Haarlem's Dagblad KORT NIEUWS Belangrijk punt in den centralen sector van het Oostelijk front door de Duitschers ingenomen. Japansche troepen Singapore op 10 0 k.m. genaderd. 59e JAARGANG No. 17969 x x Uitgave Lourens Cosier, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groot® Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM ZATERDAC 17 JANUARI 1942 Abonnementen per week 0-26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42. franco per post 3.73, loss® nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0-40 Reclames f 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 'f 0.17V2- Groentjes zie rubriek. Zeepkaarten voor kinderen Uitreiking te Haarlem van Maandag tot en met Vrijdag Van Maandag 19 Januari a.s. tot en met Vrijdag 23 Januari, zal de uitreiking plaats hebben van zeep kaarten voor kinderen. Hiervoor komen in aanmerking kinderen tot en met zeven jaar, verdeeld in twee groepen. Kinderen 0 tot. en met 1 jaar, geboren na 1 Febr. 1940 ontvangen één DR- en één DS-kaart. Dit is een kaart voor zeep en een kaart voor toiletzeep. Kin deren van 2 tot en met 7 jaar, geboren na 1 Febr. 1934, doch vóór 2 Febr. 1940, ontvangen één DR-kaart (voor zeep). Er wordt de aandacht op gevestigd, dat de oude p en Q kaarten geldig waren voor zes maanden, De nieuwe zeepkaarten bevatten slechts drie bonnen res pectievelijk voor zeep en toiletzeep en zijn bestemd voor een tijdsduur van drie maanden. De uitreiking voor de geheeie stad geschiedt ditmaal uitsluitend in het Gebouw Sint Bavo, Smedestraat 23. ingang Morinnesteeg. Voor de letter-indeeling verwijzen wij naar de ad vertentie. Deze uitreiking is dus uitsluitend bestemd voor kinderen van 0 tot en met zeven jaar. Bij het in ontvangstnemen der kaarten lette men goed op, dat men het juiste soort en aantal kaarten ontvangt, daar reclames achteraf niet in behandeling kunnen worden genomen. Schoolkleeding en -voeding te Haarlem Kosten in 1942 52.500 De uitgaven voor schoolkleeding en -voeding te Haarlem worden voor 1942 geraamd op f 52.500. De onderverdeeling van dezen post is: kleeding i 25.000, voeding f 23.500, melk f 4000. Schoolvoorstellingen te Haarlem Er worden films gedraaid Op de begrooting van Haarlem voor 1942 is een be drag van f 600 uitgetrokken voor het geven van schoolvoorstellingen. Het is de bedoeling films voor de leerlingen van het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs (H.B.S. en Gymnasium) te geven. De kweekelingen-met-acte Worden ook te Haarlem geleidelijk afgeschaft In den loop van het vorig jaar kwam er uit Den Haag de mededeeling dat de kweekelingen-met- akte bij het l.o. moesten vervangen worden door nor maal bezoldigde onderwijzers. Op de begrooting van Haarlem voor 1942 vonden wij nog een post van f 3600 voor kweekelingen (in 1900 Is daarvoor uitgegeven f 5.165, voor 1941 werd geraamd f 4500). Bij informatie bleek ons, dat de gemeentebesturen toestemming gekregen hebben de kweekelingen aan te houden tot 1 Januari 1943. Te Haarlem is het aantal inmiddels reeds vermin derd, het is de bedoeling voor 1 Januari 1943 de wei nige kweekelingen die nog in functie zijn te vervangen door onderwijzers. De post jaarwedden van onderwij zers is voor 1942 geraamd op f 414.900, in 1940 werd f 391.200 uitgegeven. JUBILEUM BIJ DE N.Z.H.T.M. Heden is de heer Th. F. Kalkhuis, bureau-ambtenaar bij de N.Z.H.T.M. te Haarlem, 25 jaar in dienst bij deze maatschappij. Hij werd vanmorgen te zijnen huize namens de directie gecomplimenteerd door den onder-directeur, den heer J. J. Jurressen, die hem het gebruikelijke geschenk onder enveloppe aanbood. Van het jubileumfonds ontving de heer Kalkhuis een oorkonde en een geschenk. Hij mocht dit jubileum in den huiselijken kring vieren. De luchtbescherming te Haarlem Kosten worden vrijwel geheel door het rijk gedragen De uitgaven voor de Luchtbescherming te Haarlem worden op de gemeentebegrooting voor 1942 geraamd op f 606.600. Onder de inkomsten is evenwel een post van f 559.900 die voor dit doel van het rijk wordt ontvangen, waaruit dus blijkt dat de kosten voor de Luchtbescherming vrijwel geheel ten laste van de rijksschatkist komen. De brandweer te Haarlem Vast personeel krijgt een 8-urigen arbeidsdag Zooals men weet is de Haarlemsche Brandweer uit vrijwillige krachten samengesteld. Er zijn slechts een klein aantal bezoldigde brandwachts. Tot heden had dit bezoldigde personeel een 12-uri- gen arbeidsdag. Op de gemeentebegrooting voor 1942 zijn evenwel gelden uitgetrokken om dien 12-urigen arbeidsdag te vervangen door een 8-urigen. De personeele belasting Voorloopig geen aangiftebiljetten 's-GRAVENHAGE, 16 Jan. Ter kennisneming van hen, die voor het jaar 1942 voor de Personeele Belas ting belastingplichtig zijn. wordt medegedeeld, dat de werkzaamheden voor die belasting op de inspecties der belastingen tot nader order zijn opgeschort, in verband met den arbeid voor de uitvoering van andere belastingwetten. Ten gevolge daarvan ontvangen de belastingplich tigen voorloopig geen aangiftebiljet en behoeven zij geen aangifte te doen voor het gebruiken van een perceel of voor het houden van dienstboden, paarden, motorrijtuigen, pleiziervaartuigen en biljarten. Ook de z.g. beschrijving, waarbij door de ambtena ren wordt geïnformeerd naar belaste objecten, blijft voorloopig achterwege. Voorts wordt nog medegedeeld, dat zij die het voor nemen hebben de door hen gehouden motorrijtuigen of pleziervaartuigen het geheeie jaar 1942 niet te ge bruiken, kunnen nalaten de inspecties der belastingen daarvan in kennis te stellen. Verzegeling zal voor loopig niet plaats vinden. De Schiedanische politie heeft zeven mannen gearres teerd .die betrokken zijn bij een aantal diefstallen van tterken drank. De mannen hebben heel wat inbraken op hun geweten en zij waren de schrik voor de Schiedam- «che distillateurs. Door een arrestatie te Mierlo is een groote overtreding van de distributievoorschriften ontdekt. In totaal bleken bij het frauduleus vervoeren en verhandelen van graan, meel en eieren 42 personen betrokken te zijn. Een vrouw te Liessel bleek niet minder dan 6000 5 7000 kippeneieren zonder bon te hebben verkocht. In de omgeving van Nijmegen zijn door de politie vijf minderjarige jongens gearresteerd, die de geheeie omgeving van Nijmegen hebben afgestroopt. Twee van de jongens hebben zelfs een ernstige inbraak gepleegd. Minstens tien personen zullen wegens heling worden ver volgd. De gemeentepolitie van Winschoten heeft een uitge- breiden kettinghandel ontdekt, waaraan door minstens 16 personen werd deelgenomen. Tegen allen werd proces verbaal opgemaakt. Zes van hen bevinden zich momen teel nog ln arrest. Brand in liotel te Venlo Twee kinderen om het leven gekomen Kranig optreden van Duitsche militairen VENLO, 17 Januari (A.N.P.) Gisteravond heeft in het bekende hotel „Germania", gelegen aan de Keulschepoort te Venlo, een hevige brand gewoed. Twee jeugdige kinderen van den gerant van het hotel, den heer J. B. Reyers, hebben daarbij het leven ver loren. Tegen kwart over tien werden de bewoners van het hotel en de gasten opgeschrikt door hulpgeroep van het vijftienjarig kindermeisje, dat bij de familie R. in betrekking is. In nachtgewaad kwam het meisje de trap afhollen onder het roepen „brand". In allerijl spoedde het personeel van het hotel zich naar boven. Het bleek, dat op de derde verdieping, waar zich naast verschillende hotelkamers ook de privévertrekken van het personeel bevinden, brand was uitgebroken. Er hing reeds een verstikkende rook, terwijl de vlammen door het dak naar buiten sloegen. Het bleek onmogelijk langs dezen weg tot de bovenvertrekken, waar enkele uren tevoren twee jeugdige kinderen van den heer Rever te ruste waren gelegd door te dringen. In het cafélokaal bevonden zich ook enkele Duitsche militairen. Een onderofficier spoedde zich langs een an deren weg naar boven, gevolgd door enkele burgers. De Duitsche militair baande zich een weg door de vlammen en den verstikkenden rook en wist tot de slaapkamer der kinderen door te dringen. Inmiddels waren de anderen in de dakgoot geklauterd en de onderofficier wist de kinderen uit hun bedje te halen en aan de beide helpers in de dakgoot over te geven. Het bleek echter, dat de kinderen reeds bewusteloos waren door den verstikkenden rook. In allerijl werd door de politie een auto gerequireerd en de kinderen naar het ziekenhuis vervoerd. Tegen middernacht zijn beiden, een vijfjarig jongetje en een vierjarig meisje, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Onder leiding van den commandant, den heer A. Goossens, bestreed de brandweer met zeven stralen den vuurhaard, die zich intusschen reeds in het ge heeie dak van het kapitale gebouw had genesteld. Tegen middernacht stortte het dak in en werd de lager gelegen étage eveneens door het vuur aangetast. Dank zij het feit, dat de brandweer enorme hoeveel heden water in den vuurhaard kon brengen, slaagde men er in niet alleen de belendende perceelen voor het vuur te behoeden, doch men wist ook te verhin deren, dat de andere vertrekken uitbrandden. Uiter aard liepen deze groote waterschade op. Om twee uur was men den brand meester. De bovenverdiepingen van het bekende hotel zijn totaal uitgebrand. De schade, die zeer groot is, kon tot dusverre nog niet worden vastgesteld. Zij wordt door verzekering gedekt. De brand is ontstaan door onvoor zichtigheid met vuur in een van de personeelsver- trekken. Met groote waarschijnlijkheid kan worden vastgesteld, dat een kleerkast het eerst vlam gevat heeft. Het dienstmeisje, dat den brand ontdekte was wakker geworden door rooklucht. Wij vernemen nog, dat de Duitsche onderofficier, die de beide kinderen met gevaar voor zijn eigen leven redde, Hauptfeldwebel Freitsholz is. Met be hulp van een gasmasker is de kranige militair de ka mer, waar een verstikkende rook hing, binnengedron gen. Jammer genoeg heeft zijn heldhaftig optreden den kinderen niet meer kunnen baten. Prijsvraag dierentuinen 's-GRAVENHAGE, 17 Januari. Om het bezoek aan dierentuinen en -parken aan te moedigen wordt door het département van Volksvoorlichting en Kun sten de volgende prijsvraag uitgeschreven: Verzocht, wordt een schriftelijk antwoord in te zenden op de volgende vraag: ,,Op welke wijze kan de volksontspanning door middel van dierentuinen en dierenparken op een hooger plan gebracht worden; aan welke vereïschten zullen deze tuinen en parken alsdan dienen te vol doen?" De beantwoording van deze vraag staat aan een I ieder open. De antwoorden mogen ten hoogste vijf vellen folio-getypt omvatten en moeten voor 30 Maart 1942 worden ingezonden aan de afdeeling Ontspanning en Cultuur van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, Prinsessegracht te 's-Gravenhage. De antwoorden moeten voorzien zijn van een motto, dat tevens in den linkerhoek van de bijgaande enveloppe moet zijn aangebracht; zij mogen geen naam of adres van den schrijver vermelden. Een af zonderlijke gesloten enveloppe, in den linkerhoek voorzien van hetzelfde motto, moet naam en volledig adres van den inzender bevatten. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten looft voor de beste antwoorden de volgende prijzen uit: een eerste prijs van 100.een tweede prijs van 50.en twee derde prijzen van 25.Daar naast zijn er verschillende troostprijzen, bestaande uit boeken op het dierenleven en de natuur betrek king hebbende. De beslissing omtrent de toekenning der prijzen ligt bij het hoofd van de afdeeling Ontspanning en Cultuur van het departement. Hij zal bij de beoor deeling worden bijgestaan door een commissie var advies, bestaande uit drie leden, die deskundig zijn op het gebied van het dierenwezen en de dierenbe scherming. De samenstelling dezer commissie zal nog nader bekend worden gemaakt. Van de gegeven be slissing is geen beroep mogelijk. 1-Iet hoofd behoudt zich het recht voor een prijs niet of gedeeltelijk toe te kennen. Het departement kan de deelnemers aan de prijsvraag uitnoodigen hun antwoorden nader toe te lichten of uit te werken op nader overeen te ko men voorwaarden. Moeder moet eens met vacantie Daarvoor zorgt de N.V.D. Australische stemmen over den oorlog Critiek op de Imperiale politiek GENèVE, 16 Januari. (D.N.B.) De „Times" en ..Daily Telegraph" publieeeren nog steeds Australische persstemmen, waarin ontevredenheid met de Britsche oorlogvoering in den Stillen Oceaan tot uiting komt. Zoo schrijft de „Melbourne Herald", dat Australië rekening moet houden met den val van Singapore en zich-zelf moet voorbereiden „op de mokerslagen van dezen oorlog". De Australiërs hebben recht op de ga rantie dat men niet ook hun eigen veiligheid in ge vaar brengt. De zwakke en gebrekkige voorbereiding van de verdediging van het Imperium in den Stillen Oceaan is tot op zekere hoogte te wijten aan de fou ten, welke de Britsche Imperiale strategen uit onkun de en vooringenomenheid hebben gemaakt. Hiervoor betaalt thans niet alleen Engeland, doch het geheeie Imperium een hoogen prijs. Melbourne Argus schrijft dat men thans in Austra lische kringen zeer veel critiek op de Britsche oor logvoering kan hooren. Niet alleen het prestige van de Engelsche dominions staat bij dezen strijd in den Stillen Oceaan op het spel, doch ook de Imperiale eer en het Imperiale prestige. Het verlies van Singapore zou een schande zijn, welke de Britsche trots niet zoo snel zou kunnen uitwisschen. Melbourne Age eischt dat de toestand in den Stillen Oceaan eindelijk eens met meer zin voor de werke lijkheid beschouwd wordt. Men kan aannemen dat de meening van den Eerste Lord der Admiraliteit Alexan der, volgens welke eerst de spilmogendheden in Europa en daarna pas Japan in den Stillen Oceaan verslagen moeten worden, in breede kringen in Enge land gedeeld wordt. Van Australië echter kan men niet verlangen dat het de meening van Alexander tot de zijne maakt. Na de verovering van Hongkong SJANGHAI, 16 Jan. (DNB) De Japansche consul- generaal te Hongkong. Ileiki Jano, heeft op weg naar Japan alhier voor de buitenlandsche pers iets ver teld ovër zijn waarnemingen en ervaringen tijdens het beleg van I-Iongkong. Hij deelde mede dat do consuls-generaal van de Vereenigde Staten en België te Hongkong bij hem hun beklag hadden gedaan over de .slechte behan deling door de Engelschen, terwijl hij zelf een tame lijk goede behandeling heeft genoten. Op het ver zoek van den Anierikaanschen consul-generaal om een veilig toevluchtsoord aan -te wijzen voor het ge val granaten in de buurt zouden inslaan, werd door de Britsche autoriteiten ou barsche wijze geant woord: „Zoekt u er zelf maar een." Den bejaarden I Belgischen consul-generaal en zijn vrouw werd de toegang tot een schuilkelder geweigerd, waarbij als I motief werd opgegeven, dat deze ..bezet" was. Jano verklaarde voorts dat de Engelsche troepen zich in achterwaartsche stellingen ophielden, ter wijl Indiërs in de eerste linie en Canadeezen In de tweede linie vochten. Voor den snellen val van Hong- kong gaf Jano de trefzekerheid van de Japansche j artillerie alsmede het feit dat de voornaamste ver dediging van Hongkong naar zee gericht was, terwijl de Japansche troepen van het Noorden uit aanvielen. Dank zij de trefzekerheid der Japanners zijn in de hoofdstad Victoria nauwelijks verwoestingen aan gericht. De electrische centrale ter plaatse en de gasfabriek zijn geheel onbeschadigd gebleven. De sterkte van de Britsche luchtmacht te Hongkong schatte Jano op in totaul ongeveer 12 vliegtuigen, waarvan 8 bij den eersten Japanschen luchtaanval vernield werden. Terwijl het particuliere bezit door de eigenlijke gevechten zoo goed als onaangetast bleef, bleef voor de omvangrijke plunderingen van het Chineesche gepeupel te Kauloen en Victoria nauwelijks een enkel huls gespaard. De Japansche troepen die bevel gekregen hadden ierteren plund raar neer te schieten, konden met het oog op het zeer groote aantal plunderaars eerst na anderhalven dag. nadat zoo goed als alles gestolen was, orde scheppen. Zes dooden door Britsche luchtaanvallen Bovendien twee zwaargewonden 's-GRAVENHAGE. 16 Jan. Gisteravond en -nacht zijn talrijke Engelsche vliegtuigen naar Nederlandsch gebied gevlogen. Een vrij groot aantal brisant- en brandbommen werd lukraak, meestal van groote hoogte en in hoofdzaak op open terrein, neergewor pen, maar ook op woonwijken. In een plaats in Noord-Holland werden eenige woonhuizen volkomen vernield, verscheidene andere werden zwaar bescha- Jigd. Van de bewoners dezer huizen vonden zes den dood. twee werden zwaar, zeven licht gewond. In een stad in het Zuiden des lands ontstond tengevolge van het neerwerpen van bommen op woonwijken deels zware, deels lichte schade aan gebouwen. Een persoon kreeg daarbij zware verwondingen. HET DRUKKEN VAN BOEKEN. "s GRAVENHAGE 17 Januari. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat hoe wel, zooals reeds eerder is gepubliceerd, voor het drukken van boeken toestemming dient te worden verzocht bij de afdeeling boekwezen van het departement van volksvoor lichting en kunsten, de drukkers uiteraard zelve dienen zorg te dragen voor het noodige papier, waarvan de ver werking dan alleen kan plaats vinden volgens de regelen, gesteld door het rijksbureau voor de grafische industrie. Bij de aanvraag voor toestemming voor het drukken, welke bij de afdeeling boeken wordt Ingediend zal de ver moedelijk te verwerken hoeveelheid papier, uitgedrukt in kilogramma, moeten worden vermeld. VERDUISTEREN 17 Jan. van 17.58 tot 9,41 Maan 17 Jan. onder 19 08, 18 Jan. op 10.22 18 Jan. van 18.00 tot 9.40 Maan 18 Jan. onder 20.22, 19 Jan. op 10.55 Jixeien ooae de soldaten aan het Oostfront Mevrouw Seyss-Inquart, de echtgenoote van den Rijkscommissaris, werkte ijverig mede te midden der vrouwen, die door de N.S.V. en de N.S.V.O. in Den Haag waren opgeroepen voor een gemeenschappelijk breien voor de soldaten aan het Oostfront. Meer dan duizend Duitsche en Nederlandsche vrouwen hadden aan dezen oproep gehoor gegeven. (Stapf-Mol) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Havenwerken aan de Oostkust van Engeland aangevallen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 16 Januari (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „In den Centralen en Noordelijken sector van het Oostelijke front duren de gevechten voort. Bij den aanval op sterke vijandelijke cavalerie in den cen tralen frontsector heeft een Duitsch bataljon infan terie op 14 Januari na feilen strijd een belangrijk plaatsje ingenomen en tien stukken geschut, talrijke machinegeweren, granaatwerpers, honderden gewe ren en 850 paarden buitgemaakt. De vijand liet meer dan 1.300 dooden op het slagveld achter. Door onze luchtaanvallen op scheepsdoelen bij Feodosia en Kertsj (Krim) werd een transport schip van 1500 b.r.t. tot zinken gebracht en werden een vrij groot transportschip en een torpedojager ernstig beschadigd. In het Westelijke vaarwater van de Witte Zee werd een ijsbreker van de Stalin- klasse door verscheidene voltreffers van bommen zwaar beschadigd. In den nacht van 15 op 16 Januari vielen gevechts vliegtuigen havenwerken aan de Oostkust van En geland aan en plaatsten verscheidene voltreffers op een vrij groote hoogoveninrichting. In Noord-Afrika zette de vijand de beschieting van de Duitsch-Italiaansche steunpunten in het ge bied van Solloem voort met behulp van strijdkrach ten te land en ter zee. In het Westelijke deel van Cyrenaïca geen gevechtshandelingen van beteeke- nis. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers vielen Britsche colonnes voertuigen en vliegvelden in Cyrenaïca alsmede tentenkampen bij Mersa-Matroeh aan. De luchtaanvallen op Britsche vliegvelden en ver dedigingswerken op het eiland Malta werden over dag en des nachts doeltreffend voortgezet. Duitsche transportvliegtuigen schoten op 12 Januari boven de Middellandsche Zee twee aanvallende Britsche torpedovliegtuigen omlaag. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloo- pen nacht Emden en andere plaatsen in het Noord- Duitsche kustgebied aangevallen. De burgerbevol king leed verliezen aan dooden en gewonden. Drie der aanvallende Britsche bommenwerpers werden omlaag geschoten." Vijftiende luchtaanval op de vestingstad. TOKIO, 16 Januari. (D.N.B.) Volgens een be richt over den toestand op Malakka gaat de zege vierende opmarsch der Japanners ondanks de ge weldige tropische hitte, welke sinds verscheidene dagen in Zuid-Malakka heerscht, onverstoorbaar verder. Japansche strijdkrachten zijn reeds Don derdagavond de rivier de Moear overgetrokken. Zij bevinden zich thans nog slechts op rond hon derd kilometer afstand van het eiland Singapore. De inname van Manilla. Een telegrafisch overge brachte foto van het binnenrukken der gemoto riseerde Japansche troepen in de hoofdstad der Philippijnen. (Transatlantic-Recla) De bedreiging van de Amerikaansche Oostkust Waarschuwing tot de koopvaardij GENèVE, 16 Jan. Naar uit Washington wordt ge meld, heeft de woordvoerder der Amerikaansche vloot verklaard dat de bedreiging van de Amerikaan sche Oostkust door duikbooten ernstiger wordt, zoo dat het noodzakelijk is geworden de geheeie koop vaardij daarvoor te waarschuwen. Amerikaansche marineleiding ondergaat een wijziging LISSABON. 16 Januari. Het A.N.P. meldt: De Amerikaansche minister van marine Knox heeft Don derdag op de persconferentie verklaard dat een be langrijke verandering bij de reorganisatie van het Amerikaansche opperbevel en de marineleiding tot stand is gekomen, namelijk de verdeeling der verant woordelijkheden tusschen den chef der marine-ope raties admiraal Stark en den Amerikaanschen vloot voogd admiraal King. De werkzaamheden van admi raal Stark, zoo zeide Knox, waren veel te omvangrijk geworden voor één man. Om deze redenen moest de verantwoordelijkheid gedeeld worden. Admiraal King kan thans de vlootoperaties op zich nemen. Admiraal Stark zal van zijn kant nu meer tijd kunnen besteden aan bestuurskwesties en aan het uitwerken van toe komstige plannen. De strijd aan het Oostelijk front BERLIJN, 16 Januari (D.N.B.) Van militaire zijde wordt medegedeeld: De Duitschers hebben in de zware gevechten in den centralen sector van het Oostelijk front den bolsjewisten zware verliezen toegebracht. Zoo is het bolsjewistische regiment infanterie no. 929 in ver zwakten toestand en slecht uitgerust aangetreden. De compagnieën waren slechts veertig man gemid deld sterk. Talrijke bolsjewieken, die ongeveer 14 dagen voor deze gevechten als vervanging naar het genoemde regiment gekomen waren, hadden geen uniformstukken ontvangen. Zij moesten burger- kleeding dragen en werden met dubbelloopsge weren uitgerust. Gevangen genomen bolsjewieken noemden de stemming bij de troep slecht, aange zien de manschappen onvoldoende verzorgd wer den en het uitbreken van de oorlogshandelingen tusschen Japan en de Ver. Staten geenszins met geestdrift is opgenomen. De politieke commissa rissen trachten met alle macht den soldaten in te praten dat de Duitschers geen sterken weer stand zouden bieden. Bij de eerste gevechten ech ter was het tegendeel reeds gebleken. De zware verliezen der Sovjettroepen vormen hiervoor het beste bewijs. De langs de Westelijke kust oprukkende rechter vleugel der Japansche strijdkrachten kon den op marsch dusdanig bespoedigen dat hij reeds de flank van den vijand zeer ernstig bedreigt. „Tokio Nitsji Nitsji" meldt uit Bangkok dat Austra lische versterkingen onder bevel van luitenant-gene raal Bennet in Singapore aankomen. Met deze troe pen wil men trachten den terugtocht der Britsche strijdkrachten tot staan te brengen. Volgens inlichtin gen welke uit Singapore in Bangkok zijn ontvangen zou men reeds van het Britsche vestinggebied uit het kanongebulder aan het front kunnen hooren. Volgens berichten van het front hebben de Engel schen reeds toebereidselen getroffen om den dam. die het eiland Singapore met Malakka verbindt, op te blazen. Daarmede zou echter tevens de vitale water leiding. die over den dam leidt en Singapore van drinkwater voorziet, vermeld worden. De Britsche autoriteiten te Singapore staan zoodoende voor de onoverkomelijke moeilijkheid, de watervoorziening van bijna een millioen menschen te verzekeren. De op het eiland Singapore- zelf aangelegde waterreservoirs zulien waarschijnlijk slecnts een beperkten tijd de dringendste behoeften kunnen dekken. Geheel afge zien van de militaire ontwikkeling zou. naar in het bericht verder gezegd wordt, de val van Singapore alleen reeds met het oog op dit waterproblcem slechts een kwestie van tijd zijn. Blijkens een bericht van United Press uit Londen heeft een woordvoerder der Britsche regeering ver klaard dat den eersten tijd geen gunstige berichten uit Oost-Azië te wachten zijn. Het Britsche opperbe vel werkt koortsachtig aan de verdediging van Sin gapore. Men moet er thans evenwel op rekenen dat het slechts een kwestie van tijd is, alvorens de Ja panners het geheeie schiereiland Malakka hebben be zet Dan zullen de aanvallers vermoedelijk heel hun kracht op Singapore concentreeren. Als de Japanners kans mochten zien daar een sterke vlootbasis ie ves tigen, zou dat ongetwijfeld een doodelijke stoot zijn op de Britsche scheepvaartverbindingen met Voor- Indië. Het Japansche hoofdkwartier heeft blijkens een Domeibericht bekend gemaakt dat Donderdag Japan sche bommenwerpers den 15den luchtaanval sinds het uitbreken van den oorlog op Singapore hebben ge daan. waarbij het vliegveld Tenga en andere instal laties het zwaar moesten ontgelden. Andere vlieg tuigen deden ontplofbare stoffen en brandbommen neervallen op de vliegvelden Kloeang en Skoedai in den sector van Johore Baroe ten Noorden van Sin gapore, waardoor zware schade aan militaire instal laties werd veroorzaakt. Het hoofdkwartier heeft voorts een overzicht ge geven van de Japansche operaties in de Stille Zuid zee tot 10 dezer en daarin meegedeeld dat de Japan sche vloot 31 vijandelijke schepen van 191.000 ton in totaal in den grond heeft geboord en 78 van 171 000 ton buitgemaakt. De Japansche duikbootactie leverde 20 schepen van 132.000 ton op en de luchtmacht ver nietigde 10 schepen van 57.000 ton. De totale Japan sche verliezen bedroegen in deze periode 11 schepen van 46.800 ton en wel van leger, vloot en koopvaardij HET BRITSCH-AMERIKAANSCHE HOOFD KWARTIER IN OOST-AZIë. TOKIO. 16 Januari (D.N B.) De vestiging van een gemeenschappelijk hoofdkwartier der geallieerden in Soerabaja toont, zoo schrijft de „Japan Times and Advertiser", dat men reeds de hoop Singapore op succesvolle wijze te kunnen verdedigen, heeft laten varen. Ook dit gemeenschappelijke hoofdkwartier echter zal evenmin als de benoeming van Wavell tot opperbevelhebber van de strijdkrachten in Oost-Azië het verloop van dezen oorlog kunnen veranderen. Het Japansche blad herinnert in dit verband aan de ne derlagen van Wavell in Joego Slavië, Griekenland en Kreta en schrijft dat het geen verbazing wekt wanneer er zich thans eigenaardige voorvallen in het Britsche parlement afspelen, waar men twijfelt aan de be kwaamheid van den eigen bevelhebber en den huidigen chef van de Britsche strijdkrachten in Oost-Azië ..een onnoozele bloed" noemt. Dit bewijst tevens de demo ralisatie in het vijandelijke kamp en is niet in do laatste plaats een gevolg van de zware Engelsche ne derlagen in het gebied van Malakka. Nieuwe opperbevelhebber in Britsch Indië Generaal Sir Alan Fleming Hartly STOCKHOLM, 17 Januari. (A.N.P.) Officieel ia te Londen bekend gemaakt dat generaal Sir Alan Fleming Hartly is benoemd tot opperbevelhebber in Britsch-Indië (en lid van den uitvoerenden raad van den gouverneur-generaal). Daardoor is hij de opvolger van generaal Wavell. Luitenant-generaal K. L. Morris is benoemd tot chef van den generalen staf in Britsch- Indië. Van bevoegde Engelsche zijde werd gisteravond verklaard dat dit „oorlogsbenoemingen" zijn, waar van de duur afhangt van de militaire situatie Britsch ambassadeur te Moskou benoemd Sir Archibald Clark Kerr opvolger van Sir Stafford Cripps Volgens een door den Britschen Berichtendienst verspreid officieel bericht is Sir Archibald Clark Kerr benoemd tot opvolger van Sir Stafford Cripps. den Britschen ambassadeur te Moskou. Clark Kcrr was tot nu toe Britsch ambassadeur te Tsjoengking, en wordt als zoodanig opgevolgd door den onderstaats secretaris In het ministerie van buitenlandsche zaken. Sir Horace Seynaour. CD.N.BJ

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1