ipr Ik ben er nog maar de vraag is te groot! HONIG's Elfstedentocht HAARL. DAGBLAD, Zaterdag t7 Jan. 1942 Prijzenbureau voor Onroerende Zaken. Vaststelling van huurprijzen. Ter nadere aanvulling van het reeds eerder in jas blad opgenomen bericht over de instelling an Piijzenbureaux voor Onroerende Zaken te [aarlem valt nog het volgende mede te deelen: In de Staatscourant van 3 December j.L is af- jkondigd het Huurprijsuitvoeringsbesluit 1941. tt besluit maakt het mogelijk, dat in zeer bijzon- tre gevallen huurverhooging wordt toegestaan, srwij 1 daarnaast huurverlaging kan worden op- >!egd. Beoordeeling van gevallen vindt plaats oor een aantal Prijzenbureaux, welker uitspraken ndend zijn. Blijft dus het doel van de huurprijspolitïek en jndhaving van het niveau van 9 Mei 1940, het luurprijsuitvoeringsbesluit opent de mogelijkheid ai in zeer bepaalde gevallen de huursommen te erhoogen, zoowel als te verlagen. Het streven zit aarbij voor, met handhaving van het huurpeil an 9 Mei 1940 tot een eenheidsprijs-niveaji te omen, zulks mede met het oog op andere maat delen, die op dit gebied kunnen worden ver sacht, n.m.l. de regeling van de maximumprij- m van onroerende goederen. Daar de woningmarkt sterk plaatselijk georiën- >erd is, is bij het Huurprijsuitvoeringsbesluit een erke decentralisatie doorgevoerd. Het land is aartoe verdeeld in een zestigtal gebieden, welker renzen samen vallei# met die van de rechtsgebie- ;n van de Kantons. In elk dezer (ambts)gebieden is een Prijzen- ireau voor onroerende zaken gevestigd, dat geleid ;ordt door het Hoofd van den Dienst of den nbtenaar, belast met het Bouw- en Woningtoe- cht in de gemeente, waar het Prijzenbureau is tvestigd. Als regel is dit de gemeente, alwaar ok het Kantongerecht gevestigd is. Teneinde bij «e decentralisatie zooveel mogelijk eenheid van itvoering en toepassing voor het geheele land te erzékeren, zijn voor de Prijzenbureaux richt- ijnen vastgesteld. Beroep van beslissingen van de prijzenbureaux aa.t met open. Voorzoover het niet gaat om herstel van de üur tot het huurpeil van 9 Mei 1940, houden de chtlijnen een redelijke vergoeding in voor cogere lasten en grooter risico, indien deze het =volg zijn van door den verhuurder geleverde oogere prestaties. Op te merken is, dat de verhuurders niet voor Ze gevallen voor verhooging van het huurbedrag ;;edkeuring aan het Prijzenbureau behoeven te ragen, al blijven zij uiteraard te allen tijde ver- sitwoordelijk voor de wet. Bij woningverbetering bijv. kan de verhuurder P grond van art. 4 van het Huurprijsbesluit 1940 - huur eigener beweging met 10 pet. per jaar de kosten der verbetering (geen onderhoud vernieuwingen) verhoogen. Jij woningsplitsing ontstaan twee of meer ieuwe objecten en is van toepassing art. 2, lid 3, erste zin van het Huurprijsbesluit 1940. De ver- uurder kan dan op eigen gezag en verantwoor- [elijkheid de huur vaststellen op het huurbedrag an 9 Mei 1940 voor soortgelijke objecten. Ook bij wijziging van bestemming, uitsluitend !cor verbouwing bijv. van een woning tot be- ■ijfsobject kan eveneens van een nieuw object rorden gesproken en is eveneens art. 2, lid 3 eer zin, van het huurprijsbesluit 1940 van toepas- ag. Om te voorkomen, dat de verhuurder onbewust strijd zou komen met de wet, is het toch zeer ■wenscht om ook in deze gevallen vooraf over ig te plegen met het Prijzenbureau. Een belangrijk punt is de kwestie van onder- ïrhuur, welke eveneens in het Huurprijsuitvoe- ngsbesluit is geregeld. Een hieruit voortkomende uurverhooging zal uiteraard steeds een tijdelijk arakter dragen en slechts gelden, zoolang de on- lerverhuur duurt. Van bijzondere beteekenis is voorts art. 1, lid van het Huurprijsuitvoeringsbesluit 1941. Op rond van het daarin bepaalde is het Prijzenbureau evoegd in individueele gevallen amtsbalve den listen huurprijs te bepalen. In geval bijv. een oning ernstig verwaarloosd wordt, moet de ver- uurder geacht worden in zijn verplichtingen ten oiichte van den huurdër takprt te schieten en is ;i redelijk den huurprijs dienovereenkomstig lager stellen. Ook in gevallen, waarin als gevolg van het roote woningaanbod de huurovereenkomsten vaak '.der zeer bijzondere omstandigheden en voorwaar- ;n tot stand komen, zoodat de huursom niet al- i;d kan worden beschouwd als een juiste waarde- :.eter van de wederzijdsche verplichtingen, kan het tijzenbureau den op 9 Mei 1940 redelijken ge- ruikelijken huurprijs bepalen. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat 2 nieuwbouw volgens velen onder geen enkele rijsregeling zftu vallen; dit is echter geheel ten nrechte. Öp dezen bouw is van toepassing het Tijsv'ormingsbesluit. In de toekomst zullen de ïijzenbureaux er op toezien, dat ook bij dezen ouw een redelijke huurzetting plaats vindt, in dier oege. dat van het eigen in den bouw gestoken apitaal, niet meer dan een redelijk rendement rordt verkregen. Uiteraard is bij de uitvoering van het Huur- rijsbesluit de medewerking der belanghebbenden an groot belang, welke ook daarin kan bestaan, i>t men zich onthoudt van het doen van verzoe- en, die niét voldoende gemotiveerd zijn. Dit voor- omt overbelasting van de Prijzenbureaux. Van «zoeken, alleen geïnspireerd door de gedachte enige verbetering van rendement te verkrijgen, onder dat hiervoor een redelijke grond aanwezig i, kan reeds bij voorbaat worden gezegd, dat dit tergeefsche moeite is. Ter herinnering zij medegedeeld, dat het Priizen- ureau voor Onroerende Zaken, als hiervoren be- oeld, is gevestigd te Haarlem, Kruisstraat 45. lit bureau omvat de gemeenten: Aalsmeer, Ben- ■ebroek, Beverwijk. Bloemendaal, Haarlem Haar- teimerliede en Spaarnwoude. Haarlemmermeer, üeemskerk. Heemstede, Velsen-IJmuiden en Zanti- roort. DUINTERREIN OPENGESTELD VOOR HET PUBLIEK. BAKKUM, 16 Januari. Het provinciaal waterlei- iingbedrijf van Noord-Holland stelt met ingang van &2 al zijn duinterreinen in de provincie toegankelijk sp een zelfde toegangskaart welke a 10 ct. p. p. p. dag de daarvoor aangewezen adressen verkrijgbaar is. lot dusver was voor elk der terreinen Bergen, Eg- sond-Bakkum, Castricum, Heemskerk en Wijk aan Zee een aparte kaart noodig. Deze maatregel stelt een recreatieterrein van groote schoonheid voor het publiek open, en geeft voorts lelegervheid, nader kennis te maken met het nog wei- ig bekende terrein Castricum, het z.g. Geversduin, Jat voor natuurliefhebbers wel zeer aantrekkelijk is. Het verbod om buiten de paden te treden, zooals dat 'oor enkele der terreinen gold, is tegelijk opgeheven. Het is te hopen, dat het publiek van deze gelegen heid een behoorlijk gebruik zal weten te maken. „VOEDINGSGEWASSEN LN EIGEN TUIN". De Tuinbouwvoorlichtingsdienst van het Depa- fenent van Landbouw en Visscherij zal van 24 tjn. i5 Januari a.s. een tentoonstelling „Voedingsgewas- ten in eigen tuin" organiseeren. in een der boven zalen van Café-Restaurant Brinkmann, Groote Markt te Haarlem. Deze tentoonstelling heeft ten doel de voorlich- ng van huurders van volkstuinen en bezitters van een eigen tuin betreffende het telen van poenten en aardappelen. De tentoonstelling wordt Zaterdag 24 Januari om 15.00 uur geopend, is vrij toegankelijk en zal op 15 en 26 Januari geopend zijn van 19 00 uurtot 17.00 uur. Ter gelegenheid van deze •tentoonstelling zal 'oorts in genoemd gebouw Zondagmiddag 25 Jan uari de film „Licht en Lucht" worden vermond. ORGELCONCERT PIET VAN EGMOND. Op Dinsdag 20 Januari 1942 des avonds half acht in de Gemeentelijke Concertzaal zal door Piet van Egmond, organist van het Concertgebouw te Amsterdam een concert geven. Het programma is: 1. Fuga C gr. t. D Buxtehude (16371707). 2. Passacaglïa und Fuge. J. S. Bach (16?51750), 3. ChoraIvorspiele, J. S. Bach, a. Nun komm der Heiden Heiland, b. Ich ruf zu oir, Herr Jesu Christ. 4. Praeludium und fuge uber den Namen Bach F. Liszt (18111886. Pauze 5. Suite Gothique, L. Boëllmann (18521897) Introduction-Choral - Menuet gothigue - Prière Toccata. 6. Prière et Berceuse, A. Guilmant. 7. Thème et Variations, J. Bonnet (18371911), met cadens voor pedaalsolo. 8. Symphonie (geïmprovi- eerd), P. van Egmond (1912). Introductie, Andante «lenuet. Finale met koraal: Wat God doet, dat Is welgedaan., I ■4.-.- a-***■* Honig's fabrieken leveren groote hoeveelheden bouillon blokjes, jus- en ragoüttablecten en vele soepen - maar de vraag is dermate gestegen, dat de mogelijkheid bestaat, dat Uw winkelier U tijdelijk niet kan helpen. Dat komt natuurlijk, omdat de kwaliteit nagenoeg onveranderd bleef en de prijzen nog altijd even laag als vroeger zijn. Dlip door is de vraag enorm toegenomen - want iedereen weeft, dat hergeen van Honig's fabrieken komt, zelfs in dezen tijd nog opvallend goed is! ARTIKELEN p 't, w (Adv. Ingez Med.) Rembrandt: Wie is gelukkiger dan ik? Tot de bekendste tenoren behoort ongewijfeld Tito Schipaudien men herhaaldelijk door de radio kon hooren.'In deze film is een bepaald déél van zijn particuliere leven verwerkt, n.m.l. zijn zanger schap. Of hij in werkelijkheid ook zoo'n gevoelig hart voor het schoone geslacht heeft als in deze film, doet niets ter zake en kan en moet buiten beschouwing blijven. In „Wie is gelukkiger dan ik?" heeft hij by de vrouwen, waarschijnlijk door zijn prachtige stem, heel veel succes. Dat heeft zijn charme, maar kan ook wel eens lastig worden, vooral ook omdat hij veel op reis is, kan hij zich nooit al te lang tot een schoone bepalen. Hij maakt door een toeval kennis met een alleraar digst meisje waardoor zijn ontvankelijk hart direct getroffen wordt. Een heel korten 'tijd kennen ze elkaar, als hij op 't onverwachtst vertrekt naar Amerika, voor een tournée van twee jaar. Als Rita, zoo heet het meisje, hem wil komen bezoeken, hoort ze van zijn vertrek en zij is de wanhoop na bij zooals wij later hooren. Als hij na twee jaar terugkomt is er in het leven van Rita heel veel veranderd, o.a. is zij van een onbekend zangeresje een ster van de eerste grootte in de cabaretwereld geworden. Rita is hem steeds blijven liefhebben, niettegenstaande het leed, dat hij haar berokkend heeft en hij merkt dat hij in weerwil van zijn vele exapades op het pad der liefde toch ook nog van' haar houdt. In het laatste deel van de film maken ze het elkaaj- moeilijker dan zoo opper vlakkig beschouwd noodig was, maar voor de film was die ontwikkeling misschien noodzakelijk en dan hebben we er vrede mee. Tito Schipa heeft in deze film vele van zijn bekende en minder; bekende liedjes gezongen en Caterina Boratto is "een allerliefste, elegante Rita. M. MEYERINK—LEEMAN. Voor het eerst sinds 1929 is te Tilburg een drie ling geboren. Het zijn drie dochtertjes van het echtpaar P. F. van Laarhovenv. Opstal. (Het Zuiden-FarlaJ Luxor: Ik beschuldig Deze film behandelt een vraagstuk dat de mensch- heid, en in het bijzonder de mannen der wetenschap, al sinds jaar^en dag bezighoudt, n.l. de vraag of een medicus een ongeneeslijke zieke op eigen verzoek uit zijn lijden mag verlossen. Het brandende probleem wordt hier in een zeer scherp licht gesteld, doordat de dokter in kwestie voor de ziekte van zijn eigen vrouw gesteld wordt. Het besluit dat 'hij tenslotte neemt wordt hem ingegeven door Paracelsus' woord „Geneeskunde is liefde" en hij gaat er pas toe 'over als zijn eindeloos speuren in het laboratorium naar den verwekker der ziekte een negatief resultaat heeft opgeleverd. De groote beslissing brengt prof. Heyt onherroepelijk voor het gerecht, en daar is het dat hij na een dramatische zitting het „Ik beschuldig" uitspreekt. De verdachte werpt zich op als aanklager tegen de bestaande wetten, waarvan hij een dringen de herziening verlangt. Men zal inzien dat deze film eenigszins buiten het kader der gebruikelijke onderwerpen valt, omdat de wetenschappelijke en juridische basis van het stuk een belangrijke plaats inneemt. Hiermede is overigens niet gezegd dat het „spel" daardoor in de verdrukking is geraakt. Integendeel, de roman, die rondom <le strekking van het stuk werd opgebouwd, boeit den beschouwer tot het einde toe, niet in de laatste plaats door de knappe creaties van Paul Hartmann als pro fessor Heyt en Heidemarie Hatheyer als de jonge vrouw, die midden in baar levensgeluk door het nood lot getroffen wordt. H. Voskuil. Palace: Dat zaakje is niet pluis Een blijspel vol verrassingen. De jónge baron is niet thuis en van die gelegenheid heeft een bediende gebruik gemaakt, zich met behulp van gekaapte pa pieren voor zijn meester uit te geven en een jonge dame te trouwen, die behalve haar lieftallige eigen schappen nog een huwelijkssom van 20.000 mark meebrengt. Onnoodig te zeggen, dat de zwendelaar de beenen neemt, zoodra hij het pakje bankbiljetten in zijn binnenzak heeft. Maar juist een dag te voren is de jonge baron te ruggekomen en ontdekt het bedrog vijf minuten nadat de huwelijksplechtigheid, voltrokken is. En nu leiden de omstandigheden, die in blijspelen met verrassin gen nu eenmaal wel eens buiten het normale kader vallen, er toe, dat hij zich voordoet als de chauffeur van den uitgeknepen echtgenoot-zwendelaar. De rest kan een kind raden: De bedrogen bruid krijgt in de plaats van haar, inmiddels gearresteerden, pseudo- baron er den ras-echten voor terug en zelfs schoon papa behaalt de revenuen, die hij zich van de verbin tenis had voorgesteld. Een niemendalletje van een film. dat staat en valt met de wijze, waarop het wordt -gespeeld en over dit spel kan het oordeel niet dan onverdeeld gunstig zijn. Viktor O Kowa heeft van den jongen baron iets bij zonders gemaakt, vol ingehouden komische kracht. Ralph Arthur Roberts is de schoonvader, die het ca- ricaturale niet versmaadt, maar niettemin een heer lijk type geeft. Wijlen Adèle Sandrock is de adellijke tante ten voeten uit. Een amusante film dus, waard om te gaan zien. F. C. Derks. Moviac: Avontuur in het oerwoud Het Moviac-programma varf deze week is vol va riatie. „Voor Vrij?Contact" is een Ufa-film, die een duidelijk beeld geeft van de vliegeropleiding en de oefeningen en manoeuvres der Duitsche luchtmacht. „Carmen" is een grappig muzikaal silhouet-filmpje, vervaardigd naar de bekende opera van dien naam door Lotte Reiniger, terwijl de hoofdschoté! wordt gevormd door „Avonturen in het Oerwoud" een filf met prachtige natuuropnemïngen ïn het stroomgebied van de Amazone. Deze film laat zien welke ontzaglijke moeilijkheden de expeditie, die onder leiding van Juan Berrone werd uitgezonden, moest overwinnen. Zeer spannend is de gevangenneming van vijf leden der expeditie door een Indianenstam, die echter nog bijtijds worden bevrijd alvorens aan de „Anaconda" Ongehinderd banen de Duitsche torpedojagers zich een weg door de ijsschotsen, waarmede het Noordelijk, deel van den Atlantischen Oceaan bedekt is. (Atlantic-Hollana-P. K. Schieck) de grootste slang ter wereld te worden geofferd. De buitenlandsche en binnenlandsche actualiteiten geven o.m. aanvallen op troepen-concentraties in Cyrenaïca weer en nieuws van het oorlogsfront in Sovjet-Rusland. Voorts een Fransch plan voor een Trans-Sahara-Spoorweg, ijspret in Volendam, de uit reiking van prijzen voor letterkunde en een bezoek aan een aardewerkfabriek in Tegelen, waar kunstvoor werpen vervaardigd worden. J. E. Andreas. Schaatsenrijden Donderdag: Aan de hand van de binnengekomen rapporten heeft het centraal bestuur van de Elfsteden-vereenlglng beslo ten den elfstedentocht te houden op Donderdag a.s. Moeilijkheden zijn er met de Leeuwarder stadsgrachten en het traject Leeuwarden—Dokkum, dat in het donker zeer bezwaarlijk te berijden is. Bij Harlingen alsmede in de provincie zitten nog wel eenige wakken, maar deze zal men wel kunnen afzetten. De zevende Friesche Elfstedentocht Zoodis in dit nummer wordt vermeld zal indien de vorst doorzet, en daar ziet het wel naar uit, de volgende week, de Friesche elfstedentocht worden gehouden. Volgens de officieele gegevens van de elfstedenvereeni- ging is de tocht van dit jaar de zevende en de derde in successie, die wordt gehouden. De eerste tocht, welke door de elfsteden vereenlging werd georganiseerd, dateert van het jaar 1912. Op 2 Februari van dat Jaar vond de tocht plaats met 65 deelnemers, van wie 41 het eindpunt niet bereikten Winnaar werd de heer C. J. Koning uit Arn hem in 11 uur en 40 min. De tweede tocht werd gehouden op 27 Januari 1817 en leverde denzelfden overwinnaar op. Van de 183 deelne mers vielen er 148 af. Winnaar van den derd'en tocht werd de heer K. Leemburg uit Leeuwarden in 11 uur 9 min. Het aantal deelnemers bedroeg 303, 148 uitvallers. De vierde tocht werd gehouden 16 December 1933, toen werden win naar de heer A. de Vries uit Donrijk en S. Castelein uit Warga in 9 uur 2 min. Aantal deelnemers 482, uitvallers 30. Deze tocht had zoo weinig uitvallers omdat onder Ideale weersomstandigheden werd gereden. Hetgeen de prestatie aanmerkelijk ten goede kwam. De vijfde tocht, op 30 Januari 1940 werd gewonnen door A. Adema (Franeker), D. van der Duin (Warga), C. Jongert (Maarsen), Piet de Keizer (De Lier) en S. Westra (Warmenhuizen). die allen In denzelfden tijd aankwamen. Deze tocht werd door 12o rijders geheel uitgereden. De zesde tocht, die op 6 Februari van het vorige jaar werd gehouden eindigde in een fraaie overwinning van Auke Adema uit Franeker, die op den voet of beter op den schaats werd gevolgd door J Bos man uit Breukelen terwijl Lou Geveke uij Leeuwarden de derde plaats bezette. De elfsteden vereeniging kan dus terugzien op zes door haar georganiseerde tochten. Voor de volledigheid dient hierbij evenwel rekening te worden gehouden met het feit, dat voor de oprichting van de elfsteden vereeniging op 2 Januari 1909 ook reeds een elfstedentocht was gehou den. Het initiatief hiervoor ging uit van den zeer beken den promotor, den heer W. J. H. Muiier. Hij was omstreeks 1908 tweede voorzitter van den Neder- landschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, wiens be stuur zich veel moeite gaf voor het organiseeren van lange afstandstochten. Hij was het, die op de gelukkige en origineele gedachte kwam een traditioneelen Frleschen elfstedentocht te organiseeren en verzocht het bestuur van den Frieschen Ijsbond de leiding van een dergelljken tocht op zich te nemen. Op Zaterdag 2 Januari 1909 ls toen de eerste tocht gehouden en 124 rijders hebben er aan deelgenomen. Negen van hen bereikten de finish met M. Hoekstra uit Warga als winnaar Hardrijderij voor dames Friesche belangstelling De Beverwijksche IJsclub heeft alsnog besloten den na- tionalen kortebaamvedstrijd voor dames niet op Dinsdag maar op Maandagmiddag a.s. te houden. De wedstrijdlei ding zal in handen zijn van de heeren H. J. Blaauw, J. S. de Vries en J. Fenenga. De inschrijving jeor dezen wed strijd. waarvoor zeer veel belangstelling Wijkt te bestaan, is geopend tot Zondag a.s. bij den voofzitter, den heer J. R. de Bock, Zeestraat 183, Beverwijk, tel. 3235. Hedenmorgen zou op de baan van de Beverwijksche IJsclub een wedstrijd gehouden worden tusschen de Be verwijksche en Velser politie en de marechaussee Zondagmiddag wordt op de baan een ijshockeywed- strljd gespeeld. De ijsclub heeft haar 500ste lid inge schreven. Het was de heer J. Schik, Heemskerkerweg 254, wien een gratis lidmaatschapkaart werd aangeboden. Gebruikte schaatsen gevraagd 't IJs ls sterk en glad de baan, Makkers, bindt ae schaatsen aam Wéér heeft Konftig Winter zijn intréde gedaan. En al wordt het in de tegenwoordige omstandig heden door de ouderen minder, gewaardeerd, de jeugd geniet met volle teugen van het zeldzame vermaak: de echte Hollandsche schaatssport. De jeugd geniet. Helaas niet de geheele jeugd. Zijn er ieder jaar al kinderen, voor wie een paar schaatsen een onbereikbaar iets is, nu is dit getal grooter dan ooit. Weet u al, hoe wij trachten hen te helpen? Wij verzamelen al sedert jaren gebruikte schaatsen. We herstellen ze, voor zoover noodig en leenen ze dan voor den geheelen duur van de ijsperiode aan schoolkinderen uit. Ook nu krabbe len en zwieren weer ruim 200 kinderen op onze schaatsen over het ijsvlak. Na afloop van het ijsvermaak worden de schaat sen weer bij ons ingeleverd en volgend jaar doen ze weer dienst. Helaas sneuvelen er wel eens, 't zij door ouder dom, dan wel dobr een ongeluk. Vandaar dat wij ieder jaar weer om schaatsen vragen. Bij u liggen er misschien ongebruikt in een kist of op den zolder. Wij hebben er nooit genoeg en moeten ieder jaar weer aanvragen afwijzen. Och, neemt u even de mfoeite, naar uw zolder te klimmen. Leg het ongebruikte paai- gereed en stuur een briefkaartje aan Kuling, Houtmankade 5 Haarlem. Het paar wordt met spoed gehaald en kan misschien de volgende week alweer een kind gelukkig maken. En hebt u geen schaatsen te geven, een bijdrage in de kosten van aankoop of herstel is natuurlijk even welkom. Bij voorkeur per giro-rekening 61607. Bij voorbaat dank voor uw medewerking, KULING. Biljarten Records vallen bij het kampioenschap groot-biljart De Leeuw, Sweering en v. d. Pol op dreef Vrijdagmiddag zijn te Rotterdam de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland, le klasse groot-biljart, anker kader 451 voortgezet. Evenals op den eersten mid dag was ook nu de belangstelling zeer groot te noem»n. Die belangstelling gaat vrijwel uitsluitend uit naar de prestaties van Sweering, v. d. Pol, en De Leeuw, omdat nu reeds als vaststaand kan worden aangenomen, dat een van deze spelers op den titel beslag zal leggen. Van da overige deelnemers heeft de Invaller Gehrels zich tot dus ver nog het best geweerd. Maar dr. Vos en de drie Bra banders hebben nog in geen enkel opzicht aan de verwach tingen beantwoord. Vrijdagmiddag speelden eerst Sweering tegen Van Loon èn v 'd. Pol tegen Jacobs. De kampioen Sweering begon matig, wan 1 de eerste drie beurten leverden hem slechts 9 punten op. Van Loon liet daarna een goeden bal liggen en daar profiteerde Sweering onmiddellijk van. Hij bouw de de serie hpofdzakelijk in het middenvak op, waarbij zijn uiterst secure rappels van den langen band de aan dacht trokken. Tiental na tiental vloeide er uit de queue, totdat Sweering op 99 door ketsen een eenvoudigen trek- 'stoot miste. Zoo bleef de serie on onfortuinlijke wijze juist beneden de drie cijfers. Met een serletje van 36 liep Van Loon eenigszins in. maar hij vermocht toch geen oogenblik zijn tegenstander te bedi^igen. Het lag voor de hand. dat ook Jacobs tegen v. d. Fol niet de minste kans zou hebben. Wel is waar bleven de records ditmaal voor v. d. Pol onaangetast, maar hij pro duceerde voortdurend nuttige series, zoodat hij met elke beurt zijn voorsprong vergrootte. In de partij tusschen De Leeuw en dr. Vos slaagde De Leeuw er in het Donderdag door v. d. Pol gevestigde tot 154. De uitslagen van de middagpartijen waren: v. d. Pol 300 12 81 Jacobs 52 12 22 Gehrels 300 31 51 9.67 Goderie 223 31 42 7.19 Het tournoo! werd 's avonds voortgezet met de partijen Van de Pol—Van Loon cn Sweering—Jacobs. Verrassingen zijn ooR bij biljarten niet uitgesloten maar bij voorbaat kon hier wel worden aangenomen, dat en Sweering en Van de Pol zouden gaan strijken. De Rotterdammer Van de Pol begon matig, doch in 7 beurten toonde hij weer onomstootelijk aan, dat hij een speler van bijzondere klasse is. Eenige uren tevoren had De Leeuw hem het Donderdag door v. d. Pol gemaakts serie-record ontnomen, door van 152 op 154 te komen, maar nu was het weer de beurt aan v. d. Pol te laten zien, wat hij waard was. Hij bouwde aan den langen band de serie degelijk op en toen hij daarna het ivoor naar het midden vak dirigeerde, volgde het eene tiental na het. andere. Da 100 ging op en op 150 moest v. d. PoL een zeer lastigen pjeque-stoot maken, hetgeen feilloos geschiedde. Eenige seconden later moest het record van De Leeuw er aan gelooven. Van de Pol strandde op 163, toen hij een zwaren trekstoot niet diep genoeg raakte. De nieuwe recordhou der werd door het publiek een ware ovatie gebracht. Herop volgde even een kleine reactie, doch dra was hij weer in en toen was de 300 snel vol. Zijn tegenstander bleef op 49 staan. Sweering smaakte tegen Jacobs het ge noegen ook een record te -'erbeteren. Op den eersten dag had hij het Nederlandsche record hoogste gemiddelde in een partij aan v. d. Pol moeten afstaan, die het van 27.27 op 30 bracht. De Amsterdammer was dit keer zeer op dreef. Hij maakte vlotgespeelde series van 62, 63 en 83, waarna een brlllante siotserie van 87 in de achtsla beurt de partij eindigde, zoodat hij een gemiddelde van 37.50 had ge speeld. een waarlijk verbluffende prestatie en de 5de recordverbetering in dit tournool. v. d. Pol 300 13 103 23.07 V. Loon 49 13 20 3.78 Sweering 3<XK 8 87 37.50 Gehrels 300 4 0 63 7.50 dr. Vos 296 40 35 7.50 De stand na den tweeden dag luidt als volgt: caramb brt. h.s, alg.gem. gew pnt. caramb. h,s alg.gem. 1. V. d. Pol 4 1200 50 163 24.— 2. Sweering 4 1200 55 99 21.81 3. De Leeuw 4 1200 63 J54 19.04 4. Gehrels 4 1200 140 53 8.S7 5. Goderie 0 558 71 66 7.35 6. Jacobs 0 381 60 36 6.35 7. v. Loon 0 520 93 36 4.59 8. De Vos 0 430 84 35 5.11 Zwemmen GEEN ZWEM- OF POLO WED STRIJDEN. Alle wedstrijden van den Ncderlandschen Zwem- en Reddingshond zijn in verband met ijsvermaak voor a.s. Zondag afgelast. Dammen J. OTTER 23 JAAR H. D. C.'ER. Donderdag 15 Januari J.l. herdacht de heer J. Otter, pen ningmeester der Haarlexnsche Damclub, den dag, waarop hij zich 25 jaar geleden bij deze vereeniging aansloot. Ter gelegenheid hiervan had de Haarlemsche Damclub in haar clublokaal, bovenzalen Restaurant Munniks, een huldi gingsavond belegd, welke door een groot aantal leden en hunne dames werd bijgewoond. Te ruim 8 uur werd de jubilaris met zijn ecthtgenoote en dochter door het be stuur der Haarlemsche Damclub ontvangen en de zaal binnengeleid In welgekozen bewoordingen werd hierna de heer Otter door den lste voorzitter der Haarlemschs Damclub, den heer J. w. van Dartelen, gehuldigd, die uit voerig memoreerde welke groote en belangrijke diensten de jubilaris in de afgeloopen 25 jaar aan de Haarlemsche Damclub heeft bewezen. Als blijk van waardeer'ng over handigde spreker den heer Otter een fraaie klok, terwijl mevr. Otter bloemen werden overhandigd. De heer A. Smit vertolkte de groote gevoelens van vriendschap der leden in den vorm van een zeer verdienstelijk gedicht. Hierna bleven de aanwezigen nog tot 11 uur ln mtiemen kring en in zeer opgewekte stemming bijeen. Aan het einde van dezen avond dankte de Jubilaris bestuur en leden voor deze spontane en hartelijke huldiging, die bij hem een onvergetelijke*» indruk had achtergelaten.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 9