Pepermunt van Bonera BON ERA - GOUDA Stop-vers. KORT NIEUWS Remmen in de Britsche bewapeningsproductie. Onvoldoende organisatie, constateert de Times. LISSABON, 13 Januari. (A.N.P.) Onder het op schrift „Rcmmon der bewapeningsproductie" houdt een bijzondere correspondent van de Times zich in twee uitvoerige artikelen bezig met de hindernissen, welke de Engelsche oorlogsproductie nog steeds ont moet. Lord Beaverbrook had gelijk, aldus de Times, toen hij verklaarde dat de Britsche bewapeningspro ductie nog niet op volle kracht werkt en Bevin ver langde niets onmogelijks toen hij zeide dat men de productie nog met 40 procent kan opvoeren. De mee ning van deze twee ministers wordt door breede kringen der arbeiders en ook van hun leiders ge deeld. De reden voor dit falen der Engelsche bewa peningsondernemingen ig de omstandigheid dat niet alle machines volledig gebruikt worden Ook ont breekt in vele gevallen een zekere continuïteit der verdeeling van orders. Zoo komt het voor dat een fa briek volkomen stil ligt, terwijl een naburig bedrijf met orders overladen is. Hier ontbreekt het dus aan de juiste organisatie. Hetzelfde geldt, wanneer een- en hetzelfde wapenbedrijf zich steeds moet omzetten op de vervaardiging van ander oorlogsmateriaal, zoo bijv. vandaag torpedo's maakt, morgen affuiten, en na geruimen tijd wepr heel iets anders. Ook speelt de geldkwestie bij de gebrekkige productie een zeer groo- te rol, ja vele bedrijfsleiders, arbeiders zelfs zeggen dat die kwestie dc wortel is van het kwaad. Zij ver klaarden dat al te hooge loonen veel tot de storingen in de productie bijdroegen. In andere gevallen werden arbeiders onwillig, omdat zij zich het waandenkbeeld in het hoofd gezet hadden, dat hun werkgevers ge weldige oorlogswinsten maakten. De winstkweslic houdt in het algemeen de ge moederen van vele arbeiders bezig. Voortdurend ge praat over den wederopbouw na afloop van den oorlog en het maken van plannen voor de toekomst belem mert voorts de oorlogsindustrie en werkt het ver richten van maximale prestaties tegen. Een ander euvel is het nog altijd niet in vollen omvang functio- neerende verkeerswezen. Onvermijdelijke opstoppin gen worden veroorzaakt door troepen transporten, luchtaanvallen en moeilijkheden in de organisatie. Ook heeft men in Engeland nooit geleerd goederen transporten met een maximum aan economisch in zicht uit te voeren. De meeste goederentreinen rijden, zooals dat in vredestijd gebruikelijk is, niet met volle belading. De propaganda, die in Engeland gemaakt wordt om de productie op te voeren, is ook niet erg doeltreffend en de verschillende slagwoorden die van officieele zijde worden uitgegeven brengen bij de ar beiders of wel geeuwen of onwil teweeg. De laatste zes maanden, waarin er slechts betrek kelijk weinig luchtaanvallen hebben plaats gehad, zijn voor de Britsche bewapeningsproductie zeer slecht ge weest, omdat de rechtstreeksche aansporing, welke het gevaar en de strijd met zich mede brengen, ont braken. Steeds nog wordt er geklaagd over een on voldoende aantal vrouwen in de wapenbedrijven. De tot de vrouwen gerichte oproepen waren echter on handig opgesteld en hadden niet overtuigend genoeg gewerkt. Daar komt bij dat men een beroep deed op het eigen belang der vrouwen. Jonge moeders zouden gaarne zoo werd er gezegd bij duizenden haar arbeidskracht in dienst van het vaderland willen stellen, maar de kinderbewaarplaatsen, waar de kleintjes tijdens afwezigheid der moeders verzorgd werden, ontbraken. Een andere hindernis voor den vrouwenarbeid wordt gevormd door de moeilijkheden bij het verrichten van inkoopen. De Times-correspon dent meent tenslotte het volgende: Wat aan de En gelsche bewapeningsproductie ontbreekt, zijn centrale staatscontrölecommissles. die echter niet alleen ad- viseerend doch ook bevelend zouden moeten kunnen optreden. JAPANSCHE PERS OVER DEN OORLOG IN NED. INDIë. TOKIO 13 Januari. Twee redenen waren er, zoo wordt in de ochtendbladen van vandaag verklaard, waardoor Japan genoodzaakt was een militaire actie tegen Neder- landsch Indië te beginnen: 1. Het actieve ingrijpen van Nederlandsch Indië in den Groot Aziatlschen oorlog en 2. De bereidwilligheid van Nederlandsch Indië om zijn gebied ter beschikking te stellen aan de Anglo Amerikaan- sehe landen als basis voor verdere operaties tegen Japan. De Nederlandsch Indische regeering danste naar het Anglo Amerikaansche pijpen, zoo schrijft „Tokio Asahi Sjlm- boen". Zij heeft den waren zin var. den Groot Oost- Aziatischen oorlog verkeerd begrepen en zich bij het Ai^lo-Amerikaansehe front aangesloten. De operaties te gen Nederlandsch Indië zijn zoolang uitgesteld, omdat Japan er op wachtte, aat Nederlandsch Indië uit zijn droom zou ontwaken. In plaats hiervan is het aan een Anglo Amerikaansche overwinning blijven gelooven en heeft het zich reeds voor den oorlog bij het ABC D-front tegen Japan aangesloten. „Jemioeri Sjimboen" schrijft dat Japan oorspronkelijk •lechts den Anglo-Amerikaanschen invloed in Oost Azië wilde vernietigen en geen nieuwe plannen had tegen an dere mogendheden. Op onverstandige wijze echter heeft de Nederlandsche emiprantenregeering zich door Enge land en Amerika tot een oorlog tegén Japan laten verlei den en Nederlandsch Indle heef: thans zelfs de vesting Soerabaje ter beschikking gesteld als hoofdkwartier van den Engelschen opperbevelhebber. Ook de overblijfselen van de Britsche vloot In Oost Azië te Singapore zijn te Soerabaja gestatlonneerd. Engeland en de Vereenigde Sta ten probeeren thans na het verlies van belangrijker steun punten, in Nederlandsch Indië de laatste verdedigings- stellingen te betrekken. (D. N. B.) UITGAAN "WOENSDAG 14 JANUARI. Stadsschouwburg: „Ik hou van vier vrouwen", .7.30 uur. Rembrandt Theater: Piet Köhler In „Hoe ouder hoe gekker". 2.30 en 7.30. Palace: „Gevaarlijke Vrouwen". 2, 6.30 en 8.45 Dur. Frans Hals Theater: „La Habanera", 2.30, 6.30 en 8.4 5 uur. Luxor Theater: „Dik Trom", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Moviac: „Kinder-Cabaret" en binnen- en buiten- landsche actualiteiten, van 12 uur af. DONDERDAG 15 JANUARI. Bioscoop theaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Loomeljer en Zn., Barteljorlsstraat IJ, Tel. 10175. Park Apotheek. Kleverparkweg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946. Te Heemstede Is geopend: Apotheek Schotsman. Binnenweg 206, Tel. 28320 Hoofdredacteur: C. J. v. Tilburg, Heemstede. Plv.-hoofdredactcur: G. N. Leenders, Heemstede. Gouw» 218 (Adv. Ingez. Med.) (Van 7 Januari af kunnen geen zekeringen of stoppen meer gele verd worden, tenzij de kooper een even groot aantal oude smelt- veiligheden inlevert) Zeker hooien zekeringen Tot de kostelijke dingen, In ons leven vol gewicht; Ook wanneer ze daarentegen Niet zoo erg gewichtig wegen Schatte men ze nimmer licht. En in deze duistre tijden Moet men zeker 't kwaad vermijden Van zoo'n licht-, maar zwaar, gemis. Men moet altijd er voor waken Dat de kans om licht te maken Ver- en ook ge-zekerd is. Daar 'k een vijand ben van stroppen Ben ik ook een vriend van stoppen En daarbij valt het me zwaar. Nu mijn daaglijksch rijm te dichten. Om mijn zorg ook te verlichten Stop ik daarom lièver maar. Na herhaling der verklaring: Stel verzekerde bewaring Op uw doorgeslagen stop Voordat het te laat mocht wezen, Anders, is het wel te vreezen, Gaat u straks geen licht meer op. P. GASUS Italiaansch weermachtsbericht Britsche aanvallen in de zone van Solloem gestuit. ROME, 13 Januari (Stefanil. In zijn weermacht- bericht no. 590 maakt het Italiaansehe opperbevel het volgende bekend: ..Hevige aanvallen op onze stellingen in de zóne van Solloem zijn afgestuit op het heldhaftige verzet van onze detachementen. Er worden verwoede gevechten geleverd. Ten Zuidwesten van Agedabia is een aanval van vijandelijke pantserwagens snel afgeslagen. Eeni- ge vijandelijke strijdmiddelen werden vernietigd. For maties vliegtuigen vielen herhaalde malén den vijand met zichtbaar resultaat in den rug aan. De vijand verloor drie Curtlss machines tijdens luchtgevechten met Duitsche jagers. Engelsche vliegtuigen deden aan vallen op Holmes en Tripolis zonder ernstige schade aan te richten. De actie in de lucht op de doelwitten van Malta wordt voortgezet". HITTEGOLF IN AUSTRALIë! STOCKHOLM, 13 Jan. In Australië heerscht, naar de Britsche Berichtendienst meldt, een vreeselyke hittegolf. In Melbourne woeden zeer zware zandstor men. Auto's moesten des middags reeds de koplampen branden. Tevens zijn -overal ,,bush"branden uitge broken. Zij hebben vooral in Zuid Australië groote schade aangericht. Heele kudden vee, groote uitge strektheden grasland en landbouwmachines zijn ver brand. In Sydney is het watergebrek zoo ernstig dat men slechts des ochtends tusschen 6 en 10 uur en 's middags van 4 tot 8 uur water kan krijgen. ONDERGANG VAN HET SLAGSCÜIP „BARHAM" BEVESTIGD. Het D.N.B. meldt: In het Duitsche weermachtbe- richt van 26 November 1941 werd medegedeeld dat een Duitsche duikboot onder bevel van kapitein-lui tenant Freiherr Von Tiesenhausen in het zeegebied van Solloem een Britsch slagschip had getorpedeerd. Naar thans door Britsche gevangenen is bevestigd droeg dit slagschip den naam „Barham". Het schip is volgens de verklaringen der gevangenen gezonken. CRIPPS VRAAGT ONTSLAG. GENèVE, 14 Januari. (D.N B.) De politieke cor respondent van de Daily Telegraph meldt dat Sir Stafford Gripps verzocht heeft hem van zijn functie van ambassadeur te Moskou te ontheffen. Bij de Sovjet-regeering is reeds het verzoek ingediend, toe stemming te verleenen voor het benoemen van een nieuwen ambassadeur. WAJANG EN GAMELAN. Vanwege de Vereeniging „Oost en West" wordt Zaterdagmiddag een lezing met muzikale illustratie en lichtbeelden gehouden door Dr. J. Kunst. De lezing wordt gehouden in de bovenzaal van de Gem. Concert zaal te Haarlem. In een woning aan de Amstelkade te Amsterdam heeft een rijwielhersteller zijn schoonvader met een ijzeren stang een zwaren slag op het hoofd gegeven, zoodat de schoonvader in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De Amsterdamsche politie heeft twee mannen aange houden. die 21 flesschen bessenjenever vervoerden, welke ze van een onbekenden zeiden te hebben gekocht. Naar de herkomst van de jenever wordt een onderzoek inge steld. Twee inbrekers, die in een grossierderij in de Lau rierstraat te Amsterdam bezig waren met het stelen van suiker, zijn door de politie op heeterdaad betrapt. De 29-jarige mej. J. H. is ln de Dorpstraat in de Bilt po onvoorzichtig overgestoken, dat zij recht onder een •rachtauto liep en op slag werd gedood. Een veehouder, wonende aan den Gageldijk te Maar tensdijk. heeft, toen hij door twee mannen werd aange vallen, een van hen bewusteloos geslagen. De ander nam daarop de vlucht, doch kon door de bekentenis van den later weer bijgekomen bewustelooze ook spoedig worden gearresteerd. Door verregaande vernielzucht en de vele niets ont ziende houtdiefstallen dreigt het onder de gemeente Soest gelegen Baamsche bosch te worden gesloten. Uit de Staatscourant Be besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken en van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en vlsscherij Is met ingang van 1 Januari 1942 dr. B. J, C. te Hennepe, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als directeur van de rijksseruminrichting te R'dam. benoemd tot hoofd inspecteur van de volksgezondheid bij den dienst, welke in het bijzonder in belast met het toezicht op de naleving van de vleeschkeuringswet, tevens directeur van den Vee- artsenljkundlgen Dienst. TENTOONSTELLING „DE RIJST". De afd. Haarlem en Omstreken van de Vereeniging „Oost en West" organiseert op Zondag 8 Februari een excursie naar de tentoonstelling „De rijst", welke tentoonstelling jvordt gehouden in het Koloniaal In stituut te Amsterdam. De rondleiding op de tentoonstelling zal geschieden door den heer G. L. Tichelman, conservator aan de afd. Volkenkunde van het Kol. Instituut. 's-GRAVENHAGE, 13 Januari. In verband met de noodzakelijke papierbezuiniging is het gebruik van transparantpapier zooals cellophane e.d. als ver pakking voortaan aan beperkende bepalingen gebon den. Naar aanleiding hiervan is het gebruik van dit papier verboden voor die soort verpakkingen, welke niet noodzakelijk zijn ter bescherming van de verpakte artikelen tegen schadelijke invloeden, zooals vocht, droogte enz. In een in de bladen op te nemen officieele publicatie zijn de artikelen genoemd, welke in bepaalde gevallen niet in transparante papiersoorten mogen worden ver pakt. In speciale gevallen kan de directeur van het rijksbureau voor papier, na schriftelijk verzoek, dis pensatie verleenen van de verbodsbepalingen. •s-GRAVENHAGE, 13 Jan. Door het college van rijksbemiddelaars is een regeling van arbeidsvoorwaar den bindend vastgesteld voor de ondernemingen, be- hoorende tot de bedrijfsgroep „textiel-industrie", met uitzondering van die. behoorende tot de ondervakgroep „vlasbewerkende industrie". De door het college vastgestelde regeling omvat be palingen betreffende de uitbetaling van loon bij ver zuim en christelijke feestdagen, vacantiedagen, toe slag voor arbeid in ploegendienst, arbeidsduur, over werk en ontslag. De regeling, die in de Staatscourant is gepubliceerd, treedt in werking met ingang van de eerste volle loon- week na 31 Januari 1942. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. VERLOOFDA. v. Leeuwen en K. Geria, de Bilt; G. Pierrot en E. G. v. Breukelen. Vlnkeveen—Den Haag; v. G. H. A. Rijsdijk en G. G. H. Hamm, H. I. Ambacht—Oegst- geest. GETROUWD: J. J. G. M. Walenkamp en N. Ramackers, Maastricht: J. Haks en E. Warmeling. BEVALLEN: MijnarendsBergdorffev. d., Hilversum; Wijs—v. Son, z.. Amsterdam; N. J. Niemandsverdriet—v. Schouwen, d.. Geervliet; Hensen—Remmers, z.. Utrecht; D. Scholten—Zoetelief, z., Amsterdam; van Rossen—Ger ritsen. d.. Den Haag: Lenshoek—Stuitje, z., Oost-Java. OVERLEDEN: A. M. v. d. Slu.js—Scharp, v., 80 j., Den Haag; H. de Vries, v., 24 j.. Den Haag; J. Prins van Wijn gaarden, m., 74 j., Velp (G.)G. J. ten Dam, m., 76 i„ Hil versum; M. de Joode. m„ 68 j.. Venlo; J. J. Hooghuts Gallas, v., 72 j„ Rotterdam; J. A. Willeumier—Vogel, v., 58 j., Baarn; T. K. Jansma, m., 66 j., Velp (G.), Geweldige inspanningen Geweldige inspanningen zullen de leden van de Nederlandsche ambulance zich moeten getroosten wanneer zij eenmaal aan het Oostfront hun taak heb ben aanvaard. Denk niet dat de werkzaamheden van een ambulance in den tegenwoordigen oorlog zonder levensgevaar is. In het heetst van den strijd moeten de mannen van het Roode Kruis arbeiden. Stel daar eens tegenover hoe gemakkelijk het voor u is om dezen menschlieven- den arbeid te steunen. U behoeft slechts even een girobiljet in te vullen en het bedrag te storten op girorekening 87600. NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, rs-Gravenhage. Schaatsenrijden Zaterdag a.s. te Hoofddorp: Kampioen swedstrijden van Noordholland Onder auspiciën van den Nederlantischen Schaatsen- rijdersbond zal a.s. Zaterdag te Hoofddorp het kampioen schap van Noord-Holland hardrijden voor heeren worden verreden, waarbij de deelnemers de 500, 1500 en 5000 M moeten afleggen. Op denzelfden dag zal waarschijnlijk te Rotterdam een nationale proefwedstrijd plaats vinden, te organjseeren door de pas opgerichte ijsclub ..Charlols". Zondag a.s. volgt een soortgelijke wedstrijd te Zutfen Voor de nationale kampioenschappen is nog geen datum vastgesteld. Deze zullen pas verreden worden, nadat een behoorlijk aantal wedstrijden de rijders gelegenheid heeft gegeven om zich te HET UITSCHRIJVEN VAN WEDSTRIJDEN. Van bevoegde zijde wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat vereenigingen voor het uitschrijven van wedstrijden op de schaats voor amateurs de goedkeuring behoeven van ,den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond. Wat de beroepsrijders betreft, blijven, zoolang de reorga nisatie in deze tak van het wedstrijdwezen nog niet is doorgevoerd, de bepalingen geldig van vorige jaren. Deze houden in, dat vereenigingen voor het uitschrijven van wedstrijden voor beroepsrijders de toestemming noodlg hebben van de betreffende provinciale vereeniging belast met het toerisme op de schaats. NATIONALE HARDRIJDERIJ TE SPAARNDAM. Zondag a.s. wordt een groote nationale hardrijderij op de korte baan van de IJsclub Nova Zembla gehou den om den grooten prijs van Kennemerland. DE BANEN VAN DE VOLHARDING TE HEEMSTEDE. Met de grootste zorg zijn dit jaar de banen uitgezet, en zeker wel ten gerieve der bezoekers. In den hoek achter het bestuursgebouwtje is een flinke kinderbaan afgezet, terwijl de toegang tot de verschillende banen is omgelegd naar de rechterzijde. Behalve de bekende vlaggen op de trams zijn ook vlaggen geplaatst aan de Jan v. Goyenstraat, Zand- voortschelaan. Raadhuisplein, Wilhelminaplein en Rijnstraat, ook in de groen-witte kleuren, ten teeken dat de banen geopend zijn. Boksen Karei Sijs wint van Rienus de Boer ANTWERPEN. 14 Januari. (A.N.P.) Onze landge noot Rinus de Boer heeft gisteren in België een goed resultaat behaald, door den bokswedstrijd tegen den Belg Karei Sys slechts op punten te verliezen. De wedstrijd werd onder groote belangstelling te Charleroi gehouden, nadat de ontmoeting, welke eenige weken geleden reeds te Brussel was georga niseerd. moest worden uitgesteld. Rinus de Boer bood in deze partij, welke over tien ronden van drie minuten ging, veel weerstand en hij gaf Sys geen gelegenheid door zijn dekking heen te breken en een k.o.-overwinning te forceeren. Sys bleek ook nu in uitstekende conditie te verkeeren en ten slotte werd de Belg dan ook tot winnaar ver klaard op punten. De Boer mag met dit resultaat meer dan tevreden zijn. daar Sys reeds een serie overwinningen ïn de wacht heeft gesleept. Tot nu toe moesten alle andere tegenstanders van den Belg reeds voor het einde op geven. Dammen 3. OTTER 25 JAAR H. D. C.'ER. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, zal de penning meester der Haarlemsche Damclub, de heer J. Otter. Don derdag a.s. den dag herdenken waarop hij zich 25 jaren geleden bij de Haarlemsche Damclub aansloot. Donderdag avond a.s. zal de jubilaris op een speciaal daarvoor geor- ganiseerden clubavond in het clublokaal der Haarlemsche Damclub, bovenzalen Restaurant Munniks, Groote Markt 10, door bestuur en leden gehuldigd worden en zal hem een fraai geschenk worden aangeboden. Een Japansche verklaring Inzake den oorlog tegen Ned.•Indië Mededeelingen inzake het doel der actie Het D. N. B. meldt uit Tokio; Met betrekking tot het ingaan van den staat van oorlog tusschen Japan" en Ned. Indië heeft het inlichtingenbureau der Japansche regee ring een officieele verklaring uitgegeven, waann o.a. ge zegd wordt: „Ofschoon de Japansche regeermg aan de Ver. Staten en het Britsche rijk den oorlog verklaard heeft, heeft zij er van afgezien, tot vijandelijke maatregelen tegen Ned. Indie over te gaan. Zij heeft dit gedaan in het oprechte verlangen, zoo mogelijk te vermijden, dat ook de be woners van Ned. Indië door de verschrikkingen van den oorlog zouden worden geteisterd. De regeering van Ned. Indie heeft echter aan de Japansche regeering meege deeld, dat zij zich genoodzaakt zag. met het oog op de be ginnende vijandelijkheden van de zijde van Japan tegen over de Ver. Staten en het Britsche Rijk. waarmede Ned. Indie onafscheidelijk verbonden is, te constateeren. dat tusschen Japan en Ned. Indie den staat van oorlog bestaat. Daarenboven hebben de Ned. Indische strijdkrachten sindsdien de meest uiteenloopende vijandelijke handelin gen jegens Japan begaan. Japan koestert ten opzichte van de onschuldige bevolking van Ned. Indië geenszins vijan delijke voornemens. Met het oog echter op de noodzake lijkheid. het vijandige optreden van Ned. Indië 'e onder drukken en leven en eigendom der daar wonende Japan ners te beschermen, hebben het leger en de marinestrijd krachten van Japan den llden Januari de militaire opera ties tegen de strijdkrachten van Ned. Indië ingeleid." DE GEMEENTELIJKE ORGELCONCERTEN. TE HAARLEM. De bekende organist van het Concertgebouw te Amsterdam, de heer Piet van Egmond, zal Dinsdag 0 Januari a.s., op het 4e Gem. Orgelconcert, het orgel In de Gem. Concertzaal to Haarlem bespelen. Burgerlijke Stand HAARLEM 13 Januari. Bevallen: 9 Januari: J. Bakker-Alexander, z. 10 Januari; E. M. Stam-Schuijt, z. C. Kok-Kaagman, z. 11 Jan B. J. Sijbolts-Bijlsma, z. V D. Winnubst- Berkhout, z. T. M. Staata-Brink, d. J. van Halst- Hagtingius. d. 12 Jan.: J. Bogaards-Jansen d. T. Toerlng-Langenberg, d. W. M. Hennekam-de Groot, d. J. de Koning-Kagchelland, z. 13 Jan.: I. T. Sellmeljer-Hondeman, z. H. W. Bruinsma-van Schaijk. z. Overleden: 10 Januari: C. Nieuwenhuizen-Koolen, 70 j Schut terstraat. 11 Jan.: A. E. M. Vastenhout-Lek, 34 j., Kamperlaan. A. van Donselaar-van Putten, 73 j., Spijkermanslaan. D. Kiekens, 60 j., Zuiderstraat. 12 Jan.: T. Mooij, 86 j., Cheribonstraat. 13 Jan.: G. C. M. Braam-van der Welden, 68 j., Kamperlaan. Haarlem's Begrooting en (less Haarlem's begrooting voor 1942 wijst zooals beken; is. een tekort aan van niet minder dan f 2.376,000. 0j het eerste gezicht om van te duizelen. Maar als wi, dc cijfers nader bekijken verliest dit schrikbeeld ai; pct scherpte. Want dit tekort wordt voor een deel ge 1UU dekt door een wissel die de gemeente op het rijk kaj ,,e! uitschrijven. Alleen weet men niet hoe groot die z; „c zijn. Haarlem verkeert daaro%*er in het onzekere. Mas die onaangename situatie geldt voor zeer vele gemeen ten. in elk geval voor de grootste. Dit komt omdat n< altijd het vraagstuk van de nieuwe financieele ver-Lfh houding tusschen rijk en gemeenten geregeld me* ja2 worden. w Als wij nog leefden onder de financieele verhoo R ding die vóór 1940 gold, zou de gemeente aansprak bi, kunnen maken op extra bijdragen uit het Werkloot |de heidssubsidiefonds tot een bedrag van f 1.535.000, zot va der onder het begrip „noodlijdende gemeente" te ver je vallen. Dat was geen cadeautje dat het rijk aan d< j j gemeenten deed, want het rijk heeft indertijd voor dj jes financiering van dit fonds gelden aan de eigen be jjd lastingheffing der gemeenten onttrokken. Nemen w^ Ook dit in aanmerking dan zou krachtens de oude regelinj eeg het tekort voor Haarlem boven de grens der „nood- c, lijdendheid" voor 1942 niet op f 2.376.000, maar O) lot f 841.000 gesteld moeten worden. Bovendien was prat ie, tisch het begrip „noodlijdende gemeenten" al opge- ctti geven. Wij herinneren er aan dat destijds het college va: B. en W. bij het opmaken van de begrooting vooi N 1941. om aan het cachet „noodlijdende" gemeente t( na ontkomen, voorgesteld had om de afschrijvingen of de bedrijven met f 500.000 te verminderen. De nota voor „noodlijdend" is, dat een gemeente geen gro» ter bedrag aan extra uitkeeringen uil het Werkloos- heidssubsidiefonds kan krijgen dan 40 pet. van dt eigen belastingopbrengst. Bij de mondelinge beha», deling der begrooting in den raad is dit voorstel dooi B. en W. evenwel teruggenomen, omdat juist in die tusschentijd gebleken was. dat men in Den Haag nie meer de oude beteekenis aan het begrip „noodlij, dend" hechtte. In wezen is de gemeente Haarlem dus toen al een goed jaar geleden onder het begrip „noodljj. dende" gemeente gekomen. In zooverre heeft dit besluit betreffende de grooting 1941 gevolgen gehad, dat ongeveer eaIT maand geleden uit Den Haag aan alle gemeentebe- sturen die onder het oude begrip „noodlijdend" val len dus ook Haarlem de mededeeling is den, dat zij buiten de begrooting om geen gelden mo- gen uitgeven zonder machtiging van den Commissa ris der Provincie. dit De erl Alle gemeenten vragen zich af: wat zal het rijk m doen om ons de helpende hand te bieden. Het eenigi dat men, blijkens een aanschrijving uit Den Haag, - weet. Is dat de gemeenten in elk geval van het te kort 1/10 van de belastingcapaciteit voor eigen reke ning moeten nemen. Haarlem's belastingopbrengst ongeveer f 3,800.000. zoodat dit wil zeggen, dat Haar lem in elk geval f 380 000 van het tekort voor eiget rekening moet nemen. Het zou een verlichting van dt gemeentelijke zorgen zijn als men zou weten dat h« rijk zich voor het overblijvende deel geheel aanspra kelijk zou stellen, maar die toezegging heeft Haag niet gegeven. Zijn wij wel ingelicht dan weel men in Den Haag ook nog niet hoeveel men preciei uit 's lands geldmiddelen beschikbaar kan stellen voc: de gemeenten. Dit hangt o.a. af van de opbrengst va* verschillende belastingen, waarover nu nog onzeker heid bestaat. De gemeente Haarlem heeft over 1941 toen he tekort op f 2.125.000 geraamd werd nog geen er.- kele extra uitkeerïng uit Den Haag ontvangen. He gevolg daarvan is, dat de gemeente dit tekort loopig heeft moeten dekken door het sluiten kasgeldleeningen. Gelukkig is kasgeld op dit oogen- blik niet duur. de rente is slechts 2 a 2 1'4 pet. In 1940 kreeg men uit Den Haag bericht, dat aas£ Haarlem niet meer dan f 1.000.000 gegeven kon wor den, hoewel het tekort toen f 1.404.500 beliep. De ontbrekende 4 ton moest de gemeente dus weer Ieenen. In de crisisjaren heeft de gemeente Haarlem steeds met tekorten gekampt. Het cene gat moest steeds mei het andere gestopt worden. Dat is natuurlijk een handeling die de moeilijkheden wel is waar naar la tere jaren verschuift, maar tevens die moeilijkheden steeds grooter maakt. De gemeente had, om een voorbeeld te noemen, over 1936 en 1937 tekorten die tezamen f 1.450.000 beliepen. Er werd toen besloten ter dekking een geldleening met een looptijd van 10 jaar aan te gaan. met de bedoeling dat elk jaar Ï'IO (f 145.000) werd afgelost. Een goed saneeringsplan, maar in de praktijk is het er op neer gekomen, Haarlem om elk jaar die f 145.000 aan oude schuld il te lossen, nieuwe schulden op zich moest nemen. Zoo iets Is geen geneesmiddel.' Op de begrooting drukt de schuldenlast der meente zeer zwaar. In 1942 moet niet minder f 4.048.455 opgebracht worden voor rente en aflossing Dit is op een totaalcijfer van f 18 211.028 aan inkom sten zeer veel. De gemeente moet meer aan rente aflossing opbrengen dan alle belastingen tezamen be dragen. Wat zou men zeggen als een gezin dat een inkomen heeft van f 36 in de week, f 8 moest afstaat voor een afbetalingsmagazijn? Deze vergelijking gaat natuurlijk niet geheel op. want een deel der gemeen- teleeningen is immers gesloten voor productieve doel einden, maar er ligt toch een kern van waarheid in. Natuurlijk zal het moeilijk zijn in dezen oorlogstijd de gemeentefinanciën te saneeren. Het is al mooi all er voor gewaakt kan worden, dat zij niet veel ver slechteren. In de naaste toekomst zal het evenwel absoluut noodig zijn, dat met steun van Den Haag, goed saneeringsplan wordt opgezet en uitgewerkt, want de gemeente kan niet op deze manier blijven voortwerken. Wat voor Haarlem geldt, geldt voor alle andere groote gemeenten, geen uitgezonderd. De begrooting voor Haarlem voor 1942 is ee wijs, dat er naar gestreefd wordt de financiën in de zen oorlogstijd in elk geval zoo weinig mogelijk te verslechteren. Daarover een volgenden keer. WEDDEN VAKONDERWIJZEND PERSONEEL. Ten einde de plaatselijke verordening in overeen stemming te brengen met het regeeringsbesluit inzake de intrekking per 1 Augustus 1941 van het K.B verlaging met 5 pet. van de wedden van het rijksper soneel heeft de Burgemeester van Haarlem besloten, de hiertoe noodige wijziging aan te brengen. VEREENIGING „HAERLEM". Mr. B. van 't Hoff, gemeente-archivaris van De venter, zal Zaterdagmiddag 17 Januari voor de Ver eeniging „Haerlem" in gebouw „Zang en Vriendschap" spreken over: De Nederlandsche Provinciekaarten en Stadsplattegronden uit de 16e eeuw van Jacob van Deventer. Ook de oorlogsbodems vertoonen bij hun thuiskomst de sporen van den winter, welke zich op den Atlantischen Oceaan doet gelden. (Atlantic-Holland-P. K. Schürer). Op marsch door de woestijn. Een colonne van het Duitsche Afrika-corps baant zich een weg naar het front. (Hoffmann-Stapt-P. K. Dömer), Volendam op dc schaats. Dc bewoners van het karakteristieke visschersplaatsje hebben de ijzers ondergebonden, om een baantje te maken. (Pax-Holland-De Haan-c) Winter aan de kust van het IJselmeer. Het opspattende water heeft zich in gril lige vormen tegen den dijk vastgezet. (Pax-Holland-De Haan-m),

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2