Jt ABDIJSIROOP 'De dubbele moord te Velsen. TOBIAS (RL. DAGBLAD, Zaterdag 17 Jan. 1942 enige nieuwe hoeken over Kunst wel eens betoogd en ik herinner mij dat dergelijks jaren geleden zelfs door Dr Johanna ongh in haar academisch proefschrift als stelling geponeerd dat in tijden van verslapping der [productie, de kunsthistorie en de schrijverij over hoogtij, vieren. Als die stelling niet betwist worden zou het er bij ons voor de huidige kunst- uctie vrij donker uitzien. want boeken en (turen over kunst verschijnen er tegenwoordig lim voldoende mate. in series zoowel als in af- srlijke deelen. over oude zoowel als over latere l. Wij zouden, terwille van de thans scheppende ;en het liefst willen aannemen, dat ieder betoog dere stelling slechts in relatieven zin iuist is. door het voordeel wordt verkregen, dat voor het i in de schrijverij, zoowel als voor hetgeen in de actie zelf van belang is, een onbevangen oordeel bewaard. het zeer goede dat in de laatste weken ons bereikte, reken ik in de eerste p],aats Amsterdamsche Impressionisten en hun kring, door A. M. Hammaeher (Amster dam. .1. M. Meulenhoff). kloek, groot kwarto deel, dat in de bibliotheek Nederlandsche kunst, onder leiding der profes- i Martin en Vermeylen. werd opgenomen, een imenden serieusen tekst bevat, waardoor heen rijk illustratiemateriaal gestrooid werd en dat het groot=tp deel minder bekende kunstwerken voren brengt. ;t de Amsterdamsche Impressionisten bedoelt de ijver die groep van schilders, die gemeenlijk als 'oei der Haagsche school of reactie der Amster- :he jóngeren wordt aangeduid. Tot hen rekent 3reitner en Verster, Isaac Israels en Van Loov, wn. Karsen en Suze Robertson. Over ieder dezer Wenaars schrijft Hammaeher zeer belangwekkende houwingen, over hun wezen en geaardheid, het :hen hen onderling bestaande verband, dat ner- een directe invloed werd, en het streven naar inieuwe uitingswijze, die allen gemeen was Wan- men bij deze schilders van impressionisten wil ren spreken, wenscht Hammaeher dat men naast ja het natuurimpressionisme der Haagsche school steedsche impressionisme der Amsterdammers 1 En door zijn geheele studie loopt deze draad, die ischerper scheiding wil spannen tusschen wat Den ten Amsterdam in de jaren tusschen 1880 en 1910 araal gepresteerd hebben. imacher schreef voor dit boek een tekst die helder ïlaar is en die bewijst dat deze kunstperiode hem vertrouwd is en ter harte gaat. Misschien zou de figuur van Jacobus van Loov in wording en jite ook nog anders kunnen zien. doch de overi- üiken ons zeer scherpzinnig in een levend groeps- 1 geplaatst. Het is een boek dat ik zeer ter le- kan aanbevelen. W. Arondéus. Figuren en Problemen der monumentale schilderkunst in Neder land. Amsterdam. Wereldbibliotheek. 'et streven naar een nieuwe opleving der monu- itale kunst in ons land valt samen met wat in rui- zin de beweging van tachtig genoemd is. En ee kunstenaars zijn voor deze Hollandsche neo- lumentale cultus hier allereerst representatief: kinderen als de principieele, strenge, ascetische idlegger. Roland Holst als de blijde, sierlijke en ikkige voltooier". (itelijk is dit uitnemend geschreven en wel door- it boek van Arondéus een goede, onafhankelijke iie over die twee kunstenaars en hun invloed op tijd door hun onderwijs en hun arbeid. Wel wor- nog anderen terloops besproken. doch in de e mannen, die ieder een aantal iaren het onder aan de Rijksacademie van Beeldende Kunst te uren hadden, ziet de schrijver terecht de expo- :en der nieuwe beweging, met die facetten kantigheden aan het wezen dier beide ar- m eigen. Bedrieg ik mij niet, dan is Arondéus zelf ling dier academie geweest: zeker echter is hij een oratïef teekenaar met een sierlijk, verfijnd talent, bovendien schrijft hij een keurig Nederlandsch, hem zonder bezwaar bij de litteratoren inlijft. Zoo den wij ook van dit boek tot het eind toe genie- De onafhankelijkheid, waarmee de schrijver de e kunstenaars uit leven en werk teekent. noemde :eeds, doch ze belemmert in niets de eerbied of de irdeering die voor artisten als Derkinderen en it gevoeld mag worden. Wel heeft, vooral van laatste, de schrijver het wezen scherp gepeild en krijgt wel den indruk, dat hij zijn figuren zeer nabij bekeken heeft. Zijn karakteriseeringen beide kunstenaars zijn levendig: waardeerend en isch al naar het pas geeft, en zijn inzicht in hun beien en streven is in zuiverheid van vorm en theid van samenvatting zonder bedenking te aan- rden. In één woord: een prettig, serieus boek. sraan ook de kunstminnende leek veel genoegen •en kan en waarmee hij zich op het terrein der lumentale schilderkunst kan orienteeren. J. H. DE BOIS. 3GMEP INFLUENZA zal Abdijsiroop dadelijk die nare hoest temperen en snel doen verdwijnen. De slijm komt los. Borst en keel worden verzacht. Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S (Adv. Ingez. Med.) UITGAAN Heden: ZATERDAG 17 JANUARI. Stadsschouwburg: De Nederlandsche dansere: üuse Pera. 3 uur en 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Wie is gelukkiger dan ik" !0, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Dat zaakje is niet pluis", 2, 6.30 en 8.45 ir. Luxor Theater: „Ik beschuldig", 2.30, 6.30 en 15 uur. Frans Hals Theater: „La Habanera" 2.30, 6.30. 8.45 uur. Moviac: „Voor vrij.... contact en avonturen in :t oerwoud". Dagelijks van 12 uur af. Lange Margarethastraat 13: Voordracht van illem van Iependaal voor de Literaire Club, 7.15 ZONDAG 18 JANUARI. Rembrandt Theater: Tweede deel van de Olym ade-film, 11.30 uur. Stadsschouwburg. Wilsonsplein: „Driekoningen- :ond" door het Nederlandsch Tooneel. 7.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Uitvoering Confi inca, 7 uur. Rembrandt Theater: „Wie is gelukkiger dan ik" 30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Dat zaakje is niet pluis", 1.30, 3.45, 6.30 i 8.45 uur. Luxor Theater: „Ik beschuldig", 1.30, 3.45, 6.30 i 8.45 uur. Frans Hals Theater: „La Habanera", 2, 4.15, 6.30 i 8.45 uur. Moviac: „Voor vrij.... contact en avonturen in !t oerwoud". Dagelijks van 12 uur af. MAANDAG 19 JANUARI. Bioscooptheaters: Voorstellingen der middags en s avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des •onds acht tot des morgens acht uur (ook op mdag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, el. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34, Tel, 2495. Schoterbosch Apotheek. Rijksstraatweg 19, Tel. 2711. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. f8197. fjif Zoo is het met het prachtige zelfwerkend waschmiddel Persil, maar de andere schitterende Persil-producten Henco, Ata, iMi en Sil bren gen nu uitkomst voor de huisvrouw, meer dan ooit. De vraag wordt echter steeds grooter, zoodat hieraan niet steeds door Uw winkelier kan worden voldaan De Persil- fabriek doet haar uiterste best, zooveel mogelijk en regelmatig te leveren. Nederlandsche Persil-Maatschappij N.V., Amsterdam. Fabrieken te Jutphaas bij Utrecht. (Adv. Ingez. Med.) LANGS DE STRAAT. DE SNOEPER. Het oude heertje stond met groote aandacht voor :n der vele banketbakkerswinkels in de hoofdstad te kijken Het was een mooie, groote winkel, die in nor male tijden altijd goed voorzien is met alles, wat een bekwaam banketbakker op zijn terrein maar weet uit te denken om de tong te streelen, maar nu was door de tijdsomstandigheden de etalage slecht voorzien. Zij was bijna geheel samengesteld uit mooie, smaakvol gerangschikte doozen, waarbij echter de teleurstel lende mededeeling de aandacht trok: „Alle hier ge- etaleerde doozen zijn leeg". Het eenige verkoopbare in deze uitstalling was een vrij groote hoeveelheid van die bekende „moppen", die hun naam ontleenen aan een kleine stad in Noord-Holland. Zij waren wel niet meer zoo forsch als vroeger, hun grootte was ze ker wel tot op een vierde gereduceerd, maar zij mochten toch nog bogen op een aantrekkelijk uiterlijk en wat ze vooral zoo aanlokkelijk maakte was de mededeeling in groote, zwarte letters: „Zonder bon". De oude heer keek met begeerige blikken naar den smakelijken berg koekjes, toen kon hij de verleiding niet langer weerstaan: hij nam een kloek besluit en ging den winkel binnen. Weldra zag ik, hoe de juf frouw achter de toonbank een zakje nam, de beken de grijpbeweging naar de koekjes in de étalage maakte en het oude heertje het zoo vurig gewenschte overhandigde Het zakje van boven met de linkerhand vasthoudend kwam hij den winkel weer uit en hij haastte zich nu, telkens de straat met zijn wandel stok betikkend, om zijn schat in veiligheid te gaan brengen. Maar spoedig deed zich iets onverwachts voor De juffrouw in den winkel was zeer onattent geweest. Zij had niet gezien, dat het zakje niet „heel" was en de oude heer had daar natuurlijk heeleméal niet op gelet. De koekjes waren, als gezegd, maar klein en het gat in den zak bleek groot genoeg, om er een door te laten. Daar lag de eerste Weesper mop al op de Amsterdamsche straat. Maar niet lang. Want het is bekend: de straatjongens uit onze hoofdstad zien èlles en een vertegenwoordiger van dat ras had al heel gauw zijn kans waargenomen, de „mop" opge raapt en in zijn mond doen verdwijnen. Toen volgde hij met belangstelling, ja: met gretig heid den ouden heer. Werd Klein Duimpje's weg ge- teekend door steentje, de oude heer teekende zijn weg met koekjes. Hier houdt de vergelijking op, want de steentjes bleven liggen, maar de Weesper moppen u begrijpt al. waar zij bleven! Plotseling bleef de oude heer staan. Vol schrik keek hïi naar het zakje, dat verdacht licht geworden was. Dat hii daar nou niks van gemerkt had! Verbouwe reerd keek hij om. maar hij zag niets dan een on- schuldigen. Amsterdamschen straatjongen, die flui tend doorliep en van den Prins geen kwaad wist. Nog een paar moppen waren in het zakje over. De oude heer keek even links en rechts. Toen haalde hij het treurig overschot voor den dag.en at het op Hij zou thuis dan maar niet vertellen, hoe hij ze had willen verrassen! J. C. E REDE PROF. GOEDEWAAGEN. 's GRAVENHAGE 16 Januari. De Nederlandsch-Duit- sche Kuituurgemeenschap deelt mede, dat prof. dr. T. Goedewaagen voor haar spreken zal over het thema ..Nederlandsche kuituur In de 19e eeuw" en wel op 19 Januari 's avonds half acht te Amsterdam in het American- hötel en op 21 Januari eveneens 's avonds om half acht, in Den Haag in Pulchri Studio. (A. N, P.). EXAMENS SCHEEPSWERKTUIGKUNDIGE. Geslaagd voor voorloopig diploma de heer K. Blok te IJmuiden. Centrale Verwarming AUTOM. OLIE- KOLENSTOOKINR. N.V. Mij. „HOLSTER" overveen Adr. Stooplaan 35, Telefoon Haarlem 15597 SANITAIRE INSTALLATIES (Adv. Ingez. Med.) Drie arbeiders onder locomotief Een doode en een zwaar gewonde GENNEP. 16 Januari. Vanmorgen omstreeks zes uur zijn drie arbeiders uit Beugen die met hun fietsen op de spoorbrug over de Maas reden, omdat het pont- verkeer tengevolge van ijsgang was stilgelegd, door een locomotief aangereden. De arbeiders reden tus schen de rails en hebben, vermoedelijk doordat zij oorkleppen droegen, de naderende locomotief niet hooren aankomen. Toen de machinist, die een fiets hoorde kraken, de locomotief deed stoppen, was het ongeluk reeds gebeurd. Een zekere J. uit Beugen werd gedood. Een andere arbeider werd zwaar gewond en per auto naar het ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. De derde kon, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. als gij op straat dit tftken 2ITT vergiet uw eerePlickt DAN NIET Wl N TE R H ULP -COLLECTE 23 cn 24 JANUARI I Twintig jaar gevangenisstraf teren den dader geëischt. Vrijdagmiddag werd de behandeling van de moord zaak te Velsen waarvoor de 39-jarige H. uit Muiden terecht stond, voortgezet met het requisitoir van den Officier van Justitie. Na een langdurig requisitoir heeft de Officier 20 jaar gevangenisstraf geëischt, wegens tweevou- digen moord. Indien men deze zaak beschouwt, aldus de Officier, moet men zich hoeden voor valsch sentiment. We hebben hier met harde, realistische feiten te maken en die moeten ook zoo worden bekeken. De verdachte heeft zijn conflict hard, meedoogenloos en afdoende opgelost. Afgrijselijk hard. afgrijselijk meedoogenloos en afgrijselijk afdoende! Aanvankelijk scheen het volkomen vast te staan dat deze tweevoudige moord met voorbedachten rade is gepleegd. Door de hou ding van den verdachte ter terechtzitting zou men daar echter aan kunnen gaan twijfelen. De feiten spre ken echter een andere en niet te weerleggen taal. De verdachte heeft in koelen bloede een mes gekocht, dit in zijn binnenzak gestoken zoodat hij het gemakkelijk kon pakken en daarna zonder aarzeling zijn vrouw en haar minnaar van het leven beroofd. Vast staat dat de verdachte den opzet heeft gehad te dooden. Op grond van de verklaringen, die de verdachte direct na het misdrijf had afgelegd, achtte de Officier den twee- voudigen moord bewezen. Deze verklaringen zijn door den verdachte volkomen rustig afgelegd. Met détails en met motieven heeft H. toen bekend, dat hij het mes had gekocht met het doel zijn vrouw en B te dooden. Ook al zou de verdachte van den aanvang af ontkend hebben dan nóg zouden er twee moorden bewezen zijn. H. heeft al eerder zijn vrouw met een mes bedreigd. Ook in een brief heeft H. zijn vrouw met doodslag bedreigd, bovendien heeft hij zich in dien zin reeds geuit tegenover zijn schoonmoeder. De psychiater verklaart dat de verdachte volko men verantwoordelijk was voor zijn daden; óók op den dag van den moord. Hier is niet anders aanvaard baar dan dat de verdachte met het voornemen om te dooden naar Velsen is gegaan. Nu komt de verdachte met het excuus dat hij naar „slechte menschen" ging. Dat is echter een Onbenullige en belachelijke veront schuldiging. Er is geen twijfel mogelijk de verdachte heeft een dubbelen moord gepleegd. Door zijn daad zijn twee levens teloor gegaan. Aan deze daad ligt een huwelijksconflict ten grondslag. Is dit conflict echter zóó ernstig geweest, dat men niet meer van bestialiteit doch van gerechtigheid zou moeten spre ken? Op deze vraag antwoordde de Officier, die uitvoe rig op deze kwestie in ging, ontkennend De verdachte is iemand, die in hooge mate zelf in genomen is. Hij is enorm geïmponeerd geweest door zijn eigen braafheid. Voor zichzelf kan hij niet meer erkennen dat hij een vooraf beraamd moordplan ge had heeft. Hij heeft waarschijnlijk weinig begrip voor het recht van de vrouw opi óók haar leven te leven. Niet het onrecht dat den verdachte is aangedaan doch nijd is de drijfveer van zijn daad geweest. Nijd, dat van hem iets is afgenomen. Heeft deze verdachte berouw, heeft hij inzicht in het afgrijselijke, dat hij heeft gedaan? Aan het be rouw van verdachte kan men niet gelooven Deze man verdient niet veel pardon. Men moet het oog ge richt houden op de afgrijselijkheid van deze daad. Alvorens de Officier zijn requisitoir had gehouden had de president nog eenmaal aan den verdachte ge vraagd of hij nu van te.voren reeds het besluit had genomen zijn vrouw en haar minnaar te vermoorden. Ook nu bleef de verdachte bij zijn verklaring, dat hij dit niet had gedaan. PLEIDOOI. Mr. F. v. d. Goot begon zijn pleidooi met er op te wijzen, dat het nu ging om het leven van den derden mensch in dit drama. We moeten deze zaak zien zonder sentimentaliteit doch ook zonder pathos. Een leven van werk, trouw aan de maatschappij en aan zijn huis, ligt voor ons. En nu zal over dit leven van dezen man worden geoordeeld. Mag men dan alleen met deze misdaad rekening houden? Deze verdachte is geen mensch, die als hij in vrijheid komt weer een nieuwe misdaad zou begaan. Als men een oogenblik dezen man had kunnen zien in zijn radeloosheid toen zijn vrouw van hem wegging dan zou men een ander oordeel over hem hebben dan nu de Officier heeft. Zijn strijd is de worsteling geweest om zich van zijn leed te bevrijden. Dat hij iemand is waarin men toch vertrouwen stelt wordt wel bewezen door het feit, dat verdachte niet minder dan veertig brieven van familie en vrienden heeft gehad, die hem allen mede- deelen, dat na zijn vrijlating hun huizen voor hem open staan. Hieruit spreekt dus duidelijk dat het volksgericht den verdachte niet als een misdadiger beschouwt. Het conflict is boven de krachten van H. hij kon het niet aan. Voor zichzelf kan hij echter nog niet erkennen dat hij in dat conflict is bezweken. Vandaar dat hij ook geen opzet bekennen kan. Begrijpt een derde en kan men begrijpen, wat dezen man werd ontnomen toen zijn vrouw wegging Deze man heeft primitief gereageerd omdat hij niet an ders kon. Het bewijs van voorbedachten rade is uit de ver klaringen van den verdachte niet te construeeren. Pleiter hoopte tenslotte toch dat de straf niet zal zijn erger dan de dood als een leven zonder hoop,* maar dat de Rechtbank dien verdachte die hoop zou laten. Het tijdschrift ,De Schouw" Prof. dr. T. Goedewaagen sprak op de persconferentie 's GRAVENHAGE 16 Jan. Op de heden te 's Graven- hage gehouden persconferentie kondigde prof. dr. T Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, het zoojuist verschenen nieuwe 14-daagsche tijdschrift „De Schouw" aan, officieel orgaan van de Nederlandsche Kultuurkamer. Het Is spe ciaal op cultuurgebied iets nieuws, aldus prof. Goede waagen. dat een dergelijk blad min of meer van het departement uit wordt uitgegeven. De tijd. die achter ons ligt werd hierdoor getypeerd, dat de staat en de overheid zich met de cultuur zoo weinig mogelijk bemoeiden. Dat lag ook in de ideeën van het liberalisme en in de ideeën de inegatieve vrijheid. De uitgave van dit nieuwe tijd schrift is dus een symptoom van een nieuw streven. Onderscheiden moet worden tusschen de uitgeverij „De Schouw", die deze periodiek en ook talrijke andere ge schriften uitgeeft, en dit gelijknamige tweewekelijksche cultuurblad. Het nieuwe tijdschrift is het officieele orgaan van de Nederlandsche Cultuurkamer en daarbij officieus orgaan van het departement van volksvoorlichting en kunsten. Het eerste is op zichzelf duidelijk: alle besluiten en verordeningen van den president der Nederlandsche Kultuurkamer zulen er in worden opgenomen. Het laatste vordert deze toelichting, dat niet allerlei ambtenaren van het departement er in gaan schrijven, doch dat de geest van het departement in dit tijdschrift uitkomen zal. Het is niet de bedoeling om bijv. aan de kunstenaars te gaan voorschrijven, hoe ze schilderen, bouwen of compo- neeren moeten. Het is integendeel de bedoeling de Neder landsche cultuur zich in vrijheid te laten ontwikkelen voorzoover die vrijheid niet in strijd komt met den Ne- derlandschen volksgeest en de Nederlandsche traditie. Voorts heeft dit tijdschrift een zending in geheel Europa. Wanneer iemand een zending heeft, dan moet hij een teveel hebben een overvloed van kracht; dat wat de Nederlandsche cultuur heeft gepresteerd, getuigt van een teveel aan kraent, waarvan wij andere volkeren ln het nieuwe Europa moeten laten profiteeren. Er zijn ech ter ook onderdeden van de Nederlandsche cultuur, die gekarakteriseerd worden door een tekort aan kracht, bijv het Nederlandsche tooneel en de Nederlandsche film. Ook hierin zal het tijdschrift stimuleerend en opbouwend trachten te werken. Een volk, dat Vondel en Breero heeft voortgebracht en tooneelspelers als Royaards, zal, al be- Hard Edammertje. JUBILEUM BIJ DE P.T.T. Vrijdag herdacht de brievenbe steller H. D. Kruyer te Haarlem zijn 30-jarige dienstvervulling bij het P.T.T.-bedrijf. De directeur van het Post- en Telegraafkantoor, de heer J. C. Smid had. wegens ambtsbezigheden elders, schriftelijk zijn gelukwensch doen toekomen. De waarnemende directeur, de heer G. A. Klunhaar. bood de oor konde met toepasselijke bewoor dingen aan en merkte op. dat de heer Kruyer steeds in al die jaren het bedrijf eerlijk en trouw had ge diend. De voorzitter van den Ambte- naarsbond, hoofdgroep P.T.T.-] soneel afd. Haarlem, de heer w. Flooren, dankte namens de afdee- ling den waarnemend directeur voor de hartelijke wijze waarop hij de oorkonde had uitgereikt. O /I .jndïé! k Santea ZIE PAGINA No. 8 (Adv. Ingez. Med.) leeft het op tooneelgebied thans wellicht een laagtcpunt, ook hier weer tot vernieuwing kunnen komen. Het tijdschrift Is natuurlijk voor breede verspreiding onder het Nederlandsche publiek bestemd. Het voorziet tri een algemeene behoefte- Cultuur kan zeker niet gemaakt worden door de politiek en evenmin door een departe ment. De Nederlandsche cultuur zelve moet zich uiten en zich vernieuwen en wie leiding geeft heeft uitsluitend de taak van den landbouwer of plantkundige, die voor ich' g nagaat, of hetgeen hij gezaaid of geplant heeft in volle vrijheid opgroeit en maatregelen neemt, wannce' Ve groei wordt belemmerd en vergroeiing zou dreigen r- om is de verschijning ook een beroep op het publiek Dat medewerken moge. opdat de Nederlandsche cultuur ontplooie. (A. N. P.) giselher wirstng. 's GRAVENHAGE 16 Januari. De heer Giselhct Wtr- sing, politiek redacteur van de „Münchener Neut "n Nachrichten" en uitgever van de „Zeltschrift d' -'0 Jahrhunderts" (vroeger „Die Tat") spreekt in ons d en wel op 28 Januari a.s. ln Den Haag ln Pulchri Shirito (om half acht 's avonds) en op 29 Januari a.s. te Gm gen in het Concerthuis. eveneens 's avonds om half 'n onderwerp: „der Imperialismus der Vereinigten Sta on gegen Europa". Giselher Wtrsing Is naast Karl Megerle een der bek et ste journalisten van Europa. HIJ is speciaal op de h" met de toestanden in de Vereenigde Staten waar hl kort voor het uitbreken van den oorlog, ja ten doe! na het uitbreken van den oorlog vertoefde. Ook als ker en schrijver heeft hij naam. Het optreden van don Wirslng geschiedt op uitnoodtging van de Neder:.: Duitsche Kuituurgemeenschap. (A. N. P.). Onze straatkleeding in winteriijd Niet over de allerlaatste modesnufjes wil ik h eens hebben, maar meer speciaal over die in koude dagen van dezen winter. Wat er dan aan ei bedenksels los komt om het maar warm te hebben ts meestal vernuftig, soms bepaald een vondst op het gebied en ook wel eens alleen maar vreemd zonder precies aan te duiden waaruit het practische van een dergelijk kleedingstuk eigenlijk bestaat Om te beginnen zijn er de zijden en wollen doekies die op alle mogelijke manieren worden gedragen Voor jonge meisjes is het om de kin vastgestrikte doekje het meest flatteerende, maar zoodra zich rimpels be ginnen te vertoonen of het verraderlijke „kinnetje", kunnen wij die scherpe omlijsting van ons gezicht door dat doekje beter achterwege laten en op een andere ons hoofd en onze ooren beschermen, hetzij door een band of door een doekje om te knoopen. of voor wie heel dik, maar vooral ook heel mooi haar hebben en daarbij weinig vatbaar zijn voor kou op het hoofd, voor haar zijn de oorklepjes van wol of bont een niet minder goed beschermende dracht Het valt me vaak op, dat dit omknoopen van zoo'n doekje maar zoowat wordt gedaan, als het maar warm en gemakkelijk, de rest doet er niet toe Maar het kan zoowel warm en gemakkelijk als flatteus zijn, wanneer wij maar even de moeite willen nemen om ons zelf in den spiegel te bekijken voordat we be slissen wat nu eigenlijk de beste methode is. Knoop het in ieder geval nooit om uw hoed, dan komt er een toren op uw hoofd te wankelen, die topzwaar maakt. In ieder huis is toch wel minstens éen spiegel, en waarvoor is die er anders dan om er in te kijken, hij zal er nog niet eens van slijten ook! Bekijk het resultaat van zoo'n doekje om u- hoofd van voren, neem er een handspiegel bij en bt ik het ook van achteren, om dan tot de conclusie té komen, dat er van voren veel haar uit moet komen, maar van achteren beter niets, tenzij het natuurlijk een bandeau is of een bandeau-achtig hoedje, maar dan begeven wij ons meer uitgesproken op het gebied der modiste. Behalve dergelijke doekjes spelen ook de puntmuts jes een groote rol, en ik kan u verzekeren dat ik al heel wat binnenpretjes heb gehad om die goedaar dige, rimpelige, oude kaboutertjes die zich toch al moeilijk bewegen en die nu met zoo'n puntmuts op wel warm maar allerongemakkelijkst in hun bewe gingen zijn. Behalve deze hoofddeksels zijn er dan nog de bi vakmutsen voor jongens en mannen, de bontmutsen en de enkele oorklepjes, die er in hoofdzaak voor zijn om de randen van de oorschelpen tegen de kou te beschermen, deze zijn het meest gevoelige deel van ons oor. het oorlelletje lang niet zoo. Van ons hoofd gaan we naar onze voeten: in een uur tijds zag ik een skibroek met skischoenen en sok ken dragen, maar ook een paar open schoentjes met dunne zijden kousen. Als ik had moeten ruilen met mijn eigen schoenen had ik die eerste gekozen maar lang niet ieder kan behoorlijk loopen op de zware harde, bespijkerde skischoenen. Over het algemeen zijn ruime schoenen het warmst; trek daarom nooit sokjes aan bij glad-passende schoe nen, dat maakt ze alleen maar kouder omdat zoowel schoenen als sokken dan knellen. Bent u in het bezit van zeer ruime schoenen, dan helpen een paar sokies goed voor de warmte. Hooge kaplaarzen of hooge overschoenen zijn ook erg geschikt omdat ze het been voor een deel beschermen: draag daarbij uw dikste kousen: als ze een goeden pasvorm hebben, flatteeren zij veel meer dan een paar dunnen zijdjes die ons den heelen dag ijskoude voeten bezorgen En nu de rest van onze winterkleedij bij vriesweer: laten wij probeeren, zelfs in dezen tijd van punten- schaarschte. er voor te zorgen dat we er niet kakel bont bij loopen. geen groene shawl op een blauwe mantel. Verder roode wanten en een bruin gebloemd doekje op ons hoofd, alleen maar omdat het koud is. Denk ook niet: het komt er nu heelemaal niet meer op aan, hoe we er uit zien, als we het maar warm hebben. Onverschilligheid voor kleedïng kan een slechte eigenschap zijn, maar het kan ook een ge woonte worden, waar we later, als alles weer nor maal te krijgen Is, slecht afkomen. Het spreekt van zelf dat, zelfs als het geld er voor aanwezig is, de textielsehaarschte niet toelaat dat we ons in één kleur hullen of in een paar goed bij elkaar passende: maar met rustige kleuren en een enkele vroolijke noot kan een combinatie gemaakt worden die erg smaakvol is. Bijvoorbeeld: een bruine mantel met een hardgroene hoofddoek, zwarte laarzen, zwarte handschoenen en een bruin shawltje. Of een blauwe mantel met bruine schoenen, een rood en zwart kapje blauw met roode wanten een blauw shawltje. Over wanten gesproken1 deze meer dan heerlii':e warmtegevers waren jarenlang nergens te kriieen, alleen winkels die schippersartikelen verkochten kon den van die dikke lichtgrijze of crème leveren waar mee een binnenschipper zijn stuurrad in weer en wind vasthield. Zoodat iemand die ze toentertijd droeg, veel spotternijen had te incasseeren vijftien jaar geleden. En nu wie ze nog niet heeft, probeert ze te krij gen, gelukkig maar, want ze vormen het eenige mid del om onze handen warm te houden E. E. J.-P,

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 5