mrnn r iepenhout <K.Q.=VecldÜii(p KORT NIEUWS BONE RA-GOUDA 4*4 Inderdaad, SIROOP BONNEMA is nü onmisbaar! SSiiicp [RL. DAGBLAD, Vrijdag 1< Ran. 1942 laarlem Kadercursussen geopend uierdagmiddag drie uur werden in het Midden- shuis aan de Wilhelminastraat te Haarlem de cursussen geopend, die door' den Ned. Midden- ibond in samenwerking met het I.M.O. (Insti- Mlddenstands-Ontwikkeling) georganiseerd wor sens de regelingscommissie sprak de heer B. W. buit een woord van welkom, in het bijzonder cn heer J. J. Swens, voorzitter van de Kamer hophandel. beer Lasschuit, die verklaarde zelf ook cursist 3, hoopte dat de cursussen in een vriendschap- e sfeer gehouden zullen worden en dat de cur- het doel: het vergaren van meer kennis van sstandsvraagstukken zullen bereiken, heer F. L. van der Leeuw uit 's-Gravenhage, (geerde van het dagelijksch bestuur van den Middenstandsbond deelde mede, dat de heer W. ging uit Haarlem als algemeen leider van den cl s te Haarlem zal optreden. Spreker achtte dit elukkige keuze; de heer Lubbering, die als een stuwkracht bekend staat, zal den cursus met kennis van zaken, veel ervaring en groot en- llj liasme leiden. Spreker dankte den heer Lasschuit n assistenten, die reeds veel administratief werk :ht hebben. Het bedrijfsleven is thans zóó ont- ■!d, aldus spr., dat de leiders zich terdege voor l>ak moeten voorbereiden Daarom is het besluit lil sen deze kadercursussen in het leven te roepen. ver is een regelingscommissie uit den Ned. Mid- sndsbond en het Instituut Middenstands Ont- tling gevormd. Al het mogelijke zal worden ge- ,p.Jom de cursisten terwille te zijn. Begonnen 'e jmet 800 deelnemers over 27 cursussen. De cur- zullen interessant worden en stellig de ver- ngen overtreffen. Wanneer de deelnemers de sen trouw volgen, zullen zij er veel voordeel hebben en reden te over hebben, dankbaar op cursussen terug te zien. heer Lasschuit deed hierna nog eenige mede- ven. De tweede cursus zal Donderdag 29 Januari >n gehouden. In Februari en Maart houdt men week een cursus. In den tweeden cursus zullen adeld worden: Staathuishoudkunde, sociale wet- c en bedrijfshuishoudkunde. heer J. J. Swens dankte voor de tot hem gerichte delijke woorden. Hij juichte het initiatief tot het jseeren van deze kadercursussen ten zeerste toe. rillen den deelnemers een schat van kennis bij die hun ten goede zal komen." Spreker iate aan de regelingscommissie en aan de cur- i veel succes toe. ima werd met de eerste les begonnen. werkloosheid in Zandvoort Een plan voor werkverruiming burgemeester van Zandvoort heeft een nieuw voor werkverruiming ter goedkeuring inge- in. plan betreft de uitbreiding van het sport- in, gelegen tusschen de Nic. Beetslaan en den Lennepweg, in dien zin, dat de gedeeltelijk het terrein gelegen hoage kant op ene diepte 1.15 M. -f- N.A.P. wordt afgegraven. Deze wordt verder geschikt gemaakt voor sport- i. Het talud wordt onder een helling van 1 '2 werkt en met den uitkomenden grond word! san den Noordkant gelegen bouwterrein groot M2. bouwrijp gemaakt. Na de vergrooting ..het terrein ruimte voor 3 hockeyvelden kosten zijn geraamd op f 11.754, waarvan 10 arbeidsloon. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. chllngen te bekomen aan het Politiebureau. Smede- ie Haarlem, tusschen 11 en 13 uur. ug te bekomen bij: Glesbergen. Richard Holplein 9, stede, armband; Kemper, Frans Halsstraat 50 rood, apier; Smit, Schoterboschplein 4, foto's; Verweij, straat 55, handschoenen; Groot, Zocherstraat 23, Haaker, Prof. v. d. Waalsstraat 19, handschoenen; nds, Pegasusstraat 20, handschoentjes; Stroet, Zuid rstraat 84, hond; Franken, Houtplein 2 A, portemon- met inhoud; Zonneman, Pieter Kiesstraat 47 zwart, Hels; Feije, Herculesstraat 28, pantoffel; van Geils- Osdorperweg 352, Amsterdam-W., sleutels: Bolle- r, Hasselaarsplein 14, vest; van Ees, Gen, de la Reij- 54, vulpenhouder; Merens, Bosch en Hovenstraat 1, FAILLISSEMENTEN. r de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem Is op trdag 15 Januari 1942 in staat van faillissement ver- nlatenschap van Cornells Johannes Adrianus Akker slager, gewoond hebbende te Heemstede, Zandvoort- lan no. 59, curator Mr. A. Beets te Haarlem. iter-Commissaris Mr. J. H. P. E. Mijnssen. e De 58-jarige emaillemeester K. Elm is door een ont- !ag op de emailleer-afdeeling van de N.V. Tank- lelt te Geertruidenberg zoo zwaar gewond, dat hij aan tvolgen is overleden. De 53-jarige caféhouder N. Smits uit de Bilderdijk- te Rotterdam is door een motorwagen van lijn 5 in rste Middellandstraat aldaar gegrepen en gedood. De Meppel n, een vracht- en passagiersboot van de U Koppe, die een dienst onderhoudt tusschen Am- n en Meppel, werd sedert Maandag vermist. Woens- Idag is het schip in de buurt van Urk gevonden. Er eenige passagiers aan boord. Het schip is veilig en van Urk aangekomen. U-jarige A. v. d. Haterd uit Rotterdam is op den :en Hllledijk aldaar door een locomotief van den R. gegrepen en doodelijk gewond. EXTRA STERK 10 en 5ct per rol k Gouwe 218 (Adv. Ingez. Med.) Muidenaar stak zijn vrouw en haar minnaar dood. Huwelijksdrama voor de Haarlemsche Rechtbank. ft) UITGAAN Heden: VRIJDAG 16 JANUARI. tmbrandt Theater: „Wie is gelukkiger dan ik". 6.30 en 8.45 uur. hlace: „Pat zaakje is niet pluis", 2, 6.30 en 8.45 uxor Theater: „Ik beschuldig", 2.30, 6.30 en i uur. tans Hals Theater: „La Habanera" 2.30, 6.30, 8.45 uur. ïoviac: „Voor vrijcontact en avonturen in oerwoud". Dagelij lts van 12 uur af. ZATERDAG 17 JANUARI. stadsschouwburg: De Nederlandsche danseres Iuse Pera. 3 uur en 7.30 uur. ioscooptheaters: Voorstellingen der middags en avonds. Nachtdienst Apotheken i volgende apotheken te Haarlem zijn van des :<3s acht tot des morgens acht uur (ook op "da?) geopend: .fark Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel 11793 JTeyler Apotheek. Teylerplein 79. Tel 17946 Heemstede 19 geopend: (Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 2S320. Dinsdagmiddag 26 Augustus te kwart voor één is in een perceel aan den Wijkerstraatweg te Velsen een drama gebeurd dat twee menschen het leven heeft gekost en waarvan het na-spel zich Donderdagmiddag voor de Haarlemsche Rechtbank afspeelde. De 39-jarige J. K. H. te Muiden stond wegens twee- voudigen moord terecht Op het genoemde tijdstip was hij naar Velsen gegaan en had zijh vrouw de 32- jarige C. H.-v. H., die samenleefde met den 26-jarigen A. B., door messteken van het leven beroofd. Daarna had hij oqk den minnaar van zijn vrouw met messte ken doodelijk gewond. Aanvankelijk was H. vrij kalm geweest en had ge vraagd of hij zijn vrouw even kon spreken. Deze noodde hem in de kamer, doch H. bleef voor het onderhoud in de keuken. Daar heeft hij haar in het wilde weg met een mes ernstige steekwonden toe gebracht. De vrouw, die veel bloed verloor vluchtte de naast de woning gelegen sigarenwinkel binnen, waar zij stervend neerviel. A. B. wilde de vrouw bijstaan en liep haar achterna. Maar hij werd door den dader, die hem gevolgd was, gestoken in den boven arm en in de hartstreek, zoodat hij hevig bloedend in de straatgoot viel. In het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk zijn beide slachtoffers spoedig daarna overleden. Door den Officier was H. ten laste gelegd, dat hij het misdrijf na voorafgaand overleg had gepleegd. De conclusie van den deskundige, dr. J. P. L. Hulst te Leiden was, dat de beide slachtoffers tengevolge van steken in de borst en in de hartstreek waren overleden. De moeder van het overleden slachtoffer B. vertelde, dat de verdachte achter door de poort was gekomen en plotseling de kamer binnenstapte. H. wilde zijn vrouw alleen buiten spreken doch de getuige had toen gezegd: „Als je haar alleen spreken wilt dan zullen wij wel weggaan". Dat wilde de verdachte echter niet. Na dit gesprek zag getuige plotseling, dat H. een .„es in zijn hand had en zijn vrouw een steek toe bracht in de borst. Daarna ging verdachte op den zoon van getuige af. De vrouw van H.. die eerst ge vlucht was kwam toen wegr terug en kreeg opnieuw eenige steken. De verdachte zelf maakte ter terechtzitting een be- heerschten indruk en antwoordde rustig op de vragen van den president. Den nacht voor den moord had hij over het heele geval liggen piekeren. Aanvanke lijk zou hij op den 20sten Augustus met zijn huishoud ster, naar Amsterdam gaan om met een advocaat over zijn echtscheiding te spreken. Later was van dit plan afgezien omdat H. zooals hij verklaarde: ..zich on weerstaanbaar aangetrokken voelde tot zijn vrouw". Tegen de huishoudster had hij gezegd, dat hij ging wandelen en tegen etenstijd weer thuis zou komen. Pres.: Bent u naar Velsen gegaan om op uw vrouw wraak ter nemen? Verd.: Heelemaal nief Pres.: Dat hebt u .toch bij uw eerste verhoor gezegd. Verd.: Dat zal dan wel een vergissing zijn geweest. Officier: Nee, dat was geen vergissing want dat hebt u tegen mij ook gezegd. Verd.: Ja, maar sinds mijn vrouw weg was, ben ik niet meer mezelf geweest. Pres.: In Amsterdam hebt u toch een groot mes gekocht. Verd.: Ja dat heb ik gekocht omdat ik wist, dat ik bij „slechte mensehen" terecht zou komen. Pres.: Dat klopt toch niet erg want vroeger bent u ook wel eens naar die slechte menschen. zooals u ze noemt, geweest en toen was u ook niets overko men. Verd.: Nu ging ik echter om mijn vrouw over te halen weer mee terug te gaan en dat zou misschien moeilijkheden geven Pres.: U hebt toch nooit de minste reden gehad te veronderstellen, dat men u met een mes te lijf wilde gaan Verd.: Ik kan het me zelf bijna niet voorstellen dat ik mijn vrouw en een man dood heb gemaakt. Ook na een ondervraging door den Officier kon de verdachte zich niet herinneren dat hij gezegd heeft, dat hij van tevoren het plan had beraamd zijn vrouw van het leven te berooven. Pres.: Maar weet u dan niet meer, dat u tegen uw schoonvader en schoonmoeder gezegd hebt, dat uw vrouw wel eens op even stille wijze voor goed kon verdwijnen al? ze uit uw huis was verdwenen? Verd.: Dat kan ik me niet meer herinneren De president leest den brief voor waarin de verdachte aan zijn vrouw schreef, dat haar en haar minnaar vreeselijke dingen te wachten stonden. Een 48-jarige metaalbewerker uit Velsen woonde tegenover de familie B. Getuige had gezien dat de zoon van de familie B. uit de poort kwam loopen ter wijl verdachte hem met een geopend mes volgde. H. stak B. toen in de borst over den schouder van het slachtoffer heen. Uit de verklaringen van dezen getuige blijkt ook, dat de verdachte nog op het allerlaatste moment door getuige gewaarschuwd is. De metaalbewerker riep: „Niet steken", doch de verdachte draaide zich om en antwoordde: Ze hebben mijn huishouding verwoest; daarna had hij zijn vrouw den, zooals later bleek, doodelijken steek toegebracht. De Commissaris van politie te Velsen verklaarde, dat verdachte ook bij het verhoor had toegegeven, dat hij met het plac om zijn vrouw en haar minnaar te dooden naar Velsen was gekomen. Hij had zelfs een enkele reis naar Velsen genomen omdat hij wel begreep, dat hij niet meer terug zou gaan Uit de verschillende verhooren had de Commissaris den in druk gekregen, dat de verdachte niet bepaald 2 getroffen was door de gevolgen van zijn daad. Wel had hij zich telkens afgevraagd: „Wat moet er nu met mij gebeuren". Óok aan een rechercheur had verdachte tijdens een zeer langdurig verhoor toegegeven, dat hij met voor bedachten rade de moorden had gepleegd. De psychiater dr. F. E. Posthumus Meyjes was var meening, dat de verdachte geheel toerekeningsvat baar is. Hij is echter een emotioneel mensch met driftbuien, die hij geleerd heeft te beheerschen. Wan neer er een groot conflict In het leven van derge lijke naturen komt worden hun driftbuien hun vaak de baas. Ook bij verdachte is dit het geval geweest. Tenslotte werd nos als getuige a décharge een 42- iarige fabrikant uit Muiden gehoord bij wien de ver dachte in betrekking was. Deze getuige verklaarde, dat H. een van zijn beste werklieden was. die nooit probeerde zich ergens aan te onttrekken; ook niet als hij eens een fout had begaan. De getuige had twee gesprekken met den verdachte over zijn huwelijks conflict gehad. Bij het eerste gesprek was H zeer neerslachtig doch later scheen hij te berusten. Na de mislukking van zijn huwelijk heeft verdach te eenmaal een ongeluk gehad in de fabriek en is hij eenmaal ziek geweest. Als hij zijn tol aan de maat schappij had betaald zou hij zeker weer in de fabriek terug kunnen komen. De zitting werd hierna verdaagd tot Vrijdagmid dag Dan zal de Officier van Justitie zijn requisitoir houden en daarna krijgt de verdediger Mr F v. d. Goot gelegenheid zijn pleitrede uit te spreken. Gebruik van vreemde woorden 's GRAVENHAGE, 15 Januari. Zoowel van Nederlandsche als van Duitsche zijde heeft men aanstoot genomen aan het feit, dat herhaaldelijk met name in advertenties en andere aankondigingen van feestvoorstellingen, muziekuitvoeringen, va riétés enz., geheel onnoodig Engelsche namen en uitdrukkingen worden gebruikt. Aan de bladen is derhalve verzocht voortaan zulke advertenties of aankondigingen niet meer op te nemen. OVERDRACHT VAN DRANKVERGUNNINGEN. 's-GRAVENHAGE, 15 Januari. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken is een wijziging aangebracht in de drankwet, waardoor de mogelijkheid wordt ge schapen tot overschrijving van vergunningen en ver loven A, die ten name staan van Naamlooze Ven nootschappen, die, ingevolge het liquidatïebesluit 1941 zijn opgeheven. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. VERLOOFD" J. Viering en W. Wisman, Rotterdam; P. M. Spanjaard en L. ten Kate. Amsterdam. BEVALLEN" De Bruyne—Aldewereld, d.. Leiderdorp: M. F. Klatter—Zljlema. d.. Nieuwer-Amstel; N. J. Biesheuvel— v. d. Bijl, 7... Middenmeer; A. P. Schravesande—de Vries, z„ Rotterdam C. M. Karstens—de Jong. z.. Voorburg; D Baalbergenv. d. Perk, z.. Katwijk a. Zee. OVERLEDENE. M. J. v. Slooten—Costérus, v.. 96 Den Haag; J. Bovenberg, m„ 81 j., Schiedam; J. Tuinhout —Buys, v., 65 j„ Rotterdam; C. Verloop, m„ 54 j., Zeist; J. F. Quanjer, m„ 64 j., Amsterdam; S. H. Panevis—v. Aaken van Schaardenburg, v., 61 J., Utrecht; J. J. v. d. Berg, ofc. 79 i-, Naaldwijk. LANGS DE STRAAT. HET LIEVE MEISJE Een dame kwam met een kind. een meisje van een jaar of vier, een Amsterdamsche tram binnen. Het een lief kind. met schuldelooze. hemelsblauwe oogen. Het was een meisje van het soort., waarvan De Genestet zong (alleen dftt meisje was zéker een twaalf of vijftien jaar ouder) toen hij den Hemel smeekte een meisje „blonde lokken" te geven, en „zachtheid, stille trouw- en die duizend kleinigheden, die zoo lief staan in een vrouw". De dichter eindig de zijn lofzang op de Ideale vrouw van wie hij de duizend en één deugden had opgenoemd, met de bede: „En dan. Hemel, geef haar mij!" Zóó'n meisje was dit kind. alleen, als gezegd, wat jonger. Er waren nog een paar plaatsen in de tram. De moeder koos er één voor zichzelf en zei tot haar dochtertje, haar de ledige plaats op eenigen afstand aanwijzend: „Kijk. ga jij nu daar zitten. Dan kun je mooi naar buiten kijken!" Maar het lieve meisje voelde daar niet voor. ..Bij mammie blijven! Niet zitten!" zei ze met een lief stemmetje. En ze bleef bij haar moeder staan. „Maar kindje, Je zult zoo moe worden!" zoo tracht te de dame haar nog over te halen. „Toe. ga nu daar zitten. Misschien komt er straks hier naast mammie plaats!" Maar de lieve kleine was niet te bewegen. „Bij mammie blij-ven" was voor het oogenibllk haar eenige tvensch. De moeder berustte. Het duurde niet lang meer, of de plaats, die de moeder voor haar doohtertje bestemd had, werd be zet door een nieuwen tramrelziger. een rijzlgen, ouden heer met een groote grijze snor, zoo naar zijn uiterlijk te oordeelen een oud-militair. Het lieve kind liet haar schuldelooze blikken een paar keer weiden over de gestalte van den nieuw- aangekomene, keek naar zijn wandelstok, zijn hoed. zijn handschoenen, leunde toen wat tegen haar moe der aan en lispelde: „Nelly moe. Nelly wil zitten!" „Ja straks." zei de dame haastig. „Straks, dan komt er hier plaats. Daarnet wou Je immers niet zitten?" Maar nou wel. Nelly moe!" zei het lieve kind met stemverheffing. En zij keek naar den ouden heer, met iets van boosheid in haar blauwe oogen. „Wacht nog maar even!" zei de dame. die wat on rustig werd. Zij kénde blijkbaar het lieve kind van vroegere, dergelijke gelegenheden. „Ik wil zitten!" zei het lieve kind nu op zeer lui den toon. ,,Daé!'!' En zjj wees recht naar den ouden heer. Deze maakte een oogeribllk een beweging, als wilde hij opstaan, maar toen vond hij het toch blijk baar niet in overeenstemming met zijn waardigheid en zijn martiale figuur, dat hij zijn plaats zou af staan aan een meisje van vier jaar en hij bleef zitten Plotseling werden nu de hemelsblauwe oogen door tranen verduisterd. Het lieve gezichtje werd rood an boosheid. Het kind stampte op den grond en schrééuwde nu: „Ik wil daar zitten! Waar die me neer zit!" En weer keek zij. bijna dreigend, naar den ouden heer, die nu zijn houding al gevonden had. Hij keek het lieve meisje voorbij, alsof het geheele geval hem niet aanging. En nóg eens gilde het kind: „Ik wil daar zitten! De moeder, die van onrustig bepaald zenuwachtig was geworden en erger vreesde, nam een kloek be sluit. Zij belde, vatte het kind bij een arm en trok het mee naar het achterbalkon. Bij de eerstvolgende halte stapte zij uit. Van de straat klonk nog het ge schreeuw van het lieve meisje.... J. C. E. ALS GE EVEN STIL MOET STAAN VLUG >ETS IN DE BUS GEDAAN WINTERHULP - COLLECTE 23 én 24 JANUARI Ir. W. F. Gerliardt over de beteekenis van den productieslag „Productieslag stelt tot voorwaarden: bereidheid tot dienen en eensgezindheid" Te Leeuwarden waren naar de Landstandpers dienst meldt, alle functionarissen van de „Commis sie dr. Postnuma" in Friesland in vergadering bij een. Ir. W. F. Gerhardt, landelijk secretaris dér commissie dr. Posthuma sprak over: „De beteekenis van den productieslag". Duidelijk en recht op den man af is onzen boeren medegedeeld, dat het van hen en van hen alleen zou afhangen, of het Neder landsche volk in de toekomst voor hongersnood be waard zou blijven. Dit is zeker niet overdreven. In Nederland werd in 1938 bij een broodgraanbe hoefte van 900.000 ton niet minder dan 644.000 ton tarwe ingevoerd, terwijl daarnaast nog 925 ton mais, 200.000 ton gerst en 109.000 ton rijst werden geïmporteerd. „Nederland voedt zichzelf", was dus geen schoon devies zonder meer, ontleend aan het principe, dat alleen een volk, dat zichzelf kan voeden, een on afhankelijk en dus een sterk volk is. „Nederland voedt zichzelf", was harde noodzaak geworden. „Nederland voedt zichzelf" is dan ook de beste leuze waaronder de productieslag gestreden kan worden, want de productieslag moeten wij niet zien als een vaag begrip of als iets zwevends, dat wij niet kunnen grijpen; integendeel, de productieslag is vóór alles harde werkelijkheid en wel de werkelijk heid, dat de boer de voeder is van zijn volk en dat het welzijn van dit volk voor een zeer belangrijk deel van den boer afhankelijk is. De beteelde oppervlakte aardappelen vermei de van 129.000 H.A. tot 160.000 H.A. of met "rond 24 pet. Dit mag zeker niet onbevredigend genoemd worden. Voor het komende jaar zal er alles op ge zet moeten worden om er nog een belangrijke op pervlakte koolzaad bij te krijgen. Dit zal bij gunsti ge weersomstandigheden ongetwijfeld gelukken. In het voorjaar van 1941 werd reeds 22.000 bunder grasland in bouwland omgezet, hieraan zijn in deze maanden nog een 100.000 H.A. toege voegd. Een totaal dus van 120.000 H.A., welke als zoodanig een belangrijke versteviging van onze voedselpositie beteekenen. Ir. Gerhardt betoogde in het vervolg van zijn rede met klem, dat, ook al is de oppervlakte gras land met ruim 100.000 H.A. verminderd, het weide- bedrijf in de toekomst de eerste plaats zal blijven innemen. Een goed deel van de Nederlandsche cultuurgrond immers is uitsluitend als weiland te benutten, terwijl de 120.000 H.A. gescheurd gras land slechts een betrekkelijk klein deel van de to tale oppervlakte weiland uitmaken. In het kader van de Nederlandsoche bodembewerking is en blijft er dus een vooraanstaande plaats voor het weide bedrijf ingeruimd. Voor dit weidebedrijf kan in den productieslag nog zoo buitengewoon veel worden gedaan. Juist uit de weide is immers in het verleden lang niet gehaald, wat er uit te halen viel. Nadat Ir. Gerhardt er den nadruk op had ge legd, dat aan de oprichting van bedrijfsvoorlioh- tlngsvereenigingen en bedrijfsstudiegroepen hier te lande groote waarde moet worden toegekend, werd 4UU2 luat filot van dazü heiapgu/pkirgpfla beschouwlufl Het helpt snel en afdoende bij hardnekkige hoest, griep en bronchitis. SIROOP BONNEMA doet de pijnlijke siroop per flacon f. 1.15 vermoeiende hoestbuien spoedig bedaren, het maakt het slijm los en bevordert het uithoesten. Neem bij een gevatte kou direct SIROOP BONNEMA. Het helpt niet alleen snel, maar het maakt U ook minder vatbaar. Zorg daarom in ieder geval steeds een flesch SIROOP BONNEMA in huis te hebben. met nacceïne-aethylester Fa. BONNEMA-APELDOORN FABRIKANTE DER „ZWITSAL"PRAEPARATEN (Adv. Ingez. Med.) FIJNHOUTHANDEL 1. VAN ROODE ZONEN ONZE SPECIALITEIT ROLLANDSTRAAT 55-57, Tel. 15667, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) op den voorgrond gesteld, dat de productieslag aan de boeren enorm hooge eischen stelt. „Ik hoop", alzoo besloot ir. Gerhardt, „dat u uw taak thans duidelijker dan ooit voor oogen staat. Ik hoop echter boven al, dat ik u heb kunnen overtui gen van het feit, dat de productieslag als voorwaar den stelt: bereidheid tot dienen en eensgezindheid. Mijn wensch is. dat deze bereidheid tot dienen en deze eensgezindheid meer en meer ingang in het Nederlandsche hoerendom mogen vinden, tot heil van het geheele Nederlandsche volk." Engelsclie luchtaanvallen op Nederlandsch gebied 's GRAVENHAGE, 15 Januari. Tijdens den af- geloopen nacht hebben Engelsche vliegtuigen ver scheidene vluchten boven Nederlandsch gebied ondernomen. Zij lieten een aantal brand- en bri santbommen vallen, ,die echter voor het meeren- deel slechts onaanzienlijke materieele schade aan richtten. In een stad in het Zuiden des lands werden enkele huizen door bommen getroffen en ver scheidene inwoners gewond Onbesuisde vader trekt het mes Man om een kleinigheid levensgevaarlijk gewond ANNAPAULOWNA, 15 Januari. Hedenavond omstreeks 6 uur kwam de heer R. Wissekerke met een tractor met gasgenerator lang de van Ewijck- straat. Vanwege een klein mankement moest hij stoppen en spoedig stonden eenige kleine kinderen om hem heen, die hij, daar gevaar bestond, dat zii zich zouden branden, wegjoeg. Een der kinderen kwam echter terug en om kracht aan zijn woorden bij te zetten, gaf W. het kind een draai om de ooren. De vader, zekere K., bij wien het kind zijn be klag deed, ontstak hierover zoo in toorn, dat hij met een mes op W. afkwam, en terwijl deze gebukt bij den generator stond, in den rug stak, zoodat een long geraakt werd. W. draaide zich om en kreeg toen nog een snee over de pols, waardoor de slagader werd doorgesneden. Toegeschoten omwonenden bonden den arm af. Twee doctoren legden daarna het eerste verband, waarna het slachtoffer terstond naar het noodziekenhuis van Den Helder in Juliana- dorp vervoerd werd. Dadelijk operatief ingrijpen had goed resultaat, zoodat, hoewel beide wonden levensgevaarlijk waren, men op herstel mag hopen, indien er zich tenminste geen complicaties voor doen. De dader is onmiddellijk gearresteerd. (A.N.P.) wre4 zuf-s /UT PAVie (P*lya*OD-Lc«mka) DE GELUKSVOGEL d O O r J. R. HARRER. Sinds een maand waren zij gelukkig getrouwd „Lieveling", vroeg Gilda, „vind je het goed, da* ik vanavond een paar vriendinnen uitnoodig voor -cr> gezelligen avond?" „Maar natuurlijk, beste Gilda! Ook ik heb er wei zin in, mijn oude vrienden weer eens een keertje te ontmoeten en wil jullie niet storen en nu moet je ons toch eens vertellen, Anton, hoe je aan je mooie vrouwtje bent gekomen!" noo- digde een der vrienden Anton uit, terwijl de ande ren instemmend knikten. En Anton vertelde: „Door een buitengewoon toeval heb ik mijn vrouw leeren kennen! En dat heb ik te danken aan ''e slechte verbindingen met de autobussen. Ik wacht'o voor het gebouw van de opera op een autobus die niet wilde komen. Toen stapte plotseling een heer op me af die zeer opgewonden scheen. „Ik ontzeg u het recht mijn dochter nog langer lastig te vallen, meneer'" bulderde hij. Ik keek hem verwonderd aan en antwoordde dat hij zich mo?-t vergissen, aangezien ik zijn dochter in het geheel niet kende. „Natuurlijk, natuurlijk! altijd dezelfde smoesiec"' meende hij. „Misschien beweert u dan nog. dat u de dubbelganger bent! Gilda heeft al herhaaldeliik hij mij geklaagd, dat u haar niet met rust laat Men-~r»r! Ik duld uw opdringerigheid niet! Als u mij niet be looft, mijn dochter voortaan niet meer lastig te val len. dan zal ik de politie waarschuwen! Het is schan delijk!"Reeds waren er eenige nieuwsgierigen om ons heen komen staan. „Ja, dat is zeker schandeliik". dacht ik bij mij zelf, dat men zulk een gevaarlijken waanzinnige vrij laat rondloopen". Ik kalmeerde een beetje en zei toen heel rustig: „Mijnheer, u vergist zich werkelijk! Ik hoor den naam Gilda, dien ik oo zich zelf wel mooi vind, voor het eerst van miin leven. Laten wij een eindje doorloopen". stelde ik voor ,,'t Is toch ook niet noodig, dat wij deze zaak ten gehoore van iedereen bespreken" Mompelend ging de oude heer in op mijn voorstel en terwijl ik over woog hoe ik het gemakkelijkst van dien vervelenden man af kon komen, vroeg ik hem nog een keer. waar om hij toch juist mij verdacht, „Miin dochter zelf heeft mij op u attent gemaakt!" verklaarde hij en wenkte een meisje dat juist uit een winkel was t»e- komen Het meisje kwam naderbij. Dat is-ie!" r'eo de vader triomfantelijk „Maar vader! U vergist zich! Dat is de opdringerige heer niet!" zei zij terwijl zij vuurrood werd „De heer. dien ik ie aangewezen heb, daardaar gaat-ie net den hoek om! Jammer, dat hij ontglipt is, vader!" Nu werd het gemoedeliik De oude heer bood zijn excuses aan en verklaarde, dat het hem al dadelijk zonderling was voorgekomen dat een nette heer als ik, een meisje op straat lastig zou vallenKerrtom. dat zaakje ontwikkelde zich prach tig. Gilda werd mijn vrouw. Een heerlijk toeval, nlef" „Je bent een geluksvogel!" meenden mijn vrienden. ,Als wij op een autobus wachten, vinden wij geen meisje, niet eens een autobus!" „En hoe ben je aan je man gekomen, Gilda. vertel eens!" vroegen de vriendinnen nieuwsgierig en Gilda vertelde: „Doordoor een truc! Ik had namelijk al lang een oogje op Anton, maar als vrouw kon ik hem 'och niet aanspreken Toen had Ik een inval Tk zorgde er voor. dat ik met mijn vader tegen den tiid dat Anton bii het gebouw, van de opera op de autobus stond te wachten dat deed hij iederen dag. zooals ik met wat moeite had kunnen constateeren het plein daar overstafk. Tevoren had ik natuurlijk al tegen mijn vader geklaagd, dat een opdringerige jongeman mij voortdurend lastig viel op straat! „Vader", zei ik dus, toen ik Anton op het plein bij de bushalte zag staan, „vader, daar staat die vervelende man die mij niet met rust laat!" En meteen stoof mijn vader woedend op Anton af. Die twee kregen ruzie en tenslotte riep mijn vader mij er bij. Ik werd heelemaal verlegen en vuurrood en stotterde zooiets van, dat dat niet de man was, die mij lastig getallen had. Nou. en toen was de kennismaking een feit. Eenige maanden later trouwden wij. En noch Anton, noch mijn vader heb ben er een flauw idee van, dat ik dat zaakie ge- ensceneerd had.... Maar jullie moeten natuurlijk jul lie mond dicht houden, nietwaar, anders....!" ..Jij boft toch maar!" zeiden de vriendinnen Als wij een man op het oog hebben, dan komt de autobus natuurlijk precies op tijd en gaat er van door met onzen uitverkorene!" BUITENGEWONE gYNODE DER NED HERV. KERK. In Den Haag ts een buitengewone synode der Ned. Herv. Kerk bijeengekomen naar aanleiding van de verwerping van de reglementsontwerpen betreffende de rechtspositie en bezoldiging van de predikanten der Ned. Herv. Kerk. De synode nam met algemeene stemmen het besluit ln de richting van den door den Raad van Beheer gewezen weg voort te werken. Zij benoemde opnieuw de commissie die deze punten heeft voorbereid en verzocht haar over eea kantal met name genoemde punten rapport uit te breog&Od

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 25