3 OPTICIEN - STIENS Uit de Pers. KORT NIEUWS Italiaansch weermachtsbericht De Britsche kruiser „Phoebe" ondergegaan Slagschip van de Valiant'-klasse ernstig beschadigd. ROME. 8 Jan. (Stcfani). In zijn wccrmachtbericht no. 585 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: „In den nacht van 17 December waren aanvals- strijdkrachtcn van de Italiaansche vloot de haven van Alexandrië binnengedrongen en hadden een aanval gedaan op twee Engelsche slagschepen die voor anker lagen. Thans heeft men de bevestiging ontvangen dat een slagschip van de „Valianf-klasse ernstig beschadigd as en in het droogdok van Aadoeb ligt. Voorts hebben onze eenheden kunnen vaststel len dat de Britsche kruiser „Phoebe", door drie tor pedo's van onze vliegtuigen voor Tobroek getroffen waarvan melding is gemaakt in ons weermacht- bericht no. 548 en gezonken is. De samoen (een verstikkende wind) die zich met kracht deed gelden, verhinderde krijgsverrich tingen van beteekenis in Westelijk Cyrenaïca. vijandelijke druk op de versterkingen van Solloem en Halfaia werd met hevigheid voortgezet. De lucht macht ontwikkelde een zeer beperkte activiteit als gevolg van het slechte weer. Onze luchtmacht deed aanvallen op ravitailleeringscentra, waar branden uit braken. De vijandelijke luchtmacht liet bommen val len op Tripolis, waarbij onbeteekenende schade werd aangericht. De actie in de lucht van de strijdkrachten van de as op het eiland Malta werd voortgezet." Von Ribbentrop door Horthv ontvangen BOEDAPEST, 8 Jan. De rijksbestuurder heeft Donderdagmiddag om 13 uur den Duitschen minister van buitenlandsche zaken. Von Ribbentrop. in audiën tie ontvangen en hem daarbij een foto overhandigd. Vervolgens was Von Ribbentrop de gast van den rijks bestuurder tijdens een noenmaal in kleinen kring. Vergeefscbe bolsjewistische actie Ier outlasting van Sebastopol Britsch offensief in Noord-Afrika vastgeloopen In aanvulling op het Duitsche weermachtsbericht verneemt het D.N.B. het volgende: De haven van Feodosia op de Krim, die de bolsje wisten niet alleen voor het ontschepen gebruikten, doch ook voor hun ravitailleering noodig hebben, was opnieuw het aanvalsdoel van de Duitsche luchtmacht. Het buitenland orakelt, welke doelen de bolsjewisten bij hun landingsacties op de Krim voor oogen hebben. Dat deze moesten dienen om het omsingelde Sebastopol te ontlasten, kan als zeker worden aangenomen. Dat tot dusver dit doel nog niet bereikt is en dat het bom bardeeren van de ontschepingsplaatsen den bolsjewis ten op zware verliezen is komen te staan en moeilijk heden veroorzaakt, is zonder eenige twijfel. In Noord-Afrika zijn de bestaande moeilijkheden, waarmede de Engelschen hebben te kampen, door het weer nog vergroot. Hun achterwaartsche verbindingen zijn langer geworden en staan bloot aan aanvallen van de Duitsche luchtmacht. Op vele plaatsen vinden zij de wegen in slechten toestand. Hun „zegetocht", die met zooveel propagandistisch lawaai en overmoedige voorspellingen was aangekondigd, tot aan de Westelijke grens van Italiaansch Libië is opnieuw vastgeloopen. Er zijn geen belangrijke krijgsoperaties gevoerd, alleen in het gebied van Solloem, waar zich in den rug van de Engelschen nog Duitschers en Italianen bevinden, ontstond een levendig artillerieduel. Op 19 November, dus reeds anderhalve maand gelederr, begon het tweede Britsche offensief tegen Italiaansch-Noord- Afrika. Ondanks het feit, dat veel meer troepen in den strijd werden geworpen en ondanks een veel grondi gere voorbereiding is dit offensief nog eerder vastgeloo pen dan het eerste. Generaal Rommel heeft in deze gevechten zijn strategische superioriteit, zijn verme tele en snelle besluitvaardigheid, alsmede zijn soldates ke hardheid bewezen. Hij heeft ontzaglijke prestaties van de Duitsche en Italiaansche eenheden geëischt, doch zij hebben aan zijn eischen voldaan. Bij het begin van het offensief verklaarde Churchill dat thans voor de eerste maal Britten en Duitschers met een gelijkwaardige uitrusting tegenover elkaar stonden en dat de Britten veel sterker waren. De Brit sche openbare meening geloofde derhalve een snelle en zekere overwinning te kunnen verwachten. Het is alles geheel anders geloopen. Onder de heldendaden van dezen oorlog zal datgene wat het Duitsche corps in Afrika en zijn Italiaansche bondgenooten in Noord- Afrika hebben gepresteerd steeds worden vermeld. Rede van Attlee in het Lagerhuis „Engelsche hulpbronnen veroorloven het niet overal even sterk te zijn" Uit Stockholm meldt het D. N. B De plaatsvervangen de Engelsche minister-president Attlee heeft in het Lager huis een rede gehouden, waarin hij sprak over de gebeur tenissen van den laatsten tijd. Hij ging slechts zeer kort in op de nederlagen in den Stillen Oceaan. Daarbij keer de hij zich tegen het verwijt dat de regeering in den Stillen Oceaan geen voorultzienden blik had getoond. Het feit dat Japan onze gebieden in het Verre Oosten minder 6terk bezet en uitgerust aantrof dan wij dit zelf zouden hebben gewenscht. Is, zoo zeide hij, geen gevolg van niet vooruitzien maar van het feit dat het onze hulpbronnen te boven gaat overal sterk te zijn. Wij hebben ongeveer 15 vliegvelden op Malakka verloren, omdat het gebied, waarin deze lagen, verloren ging. De dood van maarschalk Balbo Commodore Collishaw verschaft ophelderingen HELSINKI 8 Januari. Stefani meldt: Naar aanleiding van tendentieuze geruchten omtrent den dood van maar schalk Balbo, als zou deze het slachtoffer zijn gëweest van een valstrik, hem door de Italianen zelf gespannen, publiceert de ..Svenska Presse" de verklaringen van com modore Collishaw. commandant der Britsche luchtstrijd krachten in Egypte, die dezen infamen leugen eerlijk en openhartig heeft geloochend. De commodore heeft verklaard dat Balbo. een man van edele inborst, had vernomen dat soldaten, die slaags waren geraakt met Britsche tanks, in de woestijn waren ver dwaald. Per vliegtuig ging hij hen zoeken Toen hij hen had gevonden, bracht hij hen naar een Italiaansch hos pitaal en vertrok vervolgens weer door de lucht naar Tobroek. Toevallig deden de Engelschen juist een lucht aanval op deze stad Juist' toen Balbo boven Tobroek vloog, trof het luchtafweergeschut van een Italiaanschen kruiser zijn toestel, dat brandend neerstortte. Dit was een tragische vergissing aldus Collishaw maar ook niets dan een vergissing. Alle geruchten omtrent een valstrik, waarin hij zou zijn gevallen, zijn slechts infame leugens. Admiraal Balbo was een bewonderenswaardig man. aldus besloot Collishaw. en Ik ben blij dat ik deze kwestie heb kunnen ophelderen. De Persdienst van het N. V. V., afdeeüng „Vreugde en Arbeid deelt mede, dat mede op verzoek van de werk gemeenschap de Nederlandsche Omroep met ingang van Vrijdag. 9 Januari a s., speciale uitzendingen zal doen plaats vinden ten behoeve van de in Duitschland tewerk gestelde Nederlanders. Deze als ontspanning bedoelde klein kunst-rubriek zal wekelijks lederen Vrijdag van 18.30 —19 uur worden uitgezonden over den zender Hilversum I (golflengte 415V5 M.). In dit half uur zal het mogelijk zijn groeten per microfoon over te brengen van familieleden, eventueel verloofden, der aldaar tewerkgestelde Neder landers. Echtgenooten cn verloofden, die tn aanmerking wenschen te komen om groeten door de radio over te bren ger., kunnen ztch hiertoe schriftelijk melden bij het Cen traal Bureau van de Werkgemeenschap van het N. V. V. „Vreugde en Arbeid", Amstel 224—228. Amsterdam-C. BEVESTIGING HULPPREDIKER. A.S. Zondagmiddag 4 uur zal Ds. Vermeulen uit Drie bergen in de Noorderkerk te Haarlem door Dr. E. Em- men in zijn ambt bevestigd worden. DE LOONEN VAN HET STRAATMAKERSBEDRIJF EN HET „ZWARTE CORPS". 's-GRAVENHAGE. 8 Januari. De bedrijf9raad voor het bouwbedrijf heeft zich tot het college van Rijksbemiddelaars gewend met verzoek tot algemeen verbindendverklaring van de collectieve arbeidsover eenkomsten voor het straatmakersbedrijf en het „zwar te corps". Het college achtte het blijkens een in de Staatscou rant van heden verschenen beschikking wenschelijk, dat de bepalingen van beide collectieve arbeidsover eenkomsten zullen gelden voor alle ln het bedrijf werkzame werkgevers en werknemers. Het college heeft mitsdien deze bepalingen bindend vastgesteld. Deze winter is wérkelijk geen hoestwinter Opvallend deze winter, vrijwel nooit meer xielte kinderen. Geen boodschappen als: „Jul- frouw, broertje hoestte zoo. moeder heelt hem maar een dagje in bed gehouden Want de moeders weten, dat SIROOP BON NEMA al die beginnende hoestkwaaltjes in de kiem smoort en niemand beter dan wij kunnen de resultaten beoordeelen - en toejuichen I SIROOP BONNEMA bevat het werkzame Narceïne-aethylester „Bonnema" en heelt een samenstelling die aan de hoogste eischen voldoet. SIROOP BONNEMA ht!pt snel tn itket by hêrdnekhge boeit, bronchitis, griep cn kink- boest het Md het slijm hl. doet de pyn bedoren ca be- Siictp üwiema MET NARCEiNE-AEIHYlESTER Fa. BONNEMA - APELDOORN FABRIKANTE DER „ZWITSAl" PRAEPARATEN (Adv. Ingez. Med.) POSTDIENST OP OOST-AZIë GESTAAKT. Door gebrek aan vervoergelegenheid is de geheele post dienst met inbegrip van een luchtpostdienst op China, Japan, Mandsjoekwo en Thailand gestaakt. Ook met Liberia aan de Z. W. kust van Afrika kan geen postver keer meer plaats hebben. Uitvluchten Het is een bedroevend verschijnsel, dat wanneer een beroep op iemands vrijgevigheid gedaan wordt, men naar uitvluchten omziet om er „onderuit te komen". Men geeft niet omdat het doel niet in de lijn ligt of omdat men er anders over denkt. Men geeft niet omdat het geld niet terecht komt waar het terecht moet komen, men geeft niet omdat men zelf al een vereenigingetje heeft dat hetzelfde doel nastreeft. Men geeft niet omdatja, wat wordt er al niet aangevoerd om er van af te komen. Maar er is een ding waar uitvluchten niet kunnen baten. Dat is de Nederlandsche ambulance. Immers de Ne derlandsche ambulance is de eenige hulpexpeditie die straks naar het Oostfront gezonden zal worden. De Nederlandsche ambulance arbeidt onder het Roode Kruis. De Nederlandsche ambulance kent daarom geen partij, alleen maar de hulpbehoevende menschen Daarom kunt u zich nimmer wijsmaken dat u ge rechtigd zou zijn uw beurs voor de Nederlandsche ambulance gesloten te houden. Dagelijks wordt er een beroep op u gedaan. Thans weerwat kan uw uitvlucht zijn? Stort uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0. NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Het bolsjewisme is de aartsvijand van onze beschaving, cultuur en godsdienst. Het moet vernietigd worden. Meldt u aan bij het VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND Koninginnegracht 22 te Den Haag. Vredegereclitshof Doodslag tc Heerlen 's-GRAVENHAGE. 8 Jan. Twee N.S.B.-ers, W. R. en zijn broeder J. M. R., beiden zonder beroep en wo nende te Heerlen, hadden zich te verantwoorden voor het Vredegerechtshof, de eerste wegens doodslag, de tweede wegens poging tot zware mishandeling. De rechtbank te Maastricht heeft W. R veroordeeld tot 8 jaren, J. M. R. tot 1 jaar gevangenisstraf. Het slacht offer was zekere Spork wonende te Nieuw Einde, een buurtschap bij Heerlen. Verdachte W. R. vertelde, dat hij steeds politiek ruzie had met Spork. die een tegenstander van de N.S.B. was. Vroeger was Spork communist geweest. Spork achtervolgde en bespuwde hem Spork was een zeer groote kerel en verdachte was bang voor hem. Hij werd genoemd ..de schrik van Nieuw Einde". Op een dag, 8 April, is een vechtpartij ontstaan toen verdachte in gezelschap was van zijn broer. Verdachte heeft toen, ziende, dat Spork zijn broer omklemd had, Spork op het hoofd geslagen met een gesloten zak mes. Spork had een open mes in de hand. President: Er staat niets in de stukken over een mes, dat Spork zou gehad hebben, U moet het niet mooier maken. Verdachte zag, dat Spork wilde steken met het mes. Verdachte kan zich niet herinneren, wat er toen gebeurd is. President; U heeft vroeger wel duidelijker ver klaard. U heeft uw mes opengemaakt en Spork ge stoken. Verdachte bekende dit. Hij had geen idee, dat het ió ernstig zou aankomen, dat Spork aan de gevolgen zou overlijden. Het was hem alleen erom te doen zijn broer te ontzetten. Advocaat-generaal mr. Polman: Spork heeft zelf gezegd, dat hij was opgewacht door u beiden. Verdachte: Het was de bedoeling, Spork op te bren gen naar het politiebureau. Als getuige werd o.m. gehoord de inspecteur van politie te Heerlerheide T. H. H. Kroll, die den ver- slagene even vóór deze overleed, een verslag van het gebeurde had hooren doen. Blijkens dit verslag had den de gebroeders R. hem opgewacht en toen zij Spork zagen, uitgeroepen; „Daar heb je dien rotzak, steek hem neer." De inspecteur zeide voorts, dat Spork lid van de Nederlandsche Unie was. De verdachten staan beiden ongunstig bekend. De 18-jarige dienstbode mej. M. A. van Wenkop •erklaarde de vechtpartij gezien te hebben van een balkon af. Terwijl een W.A -man het slachtoffer sloeg, riep iemand: „Steek hem kapot!" De advocaat-generaal oordeelde, dat nergens ge bleken is, dat Spork aanleiding gegeven heeft voor de beide verdachten om zóó op te treden. Ook is niet gebleken, dat Spork van eenig wapen was voorzien. Spr. wees "ook op de geuite woorden: „Steek hem kapot" en op het steken met een mes in den rug van verdachte. De bedoeling moet wel geweest zijn Spork te dooden. De officier had tegen de verdachten res pectievelijk 15 en 4 jaar geëischt. In verband met den gezondheidstoestand van den hoofdverdachte eischte spr. tegen hem thans 6 jaar gevangenisstraf en ten aanzien van diens broer bevestiging van het vonnis. Als verdediger trad op mr. P. J. J. van der Hove, die uiteenzette, dat de dood van Spork te wijten is aan een ongelukkigen samenloop van omstandigheden. Spork was een fanatieke terrorist met een hysteri sche haat tegen de N.S.B. De verdachten schold hij voor landverrader en hij bedreigde hen. Spork was leider van een terroriseerende bende Juridisch achtte pleiter geen enkel bewijs geleverd ten aanzien van den hoofdverdachte. Hij concludeerde ten aanzien van beide verdachten tot vrijspraak. Het haf zal uitspraak doen op Dinsdag 20 dezer. (A.N.P.) f/A tf** ONGEËVENAARD SCHEERMESJE (Adv. Ingez. Med.) GRAVENHAGE 8 Januari Op winterzonnewende 1941 heeft zich een comité gevormd tot het oprichten van een monument voor den Friezenkoning Radboud. Het comité i^, samengesteld uit de heeren E. J. Roskam Hzn te Lunteren. voorzitter, mr. H. Reydon te Voorschoten, secretaris en ir. Rispens te Den Dolder, penningmeester. (A. N. P.) BRENGT UW RECEPT BIJ ONS WIJ MAKEN UW BRIL PRIMA GIERSTRAAT 27 - TEL. 16764 (Adv. Ingez. Med.) Vonnissen van het vredegerechtshof DE POSITIE VAN HET OVERHEIDSPERSONEEL, s GRAVENHAGE 8 Januari, van heden komt een artikel v staande ontleenen: ,.De vonnissen van het vredegerechtshof in de zaken Kiers, Van den Heuvel en Van den Ende bewijzen hoe zeer de instelling van een bijzondere vrederechispraak noodig was om een objectieve rechtspraak ook in politieke zaken in Nederland te herstellen. Misbruik makende van de geneigdheid van de nieuwe orde ln Nederland, het be staande zooveel mogelijk in stand te laten, heeft een ge deelte der rechterlijke macht al het mogelijke gedaan om de misdadige elementen die zich tegen het nationaal so cialisme keerden, te beschermen en zelfs hen door het opleggen van lachwekkende straffen aan te moedigen op nieuw te beginnen. ZIJ werd daarbij gedragen door den geest, die een niet onbelangrijk deel van onze lntellec- tueelen beheerscht. Deze kunnen nog steeds niet verdu ren, dat zij de ontwikkeling der gebeurtenissen volkomen verkeerd hebben gezien. Zij dachten, dat zij door r geraffineerd stelsel van materieele en geestelijke tern de ontwikkeling dér volksche gedachte die hun mono polie bedreigde zouden kunnen belemmeren. Dit is niet gelukt. De jonge revolutie ls het sterkst gebleken. Tegen over het nationaal socialisme gold nu voor hen plotseling niet meer al datgene, waarop zij zich vroeger hadden beroepen. Eeibied voor de meening van anderen? Zij dachten er niet aan, maar vervolgden en vervolgen ieder ar een schijn van belangstelling voor het nationaal socialisme gaf. zy zorgden er daarbij dan echter voor zelf nooit in het gedrang te komen. En de verdwaasden, dié naar hen luis terden. zagen, als zij geknipt waren, zeer verbaasd hoe hun ophitsers rustig op hun plaats bleven.en niet werden verontrust. Slechts hier en daar kon men er een verant woordelijk stellen. Maar wel deden zij alles om de daders vrijuit te laten gaan. Dat was het geval in de administra tie. in de scholen en in de rechtspraak. Terwijl verreweg het grootste gedeelte van het Neder landsche volk gaarne rustig deze moeilijke tijden door komt.- zonder daarom nationaal socialist te zijn of te wor den. afwacht, wat de toekomst zal brengen, terwijl men dc verhoudingen in Nederland zoo dragelijk mogelijk wil maken, maken in het bijzonder op de bureaux van de overheids- en semi-overheldsinstellingen zich nog velen schuldig aan ophitsing en oprulerlj. Een belangrijk ge deelte van dit personeel is immers op politieke gronden indertijd in dienst genomen. Men mag niet vergeten, dat alle benoemingen, die ge daan zijn sinds in 1934 het verbod voor ambtenaren werd uitgevaardigd, onwettig zijn en het doodgewoon zou zijn geweest wanneer het nieuwe regiem deze ambtenaren had ontslagen. Zij waren Immers alleen benoemd op politieke anti-nationaal socialistische overwegingen. Dit ontslag kwam niet. Het ligt niet in den aard van het nationaal socialisme wraak te nemen. Dit personeel moet echter goed bedenken, dat. wanneer het blijkt, dat het deze lank moedigheid misbruikt om politieke propaganda te voe ren. het gemeenschapsbelang eischt dat aan de onwettig heid van de benoeming wordt herinnerd. Niemand wordt in zijn geweten tot een meening gedwongen, die hij ver werpt. maar het is ontoelaatbaar dat een en dan rlog wel op onwettige wijze verkrégen overheidspositie wordt misbruikt om de nieuwe orde te saboteeren. De grofste beleedigingen aan het adres van nationaal-socialisten werden met een ridicuul kleine boete bestraft wanneer er al geen vrijspraak volgde of een inslnueerende opmer king van den rechter. Wanneer er maar een formeel mid del gevonden kon worden om tot vrijspraak te komen, werd het gebruikt Alles wat men kon doen om door straffeloosheid of zeer lage straffen de misdrijven aan tb moedigen, werd ter hand genomen. Wat er geschiedde ten opzichte van de misdadigers der Meidagen overtrof ech ter al het andere In het artikel worden dan de zaken-Kiers, Van den Heuvel en v. d. Ende gerecapituleerd en gezegd, dat de door het vredegerechtshof opgelegde straffen nog aan den lagen kant zijn. ...Deze lichte straffen zijn echter door een hoog beginsel ingegeven", aldus vervolgt het artikel dan ..zooals de proc.- generaal van Genechten het in zijn requisitoir, waarin hij overigens hoogere straffen eischte, reeds zegde: niet de wraak, niet de vergelding is hét, die het natiohaal-soclö- listisch recht mag leiden. Dit moet zich alleen laten leiden door het volksbelang, de verwijdering uit de gemeenschap van de schvildigen. Daérbij moet bedacht worden, dat het gechokte rechtsevenwicht door een boetedoening, die zwaar genoeg moet zijn om tot een werkelijk berouw te leiden, moet worden hersteld. Hét beeld, dat men, gezien van de schuldigen zelf krijgt van den toestand, die in. deze dagen heeft bestaan tengevolge van den politieken hpat, is met een woord „ontzettend". Zooveel kleinheid en ver beten haat. zooveel ontoerekendheid. zooveel gemeenheid had men nooit kunnen verwachten. Men vraagt zich af: welke duivel heeft deze menschen behekst? Hoe zijn de menschen ooit officieren kunnen worden. Wat was dat voor een legerleiding en politieke leiding, die dergelijke toestanden heeft kunnen in leven roepen? Nergens beter dan uit deze processen kan blijken, dat het oude regiem in Nederland zichzelf volkomen had overleefd onmogelijk gemaakt had. Ook.daarom zijn zij nuttig." Eden en de besprekingen te Moskc (Van I-Iaagschen correspondent.) Z. H. Paus Pius XII luistert op de Kerstbijeenkomst ten Vaticane, waarbij de Heilige Vader ook een rede uitsprak, naar de woorden welke namens het College van Kardinalen tot Hem werden gericht. Atlantic-Holland) Een verkenningstroep van de „Blauwe Divisie" bereidt zich voor op een speurtocht. De witte sneeuwmantels maken de manschappen onzicht baar voor den vijand. (Hoffmann-Stapf-P. K. v. d. Becke) Edens reis naar Moskou, waar hij met Stalin he onderhandeld, werpt op liet oogenbllk het nood stof op. Dit is te begrijpen. Wat er tusschen de twee is besproken, wordt licht niet aan de groote klok gehangen, maar er z zoowel van Duitsche, als van Engelsche zijde zek inlichtingen over verstrekt, die een tip van sluier oplichten Daar ls de samenvatting, die Diplomatisch-Politische Korrespondenz van het dioserslag Heeft gegeven, hetwelk Eden na zijn rugkeer voor de radio heeft gegeven en anderzi een door middel van het DXB verstrekte bescht wing van de Times over de besprekingen. Eden was er in zijn radiorede blijkbaar op uit hoorders te suggereeren. dat het tusschen de tn landen botertje tot den boom is. goheel in de van het Nieuwjaars telegram van Koning George Kalinin, den voorzitter van de Opperste Sovjet, wai in van „o\ereenstemming van inzichten" werd i sproken Men hoeft hierbij niet te vergeten, dat verhouding langen tijd ver van vriendschappelijk geweest En het wantrouwen, dat altijd een overgroot d van het Engelsche volk tegen het Sovjet-regiem he bezield, is niet zoo gemakkelijk uit de wereld helpen. Belangrijker ls het fond van de zaak. Dit zou, yj Sens de aangehaalde, bronnen, niet minder zijn d dat Eden te Moskou voor Stalin heeft gecapitulee „Eden aldus de Dlplo is onder den indruk t den nood, waarin zich het Britsche rijk op oogenbllk bevindt, bereid, het bolsjewisme deel laten nemen aan de organisatie van den toekoms gen vrede" "Of. volgens een eenigszins andere form leering, het te erkennen als integreerend beslat deel voor de nieuwe ordening van Europa. Men voelt de pointe: tegen Duitschland. dat zl met zijn bondgenooten de ordening van het nieu Europa ten doel heeft gesteld en daar reeds tha naar streeft. Volgens de Engelsch-Russische kan daar natuurlijk niets van komen, maar aan? zien er toch een nieuwe ordening moet zijn, zuil het Engeland en Rusland wezen, die haar te zam opknappen. Deze mededeeling over de bedoelingen in Nederland, waar de regeering altijd z< standvastig heeft geweigerd de Sovjetrepubliek erkennen (wegens overwegende principieele. niet de laatste plaats Ideologische bezwaren) een ah meerend geluid gevonden worden. Het kan niet a ders of zelfs zij die hopen, dat Sovjet Rusland, h zwaar ook getroffen, uiteindelijk in staat zal blijk de Duitsche macht neer te worpen, zullen er tot 11 denken door gestemd worden. Tot nadenken over vraag of het met een Europeesche „ordening" ond bolsjewistische signatuur niet te duur betaald z zijn. Dat het intusschen nog lang zoover niet spreekt vanzelf. Het Duitsche leger staat diep Rusland en het heeft er nog meer zeer weinig va-n de, op zijn hoogst tactische, successen van het Ru sische leger de weegschaal zullen kunnen doen o slaan. Het Duitsche opperbevel heeft nog geen kei punt opgegeven, dat het blijkbaar wilde ho den. Men zie de recente beschouwingen van Liddi Hart. Het is dus op zijn minst rijkelijk voorbarig te do alsof men reeds aan het „ordenen" toe was. Maar zelfs zoo gezien is voorbehoud tegen de pr tentie zelve van pas. Men behoeft zich immers nl te ontveinzen, dat een eventueele nederlaag Duitschland op alles anders dan orde in Midde Europa zou uitdraaien. Zij zou daar regelreoht een chaos leiden. En moet een Russische strafexpeditie tot aan d( Rijn, die volgens de-Duitsche berichten mede ov» cengekomen zou zijn, het gewenschte middel heet on\ het hiervan weer te bevrijden? Er zijn van die geesten die men, ze opgeroepi hebbende, niet meer kwijt raakt. Op het bolsjewist aan onze grens, waar het trouwens allicht niet stai houden, is men niet gesteld! Men hoeft er o( niet op te rekenen, dat Engeland en Amerika ons wel weer af zouden helpen, want wie kan geloove dat zij er, zelfs al mochten zij den-oorlog tot voor hen gelukkig einde weten te brengen, nog maoht voor beschikbaar zouden hebben? H. H. Indische effecten mogen niet diene als onderpand van geldleeningen Maatregel geldt niet voor obligatiën dl Ned.-Indische Staatsleeningen GRAVENHAGE 8 Jan. De vereeniging voor di effectenhandel (bedrijfsgroep effectenhandel) en de b drijfsgroep handelsbanken hebben van den wnd. secretari generaal van het departement van financiën een med deeling ontvangen van den volgenden inhoud: Hierbij d« Ik u mede, dat het mijn wensch is, dat Indische effect? tot nader order niet meer zullen dienen als onderpand v; geldleeningen, welke als prolongatie, beleening, daggeli leening, voorschot in rekening courant of op eenigerl andere wijze zijn of worden gesloten. Aanvankelijk zal met een vermindering van Indiscl effecten uit zoodanige onderpanden met ten minste 50 pc van de effectieve waarde per 6 Januari 1942 en een ve ging door andere effecten kunnen worden volstaan, spoedig mogelijk zal een totale vervanging moeten zl} bereikt. Ik moet mij voorbehouden te allen tijde de tota vervanging op korten termijn d. i. binnen enkele dage te verlangen. Het ls dus een zaak van wijs beleid a naar een totale vervanging thans wordt gestreefd Uiterilj zal deze op 15 Februari a.s. voltooid moeten zijn. Voor de berekening van de effectieve waarde geldt d dagkoers, met dien verstande, dat geen hoogere koei mag worden berekend dan de koers van 6 Januari 1942, Indien er dien dag geen koers was genoteerd, de laatst voor 6 Januari 1942 genoteerde koers. De vermindering m? ten minste 50 pet. zal uiterlijk 24 Januari 1942 bewerkste ligd moeten zijn. Het vorenstaande houdt niet in, dat de Indische effecte bijzondere omstandigheden voorbehouden uit de ds gelijksche noteering zullen vervallen. De bovenvermelde maatregelen hebben geen betrekkin op de obligatiën der Nederlandsch-Indische staatslee ningen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat onder de geld leeningen, in de eerste alinea van bovenstaand schrijvei vermeld, ook vallen handelscredieten, garantiecredietei en andere credieten op bankgebied. De voorzitter van de vereeniging voor den effectenhan del (bedrijfsgroep effectenhandel) heeft vastgesteld, de leden van de vereeniging voor den effectenhandel plicht zijn uiterlijk op 2 Februari 1942 aan het secretaris» van de vereeniging voor den effectenhandel het effectief bedrag aan Indische effecten, dat door hen al onderpand van geldleeningen als hierboven bedoeld, pe 31 Januari 1942 nog wordt gehouden, op te geven, op nade bekend te maken wijze. (A. N. P.). De 79-jarige H. P. S. uit de Elboogstraat te 's Gr» venhage, die na een aanrijding door een motorwagen lijn 12 in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhui Zuidwal werd overgebracht, is aan de gevolgen overleden De ongehuwde landbouwer B. uit Ootmarsum is dooi vrachtauto aangereden en met ernstige verwondin gen o.a. een schedelbasisfractuur naar het R.K. zieken huls te Oldenzaal vervoerd, waar hy aan de opgeloopet verwondingen is overleden. Jiadio btatpiamma Hoofdredacteur: C. J. v. Tilburg, Heemstede, plv.-hoofdrcdacteur G. N. Leenders, Heemstede, mi „Driekoningen, Driekoningen, geef mij een nieu wen hoed"Zoo zong de Bossche jeugd deze week traditiegetrouw, terwijl ze langs de huizen trok. (Het Zuiden-Splerings) De inzameling van wol en bont voor de soldaten aan het front is in vollen gang. De oproep van den Führer heeft ook in Nederland goeden weerklank gevonden. Ski-uitrustingen worden met groote dankbaarheid aanvaard. (Polygoon-Sagers) ZATERDAG 10 JANUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Nieuwsberichten. 8.15 Brandende kwesties, causerll (opn.). 8.30 Gramofoonmuziek. 8,35 Ochtendgymnastiek 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gra- mofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek (opn.). 11.00 Voor d» vrouw. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O. Nieuws- en economi sche berichten. 13.00 Koe wat geef je? 13.15 Roemeensch' orkest Gregor Serban. 13.35 Klaas van Beeck en zijn orkest en soliste. 14.00 Radiotooneel. 14.20 Na gedane ar beidmuziek en vroolykheid. 15.50 Gramofoonmuziek 16.00 Cyclus „God cn de Mensch" (ni). 16.20 Viool, piano en gramofoonmuziek. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B.N.O. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Gramofoon muziek. 17.35 Duitsche taalcursus. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Het kwartier van den arbeid. 18.30 Kamerkoor „Ne derlandsche Sanghersconste". 19.00 Actueel halfuur. 19 30 Bonte avond. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centralei die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Groninger Orkestvereeniglng en solist. 21.45 B.N.O. Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O. Engelsche uitzending: Dutck News Reel of Gramofoonmuziek. 22.15—24.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.158.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30— 8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Lichte muziek (opn.) 12 00 Zang. viola da gamba en claveclmbel. "12.15 B.N.O. Nieuws- en economische berichten. 13.05 Orkest Malando en solist. 13.40 Voor de jeugd. 14.00 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 14.45 Boekbespreking. 15.00 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 15.45 Hier W.A. 16.00 Vroo- ltjke weelceindklanken. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 B.N.O. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Cyclus „In een nieuw licht bezien". (Voorbereid doqr de N. S. B.>. 18.15 Magnolia's. Italiaansch programma. 18.45 Als ik 't voor zeggen had. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Zang met pianobegeleiding. 20.00 Wetens waardigheden van de week. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Gramofoonmuziek. 20.45 Bonte avond. 21.30 Fllmpraatje. 21.45 B.N.O Nieuwsberichten 22.00 B. N.O. Toelichting op het weermachtsbencht. 22.10—2t.lt Avond wading.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2