Spaxt en SpaC j 4e... ucqecliikeStand^ Supportersklacht. HAARL. DAGBLAD, Maandag 19 Jan. 1942 Schaa tsenrijden Buyen kampioen van Noordholland De Amsterdammer Herman Buyen heeft Zaterdagmid dag op overtuigende wijze het provinciaal kampioenschap ep zijn naam gesteld en daarbij Jan Langedijk geen kans gegeven. De wedstrijden hadden een vlot verloop dank zij goede organisatie van de ijsclub Haarlemmermeer1, beter nog van de gebroeders Meeuwig. De mooiste wedstrijd van dien dag was die tusschen Herman Buyen en Jan Langedijk op de 5000 meter. Daar Buyen op de 500 M. derde en Langedijk zevende werd en op de 1500 belde 1 en 2 werden in gelijken tijd, kon Lan gedijk op zijn nummer nog veel goed maken. Doch Buven i eindstreep. Nadat ruim 3 K.M, waren gereden, nam Buyen in de blnnenbocht plotseling 'n kleinen voorsprong dien hij vergrootte. Langedijk hield niet voldoende reserve om ook maar iets ln te loopen. In de laatste ronde legde Buyen er nog een schepje op, en met een verschil van ruim twee seconden bereikte hij het eerst de eindstreep. Niemand had echter gedacht, dat de tijd van 9 min. 29.9 iec. nog ln, den laatsten rit verbeterd zou worden door piet Keizer van de Lier. Hij reed met den veelbelovenden I jongen rijder Egas uit Amsterdam. Deze slechts 20-jarlge rijder had kans gezien om zich op de 500 en 1500 M resp. rijfde en derde te plaatsen. Toch had Keizer met hem fen moeite en vrijwel zonder strijd maakte hij den moolen l ojd van 9 min. 29.4 sec., een halve seconde sneller dus aan Buyen. Op den korten afstand won de Amsterdammer Roos on- bedreigd en bleef alleen een heele seconde onder de 50. De nieuwe ster, de Zaandijker S. v. Hoorn maakte even- tens een moolen rit, doch door een „slippertje" kon hij den tijd van Roos niet benaderen. Dezen kwamen ln de I 1500 meter tegen elkaar en weer maakte v. Hoorn een fout door in de bocht te vallen, waardoor Roos onbedreigd -von. Tenslotte moet nog vermeld de rit tusschen Keizer £n Zwanenburg op de 1500 M. Deze laatste Is een soepele rijder, doch tegen de geweldige eindspurt van Keizer had hij niet veel ln te brengen, ook deze rit behoorde tot de spannendste. De uitslagen waren als volgt: 500 Meter: 1. J. Roos, Amsterdam 49 sec.: 2. S. v. Hoorn, Zaandijk 50.1 sec.; 3. H. Buyen, Amsterdam 50.6 sec.; 4. j. Breed, Amsterdam, 50.7 sec.: 5. en 6. Egas en L. Muts jisp 50.9 sec.; 7. J. Langedijk, Oudkaispel 51.2 sec. 1500 Meter: 1. en 2. H. Buyen en J. Langedijk 2 min. 40.9 sc.; 3. Egas 2.4-1.4; 4. P. Keizer, De Lier 2.45.1; 5. J. de Jager 2.45.2; 6. P. Zwanenburg, Rotterdam 2.45.7; 7. Aker boom, Bergen 2.47.1. c 5000 Meter: 1. P. Keizer 9.29.4; 2. H. Buyen 9.29.9; 3. J. 1 langedijk 9.32.3; 4. P. Zwanenburg 9.43.3; 5. Akerboom f.48.? 6. v. Hoorn 9.53.4. Algemeen klassement: 1. H. Buyen 161.22 pnt. kampioen 1542 van Noord-Holland;; 2. J. Langedijk 162.06 pnt.; 3. Roos 164.73; 4. Egas 164.92; 5. P. Keizer 164.97. Door den heer C. Meeuwig werden des avonds de prijzen pltgerelkt in hötel De Beurs. De Friesclie Elfmerentoclit Zelden beleefde Sneek een zoo overweldigenden intocht als Vrijdagavond, aldus het A. N. P. Reeds in den middag fewamen honderden van alle oorden opzetten naar dit iraaie stadje. Reeds vroeg ln den ochtend herhaalde zich Zaterdag bet beeld van den vorigen avond. Extra treinen uit Leeu warden, extra trams uit Heerenveen, extra autobussen uit andere plaatsen kwamen steeds meer deelnemers brengen. Ruim 7500 deelnemers doen mee aan den toer tocht; ze zijh Zaterdagmorgen vlot gestart in de nabijheid van ae Watersport in Sneek. De 250 wedstrijdrijders zijn gestart in Langweer. Ales verliep rustig en goed. Onder groote spanning werd aan de finish te Langweer omstreek* één uur de binnenkomst der eerste rijders afge wacht. Weldra verschenen aan den horizon twee stippen, die snel naderden, Ongeveer vijftig meter voor de finish werd een krachtlgén eindspurt ingezet, die door Jan Bos man uit Breukelen werd gewonnen. De klok wees 1 uur, minuten, 1314 sec. Een seconde later arriveerde A. Boersma uit Oudkerk by Leeuwarden; 3. J. Muller uit Zwolle; 4. D. Trooster (Amsterdam); 5. Woudstra (Hemrlk); 6. De Groot uit Ol- deboorn; 7. Boersma uit Sloten; 8. Meyer uit Knijpe. De tocht, die voor de wedstrijdrijders 100 K.M. was, werd dus door den winnaar afgelegd ln 4 uur 13Mi sec. Bosman was nog volkomen fit. Te 1.40 uur arriveerde Sjoerdje Faber als eerste aan de finish te Langweer, zoodat zij den wedstrijd van de dames gewonnen heeft Ongetwijfeld een goede prestatie, daar zij de 100 K.M. aflegde in 4 uur en 40 minuten, dus nau welijks een half uur langer dan de eerst aankomende heer. Ook de eerste toerrijders arriveerden te 1 uur 30 min. in Sneek; zij waren zeer voldaan. Het waren de gebrs. H. en D. El/inga, met hun 24-jarige zuster T. Elzinga uit Bolsward, alsmede A. Rijpkema uit NIJland. Verleden jaar was mej. Elzinga eveneens eerste. Al was de afstand voor de toerrijders 20 K.M. korter, toch kan gezegd worden, dat zij een bijzondere prestatie hebben verricht, daar zij de 80 K.M. aflegden in vier uur tijds. J. Bosman wint ook den wedstrijdtocht door Noord-Holland De stoere Bosman uit Breukelen, die Zaterdag ln Fries land den elfmerentocht won, heeft Zondag in Alkmaar beslag gelegd op den eersten prijs van den wedstrijdtocht door Noord-Holland, die 100 K.ïCl. lang was. Ook nu was de strijd zeer zwaar, doordat pas bij den laatsten kilo meter de beslissing viel. Een kleine groep, bestaande uit Bosman, Schipper, Seegers, Westra, Min en Ltgthart, die allen in de eerste groep startten, zette direct een hoog .tempo in; met een gemiddelde snelheid van 25 K.M. werd het eene dorp na het andere gepasseerd. De rijders na men beurtelings den kop, waarbij de jonge Seegers vooral buitengewoon fraai werk verrichtte. De uitslag was: 1. J.'Bosman, Breukelen, 4 uur 59% min.; 2. 3. 4. en 5. J Min, Limmen, A. Ltgthart en Sj. Westra, beiden Warmen- hulzen en J. Schipper, Alkmaar, allen in 5 uur precies; 6. T. Seegers, Purmerend, 5 uur 2 min. Bij de dames werd mej. J. Nordanift uit Bilthoven eerste ln 6 uur 22i'.. min.; 2. mej. F. Blijsma, Watergang, 6 uur 42ti. min.; 3. mevr. E. C. Alberlsma—Spaans, Midden- Beêmster, 6 uur 51 min. Van 't Hof wint don Grooten Prijs van Kennemerland Zondagmiddag had te Spaarndam onder groote belang stelling een wedstrijd plaats om den Grooten Prijs van Kenemerland. Voor dezen wedstrijd waren 32 deelnemers ingeschreven. Er werd fel gestreden. De eerste prijs groot 1200 werd gewonnen door Van 't Hof te Gaasmeer. De 'tweede prijs groot f 108 door Van Ekeren te Sloten. De der de prijs van f 50 door Muske te Enkhulzen. De vierde prijs van f25 viel ten deel aan Poepjes te Makkum. R1NGRIJDERIJ VOOR PAREN. De uitslagen van de rlngrijderlj, die Zaterdag te Spaarndam werd gehouden is: 1. mej. M. Noteboom; 2. mej. W. Kuiper: 3. mej. M. Bouwens. Heeren: 1. J. Bou- wens; 2. W. Verkade; 3. H. Onderweegs. ECHTPAAR EVELEENS DE BESTE RINGRIJDERS. Op de landijsbaan „Aalsmeer" heeft de wedstrijd ln het ringrijden voor paren steeds een groote belangstel ling. Talrijke paren hadden zich voor dezen interes- santen wedstrijd opgegeven, doch het bleek voor ve len een groote kunst den ring te kunnen meenemen. De heer en mevr. Eveleens hadden tenslotte het meeste succes en veroverden den prijs. Ook het vorige jaar bleken zij daarin de beste kunstenaars te zijn. De elfstedentocht definitief op Donderdag a.s. Naar het A. N. P. uit Leeuwarden verneemt, zal de elfstedentocht definitief op Donderdag a.s. worden ge houden. De route zal evenals ln 1940 eerst naar het Zuiden gaan, naar Sneek en Stavoren en vervolgens over Harlingen en Dokkum naar Leeuwarden terug. De start in Leeuwarden is op de Schenkenschans: de finish zal ln de Groene Welde zijn. De wedstrijdrijders vertrekken te »s uur des morgens. Hoe laat de toerrijders starten, zal og nader worden bekend gemaakt. Telefonische aanmeldingen voor den tocht worden niet aangenomen en inschrijfgeld kan noch per giro, noch per postwissel worden overgemaakt. De deelnemerskaarten zijn reeds nu tegen betaling van drie gulden verkrijgbaar hij de volgende adressen ln Leeuvyarden: Mr. Hepkema, Willemskatie 12; A. R. -v. d. Velde, Nieuwestad, Klngma- Bank, Ruiterkwarticr 91 en Mr, Westerling, Willems kade 17. De huisvesting voor den Elfstedentocht moeten worden gericht tot de Provinciale Vereenlglng voor Vreemdelingenverkeer. Dinsdag en Woensdag a.s. is het bureau aan het Statlons- Ïilein te Leeuwarden doorloopend geopend en telefonisch e bereiken onder no. 4002. Kampioenschap van Zuid-Holland Was Keyzer te Hoofddorp verreweg de meerdere van twanenburg, thans moest hij voor hem de vlag strijken Slechts op de 5000 M. wist Keyzer met klein verschil te ïegevleren. De uitslagen waren: 600 M.: 1, Zwanenburg 49.3; 2. J. Breed 49.9; 3. Egas 50.4. 1500 M,! 1. Zwanenburg 8.37.7; 2. P. Keyzer 2.39.3; 8. W. tes mi.». soo loopt de zaak Wie het anker van een ballon kapt, laat de heele ballonvaarderij mis- loopen. En wie zijn jampotten vasthoudt, inplaats van die in te leveren, laat de heele jamlcvering misloopen. Lever Uw leege TEO' potten in. Dan blijven wij TEO- jam verzenden! n.v. Taminiau - Eist (Over-betuwe) (Adv. Ingez. Med.) Nieuwe schaatstochten De Provinciale Noord-Hollandsche IJsvereenlging voor het toerisme op de schaats (v.h. IJ. N. H.) orga niseert Woensdag a.s. een tocht door West-Friesland over een afstand van ongeveer zeventig kilometer Donderdag a.s. organiseert dezelfde vereeniging een tocht door het Zuidelijke deel van de provincie Noord- Holland en Utrecht. Afstand vijftig en hondérd kilo meter. Zondag a.s. is de Zaanstreek aan de beurt. Afstand van 50 tot 140 K.M. WEDSTRIJDEN KORTE BAAN. Op de landijsbaan te Hoofddorp organiseerde de ijs- club „Haarlemmermeer" korte baan wedstrijden voor mannen. Uit de geheele Meer kwamen gegadigden zich melden, zoodat de spanning met de minuut toenam. Deuiteindelijke uitslagen luiden als volgt: 1 L. de Kooker, Nieuw-Vennep f 15 plus wisselbeker. 2 P. Huigsloot, Nieuw-Vennep; 3 G. Veenstra, Hoofddorp; 4 D. Molenaar, Hoofddorp, 5 J. Keyzers, Vijfhuizen Kampioenschap van Groningen lange baan Te Veendam zijn Zondag hardrijdwedstrijden gehouden op de lange baan voor amateurs om het kampioenschap ~an Groningen. C. Scheer uit Twisk (N.H.) reed uitstekend, doch zag zich de eerste plaats ontgaan, daar hij cp de 500 meter viel, waardoor hij zich in deze serie "niet kon plaatsen, Op de 1500 en de 5000 meter plaatste hij zich echter no. één. Het eindklassement was: 1. Van der Heide; 2. Koops; 3. Wichertjes. Hoven kampioen van Nederland (profs) De hardrijderij voor mannen om het kampioenschap ven Nederland, die Zaterdag op de Ijsbaan te Eelde werd ge houden, heeft een verrassing opgeleverd. Hoewel de sterkste Friesche rijders op de korte baan Hof, Lenstra, Zeldenthiüs en Hielkema van de partij waren, wist Hoven, dte te Eelde woonachtig is, hen allen achter zich te laten door als eerste te eindigen. Hij maakte een uitstekenden indruk. De uitslagen luiden: 1. H. Hoven, Eelde; 2. D. Hielkema, Bontebok; 3. H. Gankema, Nieuw-Amsterdam'; 4. A. Lenstra, Heerenveen. Kampioenschap voor vrouwen Voor den aZterdagmiddag te Kampen gehouden hardrijd- wedstrijd voor vrouwen om het kampioenschap van Neder land bestond groote belangstelling. De beste Friesche rijd sters hadden den verren tocht na^r Kampen ondernomen. Na een vinnigen kamp was het resultaat, dat Fokje Van- dervelde met een tijd van 32 4/10 seconde beslag wist te leggen op den eersten prijs (125 gulden benevens het kam pioenschap van Nederland). Als nummer twee volgde mej. v. d. Mey; Antje Koopmans moest zich tevreden stellen metden derden prijs. Mej. Nienhuls en Antje Pasveer eindigden resp. als nummer vier en vijf. IJspret vierde hoogtij Het afgeloopen weekeinde heeft op de Bever wij ksche ijsbanen een gezellige drukte geheerscht, welke Zondagmiddag onder de ideale weersomstan digheden het hoogtepunt bereikte. Vooral de baan van de Beverwijksche IJsclub was druk be volkt. Zondagmiddag speelde een team van de ijsclub een ijshockeywedstrijd tegen een ploeg van het Triniteits Lyceum uit Haarlem. De Haarlem mers waren over alle linies beter en sneller. De ontmoeting eindigde dan ook in een alleszins ver diende 6—4 overwinning voor de bezoekers. Dat de nederlaag van de Wijkers niet grooter is ge worden is hoofdzakelijk te danken aan den doel man v. d. Bliek. De Wijkers verschenen met de volgende opstelling: Doel: J. v. d. Bliek: achter: Aardenburg en Witkamp, le voorhoede: P. Seig- nette, Modderman en Witkamp: 2e voorhoede: De Jong, Theelen en Vriens. Vele leden van de IJsclub hebben Zondag voorts deelgenomen aan de Dorpentocht. De wedstrijd, welke Zaterdagmorgen tusschen de politiecorpsen van Velsen en Beverwijk en de marechaussee gehouden zou worden, is niet door gegaan. Haarlemsche politiemannen op de schaats Zondag hebben de heeren Endlich, Verzijden, Wie- ringa, Rode, Braafhart Zwart en de veteraan Siemers van het Haarlemsche politiecorps wederom deelgeno men aan den toeristen-schaatstocht, den z.g.n. Noord- Hollandschen Dorpentocht. Allen hebben den tocht, die naar schatting 130 K.M. lang was tot een goed ein de gebracht. Zwart, die aanvankelijk had ingeschreven voor den snelheidswedstrijd, aan dezen tocht verbonden, moest dit wegens pech opgeven, waarna hij met goed gevolg aan den toeristentocht heeft deelgenomen. JAAP DE JONGE CLUBKAMPIOEN VAN R. C. H. Zondagmorgen heeft R. C. H. haar jaarlijkschen wedstrijd om het clubkampioenschap op de schaats weer verreden. Ongeveer 60 deelnemers verschenen aan de start ver deeld in drie groepen senioren, junioren en adsplranten. Er is felle strijd geleverd, waarbij de favorieten van vorige Jaren elkaar ook nu weer lederen meter fel be streden. Moest vorig Jaar Cees Hoogendoorn de titel af staan aan A. de Jonge dit jaar wist zijn oudere broer Jaap de Jonge hem na drie ritten ln de finale te kloppen waardoor laatstgenoemde beslag op den titel legde. De uitslagen waren: Afd. Seriomes: 1. J. de Jonge; 2. A. de oJnge; 3. C. Hoo gendoorn. Afd. junioren: 1. G. Bodenstarff; 2. A. Vreenegoor; 3. J. Kanes. Afd. adspiranten: 1. P. v. d. Sar; 2. D. Meyer; 3. M. Pot. WEDSTRIJDEN BIJ „DE VOLHARDING". Indien de vorst aanhoudt zullen-deze week ver schillende wedstrijden gehouden worden op de ba nen van de Volharding te Heemstede. Maandagmiddag zullen de scholen elkander bekampen. Met het oog on de begrafenis van mevr. v. Doorn zijn de wedstrijden om het clubkampioen schap van Dinsdag naar Donderdag verschoven. Woensdagmiddag schoonrüden voor dames om de burgemeester van Doornschaats en voor heeren om den Botbijlbeker. Donderdagmorgen hardrijden door het politie personeel en Donderdagmiddag wedstrijd pm het clubkampioenschap over 160 M. terwijl Zaterdag de 500 M. en 1500 M. op het programma staan voor leden van de Volharding. Het was vanmorgen prille dag, Toen ik den aartssupporier zag Op het balcon van onze tram, Hij sprak tot mij met doffe stem: O, wat een hopeloos geval, Een Zondag zonder voetiebal, Op Zondag wil 'k lijntrekker zijn, Dus trek ik altijd naar de lijn En nu zoo'n voetballooze dag, Dat is een bitter hard gelag, Wat moet je midden in 't seizoen. Met zoo'n verknoeiden Zondag doen. Geen schot erin, een nare boel, Een dag als 't ware zonder doel, Ik ben er zoo op ingesteld, Mijn neus richt zich naar 't voetbalveld Zoodra het Zondagmorgen is, Hij richtte weer, maar richtte mis. 'k Heb niet met open mond geschreeuwd, Alleen geluidloos maar gegeeuwd. Kortom, ik heb me stom verveeld. Nu nergens voetbal 'werd gespeeld. En ik niet aan de lijn kon staan; Ge vraagt me wat ik heb gedaan? Ik heb gezeten aan den haard, En zuchtend voor me uitgestaard, Wanneer ik niet te dutten zat, Nam ik een boek en las ik wat. Ik moest den langen dag toch door, Het was me een bezoeking, hoor, 1 Voor iemand die trouw elke week Nu hier dan daar naar voetbal keek. 'k Hoop dat het gauw verandren mag, 't Is vreeselijk zoo'n heelen dag. En dan nog midden in 't seizoen. Eenvoudig niets.... aan sport te doen. P. GASUS. Biljarten Van der Pol buitengewoon op dreef. Kampioenschap en eenige records in zijn bezit. De wedstrijden om het Nederlandsche kampioen schap le klas groot biljart anker kader 45-1, welke te Rotterdam worden gehouden onder leiding van de vereeniging „De Maasstad", zijn geëindigd. Het algemeen gemiddelde van v. d. Pol in dit tournooi bedraagt 22.80, waarmede hij dus dfficieus het wereldrecord verbeterd heeft, dat met 20,21 op naam staat van den Belg Gabriels en gemaakt is in 1938 te Antwerpen. Het record van v. d. Pol kon echter niet erkend worden, omdat het niet gemaakt is in een internationalen wedstrijd. In. elk geval heeft v. d. Pol in dit tournooi schitterend gespeeld, daar hij niet alleen kampioen werd, .maar ook drie Neder landsche records op zijn naam heeft gebracht. Boven dien heeft hij het wereldrecord hoogste_ gemiddelde in één partij, dat op naam staat 42,85 geëvenaard. Gabriels met Van de Pol 300 17 148 42.85 Gehrels 46 7 18 6.57 De Leeuw 300 21 83 1 14.28 Sweering 247 21 58 11.76 Sweering 300 15 158 20.— Van de Pol 116 15 60 7.73 v. d. Pol 300 12 116 25.— De Leeuw 63 12 39 5.25 Sweering 300 22 74 13.63 Gehrels 206 22 38 9.36 De eindstand is: 1. en.kampioen v. d. Pol 6 1916 84 163 22.80 2. Sweering 6 2047 113 158 18,11 3. De Leeuw 6 1863 120 154 15.55 8,69 4. Gehrels 4 1678 193 53 5. Jacobs 3 1281 158 106 8,10 6. Goderie 2 1278 148 79 8,63 7. Van Loon 1 1286 192 64 6,69 8. Dr. Vos 0 1098 204 35 5,38 Boksen Jo de Groot en Luc van Dam demonstreeren Bokswedstrijden in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem In het Gem. Concertgebouw te Haarlem werden Zater dagavond bokswedstrijden gehouden, die tengevolge van de koude niet zooveel belangstelling hadden getrokken als het programma, dat samengesteld was door promotor G. Th. Verbeek, had doen verwachten. Het hoofdnummer van het programma vormde natuur lijk de demonstratie van de kampioenen midden- en half- zwaargewicht van Nederland Luc van Dam en Jo de Groot. Onder leiding van Theo Huizenaar werd gede monstreerd hoe een moderne boksles verloopt. Deze zeer Interessante demonstratie gaf den toeschouwers "n Julsten indruk van de groote waarde, die de bokssport voor de ichamelljke opvoeding heeft. De voorzitter van den Nederlandschen Boksbond de heer G. E. v. d. Werff Jr. had de aanwezigen er in het bijzon der de vertegenwoordigers van den Ortskommandant en den burgemeester bil den aanvang van den avond welkom geheeten. De belangrijkste ontmoeting voor de pauze was die tusschen de zwaargewichten C. v. d. Lem uit Wijk aan Zee en Wiedeman uit Amsterdam. Zij boksten een spannende partij waarbij v. d. Lem's miridere ringroutine hem vaak parten speelde. De ont moeting eindigde onbeslist zoodat Wiedeman geen revan che heeft kunnen nemen voor de eenige weken geleden nederlaag. Met wat meer ervaring zal v. d. Lem het zeker nog wel verder brengen. De halfzwaargewlchten Kanon er. Lusken boksten een weinig fraaie doch zeer harde partij. Lusken gaf in de derde ronde op. De Haarlemmer Hessels, kampioen van Nederland vlieg- gewicht was tegen den lichtgewicht Poppes weer uitste kend op dreef. Snel viel de Haarlemmer aan en het ge lukte hem vaak door te verdediging van den Amster dammer te dringen. Het beheerschte ontwijken en dekken van Hessels wie! daarbij weer op. Telkens brachten zijn linkerstooten Poppes in gevaar en in de derde ronde was de Amsterdammer volkomen op. Een zeer fraaie en verdiende overwinning van Hessels. Vrenegoor (De Ring) Haarlem en Postma (Corbett) boksten wel fel doch technisch zeer zwak. Postma werd tenslotte winnaar op punten. De laaste partij ging tusschen den Haarlemmer Van Stra ten en den Amsterdammer Piet. De Haarlemmer ging in de eerste ronde neer. doch bokste moedig verder. Hij verloor echter op punten. De sttjlprijs word tenslotte gewonnen door H. v d. Bus ken. die na een fraaie partij van Kleinhout had gewonnen. De overige uitslagen waren: lichtgewicht: Joustra w. o. p. van Van Buren: v. d. Burker w. o. p. van Kleinhout. Halfzwaargewicht: J. C. v. d. Lem—Wiedeman onbeslist; Halfzwaargewicht: P. Velthuyzen wint van A. v. Brussel door opgeven in de tweede ronde; W. Kanon wint door opgave van Luske. Revanche kampioenschappen van Noordhollanjl De Haarlemsche boksvereenlging „De Ring" organiseert op 18 Maart in het Concertgebouw te Haarlem revanche wedstrijden van de kampioenschappen van Noord-Holland. Deze kampioenschappen zullen begin Maart te Amsterdam worden gehouden. ORGELCONCERT UITGESTELD. Ten gevolge van de weersomstandigheden gaat het orgelconcert in de Gem. Concertzaal morgenavond niet door. HEEMSTEDE De Gemeentebegrooting voor 1942 Verhooging opcenten op de Personeelc Belasting van 120 op 140 De gemeentbegrooting voor 1942 is verschenen. Zij vertoont, wat den gewonen dienst betreft, een eind cijfer van f 1.861.938,48 en wat den kapitaaldienst be treft een bedrag van f 1.841.259. In de toelichting, die de begrooting vergezelt wordt opgemerkt, dat het geen verwondering kan wekken, dat de samenstelling moeilijkheden heeft opgeleverd. Vooreerst had men rekening te houden met het feit, dat de begrooting moest openen met een batig saldo, dat rond f 89.000 kleiner was dan dat, waarmee de begrooting voor 1941 kon worden begonnen, vervol gens moesten de winsten der gas-, water- en electri- citeitsbedrijven f 55.000 minder geraamd worden en ten slotte stijgen diverse posten, hetzij als gevolg van den groei der gemeente, hetzij in verband met de abnormale tijdsomstandigheden. Daarbij komt, dat de gemeentefondsbelasting daarmede de beffing van opcenten daarop door de ge meente vervallen Is en dat ook op de Vermogensbe lasting geen opcenten meer worden geheven. Ver hooging van deze opcenten is dus uitgesloten. Ten einde tot een sluitend resultaat te komen wer den de, prijzen van gas en electrlciteit reeds met. 1 cent verhoogd. Voorts werden verschillende geraam de uitgaven tot lagere bedragen teruggebrach». terwijl de ontvangsten zoo scheip mogelijk w;id.:i geraamd. Intusschen bleek hei noodig, ook nog een matige be- lastingverhooging toe te passen. De gelegenheid daar toe was practisch alleen bij de opcenten op de Per- scneele Belasting te vinden Deze zullen dus voor 1942 van 120 op 140 wordpn gebracht, een aantal, dat, aldus de toelichting, nog zeer gunstig afsteekt bij dat hetwelk in andere gemeenten wordt geheven. Voorts is besloten, evenals de laatste jaren, de extra-< afschrijving bij het Gasbedrijf achterwege te laten, terwijl er tenslotte wijziging in de begrooting is ge komen door de opheffing van den gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, waartoe kort geleden werd besloten en welke dienst is onderge bracht bij een te vormen afdeeling „Sociale Zaken" ter secretarie. Het batig saldo van de rekening over 1940 is f 36.700, welks bedrag dus aan de begrooting voor 1942 ten goede komt. Voor rente van geldleeningen is f 181.965 noodig, voor aflossingen f 279.850. Voor onderhoud van straten en pleinen is f 49.500 uitgetrokken, wat f 3000 hooger is dan voor 1941. De H.O.V. krijgt weer een subsidie van f 500. Voor de ondersteuning van armlastigen Is in totaal f 112.550 uitgetrokken, voor kosten van werkverrui ming f 20.000 en voor steun aan werkloozen f 50.000. De opbrengst der belastingen is als volgt geraamd: Hoofdsom Grondbelasting f 42.100. 80 opcenten Grondbelasting f 91.800. 20 opcenten ongebouwd f 760. 20 pet. van de hoofdsom der Personeele belasting f 35000. 47e grondslag Personeele belasting f 1400 140 opcenten op de Personeele belasting f 246.400. 15 opcenten Winstbelasting f 8000 Hondenbelasting f 7500 (1941: f 8000). Vermakelijkheidsbelasting f 2000. (1941: f 4000). De winsten der- bedrijven zijn als volêt geraamd: Electriciteit: f 76.609 (1941: f 101.746). Gas; f 45043 (1941: f 28.752). Water: f 28.639 (1941: f 29.340). NIEUWE AMBTENAAR BURGERLIJKE STAND. De burgemeester van Heemstede heeft aan den heer H. Schol Op diens verzoek met ingang van I Januari 1942 eervol ontslag verleend als ambte naar van den Burgerlijken Stand. In zijn plaats heeft de burgemeester den heer J. L. Veen be noemd. Wijzigingen verordening Gemeeijtep ol itie De Burgemeester van Heemstede heeft eenige wijzigingen in de verordening betreffende de ge meentepolitie aangebracht. O.a. wordt in artikel 7 tusschen de woorden „overwerk" en „vergoeding" ingevoegd „een tijdelijke".^ Aan artikel 8 wordt toegevoegd: „De toelage wordt slechts voor één politiediploma verleend en wel voor dat diploma, waaraan de hoogste waarde wordt toegekend". De jaarwedden zullen bedragen; hoofdinspecteur f 3580 tot f 4315. inspecteur f 2735 tot f 3470, hoofdagent f 2105 tot f 2370, agent le klasse f 1685 tot f 2000, agent 2e klasse f 1580 tot f 1895, klerk f 1475 tot f 2000, kantoorbediende f 950 tot f 1580. Bij gebleken geschiktheid, dienstijver en goed gedrag worden de jaarwedden der ambtenaren voor ieder jaar dienst -in de bekleede betrekking ver hoogd tot het maximum is bereikt en wel voor den hoofdinspecteur met f 105, inspecteur met f 105, hoofdagent met 2 x f 105 en 1 x f 55, agent le klasse met 5 x f 50 en 1 x f 65, agent 2e klasse 5 x f.50 en 1 x f 65, klerk met f 105, kantoorbe diende met f 105. Te rekenen van 1 September 1941 wordt aan het personeel beneden den rang van hoofdinspec teur. waartoe ook gerekend wordt te behooren het administratief personeel, voor zoover dit geacht kan worden mede een politineele taak te hebben, als compensatie voor het derven van een ver goeding voor overwerk, een tijdelijke toelage ver leend van vijf ten honderd van de bruto-wedde of het brutoloon. Ds. E. T. van den Born neemt afscheid Dr. E. T. van den Born, die een beroep naar de Gei-. Kerk te Amersfoort heeft aangenomen, \ieeft Zondagmorgen in het gebouw aan de Camplaan en Zondagmiddag in de Ger. Kerk aan de Koe- diefslaan te Heemstede afscheid genomen. Nadat ds. Van den Bom in gebed was voor gegaan, las hij eerst uit Hebreen 10 Vers 1931 en vervolgens de verzen 25 en 26. De predikant schetste hoe de Kerk van Christus altijd met af valligen zal te worstelen hebben; dit begint met 't kerkbezoek te verzuimen. In den Hebreën brief wordt gezegd, dat de gansche kudde aan- Avezig moet ziin als de poorten van de stad open zullen gaan. Christus is de groote Herder, Die den dood heeft overwonnen. Andere herders zijn geroepen, die de kudde bijeen moeten houden. Als de schapen echter niet komen worden zij afvallig en wie zich aan de leiding ont trekt, zal er niet ziin, als de poorten open gaan van de stad der eeuwige glorie. Daarom samen vergaderen, is het vermaan in Hebreën. De dag zal komen dat onze verwachtingen in vervulling gaan. Zullen wij dan allen present zijn? Wie zich aan den Herder onttrekt, is zondig. Daarom vol gen wij onzen Herder vooral door veel kerkbezoek". Spreker wierp in het tweede deel van zijn afscheidspreek een terugblik op zijn arbeid te Heemstede; die was steeds gebaseerd op het samenbinden tot een groot geheel, zoowel in zijn preeken als op catechisatie en bij zijn ziekenbe zoek. „Het is steeds mijn verlangen geweest u allen eenmaal te zien aan het groote bruiloftsmaal. Dankbaar ben ik, onder u te hebben mogen ar beiden. Hij dankte ds. Dondorp voor de prettige samenwerking: de commissie van beheer voor de zorgen aan ziin gezin en de gemeente voor de waardeering. die hij voor zijn arbeid heeft mogen ondervinden". Ds. Dondorp nam vervolgens het woord. „Gij hebt hier het Woord Gods gebracht; uw werk is gezegend. Dit zal ook blijken na uw vertrek. Wij danken God, dat Hij u ons gegeven heeft". Ook ds. Dondorp dankte den vertrekkenden pre dikant voor de prettige samenweijking en mevrouw Van den Born voor den steun, dien zij haar echt genoot heeft gegeven in zijn arbeid. Nadat de gemeente ds. Van den Born Psalm 20 vers 1 l%id toegezongen, dankte deze voor de har telijke afscheidswoorden, waarna hij voorging in het dankgebed. Toen ds. Van den Bom Zondagmiddag in de kerk aan de Koediefslaan zijn afscheidspreek had gehouden, nam ds. N. A. Waaning gereformeerd gredikant te Zandvoort, het woord. Namens de lassis Haarlem dankte hij Ds. Van den Bom, voor wat hij voor de Classis heeft gedaan. INTREDE TE AMERSFOORT. Ds Van den Born is voornemens, Zaterdagmid dag 31 Januari zijn intrede te doen in de kerk aan de Lieve Vrouwestraat te Amersfoort, na te voren in denzelfden dienst bevestigd te zijn door ds. B. Holwerda aldaar. Wijziging Ioontabelïen gemeentewerklieden De Burgemeester van Heemstede heeft besloten, de loongrenzen voor de werklieden te wijzigen on te bepalen als volgt: Loongroep: I minimum f 24.96 maximum f 30.72, II resp. f 25.92 en f 31.68; III resp. f 26.88 en f 32.64, TV resp. f 27.84 en f 33.60, V resp. f 29.76 en f 35.52, Vi. resp. f 32.16 en f 37.92. Voor jeugdige werklieden bedraagt het week loon bij het berekenen van den 23-jarigen leeftijd f 24, 22 jaar f 22.56, 21 jaar f 20.40, 20 jaar f 18.24. 19 iaar f 16.08. 18 jaar f 13.44. 17 jaar f 10.80, 16 jaar f 8.40, 16 jaar f 6.24. f Inbraak in een villa Gedurende de afwezigheid der bewoners is tus schen Zaterdagavond en Zondagmorgen ingebroken in een villa aan den Crayenestersingel te Heemste de. Het geheele huis bleek5 doorzocht te zijn. Er werden ontvreemd een bedrag aan geld en een aan tal blikjes sigaren vjin tien stuks. De politie stelt een onderzoek in. SCHAAP TN DE WEI GESLACHT. Zondagmorgen werd aan de politie te Heemstede medegedeeld, dat een schaap ontvreemd was uit de weide nabij GroenendaaL Uit het onderzoek bleek, dat het dier in de weide geslacht was; het afval was ach tergelaten. Het schaap was met een roode vlek gemerkt. Inlichtingen worden gaarne bij de politie ingewacht. JUBILEUM J. PRINS. Op 1 Februari zal het 25 jaar geleden zijn dat de neer J. Prins werd aangesteld als ooncierge van het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Hee- renweg te Heemstede. Hij heeft zich evenals zijn echtgenoote, niet enkel onder de Katholieken, maar ook onder andersdenkenden vele vrienden verwor ven. «KSS1 ^n,UnU^reen doeltreffende Zotgdu»v°o.ee enüW9CStcl «etstetttngSan«oget>. door het gebrul* Meer dan 25.000 doktoren hebben Sanatogen als ver sterkingsmiddel aanbevolen. Begin nog heden het te gebruiken. tri I- 4. WUIFING CO'S CMEU- Pao O. - GRAY lüMJUl» (Adv. Ingez. Med.) Wijziging Armenverzorging Dienst Maatschappelijk Hulpbetoon opgeheven De wijze waarop in Heemstede de armenverzor ging door de burgerlijke overheid is geregeld, heeft in de laatste jaren reeds enkele malen de bij zondere aandacht gehad van het gemeentebestuur, aldus deelt de burgemeester mede. De noodzake lijkheid om deze.belangrijke en zich steeds uit breidende zorg voor het hulpbehoevende deel der bevolking onder rechtstreeksche verantwoordelijk heid van het gemeentebestuur te doen uitvoeren, werd meer en meer gevoeld. De zorg voor de behartiging van de sociale be langen der inwoners vormt een zóó belangrijk deel van de taak van de overheid, dat het als een ernstige leemte wordt gevoeld, dat op een ge deelte van die taak n.l. voorzoover het betreft de verzorging van de armen volgens de Armenwet niet die invloed kan worden uitgeoefend, welke met de belangrijkheid van de zorg en den omvang der daarvoor benoodigde gelaen, overeenkomt. Aan dezen toestand bbhoort dan ook thans met de toenemende overheidszorg op sociaal gebied een einde te worden gemaakt en wel door opheffing van den gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. De taak, welke deze dienst thans verricht, zal volgens artikel 30 der Armenwet worden overge nomen door B. en W. De werkzaamheden uit de uitvoering van de Armenwet voortvloeiende, dienen te worden on dergebracht op een afdeeling van de secretarie, welke reeds met de steunregeling voor werkloozen, steun aan kleine tuinders, zieken-verzorging en andere maatregelen op sociaal terrein is belast. Daardoor wordt een doelmatige wijze van werken tot stand gebracht. Tevens zal het in één hand brengen van al deze werkzaamheden leiden tot meer eenheid in den arbeid, tot het verkrijgen van een aan de hoogste eischen voldoende administratie, alsmede tot grooter gelijkheid in de' te nemen beslissingen. De burgemeester heeft daarom besloten, met ingang van 1 Januari 1942 den gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon op te hef- fenen en te bepalen, dat de bezitting van den op geheven dienst, zijnde een kapitaal groot f 13.600 2Yz pet. inschrijving op het Grootboek der N.W.S. zal worden opgenomen onder het kapitaal der ge meente. Tevens heeft de burgemeester besloten vost te stellen „Regelen voor de ontvangsten en uitgaven betrekking hebbende op de zorg voor sociale aan gelegenheden in de gemeente Heemstede". ZANDVOORT OP HOOP VAN ZEGEN. Onder auspiciën van het Comité der samen werkende Zandvdortsche tooneelvereenigingen voerde „Op hoop van zegen" Zondagavond voor een goed bezette zaal in het Groot-Badhuis op: „Aan flarden", tooneelspel in drie bedrijven van Top Naeff. Door een hartelijk applaus na ieder bedrijf, toon den de aanwezigen dat het spel in den smaak vieL HILLECOM GUNNING. De herbouw van het woonhuis van den heer H. F. Lommerse te Hillegom is opgedragen aan den heer W. F. Nijman. HAARLEMMERMEER BEEN GEBROKEN. De heer N. had tijdens het schaatsenrijden op de baan te Hoofddorp het ongeluk zoodanig te vallen dat hij een been brak. Per ziekenauto is hij na voorloopig te zijn verbonden, vervoerd. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden: een pantoffeltje, een kettinkje, een paar wantjes, een baret, een paar kinderhandschoentjes, twee huissleutels, een .dekzeil. De „Times" over wijziging van liet Engelsclie kabinet GENèVE, 16 Januari (D.N.B.) De parlemen taire correspondent van de Times schrijft in het nummer van 15 Januari het volgende: Men spreekt in Londen van een voor de deur staande kabinets wijziging. Churchill zal waarschijnlijk het feit, dat Lord Beaverbrook nog voor eenigen tijd voor be sprekingen in Washington moet olijven, benutten om verschillende veranderingen in zijn regeering aan te brengen, te beginnen bij het Britsche mi nisterie voor oorlogsmateriaal. Bovendien komen Sir Stafford Cripps, ae vroegere Britsche ambassadeur te Moskou, alsmede Duff Cooper binnenkort in Lon den, waar zij misschien in de regeering zullen wor den opgenomen. In hetzelfde bericht wordt verder gezegd dat de kritieke ontwikkeling van den militairen toestand op Malakka door de leden van het Engelsche La gerhuis met groote bezorgdheid wordt gevolgd. Na den terugkeer tan Churchill zal hierover in het La gerhuis een zéér hevig debat gevoerd worden. HAARLEM. 17 Januari Ondertrouwd: 17 Januari: S. van der Horst en H. van Amerongen. Bevallen: 14 Jan.: E. Mosseveld-Terol. d. 15 Jan.; M. Lacourt-Dlsselhof, d.; G. Xieuwonhuis-Koning, d.; 16 Jan.: M. S. ïïoogendoorn-aan de Kerk, 2 d.; E. W. E. MoolJ-Peters, z.: G. Teeuwen-van Zanten, z.: J, Kreijger-Dekker, d. Overleden: 15 Jan.: C. M. Struijf. 54 J., van *t Hoffstraat; P. Dolkeniade. 91 j.. Jac. van Looljstraatj 16 Jan.: E. Puts-Stornebrlnk, 77 J.. Ripperdaatraatj G. H. Nelissen, 19 j„ Spaarne; J. C„ 4 J„ d. v. D. J, v. d. Tonnekreek, Gasthulsvest; W. van Doorn-van Rees, 58 j., Hazepaterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 11