Elfstedentocht lAARL. DAGBLAD, Zaterdag 17 Jan. 1742 'rijzenbureau voor Onroerende Zaken. Vaststelling van huurprijzen Ter nadere aanvulling van het reeds eerder in as blad opgenomen bericht over de instelling an Prijzenbureaux voor Onroerende Zaken te aarleni valt nog het volgende mede te deelen: In de Staatscourant van 3 December j.l. is af- ikondigd het Huurprijsuitvoeringsbesluit 1941. üt besluit maakt het mogelijk, dat in zeer bijzon- ;re gevallen huurverhooging wordt toegestaan, rwijl daarnaast huurv er laging kan worden op- =legd. Beoordeeling van gevallen vindt plaats «r een aantal Prijzenbureaux, welker uitspraken iadend zijn. Blijft dus het dopl van de huurprijspolitiek en sndhaving van het niveau van 9 Mei 1940, het uurprijsuitvoeringsbesluit opent de mogelijkheid b in zeer bepaalde gevallen de huursommen te erhoogen, zoowel als te verlagen. Het streven zit aarbij voor, met handhaving van het huurpeil 3n 9 Mei 1940 tot een eenheidsprijs-niveau te omen, zulks mede met het oog op andere maat delen, die op dit gebied kunnen worden ver acht, n.m.l. de regeling van de maximumprij- ai van onroerende goederen. Daar de woningmarkt sterk plaatselijk georiën- terd is, is bij het Huurprijsuitvoeringsbesluit een erke decentralisatie doorgevoerd. Het land is aartoe verdêeld in een zestigtal gebieden, welker reuzen samenvallen met die van de rechtsgebie- ia van de Kantons. In elk dezer (ambts)gebieden is een Prijzen- jreau voor onroerende zaken gevestigd, dat geleid ordt door het Hoofd van den Dienst of den nbtenaar, belast met het Bouw- en Woningtoe- cht in de gemeente, waar het Prijzenbureau Is ■vestigd. Als regel is dit de gemeente, alwaar ■k het Kantongerecht gevestigd is. Teneinde bij >ze decentralisatie zooveel mogelijk eenheid van koering en toepassing voor het geheele land te trzekeren, zijn voor de Prijzenbureaux richt- inen vastgesteld. Beroep vari beslissingen van de prijzenbureaux aa.t niet open. Voorzoover het niet gaat om herstel van de uur tot het huurpeil van 9 Mei 1940, houden de chtlijnen een redelijke vergoeding Tn voor ogere lasten en grooter risico, indien deze het volg zijn van door den verhuurder geleverde ogere prestaties. Op te merken is, dat-.de verhuurders niet voor !e gevallen voor verhooging van het huurbedrag edkeuring aan het Prijzenbureau behoeven te agen, al blijven zij uiteraard te allen tijde ver- itwoordelijk voor de wet. 3ij woningverbetering bijv. kan de verhuurder grond van art. 4 van het Huurprijsbesluit 1940 huur eigener beweging met 10 pet. per jaar a de kosten der verbetering (geen onderhoud vernieuwingen) verhoogen. Bij woningsplitsing ontstaan twee of meer «uwe objecten en is van toepassing art. 2, lid 3, rste zin van het Huurprijsbesluit 1940. De ver- jurder kan dan op eigen gezag en verantwoor- Itjkheid de huur vaststellen op het huurbedrag in 9 Mei 1940 voor soortgelijke objecten. Ook bij wijziging van bestemming, uitsluitend or verbouwing bijv. van een woning tot be- ijfsobject kan eveneens van een nieuw object irden gesproken en is eveneens art. 2, lid 3 eer zin, van het huurprijsbesluit 1940 van toepas- Om te voorkomen, dat de verhuurder onbewust strijd zou komen met de wet, is het toch zeer renscht om ook in deze gevallen vooraf over- te plegen met het Prijzenbureau. Een belangrijk punt is de kwestie van onder- rhuur, welke* eveneens in het Huurprijsuitvoe- jgsbesluit is geregeld. Een hieruit voortkomende rarverhooging zal uiteraard steeds een tijdelijk irakter dragen en slechts gelden, zoolang de on- rverhuur duurt. Van bijzondere beteekenis is voorts art. 1, lid van het Huurprijsuitvoeringsbesluit 1941. Op ond van het daarin bepaalde is het Prijzenbureau roegd in individueele gevallen amtsbalve den sten huurprijs te bepalen. In geval bijv. een joing ernstig verwaarloosd wordt, moet de ver- urder geacht worden in zijn verplichtingen ten lichte van den huurder tekort te schieten en is redelijk den huurprijs dienovereenkomstig lager stellen. Ook in gevallen, waarin als gevolg van het ;ote woningaanbod de huurovereenkomsten' vaak ier zeer bijzondere omstandigheden en voorwaar - tot stand komen, zoodat de, huursom niet al- kan worden beschouwd als een juiste waarde- ;ter van de wederzijdsche verplichtingen, kan hei ijzenbyreau den op 9 Mei 1940 redelijken ger uikelijken huurprijs bepalen. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat nieuwbouw volgens velen onder geen enkele Ijsregeling zou vallen; dit isechter geheel ten rechte. Op' dezen bbuw is van toepassing het ijsvormingsbesluit. In de toekomst zullen de ijzenbureaux er op toezien; dat ook bij dezen uw een redelijke huurzetting plaats vindt, in dier ege, dat van het eigen in den bouw gestoken pitaal, niet meer dan een redelijk rendement' :rdt verkregen. Uiteraard is bij de uitvoering van het Huur- ijsbesluit de medewerking der belanghebbenden 1 groot belang, welke ook daarin kan bestaan, men zich onthoudt van het doen van verzoe- die niet voldoende gemotiveerd zijn. Dit voor- _it overbelasting van de Prijzenbureaux. Van •zoeken, alleen geïnspireerd door de gedachte nige verbetering van rendement te verkrijgen, nder dat hiervoor een redelijke grond aanwezig kap reeds bij voorbaat worden gezegd, dat dit •geefsche moeite is. Ter herinnering zij medegedeeld, dat het Prijzen- ireau voor Onroerende Zaken, als hiervoren be- sld, is gevestigd te Haarlem, Kruisstraat 45. It bureau omvat de gem echt en: Aalsmeer, Ben broek. Beverwijk, Bloemendaal, I-Iaar'em Haar- amerliede en Spaarnwoude. Haarlemmermeer, smskerk. Heemstede, Velsen-IJmuiden en Zanö- T e DUINTERREIN OPENGESTELD VOOR HET PUBLIEK. 3AKKUM, 16 Januari. Het provinciaal waterlei- igbedrijf van Noord-Holland stelt met ingang van 2 al zijn duinterreinen in de provincie toegankelijk een zelfde toegangskaart welke a 10 ct. p. p. p. dag a de daarvoor aangewezen adressen verkrijgbaar is. i dusver was voor elk der terreinen Bergen, Eg- md-Bakkum, Castricum, Heemskerk en Wijk aan «.een aparte kaart noodig. Deze maatregel stelt een recreatieterrein van groote hoonheid voor het publiek open, en geeft voorts legenhei&, nader kennis te maken met het nog wei- bekende terrein Castricum, het z.g, Geversduin, voor natuurliefhebbers wel zeer aantrekkelijk is. :i verbod om buiten de paden te treden, zooals dat or enkele der terreinen gold, is tegelijk opgeheven. Het is te hopen, dat het publiek van deze gelegen- :d een behoorlijk gebruik zal weten "te maken. „VOEDINGSGEWASSEN IN EIGEN TUIN". De Tuinbouwvoorlichtingsdienst van het Depa- aent van Landbouw en Visscherij zal van 24 t.m. Januari a.s. een tentoonstelling „Voedingsgewas- s in eigen tuin" organiseeren. in een der boven- len van Café-Restaurant Brinkmann, Groote irkt te Haarlem. Deze tentoonstelling heeft ten doel de 'voorlich- ig van huurders van volkstuinen en bezitters een eigen tuin betreffende het telen van oenten en aardappelen. De tentoonstelling wordt Zaterdag 24 Janifevi om 00 uur geopend, is vrij toegankelijk en zal op en 26 Januari geopend zijn van 19 00 Uur tot '00 uur. Ter gelegenheid van deze tentoonstelling zal lorts in genoemd gebouw Zondagmiddag 25 d^n- iri de film „Licht en Lucht" worden vermond. ORGELCONCERT PIET VAN EGMOND. Op Dinsdag 2p Januari 1942 des avonds half ht in de Gemeentelijke Concertzaal zal door Piet h Egmond, organist van het Concertgebouw te msterdam een concert geven. Het programma is: 1. Fuga C gr. t D Buxtehude '16371707). 2. Passacaglia und Fuge. J. S. :ch (16851750), 3. Choralvorspiele, J. S. Bach. Nun komm der Heiden Heiland, b. Ich ruf zu r, Herr Jesu Christ. 4. Praeludium und fuge :er den Namen Bach F. Liszt (1811—1886. Pauze Suite Gothique, L. Boëllmann (18521897) itroduction-Choral - Menuet gothigue - Prière occata. 6. Prière et Berceuse, A. Guilmant. aème et Variations, J. Bonnet (18371911), met idens voor pedaalsolo. 8. Symphonie (geïmprovi- lerd), P. van Egmond (1912). Introductie, Andante lenuet. Finale met koraal: Wat God doet, dat welgedaan. (Adv. Tngez MecL Rembrandt: Wie is gelukkiger dan ik? Tot de bekendste tenoren behoort ongewijfeld Tito Schipa, dien jnen herhaaldelijk door de radio kon hooren. In deze film is een bepaald deel van zijn particuliere leven verwerkt, n.m.l. zijn zanger schap. Of hij in werkelijkheid ook zoo'n gevoelig hart voor het schoone geslacht heeft als in deze film. doet niets ter zake en kan en moet buiten beschouwing blijven. In „Wie is gelukkiger dan ik?" heeft hij bij de vrouwen, waarschijnlijk door zijn prachtige stem, heel veel succes. Dat heeft zijn charme, maar kan ook wel eens lastig worden, vooral ook omdat hy veel op reis is, kan hij zich nooit al te lang tot een schoone bepalen. Hij maakt door een toeval kennis met een alleraar digst meisje waardoor zijn ontvankelijk hart direct getroffen wordt. Een heel korten tijd kennen ze elkaar, als hü op 't onverwachtst vertrekt naar Amerika, voor een tournée van twee jaar. Als Rita, zoo heet het meisje, hem wil komen bedoeken, hoort ze van zijn vertrek en zij is de wanhoop na bij zooals wij later hooren. Als hij na twee jaar terugkomt is er in het leven van Rita heel veel veranderd, o.a:' is zij van een onbekend zangeresje een ster van de eerste grootte in de cabaretwereld geworden. Rita is hem steeds blijven liefhebben, niettegenstaande het leed, dat hij haar berokkend heeft en hij merkt dat hij in weerwil van zijn vele exapades op het pad der liefde toch ook nog van haar houdt. In het laatste deel van de film maken ze het elkaar moeilijker dan zoo opper vlakkig beschouwd noodig was, maar voor de film was die ontwikkeling misschien noodzakelijk en dan hebben we er vrede mee. Tito Schipa heeft in deze film vele van zijn bekende en minder bekende liedjes gezongen en Caterina Boratto is een allerliefste, elegante Rita. M. MEYERINK—LEEMAN. Voor het eerst sinds 1929 is te Tilburg een drie ling geboren. Het zijn drie dochtertjes van het echtpaar P. F. Van Laarhovenv. Opstal. (Het Zuiden-Farla) Luxor: Ik beschuldig Deze film behandelt een vraagstuk dat de mensch- heid, en in het bijzonder de mannen der wetenschap, al sinds jaar en dag bezighoudt, n.l. de vraag of een medicus een ongeneeslijke zieke op eigen verzoek uit zijn lijden mag verlossen. Het brandende probleem wordt hier in een zeer scherp licht gesteld, doordat de dokter in kwestie voor de ziekte van zijn eigen vrouw gesteld wordt. Het besluit dat hij tenslotte neemt wordt hem ingegeven <te>or Paracelsus' woord „Geneeskunde is liefde" en hij gaat er pas toe over als zijn eindeloos speuren in het laboratorium naar •den verwekker der ziekte een negatief resultaar heeft opgeleverd. De groote beslissing brengt prof. Heyt onherroepelijk voor het gerecht, en daar is het dat hij na een dramatische zitting het „Ik beschuldig" uitspreekt. De verdachte werpt zich op als aanklager tegen de bestaande wetten, waarvan hij een dringen de herziening verlangt. Men zak inzien dat deze film eenïgszins buiten het kader d<P gebruikelijke onderwerpen valt, omdat de wetenschappelijke en juridische basis van het stuk een belangrijke plaats inneemt. Hiermede is overigens niet gezegd dat het „spel" daardoor in de verdrukking is geraakt. Integendeel, de roman, die rondom /Ie strekking van het stuk werd opgebouwd, boeit den 'beschouwer tot het einde toe, niet ih de laatste plaats door de knappe creaties van Paul Hartmann als pro fessor Heyt en Heidejnarie Hatheyer als de jonge vrouw, (die midden in haar levensgeluk door het nood lot getroffen wordt. H. Voskuil. PalaceDat zaakje is niet pluis Een blijspel vol verrassingen. De jonge baron is niet thuis en van die gelegenheid heeft een bediende gebruik gemaakt, zich met behulp van gekaapte pa pieren voor zijn meester uit te geven en een jonge dame te trouwen, die behalve haar lieftallige eigen schappen nog een huwelijkssom van 20 000 mark meebrengt. Onnoodig te zeggen, dat de zwendelaar de beenen neemt, zoodra hij het pakje, bankbiljetten in zijn binnenzak heeft. Maar juist een dag te voren is de jonge baron te ruggekomen en ontdekt het bedrog vijf minuten nadat de huwelijksplechtigheid voltrokken is. En nu leiden' de omstandigheden, die in blijspelen met. verrassin gen nu eenmaal wel eens buiten het normale kader vallen, er toe. dat hij zich voordoet als de chauffeur van den uitgeknepen echtgenoot-zwehdelaar. De rest kan een kind raden: De bedrogen bruid krijgt in de plaats van haar. inmiddels gearresteerden, pseudo-* baron er den ras-echten voor terug en zelfs schoon papa behaalt de revenuen, die hij zich van de verbin tenis had voorgesteld. Een niemendalletje van een film, dat staat en valt met de wijze, waarop het wordt gespeeld en over dit spel kan het oordeel niet dan onverdeela gunstig zijn. Viktor O Kowa heeft van den jongen baron iets bij zonders gemaakt, vol ingehouden komische kracht. Ralph Arthur Roberts is de schoonvader, die het ca- ricaturale niet versmaadt, maar niettemin een heer lijk type geeft; Wijlen Adèle Sandrock is de adellijke tante ten voeten uit. Een amusante film dus, waard om te gaan zien. F. C. Derks. Moviac: Avontuur in het oerwoud Het Moviac-programma van deze week is vol va riatie. „Voor Vrij?Contact" is een Ufa-film, die een duidelijk beeld geeft van de vliegeropleiding en de oefeningen en manoeuvres der Duitsche luchtmacht. „Carmen" is een grappig muzikaal silhouet-filmpje, vervaardigd naar de bekende opera van dien naam door Lotte Reiniger, terwijl de hoofdschotel wordt gevormd door „Avonturen in het Oerwoud" een filf met prachtige natuuropnemingen in het stroomgebied van de Amazone. Deze film laat zien welke ontzaglijke moeilijkheden de expeditie, die onder leiding van Juan Berrone werd uitgezonden, moest overwinnen. Zeer spannend is de gevangenneming van vijf leden der expeditie door een Indianenstam, die echter nog bijtijds worden bevrijd alvorens aan de „Anaconda" Ongehinderd banen de Duitsche torpedojagers zich een weg door de ijsschotsen, waarmede het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan bedekt is. .(Atlantic-Holland-P. K. Schleck), de grootste slang ter wereld te worden geofferd. De buitenlandsche en binnenlandsclje actualiteiten geven o.m. aanvallen op troepen-concentraties in Cyrenaïca weer en nieuws van het oorlogsfront in Sovjet-Rusland. Voorts een Fransch plan voor een Trafis-Sahara-Spoorweg, ijspret in Volendam, de uit reiking van prijzen voor letterkunde en een bezoek aan een aardewerkfabriek in Tegelen, waar kunstvoor werpen vervaardigd worden. J. E. Andreas. Schaatsenrijden Donderdag: Aan de hand van de binnengekomen rapporten heeft het centraal bestuur van de Elfsteden-vereenlging beslo ten den elfstedentocht te houden op Donderdag a.s. Moeilijkheden zijn er met de Leeuwarder stadsgrachten en het traject Leeuwarden—Dokkum. dat ln het donker zeer bezwaarlijk te berijden is. Bij Harllngen alsmede in de provincie zitten nog wel eenige wakken, maar deze zal men wel kunnen afzetten. De zevende Friesche Elfstedentocht Zooals ln dit nummer wordt vermeld zal Indien de vorst doorzet, en daar ziet het wel naar uit, de volgende week. de Friesche elfstedentocht worden gehouden. Volgens de officïeele gegevens van de elfstedenvereeni- ging is de tocht van dit jaar de zevende en de derde ln successie, die wordt gehouden. De eerste tocht, welke door de elfsteden vereeniging werd georganiseerd, dateert van het jaar 1912. Op 2 Februari van dat jaar vond de tocht plaats met 65 deelnemers, van wie 41 het eindpunt niet bereikten. Winnaar werd de heer C. J. Koning uit Arn hem ln 11 uur en 40 min. De tweede tocht werd gehouden op 27 Januari 1917 en leverde denzelfden overwinnaar op. Van de 183 deelne- aantal deelnemers bedroeg 303, 148 uitvallers. De vierde tocht werd gehouden 16 December 1933, toen werden win naar de heer A. de Vries uit Donrijk en S. Castelein uit Warga ln 9 uur 2 min. Aantal deelnemers 482. uitvallers 30. Deze tocht had zoo weinig uitvallers omdat onder ideale weersomstandigheden werd gereden. Hetgeen de prestatie aanmerkelijk ten goede kwam. De vijfde tocht, op 30 Januari 1940 werd gewonnen door A. Adema (Franeker), D. van der Duin (Warga), C. Jongert (Maarsen). Piet de Keizer (De Lier) en S. Westra (Warmenhuizen). die aller, in denzelfden tijd aankwamen. Deze tocht werd door 125 rijders gbheel uitgereden. De zesde tocht, die op 6 Februari van het vorige jaar werd gehouden eindigde ln een fraaie overwinning van Auke Adema uit Franeker. die op den voet of beter op den schaats werd gevolgd door J. Bos man uit Breukelen terwijl Lou Geveke uit Leeuwarden de derde plaats bezette. De elfsteden vereeniging kan dus terugzien op zes door haar georganiseerde tochten. Voor de volledigheid dient hierbij evenwel rekening te worden gehouden met het feit, dat voor de oprichting van de elfsteden vereeniging op 2 Januari 1909 ook reeds een elfstedentocht was gehou den. Het initiatief hiervoor ging uit van den zeer beken den promotor, den heer W. J. H. Muller. Hij was omstreeks 1908 tweede voorzitter van den Neder- landschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, wiens be stuur Zich veel moeite gaf voor het organiseeren van lange afstandstochfen. Hij was het. die op de gelukkige en origineele gedachte kwam een traditioneelen Frieschen elfstedentocht te organiseeren en verzocht het bestuur van den Frieschen Ijsbond de leiding van een dergelljken tocht op zich le nemen. Op Zaterdag 2 Januari 1909 is toen de eerste tocht gehouden en 124 rijders hebben er aan deelgenomen. Negen van hen bereikten de finish met M. Hoekstra uit Warga als winnaar Hardrijderij voor dames Friesche belangstelling De Beverwijksche IJsclub heeft alsnog besloten den na- tlonalen kortebaanwedstrijd voor dames niet op Dinsdag- maar op Maandagmiddag a.s. te houden. De wedstrijdlei ding zal in handen zijn van de heeren H. J. Blaauw, J. S. de Vries en J. Fenenga. De inschrijving voor dezen wed strijd. waarvoor zeer veel belangstelling blijkt te bestaan, is geopend tot Zondag a.s. bij den voorzitter, den heer J. R. de Bock, Zeestraat 183, Beverwijk, tel. 3235. Hedenmorgen zou op de baan van de Beverwijksche IJsclub een wedstrijd gehouden worden tusschen do Be verwijksche en Velser politie en de marechaussee Zondagmiddag wordt op de baan een ijshockeywed- strijd gespeeld- De ijselub heeft haar 500ste lid inge schreven. Het was de heer J. Schik, Heemskerkerweg 254, wien een gratis lidmaatschapkaart werd aangeboden. Gebruikte schaatsen gevraagd 't IJs is sterk en glad de baan, Makkers, bindt de schaatsen aan. Wéér heeft Koning Winter' zijn intrede gedaan, En al wordt het in de tegenwoordige omstandig heden door de ouderen minder gewaardeerd, de jeugd geniet met volle teugen van het zeldzame vermaak: de echte Hollandsche schaatssport. De jeugd geniet. Helaas niet de geheele jeugd. Zijn er ieder jaar al kinderen, voor wie, een paar schaatsen een onbereikbaar iets is, nu is dit getal grooter dan ooit. Weet u al, hoe wij trachten hen te helpen? Wij verzamelen al sedert jaren 9 gebruikte schaatsen. We herstellen ze, voor zoover noodig en leenen ze dan voor den geheelen duur van de ysperiode aan schoolkinderen uit. Ook nu krabbe len en zwieren weer ruim 200 kinderen op onze schaatsen over het ijsvlak. Na afloop van het ijsvermaak worden de schaat sen weer bij ons ingeleverd en volgend jaar doen ze weer dienst. Helaas sneuvelen er wel eens, 't zij door ouder dom. dan wel door een ongeluk. Vandaar dat wij ieder jaar weer om schaatsen vragen. Bij u liggen er misschien ongebruikt in een kist of op den zolder. Wij hebben er nooit genoeg en moeten ieder jaar weer aanvragen afwijzen. Och, neemt u even de moeite, naar uw zolder te klimmen. Leg het ongebruikte paar gereed en stuur een briefkaartje aan Kuling, Houtmankade 5 Haarlem. Het paar wordt met spoed gehaald en kan misschien de volgende week alweer een kind gelukkig maken. En hebt u geen schaatsen te geven, een bijdrage in de kósten van aankoop of herstel is natuurlijk even welkom. Bij voorkeur per giro-rekening 61607. Bij voorbaat dank voor uw medewerking, KULING. Biljarten Records vallen bij liet kampioenschap groot-biljart De Leeuw, Sweering en v. d. Pol op dreef Vrijdagmiddag zijn te Rotterdam de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland, le klasse groot-bll.iart, anker kader 45.1 ,voortgezet. Evenals op den eersten m'd- dag was ook nu'de belangstelling zeer groot te noemen. Die belangstelling gaat vrijwel uitsluitend uit naar de prestaties van Sweering. v. d Pol. en De Leeuw, omdat nu reeds als vaststaand kan worden aangenomen, dat een nog het best geweerd. Maar dr. Vos en de drie Bra banders hebben nog in geen enkel opzicht aan de verwach tingen beantwoord. matig, want de eerste drie beurten leverden hem slechts 9 punten op. Van Loon liet daamai een goeden bal liggen en .daar.profiteefde Sweerinfe onmiddellijk van. HIJ bouw de de serie hoofdzakelijk in het middenvak op. waarbij zijn uiterst secure rappels van den langen band de aan dacht trokken. Tiental na tiental vloeide er uit de queue, totdat Sweering op 99 door ketsen een eenvoudigen trek- stoot miste. Zoo bleef de serie on onfortulnlske w'.jre juist beneden de drie cijfers. Met een serletje van 36 l'ep Van Loon eenïgszins in. maar hij vermocht toch eeen oogenbllk zijn tegenstander te bedreigen. Het lag voor de hand. dat ook Jacobs tegen v d Pol niet de minste kans zou hebben. Wel is waar bleven de records ditmaal voor v. d. Pol onaangetast, maar hij pro duceerde voortdurend nuttige series, zoodat hij met °!ke beurt zijn voorsprong vergrootte. In de partij tusschen De Leeuw en dr. Vos slaagde De Leeuw er in het Donderdag door v. d. Pol gevest'ede nieuwe Nederlandsche record van de hoogste serie, dat stond op 152 te verbeteren door zijn sferie op te voeren tot 154. De uitslagen van de middagpartijen waren: v. d. Pol 300 12 81 25,— Jacobs 52 12 22 4.33 300 26 17 11 99 17 17,64 Gehrels 300 31 51 9.67 Goderle 223 31 42 7 19 Het tournool werd 's avonds voortgezet met de pat' n Van de Pol—Van Loon en Sweering—Jacobs. Verrassingen zijn ook bij biljarten niet uitgesloten maar bij voorbaat kon hier wel worden aangenomen* dat en Sw««'<n? en Van de Pol zouden gaan strijken. Do Rotterdammer Vrfq de Pol begon matig, doch 'n 7 beurten toonde hij weer onomstootelljk aan, dat hij e?n speler van bijzonder? klasse is. Eenige uren tevosen h.-d De-Leeuw hem het Donderdag door v. d. Pol gemc Jce serie-record ontnomen, door van 152 op 154 te komen, mnrtr nu was het weer de beurt aan v. d. Pol te l^ten en wat hij waard was. Hij bouwde aan den langen band de se. e degelijk op en toen hij daarna het ivoor naar het midden vak dirigeerde, volgde het eene tiental na het andere De 100 ging op en op 150 moest v. d. Pol een zeer lastlgen plcque-stoot maken, hetgeen feilloos geschiedde. Eenige seconden later moest het record van De Leeuw er aan gelooven. Van de Pol strandde op 163, toen hij een zweien trekstoot niet diep genoeg raakte. De nieuwe recordhou der werd door het publiek een ware ovatie gebracht. Herop volgde even een kleine reactie, doch dra was hij weer in en toen was de 300 snel vol. Zijn tegenstander bleef op 49 staan. Sweering smaakte tegen Jacobs het ge noegen ook een record te -'erbeteren. Op den eersten dag had hij het Nederlandsche record hoogste gemiddeld' in een partij aan v. d. Pol moeten afstaan, die het van 27.27 op 30 bracht. De Amsterdafhmcr was dit keer zeer op dreef. Hij maakte vlotgespeelde series van 62. 63 en 83. waarna een brillante siotserie van 37 ln de achtste beurt de partij eindigde, zoodat hij een gemiddelde van 37.50 had ge speeld. een Waarlijk verbluffende prestatie en de 5de recordverbeteririg ln dit tournool. V. d. Pol 309 13 163 23.07 v. Loon 49 13 20 3.76 Sweering 300 8 87 37.50 Jacobs •45 8 20 5.62 De Leeuw 300 18 82 16.66 Goderie 194 18 66 10.77 Gehrels 300 40 53 7.50 dr. Vos 298 40 35 7,50 De stand na den tweeden dag luidt als volgt: caramb brt. h.S. alg.gcm. gew pnt. caramb h.s alg.gem. 1. v. d. Pol 4 1200 50 163 24.— 2. Sweering 4 1200 55 99 21.81 3. De Leeuw 4 1200 63 154 19.04 4. Gehrels 4 1200 140 53 8.57 5. Goderie 0 558 71 66 7.85 6. Jacobs 0 381 60 36 6.35 7. v. Loon 0 520 93 36 5.59 8. De Vos 0 430 84 35 5.11 Zwemmen GEEN ZWEM- OF POLOWEDSTRIJDEN. Alle wedstrijden van den Nederlandschen Zwem- en Reddingshond zijn in verband met ijsvermaak voor a.s. Zondag afgelast. Dammen J. OTTER 25 JAAR H. D. C.'ER. Donderdag 15 Januari J.l. herdacht de heer J. Otter, pen ningmeester der Haarlemsche Damclub, den dag, waarop hij zich 25 jaar geleden bij deze vereeniging aansloot. Ter gelegenheid hiervan had de Haarlemsche Damclub in haar clublokaal, bovenzalen Restaurant Munniks, een huldi gingsavond belegd, welke door een groot aantal leden en hunne dames werd bijgewoond. Te ruim 8 uur werd de Jubilaris met zijn ecthtgenoote en dochter door het be stuur der Haarlemsche Damclub ontvangen en de zaal binnengeleid. In welgekozen bewoordingen werd hierna de heer Otter door den lste voorzitter der Haariemschs Damclub, den heer J. W. van Dartelen, gehuldigd, die uit voerig memoreerde welke groote en belangrijke diensten de jubilaris In de afgeloopen 25 jaar aan de Haarlemsche Damclub heeft bewezen. Als blijk van waard?er'ng over handigde spieker den fteer Otter een fraaie klok, terwijl mevr. Otter bloemen werden overhandigd. De heer A. Smit vertolkte de groote gevoelens van vriendschap der leden ln den vorm van een zeer verdienstelijk gedicht. Hierna bleven de aanwezigen nog tot 11 uur-'ln mtiemen kring en in zeer opgewekte stemming bijeen. Aan het einde van dezen avond dankte de Jubilaris bestuur en leden voor deze spontane en hartelijke huldiging, die bil hem een on verge te LIJ ken indruk had achtera «laten.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 19