Haarlem's Dagblad Britsch front op Malakka verplaatst. 9e JAARGANG No. 17960 x x Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 110600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, |14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM WOENSDAG 7 JANUARI 1912 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.13, per 3 maanden 3.42, franco per posi 3.73. losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0-40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17%. Groentjes zie rubriek. Nieuwe brandstoffenbonnen bekeud gemaakt fc-GRAVENHAGE. 7 Januari. De secretaris-gene- g! van het departement van Handel, Nijverheid en iieepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijd je van Donderdag 1 Januari 1942 tot en met 30 April 12 de bonnen genummerd „13 H.K." en de „17 H.K." a de brandstoffenkaarten J. en K., welke aan verbrui- is zijn uitgereikt, die hun woning door middel van arden en kachels verwarmen, elk recht geven op (t koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Ge- irende bovengenoemd tijdvak geven de bonnen 3 C.V.", „24 C.V.", „25 C.V.", „26 C.V.", „27 C.V." I „28 C.V." van de brandstoffenkaart L. welke aan irbruikers is uitgereikt, die hun huis door middel m een centrale verwarming verwarmen, eveneens i recht op het koopen van een eenheid vaste brand- jffen. De bonnen „21 C.V." en „22 C.V van de kaart zullen niet worden geldig verklaard en kunnen irhalve worden vernietigd. De aandacht wordt er i gevestigd, dat de overblijvende bonnen van de larten J.. K. en L. of van de periode bonstellen in en geval vernietigd mogen worden. Tevens geven gedurende het tijdvak van Donderdag 'Januari 1942 tot en met 30 April 1942 de met de porden „brandstoffen één eenheid zevende periode" 1 brandstoffen „één eenheid achtste periode" ge- erkte bonnen van de periodebonstellen, recht op jt koopen van één eenheid vaste brandstoffen Zooals bekend zijn de periodebonstellen uitgereikt in verbruikers, die voor een extra rantsoen van ten jnste twaalf eenheden in aanmerking komen, of aan jeinverbruikers in de groepen B. C. en D., wier rant- len ten minste twaalf eenheden bedraagt. jVoorts zal in de maand Januari worden overge- |an tot het uitreiken van de toewijzingen voor de ivende en achtste periode aan grootverbruikers in groepen B., C. en D. en aan de in aanmerking ko- ende verbruikers in de groep E. De plaatselijke ptributiediensten zullen het tijdstip van deze uit- (iking nader bekend maken. De distributie van peulvruchten Boonen en erwten op bon no. 195 verkrijgbaar ls-GRAVENHAGE, 7 Januari. De Secretaris-ge- •raal van het departement van Landbouw en Vis- herij maakt bekend, dat gedurende de periode van pnderdag 8 tot en met Zaterdag 24 Januari a.s. te- in afgifte van den met „195" genummerden bon van j bonkaart algemeen de peulvruchten mogen worden feeleverd, welke gedurende het tijdvak van 15 Decem- jr tot en met 3 Januari j.l. besteld zijn door af- jüte van den met „169" genummerden bon van de [nkaart algemeen. iUitsluitend degenen die bon „169" hebben afgege- m ten einde peulvruchten te bestellen, kunnen deze iulvruchten dus thans bij hun leverancier, waar die in werd ingeleverd, verkrijgen tegen afgifte van bon 35" van de bonkaart algemeen. Per bon kan 250 gr. peulvruchten worden gekocht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat personen, die m maaltijden betrekken bij centrale keukens, bon ,95" niet bij hun leverancier maar bij de betrokken iukens moeten inleveren. De distributie van gesmolten rundvet 's-GRAVENHAGE, 7 Januari. De Secretaris-ge- Eraal van het departement van Landbouw en Vis- jherij maakt bekend, dat de met „03" genummerde L van de vetkaart en de met „vet V2 rantsoen 1117 Inuari" gemerkte bonnen, welke zijn uitgereikt aan ersonen, die zwaren en zeer zwaren arbeid verrichten, 6g tot en met Zaterdag 10-Januari a.s. bij de slagers jogen worden ingeleverd ter verkrijging van gesmolten jndvet. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt, zal dit ge- jioltén rundvet eerst gedurende de periode van 15 t en met 23 Januari a.s. door de slagers afgeleverd ogen worden. Een rantsoen gesmolten rundvet be- aagt 200 gram. Degenen, die boter in plaats van spijsvet wenschen te •open. kunnen bovengenoemde bonnen daartoe tot l voor deze bonnen aan te wijzen periodes bewaren. Groote hoeveelheid tarwe uit de Haarlemmermeer weggehaald Voor den Economiseheq Rechter te Haarlem ston- jen eenige huisvrouwen terecht, die tarwe uit de jaarlemmermeer hadden gehaald. De Officier eischte jeldboeten. In zijn requisitoir merkte hij op, dat in |e qfgeloopen maanden uit de Haarlemmermeer ge- joeg tarwe is gehaald om Haarlem drie maanden te beden. De Economische Rechter deelde mede, dat in Otaal ongeveer 900.000 K.G. tarwe uit de Haarlem- Hermeer is gehaald. De huisvrouwen kregen boeten -larieerend van f 7.50 tot f 15. JUBILEUM. Op Zaterdag 10 Januari a.s. hoopt de heer H. J. de kies, aannemer alhier, den dag te herdenken, waar- p hij 12j/2 jaar geleden zijn zaak heeft gevestigd. Er bestaat voor zakenrelatie's en vrienden gelegen- leid den jubilaris te zijnen huize. Vrouwehekstraat 6 op 10 Januari des nam. tusschen half twee en half 5er te feliciteeren. Haarlenische Orkest Vereeniging 'Een zeer groot auditorium, waarbij vele geregelde lezoekers der ledenconcerten waren, woonde Dinsdag- ivond het Volksconcert der H.O.V. bij. Dit begon met je Serenade voor strijkorkest en pauken, K.V. 239, die log pas op een ledenconcert gespeeld was. Evenals in !en „Concerto grosse" wisselt in deze Serenade een, in Kt geval door een solokwartet van strijkers gevormd (concertino" met het volle orkest af. Het is echte fcrenademuziek, zonder gecompliceerdheid of diep- Jnnigheid, doch de inleidende marsch bevat een merk waardig moment, nl. waar slechts pizzicati en zachte laukenslagen gehoord worden; het is dan, alsof de na- iije muziek even ophoudt en het geluid van in de lachtelijke verte marcheerende troepen tot ons door- Iringt. Ook het in het slot-rondo als alternatief optre- lende andante is in zooverre merkwaardig als het de Kijlverwantschap met Mozart's omstreeks denzelfden Bjd gecomponeerde vioolconcerten toont. De uit kering leek ons nog geacheveerder dan'die van on langs, al was er ook nu in de dalende gebroken (ertsen der 2 soloviolen in het Menuet-Trio nog geen rolkomen gelijkheid tusschen de spelers bereikt. I Saint-Saëns Celloconcert in a-mineur volgde. Over lit meest geslaagde en meest gespeelde aller cello- joncerten kan men moeilijk nog iets nieuws te berde krengen; eveneens is het moeilijk als solist er hdrukken mee te wekken of er een persoonlijk cachet lp te drukken. Men speelt het goed ofwel minder goed. !at is alles. De celliste Dini Doorman speelde het goed: fuiver van intonaties, meestal met sonoren toon en het veel temperament, al scheen dit laatste soms een keetje meer aan den sentimenteelen kant dan noodig fas. Aan kracht kon haar vertolking iets meer gehad kebben. Deze celliste speelde verleden zomer met de R. O. V. Lalo's Celloconcert, de toen uitgesproken goede Junk omtrent haar spel werd nu bevestigd. Toon Ver te y liet het orkest zeer mooi begeleiden; de vertolking rerwierf veel succes. I Beethoven's 7de Symphonie vulde de tweede helft van Jen avond. De lange inleiding van het eerste hoofddeel )n het Allegretto vonden wel de beste vertolking; wat de blazers hierin presteerden, verdient loffelijke ver- jnelding. Het tempo van het Scherzo leek ons wat te inel: het was wel M. M. 152 voor de heele maat. Ir het Trio was de onderlinge stemming der blaasinstru menten in de forte-ensembles niet volkomen; in de finale overstemden zij de strijkers soms te veel, zoo- nat de thematische figuren niet of nauwelijks hoor baar waren. Ook de pauken hadden vaak wat beschei dener kunnen zijn. Verhey gaf echter aan deze Finale een enorme stuwkracht, vooral in de stretta, die hij legen het slot ontwikkelde, en zoo bracht hij het audi torium tot een ongewone geestdrift, die zich in een langdurige ovatie ontlaadde. K. DE JONG. Vergadering Kamer van Koophandel Jaarrede van den voorzitter In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken heeft de voorzitter, de heer J. J. Swens. een nieuwjaarsrede uitgesproken. Na herinnerd te hebben aan de preliminai- ren, welke andere jaren aan het optreden van den voor zitter voorafgingen, wees spr. erop, dat van de leden van de Kamer wordt verwacht, dat zij tot 1 April, tot welken datum de Kamer in haar tegenwoordige samenstelling zal blijven bestaan, hun plichten naar hun beste vermogen zullen waarnemen. „Uiteraard zullen wij dat doen", zoo zeide spr. De heer Swens wees er vervolgens op dat onder den drang der omstandigheden het werk der Kamer in den löop van 1941 reeds sterk is gewijzigd. De overwegend ad- viseerende taak van vroeger is vrijwel geheel geëindigd en spr. illustreerde dit aan de hand vaii een aantal cijfers. Het aantal nieuwe inschrijvingen in het Handelsregister bedroeg 652 in 1941 tegen 338 in 1940. Het aantal wijzigin gen 4340 in 1941 tegen 2542 in 1940. Dit greote aantal houdt mede verband met de doorgevoerde bedrijfsregistratie: 441 wijzigingen waren er het gevolg van. Het aantal af gegeven certificaten van oorsprong en legalisaties van handteekeningen waren veel minder; in 1941 810 tegen 2725 in 1940. Er waren slechts 2 vergunningen tot ultver- koopen en opruimen gegeven tegen 17 in 19J0. Een sterke stijging onderging het aantal inlichtingen, dat bijna ver dubbeld werd. nl. van 21.884 tot 41.473. Het aantal afgege ven formulieren ten behoeve van de Enquête Handel en Ambacht bedroeg 35.000. Er moest veel administratief werk worden verricht en spr. bracht hulde en dank aan den secretaris, den adjunct secretaris en het personeel der Kamer voor het vele dat in 1940 in het belang der Kamer is gedaan. Na nog enkele woorden te hebben gewijd aan den in vloed van de tijdsomstandigheden op de bedrijven, eindig de spr. zijn rede met den wensch, dat de oorlogstoestand dit jaar een einde zal nemen en dat allen, zoolang dit niet het geval is, hun energie en initiatief, handelsgeest en durf zullen gebruiken om hun onderneming staande te houden. In December verdronken 62 menschen Wegens de duisternis is het aantal verdrinkingsgevallen in ons land weer vrij hoog geweest in December, n.l. 62 dooden. (In yov. 1941: 58; in Dec. 1940: 141). Er verdronken 4 jongens beneden 16 jaar, 3 meisjes idem, 47 mannen en 8 vrouwen, in totaal: 62 verdronke nen. Onder zes jaar kwamen om het leven 3 jongens en 2 meisjes, is 5 Bij diepe duisternis verdronken in deze verslagmaand: 1 meisje beneden 16 jaar, 41 mannen en 7 vrouwen, te zamen: 49 slachtoffers. (Nov. 1941: 46 en Dec. 1940: 98). Gered zijn of wisten zich in veiligheid te stellen, 5 jongens, beneden 16 jaar, 3 meisjes, 35 mannen en 14 vrouwen, te zamen: 57; bovendien uit 2 auto's te water gered: 5 mannen, in totaal gered: 62. (Nov. 1941: 54; Dec. 1940: 283, nu geen ijs). Onder zes jaar werden gered: 3 jongens en 1 meisje. Bij duisternis en mist werden gered of wisten zich te redden: 28 mannen en 10 vrouwen, te zamen: 38. (Nov. 1941: 54; Dec. 1940: 98). Zwemmend werden gered: 5 jongens, 3 meisjes, 6 man nen en 7 vrouwen, te zamen: 21.Negen mannen en één vrouw wisten zich zwemmend in veiligheid te brengen. Met handreiking weiden op den wal gebracht: 16 perso nen; met reddingshaken: 8 en nog 2 met schippershaken. Er reden twee auto's te water. Niemand verdronk hierbij. AMBTENAAR NA MISHANDELING OVERLEDEN. BARNEVELD, 6 Januari. Eenigen tijd geleden liep een ambtenaar van de C.C.D., de heer B. uit Voorthuizen, bij een controle, welke bij den landbou wer B. werd gehouden, van dezen man een klap op. Aanvankelijk liet zich de mishandeling, waarvan aangifte bij de marechaussee geschiedde, niet ernstig aanzien. Zaterdag j.l. evenwel is de bedoelde ambte naar plotseling overleden. Naar aanleiding van dit sterfgeval heeft het parket te Zutphen een grondig on derzoek naar de doodsoorzaak doen instellen door den politiedeskundige dr. Hulst uit Leiden, waarvan de re sultaten nog moeten worden afgewacht. (A.N.P.) Achttienjarige door twee vrienden vermoord Eén van hen reeds aangehouden DRIEBERGEN. 6 Januari. Op 17 December 1941 werd een bosch onder de gemeente Driebergen-Rijsenburg het lijk gevonden van den achttienjarigen H. Hornkamp uit Utrecht. De politie te Driebergen stelde een uitgebreid onderzoek in onder leiding van inspecteur Dekkers, het welk leidde tot de conclusie, dat H. op gewelddadige wijze vermoord was. Het onderzoek was zeer moeilijk, omdat zich op het stoffelijk overschot van H. geen identiteitspapieren be vonden. Toch is de politie er in geslaagd klaarheid te brengen in deze zaak. Gearresteerd werd zekere S. uit Utrecht. Vast stond n.l. dat deze jongeman in gezelschap van een vriend, zekeren G. van der Neut uit Driebergen, op den avond van den 30en September j.l. met het slacht offer was gaan wandelen. Onder valsehe voorwendselen hadden S. en v. d. N. den achttienjarigen H. in het bosch gelokt. Zij wisten, dat H. in het bezit was van geld. Bo vendien wilden zij H. met voorbedachten rade vermoor den, omdat zij wisten, dat H. op de hoogte was van feiten, waaraan S. en v. d. N. zich schuldig hadden*gemaakt en voor welke zij gestraft zouden kunnen worden. In het bosch hebben zij gepoogd den jongeman te wor gen en hem daarna doodgeslagen. Nadat zij hem beroofd hadden, begroeven zij het lichaam enkele meters onder den grond. Toen het lijk van H. in December j.l. gevon den werd, was het al in verregaanden staat van ontbin ding, maar dank zij enkele kleine aanwijzingen kon de politie een spoor volgen, dat leidde tot de aanhouding van S. Deze heeft bekend den moord op H. te hebben ge pleegd in samenwerking met den melkslijter v. d. N. te Driebergen, die thans nog voortvluchtig is. d. N. heeft zich onmiddellijk uit de voeten gemaakt, ;n hij in Driebergen hoorde, dat het lijk van H. ge vonden was. In verband met dezen roofmoord verzoekt de burgemeester van Driebergen-Rijsenburg opsporing, aanhouding en voorgeleiding van Gijsbert van der Neut, geboren te Vinkeveen 15 Juni 1919, melkslijter van be roep en wonende te Driebergen-Rijsenburg. Zijn signale ment luidt volgens de politie: lang ongeveer 1.70 meter, gluiperig gezicht, kromme neus, donkei'e oogen en wenk brauwen, bleeke gelaatskleur, waggelende gang, lijzig in het spreken, gekleed in bruin gestreepte jas, zwarte fan tasiebroek, grijs wollen gebreide trui met opstaanden boord, lage zwarte schoenen, grijze regenjas zonder cein tuur, bruine hoed met slappen rand. In het bezit van een heerenrijwiel met trommelremmen en actetasch. Twee dooden bij verkeersongeval In den Prinsetunnel te Enschedé reden Dinsdag twee metselaars met een handwagen. Ongeveer mid den in den tunnel werden zij aangereden door eer vrachtauto, die in dezelfde richting reed. De botsing was zoo hevig, dat de zware handwagen tegen een der pila ren vloog en nagenoeg geheel werd vernield. De beide metselaars geraakten tusschen de auto en de kar be kneld, waarbij een van hen, de 49-jarige G. J. Lank- heet, vrijwel op slag dood was. De tweede, de 16-jarige W. F. Putter, liep zulke ernstige verwondingen op, dat hij korten tijd later overleed. De moord aan de Franschelaan te Rotterdam Welke bonnen zijn thans geldig? Van 4 Januari t in. 10 Januari 1942: 02A Brood 02B Brood 02A Vleesch 02 B Vl.waren Brood of gebak 4 rants. V2 rants. 1 rants. Vleesch of rants, vleeschwaren 02A Aardappelen l y£ K.G. Aardappelen 02B Aardappelen V? K.G. Aardappelen Van 28 December t.m £4 Januari 1942: 184 Algemeen 1 K.G. 01C of 01D reserve 50 gr. 189 Algemeen 500 gr. 02D-03D reserve 19 0 Algemeen 179-183 01A-04A Melk I 01B-04B Melk I 1 rants. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 100 gr. 314 L. Wa L. Suiker Cacao Jam Bloem brood of gebak Rijst Havermout of Peulvruchten Gort Vermicelli o£ maïzena Kaas Melk Melk Van 6 Januari t.m. 14 Januari 194" 125 gr. 125 gr. 23 Januari: 03 Vet 200 gr. Vet Van 2S December t.m. 21 Februari 1942: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat. BIJZONDERE RANTSOENEN: Van 21 December t.m. 31 Januari 1942: 57 Boter 125 gr. Boter 57 Vet 125 gr. Boter met reductie Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 194 Algemeen en Bon F Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Jan. Bon L Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De bonnen 01A en 01B voor brood, vleesch en aardappelen alsmede de bonnen 01 voor boter en vet blijven geldig tot en met 10 Januari. VERDUISTEREN Van 17.44 tot 9.4» Maan 7 Jan. op 23.21, 8 Jan. onder 12.29 Verhoor van getuigen Bij de behandeling van de moordzaak aan de Fransche laan te Rotterdam, verklaarde de rechercheur van politie v. d. Lubbe bij het getuigenverhoor voor de Rotterdam- sche rechtbank, dat hij tegen SI. had gezegd toen hij op het burpau van politie kwam: „Ik verdenk er jou en D. van den koopman v. Aart te hebben vermoord. SI. ant woordde toen onmiddellijk, dat hij den moord geheel al leen had gepleegd en deelde veider mede hoe hij v. A. met een kolenschop had geslagen en het lijk in een kelder had ingemetseld. Deze getuige deelde verder mede, dat een hamer, waarmede ook geslagen zou zijn, volgens SI. door D. was meegenomen en In een urinoir op het station Hofplein was neergelegd. Later is deze hamer gevonden en in beslag genomen. Inspecteur B. Melles deelde mede, dat SI. later op zij] eerst afgelegde verklaring was teruggekomen en had verklaard, dat D. van Aart met een hamer had doodge slagen. Over dezen hamer ontstond nog een vrij uitvoe rige discussie, want SI. beweerde, dat hij den hamer op verzoek van D. had gekocht, maar deze sprak dit tegen. SI. hield verder vol, dat hij den hamer aan D. had over handigd. Ook legde SI. verklaringen af over de pogingen van de beide mannen om van den hamer af te komen. Een koopman v. d. Berg vertelde hoe D. hem een partij goederen te koop had aangeboden, die in Rotterdam zou den zijn opgeslagen. Getuige zou de partij koopen en z dan weer verkoopen aan v. Aart. Dinsdag werden verder nog enkele vrouwelijke getui gen verhoord, waaronder de vrouw van het slachtoffer. Een 24-jarige dienstbode zeide met een andere vrouw in den avond van 13 Nov. 1940 (de moord ls op 12 Nov. ge pleegd) met de beide verdachten in den Haag uit te zijn geweest. Zij had gezien, dat SI. veel geld bij zich had. D. had aan de andere vrouw van het gezelschap f 20 ge geven. De weduwe van den heer v. A. verklaarde verder nog, dat haar man met f 7500 op zak van huis was gegaan. Met Duitschland voor een vrij Nederland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Bij Feodosia gelande bolsjewistische strijdkrachten gebombardeerd HOOFDWARTIER VAN DEN FüHRER, 6 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede. 5 „De gevechten in de middenzone van het Oos telijk front duren voort. Onze troepen brengen den vijand door afweervuur en tegenaanvallen overal zware verliezen toe. Bij den oorlog in de lucht heeft zich een formatie Kroatische vliegers on derscheiden door moedige aanvallen in scheer- vlucht. De bij Feodosia aan land gezette Sovjet strijdkrachten en schepen voor Jewpatoria zijn met succes aangevallen door gevechts- en jacht- vliegers. Een motortorpedoboot werd tot zinken gebracht, drie transportschepen werden bescha digd. Bij de Farör en aan de Westkust van Engeland zijn twee vijandelijke koopvaardijschepen door bommen beschadigd. In Noord-Afrika levendige verkennings- en ar tillerieactie in het gebied van Solloem en bij Age- debia. Op Britsche steliingen en ravïtailleerings- wegen zijn doeltreffende aanvallen gedaan. Op Malta zijn Britsche vliegvelden gebombar deerd." De stad Kwantan (Oost-Malakka) in Japansche handen. Winterbevo or rading van aardappelen stopgezet Voldoende aardappelen bij de bevolkingscentra opgeslagen 's-rGRAVENHAGE, 7 Januari. Eenigen tijd ge leden is voor particulieren de mogelijkheid gescha pen om, voor de vorst intrad, een wintervoorraad aardappelen op te doen. Tevens werd daarbij mede gedeeld, dat zij, die niet tot opslag zouden overgaan. van verzekerd konden zijn, op hun bonnen het ge bruikelijke rantsoen aardappelen te kunnen betrekken. Om deze laatste belofte gestand te kunnen doen, zijn bij de bevolkingscentra groote reserve-voorra den aardappelen opgeslagen, die thans reeds voor iedere stad voor ten minste vier weken toereikend zijn, terwijl de aanvoeren voor de dagelijksche be hoefte normaal blijven doorgaan. Het aantal gezinnen, dat, gezien de afstempeling der bonnen, alsnog voorraadvorming wenscht, is zoo groot, dat, indien daaraan voldaan zou worden, de wintervoorraad vele, vele malen dien van normaal zou overtreffen. Dit moet om verschillende redenen ongewenscht geacht worden. Daardoor zou o.m. onze klei-aardappelvoorraad te veel worden aangetast. De klei-aardappelen vormen onze meest houdbare aard appelen en die moeten we voor de algemeene con sumptie in de laatste paar maanden van het seizoen bewaren. Gezien de noodzaak de klei-aardappelen voor de voorjaarsmaanden te reserveeren, mag worden aange nomen, dat de maximale voorraadvorming bij of in de bevolkingscentra nu wel ongeveer bereikt is. Om al deze redenen is besloten de winterbevoor- rading van particulieren thans stop te zetten. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat zelfs bij invallen van strenge vorst geen gevaar behoeft ie bestaan voor een stagnatie der voorziening. Consumenten, die op hun afgestemplde bonnen geen opslagaardappelen hebben ontvangen, kunnen deze bonnen op de normale wijze gaan gebruiken, zoodra de betreffende bonnen voor het betrekken van aard appelen worden aangewezen. Zij, die in strijd met de voorschriften hun afgestem pelde bonnen, zonder daarvoor aardappelen te hebben ontvangen, aan een handelaar ter hand hebben ge steld, zullen goed doen deze bonnen van den han delaar terug te vragen. Hierbij dient men echter re kening te houden met de mogelijkheid, dat de han delaar deze bonnen niet meer in zijn bezit heeft, doordat hij ze tegen toewijzingen bij het distributie kantoor heeft ingeleverd. In dat geval zal de hande laar te zijner tijd in de gelegenheid worden gesteld om op die toewijzingen de voor dagelijksch gebruik bestemde aardappelen te betrekken en deze op zijn beurt aan den consument af te leveren telkens, wan neer één der bonnen 05 t.m. 14 wordt geldig verklaard. JUBILEUM MEJ. A. M. G. VAN DER SLUIS. Heden was mejuffrouw A. M. -G. van der Sluis 25 jaar werkzaam als schoonmaakster in het Paleis van Justitie te Haarlem. Mr. G. Sluis, de president der Rechtbank, heeft haar vanmorgen op hartelijke wijze gecomplimenteerd en namens de rechtbank een mooie leeslamp aangeboden. Een deputatie van het perso neel begaf zich naar haar woning aan de Begijne straat, waar de opperwachtmeester J. Bood haar complimenteerde en een fraaie vaas met bloemen aan bood. Ook van particulieren en vroeger personeel ontving zij bloemen. BARNEVELDSCHE DIEVENBENDE ONSCHADELIJK GEMAAKT. Dank zij goed speurderswerk is de Barneveldsche politie erin geslaagd een dievenbende onschadelijk te maken, die het Westelijk deel van de Veluwe geruimen tijd onveilig heeft gemaakt en tientallen diefstallen en inbraken heeft gepleegd. De bende bestond uit drie broeders K„ waarvan er een in Putten woonde, en zekeren v. R. Er waren twee groote vrachtwagens noodig om de gestolen goederen te vervoeren. De mannen hebben zich ook aan fietsendiefstallen schuldig gemaakt. Tegen verschillende personen uit Ede en Lunteren, die rijwielen van het vier tal hebben gekocht, is wegens heling proces-verbaal op gemaakt. KORT NIEUWS De kring van bloemveilingen heeft, naar het A.N.P. uit Naaldwijk verneemt, besloten over te gaan tot het stichten van een fonds, waaruit betaling zal geschie den van de minimumprijzen, die gesteld zijn voor onver koopbare bloemen. Voor de Alkmaarsche rechtbank heeft terecht ge staan de 23-jarige leider van het distributiekantoor te Egmond aan Zee G. v. d H„ die in een baloorige bui om dat zijn salaris te laag was. in het distributiekantoor brand had gesticht en een groot aantal distributiebeschei den had verbrand. Tegen hem werd 8 maanden gevange nisstraf geéischt. De 20-jarige zoon van den brugwachter Biesma, wo nende aan de Willemsvaart te Zwolle is door de duister nis tc water geraakt en verdronken. De 60-jarige veehandelaar J. v. D. uit de Leek is door de duisternis onder de tram geraakt en gedood. Roosevelt over (len oorlog RIO DE JANEIRO, 7 Januari. (D. N. B.) Vol gens berichten uit Washington heeft Roosevelt in een rede voor het Congres o.a. gezegd: „Wij hebben reeds de bitterheid der nederlaag geproefd. Mogelijk zullen wij nieuwe tegenslagen hebben. Wij moeten ons voor bereiden op de werkelijkheid van een harden oorlog, een langen, bloedigen en duren oorlog." Eiigelscli-Anierikaanscli overleg inzake den zee-oorlog LISSABON, 7 Januari (A.N.P.) Volgens een be richt van de „New-York Times" hebben de Ameri- kaansche en Engelsche marinedeskundigen zich in Washington zeer uitvoerig bezig gehouden n\et de pro blemen van den oorlog op den Atlantischen Oceaan. Men zou besloten hebben tot een nieuwe regeling ten aanzien van de bevelvoering in het Noordelijke en het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan. Tevens zou besloten zijn tot een nieuwe verdeeling van de beschikbare oorlogs- en koopvaardijschepen. STOCKHOLM, 6 Januari. (A.N.P.) De Britsche Berichtendienst meldt uit Singapore dat Japansche „guerillastrijders" die door de Tengi-moerassen naar het Zuiden oprukken, een verdere verplaatsing van het Britsche front tusschen Ipoh en Kwala Loempoer, de hoofdstad van Selangor, hebben afgedwongen In Oost-Malakka hebben Japansche afdeelingen de stad Kwantan met het vliegveld bezet, waardoor Singapore, dat ruim 250 K.M. naar het Zuiden ligt, binnen het bereik van de Japansche jagers komt. Naar het heet, hebben de Japanners al de omge ving van Kwala-Salangor aan de monding van de rivier de Selangor op 55 K.M. ten Noordwesten van Kwala Loempoer bereikt. Volgens den Britschen Berichtendienst is de toe stand op Malakka zeer ernstig. „Wij verliezen zeer veel terrein", aldus de Berichtendienst. „Wij hebben op Malakka bittere ervaringen opgedaan en dat zal nog zoo blijven". Domei meldt dat de Japanners volgens de laatste berichten doende zijn met een waaiervormige omsin geling over 150 K.M. van de Britsche strijdkrachten, die onder persoonlijk bevel van Sir Henry Pownall gestationneerd zijn op zekere sterke Britsche bases in den staat Selangor. De legerafdeeling van het Japansche keizerlijk hoofdkwartier heeft in een communiqué omtrent de operaties op Malakka en de Philippijnen medegedeeld dat Japansche legervliegtuigen in den nacht van den tweeden Januari een aanval op Singapore hebben ondernomen. Zij bombardeerden het vliegveld Tengah, waarbij branden ontstonden en hangars in de lucht vlogen. Andere eenheden hebben bij een aanval op een convooi van vijandelijke transport- en oorlogs schepen in de Straat van Malakka op 2 dezer een groot vrachtschip tot zinken gebracht, terwijl een an dere formatie een transportcolonne tusschen Kampar en Degong in Beneden Perak in brand gebombar deerd heeft. In den middag van den 4en Januari hebben bom menwerpers een aanval ondernomen op het aan de Westkust van den Staat Selangor gelegen vliegveld Klang en tien Britsche bommenwerpers op den bega- nen grond vernield. In het gebied der Philippijnen hebben Japansche vliegtuigen, die samenwerken met de landstrijdkrach ten op het schiereiland Bataan, op 2 Januari her haaldelijk vijandelijke troepenconcentraties in het gebied van Rimai, Balanga en Subic gebombardeerd. Voorts werden transporlcolonnes in dit gebied en schepen in de omringende wateren gebombardeerd, waarbij 146 vrachtauto's vernield en tien schepen tot zinken gebracht werden. Officieel is in Washington volgens Reuter medege deeld, dat de versterkingswerken in de Baai van Ma nilla, waaronder het eiland Corregidor en Marivelas Maandag opnieuw door vijandelijke vliegtuigen he vig zijn gebombardeerd. Aan dit bombardement na men vijftig vliegtuigen deel. ALLE BELANGRIJKE BASES VAN BRITSCH-BORNEO IN JA PANSCHE HANDEN. TOKIO, 6 Januari. (D.N.B.) Met de gemelde ver overing van de havenstad Broenei en van het strate gisch belangrijke eiland Laboean aan den Noordooste lijken ingang van de Baai van Broenei door de Ja panners, bevinden zich practisch reeds alle belang rijke steunpunten van Britsch-Borneo in handen der Japanners. In militaire kringen alhier verklaart men dat thans binnenkort de vojledige bezetting van Britsch-Borneo verwacht kan worden. De Engelschen- hadden daar blijkbaar geen sterke strijdmacht en waren tegenover de Japansche troepen in het nadeel, ook door de omstandigheid dat het hun volledig on bekend was. waar de Japanners aan de 1000 K.M. lange kust der Zuid-Chineesche Zee aan land gingen. Men wijst er hier op dat Britsch-Borneo niet alleen militair van beteekenis is voor de verdere operaties, doch vooral ook economisch voor Japan van het grootste belang is. De nadruk wordt er op gelegd, dat het grootste deel der petroleumbronnen op Britsch- Borneo onbeschadigd in handen der Japanners is ge vallen en terstond geëxploiteerd kan worden. Broenei is een havenstad van 12.000 inwoners. De Een zoo juist veroverde diep ingegraven Sovjet- stelling aan het Oostfront wordt door Duitsche soldaten bezet. Langs den besneeuwden rand klimmen de mannen naar boven. (Atlantic-Holland-F. K. Maltry) baai van Broenei en vooral het eiland Laboean dien den als basis voor duikbooten. Voorts was er een ka belverbinding met Singapore en Hongkong. In het gebied van Broenei hebben de Japanners 300 gevan genen gemaakt, meerendeels Indiërs, die onder be vel stonden van een Britschen officier. Het verzet kon snel gebroken worden, daar de vijand zich ter stond na den gestelden eisch tot staking der vijan delijkheden heeft overgegeven. DE POSITIE VAN NED.-INDIc. SJANGHAI, 6 Januari. (A.N.P.) De huidige supe rioriteit van Japan ter zee en in de lucht versterkt de vrees in Londen dat de waardevolle eilanden van Nederlandseh-Indië niet meer met effect kunnen wor den verdedigd. De Japansche landingen in Britsch- Borneo hebben in Londen reeds diepen indruk ge maakt. De „Times" zegt in een hoofdartikel dat een der gelijke expeditie van Saigon naar Borneo over een afstand van 1000 zeemijlen midden tusschen de groote steunpunten van de beide voornaamste zeemogendhe den der wereld, tusschen Singapore en Manilla door, waanzin zou zijn geweest, indien de slagschepen „Prince of Wales" en „Repulse" en de Amerikaan- sche vloot van den Stillen Oceaan nog intact geweest zouden zijn. Nederlandsch-Indische duikboot verloren gegaan STOCKHOLM, 7 Januari. (D.N.B.) In een commu niqué dat in Batavia werd uitgegeven, wordt medege deeld. zoo meldt de Associated Press, dat een Neder- landsch-Indische duikboot verloren is gegaan. Deze duikboot was ter beschikking gesteld van den opper bevelhebber der Britsche vloot in de wateren van Oost-Azië. Slag op den Stillen Oceaan? Amerikaansch slagschip zou tot zinken gebracht zijn TOKIO, 7 Januari (D.N.B.) Volgens berichten van den zender te San Francisco, die te Saigon zijn op gevangen, zou er op 600 mijl ten Oosten van Mindanao een slag hebben plaats gevonden tusschen twee Ame- rikaansche slagschepen en verscheidene Japansche torpedobootjagers. Een der slagschepen zou tot zinken gebracht, het tweede beschadigd zijn. Ook vliegtuigen zouden aan den strijd hebben deelgenomen. Voorts verluidt dat hier sprake is van de slagschepen New-Mexico" en „Mississippi", die op weg naar Port Darwin door Japansche oorlogsschepen ontdekt on aangevallen werden. Dit bericht is te Tokio nog niet bevestigd. Dr. van Mook naar Canberra STOCKHOLM. 6 Januari. (A.N.P.) Naar Reuter meldt, heeft de Australische minister-president Curtin bekend gemaakt, dat de luitenant-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, dr. Van Mook, heden te Canberra ver wacht wordt voor het voeren van besprekingen. Militair bondgenootschap tusschen Ver. Staten en Australië op komst Australië niet meer onder het commando van generaal Wavell VIGO, 6 Januari. Het D.N.B. meldt: Naar bekend wordt zal te Washington binnenkort een militair bond genootschap tusschen de Vereenigde Staten en Australië worden gesloten. De Ver. Staten verplichten zich daarin de militaire bescherming van Australië over te nemen. De Australische regeering verklaart van haar kant accoord te gaan met de vestiging van Ame- rikaansche garnizoenen op de bij Australië behoorende eilanden. De vlootbasis van Port Darwin wordt onmid dellijk aan de marine der V. S. afgestaan. Naar het heet zijn de desbetreffende onderhandelin gen tusschen Canberra en Washington "reeds sedert geruimen tijd en buiten medeweten der Britsche regec- ring gevoerd. Churchill hoorde er eerst van bij zijn aankomst in de V.S. en werd aldus voor 'n voldongen feit geplaatst.Als eerste gevolg van deze overeenkomst heeft de Britsche regeering er in moeten toestemmen dat Australië niet onder het commando van Wavell valt. Von Ribbentrop's verblijf in Hongarije Ook bezoeken aan andere bij het antl- kominternpact aangesloten landen BERLIJN, 6 Januari. De A.N.P.-correspondent meldt: Naar wij vernemen, is de reis van Rijksminister Von Ribbentrop naar Hongarije voornamelijk te be schouwen als een tegenbezoek Voor de Hongaarsche af vaardiging ter anti-kominternconferentie. Bezoeken aan andere landen, die eveneens op die conferentie vertegenwoordigd waren, liggen in het voornemen doch vinden niet in aansluiting aan de huidige reis plaats. Aanval op Finsclie stellingen afgeslagen Bolsjewisten poogden van het bevroren Stalinkanaal gebruik te maken Het D.N.B. meldt: Aan het Karelische front heb ben de bolsjewisten den vijfden Januari, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, zonder succes aanvallen on dernomen op de Finsche stellingen via het bevroren Stalinkanaal. De Finsche troepen hebben alle vijan delijke aanvallen met goed gevolg afgeslagen. Op een andere plaats aan het Karelische front hebben Fin sche troepen bij een tegenaanval een aanvallende bolsjewistische afdeeling ter sterkte van een com pagnie ingesloten. De vijandelijke formatie, die door vergeefsche uitbraakpogingen trachtte den Finschen omsingelingsring te doorbreken, is de vernietiging nabij. Behalve talrijke dooden, gewonden en gevange nen verloren de bolsjewisten aan het Karelische front alleen den vijfden Januari 70 pantserwagen*.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1