BRANDHOUT Met Sito4>PËOWMïïMS in huis, words deze winter géén „hoestwinter" euapoth°endróI Fa. Roetman Zoon Goede voornemens. (Adv. Ingcz M ed.il Italiaansch weermachtsbericht Malta uit de lucht bestookt. Britsche bommen op Salamis en CastelvetrantH ROME. 5 Januari. (Stefani). In zijn weermachts bericht no. 582 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend; „Uit den sector van Agedabia valt niets bijzonders te vermelden. Hevige actie van artillerie en lucht macht tegen onze versterkte stellingen van Solloem. Tijdens luchtgevechten hebben jachtvliegtuigen van de as twee vijandelijke machines neergeschoten. Aanvallen van belangrijke strijdkrachten der Ita liaansche en Duitsche luchtmacht op Malta hadden opnieuw een duidelijk zichtbare uitwerking. Er braken groote branden uit en talrijke vijandelijke vliegtuigen weiden vernield of op den beganen grond beschadigd. Tijdens gevechten met vergezellende Duitsche ja gers werden twee Hurricanes neergehaald. Engelsehe vliegtuigen hebben zonder eenig gevolg bommen Ia- ten vallen op het Grieksche eiland SalamiS In den afgeloopen nacht heeft de vijand een aanval gedaan op Castelvetrano (Sicilië) en weinig belangrijke scha de aangericht. Acht menschen werden gedood en 15 gewond. Een vijandelijke bommenwerper werd door het luchtdoelgeschut neergehaald." Liddell Hart over den oorlogstoestand Waar blijft de Amerikaansche vloot? Uit. Genève meldt het A. N. P.; De bekende Engelsehe- militaire publicist kapitein Liddell Hart schrijft ln een be schouwing over den algemeenen toestand en over de gebeurtenissen in Oost-Azië o.a. het volgende; Tn het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan is de toe stand ln de afgeloopen ttvee weken voor de Engelschen en Amerikanen voortdurend slechter gewprden. Nog steeds Is niets te bemerken van de een of andere actie van de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan, dte alleen nog den toestand zou kunnen redden. De Japanners hebben daarom zoowel te land, alsook met hun verschillende overzeesche aanvallen groote successen behaald. Zij zetten hun opmnrsch voort. Britsche en Amerikaansche gebieden door hen zonder bedenken bezet. Hongkong is geval len, de Phlllppljnen verkeeren ln ernstig gevaar en de ver binding met Noord-Borneo is afgesneden. Op Malakka heeft de vijand reeds waardevolle rubberplantages en tinmynen bezet en Nederlandsch Sumatra alsmede Singa pore komen steeds meer in het gebied der krijgsoperaties te liggen. Het is zelfS mogelijk dat de Japanners eerst door luchtaanvallen en later door aanvallen van hun leger met succes zullen trachten de Engeisclt-Amerikaansche leve ranties voor China in Rangoon af te snijden. Het gevaar lijkste Is echter de Japansche opmarsch op de Phllippijnen en in het Noorden van Borneo. Zouden deze krijgsoperaties op Ncdcrlandseh-Oost Indië overslaan, dan zou zelfs Engeland's weerstandsvermogen hierdoor verzwakt wor den. daar de gehcele rubberproductie der wereld den Japaners ln handen zou vallen. Deze bedreiging had door Engeland en Amerika vermeden kunnen worden. Japan heeft intusschen in het Westelijke deel van den Stillen Oceaan een zoodanige overheersehende positie als zeemo gendheid veroverd dat het moeilijk zou zijn deze aan Japan te ontnemen. De sleutel voor de oplossing van dit voor Engeland en Amerika ernstige vraagstuk ligt bij de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan. Bevindt zij zich op weg naar Singapore of hgudt men deze als gevolg van de In Pearl Harbour geleden verliezen achter? Liddell Hart stelt voorts vast dat zoo het Westelijk deel van den Stillen Oceaan verloren mocht gaan het zeer moei lijk zal zijn dit in een tegenoffensief te heroveren. Wat betreft de krijgsoperaties in Noord-Afrika. is het duidelijk dat zoolang niet de vijand geheel uit Noord- Afrika verdreven Is. het Britsche offensief in breed stra tegisch opzicht geen volledig succes kan zijn. Aan het Oostelijke front, zoo schrijft Liddell Hart. zijn de oorlogskansen voor de Duitschers ook maar bij bena dering niet op zoo beslissende wijze gekeerd dat de toon gerechtvaardigd zou zijn. waarop van geallieerde zijde over de gebeurtenissen aan het oostelijke front geschre ven en gesproken wordt. Diegenen die hun oordeel over militaire gebeurtenissen vormen op grond van de gewel dige koppen ln de bladen, zouden natuurlijk kunnen geloo- ven dat de Russen'rondom Moskou zich in vollen opmarsch en de Duitschers zich op de vlucht bevinden. Beziet men echter met aandacht den Duitschen terugtocht op een eenigszlns behoorlijke landkaart, dan is hiervan nauwe lijks iets te zien. VON RIBBENTROP NAAR HONGARIJE. Het D.N.B. meldt; De minister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop, heeft zich gisteravond op uit- noodiging van regent Horthy en de Kongaarsche re- geering voor een bezoek van enkele dagen naar Hon garije begeven. Gedenkschriften van oud-Amerikaanscli ambassadeur in de Sovjet-Unie Joseph Davies «over dc gebeurtenissen in Oost-Europa BUENOS-AIRES, 5 Januari Het D.N.B. meldt; De Washingtonsche vertegenwoordiger van de „Na- cion" Ortiz Echague, maakt melding van de zoojuist verschenen gedenkschriften van den Amerikaan- schen ambassadeur in de Sovjet-Unïe, Joseph Davies. In deze mémoires schrijft de ambassadeur dat Duitschland er verstandig aan gedaan heeft de boljewieken aan te vallen, voor zij zelf tot den aanval overgingen. Zijn uiteenzettingen worden toegelicht met een reeks be langrijke vertrouwelijke documenten aldus dit corres- pondentenbericht verder, uit de Sovjetdiplomatie van den.tijd vóór den Duitschen opmarsch in Polen. De am bassadeur verklaart dat het Kremlin reeds in 1937 had gestreefd naar een militair bondgenootschap met Engeland en Frankrijk tegen Duitschland en bereid was reeds tijdens de Tsjecho-Slowaaksche crisis er op los te slaan. De overeenstemming werd echter door het wederzijdsóhe wantrouwen niet lot stand gebracht, vooral daar Chamberlain zijn geheele vertrouwen op Polen had gesteld en daardoor Stalin voor het hoofd had gestooten. Het pact met Duitschland is volgens de opvatting van den ambassadeur te wijten geweest aan de wenschen van Sta'.in. die zich eerst wilde mees ter maken van strategische steunpunten in Polen. Finland en Bessarabië. In het voorjaar van 1941 voelde Stalin zich echter sterk genoeg om Duitschland te tarten. Dit blijkt uit de diplomatieke acties van het Kremlin. Ten eerste uit de afkeuring van de aan sluiting van Bulgarije bij de spllmogendheden, ten tweede uit de nadrukkelijke bevestiging van het niet- aanvalspact van Moskou met Ankara en ten derde uit het sluiten van het vriendschapspact met de revolu- tieregeering-Simowitsj te Belgrado. Secretaris-generaal Paringaux dood op de spoorrails aangetroffen Slachtoffer van moord? VICHY, 6 Januari (D.NJB.) Naar in bevoegde Fransche kringen te Vichy vernomen wordt,, zou de secretaris-generaal van het ministerie van binnen- landsche zaken, Paringaux, in den trein van Parijs naar Troyes vermoord zijn. In Vichy is gisteravond over den plotselingen dood van den secretaris-generaal het volgende officieele communiqué uitgegeven: „De secretaris-generaal van het ministerie van binneplandsche zaken, Ives Paringaux, is tusschen Pa rijs en Troyes dood op de rails aangetroffen. Men beschikt nog niet over nadere bijzonderheden over de omstandigheden, waaronder hij den dood gevonden heeft." Met betrekking tot deze officieele mededeeling ver klaart men in bevoegde Fransche kringen op het oogenblik nog niet nauwkeurig te kunnen zeggen of hier sprake is van een moord of van een ongeluk. Pas de lijkschouwing kan de noodige opheldering hierom trent verschaffen. Paringaux, die 41 jaar oud was, was reeds vroeger als Dennenstobben voor Handel en Industrie f 26- per 1000 K.G. Leidschevaart 478, Tel. 20940 Hebt u zich heel wat voorgenomen Bij d'aanvang van het'nieuwe jaar? Zoo ja, is er veel van gekomen, Of niets of een klein beetje maar? Het komt toch voor en zelfs veelvuldig, Wanneer weer vpieuw jaartal naakt, Dat men zich zondig voelt, of schuldig, Een eigen fout of laksheid laakt. Een stem van binnen gaat dan praten, Van durf, van flinkheid of fatsoen: Je moest dit voortaan nu eens laten Of dat in den vervolge doen. Van buiten antwoordt men als 't ware Je, hebt gelijk, 't is meer dan tijd En voor de wisseling van jaren Neem j' een besluit van deugdzaamheid Hot meeste is niet erg belangrijk En vergt maar weinig kracht en moed, 't Program is zelden erg omvangrijk Men vindt zichzelf meest nogal goed. In een paar kleine kleinigheden Acht men correctie wel van pas. Welnu, hoe staat het daarmee hc-den, Is het no<g net foo als het was? Weet ge uw voornemens nog, vrinden En stelden zij u niet teleur. Of zijn ze niet meer weer te vinden En won opnieuw^de oude sleur? Hebt u zich heel wat voorgenomen En is dat. of een beetje maar. Er werklijk van terecht gekomen Of wacht u weer tot volgend jöar? (Adv. Ingez. Med.) medewerker van Pucheu, den huidigen minister van binnenlandsche zaken, werkzaam, toen deze jiog aan het hoofd stond van het ministerie voor de nationale productie. Van beroep was Paringaux electrotechniseh ingenieur. Pucheu, die zich op het oogenblik in Parijs bevindt, heeft persoonlijk belangstelling voor het gerechtelijk onderzoek aan den dag gelegd. Voor den komenden rfiinisterraad wordt hij in Vichy terugverwacht. In bevoegde Fransche kringen spreekt men de door Reuter verspreide bewering tegen, als zou de Fran sche minister van binnenlandsche zaken, Pucheu, te zamen met Paringaux vermoord zijn. Alleen laatst genoemde werd dood op de rails aangetroffen in de buurt van het station Flamboin-Gouaix. 3 Ha ar af val wordt vulmateriaal De lieer J. F. van Hees. van hot rijksbureau voor oiulo materialen, heeft in een ouderhoud met het ANP meegedeeld, dat de inzamelingsactie van haar- afval in Nederland een vlot verloop heeft. Op hot oogenblik wordt -in ons land ruim 2000 KG bruto ingezameld. De verwachting bestaat, dat. dit cijfer spoedig tot 3000 KG zal stijgen. Het gewasschen haar komt voorloopig alleen maar in aanmerking als vulmateriaal voor spoorwagenkussens e.d., maar men heeft ook al een proef genomen om er met koehaar een verspinbaar materiaal van te maken, en dit sa ren is gebruikt al? kettingsaren voor bou- clétapijt. Een andere mogelijkheid wordt geacht het afval tep eisen en het als geluiddempend en Isolee rend materiaal te gebruiken. UIT DE STAATSCOURANT. 's-GRAVENHAGE, 5 Januari. Bij besluit van den secret ar is-generaal van het departement van Binnen landsche Zaken van 31 December 1941, b.z. no. 1 ka binet, is M. J. Burema, met ingang van 15 Januari 1942, tot burgemeester Van de gemeente Hoogkerk benoemd. Bij besluit van den secretaris-generaal van het de partement van Justitie van 30 December 1941 is be noemd tot commissaris van rijkspolitie, J. Kemper, commissaris van politie te Zaandam. NATIONALE ZANG WEDSTRIJD TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen zal het Chr. Mannenkoor „Am sterdam-Noord" een grooten nationalen zangwedstrijd organiseeren in de concertzaal van „Krasnapolsky" te Amsterdam, voor mannen-, gemengde-, dames- en kin derkoren en dubbelkwartetten, on Donderdag 14 Mei 1942 (Hemelvaartsdag) en Maandag 25 Mei 1942 (2e Pinksterdag). De jury bestaat uit de heeren: Jac. Bonset. Willem van Laar, Alphons VTanken en Wil lem Wiesehahn. Het museum van den arbeid Ecr instituut van ri.jksbeli 's-GRAVENHAGE, 5 Januari. Zooals bekend n worden verondersteld, bestaat te Amsterdam Museum van den Arbeid, hetwelk een collectie vo werpen, schilderijen, enz., betrekking hebbend op proces van den arbeid, bevat. De verzameling is eengebracht door den schilder Herman Heijenbn die zijn kunst in dienst heeft gesteld van het bedui leven- In -eenise tientallen jaren heeft hij voor museum behalve de honderden zeer verdienstel schilderijen en etsen van zijn hand, duizenden vo werpen, werktuigen, halfproducten, materiaal, 1 e weten bijeen te brengen, aldus een collectie vorm de. die. in 1922 voor het eerst in het Stedelijk seum. alhier, voor het publiek opengesteld de a dacht trok van 20.000 bezoekers. Vrienden van schilder richtten in 1923 een vereeniging op, we zich ten doel stelde, de verzameling in een muse onder te brengen en in stand te houden. De eei jaren werd de collectie in een paar lokalen van Veiligheïésmuseum opgesteld, doch in het jaar kon het materiaal worden overgebracht en perman geëxposeerd in de lokalen van een door heb geme tebestuur voor dit doel aan dc vereeniging kostei in gebruik afgestaan schoolgebouw aan de Roz gracht 224. Het museum omvat thans1 de volgende afdeelinj het dier als leverancier van producten voor de dustrie. het ijzer als grondstof voor "he industrie, klei als grondstof voor de industrie, panier en lulose, steenkool-, teer- en petroleumproducten, g electriciteit, het schildersvak en de grondstoffen d voor. kleur en het waarnemen. Voor het tentoon stelde zijn op het oogenblik 28 lokalen in gebruil Ondanks de bescheiden-hniddelen is het de veret ging mogelijk geweest, zonder noemenswaard! steun van de overheid zij genoot slechts een s sidie van f 400.per jaar van de gemeente in jaren van haar bestaan gemiddeld 5000 bezoekers jaar te-trekken. Wil men echter de thans aanwezige zeer bela wekkende verzameling in stand houden en uitbreic hetgeen niet slechts van stedelijk belang, doch on twijfeld van belang is voor het geheele rijk, dan wan 's lands zijde een belangrijke subsidie zeer ker gerechtvaar jigd zijn (A.N.f JLadio %ixyqxamma woensdag 7 januari 1942. hilversum i, 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 G mofoonmuziek 8.00 Nieuwsberichten. 8.15 Gramofooru ziek. 3.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramofoonmuizek. Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. n.oo voor kleuters. 11.20 Ensemble Jamk der Kinderen en solist, i Orgelconcert en zang. 12.25 Giamofoonmuziek. 12.40 At nak. 12.45 B.N.O. Nieuws- en economische berichten. Witlofteelt. 13,15 Pianovoordracht en gramofoonmuz 14.00 Gramofoonmuziek. 14.15 Otto Hendriks en zijn ork 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Causerie over César Franck gramofoonplaaten. 16.00 Bijbellezing, ifi.20 Voor de jei 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B.N.O. Nieuws- en ecc mische en beursberichten. 17.30 Nationale Jeugdsto kwartier. 17.45 Zang met pianobegeleiding en gramofc muziek. 18.15 Volkorenbrood. 18.30 'Klaag van Beeck zijn orkest. 10.00 Actueel halfuur. 19.30 Melodie en Poë (Vanaf 20 J5 alleen voor de Radio-Cent rales, die over lijnverbinding met de Studio beschikken). 20.15 G'ramofo muziek. 20.45 Roemeensch orkest Gregor Serban. en mafoonmuziek. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B.2 Nieuwsberichten. 22.00 B N.O. Engelsehe uitzending: Dutch achievements in the Netherlands Indies of grai foonmuziek. 22.15—24.00 Gramofoonmuziek. hilversum ii, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 7.45 Gramofoonmuziek. Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Voordrai 11.00 Cello en piano en gramofoonmuziek. 11.40 Gramofo muziek. 12.00 Earns Wouters on zijn orkest. 12.45 B.l j Nieuws- en economische berichten. 13.05 Gramofooni ziek. 13.15 Sylvestre Trio en pianospel. 14.15 Voordrai I 14.35 Gramofoonmuziek. 14.55 „Der BeUclstudent, open (opn.). 16.00 Pianomuziek met toelichting, 17.00 Voor jeugd. 17.15 B N.O. Nieuws-, economische- «n beursberl ten. 17.30 Ramblers. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Ork Malando en solist. 19 00 B.N.O. Brabantscli praatje. B.N.O. Nieuwsberichten., 19.20 Omroep-Volkszangkoor. in en Om de N. S. f). (Voorbereid door de N. S. B.)_ 2 Rotterdamsch Philharmontsch orkest en solisten. (Va 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnv binding met de studio beschikken). 21.00 Causerie: Die in den winter. 21.15 Rotterdamsch Philharmonisch ork en solisten. 21.45 B.N.O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofo muziek. 22.10—22.15 Avondwijding. De verklaring der anti-asmogendheden 1. BERLIJN, 5 Januari. (D.N.B.) Om den indruk van de militaire nederlaag in Europa en de verloren beslissende slagen ln het Zuidzeegebied te verzachten, hebben Stalin, Churchill on Roosevelt het ditmaal met Nieuwjaar eens op diplomatiek getjied geprobeerd. Het Witte Huis heeft thans medegedeeld, dat Sovjet-Rus land, Engeland en de Vereenigde Staten, een aantal economisch afhankelijke resp. omgekochte regeerin gen van midden-Amerika alsmede verder de gebrui kelijke camarilla, bestaande uit monarchen en ministers uit Europa, die hun land- ontvlucht zijn, een verklaring onderteekend hebben, waarin tot het volle gebruik van alle hulpmiddelen voor den strijd tegen de in het pact van drie verbonden staten besloten en ver klaard wordt, dat geen van deze regeeringen een af zonderlijken vrede mag sluiten. 2. STOCKHOLM. 5 Januari. (D.N.B.) Uit Washing ton meldt de Britsche berichtendienst, dat tot de on derteekenaars van de gemeenschappelijke verklaring, behalve de reeds genoemden, nog behooren: Australië. België, Canada, Costa Rica, Cuba. Tsjecho-SIowakije, de Dominicaansche republiek, Salvador, Griekenland, Guatemala. Haïti, Honduras, Indië, Luxemburg, Nieuw- Zeeland, Nicaragua. Noorwegen, Panama, Polen, Zuid- Afrika en Joego-Slavië. Voor de Vereenigde Staten onderteekende Rqpsevclt en voor Engeland Churchill. De onderteekenaars hebben de volgende formeele ver klaringen afgelegd:. 1. Elke regeering verplicht zich. haar volledige mi litaire of economische hulpbronnen te gebruiken tegen die leden van het pact van drie en zijn aanhangers, waarmede de betreffende regeering zich in oorlog be vindt. 2. Elke regeering verplicht zich, met de andere on- öerteekenaars samen te werken en geen afzonder lijken wapenstilstand of vrede met de vijanden te sluiten. EEN COMMENTAAR. BERLIJN. 5 Januari. (A.N.P Het te Washing ton genomen gemeenschappelijk besluit van Groot- Brittannlë, de Ver. Staten, de Sovjet-Unie en hun bondgenooten is niet meer dan een zeepbel. De bewe ring alleen reeds, dat de verklaring door 28 vrije staten onderteekend werd. houdt bij een nadere be schouwing geen stand. Van de onderteekenaars zijn Canada, Zuid-Afrika, Australië, Nieuw-Zeeland en Indië geen zelfstandige staten, doch Britsche dominions en koloniën. Deze vijf landen hebben evenmin een eigen buitenlancUche politiek als Californië of Noord- Carolina. België, Nederland, Joego-Slavië, Polen, Griekenland, Tsjecho-SIowakije, Noorwegen en Luxemburg, die eveneens als onderteekenaars ge noemd worden, genieten op het oogenblik geen eigen souverelnitett, of zijn respectievelijk in nieuwe staat kundige vormen opgegaan. Zij bezitten ook geen wet tige vertegenwoordigingen, die krachtens een mandaat harer volkeren, verdragen kunnen onderteekenen. Dat weten de Engelschen natuurlijk ook, W3nt wanneer de Britsche volkcnrechtskundigen van meening waren, dat landen die door vreemde troepen bezet- zijn, als onderteekenaars van internationale overeenkomsten kunnen optreden, dan hadden zij stellig ook Abessinië, Egypte. Syrië, Transtordanié, Irak en IJsland verzocht, de verklaring van hun onderteekening te voorzien. Geen enkele van laatstgenoemde staten is echter op het do cument te vinden. De derde groep van „vrije staten" omvat Costarica, Cuba. San Domingo, San Salvador, Guatemala, Haïti, Honduras, Nicaragua en Panama. Zij staan tot de regeering van de Ver. Staten in een zelfde verhouding, als de sultanaten aan de Oostkust van Afrika en op Malakka tot de Britsche kroon. -Wanneer men hen uitnoodigt deel te nemen aan een internationaal besluit, zou men met evenveel recht ook den sultan van Zanzibar, den sultan van Johore of Dennizam van Hyderabad kunnen verzoeken in Wash ington een voorstelling als „vrije staat" te geven. Ook China is vermeld, hoewel het in Washington niet onbe- kend is, dat de regeering van Tsjoengking voor het begrip China even weinig representatief is als de re geering van Ulster voor het begrip Ierland. Zoo kunnen van dc 28 genoemde vrije staten eigen lijk slechts 3 als zoodanig beschouwd worden, nl. de Ver. Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannlë. Dat zij zich ondanks het gezelschap van de 23 andere lan den, vrij eenzaam gevoelen, toont de in het besluit vervatte uitnoodiging tot andere naties aan, om tot het „pact" toe te treden. Evenals bij een sportclub, die zich in haar uitgaven te buiten is gegaan, en nieuwe leden zoekt te verwerven door bijzondere faciliteiten te verleenon, worden r.eeds thans aan eventueel later toetredende staten begunstigingen aangeboden, die dc eerste 28 onderteekënaars niet ge nieten. Zoo behoeven deze nog komende overige mo gendheden geen oorlogsverklaringen af te leggen, wanneer zij tot den bond van drie plus 23 toetreden, Materieele prestaties zijn voldoende om hen te ver welkomen. Wanneer dus bijv. een Zuid-Amerikaansche handels maatschappij er in slaagt om haar vleesch in blik, dat tot dusver.door de Amerikaansche douane wegens het gevaar voor rlchine en wegens de mond- en klauwzeerbacillen geweigerd werd, voortaan aan het Amerikaansche leger te verkoopen, dan wordt dit automatisch beschouwd als een „bijdrage tot den strijd tegen het Hitlerdom". In dit licht beschouwd vormt het besluit een nietfwe vrij plompe val voor alle werkelijk souvereine staten, die zich buiten der. oorlog bevinden, om hun neutraliteit ter wille van de drie wereldmogendheden, die zwaar in nood zijn. prijs te geven. In de eigenlijke bepalingen verplichten zich de drie groote mogendheden en haar 23 kleine schaduwen, haar militaire en economische hulpbronnen aaneen te sluiten. Uit de Britsche, de Amerikaansche en de bols jewistische propaganda kon de wereld eigenlijk op maken. dat deze aaneensluiting al lang een feit was. Waartoe waren dan eigenlijk Harriman en Bedver- brook naar Moskou verreisd? Het schijnt wel, alsof de toen genomen besluiten zonder praetische gevol gen gebleven zijn en alsof dezelfde mogendheden, ditmaal vertegenwoordigd door Roosevelt, Churchill en Litwinof, in Washington moesten vergaderen om zich er van te vergewissen of het ook werkelijk bij de besluiten vnn Moskou blijft. Belangwekkender nog is de verplichting geen af zonderlijken vrede met de landen van het driemo: gendhedenpact te sluiten. Nu nauwelijks het gevaar bestaat, dat Costa Rica heimelijk een afzonderlijken vrede met Kroatië zal sluiten, of Nicaragua hetzelfde met Bulgarije zal doen. vesraadt deze bepaling slechts het -wantrouwen dat Groot-Bmtannië, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie bij hun pogingen van dit oogenblik ten opzichte van elkander koesteren Wanneer de conferentie van Washington geen andere sajnenvat- ting der Britsch-Amerlkaansch-Bolsjewistische politiek tot stand heeft gebracht dan de verzekering elkaar niet wederkeerig met een afzonderlijken vrede, te be driegen. dan moet het resultaat van de bijeenkomst wel erg bescheiden genoemd worden. Nu Reuter in een telegram uit Washington er nadrukkelijk op wijst, dat de nieuwe verklaring geen voorschriften be helst over een samenwerking in de oorlogspolitiek, over een samenvatting van troepen, uitrusting of le veranties, kan men wel aannemen, dat het eigenlijke doel van de besprekingen volkomen mislukt is. Dit blijkt ook uit andere Britsche commentaren, die b.v. de aanwezigheid van Beaverbrook bij de beraad slagingen aldus wilden interpreteeren, dat hij een „inventaris van de Amerikaansche productie" heeft willen opmaken. Ook Beaverbrook's bezoek aan Mos kou ontsproot eigenlijk aan een Britsehen wensch om de Russische voorraden op te nemen en niet aan de behoefte om de Sovjet-Unie te helpen. Samenvattend kan men dus zeggen, dat het eigen lijke vraagstuk eener gemeenschappelijke oorlogsin spanning van de Ver. Staten. Groot-Brlttannië en de Sovjet- Unie niet werd opgelost en dat het genoem de besluit slechts ls uitgedacht met het doel om te genover de wereldopinie het mislukken van de be raadslagingen te verdoezelen. De troost, dien bijv. de Dally Telegraph aan het Britsche publiek belooft door te schrijven, dat het driemogendhedenpact tegenover de combinatie van Washington nietig schijnt, zegt alles. In de politiek en vooral in den oorlog, komt het nl. niet aan op de numerieke sterkte of zwakte van een machtscoalltle, doch enkel en alleen op haar ln- wendigen kern en doeltreffendheid. De doeltreffend heid van hot driemogendhedenpact is enorm, omdat de belangen van Duitschland. Italië en Japan volko men Identiek zijn en de gelijktijdige strijd voor die belangen een gemeenschappelijke militaire strategie mogelijk maakt, die eiken partner in zijn gebied ten voordeel strekt. De combinatie van Washington ech ter is ondoeltreffend en was van het begin af aan tot ondoeltreffendheid veroordeeld,, omdat de belangen van Groot-Brittannië, de Ver. Staten en de Sovjet unie volkomen met elkaar in strijd zijn. Hier betreft het nl. niet, zooals bij de landen van het driemogend hedenpact. natuurlijke bondgenooten. doch natuurlijke rivalen. Wanneer Groot-Brittannië in Azië en in Europa verzwakt wordt, dan trekken de Sovjet-Unie en de Ver. Staten indirect daaruit voordeel, omge keerd is het net zoo. Geen der driemogendheder. is daarom bereid zich door de andere derwaarts te laten leiden, waar dc oorlog het felst woedt Elkeen wenscht dat de andere den eersten slag toedient en de kas tanjes uit het vuur haalt. Of Churchill Roosevelt en Litwinof, deze beiden hem. Of hij een Litwinof en Roosevelt zal kunnen beetnemen, zal spoedig blijken. Hoofdredacteur: C. J. v. Tilburg.- Heemstede. Flv.-hoofdredacteur O. N. Leenders, Heemstede, Aan het Oostfront. Het zoo juist bezette Sovjet-dorp wordt door Duitsche infan terie van vijanden gezuiverd. De manschappen trekken het dorp door. (£>rbls-Holland-P. K. Etzold). Voor den productieslag 1912. De tuinders zijn aan het werk getogen, om de droge mest aan den grond toe te voegen, waardoor een vruchtbare bodem wordt gelegd voor het nieuwe gewas. (Pax-Holland-tDe Haan-c) Ononderbroken duren de gevechten aan het Finsche front voort. Op hun typische sleden vervoeren de Finsche soldaten munitie en allerhande materiaal, dat voor de oorlogshandelingen dienstig is. (Suomen-Holland-P. K. Gosling) De National Sozialistische Volkswohlfahrt heeft een groote actie op touw gezet voor het inzamelen van jassen, wollen kleeding. pelsen enz. voor de Duitsche soldaten, die in de felle koude hun plicht aan het front vervullen voor het vader land. Dat er heel wat binnenkomt, toont bovenstaande foto. (Stapf-Mol)

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 8