Haarlem's Dagblad Algemeen Japansch offensief op Malakka ingezet. Op de Krim gelande bolsjewistische strijdkrachten vernietigd. De Times over de Engelsch- bolsjewistische betrekkingen ,59e JAARGANG No. 17961 xx Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM DONDERDAG 8 JANUARI 1942 Abonnementen per week 0.26. per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17y2 Groentjes r!e rubriek. Japanners dringen Britsche stellingen in Beneden-Perak binnen. TOKIO, 7 Jan. (D.N.B.) Na een krachigen op- narsch door de bergengten aan de grens tusschen de jultanaten Selangor en Perak hebben de Japansehe t itrijdkrachten van ochtend het algemeene offensief 1 [eoper.d, naar blijkt uit hedenavond alhier ontvangen berichten van het front. De tegenstanders maken ge bruik van de rimboe en van hooge bergstellingen om den Japanschen opmarsch tegen te houden. Het te Singapore gepubliceerde oorlogscommuniqué an Dinsdag erkent dat Japansehe pantserstrijdkrach- en de Britsche stellingen in Beneden-Perak zijn linnengedrongen. In het Oostelijk deel van het schier- lland trekken de Britten „volgens de plannen" terug. Naar de bijzondere correspondenten van de Brit- che agentschappen uit Singapore melden is aldaar de vacuatie op groote schaal begonnen. Generaal Wa- ell heeft de belangrijkste militaire bureaux en archie- en laten gereed maken voor overbrenging naar Java. let plan tot evacuatie van Mexicaansche en Britsche inderdanen naar Sumatra is wegens het gevaar van en Japansehe landing op dat eiland opgegeven. Het Japansehe keizerlijke hoofdkwartier heeft me egedeeld dat marinevliegtuigen op 4 en 5 Januari bij levige aanvallen op het versterkste eiland Corregidor Philippijnen) op de basis Mariveles zware schade heb- len toegebracht aan de vijandelijke verdedigingswerken n bovendien een oorlogsschip, waarschijnlijk een moe derschip voor watervliegtuigen, hebben beschadigd. Bij uchtgevechten werden voorts vijf vijandelijke toestel en neergehaald. Voorts wordt in het communiqué neegedeeld dat op 4 Januari nabij Davao een Japan sehe kruiser door vijandelijke vliegtuigen licht be- chsdigd is, terwijl op de Zuidzee een Japansehe duik boot tot zinken is gebracht. De „Tokio Asahi Sjimboen" maakt bekend dat Cavite, het steunpunt van het Amerikaansche Oost- Aziatische eskader in de Baai van Manilla op 2 Ja- luari zonder strijd door de Japanners bezet is. Naar United Press uit Washington verneemt, heeft bet Amerikaansche ministerie van oorlog medege deeld dat de Japanners een „onstuimig offensief" tegen de troepen van generaal Mac Arthur hebben ingezet. Voorts deelde het ministerie mede dat de vesting Corregidor thans onophoudelijk wordt gebombar deerd. JAPANSCH—PHILIPPIJNSCHE OVEREENKOMST. MANILLA, 7 Januari. (D.N.B:) De vroegere secretaris van president Quezon, thans de nieuwe bur gemeester van Manilla, Vargas, heeft verklaard dat hij alles zal doen wat in zijn vermogen ligt om op zijn ost bij te dragen tot oprichting van Groot Oost-Azië. .'argas, die met 400.000 medeburgers in Manilla was achtergebleven, toen Quezon en de welgestelde Phi- üppino's drie dagen voor den intocht der Japanners uit de stad vluchtten, is met algemeene instemming ran de in Manilla achtergebleven Philippino's tot bur gemeester benoemd. Het hoofdkwartier van de Japansehe militaire strijd krachten te Manilla heeft medegedeeld, dat Dinsdag met burgemeester Vargas een overeenkomst tot stand Is gekomen inzake gemeenschappelijke inspanning ran krachten voor het militaire bestuur in het ge- lied van Manilla. De overeenkomst omvat een zeven- lal punten die in volgende besprekingen nader zullen worden uitgewerkt. Deze zijn: 1. Handhaving van de politie en herstel van de openbare nutsbedrijven, irandweer en hospitalen. 2. Controle van het goede ren verkeer van en naar het gebied van Manilla op loodanige wijze dat daardoor in voldoende mate wordt voorzien in de behoef ten, van de inwoners van Manilla in van de Japansehe strijdkrachten. 3. Controle op lersonen van vijandelijke nationaliteit en andere die rijaridige bedoelingen mochten hebben jegens de belan- en van het Japansehe keizerrijk. 4. Groote bevoegd- leid voor het Japansehe leger inzake het gebruik van ille beschikbare materialen, inrichtingen en arbeids- irachten die noodzakelijk worden geacht voor het toe- tomstige bestuur. 5. Uitlevering van vuurwapens en nunitie in het bezit van burgers of ambtenaren aan het Japansehe leger, behalve in speciale gevallen. 6. In- poering van maatschappelijke hulpverleening. 7. Aan vaarding van Japansehe controleurs, adviseurs en des- amdigen bij het bestuur der stad. Het Japansehe leger heeft in ruil voor de aanvaarding van bovengenoemde eischen de vólgende concessies jedaan aan het bestuur en inwoners van Manilla. 1. landhaving van alle functionarissen in het gemeen telijk bestuur. 2. Garantie voor de veiligheid van de burgers en hun bezittingen. 3. Vrijheid van godsdienst. 1. Erkenning van de bestaande wetten en wettelijke ebruiken behalve in speciale gevallen, waarin deze a strijd zouden zijn met den nieuwen door den oor log geschapen toestand. JAPANSCHE EN BRITSCHE VERLIEZEN BIJ DEN STRIJD OM HONGKONG. TOKIO, 7 Januari. (D.N.B.) Het keizerlijk hoofd kwartier heeft, naar Domei meldt, medegedeeld, dat de Japansehe troepen tijdens de operaties bij Hongkong 13.864 gevangenen hebben gemaakt en den vijand zware verliezen hebben toegebracht, zoo zijn o.a. 2105 man gesneuveld. De Japansehe verliezen worden opgegeven met 752 gesneuvelden en 1800 gewonden, terwijl 81 vliegtuigen, vijf oorlogsschepen en 16 koopvaardijsche pen beschadigd werden. Tijdens de krijgsoperaties werden 559 vijandelijke vliegtuigen of neergeschoten of op den grond vernield, en wel 416 jagers en 143 bom- nenwerpers. 54 oorlogsschepen werden tot zinken ge bracht of vernield, waaronder twee torpedojagers, een duikboot, negen kanonneerbooten en 38 transportsche pen, terwijl twee torpedobooten in beslag werden ge nomen. Daarenboven werden buitegemaakt: 81 pantser- Japanners ontruimen Tsjangsja SJANGHAI. 7 Jan. Naar Domei meldt, heeft het hoofdkwartier der Japansehe strijdkrachten in Mid- den-China bekendgemaakt dat de Japanners Tsjangsja weer hebben ontruimd en op hun uitgangspunt zijn leruggekeerd. Tijdens de bezetting hebben de Japan sehe troepen alle installaties van militair belang ver nield. Gouverneur-generaal van Ned.-Indië in Australië Generaal Wavell's hoofdkwartier in Batavia gevestigd SJANGHAI. 7 Jan. Het D.N.B. meldt: na den luitenant gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, Van Mook, is thans ook de gouverneur-ge neraal jhr. mr. A. W. L. Tjarda vaan Starken- borgh Stachouwer. in Australië aangekomen. Het doel van deze reis zou, volgens een hier uit Ran goon ontvangen bericht zijn om na het tot stand brengen van één enkel opperbevel in het Zuid westen van de Stille Zuidzee te onderhandelen over het geheele pfobleem van den Stillen Oceaan. Voorts wordt in een D.N.B.-bericht uit Bangkok gemeld dat Wavell's hoofdkwartier definitief in Batavia is gevestigd. De verdediging van Australië Eilanden en kuststrook onder bevel van generaal Wavell Het D.N.B. meldt: GENèVE, 7 Jan. Naar in Canberra bekend is ge naakt, zullen de eilanden, die behooren tot de Austra lische verdedigingssfeer, evenals de Noordkust van iet Australische vasteland, onder het bevel van ge neraal Wavell worden geplaatst, terwijl de Australi- iche regeering de controle zal blijven uitoefenen op ie landsverdediging. VERDUISTEREN Van 17.45 tot 9.48 Maan 9 Jan. op 0 J4, 9 Jan. ondet 12.54 wagens en gepantserde verkenningswagens. 206 stuk ken geschut, 2000 vrachtauto's en meer dan 5000 schietwapens, waaronder mitrailleurs. De Engelschen hadden geen tijd om voorraden oorlogsmateriaal te vernietigden, die zoodoende eveneens in Japansehe han den zijn gevallen. Jongen van 11 jaar besteelt een actrice Van het gestolen geld ƒ25.gebruikt Een dezer dagen vermiste een actrice na haar optreden in een der theaters te Haarlem een porte feuille met f 375.uit haar kleedkamer. Bij het onderzoek der recherche is een jongen van 11 jaar aangehouden, die bekent genoemd bedrag uit die kleedkamer te hebben ontvreemd in de pauze van een kindervoorstelling. die in dat theater gegeven werd. Van het geld had hij f 25 gebruikt. De overige f 350.werden nog in zijn woning terug gevonden en weer aan de eigenaresse ter hand gesteld. INBRAAK IN EEN KIOSK. Wegens inbraak in een kloslc te Haarlem zijn drie jongens aangehouden, die bekennen 21 pakjes shagtabak en 6 gebakjes uit die kiosk te hebben ontvreemd. De tabak hadden zij verkocht en de ge bakjes opgegeten. Het H.O.V.-koor Herdenking van het eerste lustrum Op de laatst gehouden repetitie van het H.O.V.- Koor te Haarlem herdacht de voorzitter, de heer W. F. Bremer het vijfjarig bestaan van het Koor, dat den 28sten December 1936 werd opgericht met het doel de belangen der Haarlemsche Orkestvereeniging te dienen. Daartoe liet het Koor zich al spoedig onder leiding van Frits Schuurman op concerten hooren en werden belangrijke werken uitgevoerd. Wegens vertrek van Frits Schuurman naar Den Haag volgde Marinus Adam hem als dirigent op en onder zijn bekwame leiding werden vele, zeer ge slaagde concerten gegeven. Als voornaamste werken noemde spreker: Samson en Dalila van C. Saint-Saëns. Requiem van G. Verdi en de traditioneele medewer king aan de Beethoven-cyclus. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum hoopt het Koor op 1 Februari a.s. een feest-concert te geven; uitgevoerd zal worden „La Damnation de Faust" van Hector Berlioz met begeleiding der H.O.V. Op 8 Fe bruari wordt het feest besloten met een avond voor de werkende leden. Spreker memoreerde nog den goeden geest in de vereeniging, alsmede de voortreffelijke leiding van den dirigent. Zeven jongens stalen 20 konijnen Eenige inwoners van Haarlem vermisten voor de Kerstdagen 1941 hun konijnen. Thans zijn zeven jon gens van 12 tot 17 jaar door de recherche aangehouden, die bekennen vim verschillende bewoners in totaal 20 konijnen uit de hokken te hebben gestolen. Deze Kerst boutjes verkohten de jongens weer aan twee Haar lemsche helers. Tegen allen wordt proces-verbaal op gemaakt. WIE MIST EEN RIJWIEL? Door de politie te Haarlem zijn vier heerenrijwielen in beslag genomen, welke volgens verklaring van den dader in het tijdvak van 10 October tot 29 November 1941 te Haarlem zijn ontvreemd. De eigenaars van die rijwielen zijn onbekend: aan hen wordt verzocht, zich te melden aan het bureau van politie, Smedestraat 9. afdeeling Recherche, en wel op Zaterdag 10 Januari a.s. tusschen des nam. 3 en 5 uur. Ook voor andere gedu peerden, wier rijwiel ontvreemd werd, bestaat op 10 dezer tusschen 3 en 5 uur de gelegenheid, aan het bu reau van politie na te gaan of hun fijwiel wellicht daar is gedeponeerd. Geen retour- of wisselbonnen voor gebak toegestaan 's GRAVENHAGE 8 Januari. Het is gebleken, dat ver scheidene gebakleveranciers om een geringe hoeveelheid gebak te kunnen afleveren, na de afgifte van gebakbonnen, aan hun klanten zoogenaamde „retourbonnen" verstrek ken, ten einde deze klanten in de gelegenheid te stellen hiermede later wederom een geringe hoeveelheid gebak te kunnen koopen. Van bevoegde zijde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat deze handelwijze verboden is. aan gezien gebak uitsluitend tegen gelijktijdige aflevering van den daartoe aangewezen bon verkocht mag worden. Het verstrekken van z.g. „retourbonnen", „wisselbonnen" en dergelijke kan dan ook in geen enkelen vorm worden toe gestaan Bemiddelingsbureaux inzake distributiekwesties Ieder blijft verantwoordelijk voor eigen distributiebescheiden 's GRAVENHAGE 8 Januari. Van bevoegde zijde deelt men het volgende mede. In verschillende gemeenten zijn van particuliere zijde bureaux georganiseerd, welke zich o.a. bezig houden met het tegen vergoeding afhalen van distributiebescheiden voor personen, die daartoe hun distributiestamkaarten aan deze bureaux afgeven. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het publiek hier geheel op eigen risico handelt. Bij even- tueele vermissingen zullen de plaatselijke distributie- diensten buiten beschouwing laten of deze vermissingen al of niet bij de hier bedoelde bureaux zijn ontstaan. In verband hiermede wordt gewezen op de bepaling, dat op een ieder de plicht rust de noodige zorg bij het beheer en het bewaren van de te zijnen behoeve uitgereikte distri butiebescheiden aan te wenden. De personen, die hun distributiestamkaarten bij de bemiddelingsbureaux afge ven', blijven ten volle aansprakelijk voor een goede zorg voor deze kaarten en de hierop uitgereikte bescheiden. Elke slordigheid met distributiebescheiden, waaruit on regelmatigheden kunnen voortkomen, is strafbaar. Tenslotte wordt er nadrukkelyk op gewezen, dat de hier bedoelde bureaux geenszins officieel zijn en geheel buiten verantwoordelijkheid van de plaatselijke distributie diensten handelen. De aanvragen, welke bij of door deze bureaux worden ingediend, zullen geen enkele voorrang in behandeling bij de distributiediensten ondervinden. (A. N. P.) VERMELDING „INVOERGOED" BIJ PRIJS- VERHOOGING. DEN HAAG, 8 Jan. In art. 4 van de prijzenbe- schikking invoergoederen no. 1 is de verplichting voor den importeur en de wederverkoopers van den importeur neergelegd op iedere offerte en verkoop factuur met betrekking tot goederen, waarvan de ver koopprijzen op grond van de bepalingen van deze be schikking zijn verhoogd, de aanduiding „invoergoed", benevens den datum, waarop de prijsverhooging is in gegaan, te vermelden. Deze vermelding mag slechts dan achterwege worden gelaten voorzoover prijsbla- den aan den afnemer zijn toegezonden, waarop bo vengenoemde aanduiding heeft plaats gehad. Slechts de kleinhandelaar is uitgezonderd van het opvolgen van deze verplichting tot vermelding. Het niet-vermelden van de aanduiding „invoer goed" en den datum van prijsverhooging vormt een overtreding van de prijzenbeschikking invoergoede ren no. 1 en zal als zoodanig worden bestraft. De tuchtrechtelijke hoofdstraf is geldboete tot een on beperkt bedrag. Als bijkomende straffen kunnen wor den opgelegd: sluiting van de zaak en stillegging der bedrijfsmiddelen, verbod om gedurende bepaalden tijd een beroep uit te oefenen enz. De 79-jarige H. P. S. is op het Rijswijkscheplein in Den Haag aangereden door een motorwagen van lijn 12. iDe man werd zeer ernstig gewond. Welke bonnen zijn thans geldig? 4 Januari t.m. 10 Januari 1942: 02A Brood 4 rants. 02B Brood rants. 02A Vleeseh 1 rants. 02 B VI.waren '/t rants. 02A Aardappelen 1$4 K.G. 02B Aardappelen y2 K.G. Brood of gebak Vleeseh of vleeschwaren Aardappelen Aardappelen Van 28 December t.m 24 Januari 1942: 1S4 Algemeen 1 K.G. 01C of 01D reserve 50 gr. 189 Algemeen 500 gr. 185-188 1 rants. 02D-03D reserve 250 gr. 190 Algemeen 250 gr. 191 192 179-183 01A-04A Melk I 01B-04B Melk I 250 gr. 100 gr. 100 gr. sy2 l. 144 L. Suiker Cacao Jam Bloem brood of gebak Rijst Havermout of Peulvruchten Gort Vermicelli of maïzena Kaas Melk Melk Van 8 Januari t.m. 24 Januari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van 0 Januari t.m. 14 Januari 1942' 02 Boter 125 gr. Boter 02 Vel 125 gr. Boter met reductie Van 15 t.m. 23 Januari: 03 Vet 200 gr. Vet Van 28 December t.m. 21 Februari 1942: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat. BIJZONDERE RANTSOENEN: Van 21 December t.m. 31 Januari 1942: 57 Boter 125 gr. Boter Boter met reductie 57 Vet 125 gr. Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 194 Algemeen en Bon F Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 75 gram toiletzeep SO pCt. t.m. 31 Jan. Bon L Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HE en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van 1 Jan. t.m. 30 April. De bonnen 01A en 01B voor brood, vleeseh en aardappelen alsmede de bonnen 01 voor boter en vet blijven geldig tot en met 10 Januari. Ook de sterken kunnen in moeilijkheden geraken Dan steunt de N.V.D. met raad en daad. De distributie van pap Ook havermoutpap, vla enz. op den gortbon 's-GRAVENHAGE, 7 Januari. De secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de ter verkrijging van gort e.d. aangewezen bon dus thans bon „191" van de bon kaart algemeen in den vervolge tevens recht zal geven op het koopen van een hoeveelheid havermout pap, tarwebloempap of rijstpap dan wel een hoeveel heid in flesschen verpakte vla, waarin resp. 250 gram havermout, tarwebloem,, rijst maizena, custard of aardappelmeel is verwerkt De voorraden van de voor deze pap en vla benoodigde grondstoffen bij de pap bereiders zijn gering, zoodat bovengenoemde produc ten waarschijnlijk slechts gedurende korten tijd en niet bij alle papbereiders verkrijgbaar zullen zijn. De be schikbaarstelling geschiedt, ten einde de voorraden der bedoelde grondstoffen bij de papbereiders te rui men. De hoeveelheid pap of vla, waarop de bon recht geeft, behoeft niet terstond in eens te worden ge kocht. Na afgifte van den bon kan de hoeveelheid op verlangen in gedeelten worden afgeleverd. bijvoor beeld een liter per week in de vierweeksche periode gedurende welke de voor gort aangewezen bon geldig is. Voor de hierboven genoemde pap- en vlasoorten geldt dus dezelfde distributieregeling, welke is getrof fen voor gortpap. De distributie van boter 's-GRAVENHAGE, 8 Januari. De secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de met „vet, half rantsoen, 28 Dec. tot 3 Jan." gemerkte bonnen, welke zijn uitgereikt aan personen, die zwaren en zeer zwaren arbeid verrichten, wordt verlengd tot en met Zaterdag 10 Januari a.s. Tot en met dien datum geven elke twee van deze bonnen te zamen recht op het koopen van 250 gram boter, waarbij de gebruikelijke reductie van 22V2 cent zal worden verleend. H.O.V. Leden-concert. Op het Leden-concert dat Vrijdag 9 Januari a.s. te 7.30 uur door de Haarlemsche Orkestvereeniging wordt gegeven, zal als soliste optreden Sini van den Brom, piano. Sini van den Brom trad dezen zomer reeds op een der Volksconcerten met groot succes bij de H.O.V. op. Zij zal met orkestbegeleiding Variations Symphoni- ques van César Franck spelen. Het Concert, dat onder leiding staat van Toon Ver- hey. wordt geopend met de Symphonie No. 5 in e. kl. terts Op. 95 (Aus der Neuen Welt) van A. Dvorak. Tot slot zal dan de eerste uitvoering plaats vinden van Jobeïde, een symphonisch gedicht van Hugo van Dalen, dat opgedragen werd aan Toon Verhey met HAARLEMSCHE RECHTBANK. BIJ HET HOL VAN DEN LEEUW. Een scheepsschilder, die reeds eenige malen was veroordeeld, had het pad der misdaad niet kunnen verlaten en was ook in Haarlem weer tot diefstal overgegaan. Hij had van een handkar een groot pak met lucifers weggenomen. De plaats waar hij zijn diefstal pleegde was echter al zeer slecht gekozen want de kar stond vlak naast het politiebureau in de Smedestraat. De scheepsschilder werd dan ook op heeterdaad betrapt. De Officier, die er rekening mee hield dat de verdachte verminderd toerekeningsvat baar was. eischte 8 maanden gevangenisstraf. De ver dediger Mr. J. C. IJ. Nieuwenhuis drong aan op cle mentie. WEER HELING VAN RIJWIELBANDEN. Wegens heling van rijwielen en rijwielbanden stond een 23-jarige glazenwasscher terecht. De Officier eischte 8 maanden gevangenisstraf. Mr. S. C. van der Wal pleitte op juridische gronden vrijspraak. FIETSENDIEFSTAL. De reeks van fietsendieven, die berecht moeten wor den is nog steeds eindeloos. Zoo stond er nu weer een Haarlemsche bankwerker terecht, die een dames- en een heerenrijwiel had gestolen. Het wordt eentonig, zei de Officier in zijn requisi toir, maar het moet nog eens herhaald worden: de fietsendiefstallen nemen nog steeds toe. Terwille van de generale preventie 'vequireerde de Officier een strenge straf: tien maanden gevangenisstraf. De ver dediger Mr. J. C. IJ. Nieuwenhuis pleitte clementie. NOG EEN FIETSENDIEFSTAL? De volgende verdachte een koopman uit Haarlem was eveneens verdacht van fietsendiefstal. Er was een transportfiets gestolen en de banden daarvan werden bij hem aangetroffen. Hij verdedigde zich door te zeggen, dat hij de banden had gekocht. Iemand, die bij den koop getuige was geweest kon inderdaad be vestigen dat de verdachte banden had gekocht. De Officier geloofde dit verhaal echter niet en eischte. daar de verdachte reeds 14 maal is veroor deeld anderhalf jaar gevangenisstraf De verdediger Mr. J. P. C. ten Bokkel achtte het bewijs van den diefstal niet geleverd en riep ten aanzien van de schuldheling clementie in. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Bij Charkow twee Sovjetbataljons uiteengeslagen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 7 Januari (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Op de Krim zijn vijandelijke strijdkrachten, die onder bescherming van oorlogsschepen in Eupatoria geland waren, door snel ingrijpen in taaie gevechten tot in de huizen vernietigd. Een ten Zuidwesten van Feodosia gelande kleine strijdmacht werd door Roe- meensche formaties verslagen. Formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en jacht vliegtuigen hebben doeltreffende aanvallen onder nomen op de landingstroepen der Sovjets op de Krim en op de verbindingswegen over de Zwarte Zee. In den centralen en den Noordelijken sector van het Oostelijke front zijn bij afnemende vorst ook gisteren talrijke aanvallen van den vijand mislukt In het gebied ten Noordoosten van Charkow werd een plaatselijk binnendringen van den vijand in onze linies door een tegenaanval teniet gedaan. Twee Sovjet bataljons werden hierbij uiteengesla gen. Aan de Engelsche Oostkust werd een koopvaar dijschip van 3000 b.r.t. door bommen tot zinken ge bracht, terwijl verscheidene bomvoltreffers werden geplaatst op een groote fabriek. In Noord-Afrika geen belangrijke gevechtshan delingen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Brit sche vliegvelden in de Marmarica en op het eiland Malta met succes aangevallen." Pantserwagens van het Duitsche Afrika-corps verzamelen zich voor den aanval op de Britsche stellingen. (Orbis-Holland-P. K. Valtingojer) Moskou invloed bij herordening van Europa. 's-GRAVENHAGE, 7 Januari. In aansluiting op de radiorede van Eden na diens terugkeer uit Moskou houdt de „Times" zich in een hoofdartikel bezig met de betrekkingen tusschen Engeland en de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie, zoo schrijft het Londensche blad. ormt een onvoorwaardelijk noodig belangrijk on derdeel van het groote bondgenootschap tegen het Hitlerdom in al zijn uitwerkingen. De „nauwe poli tieke samenwerking" tusschen Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie, waar Eden over gesproken heeft, vormt het pendant tot de nauwe samenwerking die zich zoo snel tusschen Engeland en de Ver. Staten ontwikkeld heeft. De grondslagen voor een dergelijke politiek kunnen thans gelegd worden. Door den krachtigen stimulans van den oorlog neemt zij reeds thans vas ten vorm aan, immers zij moet stevig gegrondvest zijn op een bondgenootschap van Engeland met de Ver. Staten en de Sovjet-Unie, dat door den oorlog tot stand is gekomen. Elke gezonde toekomstige politiek moet Engeland in staat stellen met Europa eenerzijds en met overzeesche landen anderzijds de nauwste be trekkingen van vriendschap en practische samen werking te onderhouden. Deze tweezijdige politiek vindt haar uitdrukking in het verbond der drie groo te mogendheden, welker vereende kracht alleen in staat is het hoofd te bieden aan Hitler's uitdaging en een nieuwe wereld van geordende vrijheid op te bouwen, wanneer de aanvallers zullen zijn verslagen. Sedert het oogenblik van Hitler's inval in de Sov jet-Unie, zoo vervolgt het blad, bestond er onder het geheele Engelsche volk geen twijfel meer over de po pulariteit van een pact met de Sovjet-Unie of van de beslissing dit pact tot een blijvend bestanddeel van de Britsche politiek te maken. Het was een belangrijk resultaat van Eden's missie te Moskou dat hij deze be slissing formeel en officieel ter sprake heeft gebracht. De instemming van de dominions en van de Ver. Staten met deze samenwerking vormen een voorwaar de voor een gezonde Britsche politiek in Europa, maar het initiatief en ook de verantwoordelijkheid zullen voorloopig door Engeland en de Sovjet-Unie gedragen moeten worden. Leiding van deze beide landen in aan gelegenheden die Europa aangaan wordt van de groote democratieën verwacht en volkomen goedgekeurd. Het is daarom in hoogste mate gewenscht dat de latere organisatie van Europa nog tijdens den oorlog door de Britsche en Russische staatslieden en natuurlijk niet door dozen alleen, ernstig zal worden overwogen en besproken. De gevaarlijke veronderstelling te aan vaarden dat dit vraagstuk reeds uitsluitend door het uit den weg ruimen van de Duitsche militaire macht voor altijd zou zijn geregeld, wordt niet ondersteund door het Atlantische Charter dat met de grootste uit voerigheid, ver uitgaande boven het gebruik der wa pens, dreigt of wellicht dreigen zal. Een positief einde zal niet alleen door een onderdrukking zonder meei bereikt kunnen worden. De taak van den opbouw van een nieuw Europa vereischt zoowel een militaire als ook een economische organisatie. Bovendien wordt daartoe het grootste staatsmansbeleid vereischt. Van bevoegde zijde merkt men hierbij op dat in het Times-artikel wel zeer sterk naar voren komt dat de Sovjet-Unie het onbestrijdbare recht en de volle toe stemming der Angelsaksen verworven heeft om bij een toekomstige herordening van Europa een be langrijk woord mede te spreken. Deze conclusie moet voor de neutrale landen wel zeer beteekenis vol zijn- Voorts heeft de gewezen U.S.A.-gezant Earl in Boe dapest voor zijn vertrek uit Sofia verklaard dat Churchill en Roosevelt het plan hebben Bulgarije van de landkaart te doen verdwijnen. Bovendien is het voornemen van deze beiden in het geval van een geallieerde overwinning geheel Oost en Midden-Europa tot aan den Rijn aan Stalin over te laten, die deze gebieden bij wijze van straf bezet ten zal. Deze uitlatingen en het Times-artikel zijn samen evenzoovele bewijzen dat Eden te Moskou Europa aan, het bolsjewisme heeft verkocht. Tevens is een en an der een merkwaardig symptoom van den noodtoestand waarin met name Groot-Brittannië zich bevindt, hu het zulke concessies aan de Sovjet-Unie moet doen. Duidelijk is ook dat de dusgenaamde strafbezetting nier bij den Rijn halt zou maken, doch dat Nederland, België en Frankrijk dan geheel door het bolsjewisme zouden worden overstroomd. De moord op den koopman v. Aart Vreemd gedrag van getuige na den moord Woensdag is het getuigenverhoor betrekking hebbend op den moord in de Franschelaan te Rotterdam op den koopman v. Aart gepleegd voor de Rotterdamsche rechtbank voortgezet. De belde verdachten vertelden nog eens hoe volgens hen de moord was gepleegd. SI. zeide, dat toen hij de kamer kwam binnenrennen hij D. bij het lijk zag staan en daarna zag neerknie len om het slachtoffer nog de keel dicht te knijpen. Verd. D. zeide, dat SI. van Aart met eenige slagen had neergeveld en dat hij had geholpen het lijk weg te dragen waarbij hij en niet SI. het lijk bij de boenen zou hebben vastgehouden. Een medicus was van oordeel, dat waarschijnlijk met een kolenschop is geslagen. Volgens beide verdachten was de hamer met een doek omwikkeld. De hoofdinspecteur J. V. Tas achtte het waarschijn lijk, dat de slag van achteren op het hoofd links zou zijn toegebracht. (Verd. SI. is linksch). Eenige bedienden van een chemische wasscherij te Amsterdam verklaarden, dat op 16 Nov. een aan D. toebehoorende costuum ter reiniging was bezorgd, welk costuum en speciaal de rechtermouw ervan be vlekt was met bloed. D. en de vrouw van SI. ontken den dat er zooveel bloed aan het costuum had geze ten en zeiden, dat het costuum 18 Nov. naar de was scherij was gebracht. Hierna werden eenige getuigen gehoord, die verkla ringen over het particuliere leven van SI. aflegden en hem een souteneur en niet wel bij het hoofd noemden. Vervolgens werd gehoord de koopman J. v. d. Berg te Bussum. Toen van Aart op 12 November in den Haag kwam werden, de besprekingen over de textiel- waren voortgezet in Terminus. Van Aart zeide de partij te willen zien, waarop het geheele gezelschap met den trein naaar Rotterdam is gegaan. Dils gaf getuige hier f 25 voor zijn bemiddeling. In Rotter dam is eerst een café bezocht, waarna beide verdach ten en van Aart zijn vertrokken om de partij te gaan bekijken. Van Aart zeide tot v. d. Berg over een uurtje terug te zullen zijn. Toen de mannen om zeven uur nog niet terug waren is v d. Berg naar Bussum vertrokken. Pres.: „Ik wil opheldering waarom u als mede- geïnteresseerde in de zaak, niet met van Aart bent meegegaan, maar hem alleen hebt laten weggaan met beide mannen." Get.: „Ik begrijp het zelf ook niet, ik kan er geen verklaring voor geven." Get verklaarde voorts, dat hij reeds den volgenden dag naar Breda had willen gaan om te informeeren, hoe de transactie was afgo- loopen, maar daar zijn vrouw er op tegen was is hij eerst op 14 November gegaan Ook in Breda was het gedrag van v. d. Berg weer uiterst vreemd. In plaats van eerst naar van Aart te gaan wilde hij langs den winkel van dezen koop man Ioopen, maar mevrouw van Aart. die aan de toon bank stond, zag hem juist voorbijgaan. Verdachte liep toen onmiddellijk door, maar een jongen, door me vrouw van Aart uitgestuurd, liep hem achterna en vroeg hem even binnen te komen. Mevrouw van Aart vroeg getuige waar haar man was en hij heeft haar toen den raad gegeven een zakenrelatie in Bussum op te bellen. Den volgenden dag is aangifte bij de politie gevolgd. Officier: „Vreemd vind ik het. U brandde van nieuwsgierigheid te weten hoe de transactie was af- geloopen en toch ging u den winkel niet binnen?" Get.: „Ik weet het,niet, edelachtbare, het was alsof ik naar den winkel werd toegetrokken. Ik stak mijn hand op. ten teeken dat ik later zou terugkomen" Mevrouw van Aart zeide vervolgens, dat dit niet waar was. Zoodra v. d. Berg haar zag was hij snel doorgeloopen. De zitting werd hierop verdaagd.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1