brandhout iepenhout HET WILSONSPLEIN TE HAARLEM. Fa. Roetman Zoon Kevercollectie. KOFFIE 70 jaar geleden stond daar een groote katoen- fabriek, die plotseling gesloten werd. HflARL. DAG-BLAD, Vrijdag 9 Januari 1942 voor-Centrale Verwarming Haard, Kachel en Industrie F 37.50 per 1000 K.G. Leidschevaart 478, Tel. 20940 (Adv. Ingez. Med.) De fabriek van Wilson in haar gloriedagen. (Een oude teekening). Het Wilsonsplein te Haarlem heeft eenige weken geleden de belangstelling getrokken omdat daar van gemeentewege opgravingen werden verricht. Toen wij daarvan bijzonderheden mededeelden herinnerden wij er aan, dat in de vorige eeuw op dat plein (niet op de plek waar gegraven werd, doch waar nu de Stadsschouwburg staat) de katoenfabriek van Wilson werd gevonden. Bovenstaande teekening geeft een indruk van den omvang van deze industrie. In Haarlem waren kort na 1830 verschillende groote katoenfabrieken opge richt. Een daarvan was die van den heer Wilson. Eenige tientallen jaren was dit een bloeiend bedrijf, dat aan velen arbeid en brood gaf. In 1872 dus nu juist 70 jaar geleden heeft de heer Wilson plotseling zijn fabriek gesloten. Hij deed dit uit protest tegen het besluit van den gemeenteraad die een verordening had aangenomen met maatrege len die de verontreiniging van de stadsgrachten moes ten tegengaan. De heer Wilson zag daarin een groot bezwaar voor de uitoefening van zijn bedrijf. De fabriek werd gedeeltelijk afgebroken. Het duurde evenwel tot 1880 tot de breuk tusschen het gemeentebestuur en den heer Wilson hersteld werd. Er is toen een regeling getroffen waarWj de grond waarop de fabriek stond aan de gemeente kwam. Dat alles toen in goede harmonie ging blijkt wel uit het feit. dat het plein, dat aangelegd werd, naar den heer Wilson werd genoemd. Nadat die overeenkomst getroffen was kon de Raamsingel naar de Leidschevaart worden doorge graven. Veilingen te Haarlem De resultaten van de Donderdag in het Verkoop- lokaal „liet Natarishuis" te Haarlem gehouden vei lingen waren als volgt: Winkel- en woonhuis met erf Rozenprieelstraat 34. N .1. f 3500; huis met erf en tuin Ripperdastraat 20. J. W. Waalewijn q.q. f 5975; benedenhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf Raamsingel 44 zwart en rood, J. W. van Santé q.q. f 19.200; huis en erf Zuider Stationsweg 11 te Bloemendaal, F. C. Dupuy q.q. f SI50; heerenhuis met erf en tuin "Wilheminapark 37, niet geveild: huis en erf Brouwersvaart 12, J..W. Hessen f 3S50; huis en erf Drossestraat 8, Th. By- man q.q. f 2975: huls en erf Klaverstraat 4, J. G. Akersloot f 1800; huis met erf en tuin Eindenhout- straat 63. niet geveild: pakhuis met bovenwoning, erf en tuin Biliionstraat 14 te Heemstede. J. B. Kroon van Diest f 6850; winkelhuis met erf en tuin Madoerastraat 1, te Heemstede, opgehouden voor f 5500: huis met erf en tuin Madoerastraat 3. J. M. Langeveld f 4825; huizen met erf en tuin Madoera straat 5, 7 en 8. niet geveild; pakhuis met boven woning, erf en tuin Madoerastraat 11 te Heemstede opgehouden voor f 5500; huizen met erf en tuin Ma doerastraat 13 en 15 te Heemstede, niet geveild: huis met erf en tuin Madoerastraat 17 te Heemstede, J. W. Waalewijn f 475-0; huis met erf en tuin Madoe rastraat 19 te Heemstede. Hoenderdos f 4800: win kelhuis met erf en tuin Madoerastraat 21 te Heem stede. opgehouden voor f 5503; huis en erf Barend- sestraat 41. L. Vree q.q. f 4 045: huis met erf en tuin Amsterdamschevaart 40. C. R. van Goor f 4700; winkelpand met afzonderlijk groot bovenhuis met erf Rijksstraatweg 356 te Haarlem-Noord, opge houden voor f 11.000; huis met erf en tuin Biliion straat 24 te Heemstede, opgehouden voor f 5000; werkplaats mete rf en uitgang Lombokstraat te Heemstede en een erf aldaar, opgehouden voor f 8000; huizen met erf en tuin Javalaan 65, 67. 69 en 71 en een garage aan den Cruquiusweg te Heem stede, J. R. Williams f 29.435: dubbel woonhuis met stallen, ijzeren wagenloods, erf en bouwland aan den Spaarnwouderweg te Haarlemmermeer, J. W. Heuperman f 1100; huizen met erf Timorstraat 1, 3, 5, 7 en 9 te Haarlem-Noord, H. Bakels f 32.955 Pas nü op voor Rheumatiek! Nu de weersomstandigheden weer zoo tallooze slachtoffers gemaakt hebben van Rheumatische pijn, mag het geen verwondering wekken, dat men overal juist nu herhaaldelijk den raad hoort gevenbegin een Kruschen-kuur! - Geen wonder trouwens. Al jaren en jaren heeft Kru- schen ook in Nederland bij tallooze Rheumatïek- lijders een waar wonder teweeg gebracht. De aan sporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en ingewanden, zal Uwe organen nieuwe kracht bijzetten; ze zuilen Uw bloed reinigen en het zuiveren van schadelijke zuren. Reeds bij een kort maar regelmatig gebruik van Kruschen Salts merkt ge de versterkende werking en de gestadige verlichting van Uw lijden. Ook hebt ge met Kruschen meer nut van Uw voedsel, omdat Kruschen de spijsvertering zoo gunstig stimuleert - Kruschen het oude be proefde recept sinds 1889. Bii alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. (Adv. Ingez. Med.) UITGAAN VRIJDAG 9 JANUARI. Gem. Concertzaal: Ledenconcert H.O.V., 7.30 Uur. Rembrandt Theater: Piet Kohier ln „Hoe ouder boe gekker". 2.30 en 7.30. Palace: „Gevaarlijke Vrouwen", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „La Habanera". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Dik Trom", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Moviac: „Kinder-Cabaret" en binnen- en buiten- landsclie actualiteiten, van 12 uur af. ZATERDAG 10 JAMJAR! Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Kindermatlnée: „De gelaarsde kat" door het Nederl. Jeugdtooneel, 7.30 uur. Hotel „Dg Leeuwerik": optreden van „Het Roman tisch Ballet", 7.30 uur. Bioscoop theaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken Dg volgendo apotheken to Haarlem zijn van dos avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 11569 Grijseels en Van Hees, L. Veerstraat 19, Tol. 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1. Tel. 111S0. Te Heemstede ls geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg AS, Tel. (8197. FIJNHOUTHANDEL J. VAN ROODE ZONEN ONZE SPECIALITEIT ROLLANDSTRAAT 55-57. Tel. 15667, HAARLEM ARTISTIEKE DAMES- EN HEERENPORTRETTEN (Adv. Ingez. Med.) Operetteklankeii Een orkestensemble onder leiding van mr. Harm Smedes en vier vocale solisten verklankten Donder dagavond in den Stadsschouwburg voor de afd. „Vreug de en Arbeid" van het N.V.V. een programma, dat „operetteklanken" als opschrift droeg. Met uitzonde ring van den Proloog uit „I Pagliacci" van Leonca vallo en het Recitatief en Aria uit Verdi's „Un Ballo in Maschera", die beide tot de opera seria behooren, be nevens een openingsmarsch en de orkestrale humo reske „Perpetuum Mobile" van Joh. Strauss werden dan ook alleen ouvertures en fragmenten van operet- testen gehoore gebracht. Na de openingsmarsch ricl\tte de dirigent het woord tot het publiek. Mr. Harm Smedes zeide dat dit wel licht eenige verbazing zou wekken, maar dat dit ook zijn bedoeling was, want hij wilde dat de toehoorders de muziek niet zoo maar over zich heen zou laten gaan. doch dat de idee der muziek tot hen zou door dringen. Een pioniersarbeid, moeilijk maar aantrek kelijk, noemde mr. Smedes dit streven. Zich aan deze doelstelling houdend liet de dirigent de uitvoering van elk nummer door een korte gespro-' ken inleiding voorafgaan. We kwamen hiermee dus op het terrein der „paedagogische volksconcerten", zooals die reeds sinds verscheiden jaren door de H.O.V. en ook door andere orkestvereenigingen gegeven zijn. De doelstelling is zeer schoon en de daarmee verbon den arbeid kan zeer vruchtbaar zijn. Doch we mee- te mogen betwijfelen of men, indien men in die richting mooie resultaten wil bereiken, met het ope rettegenre beginnen moet. Want deze muziek is door gaans zeer oppervlakkig: haar schoonheden en be koorlijkheden behoeft de hoorder niet op te delven. Daarom lean een bespreking ook' weinig openbaren, wat de hoorder niet vanzelf aanvoelt. Symphonische muziek biedt daarvoor een vruchtbaarder arbeids veld. En voor zoover men muziek kiest, waarin het gezongen woord een belangrijke plaats inneemt, een vertaling der teksten in het Nederlandsch zeer tot het begrip kunnen bijdragen. Van de vocale vertolkers bleef de bariton Gerard Holzhaus in overeenstemming met de muziek van Leoncavallo en Verdi geheel in den stijl der Italiaan- scne ernstige opera. Wie herinneringen aan de vroe gere Opera italiana bewaard heeft zal Holzhaus' ver tolkingen met groote tevredenheid gevolgd hebben. Zijn mooie, alleen in de hoogte wat minder sonore stemmiddelen droegen daartoe bij De sopraan Lia Martin kwam niet boven het gewone operettepeil uit: bovendien waren de portamento's harer toon- aanzetten te veelvuldig, dan dat men die zou kun nen goedkeuren. De tenor Henk Voshart bleek over goed stemmateriaal te beschikken. De zangeres Djobs Ising trad jaren geleden meermalen op H.O.V.-con- certen op; zij zong toen, naar we meenen sopraan, thans mezzo-sopraanpartijen, doch ook in deze had haar zang goede kwaliteiten. Het orkestensemble was geen „groot orkest", doch eer een kamerorkest: 5 eerste, 4 tweede violen, 2 alten, 2 celli, 1 contrabas, enkelvoudig bezette blaas instrumenten (behalve de hoorns) en pauken. Door de ongunstige plaatsing tusschen de ten onrechte op gehangen drapeeringen der tooneelruimte werd de klank zeer tegengehouden, zoodat die in de begelei dingen vaak te zwak was. Het orkest toonde echter volgzaamheid en, in de Ouverture en de Humoreske an Joh. Strauss, een flinke techniek, terwijl ook de dirigent de noodige slagvaardigheid bleek te bezitten. K. DE JONG. DE ALGEMEENE FRIESCHE. De directie van de Alg. Friesche Levensverzeke ringsmij. te Leeuwarden e van de Groot-Noordhol- landsche van 1845 te Amsterdam, welke twee instel lingen door een belangengemeenschap zijn verbonden, deelt mede, dat zij over den gang van zaken in het afgeloopen jaar alleszins tevreden kan zijn. Het eind resultaat over 1941 van beide maatschappijen tezamen is, dat volgens de thans beschikbare gegevens, nieuwe 'erzekeringen ten beloope van ca. f 50 millioen aan verzekerd kapitaal kon worden vastgesteld tegen f 28 millioen in 1940. De afvoer bedroeg ca. f 16 mil lioen tegen f 23 millioen in 1940. Tengevolge van een ander is het verzekerde kapitaal van de Alg. Frie sche en de Groot-Noordhollandsche in 1941 toegeno men met f 34 millioen (v.j. bijna f 5 millioen), waar door de verzekeringsstand is gekomen op f 497 mil lioen. Voetbal. Districts- en bekerwedstrijden Er zullen dit seizoen weer wedstrijden om den N. V. B.- beker worden gehouden. Clubs, die kampioen of promo tie-wedstrijden hqbben kunnen daaraan niet deelnemen. Bovendien zal er een halve competitie worden gespeeld tusschen vier districts-elftallen en wel op drie opeenvol gende Zondagen. De vier districten West (afdeelingen I en II in één elftal), Oost, Noord en Zuid zullen hieraan deel nemen. De ontmoetingen zullen vermoedelijk in Maart plaats vinden. NED. VOETBALBOND. (onderafdeeling Haarlem). RANGLIJSTJES. Afdeeling 1 A: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. gem. V. S. V. 3 11 8 1 2 17 69—20 1.55 E. T. O. 11 8 0 3 16 46—19 1.45 H. F. C. 3 10 7 0 3 14 29—23 1.40 R. C. H. 4 10 5 2 3 12 33—24 1.20 Droste 10 5 0 5 10 43—28 1.— Beverwijk 2 9 3 1 5 7 22—29 0.77 E. D. O. 3 9 3 1 5 7 20—31 0.77. Kinheim 3 10 2 0 8 4 15—59 0.40; Hillinen 2 10 1 1 8 3 13—57 0.30 Afdeeling 1 B: N. A. S. T. Y. B. B. 2 D. E. K- Geel Wit O. I. V. Concordia O. Gezellen 2 Alliance D. E. M. 2 Kennemers 3 E. D. O. 4 Kinheim 2 R. C. H. 3 Zandvoortmeeuwcn 4 R. C. H. 5 Haarlem 3 a Schoten 2 Stormvogels 3 De overheid en de schilders 's-GRAVBNIlAGE, 8 Januari. (ANP) De schil derkunst is in het verleden niet een van die kunsten geweest, die zich in een overdadige weelde mocht verheugen. Mochten er al enkele, rijke begunstigers zijn, het groote publiek had voor een schilderij slechts matige belangstelling. Dat die belangstelling van het publiek zoo gering was, mag geen wonder heeten, wanneer wij ons herinneren, welk voorbeeld de over heid hierin gaf. De grootste som werd bijeengebracht door den verkoop der zomerpostzegels. Voorts was er nog een bedrag uitgetrokken op de rijksbegrooting van zegge en schrijve f 1 0.000. Ten slotte waren er nog enkele kleinere bedragen van particuliere of semi-particuliere zijnde, waarmede de schilderkunst het leven gelaten werd. Het departement van volksvoorlichting en kunsten is van meening, dat de belangstelling voor den levenden kunstenaar en zijn werk overheidszaak is. De heer Gerdes, leider van de kunstafdeeling van genoemd departement, verstrekte daarover eenige inlichtingen. In de eerste plaats dan iets over de geldbronnen. Naast een belangrijk bedrag, dat als subsidie ter beschikking is gesteld, beijvert het departement zich voor de inrichting van tentoonstellingen, waar het door aankoopen eenige leiding tracht te geven en het publiek voorthelpt in die uitingswijze van be langstelling, Dat deze wijze van werken vruchtdra gend is, moge blijken uit het feit, dat op de laatstge houden tentoonstelling te Amsterdam voor ruim f 11.000 is verkocht. De tentoonstellingen van Ne- derlandsehe kunst in Duitschland, ook op instigatie van het departement gehouden, brachten een ver koop mee van f 40.000. Voorts kreeg het de beschikking over een f 60.000 uit schenkingen. Door het wekken van belangstel ling voor enkele kunstenaars is ook nog voor een f 20.000 verkocht. Hierbij komen de bedragen, die ook vroeger ter beschikking werden gesteld tot steun aan jonge kunstenaars uit de baten der zo- merzegels. die dit jaar ondanks allerlei tegenwer king nog meer dan het dubbele opbrachten, t.o.v vorige jaren, zoodat, globaal gesproken, meer dan het 10-voud van de vroegere sommen kan worden besteed voor de beeldende kunst. Het departement geeft in de eerste plaats kunstenaars, die hét daartoe in aanmerking acht te komen, opdrachten. Ook ondersteunt het die schil ders, die aanleg blijken te bezitten, maar wier tech niek niet op gelijke hoogte is van hun gaven. Naast da bijzondere opdrachten, w-aaraan een f 40.000 is besteed, zijn tot verfraaiing der wederopbouwge- bieden, met name voor Rotterdam en voor de an dere gebieden tezamen telkens f 30.000 uitgetrokken. Deze wijze van werken heeft tot gevolg gehad, dat het contact tusschen schilders en overheid zeer sterk is geworden.. Naar de lieer Van Anrooy mededeelde, komen dagelijks 3 a 4 aanvragen om hulp binnen. De eenige maatstaf, die hierbij wordt aangelegd, Is de kunstwaarde van het werk van den aanvrager. I-let doet ons genoegen, dat Hugo Brouwer, ee genen, die op grond van deze beoordeeling, voor een studie* aan de beroemde akademie te Mtinchen in aanmerking kwam, daar door een der professoren de beste leerling der akademie werd genoemd. De practische aanleiding tot dit onderhoud was hetb esluit, Jós. van Sóhayk, een Peelwerker, die zich in zijn vrijen tijd op de schilderkunst had toegelegd, te subsidieeren. Het werk van dezen man „Een man metk om" dat door het departement is aangekocht en dat wij konden aanschouwen, vertoont inderdaad een dergelijke gave in het beheerschen der kleuren, een zoo groot gevoel voor harmonie der tinten, dat een subsidie aan dezen jongen schilder, dat hem in staat zal stellen de noodige techniek te veroveren, alleszins gerechtvaardigd is. Tot slot nog iets over het gebruik van de schilde rijen, die op het oogenblik alle, via het departement •an volksvoorlichting en kunsten worden aange kocht. De schilderstukken worden bij rijksaankoop eigen dom der gemeenschap. Als zoodanig worden zij ge ïnventariseerd in het Rijksmuseum. Het rijk leent nu uit aan die plaatsen, waar de schilderijen kunnen dienen tot verfraaiing van haar werkplaatsen. Ook wordt uit den, dus ontstaanden voorraad geput Dm schenkingen te verrichten bij bijzondere gelegenheden. Herinnerd zij bijv. aan den ..Zeeuw- schen boer" een werk van den Middelburgschen schilder Joh. Kimpe, dat bij het herstel van het Middelburgseh stadhuis werda angeboden. In de toekomst zullen deze uitleeningen ook ge schieden aan cantines van fabrieken enz., in één woord aan al die plaatsen, die daarvoor in aa king komen in het licht van de leuze van het N.V.V. „Schoonheid bij den arbeid". En hiermede zal het scherpst benaderd worden het herwekken van den kunstzin, zoonis hij ook den eenvoudigen Neder lander, ondanks alle verwaarloozing op dit gebied in het bloed zit. TERAARDEBESTELLING JHR. A. BAS BACKER. Op Nieuw Eik en Duinen te den Haag is gister middag in allen eenvoud en stilte het stoffelijke overschot van jhr. A. Bas Backer, oud-burgemeester van. Ophemert, Elburg en Bloemendaal, ter aarde be steld. Tot de aanwezigen behoorden de heeren mr. J. A. N. Patijn, oud-minister, jhr. B. Eekhout en mr. B. I. D. Zubli, resp. oud-burgemeester van Zuylen en Ben- nebroek. een deputatie van de gemeente-ambtenaren Bloemendaal, mr. C. H. Roosegaarde Bisschop, jhr. G. W. H. Mollerus, mr. L. D. Pels Rijckens, W. H. J. Tockens en anderen. In den stoet kwamen met de familie mede luite nant-generaal Rambonnet, jhr. M. Mollerus en ds. van Dijk uit Bloemendaal. Op verzoek van de familie werd er niet gesproken. Aan het graf ging ds. van Dijk voor in gebed. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: J. Dubois en J. Zeegers, Maastricht-den Haag; H. v. d. Bosch en C. Geraets, den Haag-Voor burg; E. A. Balek en A. Wiesehaan jr., Hillegersberg. Ondertrouwd: M. A. Kolster en N. Ran, den Helder. Getrouwd: L. Eikelboom en M. H. K. v. d. Graaf, Amsterdam; N. J. de Rooy en E, C. Stork, Amster dam; H. Hartlieb en J. de Jong, Rotterdam; S. Klop per en L. C. Wery, den Haag. Bevallen: van NieuwenhuyzenSneep, z., Breda— Ginneken; v. AbbeHoffmann. d„ Eindhoven; Zillin- ger Molenaarv. Rossem. z., Rijssen; ClaasenCamp- huis, z.. Arnhem; U. WijsmullerHirschfeldt, 2 Baarn; TamboezerStaal, d.. Amersfoort; E. Walter- Bootjes. d.. Utrecht; A. J. M. Grimbergde Boer. z. en d., Amsterdam. Overleden: J. Mirck, m., 56 j„ Amsterdam; E. Goede de BoeT, v., 68 j„ Landsmeer; G. A. M. Immink, m., 72 j.. Laren; J. ,T. de Rapper, m., 52 j„ Zaltbommel; G. Hannema, m.. 76 j.. Beverwijk. HOOFDDORP Afdeeling 1 C: 16 46—29 12 31—16 11 24—20 9 37—53 9 27—42 6 19—25 7, 22—35 13 25—14 11 25—12 10 1923 12 32—28 9 31—29 11 23—26 8 31—27 6 13—28 6 19—31 HENGSTENKEÜRINGEN. In de Ned. Staatscourant van heden is opgenomen een lijst van plaatsen en van de data waarop keurin gen worden gehouden van ingeschreven en niet-inge- schreven tot dekking bestemde hengsten. Van het voor nemen om een hengst die niet is ingeschreven in een stamboekvan een stamboekvereeniging op een van deze dagen en plaatsen te doen keuren, moet ten min ste drie weken voor den datum der keuring kennis worden gegeven aan den inspecteur van de veeteelt. Voor Hoofddorp is deze keuring bepaald op 20 Fe bruari des morgens te 11 uur. HAARLEMMERLIEDE BURGERLIJKE STAND. Geboren: Irene Josephine van Leerdam; Leonardus Mesman; Thomas de Fouw. Overleden: Margaretha Maria Kortekaas, te Haar lem. (Een krantbericht maakt melding van een iniuoner van Praag di. met een totaal van S0.000 varië teiten waarschijnlijk de grootst verzameling kevers ter wereld heeft). Tachtig duizend kevers, vrienden. Dat is heel wat. dat verdiende Wel vermelding meende ik; Kn die opgeprikte bende Kever, kevers und kein Ende Kent die man nou op een prik. Kleine kevers, groote kevers, Schaalbedekte en bloote kevers. Kevers uit elk werelddeel: Zwarte, groene, blauwe kevers. Bruine, roode. grauwe kevers: Eindloos gevarieerd en veel 'k Wist niet eens, moet Ik verklaren, Dat er zooveel soorten waren, Maar dit ls niet eens compleet; Er zijn nog meer duizendtallen Soorten die hierbuiten vallen, Waar die man zelfs niet van weet. Om je duizelig te maken, Neen, om kriebelig te raken Lijkt me hier nog meer van pas; 'Heusch om kriebelig te worden Door de ongetelde horden "Van het machtig kever-ras. Eén ding mag men wel beseffen, Menschen mogen zich verheffen Op hun hooger kwaliteit. Maar ze zijn als stervelingen Naast de kevers een geringe, Zeer geringe minderheid. HILLECOM CONCERT. Ook het dameskoor „Cantabile" gaat het eerste lustrum vieren en wel Zondagmiddag a.s. in hotel Sistermans. Medewerking verleent het hier niet onbekende kun stenaarspaar Maarten Wils en mevr. Lena Wils—Krijgs man (piano) en onze plaatsgenoot Ant. v. Dishoeck (viool). Het. koor zingt liederen van Tetterode, Mozart, Mann, Abt en anderen, terwijl de solisten werken van Chopin, Svendsen en Beethoven zullen uitvoeren.Het con cert staat onder leiding van mej. Agaath van der Mey. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot R. Tuininga slaagde voor het diploma C Scheepswerktuigkunde. BEVERWIJK De handel aan de groentemarkt Niettegenstaande het zachte weer begint de aanvoer aan de Beverwijksche veilingen langzamerhand toch af te nemen. De eerste week in het nieuwe jaar kenmerkte zich door een klein aanbod, dat gezien de aanvoeren van vorige weken min of meer tegen viel. Zelfs boerenkool, dat tot nog toe in groote hoeveelheden aan de markt kwam, was er deze week slechts in kleine partijtjes. Dit artikel kon dan ook moeilijk aan de vraag voldoen. Met den han del in spruiten was het al heel slecht gesteld, daar zoo goed als niets aangevoerd werd. ondanks dat de prijzen niet onbevredigend zijn. Van de groene en gele koolsoorten was het aanbod eveneens niet groot, doch dit is een ieder jaar terugkeerend verschijnsel. Beide soorten zijn slecht bestand tegen strengen vorst, zoodat de kool om dezen tijd van het jaar al zooveel mogelijk geruimd is. De no teeringen van de kool varieerden naar kwaliteit van 5 tot 6 cent per K.G. Het aanbod van roode kool was onregel matig. Op den aanvoer van dit product is altijd weinig staat te maken, daar de handel aan de Beverwijksche veilingen met dit artikel afhankelijk is van wat 'er uil andere streken wordt aangeboden. Ook de aanvoer van waspeen was niet groot. De notee- irngen wisselden naar kwaliteit van 6 tot 8 cent, per K.G. Andijvie wordt ook weinig meer aangeboden. Andere la ren was de markt om dezen tijd nog aardig met dit artikel bezet, dat hiervoor opgekuild bewaard werd. De geldende maximumprijzen zullen het snelle ruimen van andijvie vermoedelijk wel in de hand gewerkt hebben. In de af geloopen week was de aanvoer van witlof iets beter, hoe wel de aanvoer toch nog onbeduidend kan worden ge noemd. De prijs voor eerste kwaliteit bedroeg ongeveer 25 cent per K.G. Van schorseneeren wordt zoo nu en dan nog een partijtje aangevoerd een grooter aanbod is ech ter niet meer te verwachten. Naar soort werd van 11 tot 17'i cent per K.G. besteed. De aanvoer van prei blijft nog steeds op denzelfden voet doorgaan want van vermindering is nog geen sprake. On danks het groote aanbod bestaat er voor dit product een groote kooplust. Van knollen wordt daarentegen de aan voer belangrijk minder en vooral van eerste soort. De prijzen liepen uiteen van 1% tot 8 cent per stuk. Voor sel derij en peterselie werden geen hooge prijzen gemaakt, daar deze producten -voor prijzen van ZV> tot 5 cent per hos van de hand gingen. MIJ. VOOR TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. De ledenvergadering van de afdeeling Beverwijk der Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, welke heden avond gehouden zou worden, is uitgesteld tot Donderdag Help Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van Bridgeclub „Saus Atout" De 1 slagen van de onderlinge wedstrijden der Bridge club „Sans Atout" luiden als volgt: Groep geel. N.Z.-lijn: 1. J. de Vries—H. Pools 54>A m.p. 2. K. v. d. Wal—A. Tabak 55 m.p.; 3. J. v. Leeuwen—R. Hoen 56 m.p.: 4. Heer en mevr. Thomas 66V> m.p.; 5. Heer 1 mevr. Riben 68 m.p. O.-W.-lijn: 1. L. Bos—N. v. Zon 58 m.p.; 2. A. Tand—E Admiraal 58'/2 m.p.; 3. T. Romijn—A. v. Groningen 60 m.p., 4. Mevr. Tand.—mevr. Admiraal 61 m.p.; 5. Heer en mevr. Amstel 62M: m.p. Groep wit. N.Z.-lijn: 1. W. de Boer—H. v. Essen 53 m.p. 2. J. Bloemendaal—B Hoogeboom 53'A m.p.; 3. J. Berlee J. Nijman ss'i m.p.: 4. J. BlomC. Spruit 55'm.p.; 5. G. C. Tabak—Ph. v. Groningen 82 m.p. O.-W.-lijn: 1. G. de Boer— J. v. d. Berg 51 m.p.; 2. Mevr d. Linden—C. Geldermans 53 m.p.; 3. J. Dil—A. Rood- zand 63 m.p.; 4. Mevr. Tabak—mevr. Steenbergen 64'j i.p.; 5. B. Groot—P. Vlot E Bloemenveiling ,,'t Centrum" Op lederen veilingdag aan de bloemenveiling „Het Cen- •um' 'worden de aanvoer en het aantal variëteiten groo- :r. Van bepaalde soorten worden zelfs nu al mooie groote partijen aangevoerd. De kooplust blijft tot nu toe zeer groot, want alles gaat tegen behoorlijke prijzen van de hand. De prijzen varieerden voor tulpen 10 per bos voor de volgende soorten als volgt: Pierson 38—52 ct.; William Coplan 50—85, Rose Copland 55—95, Roode Copland 60 Hillegarde 45—70, Fred Moore 45—70, Thomas Moore 38 Witte Due met bol 22—32, Due de Berlin met bol 21—35, Witte Due 22—34, Indus 57—75, King of the Yellow 45—70, idem m. bil 50—64, Krelage's Triumph 50—75, Scarlet Admiraal 48—78, Mr. Candia 60—80, Zenober 54—74, Scarlet Wonder 35—53, Sonja 44—66, Papaver 40—55. Croeussen per 10 stuks: wit 815 ct.. blauw 2432, blauwe druifjes 22 65; Fresia's: geel 90—f 1.25, wit 24—85. Narcissen: Early Perfection 28—54, West Frisla 28—56, Helios 36—64. UITVOERING „KINDERGELUK". Zaterdagmiddag geeft de Geheelonthouders Kinderclub .Kindergeluk" in het Kennemer Theater een herhaling van de opvoering van „Een visite in 't Poppenhuis" en ,De Woudkoningin". G. HANNEMA OVERLEDEN. Na een korte ongesteldheid is in den ouderdom van 76 jaar overleden de heer G, Hannema, oud-direc teur van het Openbaar Slachthuis alhier. G. Hannema werd 3 November te Franeker geboren bezocht te Leeuwarden het gymnasium en genoot ziin academische opleiding aan de veeartsenijschool te Utrecht waar hij op 27 Juli 1893 het diploma als vee arts behaalde. In Sept. 1893 volgde zijn benoeming tot gemeente-veearts en hoofd van den keuringsdienst te Zaandam. Tot 1906 vervulde de heer Hannema deze functie. In Sept. 1922 werd hij tot hoofd van den Vleeschkeuringsdienst in den kring Beverwijk be noemd. In de tweede helft van 1928 werd de heer Hannema tot directeur van het Openbaar Slachthuis alhier be noemd. welke functie hij op 1 Januari 1936 neer legde. Ook op het gebied van de paardensport was de overledene een bekende persoonlijkheid. Voorts is hij jarenlang voorzitter geweest van de afd. Velsen-Be- verwijk van de Holl. Mij. van Landbouw. De crematie van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Zaterdag a.s. op Westerveld na aankomst van trein 1.15 uur. BOEKHOUDBUREAU VOOR TUINDERS. Het initiatief van Ir. v. d. Plassche om een boek- houdbureau voor tuinders op te richten, heeft succes gehad. In een dezer gehouden vergadering heeft de heer W. de Groot, directeur van de Vereenigde Vei lingen, op het nut van een dergelijk instituut voor den tuinbouw gewezen. Voor het te stichten bureau gaven zich reeds een flink aantal tuinders op. IJMUIDEN Nijverheidsschool bestaat tien Het is deze maand tien jaar geleden, dat de heidsschool aan de Briniostraat officieel geopen Deze opening was een druk bezochte plech Zij werd o.a. bijgewoond door den heer G. A. Haar, inspecteur van het Nijverheidsonderwijj E. baron van Lynden hoofd van den Rijksgeb dienst, het gemeentebestuur van Velsen. wijk Striek van Linschoten. destijds burgemeester v verwijk en tal van andere autoritetien uit Vel omgeving. De ingebruikneming van het nieuwe gebouw mijlpaal geweest in de geschiedenis van het heidsonderwijs te IJmuiden; er werd een perio bloei mee ingeluid, welke met zich mee brac er tal van uitbreidingen op allerlei gebied kwamen. De school in IJmuiden is een der laatste ons land gebouwde nijverheidsscholen. Daarna voor den bouw van deze scholen geen gelde: beschikbaar gesteld. „De vroolijke vrouwtjes" In. ons blad van gisteren vindt men een 1 spreking van de film „De vroolijke vrouwtjes", bij vermeld staat, dat deze film in de Biosc Pont" wordt vertoond Dit moet zijn „Rex waar de film van hedenavond af wordt gec' „Goede en verkeerde verkoopmethoden' Voor de Winkeliers- en Handelsvereeniging j IJmuiden" houdt hedenavond in heer L. G. Eggink, van het L.M.O.. een eau: „Goede en verkeerde verkoopmethoden". CLUBKAMPIOENSCHAP NOORD-HOLLAND.1 De Haarlemsclie Damclub kampioen! D. C. IJ. moest haar iaatsten wedstrijd tegen veer met 200 winnen om het clubkampioenscht, Noord-HollSnd te veroveren. Zij is daarin niet ge D. C. IJ. won met. 17—3, waardoor de Haarlemschi] club met een beter bordgemiddelde kampioen is gei Dit was echter nog niet definitief daar het bestu D. C. IJ., aangaande de partij Sluiters—De Jong, den wedstrijd H. D. C. —Oosterkwartier in strijd wedstrijdbepalingen was gespeeld, protest bij het van den N. D. B. had ingediend. De N. D. B. hee den uitslag van dit protest bekend gemaakt, H. D. wel als Oosterkwartier werden twee bordpunten dering gebracht en beide clubs kregen een boete vi Daar de H. D. C. deze partij had verloren, is er eindstand zoo goed als geen verandering gekomen De Haarlemsche Damclub is dus kampioen. D, volgt op de tweede plaats met een gelijk aantal p doch met twee bordpunten minder. Een mooie pi van onze plaatsgenooten, temeer daar Dukel van de partij waren. Daar de bordpunten eveneens meetelden, heeft C. hieraan het kampioenschap te danken. Dit heeft| noch Haarlem noch IJmuiden bevrediging Bij het bestuur van den Districtsbond is ee gediend om op de eerstvolgende jaarvergadering N. D. B., een motie in te dienen, de bordpunten bij| iijke wedstrijden uit te schakelen. Hier volgt nog de eindstand van de H. D. C. en gesp. gew. gel. v 1. H. D. C. 8 7 1 2. D. C. IJ. 8 7 1 Bordpunten: H. D. C. voor 114 tegen 46. D. C. 112 tegen 46. ONDERLINGE COMPETITIE D. C. IJ. Deze week zijn de wedstrijden der onderlinge coi van. D. C. IJ. voortgezet. In de hoofdklasse slaagde Laros er in na een fr< boeiende partij van Su.vck te winnen. Suyck inca: hiermede zijn eerste nederlaag. Laros bezet nu m punt voorsprong op de Boer, de eerste plaats. De gen luiden als volgt: Hoofdklasse. Groep A: C. Suyck—H. Laros 0—2; I-Ieyde—de Jong 2—0; Th. Postma—de Boer afgebr. Groep B: J Snel—G. Bal 1—1; J. Smit—T. Hoek Eerste klasse: Brandenburg—Selderbeek 2—0; Ko van Straten 2—0; Schenk—Jonker 1—1. Tweede klasse: D. Ott—P. v. d. Velde 02. Marktprijzen en besomming IJMUIDEN 8 Januari Tarbot f8,90—f8,70 per K.G.; Tong f 6,60^-f4,70 per Kabeljauw f 30—f 13 per stuk; Gullen f 60—f 32 per 10 Kleine schol 2e soort X 112f 92Pufschol le soorl [60; Pufschol 2e soort f58—£33: Groote bot f122 Kleine bot f 110—f70; Groote schar f74—f56; Kleine f46—f34; Pufschar £23—f 18; Wijting f72—f55, all: 50 K.G. Besommingen trawlers: ZK 68 Johannes 35 mnd. KW 122 Nico Hoos 15 mnd. £867; IJM 22 Corrie 41 f 1737; TJM 50 Gezina Cathai'ina 20 mnd. f838: IJ Beatrice 75 mnd. f3176; IJM 21 25 mnd. £2172; IJ 76 mnd. £4705; IJM 189 40 mnd. f1860: IJM 18 IK f 7120; IJM 129 40 mnd. f 2802; KW 1 25 mnd. f 1720; I 50 mnd. f 4183; VL 80 25 mnd. 11216. Kotters: TX 51 £168; KW 148 f158; KW 164 f115; f3131; HD 125 f 2450; HD 108 f1314; IJM 203 f1147; I.' f 566. Loggers: KW 82 f 206; KW 45 f 1339; KW 91 f f 1987; SCH 116 f 1802; SCH 95 f1798; SCH 35 £3704; K f517; KW 104 f 1860; KW 175 f 1984; KW 52 f 675: f 1360; KW 20 f 2793: KW 22 1981; SCH 245 f 4240; £2109; SCH 9 f3860.; Waarschuwing Geen gelid en goederen aan mijn vrouw af te geven daar door mij niets wordt betaald. H. ALTING Olivierstraat 15 IX VELSEN EX IJMUIDEN. VRIJDAG 9 JANUARI. Rex Theater; ..De vroolijke Vrouwtjes", 8 uur. ZATERDAG 10 JANUARI. Rex Theater: „De vroolijke Vrouwtjes", 8 uur. zegt moeder Stientje. Daar zit nog echte koffie in. R.H.D. wordt zorgvuldig gemêleerd en gebrand. Het is uit de beste grondstoffen voor koffiesurrogaat bereid en vermengd met 'n flink percentage echte, geurige koffie van R.H.D. spicuJct ma N.V. Theehandel en Koffiebranderij vJi. R. H. DIJKSTRA

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 6