taaiste ^BetichtenJ KORT NIEUWS. Nieuwe Uitgaven [V,it de Ontstiekenj (lBucyedijke Siand POSTDUIVENHOUDERS Te koop aangeboden 1400- gebruikte MEUBELS. Duitsche oorlogsinvaliden beoefenen sport [bERLIJN 16 Jan. (A. N. P.). Tn Berlijn behoeft men i vei- te loopen om eens een kijkje te nemen bij hen. involirle uit den strijd zijn gekomen. In het Oïympi- Stadion en op andere sportterreinen ziet men hen terwijl zij bezig zijn door training en harden wil "jeOreken te herstellen. Het meest voelen-de geampu- ten voor zwemmen. De practijk heeft bewezen, dat zij. goed in het water liggen, zich met goede het water vlugger kunnen bewegen dan de ^ddèlde sportman. Doch ook duiken en kunst- en to- gjrineen beoefenen zu vlijtig. De grootste troimf voor "invaliden is het. .als zij het diploma reddingszwem-' behalen. Ook onder hen zijn er uitblinkeis. Een sol- die in bet oosten een arm en een been had verloren, pjïide b.v. dit diploma. fa bezoek aan het Rijkssportveld levert nog andere «ressante ontdekkingen op. Men ziet b.v. blinde sol- iver een hooge lat van 1.10 Meter springen, handbal enz. Als men deze Jongens ziet, krijgt men geen ~\'oei van medelijden, want zij toonen zich volkomen jijfcwaaidig, ja soms zelfs meerwaardig. Dit laatste is ildoel, dat de militaire artsen hopen te bereiken. Iedere ildaat, die met een blijvend letsel uit den veldtocht dis komt, moet er van overtuigd worden, dat hij door het lies van een zijner ledematen bij de anderen niet veel achter is. En dit doel wordt bereikt, blijkens gesprek je welke wij met enkelen voerden. DE CONFERENTIE TE RIO DE JANEIRO. 510 DE JANEIRO, 16 Jan. (A.N.P.) Over het rnioedelijk resultaat der Pan-Amerikaansche con- pffllie, verklaarde de Braziliaansche minister van sitenlandsche zaken Aranhoe, dat alle voorspellingen ^aangaande nutteloos zijn. aangezien nog geen en- besluit kan vaststaan, alvorens de beraadslagingen frjindigd zijn. Hij noemde alle speculaties dienaan- pinde en alle geruchten, welke in het buitenland Diden verspreid, volkomen waardeloos. S!0 DE JANEIRO. 16 Jan. (A.N.P.) Een van de [wmaamste doeleinden, welke de Ver. Staten op de fjn-Amerikaansche conferentie nastreven, schijnt het machtigen te zijn van 350.000 ton scheepsruimte, [tike in Amerikaansche havens ligt. De Amerikaan se economische .deskundigen geven zich veel moeite in deze tonnage, welke vooral bij het gebrek aan Ktopsruimte van de V.S. zeer welkom zou zijn, iiaden te krijgen DAGORDER VAN ANTONESCU. BOEKAREST, 16 Januari (D.N.B.) Maar- ü3ÜJ Antonescu heeft den volgenden dagorder a het leger uitgevaardigd: In de gevechten aan den Dnjepr en de Zee van kol hebben afdeelingen der Roemeensche cavalerie artillerie nieuwe, schitterende wapenfeiten toe- proegd aan de reeds volbrachte. Deze afdeelingen ebben den vijand tusschen Izwestja en Adamo- süja tegenstand geboden en numeriek veel ster- ier strijdkrachten bii den aanval tegengehouden en hun beurt aangevallen om ze ten slotte bij Öbitotsjnaja volkomen te verpleiteren, een groot aantal gevangenen te maken en omvangrijk oor- bgstuig te veroveren. Voor deze dappere houding ^>reek ik den officieren en manschappen mijn dank in de erkentelijkheid van het vaderland uit en rameld deze afdeelingen als voorbeeld van dap- jtrheicl voor het gehgele leger. De uitwisseling van Amerikaansche en Japansche diplomaten TOKIO. 16 Januari. (D.N.B. Naar van bevoegde kpansche zijde wordt vernomen, vorderen de onder- L-.delingen over de uitwisseling van de Amerikaan se en Japansche diplomaten slechts zeer langzaam Eiland Devito door de Japanners bezet TOKIO, 16 Januari. (D.N.B.) Naar Domei meldt *bben Japansche strijdkrachten het versterkte eiland Devito bezet aan den ingang der baai van Subic, ten Noordwesten van Manilla, waarbij 16 stukken schut werden buitgemaakt. Dit geschiedde door tien ipansche soldaten onder aanvoering van een jeugdi- !«i luitenant, die geen tegenstand ontmoetten. Be- lilve de wapenen werden groote hoeveelhedenben- he en munitie buitgemaakt. De Nederlandsehe saldi in Japan TOKIO, 16 Januari. (A.N.P.) Het Japansche mi- 15',ene van Financiën heeft medegedeeld dat beslo- tt is voortaan de saldi van Nederland en Neder- adsch-Indïë als „vijandelijke saldi'*' te beschouwen, ij gevolg Van den tusschen Japan en Ned.-Indië ont- ilanen staat; van oorlog. e DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. GENèVE, 15 Januari. (D.N.B.) De „Daily Mail" fielt in een hoofdartikel de vraag wat er eigenlijk in l-Afrika gebeurt. Acht weken geleden is gene ral Auchinleck opgetrokken met zijn troepen om Rommel en diens Afrikaansehe corps benevens de crijdkrachten der Italianen volkomen te vernietigen. Thans hoort men, dat Rommel nog steeds met zijn voornaamste strijdkrachten hardnekkigen tegenstand 'tedt. Zal men er nog wel in slagen, aldus het blad, gene ral Rommel werkelijk te verslaan? De laatste drie is de Britsche opmarsch teleurstellend lang ham geworden. De techniek van den Duitscben blik- :-:moorlog zijn de Engelschen nog niet machtig. Deze vertraging bij de beëindiging van den veld- ccht in Libië heeft evenwel een zeer on gelukkigen ferugslag op den oorlog op den Qrooten Oceaan, want iaar heeft men dringend behoefte aan de Britsche 'iootstrijdkrachten, die vastgehouden worden door ó;a slependen oorlog in de Middellandsche Zee. Het im gewoonweg een ramp zijn als Groot-Brittannië aogmaals gedwongen zou worden een veldtocht af te heken, alvorens het aanvankelijk gestelde doel be- jfcikt was. ftjDSCHRIFT „DE SCHOUW" VERSCHENEN. Veertiendaagsch orgaan van de Ned. Cultuurkamer. Donderdag is de eerste aflevering verschenen wil „De Schouw", een veertiendaagsch door de •N'êderlandsche Cultuurkamer uitgegeven orgaan, dat «wijd is aan het cultureele leven van Nederland iet eerste nummer opent met een inleidend woord ■an den secretaris-generaal van het departemen' van volksvoorlichting en kunsten, prof. dr. T. Goe- cewaagen, dat tot titel heeft „Wedergeboorte" hof. Goedewaagen schrijft hierin o.m. Wederge boorte is de breuk met. het verleden en het open- faan van een nieuw verschiet, genezing uit een fcekte door de levenskracht. Onze cultuur staat op ten tweesprong, maar de keus is niet zwaar. Links laat de weg naar het. verleden waaraan ons volk Wend en waardoor het verwend is. Rechts gaat e weg naar een toekomst, wellicht zwaar en vol moeite, maar in elk geval een weg naar de kracht naai- de positiviteit, naar de ontplooiing, naar de tëugdigh-nd en den levensdurf. Links staat de Dood en .-echts de Wedergeboorte. De keus is niet Waar: links het isolement, maar rechts de leer »hool en het wedstrijd veld bij de volkeren van Gontiaanschen bloede in hun strijd tegen chaos en «iatisme. Jhr. mr. S. M. S. de Ranitz geeft een uiteen zetting over den organischen opbouw van' de Ne- «rlandsche Cultuurkamer. Dr. D. Hannema schrijft wer een nieuwe schepping van den schilder Pijkc Aoch: J. G. Goverts over de ontwikkeling der muziek in Nederland en den componist Henk Ba- mngs; de eindredacteur Henri Bruning over de pozie van J: W, F. Werumeus Buning; F. Primo °ver Volksch Tooneel; prof. dr. J. M. Kapteyn mor het cultureele streven der Stichting Saxo. hisia; mr. J. Huyts over de krant en haar lezers Frans Vermeulen over-Nieuwe Duitsche bouw kunst als uitdrukking der Duitsche wereldbeschou wing. Het nummer is verlucht met een aantaJ mooie foto's. De verjaardagsstorting Er zijn gisteren heel wat Nederlanders jarig ieweest. Vandaag zullen er ongetwijfeld niet mïn- <er hun geboortedag vieren. U kent de verjaar- oagsstorling. De verjaardagsstorting is een bij dn voor de Nederlandsehe ambulance. De verjaardagsstorting is een bijdrage die be gaat uit evenzoovele dubbeltjes, kwartjes, of gul dens al naar gelang de beurs het toelaat r "S men jaren telt. Wel nu, is u vandaag jarig? Van harte gelukgewenscht, ook namens de jon- eus in de veldlazaretten en ziekenhuizen achter 'Ot Oostfront. Maar.... begin uw nieuwe levens jaar met een goede daad: Doe mee aan de ver- laardagsstorting op gironummer 87600 Nederlandsehe Ambulance Koninginnegracht 22 's Gravenhage. Eenige recepten voor gort en gortproducten 's GRAVENHAGE 13 Jan. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad schrijft De rijst wordt nog slechts aan kinderen verstrekt, de griesmeel en boekweitgrutjes zijn al langen tijd niet meer beschikbaar, terwijl de havermou' •zoo langzamerhand evenmin te krijgen is. Gort en de tot voor kort nog weinig bekende gortmout, gortebloem en gortgrutten treden daar nu voor ln de plaats. Al zijn de gort en gortproducten anders van smaak, ver schillende middelen, die wij nu missen, kunnen zij goed vervangen. Van gortgrutten en gortebloem worden sma kelijke pappen bereid en van gortmout eveneens. Nu staat het beschikbare rantsoen een veelvuldig gebruik pap niet toe. Vindingrijke huisvrouwen hebben er ech- wat op gevonden; zij koken slechts een kleine portie pap en mengen er dan yoghurt door. Wanneer de yoghurt bij den melkboer of bü de melkinrichting te verkrijgen is, is dit eenvoudig middel waardoor men meermalen pap kan geven en de pap nog voedzamer wordt, de moeite zeker waard. Gort en gortmout zijn bij uitstek geschikt om de rijst te •ervangen in soepen en schoteltjes. De bereidingswijze •indt u in onderstaande recepten. Gortmout kookt onge veer even lang als rijst, maar gort moet lang koken, wel 2',2 uur. Door weeken verkort men echter den kooktijd aanmerkelijk Geweekte gortmout behoeft b.v. slechts enkele minuten te koken om gaar te worden. Voor gort. gekookt m water, kan de hooikist of hoolmand bovendien goed diensten bewijzen. Recepten voor 4 personen. SOEP MET PARELGORT. 11/4 liter water, 50 g. parel gort, 1 groote ui, een klontje boter, 1 A 2 bouillonblokjes, zout. De gort gedurende 24 uur in ruim water weeken. De ui fijn snipperen en in wat boter gaar en lichtbruin smoren. Het weekwater der gort aangevuld met water tot de Juiste hoeveelheid aan de ul toevoegen en aan de kook brengen. Vervolgens de geweekte gort toevoegen en de soep gedurende ruim Vi uur zachtjes koken tot ze gaar en gebonden is. De soep op smaak afmaken met wat zout en de bouillonblokjes of met gehakte peterselie, sel derij of andere tuinkruiden. GROVE GORT MET GROENTEN (als aanvulling van den broodmaaltijd) 3li d.l. water. 75 g. grove gort, 3 4 kg. groenten, (b.v savoyekool. ui. wortel) peper, zout en wat boter. De gort een nacht in het watei weeken en met het weekwater gedurende u. koken. De pan snel in de hooi kist overbrengen en er 4 uur in laten staan. De ul fijn snipperen en in wat boter lichtbruin smoren; de fijnge snipperde groenten en wat kokend water en zout toe voegen en de groenten gaar laten worden. Kooktijd 20 min De groenten door de gort roeren en wat peper en zout toevoegen. Dit gerecht is een smakelijke aanvulling van den broodmaaltijd. PAP VAN GORTGRUTTEN MET YOGHURT. J/b liter taptemelk, 30 g. gortgrutten, zout, 0 a 5 d.l. yoghurt. De grutten gedurende 24 uur tn water weeken. De taptemelk aan de kook brengen, aan de grutten toevoegen en onder nu en dan roeren zachtjes gaar koken. Kooktijd 30 min. De pap laten afkoelen en de yoghurt er door roeren. Wan neer men meer gesteld is op warme pap dan iets meer grutten nemen en als deze gaar zijn, van het vuur af de yoghurt toevoegen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau, Smede- straat te Haarlem, tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Aafjes, Acaciastraat 32. bril; v; Heerde. Leidschepleïn 22, bril; Beugelink. Adr. Loosjes- straat 77, bankpapier; v d. Ham. Colensostraat 53, hondje; Ides, Zulder Buiten Spaarne 162, handvat; Apotheek, L. Veerstraat 19, handschoenen: Ballot, Fr. Schubertlaan 73, Heemstede, handschoen; Handgiaaf, Koetsveldstraat 4. handmofjes; van Dijk, Barrevoetestraat 8, handschoenen; v. Moort. Terrasweg 84, Santpoort (dorp), horloge; Kui per, Gasthuislaan 188 rood, handschoenen; Koek, Duin doornlaan 4, hond; Hamer. Zaanenstraat 52. handbesclier- mer; Fauna, Friesche Varkensmarkt 24, 4 poesjes; Ides, Zuider Buiten Spaarne 162, kwast; Florie, Spaanschevaart- straat 19, kaart; Seijffert, Oudeweg 121, bus; Molenaar, Laurierstraat 14, muts; Steljlbrik, Scheeperstraat 62, pas ser; IJsselmuiden, Frankeslraat 11, pannetje met inhoud; Boon, Kleverparkstraat 27, pakje met inhoud; Weller, Schotersingel 135, sleutel; Waiboer, Pelin 2 B, sleutels; Alofs, Gtjsbi. van Aemstelstraat 103", pen: Cappelhoff, Korte Dijk 17, tasch met inhoud: Serné, Koningstraat 40, wanten; Seheffer, Busken Huetstraat 13, want; de Jong, Keizer Karelstraat 42, zakken. Nederlanders ontginnen de Oekraïne Wij lezen in het Algemeen Handelsblad: Van de vroege Middeleeuwen af trokken Neder landers naar Noord- en Oost-Duitschland. waar zij in dienst van geestelijke en wereldlijke heeren land bedijkten en droog legden, er zich vestigden en zoo bijdroegen tot de Germaniseering van deze streken, waar de Slaven waren doorgedrongen. Die emigratie naar het Oosten is steeds voortge gaan, later zelfs in versterkte mate, toen de geloofs vervolging velen tot emigratie bracht. De Nederlanders uit de Oekraïne ziin afstam melingen van wederdoopers, die naar het gebied van Dantzig waren getrokken. Nederlanders wer den door koningen en roomsch-katholieke bis schoppen beurtelings aangetrokken en verdrukt. We reldlijke en geestelijke heeren hadden daarvoor bei den slechts wereldlijke redenen. Ketters, die moeras sen drooglegden, waren niet onwelkom, doch als zij eenmaal waren gevestigd was het een kwaad in de oogen van de heeren dezer landen dat zij niet gees telijk bijdroegen aan de Roomsche of Luthersche Kerk en dat zij den krijgsdienst weigerden. Het kwam in de streken van Dantzig onder de Pruisische koningen zoo ver, dat de wederdoopers alleen nog land van andere wederdoopers mochten koopen, en dat zij moesten bijdragen aan de Lu thersche Landskerk. Toen geviel het dat Catharina II onderdanen zocht die haar op de Turken veroverde landen van steppen tot Europeesch bebouwd en bewoond land zouden maken. Catharina wist dat Pruis noch Pool de Nederlandsehe onderdanen wilden missen. In het geheim wendden haar vertegenwoordigers zich tot de geplaagde Doopsgezinden en predikten hen voorstellingen voor waarvan de werkelijkheid ver was verwijderd. De methoden van de Komintern volgden het 18de eeuwsche keizerlijk voorbeeld. In 1788 begon de uittocht, die zulke vormen aan nam, dat de Doopsgezinden in Duitschland erdoor met den ondergang werden bedreigd. In Duitsch land waren zij Nederlanders gebleven, omdat zi niet als volle landzaten waren erkend. Met vreemc bloed hadden zij zich niet gemengd. De Nederland sehe aard was bewaard „gebleven. Ook in lateren tijd is die niet verloren gegaan. In het Gedenkboek van het Algemeen Nederlandsch Verbond vertelt ds. Fleischer, dat toen hij in 1922 in Constantinopel met de nakomelingen dezer Nederlanders in aanra king kwam en hij hen in het Duitsch aansprak, het antwoord kwam: „Praot oe moar hollans, wie ver- staon oe wol." Het Nederlandsch van ds. Fleischer werd uit stekend verstaan. Wij verwonderen ons daar niet over. Langs de geheele Duitsche Noord- en Oostzee kust wordt het „Platduutsch" gesproken, dat aan onze taal nauw is verwant en dat wij in den regel, behoudens een aantal dialectwoorden, wel kunnen verstaan. Ongetwijfeld heeft het Nederlandsch, door de gestadige immigratie in en na de middel eeuwen, de taalvorming in deze streken be ïnvloed. Den Doopsgezinden, die Catharina's beloften vertrouwden, zal het vergaan zijn als in lateren tijd den West-Europeeschen communisten als zij vadertje Stalin's heilstaat aanschouwden. Tevoren waren afgevaardigden naar de beloofde landerijen gaan kijken, die hen in een plechtig staatsstuk werden afgestaan. Toen de landverhuizers aankwa men, in een niet al te. beste stemming, omdat zij van de waarde van Russische beloften en van Rus sische zindelijkheid reeds het een en ander hadden ervaren, kwam Potemkin, de gunsteling van Catha rina, hen vertellen dat het uitgekozen land niet veilig was. Zij moesten zich begeven naar Retschka Choritza, aan den Dnjepr. In plaats van het be loofde vlakke land werd daar woest heuvelland toegewezen. De trekkers hadden tien procent van hun bezittingen moeten afstaan aan den koning van Pruisen. Wat zij hadden kunnen medenemen aan goederen was voor een deel door de Russen, die het zouden bewaren, geroofd, een ander deel was be schadigd in de wrakke schepen, die voor het ver voer werden gebezigd. Zij werden gekweld door ziekten. en door Tartaren, die paarden roofden. Zij waren dan ook de wanhoop nabij. Goed bloed verloochent zich echter niet. Plaggen hutten, later gevolgd door houten woningen boden hun een woon stee. Toen de maagdelijke grond eenmaal was ont gonnen, bleek hij vruchtbaar genoeg. Door geboorte en door vestiging van geestverwanten die in den Napoleontischen tijd den krijgsdienst zochten te ontgaan, vermeerderden de kolonies in zielental- en welstand. Er ontstonden welvarende dorpen waar de bevolking zich opofferingen getroostte voor het on derwijs der kinderen. waarvoor zij zelf scholen bouwde. Het landschap leek op dat in den Frieschen bouwhoek of de Groningsche Ommelanden, vertelt ds. Fleischer. De jongelui zwierven uit naar nieuwe kolonies op de Krim, Kuban. de Kaukasus, Siberië, den Oeral en langs de Wolga. Zij vestigden daar de eerste boeren- kolonies en hun landbouwcultuur stond veel hooger dan die der Russen. Zelfs vestigden zij later fa brieken van landbouwwerktuigen. Na den wereld oorlog hebben zij, voor zoover zij niet zijn vermoord, met achterlating van alles, moeten vluchten. In dezen tijd nu de Oekraine weer tot de in vloedssfeer van Europa terugkeert, mogen wij ge denken dat het Nederlanders zijn geweest, die de aarde daar het eerst aan den mensch hebben on derworpen, die onontgonnen streken, welker oor spronkelijke Tartaarscne bevolking niet anders dan roovende en stelende nomaden waren, hebben ge maakt tot de voornaamste graan-uitvoergebieden der wereld, die voor den wereldoorlog de wereld graanmarkt voorzagen van een vierde van al het graan dat ter wereld werd uitgevoerd. Kostwinnersvergoeding in den Arbeidsdienst GRAVENHAGE 16 Jan. In aanvulling op het dezer dapen gepubliceerde bericht. Inzake de toekenning van kostwinnersvergoeding voor het verblijf in den Nederland- schen Arbeidsdienst, kan nog het volgende medegedeeld worden. Ingevolge het besluit loonbepallng werkverrui ming worden de gemeenten in zeven klassen verdeeld. De klasse der gemeente, waarin de verwanten van den vrij williger of arbeldsdlenstplichtige woonachtig zijn, ls der halve een der voornaamste factoren bij de berekening der vergoeding Waar het werkverrulmingsloon de basis der vergoeding vormt, worden uiteraard de kosten van levens onderhoud e d. hierop in mindering ebracht. De op deze wijze verkregen bedragen beloopcn voor de zeven klassen onderscheidenlijk, f 17.60: f 16.13; f 14.70; f 13.50; f 12,30. f 11.10 en f 9.90 per week. In gevallen waarin de vrijwilliger of arbeidsdienstpllch- tige de eenige kostwinner voor zijn verwanten is, kunnen bovengenoemde bedragen voor de eerste vier klassen verhoogd worden tot f 18 en voor de overige klassen onderscheidenlijk tot f 17.40. f 15.90 en f 14.40 per week Indien genoemde personen voor hun opkomst in h vrije bedrijf gemiddeld een hooger loon genoten, wordt dit hoogere bedrag als basis voor de berekening der vergoe ding genomen. De vergoeding kan evenwel niet hooger zijn dan f21 per week. De beslissende factoren voor de toe kenning van kostwinnersvergoeding zijn voorts de gezins grootte en de totale gezinsinkomsten. In die gevallen, waarin de gezinskosten een zoodanige grens naderen, dat niet meer gesproken kan worden van het ontbreken van de noodzakelijke middelen tot levensonderhoud, wordt het vergoedingsbedrag aan bedoelde grens aangepast. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de nieuwe regeling in vele opzichten gunstiger ls dan de vroegere, waarbij het af gestane loon als basis der toe te kennen vergoeding werd genomen. (A. N. P.). FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). UITGESPROKEN: 12 Jan. G. Toes, wonende te Diemen. Hartveldscheweg Recht. Comm. Mr. G. A. Schreuder. Cur. Mr. P. A Hoogbergen, te Amsterdam. Linnnaeushof 35. 12 Jan. C. Duijkers, van beroep aannemer, wonende te Amsterdam. Orteliuskade 81 hs. Recht. Comm. Mr. P. B. Dljksterhuls. Cur. Mr. F. H. F. Oldewelt, te Amsterdam, Keizersgracht 725. OPGEHEVEN; M. w. van Luttervelt weduwe van F. D. Schenk, Den Haag. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: 31 Dec. H. Bult, Wagenborgen. Geëindigd door het ver bindend worden der eenige ultdeelingslijst. Ultk 28 o. 3 Jan. N.V. Bouwmaatschappij Dooyevaer, te Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der le uitdee- lingslljst. Ultk. 3.1043 3 Jan. Mr. F. M. Westerwoudt, Naarden v.h. Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der 2e uitdeellngs- lijst. Uitk.,9 3 Jan. N.V. Bouw en Hand.miJ. Bojart, Amsterdam. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenige ultdee lingslijst. Ultk. 1.0911 9 Jan. W. H. Huberts, kapper. Nijmegen. Valkhof no. 4. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. 9 Jan. de nalatenschap van Jacobus Sturm, In leven landbouwer. Zoutelande. Idem. Ultk. 4.5577 "i. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 9 Jan. J. van Heyzen, kruidenier. Arnemuiden, Lange- straat. HT HET I1AARLEMSCHE POLITIERAPPORT. Door de Haarlemsche politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een 33-jarigen slager, die kalfsbeenen van 40 cent per K.G. voor 90 cents per K G. verkocht. DS. D. RINGNALDA Sr. OVERLEDEN. De bekende Haagsche gereformeerde emeritus predikant ds. D. Ringnalda Sr. is op 74-jarigen leeftijd te Zeist overleden. Te Leldschendam is een clandestiene slachter op hee- terdaad betrapt. De slachter en de landbouwer die de koe heeft geleverd zijn in arrest gesteld. De Utrechtsche recherche heeft drie jongemannen aangehouden, die zich schuldig hebben gemaakt aan dief stal van plaatijzer. Te Utrecht zijn twee rijwieldieven en twee helers gearresteerd. De Amsterdamsche woonhuizen, deel der Heemschut-serie, Allert de Lange, Amsterdam. „Oude bouwwerken" zoo zegt de architect A. A. Kok in het voorwoord tot zijn werkje. „De Amster damsche woonhuizen" en doelende op het onderwerp van zijn verhandeling „zijn zoo goed gemaakt, dat zij de eeuwen weerstaan. De bouwwerken van het tijdperk van de diepste inzinking zijn zoo slecht ge maakt dat hun levensduur nauwelijks een menschen- leven te boven gaat". Er zijn, zooals ieder weet, gelukkig veel getuige nissen van voorvaderlijke architectuur te Amsterdam in stand gebleven, van de enkele hdüten gevels tot de Neo-gothiek van 1860 en al wat daartusschen ligt aan stijl en type. De heer Kok nu vertelt met het ge mak van een, voor wien oud-Amsterdam geen ge heimen heeft en met het gezag van den bekwamen vakman over al wat tot den ouden bouwtrant gere kend mag worden, over de diverse huizen, over de stijlen van verschillende bouwmeesters, over gevels en trappenhuizen en hij vertelt met talent, logisch en eenvoudig, maar voor alles vervuld van groote liefde voor zijn abel werk. Zoo passeeren tallooze oude Amsterdamsche gevels de revue, gevels, die men in vrijwel onbekende ach terbuurtjes moet gaan zoeken en gevels van de patri ciërshuizen aan de grachten, doch die, hoe ongelijk van ouderdom en fatsoen ze ook mogen zijn. ons alle nog wel iets te zeggen hebben. Het is een niet genoeg te waardeeren daad. dat de heer Kok die taal der gevels heeft willen vertolken in dit overzicht is rijk geïllustreerd met belangwekkende reproducties dat menigeen een ruimer inzicht in het Amster damsche stadsbeeld zal verschaffen. Marktprijzen en besommingen. Tarbot f9 per K G.: Tong f7—f3.90 per K G.; Kabeljauw 35f 16 per* stuk: Gul f60 per 10 stuks; Kleine schol 2e soort f ?5—f 63; Pufschol le soort f 57—f 41; Pufscho! 2e soort f40—f22; Groote bot f 94—f68; Kleine bot f 62— £58; Groote schar f72—f58, Kleine schar f42—f26; Pufschar 118— £18.50; Wijting f 55—146. alles per 50 K.G Besommingen trawlers. IJM 189 Merij 15 mnd. f705; VL 83 Cornelis 40 mnd 1625; VL 103 Voorbode 150 mnd. £5519; VL 80 Gezlena 15 mnd. f 752; ZK 68 Johanne 40 mnd. f 1884; KW 158 Corn. IJsbrand Willem 25 mnd. f 1000 IJM 107 Johanna 15 mnd. 707; IJM 18 Jan Maychland 150 mnd. f 4638; IJM 50 Gezlena Catharina 65 mnd f 2478; IJM 102 Vios 5 100 mnd. f 4490; IJM 21 Corrie 150 mnd. f7600; IJM 417 Derika 7 25 mnd. f 1110; IJM 70 Zeehond 40 mnd. f 2097; IJM 29 Zeeleeuw 25 mnd, 966; IJM 129 Shamrock 35 mnd f 1229. Kotters: KW 148 f 236; KW 164 374; IJM 223 f 323; HD 125 690; HD 108 f 1414. o Loggers: KW 82 £451; SCH 106 f 1029: SCH 242 f 1933; SCH 73 f 2255: SCH 35 f1936: KW 13 f 290S; KW f 3680: KW 104 f 394: KW 110 f 885; KW 2 f351; KW 54 f 766; SCH 243 f2140; SCH 245 f3193; SCH 324 f 2990; SCH 196 f 550; SCH 275 f 2550. BLOEMENDAAL Bloemeiulaalsche begrooting voor 1942 Een sluitende begrooting. Voor 1943 blijft een reserve van 97.000 beschikbaar. Geen winst uit het gasbedrijf De burgemeester heeft de gemeentebegrooting van Bloemendaal voor het jaar 1942 vastgesteld. Het eind cijfer der inkomsten en uitgaven is f 1.170.622,67 Onder de inkomsten is een bedrag van f 145.171.67 opgenomen als batig saldo van de rekening over 1940 Dit bedrag komt dus den dienst voor 1942 ten goede Op de rekeningen 1922—1924 is nog een batig saldo •an f 97.000 beschikbaar. Dit behoeft in 1942 nog niet gebruikt te worden om de begrooting sluitend te ma ken. zoodat het voor 1943 gereserveerd blijft. De post jaarwedden van het secretariepersoneel is gesteld op f 53.950, tegen f 46.650 voor 1941. De begrooting Is belast met f 130.125 voor rente van gesloten geldleeningen en f 269.806 voor aflossing. De politie-salarissen zijn geraamd op f 83.302 tegen 81819 voor 1941. Op de begrooting van Openbare Werken is uitge trokken voor onderhoud van wegen, straten en plei nen f 48.000 (1941: f 50.000), voor onderhoud van wan delplaatsen en plantsoenen f 42.960 (1941; f 43.490). De subsidie voor Thysse's Hof is weer op f 1500 be paald. De kosten die voor rekening der gemeente komen zijn voor de verschillende takken van het lager on derwijs: f 131 890. middelbaar onderwijs f 71 950. hoo ger onderwijs f 13.824. nijverheidsonderwijs f 7325. De subsidies aan de bewaarscholen beloopen f 7440. De H.O.V. krijgt f 2500 subsidie. „Sursum" er .Euphonia" komen elk voor f 150 in aanmerking Voor ondersteuning van behoeftigen is f 97.000 uit getrokken (in 1941: f 71.000). f 34.140 is uitgetrokken voor werkverruiming, f 7000 voor steunuitkeering. Het rijk draagt daarin niet bij, De opbrengst der belastingen is als volgt geraamd: Hoofdsom Grondbelasting f 43.200 (f 42.400). 80 opcenten Grondbelasting f 92.800 (f 91.200) 20 opcenten onbebouwde eigendommen f 1000 (f 1000) 20 pet. hoofdsom Personeele Belasting f 48.000 (f 48.000). 47e grondslag Pers. Belasting f 3000 (f 4000) 117 opcenten Personeele Belasting f 284.200 (f 285 400) 15 opcenten winstbelasting f 18.000 (f 6000) Uitkeering van het rijk ter vervanging van de Ge meentefondsbelasting f 430.000. Idem voor opcenten op de Vermogensbelasting f 72 000. Hondenbelasting f 9400 (f 9400). Vergunningsrecht f 1800 (f 1800). Tusschen haakjes zijn vermeld de opbrengsten voor 1941. De winsten uit de bedrijven zijn als volgt geraamd: Gasfabriek memorie (in 1941- f 2000). Waterleiding f 26.000 (voor 1941: f 28000). Voor onvoorziene uitgaven is nog f 34.784.97 be schikbaar. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Th. A. van Bgasbank en A. S de Vletter. G. Coi-nelissen en J. M. de Kroon. H. Blansert en J. H Hofman. Bevallen: M. A. Genzer-Helling, d. Overleden: J. Londönck. 66 j. L. Everard, 55 j., (overleden te Haarlem). M. A. Farber, 64 j., (over leden te Haarlem), (eentg v C. Hagebout). P Gonggrijp, 40 j. (overleden te Haarlem) (echtg. R. de Vries). GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Van der Vlugt. Aerdeohoutsduin- weg 10. een airedale terrier; Hilarlus. Iepenlaar. 25. een fox terrier; Heihorst. Verbindingsweg 9 b, leeren kinder handschoen; Wijnstroom, Kleverlaan 49, kinderwanl; Ter Hoffsteedeweg 13. kinderwant; Kegman, Bloemendaalsche- weg 303, een knijpdvnamo: Voorvoist. Frans Halsstraat 52. Haarlem, kinderslofje; Traanberg. Oranje Nassaulaan 64. dameswant; Denijs, Bloemendaalscheweg 101, zijden hals doekje; Langelaan 2, Bentveld (Zandvoort) tienrittenkaart N. Z H. Tram. Politiebureau Overveen (inlichtingen alleen op werkdagen van 10—12 u v.m.): sleutels, handschoenen, wanten. Post Aerdenhout: wantje, shawl. BEVERWIJK De handel aan de groentemarkt De aanvoeren aan de groentemarkt, welke om dezen tijd an het Jaar toch al niet groot zijn, werden in de afge- loopen week nog ongunstig beïnvloed door de weersom standigheden. Ook de vastgestelde maximumprijzen, welke geen rekening houden met ten klein aanbod of met be zwaren en moeilijkheden bij het aanvoeren, zijn niet bevorderlijk voor een regelmatigen aanvoer. Aan het ein de der vorige week was het aanbod van prei nog steeds zeer goed, doch deze week had de aanvoer niets meer te beteekenen. Op de veiling van Maandag was zelfs geen enkel partijtje aanwezig. Ook van de verschillende kool soorten was het aanbod zeer gering, wat vooral opviel bij het aanbod van boerenkool, dat lang niet aan de groote vraag kon voldoen. De prijzen van f 6.30 per 100 K G. ble ven deze week gehandhaafd. Groene en gele kool were eveneens tegen denzelfden prijs afgenomen. Aan het einde der vorige week werd nog waspeen aangeboden, doch deze week bleef ook dit artikel weg. De aanvoer van witlof was nog niet groot, hoewel het aanbod wel grooter was dan in den laatsten tijd het geval was. Voor eerste soort werd 26 cent per K.G. betaald en voor mindere kwaliteit 20 cent per K.G. Met het aanbod van spruiten wil het niet vlot ten; wat nog aangevoerd wordt is meestal ongeschoond of een grove soort. Beste kwaliteit komt slechts zeldzaam voor. De prijzen varieeren van 18 tot 27 cent per K.G, Voor schorseneeren wordt naar soort van 8 tot 17'j cent per K.G. betaald. Van de soepgroente was selderij nog het ruimst aanwezig, maar werd niettemin vlot afgenomen. Peterselie werd weinig meer aangeboden. Voor knollen, welke momenteel in drie soorten worden aangeboden, lie pen de prijzen uiteen voor eerste soort van 9 tot 10, tweede van 4 tot 6 en voor derde soort van 2 tot 3Vs cent per stuk. HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD- A. H. Nagel en N. Gouman. BEVALLEN A C M. Gleljsteen—Zinkstok, ds, C. M. J. Rhee— Beelen d.; W. Horchner—Radsma, z. OVERLEDEN: J. Veldkamp, li j.; J. P. Welnsz, 87 J., geh.; J. C. Phillppo, 60 j. ongeh. ZANDVOORT Geboren: Theodor Arnold Jan, z. van J. H. Jans sen en M. E. C. Verhoeven, Zandvoortschelaan. 253: Rudolph, zoon van H. Kooij en J. Jongeneelen, Brugstraat 2; Engelina Cornelia, dochter van A. F. T. M. van Staveren en K. v. d. Mije, Koning straat 49. Ondertrouwd: J. van den Bos en S. Kooijman, Kostverlorenstraat 119; H. J. T. M. Per.nekamp en M. van der Meij. Zandvoortsfchelaan 169. Getrouwd: W. de Roode en S. Molenaar, Duin weg 7. HAARLEMMERMEER OVERPLAATSING. De ontvanger der directe, belastingen, invoer rechten en accijnzen W. J. Walpot is verplaatst van het kantoor dei- directe belastingen en accijnzen te Haarlemmermeer naar het kantoor dier middelen te Wormerveer. UIT HET POLITIE-RAPPORT. De landbouwer J. F. K. te Hoofddorp deed aangifte van diefstal van een schaap, dat na op het weiland geslacht te zijn. werd mc-degenomen. Door de gemeente-politie van Haarlemmermeer werd te Haarlem aangehouden de courantenbezorger F. A R wonende aldaar, wegens diefstal van een rij wielband, die door hem in December van het vorig jaar in de Haarlemmermeer was ontvreemd. H. N-, wonende te Zwanenburg, deed aangifte an vermissing van zijn rijwiel, dat bij het Arbeids bureau te Hoofddorp werd ontvreemd. De kruidenier D. J. B. te Hoofddorp vermiste heden twee heerenriiwielen. die hij achter op zijn erf had geplaatst Waterpolo ZONDAG BEGINT DE STRIJD WEER. Van de Haarlemsche polozeventallen, die een ma dwongen rust hebben gehouden, komt er a.s. Zondag een groot aantal te water. Veel hebben H. P. C. en D. W R !n deze competitie nog niet gepresteerd, en ook Zondagmiddag zullen onze stadgenooten het niet gemakkelijk krijgen. D. W. R. krijgt bezoek van Het Y. terwijl de Heemstedenaren het momen teel zeer sterke U Z. C tegenover zich krijgen. Uit onder- slaand lijstje blijkt de positie van H. P. C. en D. W. R. duidelijk. U. Z. C. 3 3 0 0 6 6—2 Y 3 2 0 1 4 11— 7 H. P. C. 2 0 0 2 0 3—5 D. W. R. 2 0 0 2 0 4—10 De Waterratten-dames, die het nog maar tot een gelijk spel hebben weten te brengen komen nu uit tegen Zian. Deze wedstrijden worden om 12.30 uur in het Sportfondsen- bad gespeeld. Des avonds worden in het Sportfondsenbnd de wedstrij den voor de Haarlemsche wintercompetitie voortgezet, ter wijl Nereus Zondagmiddag ln Zaandijk het eerste zevental Haarlem zal ontvangen. De belangrijkste wedstrijd Zondagavond is die tusschen H. P. C. 2 en H. V. G B. Andere jaren was H. V. G. B. het groote struikelblok voor de kampioensaspiraties van de Heemsteedsche reserves. Het volledig programma is: 6.30 uur: Watertr 2—Haarlem 4 6.55 uur: H Z. V.—K. Z. 7.20 uur: D W R. 2—V. Z. V. (dames) 7.45 uur: Haarlem 2—V. Z. V. 2 8.05 uur: H. P. C. 2—H. V. G. B. 1 HILLECOM R. K. VROUWENBOND. Donderdagavond had de Hillegomsche afdeeling van de zen bond tn Hótel Sistermans een voordrachtavond geor ganiseerd. gehouden door den bekenden voordracht kunstenaar Anton Sweers en zijn zuster. Vooraf werd door de presidente medegdeeld dat mej. Lycklama als secretaresse zou optreden in de plaats van de vertrokken mej. Damen. De jaariijksche feestavond zal gehouden worden op 11 Februari, verzorgd door de Haarlemsche tooneelvereeni- ging „Ludamus". De zaal was zeer goed bezet met een aandachtig luisterende schare dames. Proza en poëzie wisselde af in bonte rij. ernstig, nuchter, dramatisch en komisch en beide hadden groot succes. Voorgedragen werd uit de werken van Anton van Duinkerken. Godfried Boomans. Peter Schreurs en vele andere. Pastoor Kösters sprak een dank- en slotwoord. Dammen Naar wij vernemen waren dezer dagen op de begraaf plaats te Wassenaar familie en bekenden aanwezig om de onthulling bij te wonen van den grafsteen, welke als hulde aan den pionier der Nederlandsehe dambeweglng door den Nederlandschen Dambond op het graf van wijlen meester J. B de Haas werd geplaatst. Namens de familie werd getuigd, van dc groote erken telijkheid voor deze hulde. De verder gésproken woorden getuigden van de innige verbondenheid van den overledene aan ons damspel. Met een woord van dank voor de aanwezigheid van den vertegenwoordiger van den Nederlandschen Dambond weid de plechtigheid, welke door een groot aantal voor aanstaande figuren uit de Nederlandsehe dambeweglng werd bijgewoond, besloten. Marktberichten ALKMAAR (Vrijdag). Aangevoerd 5 stapels, zijnde 754 K.G. Fabriekskaas kleine 1 43,50 per 50 K.G. 20 Handel vlug. HAARLEM 16 Januari. Bevallen: 44 Januari: M. J. P. Lodöer-Hoogcndoorn, d. T. A. Jansen-Hendriks. z. 15 Jan.: E. M. van der Peet- Zijp. d. M. van Dijk-Balder, z. 16 Jan.: M. J. Speet-van der Meer, d. Overleden: 14 Januari: M. Paardebek-Peper. 57 j., Zijlweg. N. van Giitenbeek-Wilms, 82 j Klein Heiligland 15 Jan.: A. Valk, 85 j„ Haitsma Mulierstraat. G. Ver- meeren, 68 j.. Rechthuisstraat. G. Vrij, 76 j., Wes- terhoutpark. W A. M. Lubbers, 6 j., z. van W. Lubbers, Hagestraat. Jonkheer en Mevr. QUARLES VAN UFFORD— TEDING VAN BERKHOUT geven met groote vreugde kennis van de geboorte van hun Zoon JAN PIETER WILLEM „Varenhof". Aerdenhout, 14 Januari 1942. Tijdelijk adres Mariastichting, Haarlem. VELSEN VUURPOTTEN. De burgemeester van Velsen heeft op de volgen'''* punten der gemeente vuurpotten doen plaatsen: Bij het pontveer aan de Noord- en Zuidzijde van het Noordzeekanaal, op het Velserduinplein, het Ken- nemerplein, het Willemsplein en op den hoek van den Velserduinweg en den Zeeweg te IJmuiden. nabij de R.-K Kerk te Driehuis en op den hoek van de Hoofdstraat en den Hagelingerweg te Santpoort Heden overleed zacht en kalm onze lieve Man, Vader. Behuwd- en Grootvader Gerardus Vrij in den ouderdom van 76 jaar. Uit aller naam: H. VRIJ—SCHEURKOGEL Haarlem, 15 Januari 1942. Westerhoutpark 36. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 19 Januari a.s. te 11.30 uur op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede. De rouwdienst vindt plaats te 10.30 uur in het Evang. Luth. Wees- en Oudelieden- huis. Liever geen bezoek. IJMUIDEN Blad van de schroef verloren De stoomtrawler Zeehond IJM 70 kwam van de vlsscherij terug met verlies van een blad van de schroef. De trawler zou heden naar Amsterdam vertrekken om aldaar van een nieuwe schroef te worden voorzien. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. „BEZUGSCHEINE" VOOR GROENTEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat handelaren, die groenten hebben afgeleverd tegen inlevering van Bezugschelne voor .JTischgemuese und kartoffeln" of van de gele Bezugscheine met een rood vlak, welke bescheiden bestemd zijn voor alle levensmiddelen, deze ter herbevoorrading dienen op te zenden aan de Nederlandsehe Groen ten cn Fruitcentrale, Laan Copes van Cattenbureh 62 te 's Gravenhage. Zooals bekend, dienen deze Bezug scheine, indien er aardappelen op zijn afgeleverd, te worden gezondèn aan het plaatselijk verkoopkantoor van de V. B. N. A. Heden ging, tot onze diepe droefheid, van ons heen, onze innig geliefde Man, Vader, Behuwd- en Groot vader Cornelis Martinus Struijf in den ouderdom van 54 jaar. Uit aller naam: J. STRUIJF—OUDOLF Haarlem, 15 Januari 1942 Van 't Hoffstraat 5. Liever geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats vinden Maandag 19 Januari, des middags 2 uur op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede. Vertrek van het Diacones- senhuis 1 uur. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onze lieve zuster, behuwdzuster en tante MEJ. NEL BLANKEVOORT wij onzen oprechten betuigen dank. Namens allen, D. BLANKEVOÓRT. Haarlem, Januari 1942. Emmalaan 5. Uit een exploit van mij, deur waarder, d.d. 14 Januari 1942 te: erzoeke van PIERRE JOSEPH OUPÜIS, wonende te Haarlem beteekend aan MARIE DEFFET :onder bekende woon- en ver blijfplaats in het Koninkrijk o! elders blijkt, dat het huwelijk van partyen op 27 Juli 1935 te Jumet (België) gesloten door echtschei ding ontbonden is verklaard krachtens vonnis der Arr.-Recht- bank te Haarlem d.d, 2 December 1941. H. J. Tabbers Jr, deurwaarder, Hoofddorp Zaterd. 17 Jan. midd. 3 uur en 's avonds 7.30 uur: De Nederlandsehe Danseres „STALUSE PERA" Pr. f 0.75— f 2 (rechten inb.) Zond. 18 Jan. 7.15 uur: „Het Nederlandsch Tooneel" „DRIEKONINGENAVOND" Norm. pr. Coupons geldig Verwacht 29 Januari: „GIJSBREGHT VAN AEMSTEL" Te koop gevT. 10-12 deelige dui- venbroedhokken uitneemb. of ver- plaatsb. Gebr. Veeninga, Natura listen, Jacobijnestraat 10-12, Tel. 13265. Hoover stofz. met alle hulpst. 65. Gobelin fauteuil 25. Hang lamp m. bovcnl. 6. Gr. houten trap 3. PEEK, Tuinwijklaan 9. op eerste hypotheek aangeb. tegen 4% rente. Br. no. 7091 bureau van dit blad. Ik geef den hoogsten prijs vooc Ook. zolderopruimmgen. Handels huis LEISING, Joh. de Breuk straat 1, Telef. 18854.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 23