanval kunnen concentreeren. Voorloopig kan er slechts sprake van zijn de belangrijkste steunpunten te verdedigen. Mexico en de oorlog STOCKHOLM, 3 Jan. (A.N.P.) Naar de zender van Boston uit Mexico meldt, zijn alle Japansche onder danen, die woonachtig zijn aan de Mexicaansche kust, uitgenoodigd zich naar het binnenland te begeven. Britsche kruiser vergaan STOCKHOLM, 3 Januari. (A.N.P.) De Londen sche omroep heeft een communiqué van de Admira liteit gepubliceerd, waarin wordt toegegeven, dat de Britsche -kruiser „Neptune" op een mijn is geloopen en gezonken. Eenige opvarenden zouden zijn gered, Ook een torpedojager is door een mijn beschadigd. Het grootste deel der bemanning van dit schip zou gered zijn. De strijd in Afrika De gemeentebegrooting van Middelburg voor 1942 sluit met een geraamd tekort van f 722.GS4. De Haagsche politie heeft drie beruchte in brekers, de 43-jarige H. L., de 2G-jarige Th. R. en de 3G-jarige F. v. d. M.. betrapt bij een inbraak in een perceel in de Waldorpstraat aldaar. Bij de ar restatie heeft de politie nog -van haar vuurwapenen gebruik moeten maken. Op 64-jarigen leeftijd is te Groningen over leden prof. dr. J. C. Sehoute, sinds 1917 hoogleeraar in de botanie aan de Rijksuniversiteit te Groningen. De veehouder H. Baron uit Lutjegast is van Het 4-jarig zoontje van den heer J. Heerema te Marum viel bij het spelen in een teil met kokend ■ater. De toestand van het kind is zorgelijk. Britten verloren bij Agedabia 136 pantserwagens ROME, 2 Januari. (D.N.B.) Ten aanzien van de gevechten in Noord-Afrika meldt Stefani. dat de vijand na talrijke acties van verkenningstroepen in de afgeloopen dagen een omsingelingsmanoeuvre te gen den Zuidelijken vleugel heeft ondernomen, waar bij een groot aantal pantserwagens in den strijd wer den geworpen. In een snellen aanval vielen gemotori seerde Duitsche en Italiaansche formaties de vijande lijke strijdkrachten in de flank aan. In een aantal he vige gevechten in het gebied van Agedabia verloren de Engelschen behalve een aanzienlijk aantal gevange nen 136 pantserwagens en gepantserde 'verkennings- „wagens. Op deze wijze is, naar Stefani verklaart, niet alleen de actie van den vijand tot mislukken gebracht, doch hij heeft tevens een zeer zwaar verlies aan pantser krachten geleden. De 136 vernietigde pantsereenheden moeten geteld worden bij de 1110 pantserwagens, die reeds een tijd geleden vernietigd zijn. Britsche officieren bij de Egyptische politie TUNIS. 3 Januari. (D.N B.) Volgens berichten uit Kairo blijven op voorstel van de Vvitscho autoriteiten in Egypte Engelsche officieren tiidens den duur van den oorlog bij de Egyptische politietroepen. In het Egyptische parlement was den laatsten tijd verschei dene malen hun ontslag geëischt op grond van het Engelsch-Egyptische verdrag. De Engelschen willen echter de directe controle over de Egyptische politie niet uit handen geven. Zij hebben zich thans echter bereid verklaard om de betaling der politieofficieren zelf te bekostigen. Broodtekort in Istanboel ISTANBOEL. 3 Januari. (D N.B.) In de dagen van het Beiremfeest is het in Istanboel weer tot een brood crisis gekomen, welke, naar het blad „Istanboel" schrijft, evenals reeds vroeger eenmaal het geval was, ontstaan is tengevolge van het zinnelooze ham steren van brood door de bevolking. De politie moest ingrijpen, omdat voor de bakkerswinkels vechtpartijen ontstonden- In het huis van een vrouw in de stads wijk Beyazit werden zestig gehamsterde brooden ge vonden. Bolsjewisten in verbitterde gevechten teruggeworpen Omvangrijke actie der Duitsche luchtmacht In aanvulling op het weermachtbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde "net volgende. Iederen dag en iederen nacht geven de bolsjewisten zich de grootste moeite om door het in den strijd werpen van zeer sterke strijdkrachten en het gereed houden van omvangrijke reserves de Duitsche linies aan het Oostelijke front in te drukken. Zoo probeer den ook op 1 Januari een groot aantal bolsjewistische troepen op verscheidene plaatsen aan het Oostelijke front een bres in het Duitsche front 1.e slaan, waarbij op meedoogenlooze wijze menschen en materiaal in den strijd geworpen werden. Waar op enkele plaat sen de bolsjewisten, als gevolg van een geweldige overmacht kleine, plaatselijke successen konden be halen, werden deze bressen onmiddellijk gesloten. Overigens werden de bolsjewistische troepen in ver bitterde afweergevechten teruggeworpen, waarbij de vijand talrijke gevangenen in Duitsche handen ach terliet. Deze zware afweergevechten van het leger werden ondersteund door de Duitsche luchtmacht, die op succesvolle wijze zich in den strijd mengde, vooral in den centralen en Noordelijken sector van het Oos telijke front. Zij bestookte bolsjewistische artilleriestellingen en colonnes met bommen en vernielde de achterwaart- sche verbindingen van den vijand voor geruimen tijd. Geheele munitieopslagplaatsen werden in brand ge worpen en tot ontploffing gebracht. Tengevolge van goede treffers stonden binnen korten tijd op een groot station verscheidene treinen, bestaande uit tankwa gons, in lichterlaaie. Doeltreffende aanvallen van de Duitsche luchtmacht waren verder gericht op het ont schepen van troepen en verdedigingsstellingen der bolsjewisten aan de Zuidoostelijke kust van de Krim. Daar trachtten de bolsjewisten steeds opnieuw troepen en materiaal aan land te zetten. Hïevbij gelukte het de Duitsche luchtmacht een bolsjewistisch koopvaar dijschip van middelbare grootte en een klein oorlogs schip tot zinken te brengen, alsmede enkele vracht schepen in brand te werpen en verscheidene trans portschepen zwaar te beschadigen, zoodat op deze plaats op de Krim de bolsjewistische pogingen om vrij sterke eenheden aan land te zetten, met zware verliezen voor den vijand werden afgeslagen. Andere formaties van de Duitsche luchtmacht be stookten de vesting Sebastopol met bommen, ver nielden verscheidene verdedigingsinstallaties en mo derne artilleriefabrieken en vernietigden munitie- en benzine-opslagplaatsen. Het feit dat de Britsche lucht macht in de laatste week van het jaar 1941 van de 58 verloren gegane vliegtuigen er 33 boven de Mïddel- landsche Zee en in Noord-Afrika heeft verloren, be wijst wel zeer duidelijk hoe het de Duitsche lucht macht gelukt is in het gebied van de Middellandsche Zee het initiatief in handen te houden en de supe rioriteit in de lucht te veroveren. De hiermede ver geleken geringe Duitsche verliezen weerleggen het beste de door Churchill in het Lagerhuis afgelegde verklaringen, waarin hij met veel grootspraak be weerde dat de Britsche luchtmacht op de talrijke vluchten boven Noord-Afrika en boven de Middel landsche Zee slechts zelden Duitsche vliegers had ontmoet. Het verlies van 33 vliegtuigen in Noord- Afrika en boven de Middellandsche Zee is voor de Engelschen des te zwaarder, daar 't hun groote moeite kost langs buitengewoon lange en tijdroovende wegen een aanvulling voor de verloren vliegtuigen aan te Met Duitschland voor een vrij Nederland DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Luchtmacht steunt het leger krachtig. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 2 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „In het Oosten heeft de vijand Zijn aanvallen op talrijke plaatsen voortgezet. Eenige plaatsen, waar de vijand was binnengedrongen, werden dichtge- grendeld, andere in tegenaanvallen opgeheven Het luchtwapen heeft den afweerstrijd van het leger gesteund en krachtige vernielingsaanvallen gericht op de achterwaartsche verbindingen van den vijand. Sterke gevechts- en jagersformaties heb ben ook gisteren de bij Feodosia op de Krim ge lande vijandelijke strijdkrachten en de haveninstal laties gebombardeerd. Een koopvaarder van ge middelde, grootte en een klein oorlogsschip werden tot zinken gebracht, drie vrij groote vrachtsche pen in brand geworpen en vier transportschepen zwaar beschadigd. In Noord-Afrika zijn op den grond geen groote gevechtshandelingen voorgekomen. De bij Ageda bia teruggeworpen Britten werden door sterke Duitsche formaties gevechtsvliegers aangevallen en leden aanzienlijke verliezen. De opeenvolgende luchtaanvallen op vliegvelden op het eiland Malta werden met succes voortgezet. In den tijd van 24 tot 31 December heeft het Britsche luchtwapen 58 vliegtuigen verloren, waar van 33 boven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd te gen Groot-Brittannië 18 eigen vliegtuigen verlo ren". In het Verre Oosten woedt de strijd met onverminderde hevigheid voort. Japan sche troepen worden ergens in Oost-Azië aan land gezet. Atlantic-Holland Ook het vlootsteunpunt Cavite op de Philippijnen door de Amerikanen ontruimd. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van het P.E.N. werd Vrijdag namens het personeel een gebrandschilderd raam aangeboden; de directeur van het P.W.N., ir. W. Menzert schonk het middenstuk van dit raam. Het is vervaardigd door den glazenier Schoonbrood uit Maastricht. (Foto-A.-Stevens) STOCKHOLM, 2 Januari. (D.N.B.) Het mi nisterie van Oorlog te Washington heeft volgens Associated Press medegedeeld dat vooruitgescho ven troepen van het Japansche leger den 2en Januari om drie uur in den namiddag, plaatse- lijken tijd, de hoofdstad der Philippijnen zijn bin nengerukt. Alle troepen der Ver. Staten zijn te ruggetrokken en alle installaties tot verdediging van Manilla vernield. Te Washington is voorts officieel medegedeeld dat het Amerikaansche vlootsteunpunt op de Phi- lippijnen. Cavite. voor het binnenrukken der Japanners in Manilla, ontruimd is. Een D.N.B.-bericht uit Rio de Janeiro meldt in aan sluiting op dit laértste: Het Amerikaansche departement van Marine be vestigt volgens hier ontvangen berichten dat het steunpunt Cavite met weghaling van het materiaal en vernieling van de industriecle installaties, opslag plaatsen olietanks etc. is ontruimd Naar dc Britsche Berichtendienst uit Washington meldt, vond de val van Manilla plaats achttien dagen na de eerste landing van sterke afdeelingen Japansche troepen in de Golf van Lingayen. In Amerikaansche marinekringen tracht men de beteekenis van het verlies van het marinesteunpunt van Cavite niet te verkleinen, daar dit het meest vooruitgeschoven Amerikaansche steunpunt voor de duikbooten en oorlogsschepen der Aziatische vloot was De Amerikaansche marine moet nu een nieuw steunpunt zoeken voor herstellingen en ravitailleering van duikbooten- De bouwkosten van het steunpunt Cavite hebben 9millioen dollar bedragen. Na het verlies van Cavite houden de Amerikanen op Luzon alleen nog het steunpunt van tweedon rang Olongapo over. Het nut van dit steunpunt is echter door de terugtrekking van dc meeste marincstrijd- krachten van het eiland twijfelachtig. Bovendien is Olongapo zeer kwetsbaar voor luchtaanvallen Het ligt aan de Golf van Subig op ongeveer 50 mijlen ten Noordwesten van Manilla. LONDEN EN DE VAL VAN MANILLA. STOCKHOLM. 3 Januari. (D.N.B.) De verovering van Manilla door de Japanners is een droevig bericht, aldus de Britsche Nieuwsdienst, want Japan heeft zich daarrrfede in het bezit gesteld van een zeer sterke stelling, die het in staat stelt verder op te rukken. Vooral droef is het bericht voor de Amerikanen, al dus de Nieuwsdienst verder. Het treft echter ook ons, want daarmede is een nieuw bastion op den Stillen Oceaan gevallen VERDEDIGINGSLINIES OP MALAKKA DOORBROKEN. TOKIO. 2 Januari. (D N B.) De vijandelijke ver dedigingslinies zijn reeds doorbroken, naar van het front op Malakka wordt gemeld. Militaire kringen merken naar aanleiding hiervan op dat de zoogenaam de Popham-linie, welke bestond uit versterkte stel lingen in Noord-Malakka en gericht was tegen een uit Thailand naar het Zuiden oprukkenden vijand, niet meer bestaat. De nog aanwezige achterwaartsche li nies bestaan voornamelijk uit krachtig- versterkte wegversperringen, die aan beide zijden begrensd worden door het oerwoud of dichte rubberplantages. Nadat de Japanners de heuvelstellingen bij Inoh veroverd hadden, werden de vijandelijke formaties in het sultanaat Selangor gedreven Bijna tezelfder tijd bereikten de aan de Oostelijke kust oprukkende Ja panners in het sultanaat Pahang de belangrijke sleu telpositie Koeantan. Aan de Westelijke kust zullen de komende gevech ten om Kuala Loempoer, de hoofdstad van Selangor met ongeveer 150.000 inwoners en een sterk Britsch garnizoen, geleverd worden. Domei meldt van het front op Malakka dat twee derden der Britsche strijdkrachten op Malakka door de gevechten om Kwantan in de pan werden gehakt. In hoofdzaak is de elfde Britsche divisie aan de Westkust van Malakka. getroffen Aan de Oostkust heeft de negende divisie in het gebied ten Zuiden van Ipoh omstreeks 3000 man. met inbegrip der Schotsche afdeelingen. verloren. Overeenkomst tnsschen #»n 'V Ver. Staten Stille Oceaan het onderwerp STOCKHOLM, 2 Jan. De Engelsche Berich tendienst meldt dat tusschen het Britsche Imperium en de Vereenigde Staten een overeenkomst is ge sloten over den Stillen Oceaan. Binnenkort zullen bijzonderheden worden gepubliceerd De overeenkomst is klaarblijkelijk op grond van de jongste besprekingen tusschen Churchill en Roo sevelt tot stand gekomen. (D.N.B.)

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1