Niet vergeten Aimt uHela&iei/ett Italiaansch weermachtsbericht Cevechten in het gebied van Solloem en Halfaja duren voort. Italiaansch-Duitscke luchtmacht brengt den Britten aanzienlijke verliezen toe. ROME. 16 Januari. (StefaniV Het 593ste communi qué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In het gebied van Solloem en Halfaja duren de gevechten voort. Wederzijdsche bedrijvigheid der ar tillerie in het Westen van Cyrenaïca. Bij talrijke ope raties heeft de Italiaansch-Duitsche luchtmacht den vijand aanzienlijke verliezen toegebracht. Colonnes en troepenconcentraties werden met machinegeweervuur bestookt en verstrooid. Verscheidene pantserwagens en auto's werden getroffen en vernield, verscheidene op den grond staande vliegtuigen geraakten in brand of werden beschadigd. Drie Hurricanes werden neer geschoten. Ook de bombardementen op de havens en de vlieg velden op Malta zijn voortgezet: gemeerd liggende schepen werden aangevallen en getroffen, batterijen werden rechtstreeks getroffen. De bommenwerpers der spilmogendheden veroorzaakten groote schade en branden. Duitsche vliegtuigen hebben tijdens opera ties boven een uitgestrekt deel van het Centrale en het Oostelijke bekken der Middellandsche Zee mili taire doelen in de haven van Alexandrië gebombar deerd". Generaal Rommel ontvangt versterkingen In Engeland houdt men rekening met een stabilisatie van het front in West-Cyrenaïca STOCKHOLM 16 Januari. Het A. N. P. meldt: Berichten uit Libië bevestigen dat generaal Rommel door de lucht versterkingen heelt gekregen, zoo meldt de Londensche correspondent van ..Aftonbladet". Alles wiist er op dat hij zijn terugtocht zal staken en ten Zuiden van El Agheila tegenstand biedt. r Reuter geeft uit Kaïro een merkwaardig militair com muniqué. dat klaarblijkelijk offnceus is geïnspireerd en dat de Britsche openbare meening schijnt le willen voor bereiden op een stabilisatie aan het Westelijke front in Cyrenaïca. aldus het Italiaansche persbureau Stefani. De reden van deze stabilisatie, is aldus Stefani, dat de Engel- schen zeer geslepen zijn. De Britsche militaire autoritei ten geven er zich rekenschap van dat de bevelhebbers van de spilmogendheden het voornemen hebben de Engel- schen ln een hinderlaag te lokken en hen vermetel naar Tripoli te laten oprukken zonder slag te leveren. De Engel- sche generaals wenschen niet nog eens honderden kilo meters in de woestijn op te rukken in een streek die den Itallaansch-Duitschen generaals groote mogelijkheden zou bieden. De behendige namoeuvres van Rommel en Bastico zijn niet naar den ziri van de Britsche generaals. Reuter verklaart, dat deze Britsche voorzichtigheid des te verstandiger is, daar het waarschijnlijk ls dat de troepen der spil versterkingen, vooral van de luchtmacht, hebben ontvangen tenminste te oordeelen naar de groote Duitsch- Italiaansche activiteit in de lucht tijdens de laatste dagen. Reuter zegt dat generaal Auchinleck ook moet denken aan Irak en Iran waar de rechtervleugel van zijn strijdkrach ten zich bevindt en waar gebeurtenissen van grooten om vang zouden kunnen plaatsgrijpen. Ais hij de gepantserde strijdkrachten van de spilmogendheden zou kunnen ver nietigen zou hij dat doen. maar het is duidelijk, geeft Reuter toe. dat de strijdkrachten van de spil zich niet door generaal Auchinleck zouden laten opruimen. Ten slotte geeft Reuter te verstaan dat de Engelschen het voor nemen hebben den strijd in Cyrenaica als geëindigd te beschouwen. Als dit juist zou zijn, zou dit met andere woorden beieekenen dat de Britsche regeering afgezien zou hebben van het „tweede Waterloo" van Churchill daar de vijand zich er energiek tegen heeft verzet. Engeland's politiek in Turkije De rol van Sir Knatchbull Hugessen BERLIJN, 16 Januari. (V.P.B.) De Engelsche gezant te Ankara, Sir Knatchbull Hugessen, heeft allen Britschen staatsburgers in Turkije officieel den raad gegeven dit land terstond te verlaten. In Berlijnsehe politieke kringen weigert men hierin iets anders te zien dan een poging om onrust te zaaien, daar niets er op wijst dat de situatie van Turkije den laatsten tijd wezenlijke veranderin gen heeft ondergaan. Dit feit is echter voor de Duitsche pers aanleiding om zich wat uitvoeriger be zig te houden met Sir Knatchbull Hugessen. Deze tracht klaarblijkelijk in dezelfde mate de aandacht op zich te vestigen als Sir. Stafford Cripps, die zijn actie voor een Sovjet-Russischen opmarsch tegen Duitschland geruimen tijd voor zijn vertrek naar Moskou te Ankara begon. De naam van Sir Knatchbull Hugessen deed voor het eerst de ronde in de wereldpers, toen hij in 1937. kort na het uitbreken der vijandelijkheden tusschen Japan en China, in zijn auto op weg van Nanking naar Sjanghai door Japansche vliegers onder vuur genomen en ernstig gewond werd. Hij was toen Engelsch gezant in China en dit incident ■werd door de anti-Japansche propaganda danig uitgebuit. Thans is hij door het Britsche ministerie van bui- tenlandsche zaken uitverkoren om Turkije in Britschen zin te bewerken. Hij nam ook deel aan de conferentie die Eden te Moskou met Stalin had. Na zijn terugkeer te Ankara heeft hij verkondigd dat hij van Sovjet-Russische zijde de uitdrukke lijke verklaring had ontvangen dat Turkije niets heeft te vreezen van een overwinning der anti- spilmogendheden. Naar het schijnt is dit niet voldoende geweest om deze regeering volledig gerust te stellen en er is hem een vragenlijst voorgelegd die hij zoo goed en kwaad als het ging heeft beantwoord. Zoo zou hij o.m. de Turksche regeering te verstaan hebben ge geven dat de Sovjet-Unie en Engeland niets liever wenschen dan een sterk Turkije. Van Duitsche zijde verwacht men dat Tur kije zich hierdoor nauwelijks op een dwaalspoor zal laten brengen, daar het immers de uitgesproken wensch van Moskou is, dat Turkije zwak wordt en blijft, zoo zwak zelfs dat de machthebbers van het Kremlin vrijelijk kunnen beschikken over de Dardanelles Intusschen heeft de Daily Telegraph gemeld dat de volgende maand tusschen de Anglo- Amerikaansche mogendheden en Ankara onder handelingen van groote draagwijdte zullen begin nen. die ten doel hebben Turkije te dwingen tot het verdrag der 26 naties van Washington toe te tre den. Als tegenprestatie zou Turkije een garantie ontvangen voor de integriteit van zijn gebied na Hoofdredacteur: C. J. v. Tilburg, neemstede. PIv.-hoofdredacteur: G. N. Leenders, Heemstede. (Er wordt nog eens sterk de aan dacht op gevestigd dat men zijn persoonsbewijs altijd by zich moet hebben) Hebt u uw persoonsbewijzen Altijd bij u en paraat? Niet slechts als u ver gaat reizen Maar ook als u wandlen gaat. Zelfs als u wat om gaat drentlen Of gaat winklen of zooiets. Of als u het wiel laat wentlen Van uw oude trouwe fiets. Uw persoonsbewijzen, vrinden. Worden nu gecontroleerd. Mocht men het niet bij u vinden Dan wordt u verbaliseerd. Denk erom. steeds bij u dragen, Zorg dat ge daar goed op let, Dat wil zeggen alle dagen, 't Is niet noodig 's nachts in bed. 't Is een zaak van even wennen, Maar het is zoo gauw gewoon, En dan zal men u erkennen Als bewezen net persoon. P. GASUS den oorlog. Te Berlijn voegt trien hier aan toe dat de uitbreiding van de leen- en pachtwet tot Tur kije door de Ver. Staten en het aanbod eener ga rantie der Turksche veiligheid door de Sovjet unie klaarblijkelijk in dezelfde richting gingen als; de huidige Engelsche diplomatieke stappen. Tur kije heeft alle Amerikaansche en Sovjet-Russische intriges weerstaan en voorloopig dient dus te wor den afgewacht of Londen meer succes zal hebben dan Washington en Moskou. Gemengd stoken van brandstoffen Een aantal wenken 's-GRAVENHAGE, 16 Januari. Het zal den brand- stoffenhandelaar in het algemeen niet mogelijk zijn aan alle wenschen van zijn afnemers, wat betreft de soort, kwaliteit en afmeting van de brandstof, te vol doen. aangezien de telkens beschikbaar komende ver schillende soorten brandstof zoo redelijk mogelijk over het publiek moeten worden verdeeld. Reeds eer der werd hierop de aandacht gevestigd. Teneinde het publiek in staat te stellen de brand stoffen, welke zij zullen ontvangen, zoo doelmatig mogelijk te gebruiken, volgen hieronder eenige aan wijzingen betreffende het gemengd stoken van brand stoffen. 1 Anthraeiet met eierbriketten. Eierbriketten of eierkolen worden gemaakt van anthraciet-fijn en pek. Stook men nu eierkolen ondeskundig, dan zal het pek zich in de kachel afzetten en in het bijzonder de rookgascirculatie van een hard vervuilen en verstop pen. Dit bezwaar wordt- verminderd als men de eier kolen mengt met anthraeiet (of met magere kolen). Men bereikt het beste resultaat als de stukgrootte van de anthraeiet ongeveer gelijk is aan die van de eier kolen. Bovendien moet men er bij het stoken van eierkolen (al dan niet met anthraeiet gemengd) op let ten, dat" men het vuur in de kachel niet al te ver mag laten wegbranden om de kachel dan weer in eens ge heel te vullen met versche brandstof. Hierdoor wordt de afzetting van teer in de hand gewerkt. Men moet derhalve de eierkolen telkens bij kleine hoeveelheden op "t vuur brengen en pas weer opnieuw bijvullen als de bovenste laag goed doorgebrand is. Na eiken keer bijvullen moet men het vuur een oogenblik flink laten doorbranden en het dan pas tem peren, aangezien de teerbestanddeelen dan grooten- aeels verdwenen zijn. 2. Anthraeiet met cokes. Cokes heeft een hooge ont- stekenstemperatuur en het gevolg hiervan bij het sto ken van cokes is, dat een cokesvuur, als men het tempert, snel dooft. Tempert men dus een kachel, welke met cokes gestookt wordt op de normale wijze 20oals men bij het stoken van anthraeiet gewend is, dan zal het vuur den volgenden morgen uit zijn. Tempert men bij het stoken van cokes het vuur ge durende den nacht minder sterk, dan loopt men het risico, dat de kachel den volgenden morgen geheel leeggebrand is. Bovendien bestaat de kans, dat men bij het stoken van cokes de kachel of haard stuk stookt. Dientengevolge kan men cokes onvermengd in het algemeen dan ook eigenlijk alleen stoken in sa lamanderkachels, welke voorzien zijn van een vuur vaste binnenbekieeding. Het bovengenoemde bezwaar van cokes verdwijnt als men de cokes mengt met anthraeiet of magere kolen van een zelfde stukgrootte. Men dient er op te letten, dat men deze brandstoffen deugdelijk door elkander mengt. 3. Eierbriketten met cokes. Men kan cokes ook vlot ter laten doorbranden door vermenging met eierkolen, terwijl bij het stoken van zulk een mengsel tevens minder last wordt ondervonden van roetafzetting dan wanneer men enkel eierkolen stookt. De cokes moet ongeveer even groot zijn als de eierkolen, dus bij kleine eierkolen mengt men cokes 3 en bij de groote cokes 2. 4. Essnootjes met anthraeiet of cokes. Esskolen, ook wel kachel- of keukennootjes of half- of driekwart- vetnootjes genaamd, bezitjen bakkend vermogen. Men bemerkt dit hieraan, dat de essnootjes, als ie warm worden, aan elkander bakken en een koek vormen boven op het vuur. Bovendien geven ze, doordat ze meer gas bevatten dan anthraeiet en magere kolen, meer last van roetvorming. Beide bezwaren kan men verminderen door de essnootjes te mengen met anthra eiet of cokes. Men kieze bij voorkeur nootjes 3. 5. Anlhracietnootjes 1 of 2, of cokes 1 of 2. en meng sels hiervan, met anthracietnootjes 3. Anthracietnoten 1 hebben een afmeting van 50 tot 80 m.M. en anthra cietnoten 2 van 30 tot 50 m.M. Aangezien deze beide afmetingen dus grooter zijn dan dfe gebruikelijke an thracietnootjes 3 (20 tot 30 m.M.) is de ruimte tus schen de enkele stukken grooter. met het gevolg, dat de nootjes 1 en 2 in een kachel of haard meer lucht doorlaten dan nootjes 3. Heeft men dus een stookin richting. waarvan de luchttoevoer niet op deugdelijke wijze regelbaar is (bijv. doordat de onderdeur slecht sluit), dan stookt men met anthracietnoten 1 en 2 minder zuinig. Ditzelfde geldt voor de grovere afme tingen cokas. nl. cokes 1 en 2. Men kan dit bezwaar ontgaan door bij de anthracietnoten 1 of 2 of bij de cokes 1 of 2 anthracietnootjes 3 te mengen of door via een koudeluchtopening in de pijp (welke opening groo ter of kleiner gemaakt kan worden door middel van een schuifje) valschen trek te geven, waardoor het vuur extra getemperd wordt. Verder kan men de stukgrootte van grove cokes door het breken met hamerslagen verkleinen. 6 Turf. gemengd met andere brandstoffen, bftv. anthracietnootjes 3. Als huisbrandturf ls het meest geschikt de z.g.n. baggerturf, daar deze nogal vast van samenstelling is en niet al te snel wegbrandt. Om een beter vuur te verkrijgen, is het soms noodig de van Haarlem's Dagblad Met ingang van 19 Januari 1942 zullen de advertentietarieven van Haarlem's Dag blad een wijziging ondergaan. Nog steeds hebben wij niet tenvolle ge bruik gemaakt van de vergunning tot prijsverhooging, toegestaan door het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder no. 12814 N.P. d.d. 17 Maart 1941. Wij zien ons thans echter genoodzaakt binnen het kader van deze vergunning de tarieven nader als volgt vast te stellen: Losse advertenties op advertentiepaginas: 42 cent per regel, op tekstpaginas 72 cent per regel. Minimum grootte in beide ge vallen 5 regels. Regelabonnementen: bij 250 regels 24 cent, bij 500 regels 21 cent, bij 1000 regels 19 cent, bij 2000 regels 18 cent, bij 5000 regels 17 cent, bij 10.000 regels 15 cent, bij 20.000 regels 14 cent, alles per regel. Tusschen den tekst als vroeger dubbele berekening. Advertenties van Vraag en Aanbod: 1-4 regels 72 cent, elke regel meer 18 cent. Kleine zaken-annonces: 1-3 regels 90 cent, elke regel meer 30 cent. In het tarief voor „Groentjes" komt g e e n verandering. Alle overige voorwaarden blijven onge wijzigd. Directie Haarlem's Dagblad I ET ingang van 19 Januari 1942 gel den ten aanzien van de grootte van advertenties in de dagbladen beperken de bepalingen, waaraan wij het volgende ontleenen: Geclicheerde annonces op advertentie paginas: Maximum breedte 3 kolom. Maxi mum hoogte bij 1 kolom breedte 24 cM. (80 regels); bij 2 kolom breedte 18 c.M. (60 regels); bij 3 kolom breedte 12 c.M. (40 regels). Idem op tekstpaginas: Uitsluitend 1 ko lombreedte, maximum hoogte 16 c.M. (53 regels). Voor gezette annonces zullen bepalingen gelden die de grootte van het lettertype en het gebruik van „wit" beperken, ove rigens zijn zij aan dezelfde maten gebon den als de geclicheerde annonces. Maakt de omvang van den inhoud grooter af meting noodzakelijk dan mag de annonce slechts uit de kleinste bij de courant ge bruikte letter worden gezet. Van een adverteerder mogen op denzelf den dag niet twee of meer advertenties voor hetzelfde onderwerp worden ge plaatst; advertenties voor verschillende onderwerpen van denzelfden adverteer der mogen niet vlak naast of onder elkaar worden afgedrukt. Tengevolge hiervan zullen wij,'reeds voor latere plaatsing opgegeven, annonces In sommige gevallen moeten veranderen. Wij vertrouwen dat onze adverteerders hiermede accoord zullen gaan. Administratie Haarlem's Dagblad mei baggerturven, welke c.a. 9x8x4 c.M. groot zijn. met een bijl in vier stukken te hakken. Ook persturf dient in sommige gevallen met een bijl gekloofd te worden. Turf moet men, evenals eierbriketten. bij kleine hoe veelheden tegelijk op een goed doorgebrand vuur brengen, daar anders hinder van teerafzetting wordt ondervonden. Om deze reden is turf dan ook alleen te stoken in salamanderkachels of fornuizen en niet in haarden. Ook mag het temperen pas geschieden na dat de turf goed is doorgebrand. Een bezwaar van het stoken van turf is, dat de ka chel des nachts gauw leeggebrand zal zijn en dus moeilijk brandende te houden is. Gemengd stoken met anthraeiet biedt geen noemenswaardige voordeelen. Als men de kachel gedurende den nacht wil laten doorbranden, kan men deze het best brandende hou den door gedurende den nacht alleen anthraeiet, eier briketten of bruinkoolbriketten te stoken. Overigens kan men een met turf gestookte kachel zonder veel bezwaren gedurende den nacht laten uitgaan, daar de turf den volgenden morgen gemakkelijk weer aange stoken kan worden. In centrale verwarming kan men zeer goed cokes, gemengd met persturf stoken, peze behoeft daarvoor in het algemeen niet gebroken te worden. Het stoken met dit mengsel beperkt sterk de lastige vorming van slakken bij cokes en is dus niet te beschouwen als een noodmaatregel. Ook vroeger werd dit mengsel reeds dikwijls met succes gebruikt. (A.N.P.) VOS BIJT 12 KIPPEN DOOD. VEELERVEEN. (Gr.)16 Januari. De land bouwer W. H. alhier, kwam tot de ontdekking, dat een twaalftal van zijn kippen in een schuur waren doodgebeten door een vos, die door een opgeschoven dakpan naar binnen was gekomen. DR. M. NOORDEWIER OVERLEDEN. HILVERSUM, 16 Jan. Heden is alhier in alle stilte ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den classicus-kunstschilder dr. M. Noordewier, die j.l. Dinsdag op bijna 74-jarigen leeftijd in het Diacones- senhuis is overleden. Universiteit, Volksgemeenschap en Wetenschap. Rede van prof. dr. T. Goedewaagen te Amsterdam. „Universiteit gebonden aan de Gemeen schap en de Wetenschap". Hedenmiddag is in de aula van de universiteit van Amsterdam een bijeenkomst gehouden, waarin het woord is gevoerd door den secr.-gen. van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, en den heer L. J. van Apeldoorn Jr., afdeelingsleider van het Studentenfront Amsterdam. Prof. dr. T. Goedewaagen sprak over het onderwerp: Universiteit, Volksgemeenschap en Wetenschap. Spreker begon zijn toespraak met te herinneren aan een in 1937 gehouden universitaire week voor vrij heid en wetenschap en van een uitlating van prof. Hoetink in het kader van deze week, die volgens een verslag o.a. zou hebben verkondigd „dat volkomen viteit het doel is van de (in 't Derde Rijk) heerschen- viteit het doel is van de in het Derde Rijk) heerschen- de machten, en aan dc actie die hij in. antwoord op die universitaire week heeft gevoerd, waarbij hij de vraag opwierp of de waakzame intellectueelen eigen lijk wel het recht hadden zich als verdedigers van de vrijheid der wetenschap op te werpen. Als de moderne clerken van het humanisme wei geren hun leerlingen te onderwijzen in de resultaten van het moderne rasonderzoek, zoo zei spr., mogen zij als rechtgeaarde humanisten preeken over vrijheid, maar in de practijk houden zij de vrijheid der uni versiteit tegen en plegen zij verraad zelfs aan het vrije onderzoek, dat zij niet erkennen. Vrij is de uni versiteit alleen, voor zoover zij dient en niet alleen naar eigen, maar ook naar anderer wetten luistert. Vrij is zij, waar en in zooverre zij zich bewust is van haar organischen samenhang m het geheel der cul tuur; Die universiteit getuigt het meest van vrijheid, die zich inschakelt in het geheel van eischen. die sa menleving en geestesleven aan haar stellen. Onvrij is een universiteit, die den gang der geschiedenis niet kan bijhouden, omdat zij zich op een bepaald stuk der geschiedenis heeft vastgelegd. Vrijheid is niet: zich afsluiten, vrijheid is: zich verliezen in en aan de eischen der totale cultuurorde en hierin zich zelf vrij maken en zich zelf worden. Vrijheid is: binding aan het geheel. Vrijheid is band. Twee bindingen der universiteit wilde spr. In het bijzonder vermelden de binding aan de gemeenschap en die aan de wetenschap. De universiteit is gebonden aan de gemeenschap, orgaan der gemeenschap, verplicht aan de eischen, die deze stelt. De samenleving heeft haar steeds veran derende behoeften, die zij o.a. door universitair on derwijs tracht te bevredigen. Tal van beroepen schep pen zich boven de gewone vakopleiding nog een hoo- ger onderwijs. De universiteit is een sociologisch ge bonden verschijnsel: zij plant het cultuurgoed van een volksgemeenschap voort. Juist dit sociologische ka rakter der universiteit komt naar voren in een tijd van volksche herleving Elk volk heeft zijn eigen hoo- ger onderwijs, dat den stijl van den volksgeest open baart. Bij den opbouw eener Nederlandsche universi teit in nieuwen geest moeten wij over de grenzen gaan om voorbeelden te zien, maar wij mogen nooit vergeten, dat onze Nederlandsche philologen. historici en natuurkundigen van Europeeschen naam dien naam slechts verworven hebben, omdat zij ingeschakeld waren in een Nederlandsche stijltraditie. De universiteit is niet slechts aan de gemeenschap gebonden, maar evenzeer aan de wetenschap, het onderzoek. In verschillende tijden, bij verschillende volkeren en in verschillende vakken ligt dit ver band telkens anders. Terwijl de opvoeder, de docent, ook de universitaire docent zich op den jongen mensch richt en slechts één probleem heeft: hoe wek ik ken- nisstreven bij mijn leerling, heeft de wetenschappe lijk onderzoekende mensch als probleem: de zaak. Ook hierdoor worden aan den docent der universi teit verplichtingen opgelegd. Absolute leervrijheid is even eenzijdig als absolute leergebondenheid, want de geschiedenis der universiteit beweegt zich steeds op de grc-ns van twee werelden en heeft aan beide in tens deel. Wanneer wij na de algemeene beschouwing over de onverbrekelijke verbondenheid en organische saam- hoorigheid van universiteit, gemeenschap en weten schap een blik werpen op het groote proces, waarin in onze generatie de wereldgeschiedenis zich duide- liik hoorbaar manifesteert, zoo vervolgde spr., dan zien wij deze trits van cultureele grootheden op- en medegenomen in één algemeene omwenteling, die zich op elk gebied in bepaalde vormen uitwerkt, maar waarvan de verschijningswijzen tot een zelfde grond kracht te herleiden zijn. Het is de tijdgeest en zijn omwenteling, die in gemeenschap, universiteit en wetenschap naar buiten treedt en zich doet kennen als een ontwikkeling van het individualistisch naar het totalitair beginsel. Spr. zeide hierna, dat de 19de eeuw gekenmerkt is door het overheerschen van het middelpuntvliedende beeinsel op heel het terrein der cultuur en door het gemis van een wijsbegeerte die het totale begrip der wetenschap ontwikkelt. De universiteit raakte los van het bloedwarme lichaam der volksgemeenschap en alleen de intellectueele vorming gold als maatstaf. Is het dan niet begrijpelijk, dat een nieuwe tijdgeest zoowel de samenleving, als de wetenschap en de uni versiteit in zijn vaart meeneemt?, zoo vroeg spr.. hierna. Wij hebben den tijdgeest, die achter ons komt te liggen, centrifugaal genoemd. Laten wij het nieuwe beginsel het middelpuntzoekende noemen. Het is toch niet toevallig, dat in moraal, economie, politiek het beginsel der binding naar voren komt. Dat na het analyseerend verstand van het liberalisme en interna tionalisme de organische levensvormen als gezin, sibbe, volksstam, volk, stam en ras naar voren drin gen met een kracht, waartegen het sceptisch gewor den verstand der humanistische geleerdheid niet be stand is. Het is ook niet toevallig,» dat een hernieuwd wijsbegeerig bewustzijn de losgeslagen deelen weer als momenten van een totale werkelijkheid tracht te ver staan. Onze wetenschap keert het positivisme den rug toe en zwenkt onder leiding van een veelal nog on bewuste wijsgeerige tendenz naar een synthetisch ver staan der werkelijkheid. Een reactie op het specia- listendom is de herleving der wijsbegeerte. Ik meen dat bij den opbouw eener universiteit in nieuwen geest men met deze wetenschap der wetenschappen terdege rekening zal moeten houden. Ik bedoel niet een wijsbegeerte, die wegzweeft in deijle hemelen der bloote speculatie, maar een, die zich toetst aan de 18 ervaring der wetenschap, zooals het Duitsche idealls me dit begrepen heeft en van Kant tot en met Heg: 't heeft verwezenlijkt. En nu de nieuwe tijdgeest in de universiteit als leer 6t school. Ook hier weer een reactie tegen de centri fugale krachten en een streven naar binding, nai totaliteit. Wij zullen langzamerhand weer meer ga: inzien, dat zelfs wetenschappelijk werk een zaak n karakter, van oprechtheid en trouw en eenvoud is. D student van morgen zal een elite zijn en hij zal zie ,y daarvan ook bewust zijn. Student zijn zal meer |t plicht dan een recht worden. Student zijn zal morgt f een zaak zijn, die van boven af, met het oog op h e geheel der volksgemeenschap wordt beslist. Ordenir is noodig, want ons volk heeft recht op de plicht zj ner leden. De student van morgen zal lid zijn van o jn eene corporatie, die het geheele studentendom omvi Wat in de middeleeuwen mogelijk was, kan ook K modernen vorm mogelijk worden. Alleen zoo heel jj het volk de waarborg, dat inderdaad de meest begas! y den tot de katheders worden toegelaten. Dat slechts weinigen de kentering der tijden in d m universiteit willen beluisteren en kunnen verstaan a dat het meerendeel van de hoop des vaderlands ai M zijdig staat in een hopelooze stemming van afwachte Q en negativisme wat nood, als een kleine schan Dj, vastbesloten jonge kerels klaar staat en een nog klei rt r.ere schare van docenten, die den hartklop der tijde tt kan hooren, bereid is met raad en daad uit langei ervaring bij te staan. je „De tijdgeest schrijdt voort door ons en over om ru Wij willen zijn werktuigen zijn", aldus eindigde pro! jt Goedeiyaagen zijn toespraak. or ie TOESPRAAK J. VAN APELDOORN Ji n De heer J. van Apeldoorn Jr. zeide hierna o.m.: Vli je leven evenwel snel: sinds de andere studentenvereeni gingen een natuurlijken dood stierven door de han i aan zichzelven te slaan, zijn wij de eenige studenten »i organisatie. Vandaag hebben wij de vooraanzitting ii ro deze aula, waar tot dusverre de naam nationaal a; socialist nog nooit anders dan in afkeurenden of zeil ki beleedigenden vorm is genoemd, en wij hebben dei ;r vooraanzitting met niemand te deelen. Hierdoor zij jt wij rebus ipsis et factis erkend als de studentenorg» nisatie aan de Amsterdamsche universiteit. Intussche 1< is het er verre vandaan, dat wij zouden meenen than t' ons doel te hebben bereikt en op onze lauweren tl 1 kunnen gaan rusten. Want al weten we, dat de gani der historie niet te stuiten is, wij zijn er evenzeer vai overtuigd, dat een nationaal-socialist gewonnen tijden de strijdperiode meer waarde heeft voor de Neder landsche volksgemeenschap dan honderd, die zich, all de strijd beslist is, als kameraden zullen aanmelden. Ik denk ook aan het ontstellend feit, dat deze stu dentenorganisaties blijkbaar hun samenbinding enktl vonden in het Joodsche element. Want nauwelijks wal dit laatste verwijderd of al die organisaties braken in stukken. Onze strijd moet er vooral op gericht zijn den Nederlandschen student er van te doordringen dat zijn taak geen andere is dan het dienen van de volksgemeenschap, door welke hij zelf is wat hij is Wij weten ook, dat niet wij studenten alleen de uni versiteit weer een plaats zullen kunnen geven midden in het leven van ons volk, maar wat wij kunnen doen, dat zullen wij doen. En daarom was het ons een groote vreugde, dat prof. Goedewaagen zich bereid verklaarde hiertoe mede te werken door voor ons te spreken over „Volksgemeenschap en Universiteit". Het keuren van tooneelstukken 's-GRAVENHAGE. 16 Januari. Het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, afdeelinj theater en dans brentg ter kennis van alle liefheb- berij-tooneelvereenigingen, rederijkerskamers et zangvereenigingen. dat tooneelstukken. revues voordrachten en liederen, welke voor 1 Maart 1941 zouden moeten gespeeld of gezongen worden, w 19 Januari niet meer ter keuring kunnen worden aangenomen. De democratie heeft afgedaan. De toekomst ls aan het nationaal-sócialisme. Geen woorden, maar daden. Meldt U dus aan bjj het VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND", Koninginnegracht 22, Den Haag. ZIE PAGINA No. 3 an 3. (Adv. Ingez. Med.) W en Bij dc Waffen SS in het hooge Noorden pan den Poolcirkel. Een der manschappen heeft zich bij het betrekken van zijn post met een spade ingegraven. (Orbis-Holland-P. K. Krötz) »°gei°UvandCyreSa ki'modd Jpielfn 0ok de icuBd droes haar st«n«e b« ->■<* onder voor vele moeders, veranderd, waardoor de Duitsche colon- die aan den oproep van de N.S.V. en de N.S.V.O. gehoor hadden gegeven, om ge- nes zich ee^veg^r^oeten^^banen^^ meenschappelijk te 's-Gravenhage te breien voor de soldaten aan het Oostfront. P. K. Moosmüller) (Stapf-Mol) Hoezeer de ontmanteling van de Sabels- poort te Arnhem velen heeft verblijd, de j vreugde wordt getemperd door de plaat sing van het nieuwe gebouw van den Raad van Arbeid. Het lijkt veel op een nieuwe bemanteling. tFoto-Bouveti

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 22