Haarlem's Dagblad Bon 03 A en 03 B KORT NIEUWS. Bolsjewisten lijden ernstige verliezen bij aanvallen in den Centralen en Noordelijken sector. Britsche troepen op West-Malakka trekken verder terug. 59c JAARGANG No. 17962 x x Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant* Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM VRIJDAG 9 JANUARI 1942 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.1S, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regelt 2.elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17%. Groentjes zie rubriek. Chr. Ver. voor de verpleging van lijders aan Vallende Ziekte 's-GRAVENHAGE, 9 Januari. Voor de week van Zondag 11 Januari tot Zaterdag 17 Januari zullen de ;ebruikelijke rantsoenen brood of gebak, aardappelen >n vleesch verkrijgbaar zijn op de bonnen 03 a en 03 b van de daarvoor aangewezen kaarten. iDe spoorweg in Haarlem !en omgeving Wat er 75 jaar geleden gebeurde Nadat in 1839 de eerste spoorlijn HaarlemAmster dam geopend was, en het „stoompaard" de sympathie der reizigers gewonnen had, is het aantal spoorweg verbindingen langzamerhand uitgebreid. Toch duurde iet nog tot 2 Mei 1867 eer de lijn HaarlemUitgeest aan de beurt kwam. Dat is dus over eenige maanden 75 jaar geleden. Haarlem had toen zijn verbindingen naar Noord, ruid, West en Oost. Het station hier was plus van veel beteekenis gewenden. In hetzelfde jaar 1867 werd iet station, dat toen nog klein was, belangrijk ver poot. Een verbetering van belang was dat toen de ;erste overkapping van het perron werd gemaakt. Voorheen moesten de reizigers bij regen en sneeuw de parapluie opsteken om droog uit de wachtkamer laar den trein te komen. Nu kunnen wij ons geen sta- on meer voorstellen zonder overkapping. PERSONALIA. Bij beschikking van den waarnemend secretaris- eneraal van het departement van Financiën is met ngang van 1 Januari 1942 in tijdelijken dienst be noemd tot surnumerair der registratie en domeinen de heer G. Laeijendecker te Haarlem. De moord te Driebergen Hoe een der daders werd gevonden DRIEBERGEN. S Januari. In verband met len moord op den l'trechtschen jongen man Horn- samp. gepleegd in de bosschen onder de gemeente Driebergen, valt nog het volgende te melden over le opsporing van een der daders. Nadat H. in September was vermoord door S. en d. N. vonden bouthakkers eind December in het bosch een lap goed in het zand, welke tot de ontdek king van het in verren staat van ontbinding verkee- ■ende lijk van H. leidde. Het lijk was van alles beroofd, zoodat de Driebei'gsche politie aanvanke lijk voor een raadsel stond. Alleen ln de voering an een binnenzak van het colbertjasje vond men en zeer klein fotoboekje, dat daar misschien al jaren zat en totaal vergeeld was, Door middel van ultraviolette stralen verkreeg men de beelden op de foto's terug en toen bleek, dat op een der prentjes ten jongeman voorkwam, die op een paard zat en bovendien stond op deze foto een adres van iemand, die in de Lindenstraat te Krommenie moest wonen. Bij informatie te Krommenie bleek aldaar geen Lindenstraat te zijn. wel echter te Assendelft, dat onder Krommenie ressorteert. In deze straat her innerde zich iemand een tijd geleden een adres op oen foto te hebben geschreven. Een verder onderzoek wees uit, dat de foto afkomstig was van een boer derij onder Castricum, waar toen door jongelui een kamp was ingericht. De jongen uit de Lindenstraat had daar twoe Utrechtsehe jongens ontmoet, die (oen op het fototje het adres schreven voor het ge- 1 zij eens bij hem in de buurt kwamen en hem dan zouden kunnen opzoeken. De jongen uit Assen delft wist niets meer van Se Utrechtsehe jongens af. Ook de boer in Castricum kon zich niets meer van jongelui herinneren. Uit de lijst van kampeerders Castricum werd men ook niet wijzer. In Utrecht zelf werd na veel moeite een postbode gevonden, die den jongen op het paard meende te herkennen ais ie zoon van zijn achterbuurman. Dezen jongen ijioorde men op in een fabriek te Utrecht, doch toen taakte, het onderzoek, want deze jongen verklaarde, dat do knaap op de foto een dubbelganger van hem was. met wien hij op een ambachtschool was ge weest en die vaak met hem verward werd van wege dg ^prekende gelijkenis. Na veel nadenken sprak de iónge fabrieksarbeider den naam Hornkamp uit en teen had men naar later bleek den naam van den cmoorden jongeman. Bij de moeder van het slachtoffer deed men ftog n vreemde ervaring op, want deze vrouw meende, dat haar zoon zonder haar toestemming uitgeweken was naar het buitenland. Een vriend van haar zoon. een zekeren S„ was haar dat op een dag komen vertellen. S. werd opgespoord en legde een volledige bekentenis af, waarna hij werd opgesloten. Van hem vernam de politie den naam van den volgens S. eigenlijken moordenaar Van der Neut uit Driebergen, die thans nog gevonden moet worden. In dit kranige opsporingswerk moet vooral de naam van den inspecteur Dekker uit Driebergen worden genoemd. Door zijn onvermoeid speuren is eindelijk deze moord tot klaarheid gebracht. (ANP) HET HAARD. REDDINGSPLANKJE M A MvT SCHOOL. In verband met de vele verdrinkingsgevallen we gens de duisternis te Apeldoorn, heeft de Reddings-' brigade aldaar besloten, in drie groepen, eiken avond van half acht tot tien uur wacht te loopen, om bij gevaar, hulp te kunnen bieden. De leden zijn voorzien van een Reddingsplankje volgens het Haar- lemseh model. VOORHANDEN HEBBEN VAX VUURWAPENEN De burgemeester van Haarlemmermeer maakt be kend. dat een ieder, die een vuurwapen voorhanden heeft, in het bezit dient te zijn van een geldige wa pen- of wapenbezitvergunning. Dit geldt dus ook voor het voorhanden hebben van schiet maskers, flo bertgeweren. munitie enz. verband hiermede wordt belanghebbenden ei gewezen, dat de bijzondere machtigingen, welke destijds op grond van de (nu vervallen) Vuurwapen- et zijn uitgegeven, niet langer recht geven tot het roorhanden hebben van vuurwapenen en/of munitie, toodat ten spoedigste een wapen- of wapenbezitver- gunning moet worden aangevraagd. De benoodigde formulieren zijn verkrijgbaar aan het bureau van politie te Hoofddorp. Tevens wordt, er op gewezen, dat de uitgegeven vergunningen tot het schieten van niet beschermde Vogels per 31 December 1941 zijn vervallen en ter vernieuwing aan het bureau van politie moeten ien gezonden. Tn den ouderdom van 75 jaar is te Ai nhem overleden dr. J. F. Bense, oud-leeraar aan H. B. S. en Gymnasium ln Den Haag en schrijver van een bekend wetenschappe lijk werk op het gebied der Engelsche taal. De crematie tal geschieden Zaterdag 10 Januari na aankomst van trein 14.16 te Westerveld. De Amsterdamsche politie heeft, doordat eenige re- thercheurs zich als kooper voordeden, de hand weten te eggen op 400 wollen dekens, welke partij in den sluik- landel circuleerde. De Amsterdamsche brandweer werd in December j.l. Met minder dan vijftig maal baldadig gealarmeerd. AANSLAG OP PARIJSCHEN POLITIE-AGENT. PARIJS, 9 Jan. (D.N.B.) Naar het ministerie van blnnenlandsche zaken mededeelt is in den nacht van op 8 Januari een revolveraanslag gepleegd op een franschen politie-agent, die op post stond voor een door de Duitsche troepen bezette garage in het tiende district. De politieman werd door drie kogels in het onder- ijf zoo ernstig gewond dat hij spoedig na zijn opne ming in het ziekenhuis is bezweken. Het onderzoek laar den dader heeft tot dusver geen resultaat opge leverd. De prefect der Parijsche politie, admiraal Bard, en de minister van binnenlandsche zaken, Pu- cheu. hebben zich naar het sterfbed van den politie man begeven. De minister heeft hem posthuum het kruis van het Legioen van eer verleend. VERDUISTEREN Van 17.46 tot 9.48 Maan 9 Jan. onder 12.54, 10 Jan. op 1.46 Deze maand 60 jaar Den 26sten Januari a.s. zal de Christelijke Vereeni ging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte 60 jaar bestaan en in het blad: ,.De macht van het kleine" hebben verschillende medewerkers een woord aan dezen gedenkdag gewijd. De besturende zuster van Bethesda Sarepta herdenkt eenige figuren, die bij de oprichting en de eerste jaren der vereeniging belangrijken arbeid hebben verricht: Freule Teding van Berkhout en de heer en mevrouw Bierens de Haan, memoreert den arbeid in het kleine huisje aan de Parklaan, de stichting der gebouwen Bethesda Sarepta en wat er later volgde. Zij wijst er op, dat het aantal zusters thans reeds meer dan 100 bedraagt en op de belangrijke verbeteringen, die in den loop der jaren behandeling ep verpleging onder gingen. Ook aan Meer en Bosch is een artikel gewijd, waarin o.m. de stichting der aan deze inrichting verbonden kli niek in 1934 wordt gememoreerd. Ds. H. W. Duyvendak constateert in een volgend herdenkingsartikel, dat uit het heel kleine begin inrichtingen zijn gegroeid, die naar het oordeel van een zeer bevoegde nu „de" in richtingen op het gebied der epilepsiebestrijding mogen worden genoemd. We kunnen aldus de schrijver ons nauwelijks een voorstelling ervan maken met welke moeilijkheden de jonge vereeniging te kampen had. Toen eenmaal een begin was gemaakt stroomden de aanvragen binnen en bleek al spoedig de noodzakelijkheid, op een daartoe geschikt terrein te bouwen. Want het eenvoudige huis je, dat jonkvrouw Teding van Berkhout in den tuin van haar woning had laten bouwen en dat slechts met moeite plaats kon bieden aan een tiental vrouwelijke patiënten, was niet meer voldoendeen in het ver volg van zijn artikel somt Ds. D. de verschillende uitbreidingen op gedurende de afgeloopen zestig jaren: 1882 Zoar, het begin in de Parklaan, 1884, Bethesda, het eerste gebouw aan de Hazepaterslaan 1885, Meer en Bosch te Heemstede, 1888 Sarepta, het tweede ge bouw aan de Hazepaterslaan, 1889, Salem en Meer en Boseh 1895 Eben Haëzer, eveneens öp Meer en Bosch. 1899 Silo, 1901, Irene, 1904 Rehoböth en Bethel. 1905 Nieuw Zoar, 1911 Nieuw Bethesda, 1925 Overbosch, 1926 't Nieuwe Huis, 1930 Het Boschhuis en 1934 de Koningin Emmakliniek. Terecht gewaagt de schrijver van een „statige lijst". Een en ander was natuurlijk gevolg van het staag 'uitbreidend aantal verpleegden. Zoo waren er bij de herdenking van het 25-jarig bestaan ongeveer 380 patiënten, een kwart eeuw later ongeveer 430. Bij het 60-jarig- bestaan vgrpleegt de vereeniging niet minder dan 570 patiënten. De inrichtingen hebben voorposten gekregen in de 3 eonsultatiebureaux. nl. te Haarlem. Apeldoorn en Leeuwarden en ook daar worden zeer vele patiënten, die niet voor opname in aanmerking komen, behandeld, een getal dat de 1000 ver overschrijdt. Veel van den arbeid, die in de afgeloopen 60 jaar werd verricht, was mogelijk dank zij den steun, die v< wege de vereeniging „De macht van het kleine" werd verkregen. De propaganda voor de verpleging van lij ders aap vallende ziekte heeft hier rijke vrucht gedra gen. Deze vereeniging zag haar ledental in 1940 tot be neden de 90.000 dalen. Medegedeeld wordt, dat het le dental in December 1941 weer gestegen bleek en wel tot 92.328. De moord op den koopman v. Aart Tegen beide daders levenslang geëischt Gisteren was het de derde dag van het proces dat voor de Rotterdamsche- rechtbank wordt gevoerd tegen den 45-jarigen reiziger J. H. J. Dils uit Amster dam en den 36-jarigen huisschilder A. A. F. Slont uit Rotterdam, die ervan beschuldigd worden op 12 Nov. 1940 den Bredaschen koopman P. B. G. v. Aart te hebben vermoord. Nadat in de morgenzitting nog enkele getuigen waren gehoord, legden nogmaals beide verdachten uitvoerige verklaringen af. Hieruit bleek, dat zij nog even gedacht hebben ook den Bussumer v. d! Berg, die met het slachtoffer en de beide daders naar Rotterdam was gegaan, van het leven te beroo- ven. Dit plan is evenwel niet doorgegaan. De lezingen die de beide verdachten verder over den moord gaven liepen nogal uiteen. SI. verklaarde, dat D. den heer v. Aart had vermoord, maar D. daarentegen zeide, dat niet hij doch SI. den doodelijken slag had toege bracht. Hij opperde de veronderstelling door iets te zijn afgeleid, want plotseling zag hij den koopman bloedend op den grond liggen. Verd. D. verklaarde zich niet schuldig te gevoelen, noch aan den moord noch aan diefstal. Wel heeft hij een deel van het geld aangenomen, maar hij had dit niet, naar hij zeide, weggenomen, doch het van SI. gekregen. Verd. SI. zeide vroeger wel.bekend te hebben den moord te hebben gepleegd, maar hij had dit alleen gedaan omdat hij door verd. D. bedreigd was. D. had de zakken van het slachtoffer leeggemaakt en den in houd op de tafel gelegd. Hierna hield de officier zijn requisitoir. Hij achtte bewezen, dat D. zich aan heling had schuldig gemaakt van de f 500, die SI. van den heer de Witte had ge stolen. Naar het oordeel van den officier had de heer v. d. Berg slechts zijn leven te danken aan het feit. dat hij niet voldoende geld op zak had. De verklarin gen van beide verdachten komen alleen daarin niet overeen, dat zij elkaar de schuld van den moord overeen.'dat zij elkaar de schuld van den moord geven. De officier achtte beide mannen schuldig aan moord, zulks op grond van jurisprudentie van den Hoogen Raad en hier was naar zijn oordeel geen sprake van medeplichtigheid maar van mededaderschap. De officier eischte schuldigverklaring van beide verd. aan moord in vereeniging met voorbedach- ten rade, gevolgd door roof, alsmede aan diefstal, resp. heling, van f 500. Spreker eischte tegen beide verdachten levenslange gevangenisstraf. De raadslieden van de verdachten, mrs. Schadee en Noordijk, zullen hedenmiddag hun pleidooi uitspreken. De sprot (schar dijn) in eere hersteld 's-GRAVENHAGE, 6 Januari. Het Voorlichtings bureau van den Voedingsraad schrijft: Op het oogenblïk ziet men in sommige steden en dorpen de vischkarren beladen met sprot door de straten gaan Deze vischjes kosten veel minder dan de gewone zeevisch en zij heb ben een groote voedingswaarde want zij zijn vrij vet. Wanneer de schardljn of sprot, welke ten onrechte we) eens „sardien" genoemd wordt (zij is nl. een geheel an dere viseh dan de sardines, welke aan dc Fransche kust gevangen worden), le krijgen is, moet men haar zeker koopen. Het schoonmaken van de vischjes is liet grootste werk, doch als men er eenmaal de slag van heeft, zal men zien hoe vlug een paar kilo schoongemaakt is. Men gaat als volgt te werk. De vischjes worden eerst gewasschen. Vervolgens geeft men een flinke snede bij den kop en trekt deze eraf, waardoor de ingewanden vanzelf meegaan. Dan wascht men de vischjes nog eens goed en laat ze op een vergiet uitlekken. De grootste vischjes zijn geschikt om gebakken te wórden. Hieronder volgt een recept. Er Is voor het bakken weinig boter noo- dig, doordat er gebruik wordt gemaakt van het vet. dat bij het bakken uit de visch trekt. Een sla met de ge marineerde schardljn is een niet te versmaden vervan ging van de haringsla. Ook daarvan treft men hieronder een recept aan. Recept voor 4 personen. Gebakken sprot (de grootste exemplaren gebruiken). l'G kg. sprot (schardljn), zout, (peper). 40 gr. boter of minder, bloem. De sprot wasschen, van kop en ingewan den ontdoen (zie bovenstaande algemeene uiteenzetting), laten uitlekken en door bloem vermengd met wat zout (en peper) wentelen. De boter smelten en heet, maar niet bruin laten worden. De vischjes erin leggen en op een niet te heet vuur aan weerszijden bruin bakken. De rest van de boter met wat water verdunnen en als jus er bij geven, Sprot in het zuur (gemarineerde). 1 kg sprot (schardijn), 1 flinke ui. wat laurierbladen, zout (peper), azijn. De vischjes op bovenomschreven manier schoon maken, met zout bestrooien en gedurende een nacht in een vergiet laten staan. In jampotten of andere inmaakflesschen een paar laurierbladen en schijfjes ui leggen en daarop een laagje met wat peper bestrooide vischjes. Daarop weer een laagje kruiden en zoo doorgaan tot de flesschen bijne vol zijn. De flesschen bijvullen met azijn en een paar dagen laten staan, ook de graatjes worden dan zacht. De gemarineerde sprot moet nieT langer dan 2 of 3 weken bewaard worden. De vischjes bij de boterham geven of bij een maaltijd met sla en aardappelen. Sla van gemarineerde sprot. 150 gr. gemarineerde visch jes, 2 gekookte bieten. 8 koude aardappelen, 1 zure appel, uitjes en augurkjes uit het zuur en een slasausje van hangop of kwark, (peper), zout en azijn en 1 theelepel suiker. De vischjes van de graten ontdoen en ln stukken snijden. De aardappelen, bieten, appelen en augurkjes fijn snijden en met de visch en de slasaus tot een smeuïge massa vermengen. De sla op een schotel leggen en gar- met wat augurkjes uitjes en wat vischjes. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 4 Januari t.m. 10 Januari 1942: A Brood 02B Brood 02A Vleesch 02 B VI.waren 4 rants. rants. 1 rants. rants. 02A Aardappelen l.t-i K.G. 02B Aardappelen K.G. Brood of gebak Vleesch of vleeschwaren Aardappelen Aardappelen Van 28 December t.m 24 Januari 1942' Algemeen 1 K.G. Suiker 01C of 01D reserve 50 gr. Cacao 1S9 Algemeen 500 gr. Jam 185-188 1 rants. Bloem brood of gebak 02D-03D reserve 250 gr. Rijst 190 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 191 250 gr. Gort 192 100 gr. Vermicelli of maïzena 179-183 100 gr. Kaas 01A-04A Melk I 31/2 D. Melk 01B-04B Melk I l-Vj L. Melk 8 Januari 1 24 Januari: Algemeen 2 50 gr. Peulvruchten 11 0 Januari t.m. 14 Januari 194'"'- 02 Boter 125 gr. Boter 02 Vet 125 gr. Boter" met reductie tan 15 t.m. 23 Januari: Vet 03 Vet 200 gr. Van 28 December t.m. 21 Februari 1942: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat. BIJZONDERE RANTSOENEN: Van 21 December t.m. 31 Januari 1942: 57 Boter 125 gr. Boter 125 gr. Boter met reductie 57 Vet Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 194 Algemeen en Bon F Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Jan. Bon L Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK van- de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van 1 Jan. t.m. 30 April. De bonnen 01A en 01B voor brood, vleesch en aardappelen alsmede de bonnen 01 voor boter en vet blijven geldig tot en met 10 Januari. Moeder moet eens met vacantie Daarvoor zorgt de N.V.D. Dochter brengt haar moeder om het leven Daarna eenige uren gaan fietsen Drame te 's-Gravenhage 'sGRAVENHAGE 8 Januari (A. N. P.) Vanmorgen omstreeks half twaalf kwam de 27-jarlge mej. P. H. J., wonende in de Goudenregenstraat, aan het bureau van politie in de Archimedesstraat melden, dat zij vanmorgen haar 62-jarige moeder, mevr. I. R,, weduwe van Th. C. J., door messteken van het leven had beroofd. Onmiddellijk na deze aangifte spoedde de politie zich naar het aangegeven perceel en .wist via een ander pand de eerste étage daarvan te bereiken. In de keuken trof zij het slachtoffer aan, badende in bloed. Een dokter van den Geneeskundigen Dienst, die Inmiddels ook ter plaatse was verschenen, kon slechts den dood conslateeren. Uit het onderzoek bleek, dat de moord hedenmorgen omstreeks acht uur moet hebben plaats gehad. Moeder en dochter bevonden zich beiden in de slaapkamer en de dochter moet daar de oude vrouw met messen hebben aangeval len en het slachtoffer daarna door het geheele huls hebben vervolgd. Overal werden bloedsporen aangetroffen. Verscheidene messen werden hiervoor gebruikt en zelfs een zaag. Deze voorwerpen zijn in beslag genomen. De moeder is in de keuken ten slotte in elkaar gezakt. De dochter is na haar daad gaan fietsen en heeft zich ten slotte bij de politie gemeld. Beide vrouwen woonden alleen ln het perceel. Hoewel over de motieven nog niets met zekerheid bekend is, is toch wel gebleken, dat de verstandhouding, vooral den laatsten tijd, buitengewoon slecht was. Zonder directe aanleiding heeft deze ten slotte tot deze daad geleid. (A. N. P.) De veestapel in Nederland Waarom zoo weinig vleesch? •s-GRAVENHAGE, 8 Januari. (V.P.B.) De vraag, welke vele Nederlanders thans uiten, is deze: Waarom is er zoo weinig vleesch? En een tweede, niet minder brandende vraag is: Hoe staat het met onzen veesta pel? Belangrijke vragen, waarop wij thans, dank zij de inlichtingen, welke de directie van de Nederland- sche Veehouderij Centrale verstrekte. een concreet antwoord kunnen geven. Wij kunnen beginnen met le verzekeren, dat de toe stand van onzen rundveestapel, de tijdsomstandighe den in aanmerking genomen, zelfs goed te noemen is. Het aanal koeien in ons land moest, nu de import van veevoeder is uitgevallen, met 20 procent worden minderd, maar alles wijst er op. dat het komende jaar het aantal koeien grooter zal zijn, dan eigenlijk is toe gestaan. Verschillende bedrijven zijn door het afslui ten van contracten met de Nederlandsche Veehouderij centrale in de gelegenheid gesteld enkele beesten meer aan te houden, dan hun toewijzing bedraagt. Er kan dit voorjaar gerekend worden op een gunstige uit breiding van den veestapel, vooral wanneer deze win ter zoo zacht blijft, als zich thans laat aanzien. Wanneer over eenigen tijd alle koeien van oormerken zijn voor zien en een nauwkeurige registratie mogelijk is, dan zullen de gepubliceerde cijfers onomstootelijk aantoonen dat onze veestapel door de oorlogsomstandigheden niet noemenswaard in aantal is afgenomen. Bovendien zal straks, wanneer alle koeien van oormerken zijn voor zien, de frauduleuze slachting practisch onmogelijk geworden zijn. Ook de veehandedaren moeten in het bezit zijn van een dergelijk boekje en elke aankoop moet worden genoteerd. Bovendien wordt alles in het werk gesteld om de zuivere stamboekveelagen in ons land te bescher men en op peil te houden. De geringe hoeveelheid krachtvoer, die beschikbaar is, wordt voornamelijk aan dc stamboekdieren uitgereikt, terwijl juist door de huidige tijdsomstandigheden de selectie van onzen veestapel in de hand wordt gewerkt. Men zal zich thans echter en terecht afvragen: Maar als alles dan zoo goed is, waarim is ons vleeschrant- soen dan zoo klein? Ook deze vraag kan bevredigend beantwoord worden. Door de verhooging der zuivelprijzen zijn de vee houders geneigd hun melkveestapel zoo hoog mogelijk op te voeren, ten koste van het mestvee. hetgeen re sulteert in een geringeren aanvoer van goed bevleeschde runderen op de slachtveemarkten. Bovendien is de melk- en botervoorziening die tengevolge van het gemis aan krachtvoer ook achteruit- geloopen is belangrijker dan de vleeschvoorziening. Korter gezegd: De vleeschkoeien zijn mager, de melk koeien geven minder, daarom is er minder vet en vleesch. Maar het aantal is geruststellend. Zouden wij echter meer vleesch willen krijgen, dan zouden er wel veel koeien afgeslacht moeten worden en dan zou onze veestapel zeer zeker gevaar loopen. Wat voor de vleeschkoeien gold, geldt ook voor de varkens. In normale tijden worden groote hoeveel heden mais, rogge, diermeel, ondermelk en aardappe len omgezet in varkensvleesch en spek. Dat is thans niet meer mogelijk. Graan is voor den mensch noodza kelijker dan varkensvleesch. Vandaar, dat er geen krachtvoer meer voor mestvarkens beschikbaar kan worden gesteld en dus ook practisch geen varkens vleesch meer aan de markt komt. Dat er echter nog wel varkens in ons land zijn bewrijst het aantal huis- slachtigen. dat in het afgeloopen jaar ongeveer 500.000 bedroeg. Bovendien wordt het aanhouden van een in verhouding tot den varkensstapel groot aantal fokzeu- gen krachtig gestimuleerd, o.a. door het verstrekken van krachtvoer," om, zoodra de omstandigheden beter worden, direct met den opbouw van onzen varkenssta pel te beginnen'. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Doelen in de haven van Feodosia gebombardeerd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 8 Januari. (D.N.B.) Het opperbe vel der weermacht deelt mede: „In het Centrale en Noordelijke deel van het Oostelijk front herhaalde de vijand ook gisteren on der bloedige verliezen zijn aanvallen. Op enkele plaatsen zijn de gevechten nog aan den gang. De luchtmacht heeft kade-installaties en scheepsdoelen in de haven van Feodosia met succes aangevallen. In de overige front-sectoren zette zij de doeltref fende bestrijding van de aanvallende Sovjets voort en bombardeerde achterwaartsche verbindingen van den vijand. Voor de Schotsche kust hebben gevechtsvlieg tuigen overdag een koopvaardijschip van 6000 b.r.t. tot zinken gebracht. Een ander schip werd door bommen zwaar beschadigd. In Noord-Afrtka levendig vijandelijk artillerie vuur in het gebied van Soiloem. In de overige sec toren van het front geen belangrijke gevechtshan delingen. Do luchtaanvallen op Britsche vliegvelden op het eiland Malta werden met succes voortgezet. In de vroege ochtenduren van den 7en Januari hebben enkele Britsche vliegtuigen lukraak bom men geworpen op plaatsen in West-Duitschland en in het Noord-Duitsche kustgebied. Er ontstond geen schade." Hondenweer. Dicht hangt de mist over het vliegveld aan het Oostelijk front en doemt menschen en machines tot non-activiteit. ((Hoffmann-Stapf-P. K. v. d. Becke) Kivala Loempoer in Japansche handen. STOCKHOLM. 8 Januari. Het D.N.B. deelt mede: De Britsche Nieuwsdienst meldt uit Singapore dat volgens een Donderdag door het Britsche hoofdkwar tier gepubliceerd communiqué de Britsche troepen op West-Malakka blijven terugtrekken, nadat de Ja pansche infanterie kans had gezien in hun verdedi gingsstellingen door te dringen. Zij trokken terug tot voorbij de rivier de Slim in Beneden-Perak en leden eenige verliezen. In het communiqué is sprake van „zware vijande lijke pressie" op het front in Beneden-Perak. die Woensdag den geheelen dag aanhield. De Slim is een zijrivier van de Bernam, die Perak scheidt van Selangor. In het communiqué wordt voort gezegd dat 'n Se langor, waar de Britsche troepen een tegenaanval had den ondernomen ter vermindering van de Japansche bedreiging van hun linkervleugel, verschijnselen er op duiden dat de Japanners in Oostelijke richting vor deren. Volgens berichten uit Kelang vielen bij een lucht aanval Dinsdag eenige verliezen te betreuren. Uit Tokio meldt het D.N.B Japansche stoottroe pen hebben Woensdagmiddag een niet nader genoem de stad in de provincie Selangor ingenomen, die, zoo als een bericht van het front van Malakka meldt, ste vig versterkt was om een bepaalde stelling van zeer groote strategische beteekenis in het gebied van Se langor te verdedigen. Daarmede hebben ook de ope raties in de provincie Selangor een uiterst gunstig verloop genomen voor de Japansche strijdkrachten die thans verder oprukken naar het Zuiden door heu velachtig terrein. Het is niet bekend of met de niet genoemde stad Kwala Loempoer wordt bedoeld. Toch bestaat de mogelijkheid, dat. zoo dit strategische knooppunt nog niet genomen mocht zijn. er reeds ge vechten om worden geleverd. De „Bangkok Times" publiceert een bericht van een steunpunt op Malakka. waarin medegedeeld wordt dat Japansche vliegtuigen boven Britsche stellingen in Perak, Selangor, Johore enz strooibiljetten hebben uitgeworpen. Daarin wordt aangespoord tot het op geven van den tegenstand, daar het lot van Malakka reeds bezegeld is. Andere strooibiljetten in de Engel sche, Maleische, Indische en Chineesche taal sporen de burgerbevolking aan de rust te bewaren en vreed zaam den opmarsch der Japansche troepen af te wach ten. Het blad meldt ook dat Dinsdag Japansche vlieg tuigen bij een bomaanval op het vliegveld van Johore tien Britsche vliegtuigen op den beganen grond heb ben vernield. TOKIO. 8 Jan. (D.N.B.) Het keizerlijk hoofdkwar tier maakt bekend dat vliegtuigen op 4 Januari en in den nacht van 5 op 6 Januari aanvallen hebben ondernomen op Mingaladon. een vliegveld tien mijl ten Noorden van Rangoon in Birma en treffers plaat sten op opslagplaatsen en andere militaire doelen. Daarbij zijn zware branden ontstaan. Op 4 Januari daagden de Japansche vliegtuigen zes Spitfires tot den strijd uit en schoten deze alle zes neer. Alle Ja pansche machines zijn behouden teruggekeerd. MINISTER SINCLAIR AAN HET WOORD. STOCKHOLM. 8 Januari (D.N.B.) De Engelsche minister van luchtvaart Sinclair heeft volgens den Britschen Berichtendienst 0 a. het volgende verjdaard De Britsche luchtstrijdkrachten in Oost-Azië zijn on voldoende. doch men kan hen niet zonder ondersteu ning laten. Men heeft in Oost-Azië risico's aanvaard, doch men heeft dit gedaan om de Sovjet-Unie te hel pen en omdat men op de ondersteuning van de Ver- eenigde Staten vertrouwde. Ondanks „het vreeselijke karakter" van de Duit sche luchtafweer, zoo meende Sinclair, heeft de Brit sche luchtmacht bij de nachtelüke aanvallen van de laatste drie weken geringere verliezen als gevolg van vijandelijke actie geleden, dan vroeger. DE MOGELIJKHEID VAN EEN JAPAN- SC1IEN INVAL IN DE VER. STATEN. TOKIO, 8 Januari (D.N.B,) De „JapanTimes and Advertiser" acht de bewering dat een Japansche inval in de Ver. Staten onmogelijk is, evenzeer totaal verzonnen als de bewering nopens de onneembaarheid van de Maginotlinie, van Singapore of Pearl Harbor. Japan ziet 'in het geheel niet in waarom het zijn militaire operaties zou beperken tot dit Halfrond. Japan is bereid dezen oorlog voort te zetten tot de vernietiging van den tegenstander, zelfs al moest het om den halven aardbol heen trekken. Inderdaad heeft de Japansche vloot den oorlog reeds tot voor de poorten van San Francisco gebracht, aldus vervolgt het blad. Na de nederlaag der Ameri-- kaansche vloot bij Pearl Harbor is het zelfs waar schijnlijk dat de Japansche strijdkrachten op het vasteland van Amerika zullen landen, hetzij in Ca nada of in Alaska, die beide niet worden verdedigd. Zoodra de Philippijnen en Singapore zijn gevallen, zal Japan beslissen wanneer, waar en hoe het van zins is er op los te slaan. Amerika moet zich niet verbeelden dat het Panama kanaal een onoverkomelijk probleem vormt. De Ver. Staten zijn slechts een landmogendheid van den der den rang en hun leger vertoont bovendien nog een alom bekend gebrek aan tucht en moreel. De verdediging van Ned.-Indië Verklaringen van dr. van Mook Uit Sjanghai meldt het D.N.B Volgens verklarin gen van den in Australië aangekomen luitenant-gou- verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, Van Mook, verdwijnt in Nederlandsch-Indische kringen de hoop, dat het generaal Wavell zal gelukken den toestand op het schiereiland Malakka te redden. Dr. Van Mook verklaarde dat rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van een isolement van Singapore, waarmede deze vesting haar beteekenis voor de ver dediging van Nederlandsch-Indië verliest Daar Nederlandsch-Indië zelf niet in staat is zich te verdedigen zijn overal voorbereidingen getroffen voor de vernieling van voor den oorlog belangrijke installaties, vooral voor de petroleumbronnen. De autoriteiten hebben in de bedreigde gebieden reeds bevolen, dal de olietransport-installaties moeten wor den weggevoerd. Wat niet voor vervoer naar elders geschikt is wordt vernield en de petroleumbronnen in geval van nood in brand gestoken. De luitenant-g.g. gaf echter toe dat de vernielingsmaatregelen de pe troleumbronnen in ieder geval slechts zes maanden zouden kunnen stilleggen. Britscli-Indië en Australië niet onder commando van Wavell STOCKHOLM. 8 Jan. Naar de Britsche Berich tendienst meldt is heden in het Lagerhuis medege deeld dat het opperbevel van Wavell zich niet uit strekt tot Britsch-Indië en Australië. Het opperbevel van Wavell strekt zich uit over Birma en loopt over het Noorden van de Philippijnen langs een op de Noordelijke kust van Australië toe- loopende lijn. Vervolgens loopt deze lijn rondom do eilanden van den Maleischen archipel. Resten van de Britsche vloot uit Singapore vertrokken Amerikaansche zeestrijdkrachten op weg naar Soerabaja? SJANGHAI. 9 Jan. (D.N.B.) Naar uit Saigon ge meld wordt, zouden de resten van de Britsche vloot ut Singapore met onbekende bestemming vertrokken rijn om zich onder het opperbevel te stellen van den Amerikaanschen admiraal Hart. Uit dezelfde bron verluidt dat de zeestrijdkrachten der Ver. Staten in Oost-Azië onderweg zouden zijn naar Soerabaja. Doordat kinderen met vuur speelden Is de boerderij van den landbouwer A. Hooikamcr te Roüveen tot den grond afgebrand. De veestapel kon woeden gered. De boer derij was verzekerd, de inboedtl niet.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1