Hardnekkige hoest? Siroop Bonnemai Dwergen. 'taliaansch weermachtsbericht Britsche colonne vernietigd in Noord-Afrika. Engelsche druk in den sector Solloem. ROME, 14 Januari. (Stefani). Het 591e Italiaan- sche weermaehtberieht luidt als volgt: „Gisteren zijn onze stellingen in den sector van Solloem en Halfaya voortdurend hevig door lucht-, land- en zeestrijdkrachten gebombardeerd. Niets be langrijks te melden in Westelijk Cyenaïca De Duit- sche luchtmacht heeft met geweldige strijdkrachten de haveninstallaties en vliegvelden van Derna en To- broek aangevallen' bommen van middelzwaar erf zeer zwaar kaliber troffen doel, waarbij in de installaties en opslagplaatsen aanzienlijke schade werd aange richt en groote branden uitbraken. Opeenhoopingen van tanks en transportmiddelen werden eveneens met zichtbare uitwerking getroffen. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald. Italiaansche escadrilles hebben dank zij een stout- moedigen aanval in scheervlucht een sterke vijande lijke colonne bij verrassing vernietigd: meer dan 25 vrachtauto's beladen met munitie en brandstoffen vlogen in de lucht, een gemotoriseerde batterij werd vernietigd en troepenafdeelingen werden uiteenge dreven. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben verscheidene malen Malta gebombardeerd. Drie vijan delijke vliegtuigen werden neergehaald". Bont- en wolinzameling in Duitschland bracht ruim 67 millioen stuks op Minister Goebbels dankt de gevers in een radiorede Het D. N. B. meldt: De woltnzameling van het Duit sche volk heeft, naar gisteravond werd medegedeeld, ln totaal 67.232.686 stuks van verschillende soort opge leverd. 4003 wagons met bont- en wolartikelen zijn reeds aan de weermacht afgeleverd en voor het groot ste deel reeds aan de troepen uitgereikt. Minister Goebbels heeft gisteravond per radio het Duit sche volk het resultaat der wolinzameling medegedeeld, dat den voorioopigen uitslag van j.l. Zondag met bijna 11 millioen stuks overtreft. Goebbels dankte allen, die aan de inzameling hun krach ten hebben gegeven, vooral de vrouwen, die de kleeding onvermoeid hebben gemaakt en hersteld. Uit het resul taat blijkt ditmaal nog meer dan bij andere gelegenheden de goedgeoefendheid van ons volk, aldus de minister. Slechts-onze vijanden hebben aan deze zaak een politiek karakter trachten te geven. Als Engelsche kranten enkele dagen geleden schreven dat deze inzameling door het ge- heele Duitsche volk verontwaardigd werd afgewezen en dat zij slechts uitvoerbaar was doordat de politie den voorbijgangers met geweld bontmantels en Jassen van hel lijf rukte, ais de Londensche radio wist te melden dat Berlijnsche vrouwen het vertrek der goederentreinen met de wol- en winterartfkelen naar het front probeerden te beletten door op de rails te gaan liggen, dan bespaar ik mij de moeite daarop te antwoorden. Dergelijke even gemeene als domme en dwaze leugens veroordeelen zich zelf. Nog vanochtend kwam de Moskousche radio met het be richt dat de inzameling maar een zeer schralen oogst heeft opgeleverd: in totaal zouden 22 bontmantels bijeengebracht zijn. Ook hier ga ik er niet toe over het aantal van bijna 4 millioen opgehaalde bontmantels als overtuigend tegen bewijs aan te voeren. Het Duitsche volk heeft van de inzameling, waarvan onze vijanden een politiek dispuut wilden maken, een po litieke daad gemaakt. ZIJ is thans derhalve meer dan een aanj - zij Candidaten voor het Britsche ambassadeursschap in de Sovjet Unie Treedt Sir Stafford Cripps tot de Engelsche regeering toe? GENèVE 14 Januari. De politieke correspondent van de ..Evening Standard" neemt aan dat de volgende drie diplomaten in aanmerking komen voor den ambassadeurs- post te Moskou: Sir Ronald Campbell (Lissabon), Knatch- bull Hugessen (Ankara) en Sir Archibald Clark Kerr (Tsjoenking), van wie laatstgenoemde de meeste kansen zou maken. Tusschen Sir Stafford Cripps en de Britsche regeering hebben geen meeningsverschillen bestaan, aldus de cor respondent. Hij doet op eigen wensch afstand van zijn post te Moskou. De politieke correspondent der ..Evening News" deelt mee dat men in politieke kringen te Londen vast rekent op toetreding van Cripps tot de regeering. Dit blad meent dat de Britsche ambassadeur te Kaïro wellicht ook voor den post ln Moskou ln aanmerking komt. (D. N. B). Britsche vliegtuigen boven de Noord-Duitsche kust Tenminste drie bommenwerpers neergeschoten BERLIJN, 15 Januari. (D.N.B.) In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen In het kustgebied van Noord-Duitschland een aantal bommen laten val len die schade aan particuliere huizen toebrachten. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. De Duitsche afweer bewees weer zeer doelmatig te zijn en schoot volgens de tot dusver ont vangen berichten ten minste drie bommenwerpers neer. Churchill per onderzeeboot naar Engeland terug? Het Italiaansche persbureau Stefani verneemt uit Lissabon: Naar verluidt, zou Churchill zich aan boord hebben begeven van een onderzeeboot om daarin naar Engeland terug te keeren. In journalistieke kringen alhier brengt men een ironischen commentaar op deze reis die, indien zij werkelijk gemaakt wordt aan boord van een duikboot, aanzienlijk langzamer zou ge schieden dan aan boord van een pantserschip. Waar om, zoo vraagt men zich af. geeft de verdediger der belangen van Joden en plutocraten er de voorkeur aan gebruik te maken van dit langzame maar veilige middel, in plaats van te reizen met een snel pantser schip, ondanks de dringende zaken welke hem wach- (Adv. Ingez. Med.) (Nauwkeurige tellingen van dwergen bestaan niet. maar men schat dat er op de geheele wereld ongeveer twin tigduizend zijnj Twintigduizend dwergen zijn er Op de wereld ln totaal. Twintigduizend menschen kleiner. Heel wat kleiner, dan normaal. Al die extra kleine menschen. Over heel de aard verspreid. Hebben zeer normale wer.schen En een eigen levensstrijd. Eén dier wenschen is, zou 'k denken: Als ik u eens tegenkom. Wil mij dan geen aandacht schenken "Maar: doe wel en zie niet om. Is een groot mensch soms iets beters, Is gewicht zoo veel meer waard, Gaat een aantal centimeters Met een grooter deugd gepaard? Neen. we laten ook natuurlijk D' allerkleinsten alle eer. Daarom zien we niet. figuurlijk, Op de kleinste dwergen neer. Klem maar dapper is hun streven In het dikwijls zwaar bestaan, 't Is niet makiijk gaan door 't leven, Als je als een dwerg moet gaan. Twintigduizend op heel d'aarde, Inderdaad een dwergpartij. Maar er zijn, naar diep re waarde, Zeker reuze-menschen bij. P. GASUS ten te Londen, waar de oppositie verlangend is hem onbescheiden vragen te stellen over de nederlagen in Oost-Azië? Heel eenvoudig, omdat Churchill er de voorkeur aan geeft de rol van den nieuwen Jonas te spelen, sterk onder den indruk als hij is van de re cente verliezen der Britsche marine, en tevens omdat hij prefereert de oplossing der vitale kwesties voor het Britsche rijk eenige dagen uit te stellen, maar zijn eigen huid te redden. TUCHTREGELINGSBESLUIT VOOR GEKAZERNEERDE GEMEENTEPOLITIE. 's-GRAVENHAGE, 14 Januari. In de Ned Staats courant van heden Is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnen- landsche Zaken betreffende de tucht bij de gekazer neerde gemeentepolitie. In dit besluit worden o m de tuchtstraffen opgesomd, welke bij deze politie wegens vergrijpen tegen de tucht, voor zooveel daartegen niet krachtens een andere wettelijke strafbepaling wordt opgetreden, kunnen worden opgelegd. Daaronder zijn: berisping, licht arrest, verzwaard arrest en voor agen ten van politie ook strafdienst van tenminste één en ten hoogste twee uur per dag gedurende ten hoogste zeven dagen. Deze strafdienst bestaat uit het verrich ten van werkzaamheden buiten de diensturen van den gestrafte De besluiten van de besturen der gemeenten, in wier onderwerp bij dit besluit wordt voorzien, blij ven van kracht voor zoover zij niet in strijd zijn met de bepalingen van dit besluit. (A.N.P.) WAARDELOOS VOEDINGSMIDDEL. NIJMEGEN 14 Jan. Het A. N. P. meldt: Een keur meester van den keuringsdienst voor waren ontdekte in een zaak te Nijmegen pakjes „vanillesuiker", waarin het hoofdbestanddeel suiker ontbrak. Zijn vermoeden, dat hij te doen had met krijtpoeder, waaraan men een vanille- geurtje had gegeven en iets van een kunstmatig zoet- middel toegevoegd, werd bij onderzoek op het laboratorium Juist bevonden. De pakjes, waarin dit poeder verpakt was, dat misschien als tandpoeder dienst zou .kunnen doen, maar als voe dingsmiddel meer dan waardeloos is, waren bedrukt mei het opschrift: „extra fijne vanillesuiker". Eenmaal op dit artikel opmerkzaam geworden, werd er bijzondere aandacht aan besteed en het bleek, dat andere pakjes, waarop ter aanduiding van den inhoud gedrukt was: „vervangt fijne vanillesuiker" taptemelkpoeder be vatten .eveneens zoetgemaakt en gearomatiseerd. Hier was dus wel zorgvuldig vermeden om den kooper formeel te misleiden of te bedriegen met betrekking ot den aard van de koopwaar, terwijl hy toch op zoodanige wyze werd Ingelicht, dat hij wel reden had om iets anders te ver wachten dan hij kreeg. Als u jarig bent, tracteert u Als u jarig bent tracteert u. Dat is nu eenmaal zoo gebruikelijk. U schenkt met milde hand aan vrienden en kennissen die u komen gelukwenschen, al naar ge lang uw beurs enuw bonnen het toelaten. Honderden Nederlanders hebben thans een nieuw verjaardagsgebruik ingesteld. Zij storten op den dag van hun verjaardag even zooveel maal een dubbeltje. een kwartje, of een guldenook al weer naar gelang hun beurs het toelaat op de girorekening van de Nederlandsche ambulance. En dan eten zij en hun vrienden dien dag een ge bakje minderMaak dit nieuwe verjaardagsgebruik tot het uwe. Misschien is u vandaag wel jarig. Welnu, hier is het gironummer: 8-7-6-0-0. Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. VREUGDE EN ARBEID. Het Decembernummer van het maandblad „vreugde en Arbeid" ((Freude und Arbeit) is verschenen. De tekst Is Duitsch en Nederiandsch. Het blad is zeer goed verzorgd en het bevat een groote hoeveelheid fraaie kleurenfoto's. Van de vele artikelen worden hier de volgende vermeld het verzorgen van kinderen door bedrijven, welk artikel behandelt hoe door het optreden van de werkende moe der het probleem van de kinderverzorging is ontstaan en dat verder laat zien hoe de oplossing van dit probleem is gevonden en hoe de kinderen nu worden verzorgd. Een prachtige fotoreportage gemaakt van het vervaardigen van speelgoed in het Ertsgebergte. Aan de vele volken in den Sovjetstaat zyn een artikel en een aantal foto's gewyd. Verder zijn o.m. nog een aantal pagina's gebruikt voor ar tikelen over den rijstbouw in Hongarije, over de hulp van chemici om den oorlog te winnen en over de skisport. alle rijk en fraai geïllustreerd. In het Januarinummer van het tijdschrift wordt meege deeld. dat het huls waarin de Antwerpensche schilder Peter Paul Rubens heeft gewoond nu weer door de Duit sche autoriteiten wordt hersteld in den vorm die het had ten tijde van het leven van den schilder Dr. Ley. de lei der van het Duitsche Arbeidsfront heeft in dit nummer een inleidend artikel geschreven. Verder worden velschil lende sociale kwesties aangeroerd. Om. is een lntei view met Marcel Déat opgenomen. Aan het Fransche lev vergeten. Voorts wordt uitvoerige aandacht besteed aan den opbouw van de Duitsche cultuur ln het Oosten. Ook ln dit nummer zyn veel mooie foto's opgenomen. ALS GIJ OP STRAAT DIT THFKFN ZIFT vergiet uw eekePucht DAN NIPT WINTER H ULP -COLLECTE 23 en 24 JANUARI Het kunstmatig drogen van gras In 1941 23.000 ton gedroogd 's-GRAVENHAGE, 13 Januari. De productie der installaties tot het kunstmatig drogen van gras is uit den aard der zaak afhankelijk van de weersomstan digheden. Koude in het voorjaar en droogte in de zo mermaanden waren oorzaak, dat gedurende het afge loopen seizoen vrij veel minder gras werd geprodu ceerd dan aanvankelijk werd verwacht. Toch zal in 1941 niet minder dan 23.000 ton gras zijn gedroogd, voor dit jaar yrordt op 50.000 ton gerekend. Deze cij fers krijgen te meer beteekenis als men bedenkt, dat de productie in 1938 begon met 895 ton, om in 1939 op te loopen tot 1791 ton en in 1940 tot 6.863 ton. Van groote waarde is ook. dat de kwaliteit der ge droogde partijen, blijkens onderzoekingen te Wage- ningen, gunstig mag heeten. Wel was er in de dit jaar onderzochte 6200 monsters eenige schommeling in de geconstateerde hoeveelheden ruw eiwit in de droge stof, maar een gemiddelde van 17.96 pet. mag tot te vredenheid stemmen. De droge maanden bleken niet de gunstigste te zijn voor het gehalte. VEREN EX SCHIPBRUGGEN BIJ IJSGANG. De Nederlandsche Automobiel Club bericht, dat zy ook dit jaar weder een dienst ten behoeve van het verkeer op den weg heeft ingesteld, welke inlichtingen verstrekt om trent de bruikbaarheid van de in de hoofdroutes van het verkeer gelegen veren en schipbruggen tijdens ijsgang. De gewenschte inlichtingen kunnen mondeling of tele fonisch worden ingewonnen op het secretariaat van de N. A. C., Koninginnegracht 37, Den Haag, tel. locaal 15074, interlocaal QQ. „OP DEN STEIGER". Maandelijksclie causerie van prof. dr. T. Goedewaagen. HILVERSUM, 14 Januari. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Op iederen laatsten Zondag van de maand zal, prof. dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, des middags gedurende de pauze van het symphonie-concert een radio-causerie houden onder den titel: „Op den steiger", te begin nen 25 Januari a.s. Deze causerie wordt uitgezonden over den zender Hilversum II te 16.00 uur. Sneeuw in de groote stad. De contouren van huizen, trams en voertuigen vervagen achter het gordijn van witte vlokken. (Pax-Holland-De Haan-m) De wijziging der auteurswet. DEN HAAG, 14 Jan. In het Verordeningenblad komt voor het besluit tot wijziging van de auteurs wet 1912. Van deze wet wordt nu art. 30a als volgt gelezen: Voor het als bedrijf verleenen van bemidde ling inzake auteursrecht al of niet met het oogmerk om winst te maken, is, voorzoover het werk van let terkunde, wetenschap of kunst valt binnen het gebied waarvoor de zorg is opgedragen aan het departement van volksvoorlichting en kunsten, de toestemming vereischt van den secr. gen. van dat departement. Onder hel verleenen van bemiddeling inzake auteursrecht wordt verstaan het. al of niet op eigen naam, ten behoeve van de makers van werken van letterkunde, wetenschap of kunst, of hun rechtver krijgenden, sluiten of ten uitvoer leggen van over eenkomsten betreffende de overdracht van het auteursrecht in zijn geheel of gedeeltelijk of de open baarmaking van die werken of hun verveelvoudigin gen of de verveelvoudiging van die werken, in hun geheel of gedeeltelijk. In de Ned. Staatscourant is het besluit van den secr.-gen. van het departement van volksvoorlichting en kunsten opgenomen, waarbij het „Buma" te Am sterdam werd opgeheven en het Ned. auteursrechten bureau te Amsterdam werd gesticht. Tevens is het eerste uitvoeringsbesluit verschenen t«r uitvoerleg ging van art. 30a van de auteurswet 1912. Art. ,2 van dit besluit luidt: le. Ten aanzien van de bemiddeling inzake het auteursrecht met betrekking tot andere werken dan die, welke vallen onder het muziek- auteursrecht, moeten degenen, die zich met deze be middeling bezig houden, binnen veertien dagen na afkondiging van dit besluit een verzoek om toe stemming, als bedoeld in art. 30a der Auteurswet 1912, indienen bij den secr.gen. van het departement van volksvoorlichting en kunsten. 2e Zij, die tot op heden in Nederland zich plachten bezig te houden met de hierbedoelde bemiddeling en tevens binnen den in het eerste lid. bedoelden termijn een verzoek tot toe stemming, als bedoeld in art. 30a der Auteurswet 1912, hebben ingediend, kunnen zich met de bemiddeling blijven belasten, totdat door den secr.gen. op het ver zoek is beschikt. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner af kondiging. De belangrijke wijzigingen. Van bevoegde zijde wordt in aansluiting op boven staande medegedeeld: Het besluit no. 6/1942 van de secretarissen-generaal van de departementen van volksvoorlichting en kun sten en van justitie, waarbij art. 30a van de Auteurs wet 1912 wordt gewijzigd, heeft de volgende betee kenis: Tot nu toe was voor het verleenen cvan bemiddeling in zake de muziekauteursrechten als bedrijf toestem ming vereischt van het departement van justitie. De verandering behelst nu dat toestemming niet alleen vereischt is in het geval van bemiddeling inzake mu ziekauteursrechten doch ook in het geval van bemid deling inzake andere auteursrechten, voor zoover het betreffende werk valt binnen het gebied waarvan de zorg is opgedragen aan het departement van volks voorlichting en kunsten. Toestemming tot bemiddeling wordt thans gegeven door den secretaris-generaal van laatstgenoemd departement. Het betreft hier in dc eerste plaats de bescherming van den kunstenaar. Deze is immers geen zakenman en is zelf dikwijls niet in staat na te gaan of het bu reau, hetwelk zorg draagt voor de inning en de hand having van zijn auteursrechten, dit op de juiste wijze doet en evenmin of de administratiekosten van dit bureau binnen redelijke grenzen worden gehouden. Aan den anderen kant is er van staatswege evenzeer eontróle noodig, dat alleen zij, die redelijkenvijs ver plicht zijn auteursrechten te betalen, deze betalen en dat de bedragen dezer betalingen redelijk worden gehouden. Ter uitvoering van dit zoo belangrijke besluit is er een stichting in het leven geroepen genaamd „Neder landse!). Auteursrechten Bureau". Dit bureau neemt allé civielrechtelijke' rechten en verplichtingen van het thans ontbonden bureau voor muziekauteursrecht „Buma" te Amsterdam over. Het nieuwe bureau staat onder onmiddellijk toe zicht van den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten. Het omvat niet alleen de bemiddeling van muziekauteursrechten maar van alle auteursrechten op het gebied van het depar tement van volksvoorlichting en kunsten. Dit nieuwe bureau zal onmiddellijk de geheele taak van het Buma ten aanzien van muziekauteursrechten overnemen. Zij, die zich bezig hielden met de bemiddeling van an dere auteursrechten dan muziekauteursrechten, moe ten binnen veertien dagen na afkondiging van het eerste uitvoeringsbesluit dus voor den 24sten Januari 1942 een verzoek om toestemming om het bedrijf voort te zetten, indienen bij den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten. Totdat de definitieve beslissing omtrent dit verzoek is ge vallen kunnen zij hun werkzaamheden voortzetten. Het ligt echter in de bedoeling op den duur ook de bemiddeling van andere dan muziekauteursrechten te doen geschieden door het Nederlandsche Auteursrech ten Bureau. Het is bekend, dat een van de vele grieven, welke bestonden tegen de werkwijze van het Buma deze was, dat er eindelooze, zeer kostbare processen wer den uitgestreden, waardoor de belangen van de kun stenaars niet gediend waren. Allerlei moeilijkheden kunnen thans op een veel eenvoudiger wijze geregeld worden. In de organisatie der Nederlandsche Kultuur kamer zijn alle scheppende en uitvoerende kunste naars vereenigd benevens alle verspreiders van kunst werken. Binnen het kader van deze organisatie kan men trachten billijke regelingen te vinden, welke alle belanghebbende partijen moeten bevredigen. Daar zoowel het „Nederiandsch Auteursrechten Bureau" als de Nederlandsche Kultuurkamer onder het toezicht staan van het departement van volksvoorlichting en kunsten kan hier een overbrugging gemakkelijk wor den gevonden. Het departement zal er voor waken dat de kosten, welke drukken op de bemiddeling inzake auteurs rechten zooveel mogelijk worden beperkt. Het moet zoo zijn, dat de kunstenaars werkelijk krijgen wat hun toekomt. Het nieuwe auteursrechtenbureau zal onder directie staan van den heer A. D. Loman Jr.. die zijn sporen op het gebied van auteursrechten in Nederland heeft verdiend. Bovendien zal een bijzon der gevolmachtigde van den secretaris-generaal zor gen voor het dagelijksche contact tusschen het Ne deriandsch Auteursrechten-Bureau en het departe ment en ook tot de Nederlandsche Kultuurkamer en de daartoe behoorende gilden en groepen. Ook ten aanzien van de inning van auteursrechten kan door een goede samenwerking tusschen het departement, auteursrechtenbureau en kuituurkamer goedkoopere en betere controle en goedkoopere en snellere inning worden bevorderd. Japan en Ned.-Indië 's-GRAVENHAGE, 13 Januari 1942 Als een zeer opmerkelijk feit werd heden van voegde zijde gesignaleerd, dat de Japansche regeert die nu Nederlandsch-Indië den oorlog heeft verklai daar verscheidene weken, gedurende welke zij re de oorlogsverklaring van Nederlandsch-Indië in h bezit had. mee heeft gewacht. Dit werd een bei geacht van het gemak, waarmee de Nederland» Indische regeering, als zij had gewild, buiten i oorlog had kunnen blijven, had zij toen de boti tusschen Japan en de Anglo-Amerikaansche moge heden er was, zich tot een gereserveerde houding perkt. Van de Anglo-Amcrikaansche mogendhed toch. het was al vroeger gezegd, zou onder deze o standigheden niets te vreezen geweest zijn, want, de zware verliezen hun onmiddellijk bij het begin i den oorlog toegebracht, hadden zij niet eens trotj en materieel genoeg om hun eigen bezittingen te t dedigen, laat staan om Nederlandsch-Indië in nauw te drijven. Maar. het is eveneens eerder zegd. men scheen er in Nederlandsch-Indië welhi op gebrand te wezen in den oorlog te komen. Het eerste gevolg van die haast is reeds binnen, een dag hebben de Japanners Tarakan in bezit ge men, ofschoon het sterk verdedigd geweest zal r want iedereen in Nederlandsch-Indië wist. dat bestemd was in een eventueelen oorlog een van gewichtigste punten van het heele oorlogstooneel worden, waarom men dan ook zou hebben verwaci dat Tarakan (met Balik Papan) de bijzondere ai dacht van de militaire autoriteiten zou hebben had. Als kenmerkend werd in dit verband een artii uit het Soerabajaaseh Handelsblad van 10 dezer noemd. Hierin wordt meegedeeld, dat luitenant zee Bussemaker zich met zijn inmiddels ondergegi onderzeeboot reeds op 5 December voor de kust i Thailand bevond. Dit als bewijs, dat men in Nedi landsch-Indië wel op alle eventualiteiten was va bereid, in tegenstelling zooals het Soerabajaai Handelsblad doet uitkomen met Engeland en Vereenigde Staten. Hierbij worde in herinnering bracht, dat de aanval der Japanners op Pearl Harbc den 7den December is geschied Het blad put uit fc venvermeld feit de hoop. dat de Engelschen en An rikanen meer dan voorheen naar de Nederlands Indische autoriteiten zullen luisteren. Zulks in \t band met het feit. dat Nederlandsch-Indië tot dun in het bondgenootschap zeer weinig in te brenj heeft gehad. Genoemde zegsman meende, dat ook deze hoop drogen is uitgekomen. Wavell is op zijn nieuwe jx te Batavia aangekomen en de Indische bevelhebbi Ter Poorten en Helfrich hebben heelemaal niets mi in te brengen. Onderdehand zou men zich natuur! wel kunnen afvragen wat zoo'n Engelsche genen voor de verdediging van den Archipel uitmaakt i of met een flinke bezending oorlogsmaterieel n! beter gediend zou zijn. Eigen troepen zou Wavi heelemaal niet meegebracht hebben, het zouden i sluitend Nederlandseh-Indische troepen zijn waarov hij het bevel heeft gekregen. Een klinkend antwoord Klinkend en afdoend is het antwoord, dat de Vit tersche beschaving geeft op de aanvallen, die op hé gepleegd worden door de bolsjewisten en allen, het voorzien hebben op den ondergang van ons cob nent. Klinkend was het antwoord aan Engeland, dat wt weggevaagd van het Europeesche vasteland, en zi nu wanhopig verdedigt op alle fronten, die het in 't leven geroepen heeft. Zoo vergaat het hun die meonen. dat prestaties papier en leugenberichten het kunnen winnen v legers, beslaande uit vastberaden mannen die sb den voor hun ideaal. Zoo zal het een ieder vergal die denkt dat hij de waarheid kan tegenhouden en leugen doen zegevieren. Een klinkend antwoord gaven ook onze Nederlai sche nationaal-socialisten, toen zij werden opgeroew den strijd aan te binden tegen de horden van Stal Zij leverden hiermede het bewijs, dat ook zij pal sti voor de Westersche beschaving, godsdienst en cultur dat zij zich weten in te zetten ter wille van de komst van ons land en ons volk. Inderdaad een klinkend en afdoend antwoord allen, die meenen door een afwachtende houding, zelfs door geniepige tegenwerking ons land te dient Maar het is niet alleen een klinkend antwoord, d onze dappere vrijwilligers geven, het is ook een schi terend voorbeeld, dat navolging verdient. Landgenoot wat is uw antwoord? Volgt het voti beeld dat u gegeven wordt. Meldt u aan bij het Vr willigerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 's-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGER LEGIOEN „NEDERLAND". ..EEN RECHTVAARDIGE VREDE". •s-GRAVENHAGE. 15 Januari. Hedenavond 19.45—20 uur spreekt Max Blokzijl via den zend Hilversum II in de serie „Brandende kwesties" om het onderwerp „Een rechtvaardige vrede" (A.NF (JLadio %iogtanuna VRIJDAG 16 JANUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr mofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B.N.( Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de hui vrouw. 9 20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. Sylvesire Trio. 12.00 Orkest Malando en solist. 12.40 Alm; nak. 12.45 B.N.O. Nieuws- en economische berichten. 13) Productieslag 13.15 Omroeporkest. 14.00 Haarlemsche 0: kestvereeniging. solisten en gramofoonmuziek. 16.00 Bijbt lezing. 16.20 Pianovoordracht.. 16.45 Musette-orkest i soliste. 17.15 B.N.O. Nieuws-, economische- en beursfo richten. 17,30 Voor de jeugd. 17.45 Orgelconcert. 18.10 Spor wetenswaardigheden. 18.30 Uitzending voor de Nede landsche Arbeiders in Duftschland. 19.00 Actueel halfuii 19.30 Gramofoonmuziek. 19.45 Klaas van Beeck en orkest. Vanaf 20.15 aleen voor de Radio-Centrales, die een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Gram,: foonmuziek. 20.45 Voordracht. 21.00 Ensemble „De Kwir- slag", 2145 B.N.O. Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O. Engé sche uitzending: „Economic News from Holland" of Gn mofoonmulzek. 22.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. H Morgenwijding. 10.15 Arnhemsche Orkestvereenigi' (opn.). 10.40 Boekbespreking. 11.00 Viool en piano. 1L Gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.45 B.Nf Nieuws- en economische berichten. 13 05 De Ramblers. 13. Gramofoonmuziek. 13.45 Amabilesextet. 14.30 Orgelconce en zang. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gi amofoonmuziel 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 BJi. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Sal« orkest. 18.30 Het begrip „Vryheid". 18 45 Gramofoonmuziei 19,00 Actueel halfuur. 19.30 Gramofoonmuziek. 19.45 Repo: lage. 20.00 Strijkensemble en gramofoonmuziek. (Van) 2015 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnvr binding met de Studio beschikken). 21.00 Causerie over M werk van Dr Jac. P. Thysse 21.15 Gramofoonmuziek. 21.1 B N O, Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.it 22.15 Avondwijding. Zware lichamelijke prestaties worden gevraagd van de mannen, die de colonnes door het met sneeuw en ijs bedekte landschap van het Sovjet-gebied naar het Oostfront 'móeten brengen. ,(Deutscher-Verlag-Recla-P. K. Knittel) Training voor den winter aan het IJszee-front. Achter een houten wand, die den mijdenden wind moet opvangen, wordt met poolhonden geoefend. (Orbis-HoUand-P. K. Serr) Hoog boven het stadsgewoel wordt de „vang" van den typischen molen „IH Goo.ver" aan den Oostrand van Amsterdam vastgezet. De molenaar heeft een breeden kijk op de dingen van de hoofdstad. (Pax-Holland-De Haan-0)

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 10