AKKERTJE Kent U dit JU gevoel? HOEST ABDIJSIROOP AGENDA. De Nederhndsche Pijnstiller Eigenaardigheden TOBIAS IAARL. DAGBLAD, Zaterdag 5 Januari 1942 Priesterjubilea te Haarlem en omgeving 'Het 40-jarig priesterjubileum wordt 15 Augustus in dit jaar gevierd door H. P. A. van Dijk. oud- Istoor van Haarlem, thans verblijvend Kerklaan }1 te Heemstede: G. van Niekerk, pastoor te verveen; J. de Vlieger, pastoor te Haarlem. Het «veren jubileum op 15 Augustus» door Mgr. N. L. Ammerlaan, vicaris-generaal van den Bisschop |n Haarlem; J. P. Bik, pastoor te Velsen-Driehuis; 1 J. H. Wolf, rector aan het St.-Josephgesticht te bemendaal. Het 12Vfe-jarig priesterjubileum op 14 fecember door J. B. M. Blankers, kapelaan te Haar- rn (H. Liduina); C. J. A. Campfens, kapelaan te erdenhout; L. M. van Ginkel, kapelaan te Bever- ijk (H. Agatha); J. M. Groot, adjunct-secretaris j rector te Haarlem (St.-Veronica-gesticht); W. van emmeren kapelaan te Haarlem (H. Joseph); dr. A. Olierook, directeur van de Katholieke Actie in 't Isdom Haarlem en rector te Amsterdam; J. W. M. in Tol, Maerten van Heemskerkstraat 2 te Haarlem. INDUSTRIE TE HAARLEM. De burgemeester van Haarlem heeft verdaagd t beslissing op het verzoek van de N.V. Chemische fasscherij-ververij-machinale-tapijtreiniging Ha- prschmidt Klaje te Haarlem, om vergunning tot [tbreiding van haar inrichting in de perceelen aan Brouwersvaart nos. 74, 76, 78, 84, 86 en 88 door et bij- en verplaatsen van kracht- en andere werk- ligen en het totaal benutten van 57 electromotoren iet een gezamenlijk vermogen van 191,3 P.K., 2 enzinemotoren elk van 4 P.K.. en een stoomketel let een verwarmend oppervlak van 70 M2 en 11 (mosfeer druk. Verder heeft de burgemeester verdaagd de beshs- ng op het verzoek van de Fijnwasscherij Haak te iaarlem om vergunning tot uitbreiding van de was- •herij en strijkinrichting in het perceel Mr. Corne- Estraat no. 35, waaraan bijgetrokken zullen wor- en de perceelen Mr. Cornelisstraat no. 33 en Bra- enburghstraat nos. 3, 5 en 7 en waarin zullen wor- pn gebezigd 19 electromotoren met een gezamen- k vermogen van 70,45 P.K. benevens twee stoom- etels, resp. 7,2 atmosfeer druk en 20 M2 verwar- lend oppervlak en 8 atmosfeer druk en 35 M2 ver- jarmend oppervlak. GEVONDEN VOORWERPEN. jlnlichtingen te bekomen aan het Politiebureau tnedestraat te Haarlem tusschen 11 en 13 uur. Boek, Verschoor, Oosterstraat 45. Doosje met in- oud. Koster, Verspronckweg 80. Horloge, v. d. Heu- el. Rijnstraat 75. Parapluie, Roojers. Jan Gijzenkade i9. Portemonnaie met inhoud, Klaassen, Ooster- Iraat 26. Pet. Bureau van Politie, Smedestraat 9. Pa- ipluie, Fiege, Gortestraat 19. Portemonnaie met in- bud, v. Meel. Zoetestraat 18. Portemonnaie met in- oud, Hirs, Eikenstraat 41. Riem, de Bruin, Pieter fantenlaan 52. Regenpijpen, Jansen, Burg. Pontstraat I, Hillegom. Ring, Heule, Bloemend.weg 140, Bloe- endaal. Tasch met inhoud, Monfrooi, City-Hall, rocht 8. Vulpen, v. Bekkum, Leeuwerikstraat 72. anten, Ekel, Lijsterstraat 38. Wantjes, Lindenboom, arsstraat 56. Zegels, Horselenberg, v. Oosten de ruynstraat 224. UITSLAG UNIVERSITAIRE PRIJSVRAGEN. Gouden eerepenning voor den heer K. Wiggers. AMSTERDAM. 2 Januari. De secretaris van den maat der universiteit van Amsterdam brengt ter lennis van belanghebbenden, dat aan de onder het lotto: „Om voor geheel het sterfelijk geslacht een lomvattend zaad te verkrijgen vervaardigde hij het ïerg, Plato Tim. 73c" ingekomen antwoord op een rijsvraag: ..De faculteit verlangt een proefondervin- ielijk onderzoek over den mogelijken invloed door e kleine hersenen uitgeoefend op één of meer ve- ptatieve functies", uitgeschreven door de faculteit Ier geneeskunde uit het fonds-Reich de gouden eere- jenning is toegekend. Bij opening van het naambriefje bleek de schrijver zijn de heer K. Wiggers, arts te Amsterdam. Het onder het motto: „Disciplina vitae scipio" in- ekomen antwoord op bovengenoemde prijsvraag is pn eervolle vermelding waardig gekeurd. Den schrij- jer van dit antwoord wordt verzocht hem machtiging t verleenen het naambriefje te openen. N.Z.H.R.M. REDDE 87 MENSCHEN HET LEVEN. AMSTERDAM, 2 Januari. De reddingbooten van Ie N.Z.H.R.M. zijn in het afgeloopen jaar 81 maal Itgevaren. In totaal werden 87 man van een wissen lood gered; 38 Nederlanders, 18 Denen, 18 Zweden n 13 Duitschers werden, veilig aan land gebracht. Het pootste aantal tochten maakten de „Neeltje Jacoba" «.IJmuiden) en de „Dorus Rijkers" (den Helder). Het materiaal werd uitgebreid met twee motor- trandreddingbooten, die te Zandvoort en Hindeloo- len zijn gestationneerd. In het voorjaar zal de motor eddingboot „Twenthe", bestemd voor Harlingen, ge- eed zijn. (A.N.P.) kinkhoest slijmhoest Gebruik toch Abdijsiroop, die de vastzittende slijm direct zal doen loskomen, borst en keel verzacht en Uw hoest zal doen ophouden. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S (Adv. Ingez. Med.) Stadsschouwburg, "Wilsonsplein: „De zondaar' |onr Het Nederlandsch Tooneel, 7.30 uur. Gebouw Haarl. Jongemannen Vereeniging, Lange Baigarethastraat 13: optreden Jan de Hartog voor je Literaire Club, 7.30 uur. I Luxor Theater: „Mensch, erger je niet!", 2.30, (.30 en S.45 uur. Frans Hals Theater: Nederlandsch programma: sn filmvariété 7 X. 7 47 (geprolongeerd), 2.30. 30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Immer nur du!", 2.30, 6.30 1 8.45 uur. Palace: „Zijn groote kans" 2, 6.30 en S.45 uur Moviac: De klucht „Kristal of porcelein" en bin- sn- en buitenlandsche actualiteiten, van 12 uur af ZONDAG 4 JANUARI Vleeschhal: Mozartherdenking o.I.v. Albert de lerk, 2 en 4 uur. Gem. Concertgebouw: Gezelschap Bouber: „Het ind van de buurvrouw", 7.30 uur. Luxor Theater: „Mensch. erger je niet!", 1.30. 145. 6.30 en 8.45 uur. 1 Frans Hals Theater: Nederlandsch programma: fn filmvariété 7 X 7 47 (geprolongeerd). 2, 4.15, 30 en 8.4 5 uur. Rembrandt Theater: „Immer nur du!", 1.30, j.45, 6.30 en 8.45 uur. i Palace: „Zijn groote kans", 1.30, 3.45, 6.30 en 14 5 uur. i Moviac: De klucht. „Kristal of porcelein" en bin- en- en buitenlandsche actualiteiten, van 12 uur af MAANDAG 5 JANUARI, j^ioscoop theaters: Voorstellingen des middags en avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des jvonds acht tot des morgens acht uur (ook op jondag) geopend: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 11569. j Grijseels en Van Hees, L. Veerstraat 19, Tel. 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1. Tel. Q1S0. HEEMSTEDE. Tot Zaterdagavond 8 uur is te Heemstede ge- jpend: j Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel 2832b Zaterdagavond na S uur: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. KDI. Een gevoel alsof U over het geheele lichaam met spelden geprikt wordt: rheumatische zenuwpijnen of een uiting van overprikkelde zenuwen. Neem een „Akkertje", dan komen Uw zenuwen tot rust. Dan verdwijnen Uw pijnen en zult U zich weer echt „fit" voelen voor Uw bezigheden. (Adv. Ingez. Med.) HET TOONEEL Kerko personeel-vereeniging De Ridder van den Kousenband Tooneel, ook dilettantentooneel Is steeds meer dan amusement alléén: het heeft cultureele waarde. En nu mogen de keuze van het stuk en de vakkundig heid van de leiding die waarde in hooge mate be palen, alleen het feit al, dat er tooneel gespeeld wordt is en blijft een reden tot verheugenis. Bij de N.V. Kerko te Haarlem is men terdege van die waarde overtuigd. Het personeel daartoe door directie aangemoedigd en in staat gesteld kan zich op allerlei gebied ontwikkelen en natuurlijk is daarbij ook een ruime plaats voor het tooneel ingeruimd. Als ik mij niet vergis wordt in dit bedrijf behalve de psychische ook de physieke ontwikkeling met kracht ter hand genomen en is bereids een bedrijfssport- gemeenschap gevormd. Vrijdagavond echter was het de beurt aan het too neel en voor de eerste opvoering had men dan zijn keus laten vallen op „De Ridder van den Kousenband" van Henk Bakker. En zeer zeker was dit een geluk kige keus. Niet zoozeer omdat dit stuk nu bijzondere cultureele waarde heeft maar omdat bestuur en regis seur terecht hadden' ingezien, dat men voor zoo'n eer ste uitvoering niet te hoog mocht grijpen. Nog ge lukkiger was men met de keuze van regisseur want de voorstellingen, die onder leiding van Wim Paauw worden gegeven munten altijd uit door bijzondere verzorgdheid en vlotheid. Zoo ook thans. Het werd een opvoering zooals de auteur zich die gedacht moet hebben: kluchtig en toch niet te veel gechargeerd. Van dietttanten en dan nog voor het meerendeel de butanten een opmerkelijke prestatie! Men kon zien, dat er onder goede leiding hard en met élan was ge studeerd. Vooral het schoonouderlijk paar mej. R. van Roode en de heer J. Kuperus was voortreffelijk. Het publiek dat den geheelen schouwburg vulde was niet karig met applaus en vooral om dit tweetal is vaak hartelijk gelachen. G. de Vreede was de echt- genoote die zich in een benarde situatie geplaatst ziet en hij sloeg er zich naar behooren doorheen. Bijzonder raak waren ook de typeeringen, die de heer G. Menke, achtereenvolgens van een huisvriend, een kampioenbokser en een rechercheur gaf. Het spel van mej. Lommerse en den heer G. Menger was nog wat mat terwijl de heer Wildeman als zendeling Pil- ge'r uitstekend gegrimeerd was hij kreeg zelfs een open doekje doch bijna onverstaanbaar sprak. De loodgietr-detective van F. Borgman was daarente gen weer precies wat men van zoo'n vertolking kan verwachten. Mej. W. v. d. Vossen was geknipt voor het dienstboderolletje. Over de regie zooals gezegd, niets dan lof. Ongetwijfeld zal deze voorstelling den goeden geest en onderlinge verstandhouding, de pij lers van iederen arbeid in een bedrijfsgemeenschap, zooals de directeur de heer C. J. Nolte in zijn kern achtig openingswoord opmerkte nog meer bevorderen. Als geheel een debuut dus waar „Kerko" met voldoe ning op kan terugzien B. KORSTEN. LITERAIRE CLUB HAERLEM. Hedenavond draagt Jan de Hartog voor de zevende en laatste maal in het gebouw der Haarl. Jongeman nen Vereeniging aan de Lange Margarethastraat 13 voor uit zijn boek „Hollands Glorie" voor de leden van de Literaire Club Haerlem. Het verdere programma luidt: Zaterdag 10 Januari: rede van Ewoud de Kat (met lichtbeelden) over Rem brandt: Zaterdag 17 Januari: „Humor in de literatuur" en „Polletje Piekhaar" door Willem van ïependaal: Zaterdag 24 Januari: optreden van Chiel de Boer met medewerking van Zus de Groot, Antoine Brusta en Bert Botterman: Zaterdag 31 Januari: de voordracht kunstenares Marguerite Couperus met „Het Neder- landsche lied door de eeuwen", voorgedragen in costuums der tijden. Aan den vleugel Ans Bouter PERSONALIA. Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaatsexamen Romaansche taal en letterkunde (Spaansch) de heer R. K. Bowles. EN SPIRITUS- DELFT, 2 Januari. In de oudejaarsbijeenkomst met de vertegenwoordiging van het personeel heeft de president-directeur, ir. W. H. van Leeuwen, wat den gang van zaken betreft, alleen kt|nnen mededeelen, dat het gezamenlijke exploitatieresultaat der ver schillende fabrieken over het afgeloopen boekjaar niet ongunstig is geweest. Uitdrukkelijk heeft hij er echter op gewezen dat hieruit nog geen conclusie kan wor den getrokken ten opzichte van het winstcijfer dat uitindelijk voor uitkeering beschikbaar zal komen. Hoe dit cijfer zal worden, is immers nog geheel on zeker, omdat hierop in de eerste plaats de thans nog onbekende over 1941 te heffen winstbelasting van in vloed zal zijn, terwijl voorts nog geen beslissing is genomen inzake een eventueele herkapitalisatie, welk vraagstuk nog bij directie en commissarissen in on derzoek is. (A.N.P.) Succes voor Lieven Duvosel De correspondent van de N.R.Ct. te Brussel meldt: Van den Vlaamschen componist en dirigent. Lie ven Duvosel, die van 1920 tot 1938 in Nederland, het langst te Haarlem, verbleef, doch sedert dien in zijn vaderstad Gent is teruggekeerd, zijn, op den eersten Kerstdag in het Paleis voor Schoone Kun sten. door de zorgen van het Muziekfonds en den Zender Brussel, verscheidene werken, met groot succes, ten gehoore gebracht. Het concert omvatte de vijf doelen van Duvosel's „Leiecyclus": „De Mor gen", symfonisch gedicht voor groot orkest; „De Leie", symfonische schets voor bariton solo en groot orkest; „De Liefde aan de Leie", symfonisch gedicht voor tenorsolo en groot orkest; „De Navond", sym fonisch gedicht voor groot orkest en „Kerstnacht aan de Leie", cantate voor sopraan, tenor, bariton, groot gemengd koor, knapenkoor, groot orkest, or gel, klavier, klokkenspel en bazuinen. De solisten waren mevr. Mousset-Vos en de heeren Toutenel en Locufier, deze laatsten behoorende tot het gezel schap van de Vlaamsche Opera te Gent. Vooral „Kerstnacht aan de Leie", geschreven in den trant van „Aussöhnung", op tekst van Goethe, waarmede Lieven Duvosel. op het Internationaal Muziekfeest te Frankfort a/Main, in 1938. den eersten prijs be haalde, bracht een diepen indruk teweeg. Den com ponist, die zelf het concert leidde, werd. bij het einde van den „Leiecyclus", door het opgetogen pu bliek een langdurige ovatie gebracht- DE BEMIDDELING VOOR AMUSEMENTS- MUSICI EN ARTISTEN. 's-GRAVENHAGE, 2 Januari. Het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: Begin October van verleden jaar werd het arbeids bemiddelingswezen in ons land hei-zien en voorloo- pig geregeld. Voor de amusementsmusici mogen thans nog slechts vier bemiddelaars optreden. Zij mogen voor musici niet meer dan 6 pet. der gage berekenen waarvan werkgever en werknemer ieder 3 pet. betalen, terwijl voor artisten, die een gage tot en met f 20 per dag per persoon verdienen resp. voor artisten, die meer dan f 20 per dag per per soon verdienen, de bemiddelingskosten respectie velijk 5 en 10 pet. bedragen, waarvan werkgever en werknemer ieder de helft verschuldigd zijn. Het is gebleken, dat er nog contracten loopen, ook van ouderen datum, waarin andere percenta ges vermeld staan dan die, welke door de overheid zijn vastgesteld. Het is voor de musici en artisten, de impresario's en de ondernemers van het aller grootste belang, dat zij nu reeds nagaan, in hoeverre nog loopende contracten in strijd zijn met de be staande regelingen, en, indien dit het geval is, de misstanden zoo spoedig mogelijk uit den weg rui men'. Binnen zeer korten tijd zal door de Nederland- sche Kultuurkamer deze materie definitief worden geregeld en zal worden overgegaan tot vaststel ling van modelcontracten. Artisten en musici, die meenen, dat zij meer dan het wettelijk voorgeschreven provisie-percentage hebben betaald, kunnen zich met hun klachten tot de Nederlandsche Kultuurkamer wenden. Deze is gevestigd in de 2e van den Boschstraat 44 te 's-Gra- venhage. (A.N.P.) MOZART-HERDEXKIXG IN DE VLEESCHHAL. Men verzoekt ons te melden, dat bij de Mozart herdenking in de Vleeschhal te Haarlem op Zondag middag. niet het volledige H.O.V.-orkest, maar o^ eenkomstig de uit te voeren werken, slechts een ge deelte van de H.O.V. (strijkers, trompetten en pau ken) meewerkt. De nieuwe verkeersvoorschriften ECMGC1CLLI& ptVvAT)e MOtT U N I ET OP OE HOEKEN VAN STRATEN HOUDEN VJAMMEECJ CiAAtjcaOOP HET VEq.KEE(iWOOCrr B£l_C\"\eQp OF 'N GEVAAR GtBRACHT AqT.^2.."-tWc:GENVEqNE.EqbqcGeLiNO| (Polygooo-Serm.' ILSE MEUDTNER in Nederlandsche dansfilm Zij koestert groote verwachtingen van de Nederlandsche danskunst (Van een specialen V.P.B.-verslaggever). HAARLEM, 2 Januari (V.P.B.) In de kleine, be scheiden s'.udio van Multifilm danst de wereldbe roemde, Duitsche danseres Ilse Meudtner in het mee- doogenlooze licht van de schijnwerpers voor de ca mera's van Nederland-Film Zij heeft speciaal voor deze Nederlandsche filmopnamen haar vacantie on derbroken: het experiment van de Nederland-Film onder regie van den heer van Putten is namelijk een der eerste pogingen tot het maken van een echte dansfilm, waarin de rhythmische beweging het uit gangspunt zal zijn. Het is op dit oogenblik oog te roeg om reeds mededeelingen inzake de artistieke pretenties van dit experiment te doen. men kan ech ter veilig aannemen, dat de medewerking van een kunstenares als Ilse Meudtner een waarborg is voor den ernst van de onderneming. Ook in het kille, zakelijke licht van de schijnwer pers kan men zich niet onttrekken aan de geestige charmes van haar dansen: „Ein Mannlein steht im Walde", „Die Wut iiber den verlorenen Groschen" (Beethoven) en „De goedhartige vlindervanger" (Haydn). Dat men juist de studio van Multifilm (be kend door de cultuurfilmpjes van Mol) heeft gekozen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat voor deze rolprent zeer bijzondere eischen aan het geluid gesteld den. waaraan de klankinstallatie van Multifilm het beste kan voldoen. De cameramannen zijn: Walt Ver- wey, Ben Keulen, en Reynier J. Meyer. GOEDE NEDERLANDSCHE TRADITIE. Terwijl Ilse Meudtner met smaak een portie appel moes opsnoept training en dieet bebeerschen nu eenmaal het leven van elke danseres hebben wij even gelegenheid om met haar te babbelen. Zij kent ons land goed. „In 1928 kwam ik nog als school meisje in Amsterdam voor Duitsehland uit op de Olympische Spelen. Als schoonspringster. Toen heb ik ook kennis gemaakt met Willy den Ouden. Wij waren ondergebracht in Zandvoort en ik heb daar erg ge lachen om die grappige badkoetsjes, waarmee de men- schen in zee gingen." „U heeft voor en na den oorlog reeds verschillende tournée's door Nederland gemaakt, nietwaar? Treedt U graag hier op?" Het bevestigende antwoord komt er op een zoo overtuigende wijze uit, dat het ongetwijfeld méér is, dan een beleefdheid tegenover het Nederlandsche pu bliek: „In de eerste plaats is het mij opgevallen, dat het tooneel-personeel zoo prettig en behulpzaam is. Maar ik dans ook bijzonder graag voor het Neder landsche publiek. De zaal is bij U haast altijd gelijk matig en rustig. Men brengt geen ovaties op het ver keerde oogenblik, doch wacht rustig en bedaard af, of het gebodene de moeite waard zal blijken. Is dat het geval, dan toont men zich ook zeer warm en geest driftig en in het algemeen heb ik hier haast altijd zeer spoedig contact met de zaal. Er wordt door het kunst lievende publiek ongetwijfeld een traditie op het ge bied van den dans hoog gehouden, want de zaal is ge woonlijk critisch en goed op de hoogte. Het heeft mij trouwens voor den oorlog al getroffen, dat het moge lijk was in een klein land als Nederland een tournée van tien avonden achter elkaar te houden." NEDERLANDSCHE DANSKUNST. „Heeft U ook kennis gemaakt met de Nederlandsche danskunst?" „Ik ken Yvonne Georgi nog uit Duitsehland en ik heb onlangs bij haar het proefdansen van nieuwelin gen bijgewoond. Het viel mij op, dat er onder de toe komstige. Nederlandsche danseressen zooveel mate riaal is, dat zeer veel belooft. Men toonde een groote mate van muzikaliteit en een gave van origineele ge dachten en invallen. Het werk van Yvonne Georgi zal dan ook ongetwijfeld niet zonder succes blijken, er zijn genoeg danseressen-ln-den-dop en er is vol doende belangstelling van de zijde van het publiek." „Kent U nog andere van onze sterren?" „Op de Trümpy-school in Berlijn heb ik gehad van Raden Djokjana. Zijn kunst is leerzaam en zeer belangwekkend." Hiermede komt het gesprek op de danskunst van andere volkeren en op Ilse Meudtner's verdere bui tenlandsche ervaringen. Hoe zij na haar opleiding een tournée maakte naar Amerika met Kreutzberg, waar men haar voornamelijk waardeerde, omdat zij Olym pisch schoonspringster was. Zij werd gehuldigd door vrouwenclubs en zwemvereenigingen De kunst kwam daarbij wel wat in het gedrang: men kon alleen op treden met een programma, dat voornamelijk in het cabaret-genre lag en met Beiersche décors e.d In middels wordt ons gesprek nog onderbroken door een telefoontje, dat zij eind Januari een tournée door Roemenië zal maken. Over eenige dagen is haar vacantie ten einde en gaat zij weer drie maanden lang op tournée in Duitseh land: daarna naar Denemarken. Noorwegen, de Bal- tische landen en inmiddels wordt er een tournée naar Zweden voorbereid. Daar tusschendoor maakt zij haar nieuwe dansen, elk jaar twaalf en soms nog een stuk of vijf extra. „Heerlijk werk", besluit Ilse Meudtner met een glim lach, „ik hoop spoedig weer eens in Nederland op te treden." UITGAVEN IN VOORBEREIDING. 's-GRAVENHAGE, 2 Jan. De secretarissen-gene raal van de departementen van opvoeding, weten schap en kuituurbescherming en van volksvoorlich ting en kunsten deelen mede, dat het in verband met de papierschaarschte noodzakelijk is, dat elke uitge verij van de bij haar op 1 October 1941 of nadien in voorbereiding zijnde uitgaven in boek-, brochure- ol anderen vorm (periodieke uitgaven als jaarboeken, kalenders, letterkundige cahiers, enz.) zoowel van nieuwe uitgaven alsx van herdrukken (in gewijzigden of ongewijzigden vorm) de handschriften of de druk proeven inzendt aan de afdeeling boekwezen van het departement van volksvoorlichting en kunsten, met opgave van alle gegevens: staat van voorberei ding, benoodig'de hoeveelheid papier en papiersoort, zoomede of het benoodigde papier reeds in eigen be zit is. of van den papierhandel moet worden betrok ken. (A.N.P.) Giften voor Winterhulp Nederland Bijdragen ontvangen van 15 tot en met 20 December 1941; N. N., Tiel f500; Stoffenhuls „West", Amsterdam fiooo: Sejet en Snuyf, Amsterdam f 2026; N.V. „Heerfur" Amsterdam f 5000; N.V. Amsterdamsche Bank, Amster dam f 5000; Nederl. Verbond van Vakvereen.. Amsterdam f 806.49; Ned. Verbond van Vakver,, Amsterdam f 1000; „Tuimae". Amsterdam f 1000; J. N. Kollem's Heeren- en Kinderconf. bedrijf. Amsterdam f500: N. N„ Amsterdam f 500: N. V. Rotterd. Melkinrichting. Rotterdam f 500; Ver. Touwfabrieken N.V., Rotterdam f2000: R. Mees en Zonen. Rotterdam f 1250: C. Jamin N V.. Rotterdam f1000; Coöp. Groothandelsver. de Handelskamer „Haka". Rotterdam f 500: N.V. Heerenkl. Fabr. v. d. Gebrs. Levie, Gtoningen X,X; Rubber Cultuur Mij „Amsterdam", Amsterdam f 1-50; N.V. v.h. Utermöhlen en Co.. Amsterdam f 500; Handelsvenn. Ansti, Amsterdam f4000: Staalwerken De Maas. Maastricht f 500; C. Hoying, N.V.. Den Haag f500 N.V. Boter-, Vet-. Spek- en Vleeschwarenhandel J. A. van Walsum, Rotterdam f 5000: Bugoen Haar. Amsterdam f500; Firma „Mepper, Schiedam fiooo: N.V. M Cohn's wijn- en spiritualiënhandel. Schiedam f514,52; N.V. Ned. Huiden, Wolhandel en Velienblooterij, Meppel f25. Noord Holl. Ledermij. N.V., Amsterdam f 854,28; NV Mantofa, Amsterdam f 1020.12; Fa. Jozef Gelder, Den Haag f 500; H. Sander. Amsterdam f 532; Hollandsehe Bank- Unie, N.V.. Amsterdam f 1000; Holl. Man.handel v.d Werff en Co. N.V., Groningen f 500; H. Stefels, Heemslede f ïoo- Heren Schönhuth, Haarlem f 150; Fa. Wed. I Groen IJmuiden f 375; N. N., Haarlem f 1250; Ned. Seintoestelleri Fabr.. Hilversum f 2000; Veiling Bloemenlust. Aalsmeer f 300; 1 o besommingen van de vlsschers te Velsen. IJmui den, Katwijk, Den Helder, Texel f833.23: W v. d. Schoen en Zn Zaandam f750: N.V. Ned. Basalt Mij., Zaandam f 500; N V. Poppert en Co.. Zaandam f 1000; J. W. Lucas, Haarlem f 100; N.V. H. J. Careis. Haarlem flOO; Wed. G. F. en J. J. M. Perquin. Haarlem f250; N N„ Den Haag Dit is een van de mooiste oude poortjes van Haar lem. Ge vindt het aan het Groot Heiligland tusschen de bekende gasthuiswoningen en den nieuwbouw van het gesticht. Deze poort is tot 1873 de hoofdingang van het St. Elisabethsgasthuis geweest Reeds Langendijk gewaag de er van in een beschrijving, die ons den ouden toe stand schildert. Want sindsdien is het poortje geres taureerd. Aan weerszijden van den ingang, aldus schreef Langendijk, staat een blauw arduinen pilaar. Het voetstuk en de kroon is van wit marmer, waar- Schudden. KORT NIEUWS. Het echtpaar V. te Veere is, terwijl het te bed lag, door gas bedwelmd. De vrouw heeft nog getracht het bed te verlaten, doch is daarin niet geslaagd. Later is het echtpaar door een familielid gevonden. Man en vrouw zijn naar het ziekenhuis te Middelburg over gebracht. De toestand der echtge- nooten was later redelijk wel. De 18-jarige J D. uit de Ruy- terstraat te Tilburg is onder een vrachtauto geraakt en aan de ge volgen overleden. Het 2-jarig zoontje van den kapitein H. Koster van de sleep boot „Weva" is op de Lek onder Ameide overboord gevallen verdronken. Binnenkort zal te Amsterdam een contröle op de persoonsbewij zen worden gehouden. in Haarlem en omgeving. W$" fc«.i WWTJ luSJ S r"'jr- t' II g J'' I jgt J x j De gasthuispoort aan het Groot Heiligland. (Uit: Geschiedenis van het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis te Haarlem). uit een boog rijst, waarop gebeiteld is: gravamen cor porale medicamen spirituale. Onder deze boog ziet men het stadswapen en dat van het Gasthuis, be staande in drie gouden kronen op een blauw veld. Daarboven vindt men in relief het vervoer van een zieke in een bakermat, gevolgd door eenige misbaar makende vrouwen. Langendijk vermeldde voorts, dat deze steen vroe ger het jaartal 1509 vermeldde, dat echter door 1612 vervangen werd. Het daaronder aangebrachte jaartal 1767 wijst op de verbouwing, die toen plaats had en waarbij blijkbaar het oude jaartal 1509 vervalscht werd. Ook het wit marmer van voetstuk en kroon zijn ver dwenen. Deze poort gaf eertijds toegang tot een van boven open gang, een straatje dus, met roode en gele klin kers geplaveid en aan weerszijden begrensd door de zijmuren der huizen. Aan het einde van het straatje gaf een tweede poort toegang tot het ziekenhuis. Bijgaande illustratie, die de poort in de 18e eeuw toont, is ontleend aan het in 1931 verschenen gedenk boek van het St. Elisabethsgasthuis. Oude misdaden te Haarlem Een halve eeuw zal het dit jaar om precies te wezen: op 26 Februari geleden zijn, dat hier te Haarlem een misdaad plaats had, die menigeen zich nog zal kunnen herinneren. Op genoemden datum van het jaar 1892 toch werd Haarlem opgeschrikt door de ontdekking van den moord op twee bejaarde vrouwen, de weduwen Stok man en Bekkers, resp. 82 en 84 jaar oud, twee zusters, die haar ouden dag in een klein huisje aan den Raam- singel 10 sleten. Te ongeveer 9 uur werd brand in deze woning ontdekt, men verschafte zich toeging en vond de beide oude vrouwen levenloos in haar huisje, de een op den grond liggend en de ander aan tafel zittend. Aanvankelijk meende men, dat zij tengevolge van de hevige rookontwikkeling waren overleden, doch al spoedig bleek, dat zij afschuwelijk waren toegetakeld en verschillende gruwelijke verwondin gen vertoonden. Ook de inboedel bleek allerlei sporen van geweld en braak te vertoonen. De brand was spoedig gebluscht en de justitie werd gewaarschuwd. Binnen weinige oogenblikken waren diverse autoriteiten onder leiding van den Rechter commissaris Jhr. Mr. A. G, de Geer en de Officier van Justitie Jhr. Mr. A. A. Rethaan Macaré aanwezig en werd het onderzoek systematisch aangevangen Daarbij bleek, dat dien dag de werkster tot onge veer half acht in de woning was geweest. Daarna was het huisje als gewoonlijk gesloten en waren de ven sters verzekerd, zoodat men oorspronkelijk vermoedde, dat de dader of daders door inbraak binnen gekomen moesten zijn. Daar er evenwel geen sporen van braak werden gevonden helde men later tot de gissing over, dat het ongenoode bezoek zich overdag had laten in sluiten. waartoe een zoldertje gelegenheid bood. Zonder eenigen twijfel was roofzucht de aanleiding tot de misdaad. Het was immers bekend, dat een der oudjes niet onbemiddeld was. Niettemin kan de buit niet groot geweest zijn, aangezien een bloedverwant in Den Haag dit bezit beheerde en op geregelde tijden beperkte bedragen overmaakte. Hoe het zij. vast staat wel, dat het hier een ernstige roofmoord betrof en het behoeft geen betoog, dat alles in het werk werd gesteld, om de laffe misdaad tot klaarheid te brengen. Men is daarin niet geslaagd. Wel werden eenige arrestaties verricht, maar eenig bewijs viel niet te construeeren en zoo is deze dubbele moord onopgehelderd gebleven. Ruim tien jaar later werd Haarlem opnieuw opge schrikt door een moord, die op diverse punten over eenkomst vertoonde met het misdrijf van 1892, In den morgen van 31 Mei 1902 werd namelijk in haar woning aan de Raamvest No. 9. juist tegenover de plaats, waar het huisje der twee omgebrachte vrou wen had gestaan, vermoord gevonden freule J J. A. van Wemen Douglas, een 74-jarige vrouw. Zij was hier ter stede algemeen bekend als een zonderlinge, die tengevolge van een lichaamsgebrek ze werd in de wandeling „Juffrouw Triptrap" geheeten en haar dikwijls vreemde manieren nogal wat van de straatjeugd te lijden had. Om zich daartegen te ver weren had zij haar woning als het ware gebarrica deerd, door voor het venster aan den straatkant een gazen raam te laten maken en de schutting aan de achterzijde te laten ophoogen. Niemand had overigens toegang tot haar woning dan een vertrouwde tuin man en enkele leveranciers. Deze voorzorgsmaatregelen hebben niet mogen ba ten. In den nacht van 30 op 31 Mei moet zij overval len zijn, waarbij de kordate oude vrouw zich blijkbaar hevig heeft verweerd, doch het onderspit moest del ven ten koste van haar leven. Toen men des morgens geen gehoor kreeg werd de politie gewaarschuwd en de inspecteur Nolthenius vond het zwaar verminkte lijk van de rampzalige vrouw. Het onderzoek vond plaats onder leiding van den Rechter Commissaris Mr. C. G von Reeken en den Officier van Justitie Mr. A. Pclerin Het mocht ook hier niet gelukken, den dader te vinden. Tot op dezen dag is de moord op „Juffrouw Triptrap" een onopge helderde misdaad gebleven. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co., N.V. Amsterdam. Uitgesproken: 24 Dec: Nelly Barnhard. Barendrecht, Baren- drechtscheweg 66: B.C. Mr. B. F. Verveen. Cur. Mr. W. Noordijk, Rotterdam. 29 Dec.: Salomon Wertheym, lompenventer, wo nende te Amsterdam, 3e Oosterparkstraat 86 I. R.C, Mr. G. A. Schreuder. Cur. Mr. H. J. van Leeuwen. Keizersgracht 586, Amsterdam. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: H F. de Klerk, thans Nijmegen vJi. Epe. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst. N.V. Friesche Conservenfabriek v.h. Kooy en Trompetter. Franeker, Idem. 22 Dec.: K. Bosman, schilder. Wageningen. Gas fabriek 4. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. 27 Dec. Louisa Maria van Rov. Wed. M. Ver sleeuwen, winkelierster, Meyel. Idem. Uitk. 30.73 pet. Uil DE STAATSCOURANT Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken van 23 December .1941 is mr. H C. A. Muijser, met ingang van 1 ^inuari 1942 tot burgemeester van de bij be schikking van 23 December 1941 ingestelde ge meente Nieuw-Ginneken benoemd.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 5