BRANDHOUT Hoedenwet. Fa. Roetman Zoon KORT NIEUWS Jtaliaansch weermachtsbericht Luchtaanvallen op Britsche colonnes in Cyrenaica. ROME, 7 Januari (Stefani). Het 584ste communi qué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „De dag van gisteren bracht niets van beteekenis in het gebied van Agedabia. Hevig artillerievuur tegen onze stellingen in den sector Solloem-Halfaja. In Cyrenaïca en de Middellandsche Zee werd de be drijvigheid in de lucht zeer beperkt door het ongun stige weer. Onze formaties hebben niettemin binnen een eng gebied met succes aanvallen gedaan op colon nes gemechaniseeerde strijdmiddelen van den vijand. De Itahaansch-Duitsche luchtmacht heeft herhaalde aanvallen op militaire doelen op Malta gedaan. Een Engelsch vliegtuig, dat Syracuse trachtte te naderen, werd door het welgerichte afweervuur getroffen en moest op het schiereiland Magnisi (ten Zuiden van Augusta) dalen. Twee onderofficieren werden gevan gen genomen." Von Ribbentrop lieden te Boedapest Ontvangst bij den rijksbestuurder BOEDAPEST, 7 Januari. Het D.N.B, meldt: De Rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribben trop, die op het oogenblik als gast van den Rijksbe stuurder in de provincie vertoeft, komt met zijn gevolg Donderdagochtend in Boedapest aan. Na een plech tige ontvangst op het station, zal Von Ribbentrop Don derdagmiddag door den Rijksbestuurder in particuliere audiëntie worden ontvangen, waarop een déjeuner in intiemen kring volgt. Laat in den middag houden de voorzitters der beide Kamers van den Hongaarschen Rijksdag een ontvangst in het parlementsgebouw. Des avonds zal een diner worden aangeboden in de zalen van het gebouw van den minister-president, waarop een receptie volgt. Hier zullen de premier en de Rijks minister toasts uitspreken. KAILANI EN AANHANGERS VEROORDEELD. AD AN A 1 Januari (D N. B.). De Iraksehe radio beeft het vonnis van den krijgsraad te Bagdad tegen Kaslani en zijn aanhangers bekend gemaakt. Kallani, twee leden van zijn kabinet en verschelden hooge officieren, onder wie de plaatsvervangende clie? van den generalen staf, Amln Tsaki, zijn veroordeeld tot den dood door den strop. Tsaki kreeg evenwel met het oog op zijn gezondheids toestand. zijn geestesgesteldheid en'de omstandigheid dat hij onder dwang had gehandeld gratie en werd veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. Tal van kabinetsleden uit de betvlridsperiode van Kailan) kregen tusschen de een en vijftien jaar tuchthuis. Een reeks andere aanhangers van hem moeten later terecht staan. Alle gevonnlsten, die niet reeds gedetineerd zijn, worden uitgenoodlgd zich binnen een half Jaar bij het naaste politiebureau te melden, alvorens het vonnis, waar tegen beroep mogelijk is, in kracht van gewijsde treedt. Tot dat tijdstip blijft het beslag op hun vermogen ge handhaafd, Daarna wordt dit onder toezicht van een rijks commissie verkocht. Proces te Amiens begonnen Het A. N. P. meldt: Maandag is te Amiens het proces begonnen inzake den massamoord van Abbeville op den 20sten Mei 1940. Den lOden Mei van dat jaar waren, naar uit de mede- deelingen van het openbaar ministerie blijkt, 78 personen gearresteerd, die naar Frankrijk werden overgebracht en ln den nacht van 19 op 20 Mei uit Duinkerken In Abbe ville aankwamen. Den 20sten Mei werden vier personen weggehaald en doodgeschoten. Korten tijd daarna nog 17 andere personen, die eenzelfde lot ondergingen. Onder deze laatsten bevond zich een zestigjarige vrouw. Uit het onderzoek Is gebleken dat de slachtoffers teekenen van mishandeling droegen. Tevens kwam daarbij vast te staan dat er een drietal hoofdschuldigen zijn, waarvan er een inmiddels ln Frankrijk om het leven is gekomen. De beide anderen zaten op de beklaagdenbank. Het proces zal waarschijnlijk zes dagen duren. Vooral de Vlaamsche bevolking, die een van haar beste strijders. Joris van Severen. verloor door den moord van Abbeville, eischt de strengste straf voor de verantwoordelijke moor denaars. DE LUCHTDIENST OP ZUID-AMERIKA GESTAAKT. Geen postverbinding mogelijk. 's-GRAVENHAGE, 7 Januari. De luchtdienst Rome—Buenos Aires over den Zuidelijken Atlanti- schen Oceaan is gestaakt. Daardoor is langs geen en kelen weg meer postverzending naar de Zuld-Ameri- kaansche staten mogelijk. (A.N.P.) Roosevelt aclit buitengewone belastingmaatregelen noodzakelijk Ter dekking van de oorlogsuitgaven Het A.N.P. meldt: Inzake de boodschap van Roose velt aan het Congres over de begrooting. heeft Roose velt o a. opnieuw, naar Reuter meldt, den nadruk ge legd op zijn eischen van het vorige jaar, nl. dat de oor!ogcuitgaven zooveel mogelijk door belasting dienen te worden gedekt. Hij zeide dat in het financieele jaar 1943 aanvullende belastingen tot een bedrag van 7 mil liard dollar geheven moeten worden. Roosevelt eischte dat men de uitgifte van vrijdombiljetten voor de be lasting zou staken en de overtollige winsten in beslag zou nemen. De tijd, zoo zeide hij, is thans gekomen, dat men buitengewone belastingmaatregelen moet nemen om een inflationistische stijging der prijzen tegen te gaan. Het oorlogsprogram maakt verder een belangrijk uitgebreide leeningsactie naast de belas- tingverhooging noodzakelijk. De openbare leeningen, die in het loopende financieele jaar en het volgende jaar geplaatst zullen worden, zullen ongeveer 19 resp. 34 milliard dollar bedragen. Intusschen zullen "de staatsschulden van 43 milliard dollar in Juni 1940 drie jaar later tot 110 milliard dollar gestegen zijn. Deze stand van de staatsschuld zal een verhooging van de jaarlijksche rente van een milliard dollar in 1940 tot 2V2 milliard dollar aan het einde van 1943 nood zakelijk maken. Een dergelijke verhooging van de rentebetaling zal ons, zoo zeide Roosevelt, eenigen tijd na den oorlog verhinderen de belastingen zoo ver te ver minderen, als anders mogelijk geweest zou zijn. Tintelende oogen •s-GRAVENHAGE. 7 Januari. Fier opgeheven hoofden, vastberaden stappen, tintelende oogeiv Zij zijn het kenmerk van den man die weet wat hijI wü die zich gereed maakt zijn doel ,e bereiken, dwars door alle moeilijkheden heen. Zij zijn het bewijs, dat die oogen scherp zier.dat in die hoofden zich een stoutmoedig plan gevormd heeft, dat die schreden zich richten naar een doel, dat bereikt z a 1 worden, al dreigen er gevaren, al moet desnoods het hoogste offer gebrachtwonlen. Met tintelende oogen en fier opgeheven hoofden. Zoo stonden zij aangetreden, onze vrijwilligers Oosten, toen" zij enkele dagen geleden door Mussert Tr Dr.edu>- zend Hollandsche jongens, gereed zich ln den strijd te werpen tegen het bolsjewisme. Landgenoot, weet gij wat het zeggen wil1beseft gU ■wat het beteekent bij 25 en meer gradenvorst tegen sneeuwstormen in, te vechten tegen b^nden moorde naars die worden opgejaagd door bloeddorstige com- ^En toch. zij zullen blijmoedig ten strijde trekken, met tintolende oogen en fier opgeheven hoofden, orn aat zij er zich van bewust zijn dat de toekoï"®t ons volk en van ons vaderland in hun Janden ligt. Zij welen dat zij hiermede een duren phchtycrvullen en dat zij als nationaal-socialisten dezen Plicht moe- ten vervullen, opdat ons volk weer vrij zal zijn en ons vaderland die plaats ln het nieuwe Europa zal Innemen, die het toekomt. Maar., inderdaad landgenoot, u licbt gelijk. Ook uw oogen tintelen. Ook gij draagt het hoofd fier op geheven. dus is ook uw plaats in de gelederen van 01 Aarzeltdan niet langer, maar meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht S2 te '^Graven*a<g'FDKWAnTreR VRIJWILLIGERS- LEGIOEN NEDERLAND. BESTRIJDING T.B.C. ONDER HETRUNDVEE. De VereonlElnü tot bcstrljdins van (ie tbc onder •t rundvee en van andere veeziekten ln het melk- nninggebied Haarlem en omstreken houdt Zater- gmorgen 10 Januari haar jaarvergadering in rest. Tnkmann, Groote Markt. AMUSEMENTS'VEREENIGING OPGERICHT. Te Haarlem ls opgericht de vereeniglng „Confi- ica". waarvan de vier lettergrepen de eerste let 's vormen van de woorden concert, film, dans en baret. Zij organiseert haar eersten avond op Zon- >g 18 Januari in het Gemeentelijk Concertgebouw •et medewerking van bekende radio-artisten en nsorkesten. (In Korea mag een man nooit een hoed dragen, voor hij getrouwd is) Andre landen andre zeden, Dat blijkt hieruit eens te meer, Stel je voor dat wij dat deden Lacht een vrijgezellig heer. En wellicht is daarvoor reden, Maar het wordt daar zoo gedaan En om onze hebbelijkheden Lacht misschien de Koreaan. Elke vrouw kan zeker wezen, Als ze mannen daar ontmoet: Die is vrijgezel en deze Is getrouwd, die draagt een hoed. Hoef ik het nog uit te leggen. Dat dit niet is zonder zin, Of. zooals Buziau zou zeggen- Zeg nou zelf. daar zit wat in. 't Legt den vrijgezel aan banden, Want natuurlijk is 't effect. Deze houdt zich daar te lande Nolens volens nooit gedekt. Maar het zal de vrouw beletten, Dat ze daar den jongen man. Die niets op zijn hoofd mag zetten. Onder 'n hoedje vangen kan. Als de man per slot gaat trouwen Werkt die hoedenwet ook goed, Want dan mag men 't zoo beschouwen Dat de stakker wórdt behoed. Thalia Hof Terhove Hof Terhove", het tooneelspel. waarvan de R.K. Tooneelver. „Thalla" drie voorstellingen In den Stadsschouwburg heeft gegeven, is een bewerking an Jan Steur naar den roman „De andere" van Marie Koenen. Hot heeft de gebreken van de meeste tooneelbewerklngen; het is namelijk zeer fragmentarisch en veel, wat in het boek ook voor de verklaring der karakters belangrij'k is. speelt zich ar in de pauzes en krijgen wij op het tooneel dus niet te zien. Hof Terhove maakt op het tooneel een nog al verouderden Indruk, wat ook voor een deel te wijten ls aan den bewerker, die er niet tegen opziet door zijn personen lange alleenspraken te laten houden. Maar ook de verhouding tusschen den ,,heer" van Hof Terhove en het dienstmeisje dat later zijn vrouw wordt ls niet meer van dezen tijd en er werd dan ook wel eens door het publiek om gelachen, wat de bedoeling van den schrijver aarschijnlijk niet ls geweest. Toch heeft dit stuk de volle zaal ontegenzeggelijk geboeid en nu en dan zelfs ontroerd. Er komen dramatische tafereelon ln voor, die het op hot tooneel wel doen, al ls de handeling dan ook meer uiterlijk dan innerlijk. Thalla heeft met Hof Ter hove voor Haarlem, meen lk. een première een flink succes gehad, wat voor een groot deel ook aan de door Jos. van Turenhout goed gelelde op voering te danken was. Dc sfeer van dit Limburg- sche milieu was aardig getroffen, vooral in het derde bedrijf, dat in de herberg speelde. En ook het indivldueele spel viel te roemen. Martien Langeveld stond voor een moeilijke taak. omdat de rol van Giel sterke typeering en ook dra matisch spel verelscht. De heer Langeveld zou nog meer bereikt hebben, wanneer hij in sommige too- neelen wat minder sterk aangezet spel had gegeven Zoo zal het wel niet de bedoeling zijn geweest, dat Giel zoo zwaar beschonken dadelijk in III opkwam Ook zou er misschien minder gelachen zijn, wanneer Giel in II niet zoo barsch tegen Fina was opgetre den. Nu vielen wij wel wat uit de lucht, toen hij on middellijk daarop het meisje ten huwelijk vroeg. Maar over het algemeen heeft de heer Langeveld het er lang niet slecht afgebracht in deze zeker niet gemakkelijke rol. Riet van Doorn was als Fina een zeer sympathiek persoontje en bevestigde den goeden indruk, dien zij indertijd reeds op ons had gemaakt. Mevrouw LoerakkerDlngerdis speelde moeder Konlngs ge voelig en overtuigend. Jammer, dat zij te zacht en vooral niet genoeg voof in den mond spreekt, waar door zij dikwijls vrijwel onverstaanbaar was. To Kruys was wel niet de stuursche en slechte vrouw, die zij ln hot stuk moet zijn zij was meer een dame uit de stad dan van het dorp maar zij gaf heel duidelijk bewijzen wel te kunnen spélen. Wij hopen haar later eens te zien in een rol die haar beter ligt. De kleinere rollen werden zeer voldoende bezet Cor Wassenberg als Sander Maternus en Martien D ennensto bb en voor Handel en Industrie 26.- per 1000 K.G. Leidschevaart 478, Tel. 20940 (Adv, Ingez. Med.) Bijnsdorp als Willem gaven vooral in de scène ln dc herberg aardig, realistisch spel te zien en Piet van der Nouwland maakte van den herbergier weer een lovend type. Het publiek vatte ln het begin nog alles wat te veel van den komiBchon kant op, maar was na do pauze sterk onder den Indruk van stuk en spel, zoodat Thalia over de keuze van „Hof Terhove" te vreden kan zijn. J. B. SCHUIL. VIJF-EN-VIJFTIG JAAR GETROUWD. Zaterdag 12 Februari hoopt het echtpaar J. de Wit— L. H. Koster, Javastraat G2 te Haarlem-Noord, den dag te herdenken dat het 55 jaar geleden in den echt verbonden werd. De bruidegom is 78 en de bruid 77 jaar. „HET ORKEST" EEN NIEUWE NEDERLANDSCUE FILM. Door de Lumina Film Gofilex zal binnenkort worden uitgebracht een groote film over klank en kleur der mu ziek, getiteld „Het Orkest'. De film werd vervaardigd door de Multifllm te Haarlem onder leiding van M. A. Brandts Buis. Aan de camera stond Jo de Haas, terwijl als verdere medewerkenden ge noemd kunnen worden Corry Bijster, Theodora Ver- steegh, Chris Reumer, Johan Lammen en orkestleden der Haarlemsche Orkestvereenlging. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het programma voor de maand Januari van de Op wekkingssamenkomsten, die iederen Donderdag in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat no. 15 te Haarlem worden gehouden, luidt als volgt: Donderdag 8 Jan.: Maranatha-lezing door den heer H. C. Lucardie uit Zeist; 15 Jan. de heer J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam; 22 Jan.: Ds. C. J. Hoekendijk, Vrij Evan gelisch predikant te Bussum; 29 Jan.: de heer J. A. Bruin te Wassenaar, onderwerp: „De 70 weken" (Da niël 8). De bijeenkomsten worden 's middags om 3 uur gehouden, alleen den 29sten ook des avonds om half 8. DE BEGRIPSBEPALING „PENSION". 's GRAVENHAGE 7 Januari. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart heeft bepaald, dat In artikel 1 van de hötel-, café. restau rant- en pensionbeschikking no. 2 (eerste uitvoeringsbe schikking) de begripsbepaling voor „pension" wordt ge lezen Pension een Inrichting, bestemd tot het tegen betaling verstrekken van maaltijden en van logies voor langeren tijd. voldoende aan nader door den directeur te stellen eischen. Deze beschikking treedt in werking met Ingang van 8 Januari 1942. De directeur van het Rijksbureau voor het hötel-, café-, restaurant- en penslonbedrljf maakt, na verkregen mach tiging van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, bekend, dat in het indeelingsvoorschrift no. 1 artikel 6 als volgt wordt ge lezen: Onder de rubriek „pension" worden bij het rijksbureau ingeschreven inrichtingen, bestemd tot het tegen betaling verstrekken van maaltijden en van logies voor langeren tijd, welke de beschikking hebben over ten minste vijf tot verhuring bestemde, naar het oordeel van den directeur aan redelijke eischen voldoende, bedden. Voorzoover de directeur in bijzondere gevallen niet anders bepaalt, wordt eentweepersoonsbed voor dc toepassing van dit voor schrift als twee eenpersoonsbedden aangemerkt. (A.N.P.) KUNST EN KUNDE IN DE DIAGNOSTIEK. Dies-rede van prof. dr. B. Brouwer. AMSTERDAM 8 Januari. In de hedenmiddag gehou den plechtige zitting van den senaat der universiteit van Amsterdam ter gelegenheid van den dies natalls heeft de rector-magnlficus, prof. dr. B. Brouwer gesproken over kunst en kunde ln de diagnostiek. De leider der N.S.B. in Berlijn 's-GRAVENHAGE, 7 Jan. De persdienst van de N.S.B. meldt: Nader wordt vernomen dat de leider der N.S.B., vergezeld door general-kommissar Schmidt en den gemachtigde H. W. Muller Lehning, te Berlijn werd ontvangen door Reischminister dr. Göbbels, Reichsminister Rosenberg en Reichsarbeitsleiter Hierl. „EEN HISTORISCH JAAR". 's-GRAVENHAGE, 8 Jan. Hedenavond van 19.45 tot 20.00 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hil versum 2 in de serie „brandende kwesties". Behan deld zal worden het onderwerp „Een historisch jaar". (A.N.P.) AMSTERDAM, 7 Januari. De voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel heeft heden bepaald, dat de usance tot afrekenen tegen midden koers door de hoeklieden van de z.g. Indische fondsen voor heden buiten werking treedt. De voorzitter ver trouwt, dat deze maatregel wordt uitgevoerd in den geest, waarin hij is genomen. (A.N.P.) UIT DE STAATSCOURANT. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming is ir. E. van Dieren te Rotterdam, benoemd tol lid en voorzitter van het college van curatoren van de Technische Hoogeschool te Delft, en de curator F. W. van Vloten ontheven van de waarneming van de functie va president-curator. Particuliere cursussen moeten zich melden 's GRAVENHAGE 8 Janauri. De secretaris-generaal van her departement van opvoeding, wetenschap en cul- tuuhbeschermlng, maakt het volgende bekend: alle schrif telijke en mondelinge particuliere cursussen, die in den een of anderen vorm opleiden voor eenigerlet diploma, zijn verplicht zich aan te melden bij het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, afdeeling volkscultuur en volksontwikkeling, onder mededeeling van de volgende bijzonderheden: 1. naam instituut of cursus. 2. naam verantwooideltjken leider. 3. plaats, waar cursus of instituut gevestigd ls. 4. diploma's, waar voor wordt opgeleid. 5. naam, aantal en bevoegdheid of bevoegdheden der leeraren. 6. salaris en bevoegdheid of dere voorwaarden, waarop deze aan het Instituut of dei) cursus verbonden zijn. 7. aantal leerlingen. 8. cursusgeld en voorwaarden, waarop de leerlingen aan den cursus deelnemen ter verkrijging van het diploma. Hieronder die nen volledig te worden vermeld de verplichtingen, welke de leerlingen aangaan bij het Inschrijven op de cursussen. 9. wijze van opleiding, schriftelijk of mondeling, com binatie van beide. Van de door het instituut of den cur sus uitgegeven prospectus of prespecti dient een exem plaar te worden bijgevoegd. Het ligt in het voornemen over eenigen tijd een erken ning in te voeren, welke noodzakelijk zal zijn voor het verder voortzetten der instelling. Het is in het belang der betrokken Instellingen de Inlichtingen met spoed zoo vol ledig en nauwkeurig mogelijk in te zenden onder aan houding van de bovenomschreven Indeeling. De aanmel ding moet geschieden voor 1 Februari 1942. (A. N. P.). Een zuivelfabriek te Groningen, die zich naar het oordeel van de Ned. Zuivelcentrale op ondeugdelijke gronden had onttrokken aan de verplichting melk leveren aan het westelijk deel van het land en tevens n •an een bepaald product had vervaardigd dan was toe gestaan, is deswege resp. een boete van f 5000 en f 1500 op gelegd. Het driejarig kindje van den Jachtopziener G. te Ach terveld is in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Een vindingrijk notaris te Soest heeft een oplossing gevonden om de houtverkooplngen ten plattelande tot een goed einde te brengen, nu er maximumprijzen zijn vast gesteld en er veel meer vraag naar dan aanbod van hout ls. Hij maakt evenveel loten als er kavels zijn en laat de kooplustigen een nummer trekken. Wie nummer 1 trekt heeft de eerste keus en verder zoo vervolgens. Op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen in Den Haag is onder groote belangstelling teraarde besteld het stoffelijk overschot van dr. J. J. Hofman, eerelid en oud- voorzitter van de Ned. My. tot Bevordering van de Pharmacie. Een 44-jarige glazenwasscher. die op de derde étage van een perceel aan het Sarphatipark te Amsterdam zijn werk verrichtte, is doordat zijn ladder uitgleed naar be neden gestort. De man werd dood opgenomen. De 81-jarige J. Leferlnk uit Brammelo bij Haaksber gen is van een zolder gevallen en levensgevaarlijk ge wond. De veroordeelde ln de moordzaak-Rijsbergen heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de Bredasche rechtbank, waarbij hij tot 10 jaar gevangenis straf is veroordeeld. In het Westland Is men bozig nog ruim 100 H.A. in cul tuur te brengen, waarvan 100 H.A. speciaal voor akkerbouw en het overige voor tuinbouw zal worden gebruikt. Het college van rijksbemlddelaars heeft de collec tieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie vooi den tijd van een jaar ongewijzigd verlengd. Van het strijdtooneel in Afrika. Als een adelaar zijn nest, zoo verdedigt de Duitsche soldaat de hoogten van den Halfayapas. (Transatlantic-Recla-P. K. Borchert) Temidden van het besneeuwde landschap aan het Oostfront zijn de mannen van den Rijks arbeidsdienst dag in dag uit bezig met hun ver antwoordelijken arbeid. Vele handen maken licht werk. (Orbis-Holland-P. K. Arnold) c. J. v. Tilburg, Heemstede. it.-lioviui vd-icteur G. N. Lecndcrs, Heemstede. Menschenhaar heeft practisch nut. Het wordt thans verwerkt tot vulmateriaal en ruim 2000 k.g. bruto wordt iedere week in ons land verzameld. Te Amsterdam wordt alles gesorteerd. (Pax-Holland-De Haan-c) Vrouwen in Haarlem bezig met het herstellen xaij wcHeii goederen, welke voor de troepen aan Uct Oostfront zijn higezamclih (Foto Peperkamp) „RICHE FOTO ART' 169 Gr. Houtstraat, Tel. 13472 VERLOVlISGSPORTRETTEy (Adv. Ingez. Med.) Hoeveel boter is er verwerkt in een restaurant-maaltijd Tien gram geeft reeds „botersmaak"; twintig gram is „vet"! 's GRAVENHAGE 6 Januari (V. P. B.). Er wordt vee geklaagd en vee! gesproken over onze vetvoorziening welke sterk te lijden heeft onder de blokkade van Britschi zijde. Het is nu eenmaal een feit. dat ju'.st de boter lichaam dagelijks de grootste hoeveelheid, vooral 's win ters zoo belangrijke vitaminen A en D toevoert, zoodat eet rantsoen van 28.5 gram boter per dag zeer zuinig moe worden beheerd, wil men de volksgezondheid geen ernsti ge schade toebrengen. Een van onze redacteuren heef hierover een onderhoud gehad met een bekenden Neder landschen voedingsphysioloog. dr. H. v. d. Upwlch, gj de aandacht vestigde op de volgende feiten: De meeste restaurants vragen voor een maaltijd als regel 20 gram boter. Dit is op een rantsoen van 28,5 gram pet| dag veel te veel; le meer waar de boter door verhitting in de eerste plaats verliest aan voedingswaarde en in de| tweede plaats aan vitaminen-werking. Wij moeten ons rantsoen zóó verdeelen, dat wij de meeste boter rauw ou ons brood en slechts voor een klein gedeelte ln ons warr- eten nuttigen. Afgezien van deze algemeene beoordeeling, doet ziet echter nog het misbruik voor, dat zeer veel restaurants' wel ls waar 20 gram boterbonnen eischen voor bepaaldi schotels, doch deze hoeveelheid op geen stukken na ver werken in die gerechten. Dat er 20 gram boter wordt ver wérkt In een warm gerecht voor één persoon komt wel. licht zelfs nooit voor. aldus onze zegsman, menigeen kan echter getuigen, dat hij voor zijn 20 gram boterbonnen geen gram boter heeft gekregen! Men moet dit ntet onderschatten, er zijn immers tien. duizenden, zooal geen honderdduizenden menschen. die; eiken dag ln de restaurants moeten eten. Het is dus in het belang van de volksgezondheid, dat de wijze waarop de restaurateurs met de boter omspringen, gecontroleen wordt. Daarom moeten de regelmatige gebruikers van maal tijden in restaurants weten, dat 10 gram boter reeds l_ een dusdanige hoeveelheid ls, dat elk gerecht er naar kan smaken, terwijl een gerecht, waarin 20 gram boter is verwerkt heerlijk naar boter smaakt en echt „vel" ls! Indien een restaurateur een klant aanmerkelijk mindef boter geeft dan waarop hij volgens de hoeveelheid inge leverde bonnen recht heeft, dan begaat hij evenzeer een strafbaar feit, als een winkelier, die op 500 gram boter bonnen slechts een half pond boter zou verstrekken, zoo verklaarde dr. v. d. Upwlch. Het verdient dan ook we degelijk overweging, of er in dezen niet van hoogerhand geeontröleerd en waar noodig, ingegrepen kan worden. Inmiddels moet het publiek gebruik maken van de we- tensehap, dat een gerecht, waarvoor men 10 gram boter bonnen heeft moeten geven, ook naar boter behoort tol smaken, terwijl men voor 20 gram een maaltijd mag eischen met lekkere, vette jus en volop botersmaak en| -geur! Nederlandsclie arbeidsdienst Er is nog plaats voor vrijwilligers; 's-GRAVENHAGE, 7 Januari. Een beperkt aantal ongehuwde mannelijke Nederlanders van 17 t/m 2" jaar kan nog worden geplaatst in de kampen van dei Nederlandschen Arbeidsdienst. De gelegenheid tol aanmelding voor vrijwillige dienstneming blijft voor- loopig tot 14 Februari a.s. opengesteld. Degenen, die zich aanmelden, zullen, voor zoover er plaatsen be-i- schikbaar zijn. per 2 Februari a.s. worden opgeroepen.!^ De overigen zullen per 1 Juni 1942 worden opgeroe-j I pen. De aanwijzing voor opkomst per 2 Februari, resp. 1 Juni 1942, geschiedt naar de volgorde van binnen-l komst der aanmeldingen. Zij, die zich dus het eerstj aanmelden, kunnen per 2 Februari worden geplaatst.U Aanmeldingen, die moeten geschieden bij gemeente huizen, arbeidsbureaux, meldingbureaux van den N.A.D., of bij den staf-N.A.D. (afd. VII), Gevers Dey- nootweg 59 te Scheveningen, moeten uiterlijk 15 Fe bruari 1942 bij den staf-N.A.D. zijn. (A.N.P.) Voetbal. R. F. C. WINT EEN PROTEST R. F. C. heeft een Ingediend protest gewonnen waardoor de uttslag van de op Zondag 19 October J.l. gespeelde ontmoeting H. D. V. S.—R. F. C. van 3—2 ln 2—2 ls ver- Handbal RAPIDITAS—A.D.A. Het programma voor Zondag a.s. luidt: District-klasse. Dames: RapidItasADA 2.15 uur. Vriend* schap—Concordia 11 uur. Heeren: Achilles—Concordia 10.45 uur. Eerste klasse: Dames: BGV—DOS 2.15 uur. Heeren: Ra- piditas—Zeeburg. In de distrlcts-klasse gaan de Rapiditas-dames tegen A.D.A. een zwaren wedstrijd tegemoet. Evenals andere jaren behooren ook dit jaar de Amsterdamsehe athleten weer tot de gegadigden voor het kampioenschap. De Concordia-dames spelen in Amsterdam tegen Vriend schap en hoewel de rood-witten met invalsters voor de dames TewesDuijff en Out in het veld zullen komen achten we hen toch tot een overwinning in staat. De Concordia-heeren gaan Zondag naar Utrecht om daar revanche te nemen voor de op eigen terrein geleden nederlaag tegen Achilles. Of zij hierin zullen slagen hangt voor een groot deel af van de terreingesteldheid, die ln Utrecht nog al wat te wenschen overlaat In de eerste klasse ontvangen de Bloemendaalsche dame» het hoofdstedelijke D.O.S., waartegen een aantrekkelijke en spannende strijd verwacht kan worden. De Rapldltas-heeren spelen eveneens thuis en wel tegen Zeeburg, dat momenteel over een pittig elftal schijnt te beschikken. Vooral de Zeeburgvoorhoede, die onlangs door de overschrijving van den ex-Concordiaan en internatio naal E. Wltzlers een belangrijke versterking heeft onder gaan, zal het de zwart-witte verdediging niet gemakkelijk maken. Graaf de Baillet-Latour overleden BRUSSEL 7 Januari (A. N. P.). Dinsdag j.l. is te Brussel op 67-jarigen leeftijd overleden graaf de Baillet Latour, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité. Graaf de Baillet Latour heeft zich door zijn on- vedroten arbeid voor de Olympische spelen in het alge meen en bovendien voor de lichamelijke ontwikkeling over de geheele wereld onvergankelijke verdienste verworven. Van 1925 af heeft hij de functie van voorzitter van het I. O. C. bekleed. Graaf de Baillet Latour, ls in 1874 In België geboren. In zijn Jonge jaren stond hij bekend als een goed ruiter en hij was dan ook voorzitter van de Belgische Jockeyclub. Reeds in 1903 maakte hij deel uit van het I. O. C„ waar aan hij jaren lang onvermoeibaar zijn beste krachten heeft gewijd. Toen in 1920 het plan bestond ln Antwerpen de Olympische Spelen te organlseeren was graaf de Baillet Latour een van de voorvechters dit plan te verwezenlijken en hij leidde toen het organisatiecomité. Voor de verbrei ding van de Olympische idee heeft hij steeds op de bres gestaan en zich hierbij groote verdiensten verworven. Om zijn streven nog meer kracht bij te zetten zijn van zijn hand verschillende propagandaboekjes betreffende de Olympische Spelen verschenen. In 1930 leidde hij o.a. het Olympische congres in Berlijn. De begrafenis van graaf de Baillet Latour, welke tegen bet einde van deze week te Brussel plaats vindt, zal van Duitsche zijde o.m. worden bijgewoond door dr. Diem en dr. Ritter von Halt, alsmede door den secretaris van het Internationaal Olympisch Comité, Werner Klingeberg. F VRIJDAG 9 JANUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuzielc. 7.45 Ochtendgymnastiek, 7.55 Gra mofoonmuziek. 8.00 B.N.O. Nieuwsberichten. 8.15 Graino- foonmuzlek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramofoonmu- ziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.00 Orkest Malando, solist en gramo foonmuziek. 128.00 Orgel en vlooi. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Productie slag 13.15 Klaas van Beeck en zün orkest en soliste. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Haarlemsche Orkestvereenlging. solist en gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Zang met planobegeleiding. 16.45 Orkest Malando en solist. 17.15 N.O. Nieuws- economische en beursberichten. 17.30 Voor jeugd 17.45 Orgelconcert. 18.10 Sportwetenswaardig- heden. 18.30 Uitzending voor Nederlandsclie arbeiders in Dultschland. Actueel halfuur. 19.30 Amusementsorkest en solist. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Gramo foonmuziek. 20.45 Causexie: Wintertijd in Vlaanderen. 21.00 Het Roemeensch orkest Gregor Serban en gramo foonmuziek. 21.45 B.N.O. Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O. Engelsehe uitzending: Economie News from Holland of gramofoonmuziek. 22.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Rotterdam, lezing. 11.00 Zang met pianobegeleiding, en gramofoonmu ziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.45 B.N.O. Nieuws- en economische berichten. 13.05 Geva rieerd programma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Het kleine Omroeporkest. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmu ziek. 17.15 B.N.O. Nieuws-, economische en beursberich ten. 17.30 Romancers, soliste en orgelspel. 18.30 Verborgen rijkdommen in het waardelooze. 18 45 Gramofoonmuziek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Gramofoonmuziek. 19.45 Repor tage. 20.00 Gramofoonmuziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Zang met pianobegeleiding. 20.45 Gra mofoonmuziek. 21.00 Boekbespreking. 21.15 Gramofoon muziek. 21.45 B.N.O. Nieuwsberichten. 22,00 Gramofooai muziek. 22.10—22,15 Avondwij ding.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 14