BIOGRAFIE TERUIEE pr&wm TOBIAS LUIDSPREKERS In de Schaduw der Bergen Nette jongen JONGEMAN een Jongen PSYCHOLOOG TE KOOP DAGBLAD, Donderdag 15 Jan. 1942 mee- en tegenvallers van Haarlem iQ ons vorig artikel over de Haarlenasche begroo- jg voor 1942 wezen wij op de moeilijke financieele ostandigheden. Daarbij werd de opmerking ge- 8akt dat een gemeentebestuur er in dezen oorlogstijd leen naar kan streven er voor te zorgen, dat de tusschen inkomsten en uitgaven niet grooter irden dan beslist onvermijdelijk is. iet is duidelijk dat bij het opmaken der begrooting n die gedachte is uitgegaan. let tekort op de begrooting voor 1941 (dat gedeelte- t door het rijk gedekt zal worden) was f 2.125.000, de begrooting voor 1942 is dit gestegen tot 2.376.000 n verslechtering dus van f 251.000. ndertijd hebben wij al opgemerkt dat men over dit yltaat in het Stadhuis niet ontevreden was, omdat verschil aanvankelijk veel grooter dreigde te irden. Als men trouwens de détails van de begrooting be- pet blijkt dat er slechts weinig mee- en daarentegen 6r veel tegenvallers zijn geweest. De baten die de gemeente uit de winstgevende be- Ijven haalt zijn in de laatste jaren ook al tenge- lge van den oorlogstoestand, daar niet! alleen het js- en Electriciteitsbedrijf minder omzetten tenge- llge van de rantsoeneering, maar ook het Openbaar ichthuis door het verminderde vleeschgebruik niet reert sterk gedaald. Wij geven hier de cijfers over drie jaren: 1940 1941 1942 lectriciteit f 872.938 f 878.098 572.171 f 211.339 f 108.323 f 133.196 iter f 42.182 f 76.100 f 10.419 chthuis t 82.555 f 59.894 Totaalf 1.209.014 f 1.122.415 715.786 jruit is te zien dat uit de bedrijven in 1942 406.629 ader winst zal komen dan in 1941 en zelfs f 493.228 nder dan ln 1940. Uit dit staatje blijkt dat de winst uit het Gasbedrijf lor 1942 weer iets hooger geraan^d is dan voor 1941. aar toch blijft die nog een kleine f 80.000 beneden i opbrengst van 1940. Het Openbaar Slachthuis waarvan in 1941 nog bijna 60,000 winst verwacht werd zal zich in 1942 ver- oedelijk net kunnen bedruipen. Dit zijn lang niet de eenige tegenvallers. Verschil- ide verliesgevende bedrijven zullen in 1942 nog een joter tekort hebben dan in 1941. Voor de Reiniging leelt dit f 12.787, voor-'het Woningbedrijf f 4.052, jr den Geneeskundigen .Dienst f 1.348, voor Maat- lappelijk Hulpbetoon f 6000, voor den Distribulie- ïnst 15.000, voor de Bank van Leening f 1617 en Ontsmettingsdienst 400. Dit geeft dus bij elkaar weer een nadeel van ruim f 41.000. lovendien is nu voor het eerst een post uitgetrokken jr de Centrale Keuken. De gemeentelijke uitgaven irvoor zijn op f 25.000 geraamd, n financieel opzicht is ook de invoering van de reveningsheffing een nadeel voor de gemeente- isnciën, want die kost aan Haarlem f 50.000. 1941 was uitgetrokken voor industrieele wacht- dregelingen f 60.000, voor 1942 is dit bedrag op 50.000 gesteld, of f 90.000 hooger. De uitgaven voor de openbare veiligheid zijn den alsten tijd, mede door beslissingen die daarover uit Haag gekomen zijn, belangrijk gestegen. Vergele- bij 1941 bedraagt die verhooging f 175.000. lij elkaar bedraagt de serie financieele tegenval- die wij hier opsommen een bedrag van f 787.600. Jaartegenover staan slechts twee meevallers van be- kenis. namelijk het feit dat de verschillende belas- ;en der gemeente in 1942 f 107.500 meer zullen op- ngen dan in 1941 en dat de fcostën van de zieken- pleging (doordat de verpleging in de ziekenhuizen n de menschen die verplicht zijn toe te treden tot ziekenfondsen nu wat de eerste 6 weken betreft or rekening der fondsen komt) verminderd zijn van 113 000 tot f 290.000. Dit zou dus een voordeel van 1.000 voor de gemeente beteekenen. Het betreft ■r evenwel slechts een raming omdat nog niet be was hoeveel "la van de aangeslotenen bij de larlemsche Ziekenhuisverzekering onder die gun- je bepaling vallen. Het is dus te begrijpen dat er aan andere begroo- gsposten heel wat geschaafd moet zijn om de ver- oging van het tekort over 1942 vergeleken bij 1941 beperken tot f 251.000. De kosten voor Armenzorg zijn f 5000 hooger ge- 1 dan voor 1941, maar blijven toch nog f 57.000 het in 1940 uitgegeven bedrag. zal begrijpen dat zoo'n groote uitgaafpost zwaar ukl op de begrooting. Het is bekend dat de gemeen- r- de Armenzorg voor hun rekening hebben, terwijl rijk wel bijdraagt in de kosten van de Werkloo- izorg. De uitgaven voor steun aan uitgetrokken -kloozen zijn voor 1942 geraamd op f 735.000, tegen H <50 .000 voor 1941. Daarentegen werd nu voor kos- van werkverschaffing f 3.025.000 uitgetrokken, cn „slechts" f 1.822.500 in 1941. Wat het laatste ngaat is op te merken, dat het hier vooral objecten Sreft die door het rijk of de provincie worden uit- ioerd. Het ligt in het voornemen f 200.000 voor rkverruiming in Haarlem te besteden, op dit oogen- !k is evenwei nog niet op te geven welke werken zullen zijn. De totale uitgaven op het hoofdstuk Werkloosheid loopen f 4 163.079. Doordat het rijk evenwel een oot deel dezer uitgaven voor zijn rekening neemt jft er f 744.645 over die ten laste der gemeentekas nen. lit het bovenstaande zou de onjuiste (jonclusie ge kken worden dat de gemeente in het thans pende jaar niet meer dan f 715.786 winst uit de be- jven haalt. Dit is niet geheel juist, want er worden nr die bedrijven ook nog f 498.000 aan retributies de gemeentekas gestort, wat toch ook winst is. Bij aar (vergoeding voor het leggen van buizen en ka- s in gemeentegrond) zijn de baten dus uit de be- ijven f 1.213.786. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDÏNfc. leslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor eandidaatsexamen in de wis- en natuurkunde mej. A. ttma en de heeren G. Eykel en J. H. Veen. NIEUWE UITGAVEN. afd. Pers en Propaganda van den Nederland- Omroep heeft een kalender voor de jeugd het it doen zien. Freddy Langeler teekende voor het i!d een kleurige voorstelling in sprookjestrant. onné's op deze kalender ontvangen wekelijks 7 U re kalenderblaadjes, bevattende, behalve jeugd- 'S tour, het radio-jeugdprogramma voor den dag met GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. illchlingen te bekomen aan het Politiebureau. Smede- lt te Haarlem, tusschen 11 en 13 uur. mg te bekomen bij: P. Smits, Jan Nieuwenhuyzen- it 28, bril in étui; J. A. v. d. Bosch. Mentawistraat 15. rzekeringsboekje; P. Schouten, KI. Houtweg 1. hond; 5 v. Steyn, Voortingstraat 46, grijze h.hoed; G. Molenaar, Urierstraat 14. motorhandschoenen; J. G. van Hoften, f4 n Cronjéstraat 81, handschoenen; K. de Vries, Gr. v. 14 tdstr^at 21, wollen gr. sportkous; J. A. Zoet, Breestraat rood, pakje inh. kousen; B. de Munk, Jansstraat 24 id, parapluie-tompouce bruin; Th. C. v. d. Putten, Pijls- 'n 29, huissleutel; A. v. Loon, Manixstraat 116, schaats; lunburg, Kampervest 45, taschje met Inhoud; Bur. v. L.' Smedestraat 9, boodschappentaseh; van Eek, Declcer- raat 29, zilverbon. OP WEKKINGS SAMENKOMSTEN. Op veler verzoek zal Ds. C. J. Hoekendijk, Vrij •sngelisch predikant te Bussum, op Donderdag 22 -"luari a.s. des middags om 3 uur een spreekbeurt ivullen in een Opwekkingssamenkomst in de Zui- skapel aan de Zuiderstraat no. 15 te Haarlem. UITGAAN Heden: DONDERDAG 15 JANUARI. Rembrandt Theater: Piet Köhler ln „Hoe ouder no gekker", 2.30 en 7:30. Palace: „Gevaarlijke Vrouwen", 2. 6.30 en 8.45 Frans Hals Theater: „La Habanera". 2.30, 6.30 en <5 uur. Lux or Theater: „Dik Trom", 1.30, 3.45, 6.30 en <5 uur. Movlac: „Kinder-Cabaret" en binnen- en buiten iche actualiteiten, van 12 uur af. VRIJDAG 16 JANUARI, iscoop theaters: Voorstellingen des middags en avonds. Nieuw programma. Nachtdienst Apotheken volgende apotheken te Haarlem zijn van des mds acht tot des morgens acht uur (ook op indag) geopend: Firma C. G. Loomeljer en Zn., Barteljorlsstraat 11. 'I 10175. ,Park Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946, To Heemstede ls geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. Toch alle negen UIT DE STAATSCOURANT. J artikelen tegen schadelijke invloeden, zooals vocht, 's-GRAVENHAGE, 13 Januari. I droogte enz. Rii onderscheidene besluiten van I In een in de bladen op te nemen offlcteele publicatie den ecrefaris-generaa? ran het de- '-m de artikelen genoemd, welke in bepaalde gevallen van Justitie van 12 Ja- r-iet in transparante papiersoorten mogen worden ver- partement yan jusUUevanlZ Ja [n spe'daU. ^,,en kan de djrecteur van het rijksbureau voor papie?. na schriftelijk verzoek, dis pensatie verleenen van de verbodsbepalingen. nuari 1942 is bepaald, dat niet /ui len worden vervuld: 1. de vacatu re van notaris te Rotterdam, ont staan door het overlijden van nota ris A. Snoodijk. 2. de vacature van notaris te Rotterdam, ontstaan door het overlijden van C. Pot. 3. de va cature van notaris te Dinteloord, ontstaan dóór het aan J. H. Struyk van Bergen verleende eervol ont slag. Bij beschikking van den secreta ris-generaal van het departement van landbouw en visscherij van 12 Januari 1942 is te rekenen van 1 December 1941 benoemd tot direc teur van het Staats Veeartsenij- kundig Onderzoekingsinstituut te Amsterdam G. M. van Waveren al daar, thans bacterioloog aan voor noemd instituut. BEVROREN WATERLEIDING ELECTRISCH ONTDOOIEN J. SCHOLTE Loodgieter erkend gas- en waterfitter LANGE HEERENSTRAAT 28, TELEFOON 14451 (Adv. lngez. Med.j Tentoonstellingen, die tot eind Januari geopend blijven Bij den dood van Jan Voerman, in Maart van het vorig jaar, ls in ons blad de zeer aparte plaats, die de ruim vier en tachtig jarige kunstenaar onder zijn collega's tijdgenooten innam, geschetst. De herden kingstentoonstelling thans tot 1 Februari ln het Ge meentemuseum van Amsterdam ingericht, die hon derdzestig' werken omvat, zal nog voor zeer velen, die Voerman's werk meenden te kennen een groote verrassing zijn. Want de circa vijftig nummers waar mee de catalogus aanvangt zijn jeugdwerk'en stu dies die nimmer het atelier verlieten, ook daaronder een aantal complete werken, maar tezamen het beeld dat men zich van Voerman vormde op een bijzondere wijze verruimend en het respect dat men voor die schildeisfiguur had, zeker nog vermeerderend. Welk een prachtige schildershand heeft deze een voudige, uit alle mondaine beweging zich later te rugtrekkende meester reeds in zijn aanvangsjaren bezeten! Men heeft deze artistieke nalatenschap in enkele der eerste zaaltjes bijeengehouden en evenals de geheele expositie trouwens met een kundigen smaak gearrangeerd, waardoor men van de ééne verrassing in de andere valt. Zou men in Voerman een figuurschilder vermoed hebben, als in de Antwerpsche akademiestudle eener vrouwen- kop aan het worden ls? Of een compositeur van stadsbeeld met flguurgroepen, als het groote doek van. de Noordermerkt te zien geeft, dat eigendom van zijn zoon in Blaricum is? Hoe geestig-vast van toets zijn die vele losse voorstudietjes van vrouw tjes, paard jes, landschapsfragmenten, van water, wolken en momenten in de natuur, die hem boeiden en die hem later die verstilde samenvattingen zou den doen maken, waardoor zijn meer algemeene bekendheid zou ontstaaiï. In dat werk dat zoo ge heel en al voor zich zelf, zoo voor eigen gebruik werd gedaan, herkent men'den zich demonst veeren den aanleg van den rasschilder, die verbonden is met de evenzeer ingeboren neiging voor een kun- .dige vakbeoefening. Hij is daarin zeker niet de "mindere van een Jacobus van Looy en reikt soms naar het enthousiaste manuaal van een Breitner. De overige zalen doen dan in veel prachtige exem plaren den Voerman zien zooals hij bij het kunst minnend publiek bekend is: als schilder van het IJsellandschap en als verfijnd aquarel^st van licht en bloemen.'Een aquarel als het Babyportretje heeft de qualitelten van de beste dingen ln waterverf van een Neuhuys of Jacob Maris. Een veertigtal eige naars, musea, particulieren en kunsthandelaren hebben hun bezit voor deze expositie tijdelijk af gestaan, waardoor men ze, zoo men vanc dien artist een volledig beeld wil bewaren, moet gezien heb ben. tiet Rotterdamsche Boymansmuseum heeft dit jaar haar Kersttentoonstelling niet zoo grootscheeipsohe en kunsthistorische beteekenis kunnen bijbrengen als ln sommige vroegere jaren het geval kon zijn. Dat het desondanks de traditie kon trouw blijven en ook dit jaar een Interessante kunstverzameling toonen. dankt het den heer H. Nijgih, Rotterdamsdh verzamelaar van beteekenis, die daarvoor een deel zijner verzame ling en wel een tachtigtal werken, tot Februari wilde afstaan. Des verzamelaars voorliefde ging uit naar de Hollandsche en Fransohe kunst der aan dezen tijd onmiddellijk voorafgaande generatie. Van de Fran- schen is het vooral de schilder Antoine Vollon die hier ruim (met 12 werken) vertegenwoordigd Ls; van de Hollanders zijn het vooral De Zwart. Suze BtssChop- Robertson en Breitner die hier quantitatlef op den voorgrond treden. Van Vollon troffen ons een paar stillevens in het bijzonder: een gedekte tafel en een ander met koperen emmer en kan, verder een be langrijke vlssohershaven en een curieus groot doek met vlsschen op het ^trand. Onder de De Zsvart's een prachtige kleine aquarel van twee kinderen in een boschje (nr. SO) en een paar stukjes uit zijn Haag- schen tijd met stationneerende rijtuigen. Van Suze Bisschop een Hofje in Harderwijk om de voor haar lichte atmospheer der voorstelling. Van Breitner be vat de geëxposeerde verzameling onder meer een sublieme kleine aquarel met Cavalleriepaarden in de Duinen, een werkje met Meisonnier-aohtige qua_ liteiten vol charmeerende kleur, verder een fa- meuse schets van kinderen op een Hartjesdag en de beroemd geworden schilderij met de twee langge rekte dames in de sneeuw, die veertig jaar geleden jaren lang bij Van Wissollngh in den kelder stond en geen kooper vinden kon en ondanks dat een prachtig staal van Breitner's oerkrachtige kunst is. Wij moeten ons tot enkele nummers beperken: het is onnoodig te zeggen dat het aantal van die wel ke verder nog de vermelding zouden verdienen ge makkelijk uit te breiden zou zijn. Een Impulsief ver zamelaar als de heer Nijgh kon vaak een gelukkigen greep doen. naar zaken die anderen ontgingen: zoo een paar; zeer aantrekkelijke werken van David Oyens. een mooien Jongkind, een schets eener vige- lante in de zon en een binnenplaatsje van Tholen en zoo nog veel meer onder-het werk der'artlsten die zijn voorkeur hadden. Zoowel in Amsterdam als in Rotterdam kan men als toegift op het gebodene nog van een extra-expo sitie kennis nemen. In de hoofdstad heeft men. be neden. twee achttiende-eeuwsche. Jacob Cats en Reinier Vinkeles (belden geboren in 1741) herdacht. In de Maasstad is in het prentenkabinet een keur van grafiek der Hollandsche meesters van om streeks 1900 uitgehangen. Do belde musea zijn aeze maand een hernieuwd bezoek waard. J. H. DE BOIS. „Hel Orkesl" Een film over Klank en Kleur der orkestinstrumenten In de kleine zaal van het AmsterdaimsChe Con certgebouw had Woensdagavond, onder auspiciën der Ned. Vereenlglng ..Concertgebouwvrienden" de eerste opvoering plaats van de geluidsfilm ..Het Or kest". In deze film, waarin ons klank en kleur van de orkestinstrumenten worden gedemonstreerd, doch waarin ook op de zoo versoheiden techniek van strijk- blaas- en slaginstrumenten, zoomede die der harp, het hoofdlicht valt, werkten leden der Haarlemsohe Orkestvereeniging mede. Hiernaast, ter vergelijking, waren er de vier stemgroepen: sopraan, alt. tenor, bas, resp. gerepresenteerd door Corry Bijster. Theo dora Versteegh. Ohris Reumer, Johan Lammen. Op het Inleidend woord van den voorzitter der vereeniglng den heer Frans v. d. Eereribeemdt. de algemeene strekking der vereeniglng behandelend, volgde de uiteenzetting door den heer Nt A. Brandts Buys, onder wiens leiding de film tot stand kwam. Dat Amsterd^n is gekozen als plaats der opvoering, zou men kunnen heeten: uilen naar Athene dragen. Evenwel beoogt de film, om in plaatsen, waar geen goede orkésten zijn. den muziekminnaar, of die 't zal worden, in te lichten over aard en wezen van den muzikaien toon. Bijzonder voldeed in deze film de demonstratie der strijkinstrumenten, waarvan de klank het meest natuurgetrouw tot ons kwam, en zeer voldeed, lofn zij als strijkkwartet werden ver- eenigd. met uitzondering dan van de contrabas, die evenwel ook als de anderen eenzelfde melodie af zonderlijk had laten hooren. Deze methode werd ook gevolgd bij de blaasinstrumenten. En zeer goed kwam hier uit, hetgeen de heer Brandts Buys nadrukke lijk naar voren bracht: hoe n.l. ccytrabas of tuba niet eenc cantilene1, doch een speciale baspartij heb ben te verzorgen. Dat de film reeds een tijd geleden tot-ftand kwam wisten we reeds. Voor de bespreking der af zonderlijke praestaties vind ik geen grond omdat n.l. de reproductie tweevoudig wordt beïnvloed: 1. dooivde opname, 2. door de weeTgave der geluidsinstallatie. Dat deze laatste niet nood wendig de oorzaak behoeft te-zijn eener minder goede reproductie, blijkt ten overvloede uit de weergave der hooge aliquot-tonen bij o.m. triangel en bekkens. Het is ook niet uit te maken, waarom de zangstem minder goed voldoet dan het strijkinstrument of de harp. Doch al met al heeft de heer Brandts Buys, gesteund door zijn knappen medewerker aan de ca mera Jo de Haas. voldoening van zijn werk. dat be oogt: voorlichting, ontwikkeling, en langs dezen w< den kunstzin aankweekt. G. J. KAL/T. Voetbal- en hockeywedstrijden afgelast Naar wij van de zijde van den Nederlandschen Voetbal bond vernemen zijn alle voor Zondag a.s. vastgestelde competitiewedstrijden afgelast. Ook alle voor Zondag a.s. vastgestelde hockeywedstrijden zijn afgelast. Schaatsenrijden De nationale kampioenschappen hardrijden Van officieele zijde vernemen wij, dat de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland hardrijden heeren, ijs- en weder dienende, op ZatAdag 24 en Zondag 25 Januari a.s. op de banen van de Amstefdamsche IJsclub zullen gehouden worden. De strijd om den nationalen titel schoonrljden dames.welke aan Rotterdam (Kralingen) is toegewezen, is vastgesteld op 23 Januari a.s. Te Den Haag wordt Zondag a.s. het kampioenschap van Zuid-Holland hardrijden heeren ven-eden. De afstanden bedragen 500, 1500 en 5000 meter. Behalve te Rotterdam vinden Zatei-dag a.s. ook natio nale proefwedstrijden plaats te Amsterdam (A.tfJ. C.) en Nieuwe Niedorp. Zonudag a.s. organiseert de IJsclub te Uithoorn nationale invitatie hardrijderijen voor amateurs, waartoe de leden van de N. V. B. H. S. zijn uitgenoo- digd. De heeren rijden 500 en 1500 M., de dames 500 en 1000 M. Antje Koopmans wint te Eel de Voor de eerste vroüwenrijderlj. die Woensdag nabij Groningen door de IJsclub Eeide werd georganiseerd, be stond van de zijde van de Frlesche rijdsters zoo goed als geen belangstelling Alleen Antje Koopmans was van de partij. De andere bekende Friesche rijdsters hadden blijk baar de voorkeur aan het rijden in eigen provincie ge geven. Het werd een gemakkelijke zege voor A. Koop mans, die slechts in de finale eenigen tegenstand had van mej. A. Hummel. De uitslagen luiden: 1. A. Koopmans, Oosterwolde f75; 2. A. Hummel, Nieuwe Roden f40; 3. S. Lammerts, Tinaarlo f20; 4. M. Krikke, Schoonoord f 10; 5. L. de Groot, Westerdiepsterdallen f 5. t Schoonrijden te Alkmaar Op de baan van de Alkmaarsche IJsclub „Het Quint" werdén heden de eerste wedstrijden gehouden ln het schoonrijden. Niet minder dan 22 paren verschenen aan de start en zij vormden vrijwel het puikje van de schoon- rijders in Nederland. Niettegenstaande de ongeoefendheid werd er goed gereden, al ontbrak het nog al eens aan de noodige soepelheid, was de houding der rijders wat te stijf, en weid er vaak te veel met de handen gewerkt. oDch na eenige wedstrijden zullen deze onderdeelen zeker verbeterd zijn. De uitslagen luiden: 1. Kuperus, Alkmaar; 2. Goedhart, Zaandijk; 3. Meeuwis, Hoofddorp. 21 paren namen aan den tweeden wedstrijd deel, waar onder zeer veel oude bekende combinaties. Het rijden was goed, alleen het derde onderdeel, achter elkaar rijden (dame voor, heer achter) was zwak. De uitslagen waren: 1. Mevr. Logger (Huizen N.H.)— Kuperus (Alkmaar); 2. mej. Schipper (Westzaan)—Blaau- boer (Kolhorn); 3. mevr. Krijger (Zwijndrecht)—Valk (Leidschendam); 4. mej. Fijnheer (Nieuwe Niedorp) Meeuwis (Hoofddorp; 5. mej. Van Arkel (Hoofddoip)— Klerk (Hazerswoude); 6. mevr. Hartog (Schagen)—Bakker (Hilversum). WEDSTRIJDEN VOOR VROUWEN. Op Dinsdag 20 Januari des middags te drie uur organi seert de Beverwijksche IJsclub op haar ijsbaan een korte- baanwedstrijd voor vrouwen. De prijzen zijn vastgesteld op f 100. f 60. f 40. f 20 en f 10. De inschrijving is geopend tot Maandag 19 Januari bij den Ijeer J. R. de Bock. Zee straat 183. Medegedeeld kan nog worden, dat toezegging van deelneming is ontvangen van 12 bekende Friesche rijdsters w.o. de gezusters Nienhuts, Sietske Pasveer, Tietske Hlelkema, gezusters v. d. Mey en Antje Koopman. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tong f6,00—f5.10 per K.G.; Kleine schol 2e s. f92—f82. Pufschol le s. f70—f47; Pufschol 2e s. f45f25; Groote bot f 100—f84; Kleine bot f72—f62; Groote schar f71—f55; Kleine schar f42—f33; Pufschar f24—f 14; Wijting f67—f57. alles per 50 K.G.; Kabeljauw f 37—f 20 per stuk. Besommingen trawlers: VL. 80 Gezlna 25 mnd. f978; IJM 107 Johanna 25 mnd. f1027, IJM 417 Derika 7 20 mnd. f744; IJM 165 Martha 45 mnd. f 2320; IJM 64 Penolope 25 mnd. f 1330; IJM 129 Shamrock 20 mnd. f859; IJM 118 Beatrice 55 mnd. f2592; IJM 86 Rijnstroom 100 mnd. f 4730; IJM 102 Vlos 5 35 mnd. f 1880: KW 158 Corn. IJsbrand Wil lem 2* mnd. f 1214; KW 1 Zes Gezusters 130 mnd. f 6318. Kotters: TX 4 f66; KW 148 f338; IJM 222 f778. Loggers: IJM 283 f 1044; KW 108 f 669; KW 47 f968: KW 2 f784; KW 54 f 466; KW 52 f670: KW 33 f728; KW 22 f2282; KW 82 f 573; KW 144 f 972; KW 108 f 669; SCH 39 f 882; CSH 223 f 1106; SCH 443 f871; SCH 195 f809; SCH 5 f 1779; SCH 332 f 1942; SCH 247 f2440; SCH 9 f2460; SCH 130 f 3270; SCH 30 f 4640; SCH 246 f1818; SCH 169 f2111; KW 175 f 1550; KW 38 f5915; KW 15 f3072. Dievegge Op verzoek van de politie te Den Helder ls alhier een 18-jarige Amsterdamsche jongedame aangehou den, die zich in Den Helder aaji diefstal had schul dig gemaakt. Aanvaring Q De logger KW 123 is bij het manoeuvreeren in de haven in aanvaring gekomen met de VL 83, die daar door schade aan de verschansing bekwam. Ook een Urker botter, die in de verdrukking kwam kreeg eenige averij. V erkeersongeval De 44-jarige A. V. werd tijdens de duisternis op den Stationsweg nabij de tunnels aangereden door de buiten den wagen uitstekende lading van een-grooten treiler. V. werd tegen den grond geslingerd en bleef eenigen tijd bewusteloos liggeri. Hij kwam echter spoedig weer bij kennis; zonder hulp van anderen kon hij ••zich huiswaarts begeven. Hij was niet ernstig aan armen en bórst gewond. De treiler was doorge reden. VELSEN De Rijkspostspaarbank in - December 1941 Gedurende de maand December 1941 werd op Rijks postspaarbankboekjes in deze gemeente ingelegd f 85578.43 en terugbetaald f 86212 02, zoodat f *633.59 meer werd terugbetaald dan ingelegd. De cijfers voor de verschillende kantoren waren: IJmuiden: Ingelegd f 37629.09, terugbetaald f 31511,58. IJmuiden-Oost: ingelegd f 7706.83, terugbetaald f 10027.75. Velsen: ingelegd f 5036.70, terugbetaald f 6454.57. Velsen-Noord: ingelegd f 5842.92, terugbetaald 4461.74, Santpoort-dorp: ingelegd f 16468.98. terugbetaald f 17552.03. Santpoort-station f 16204.25. ingelegd f 12894.68, terugbetaald Diefstallen-Kroniek Onbevoegden hebben zich in den nacht toegang yer" schaft tot de kolenopslagplaats van de Comitéschool in de Keizer Wilhelmstraat. Een hoeveelheid anthra- ciet en steenkool wordt vermist. Ten nadeele van T. B. is uit een garage in de Den nenstraat een autowiël met buiten- en binnenband gestolen ter waarde van ongeveer f 180. De buiten band draagt het merk Siebeling maat 34 x 7. Het wiel is zwart gelakt en voorzien van eénige ronde hoeken. BEVERWIJK LEGGER DER WEGEN. B. en W. hebben de controle op den legger der we gen met alle daaraan verbonden werkzaamheden op gedragen aan den heer H. Pot te Zandvoort. BRANDMELDINGEN. Men verzoekt ons mede te deelen^ dat voor brand melding thans twee nummers, nl. 3800 en 3801, opge roepen kunnen worden. AMATEURFOTOGRAFENVEREENIGING. Het Beverwijksche Amateurfotografenvereeniging houdt Dinsdag 20 Januari in het Vereenigingsgebouw aan de Oisterwijkstraat een vergadering. Op het pro gramma staat het onderwerp: „Portretfotografie". BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. Daar de jaarlijksche feestavonden van de afdeeling Beverwijk van den Bond voor Staatspensionneering in verband met de hooge kosten, hieraan verbonden, niet gehouden kunnen worden, heeft het bestuur van de afdeeling aan de leden het jaarboekje doen toekomen. Hieruit blijkt o.a. dat Beverwijk van alle afdeelingen in Noord-Holland de meeste leden telt, nl. 675 Slechts enkele afdeelingen en wel voornamelijk in de Noorde lijke provincies, hebben een grooter aantal leden. HONDERD EN TWEE VEROORDEELINGEN WEGENS PRIJZENOVERTREDING. GRONINGEN, 13 Januari. Op 21 November van het vorige jaar hield de Groningsche politie een razzia bij verschillende groenten- en fruithandela ren en straatventers, wegens enorme prijsopdrijving. Van een en ander werd proces-verbaal opgemaakt. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Leeuwarden heeft hierover thans vonnis geveld. In totaal werden 102 overtreders gestraft met in totaal f 4325 boete. (A.N.P.) BINDENDE VASTSTELLING VAN ARBEIDSVOOR WAARDEN IN DE TEXTIELINDUSTRIE. •s-GRAVENHAGE, 13 Jan. Door het college van rijksbemiddelaars is een regeling van arbeidsvoorwaar den bindend vastgesteld voor de ondernemingen, be- hoorende tot de bedrijfsgroep „textiel-industrie", met uitzondering van die, behoorende tot de ondervakgroep „vlasbewerkende industrie". De door het college vastgestelde regeling omvat be palingen betreffende de uitbetaling van loon bij ver zuim en christelijke feestdagen, vacantiedagen, toe slag voor arbeid in ploegendienst, arbeidsduur, over werk en ontslag. De regeling, die in de Staatscourant is gepubliceerd, treedt in werking met ingang van de eerste volle loon- week na 31 Januari 1942. GEBRUIK VAN TRANSPARANTPAPIER VOOR VERPAKKING TEN DEELE VERBODEN. 's-GRAVENHAGE, 13 Januari. ln verband met de noodzakelijke papierbezuiniging is het gebruik van transparanlpapier zooals cellophane e.d. als ver pakking voortaan aan beperkende bepalingen gebon den. Naar aanleiding hiervan is het gebruik van dit papier verboden voor die soort verpakkingen, welke niet noodzakelijk zijn ter bescherming van de verpakte Burgerlijke Stand HAARLEM 14 Januari. Ondertrouwd: 14 Januari: J. B. Roest en M. Gio- waro; F. H. Bos en A. Out: H. Dijkstra en A. Middel- jans; G. Dral en G. J. Koster. A. Harkcma en M. M. Warnar: M. Walgemoed en J. G. J Kuh; S. Hilver sum en M. P. M. van Deursen; A. Thuis en A Veen; S. Korsman en J. J. W. Vogel; J. Bijster en J. Lan- genbach, J A. de Heus en E Berkhof. H F. Kinjet en C. H, H. Pierik; A. van der Westen cn M. L. Rieuwers; C. Borgerding en P. A. M. Voel; O. A. Koop en L. Kubatz; T. B Haites en M. H. Kubatz Gehuwd: 14 Januari- J. van der Kroft en M C van Horick; C. Nieuwendijk en E. van As; J Negrijn en B. van der Korf; K. Bruin en N. Duzee; S. J. Leijen en J. S. C. Pieters. Bevallen: 12 Januari: A. A. van Zanen-Verhoog, d M W. Vink-van Muijen, d. 13 Jan.- G. W. M. van Dijk- van Buuren, d. T. Hodde-Prinsen, d. 14 Jan.: J. Heijnen-Peper, z. A. Amama-den Dunnen, d Overleden: 11 Januari: H. van der Horst. 80 j., Gaelstraat 12 Jan.: J. A. van den Brink, 85 j„ Leidschevaart B. M. van der Klaauw-Otten, 65 j., Tulpenstraat 13 Jan.: J. W. Verhagen, 72 j„ Gen. Cronjéstraat A. Hogendoorn-Hart, 54 j., Paus Leostraat. RADIOTOESTEL met u. k. g. te k. gevr. Adr. Alkmaarsche str.weg 103. Beverwijk, tel. 3258. TE KOOP 1 mooie zw. handmof, echt bont; 1 paar witte avond schoenen mt. 36, z. g. a. n. Br. IJ 785 bur. van dit blad Gevr. 2 KAMERS, gem. of onge- meub., voor direct, in IJmuiden. Br. IJ 786 bur. van dit blad VANAF VRIJDAG A.S. het buitengewone filmwerk (lm Schatten des Berges) (TOBIS) met ATTILA HÖRBIGER, HANSI KNOTECK, VIK- TORIA VON BALLASKO. Vooraf Tobis Ho!!, en Ufa Wereldnieuws Aanvang 's avonds 8 uur. Zondagmiddag 3 uur. TOEGANG 18 JAAR Gevraagd een Meisje voor de binderij liefst met het vak bekend. Aanm. St. Anthonie- steeg 12. Gezocht in kl. gezin ervaren 2de Meisje v.g.g.v. zeer goed k. naaien, wasschen en strijken. Br. ond. no. 7077 bur. van dit blad. In levensmiddelenbedrijf wordt gevraagd een Leeftijd 16 a 17 jaar, voor winkel en fietswerlc. Br. no. 7079 b. v.d bl. FLINKE EXPEDITIEKNECHT gevraagd v.g.g.v. Warmoesstraat 4 Iemand gezocht die over persoon van 80 jaar met hulp van gegevens kan maken. Br. no. 7, Boekh. Plomp, Zand- voortschelaan, Aerdenhout (niet beneden 20 jaar) gevraagd in zaak van ijzerwaren, bouwart. gereedschappen, enz. als aanko mend magazijnmeester. Eenige .Vakkennis omtrent deze artikelen vereischt Blijvende betrekking voor ïeiï^nd met zin voor orde en netheid. Brieven met uitv. inl. omtrent opleiding, beroep, erva ring, vroegere en tegenw. werk kring, gedacht salaris, enz. onder no. 7081 bureau van dit blad. Gevraagd voor de binderij liefst met het vak bekend. Aanm. St. Anthoniesteeg 12. Ervaren vakk. m. Universitaire opl„ sedert jaren in contact met M.O., verleent hulp bij huiswerk voor Gymn., H.B.S. Ook lessen Psychologie, Paedago- giek en Philosophie voor volw. Br. onder no. 7054 bur. v. d. blad Talooz e tevredenheidsbetuigingen bewijzen wel dat Terwee's TECO al gemeen in den smaak valt. Eindelijk het lang begeerde Theesurrogaat ge vonden! - Een heerlijk en zuiver natuurproduct, in bladvorm. Vraagt dus TECO van Terwee, het nieuwe Theesurrogaat van een oude Thee- firma! 25 cent p%r pakje. Extra voordeelig Tarief Jan. nieuwe clubs Steno. Typen. Talen, Boekh. Nrl. Handelscorr. enz. „MERCURIUS" HOUTPLEIN lrd. Gr. prosp. Tel. 177G4 Vertegenwoordiger gevr. goed ingevoerd in levens middelenbranche. Br. ond. no. 7078 bureau van dit blad. Te huur gevraagd tegen April een vrij huis met tuin, omm. nab. stad. Huurprijs circa 35.pe maand. Brieven no. 7080 bureau van dit blad. Philips 6 volt gelijkrichter als nieuw teL 14812,

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 13