Supportersklacht. 1 Schaatsenrijden Juyen kampioen van Noordholland De Amsterdammer Herman Buyen heeft Zaterdagmtd- Üg op overtuigende wijze het provinciaal kampioenschap p zijn naam gesteld en daarbij Jan Langedljk geen kans geven. De wedstrijden hadden een vlot verloop dank zij de oede organisatie van de ijsclub ..Haarlemmermeer"of eier nog van de gebroeders Meeuwig. De mooiste wedstrijd -van dien dag was die tusschen terman Buyen en Jan Langedijk op de 5000 meter. Daar tuyen op de 500 M. derde en Langedijk zevende werd en de 1500 beide 1 en 2 werden in gelijken tijd. kon Lan- redijk op zijn nummer nog veel goed maken. Doch Buyen jaf hem daartoe niet de gelegfenheid. Prachtig gelijk gin- - de eerste ronden. Steeds vlogen ze naast elkaar over eindstreep. Nadat ruim 3 K.M. warén gereden, nam luyen in de binnenbocht plotseling 'n kleinen voorsprong ilen hij vergrootte. Langedijk hield niet voldoende reserve jm ook maar iets In te loopen. In de laatste ronde legde luyen er nog een schepje op. en met een verschil van ui/n twee seconden bereikte hij het eerst de eindstreep. Kiemand had echter gedacht, dat de tijd van 9 min. 29.9 ic. nog in den laatsten rit verbeterd zou worden door let Keizer van de Her. Hij reed met den veelbelovenden ongen rijder Egas uit Amsterdam. Deze slechts 20-Jarlge ■jder had kans gezien om zich op de 500 en 1500 M resp. rijfde en derde te plaatsen. Toch. had Keizer met hem een moeite en vrijwel zonder strijd maakte hij den mooien en kid van 9 min. 29.4 sec., een halve seconde sneller dus dan ill. swen- Op de% korten afstand won de Amsterdammer Roos on- edreigd en bleef alleen een heele seconde onder de 50. De nieuwe ster, de Zaandijker S. v. Hoorn maakte even- ttns een mooien rit, doch door een „slippertje" kon hij ien tijd van Roos niet benaderen. Dezen kwamen in de l!00 meter tegen elkaar en weer maakte v. Hoorn een fout joor in de bocht te vallen, waardoor Roos onbedreigd id" Tenslotte moet nog vermeld de rit tusschen Keizer en Ewanenburg op de 1500 M. Deze laatste Is een soepele rijder, doch tegen de geweldige eindspurt van Keizer had il] niet veel In te brengen. Ook deze rit behoorde tot de ipannendste. De uitslagen waren als volgt: 500 Meter: 1. J. Roos, Amsterdam 49 sec.; 2. S. v. Hoorn, ïaandijk 50.1 sec.; 3. H Buyen, Amsterdam 50.6 sec.; 4. I. Breed. Amsterdam, 50.7 sec.; 5. en'6. Egas en L. Muts lisp 50.9 sec.; 7. J. Langedijk, Oudkarspel 51.2 sec. 1500 Meter: 1. en 2. H. Buyen en J. Langedijk 2 min. 40.9 ,tc.; 3. Egas 2.44.4; 4. P. Keizer. De Lier 2.45.1; 5. J. de iger 2.49.2; 6. P. Zwanenburg, Rotterdam 2.45.7; 7. Aker- loom, Bergen 2.47.1. 5000 Meter: 1. P. Keizer 9.29.4; 2. H. Buyen 9.29.9; 3. J. angedijk 9.32.3; 4. P. Zwanenburg 9.43.3; 5. Akerboom 48.? 6. v. Hoorn 9.53.4. Algemeen klassement: 1. H. Buyen 101.22 pnt. kampioen 1H2 van Noord-Holland:: 2. J. Langedijk 162.06 pnt.; 3. Roos 164.73; 4. Egas 164.92; 5. P. Keizer 164.97. Door den heer C. Meeuwig werden des avonds de prijzen uitgereikt in hötel De Beurs. De Friesclie Elfmerentocht Zelden beleefde Sneek een zoo overweldigenden Intocht Vrijdagavond, aldus het A. N. P. Reeds in den middag kwamen honderden van alle oorden opzetten naar dit iraale stadje. Reeds vroeg !n den ochtend herhaalde zich Zaterdag het beeld van den vorigen avond. Extra treinen uit Leeu warden, extra trams uit Heerenveen, extra autobussen uit andere plaatsen kwamen steeds meer deelnemers brengen. Ruim 7500 deelnemers doen mee aan den toer tocht; ze zijn Zaterdagmorgen vlot gestart in de nabijheid van de Watersport in Sneek. De 250 wedstrijdrijders zijn festart in Langweer. Ales verliep rustig en goed. Onder groote spanning werd aan de finish te Langweer omstreeks één uur de binnenkomst der eerste rijders afge wacht. Weldra verschenen aan den horizon twee stippen, die snel naderden, Ongeveer vijftig meter voor de finish werd een krachtigen eindspurt ingezet, die door Jan Bos man uit Breukelen werd gewonnen. De klok wees 1 uur, minuten, 1314 sec. Een seconde later arriveerde A. Boersma uit Oudkerk Leeuwarden; 3. J. Muller uit Zwolle; 4. D. Trooster (Amsterdam); 5. Woudstra (Hemrik); 6. De Groot uit Ol- deboorn; 7. Boorsma uit Sloten; 8. Meyer uit Knijpe. De tocht, die voor de wedstrijdrijders 100 K.M. was, werd dus door den winnaar afgelegd In 4 uur 1314 sec. Bosman was nog volkomen fit. Te 1.40 uur arriveerde Sjoerdje Faber als eerste aan de finish te Langweer, zoodat zij den wedstrijd van de dames gewonnen heeft Ongetwijfeld een goede prestatie, daar tij de 100 K.M. aflegde in 4 uur en 40 minuten, dus nau welijks een half uur langer dan de eerst aankomende heer. Ook de eerste toerrijders arriveerden te 1 uur 30 min. in Sneek; zij waren zeer voldaan. Het waren de gebrs. H. en D. Elzinga, met hun 24-jarige zuster T. Elzinga uit Bolsward, alsmede A. Rijpkema uit Nijland. Verleden jaar was mej. Elzinga eveneens eerste. Al was de afstand voor de toerrijders 20 K.M. korter, toch kan gezegd worden, dat zij een bijzondere prestatie hebben verricht, daar zij de 80 K.M. aflegden in vier uur Ojds. Bosman wint ook den jvedstrijdtocht door Noord-Holland De stoere Bosman uit Breukelen. die Zaterdag in Fries land den elfmerentocht won, heeft Zondag In Alkmaar beslag gelegd op den eersten prijs van den wedstrljdtocht door Noord-Holland, die 100 K.M. lang was. Ook nu was de strijd zeer zwaar, doordat pas bij den laatsten kilo meter de beslissing viel. Een kleine groep, bestaande uit Bosman, Schipper, Seegers, Westra, Min en Ligthart, die allen in de eerste groep startten, zette direct een hoog tempo in; met een gemiddelde snelheid van 25 K.M. werd het eene dorp na het andere gepasseerd. De rijders na men beurtelings den kop, waarbij de jonge Seegers vooral buitengewoon fraai werk verrichtte. De uitslag was: 1. J. Bosman, Breukelen, 4 uur 59',4 min.; 2. 3. 4. en 5. J Min, Limmen, A. Ligthart en Sj. Westra, beiden Warmen- hulzen en J. Schipper, Alkmaar, allen in 5 uur precies; T. Seegers, Purmerend, 5 uur 2 min. Bij de dames werd mej. J. Nordanus uit Bilthoven eerste in 6 uur 22'.4 min.; 2. mej. F. Blijsma, Watergang, 6 uur <214 min.; 3. mevr. E. C. Albertsma—Spaans, Midden- Beemster, 6 uur 51 min. Van 't Hof wint den Grooten Prijs van Kennemerland Zondagmiddag had te Spaarndam onder groote belang- HeUlng een wedstrijd plaats om den Grooten Prijs van Kenemerland. Voor dezen wedstrijd waren 32 deelnemers Ingeschreven. Er werd fel gestreden. De eerste prijs groot f200 werd gewonnen door Van 't Hof te Gaasmeer. De tweede prijs groot f 100 door Van Ekeren te Sloten. De der de prijs van f 50 door Muske te Enkhuizen. De vierde prijs van f 25 viel ten deel aan Poepjes te Makkum. De elfstedentocht definitief op Donderdag a.s. Naar het A. N. P. uit Leeuwarden verneemt, zal de elfstedentocht definitief op Donderdag a.s. worden ge houden. De route zal evenals in 1940 eerst naar het Zuiden gaan, naar Sneek en Stavoren en vervolgens over Harlingen en Dokkum naar Leeuwarden terug. De start ln Leeuwarden is op de Schenkenschans; de finish zal In de Groene Welde zijn. De wedstrijdrijders vertrekken te zes uur des morgens. Hoe laat de toerrijders starten, zal nog nader worden bekend gemaakt. Telefonische aanmeldingen voor den tocht worden niet aangenomen en inschrijfgeld kan noch per giro. noch per postwissel worden overgemaakt. De deelnemerskaarten jijn reeds nu tegen betaling van drie gulden verkrijgbaar •bij de volgende adressen in Leeuwarden: Mr. Hepkema, WiUemskade 12; A. R. v. d. Velde, Nieuwestad, Kmgma- Bank, Ruiterkwartier 91 en Mr. Westerling, WiUems kade 17. De huisvesting voor den Elfstedentocht Uit Leeuwarden: In verband met eventueele aanvragen om logies voor den elfstedentocht wordt de aandacht er op gevestigd, dat alle vragen dienaangaande uitsluitend moeten worden gericht tot de Provinciale Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Dinsdag en Woensdag a.s. is het bureau aan het Stations plein te Leeuwarden doorloopend geopend en telefonisch te bereiken onder no. 4002. Kampioenschap van Zuid-Holland Was Keyzer te Hoofddorp verreweg de meerdere van Zwanenburg, thans moest hij voor hem de vlag strijken. Hechts op de 5000 M. wist Keyzer met klein verschil te zegevieren. De uitslagen waren: 500 M.: 1, Zwanenburg 49.3; 2. J. Breed 49.9; 3. Egas 50.4. 1500 M.: 1. Zwanenburg 2.37.7; 2. P. Keyzer 2.39.3; 3. W. Egas 2.41.9. Nieuwe schaatstochten De Provinciale Noord-Hollandsche IJsvereeniging voor het toerisme op de schaats (v.h. IJ. N H.) orga niseert Woensdag a.s. een tocht door West-Friesland over een afstand van ongeveer zeventig kilometer Donderdag a.s. organiseer! dezelfde vereeniging een tocht door het Zuidelijke deel van de provincie Noord- Holland en Utrecht. Afstand vijftig en honderd kilo meter. Zondag a.s. is de Zaanstreek aan de beurt. Afstand Van 50 tot 140 K.M. ■//e.. zoo loopt de zaak mis! Wie het anker van een ballon kapt, laat de heele ballonvaarderij mis- loopen. En wie zijn jampotten vasthoudt, inplaats van die in tk leveren, laat de heele jamlevering mistoopen. Lever Uw leege TEO- potten in. Dan blijven wij TEO- jam verzenden! n.v. Taminiau - Eist (Over-betuwe) (Adv. Ingez. Med.) Kampioenschap van Groningen lange baan Te Veendam zijn Zondag hardrijdwedstrijden gehouden op de lange baan voor amateurs om het kampioenschap van Groningen. C. Scheer uit Twisk (N.H.) reed uitstekend, doch zag zich de eerste plaats ontgaan, daar hij cp de 500 meter viel, waardoor hij zich in deze serie niet kon plaatsen, Op de 1500 en de 5000 meter plaatste hij zich echter no. één. Het eindklassement was: l. Van der Heide; 2. Koops; 3. Wichertjes. Hoven kampioen van Nederland (profs) De hardrijderij voor mannen om het kampioenschap van Nederland, die Zaterdag op de ijsbaan te Eelde werd ge houden. heeft een verrassing opgeleverd. Hoewel de sterkste Friesche rijders op de korte baan Hof. Lenstra. Zeldenthuis en Hielkema van de partij waren, wist Hoven, die te Eelde woonachtig is, hen allen achter zich te laten door als eerste te eindigen. Hij maakte een uitstekenden indruk. De uitslagen luiden: 1. H. Hoven, Eelde; 2. D. Hielkema. Bontebok; 3. H. Gankema, Nieuw-Amsterdam; 4. A. Lenstra, Heerenveen. Kampioenschap voor vrouwen Voor den aZterdagmiddag te Kampen gehouden hardrijd- wedstrijd voor vrouwen om het kampioenschap van Neder land bestond groote belangstelling. De beste Friesche rijd sters hadden den verren tocht naar Kampen ondernomen. Na een vinr.lgen kamp was het resultaat, dat Fokje Van- dervelde met een tijd van 32 4/10 seconde beslag wist te leggen op den eersten prijs (125 gulden benevens het kam pioenschap van Nederland). Als nummer twee volgde mej. v. d. Mey; Antje Koopmans moest zich tevreden stellen metden derden prijs. Mej. Nienhuis en Antje Pasveer eindigden resp. als nummer vier en vijf. Haarleinsche politiemannen op de schaats Zondag hebben de heeren Endllch, Verzijden, Wie- ringa, Rode, Braafhart. Zwart en de veteraan Siemers van het Haarlemsche politiecorps wederom deelgeno men aan den toeristen-schaatstocht, den z.g.n. Noord- Hollandschen Dorpentocht. Allen hebban den tocht, die naar schatting 130 K.M. lang was tot een goed ein de gebracht. Zwart, die aanvankelijk had ingeschreven voor den snelheidswedstrijd, aan dezen tocht verbonden, moest dit wegens pech opgeven, waarna hij met goed gevolg aan den toeristentocht heeft deelgenomen. JAAP DE JONGE CLUBKAMPIOEN VAN R. C. H. Zondagmorgen heeft R. C. H. haar jaarlijkschen wedstrijd om het clubkampioenschap op de schaats weer verreden. Ongeveer 60 deelnemers verschenen aan de start ver deeld in drie groepen: senioren, junioren en adspiranten. Er is felle strijd geleverd, waarbij de favorieten van vorige jaren elkaar ook nu weer lederen meter fel be streden. Moest vorig jaar Cees Hoogendoorn de titel af staan aan A. de Jonge dit jaar wist zijn oudere broer Jaap de Jonge hem na drie ritten in de finale te kloppen waardoor laatstgenoemde beslag op den titel legde. De uitslagen waren: Afd. Serionres: 1. J. de Jonge; 2. A. de oJnge; 3. C. Hoo- endoom. Afd. Junioren: 1. G. Bodenstarff; 2. A. Vreenegoor; 3. J. Kanes. Afd. adspiranten: 1. P. v. d. Sar; 2. D. Meyer; 3. M. Pot. WEDSTRIJDEN BIJ „DE VOLHARDING". Indien de vorst aanhoudt zullen deze week ver schillende wedstrijden gehouden worden op de ba nen van de Volharding te Heemstede. Maandagmiddag zulien de scholen elkander bekampen. Met het oog od de begrafenis van mevr. v. Doom zijn de wedstrijden om het clubkampioen schap van Dinsdag naar Donderdag verschoven. Woensdagmiddag schoonrijden voor dames om de burgemeester van Doomschaats en voor heeren om den Botbijlbeker. Donderdagmorgen hardrijden door het politie personeel en Donderdagmiddag wedstrijd om het clubkampioenschap over 160 M. terwijl Zaterdag de 500 M. en 1500 M. op het programma staan voor leden van de Volharding. Biljarten Van der Pol buitengewoon op dreef. Kampioenschap en eenige records in zijn bezit. De wedstrijden om het Nederlandsche kampioen schap le klas groot biljart anker kader 45-1. welke te Rotterdam worden gehouden onder leiding van de vereeniging „De Maasstad", zijn geëindigd. Het algemeen gemiddelde van v. d. Pol in dit tournooi bedraagt 22.80, waarmede hij dus officieus het wereldrecord verbeterd heeft, dat met 20,21 op naam staat van den Belg Gabriels en gemaakt is in 1938 te Antwerpen. Het record van v. d. Pol .kon echter niet erkend wordeff omdat het niet gemaakt is in een internationalen wedstrijd. In elk geval heeft v. d. Pol ln dit tournooi schitterend gespeeld, daar hij niet alleen kampioen werd, maar ook drie Neder landsche records op zijn naam heeft gebracht. Boven dien heeft hij het wereldrecord hoogste gemiddelde in één partij, dat op naam staat van Gabriels met 42,85 geëvenaard. Van de Pol 300 17 148 42.85 Gehrels 46 7 13 6.57 De Leeuw 300 21 83 14.28 Sweering 247 21 58 11.76 Sweering 300 15 158 20.— Van de Pol 116 15 60 7.78 v. d. Pol 300 12 116 25.— De Leeuw 63 12 39 5.25 Sweering 300 22 74 13.63 Gehrels 206 22 38 9.36 De eindstand is: 1. en kampioen v. d. Pol 6 1916 84 163 22,80 2. Sweering - 6 2047 113 158 18,11 3. De Leeuw 6 1863 120 154 15.55 4. Qehrels 4 1678 193 53 8.69 8,10 5. Jacobs 3 1281 158 106 6. Goderie 2 1278 148 79 8,63 7. Van Loon 1 1286 192 64 6,69 8. Dr, yos 0 1098 204 35 5,38 Het was vanmorgen prille dag, Toen ik den aartssupporter zag Op het balcon van onze tram, Hij sprak tot my met doffe stem: O, wat een hopeloos geval, Een Zondag zonder voetjebal, Op Zondag wil 'k lijntrekker zijn, Dus trek ik altijd naar de lijn En nu zop'n voetballooze dag, Dat is een bitter hard gelag, Wat moet je midden in 't seizoen. Met zoo'n verknoeiden Zondag doen. Geen schot erin, een nare boel, Een dag als 't ware zonder doel. Ik ben er zoo op ingesteld, Mijn neus richt zich naar 't voetbalveld Zoodra het Zondagmorgen is, Hij richtte weer, maar richtte mis. 'k Heb niet met open mond geschreeuwd, Alleen geluidloos maar gegeeuwd. Kortom, ik heb me stom verveeld. Nu nergens voetbal werd gespeeld. En ik niet aan de lijn kon staan; Ge vraagt me wat ik heb gedaan? Ik heb gezeten aan den haard, En zuchtend voor me uitgestaard, Wanneer ik niet te dutten zat, Nam ik een boek en las ik wat. Ik moest den langen dag toch door, Het was me een bezoeking, hoor, Voor iemand die trouw elke week Nu hier dan daar naar voetbal keek. 'k Hoop dat het gauw verandren mag, 't Is vreeselijk zoo'n heelen dag, En dan nog midden in 't seizoen. Eenvoudig nietsaan sport te doen. P. GASUS. Boksen Jo (le Groot en Luc van Dam demónstreeren Bokswedstrijden in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem In het Gem. Concertgebouw te Haarlem werden Zater dagavond bokswedstrijden gehouden, die tengevolge van de koude niet zooveel belangstelling hadden getrokken als het programma, dat samengesteld was door promotor G. Th. Verbeek, had doen verwachten.. Het hoofdnummer van het programma vormde natuur lijk de demonstratie van de kampioenen midden- en half- zwaargewicht van Nederland Luc van Dam en Jo de Groot. Onder leiding van Theo Huizenaar werd gede monstreerd hoe een moderne boksles verloopt. Deze zeer Interessante demonstratie gaf den toeschouwers n Julsten indruk van de groote waarde, die de bokssport voor de ichamelijke opvoeding heeft. De voorzitter van den Nederlandschen Boksbond de heer G. E. v. d. Werff Jr. had de aanwezigen er in het bijzon der de vertegenwoordigers van den Ortskommandant en den burgemeester bij den aanvang van den avond welkom geheeten. De belangrijkste ontmoeting voor de pauze was die tusschen de zwaargewichten C. v. d. Lem uit Wijk aan Zee en Wiedeman uit Amsterdam. Zij boksten een spannende partij waarbij v. d. Lem's mindere rlngroutlne hem vaak parten speelde. De ont moeting eindigde onbeslist zoodat Wiedeman geen revan che heeft kunnen nemen voor de eenige weken geleden nederlaag. Met wat meer ervaring zal v. d. Lem het zeker nog wel verder brengen. De halfzwaargewichten Kanon en Lusken boksten een weinig fraaie doch zeer harde partij. Lusken gaf in de derde ronde op. De Haarlemmer Hessels. kampioen van Nederland vlieg- gewicht was tegen den lichtgewicht Poppes weer uitste kend op dreef. Snel viel de Haarlemmer aan en het ge lukte hem vaak door te verdediging van den Amster dammer te dringen. Het beheerschte ontwijken en dekken van Hessels wiel daarbij weer op. Telkens brachten zijn linkers'ooten Poppes In gevaar en in de derde ronde was de Amsterdammer volkomen op. Een zeer fraaie en verdiende overwinning van Hessels. Vrenegoor (De Ring) Haarlem en Postma (Corbett) boksten wel fel doch technisch zeer zwak. Postma werd tenslotte winnaar op punten. De laaste partij ging tusschen den Haarlemmer Van Stra ten en den Amsterdammer Piet. De Haarlemmer ging ln de eerste ronde *neer, doch bok^e moedig verder. Hij verloor echter op punten. De stijlprijs werd tenslotte gewonnen door H. v d. Bus ken, die na een fraaie partij van Kleinhout had gewonnen. De overige uitslagen waren: lichtgewicht: Joustra w. o. p. van Van Buren: v. d. Bui"ker w. o. p. van Kleinhout. Hal (zwaargewicht.: J. C. v. d. Lem—Wiedeman onbeslist; Halfzwaargewicht: P. Velthuyzen wint van A. v. Brussel door opgeven in de tweede ronde; W. Kanon wint door opgave van Luske. Revanche kampioenschappen van Noordholland De Haarlemsche boksvereeniging „De Ring" organiseert op 18 Maart in het Concertgebouw te Haarlem revanche wedstrijden van de kampioenschappen van Noord-Holland. Deze kampioenschappen zullen begin Maart te Amsterdam worden gehouden. ORGELCONCERT UITGESTELD. Ten gevolge van de weersomstandigheden gaat het orgelconcert in de Gem. Concertzaal morgenavond niet door. HEEMSTEDE De Gemeentebegrooting voor 1942 Verhooging opcenten op de Personeele Belasting van 120 op 140 De gemeentbegrooting voor 1942 is verschenen. Zij vertoont, wat den gewonen dienst betreft, een eind cijfer van f 1.861.938,48 en wat den kapitaaldienst be treft een bedrag van f 1.841.259. In de toelichting, die de begrooting vergezelt wordt ongemerkt, dat het geen verwondering kan wekken, dat de samgnstelling moeilijkheden heeft opgeleverd. .Vooreerst had men rekening te houden met het feit, dat de begrooting moest openen met een batig saldo, dat rond f 89.000 kleiner was dan dat, waarmëe de begrooting voor 1941 kon worden begonnen," vervol gens moesten de winsten der gas-, water- en electri- citeitsbedrijven f 55.000 minder geraamd worden en ten slotte stijgen diverse posten, hetzij als gevolg van den groei der gemeente, hetzij in verband met de abnormale tijdsomstandigheden. Daarbij komt, dat de gemeentefondsbelasting en daarmede de heffing van opcenten daarop door de ge meente vervallen is en dat ook op de Vermogensbe lasting geen opcenten meer worden geheven. Ver hooging van deze opcenten is dus uitgesloten. Ten einde tot een sluitend resultaat te komen wer den de prijzen van gas en electriciteit reeds met 1 cent verhoogd. Voorts werden verschillende geraam de uitgaven tot lagere bedragen teruggebracht, terwijl de ontvangsten zoo scherp mogelijk werden geraamd. Intusschen bleek het noodig, ook nog een matige be lastingverhoog! ng toe te passen. De gelegenheid daar toe was practisch alleen bij de opcenten op de Per soneele Belasting te vinden. Deze zullen dus voor 1942 van 120 op 140 worden gebracht, een aantal, dat. aldus de toelichting, nog zeer gunstig afsteekt bij dat hetwelk in andere gemeenten wordt geheven. Voorts is besloten, evenals de laatste jaren, de extra- afschrijving bijhet Gasbedrijf achterwege te laten, terwijl er tenslotte wijziging in de begrooting is ge komen door de opheffing van den gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, waartoe kort geleden werd besloten en welke dienst is onderge bracht bij een te vormen afdeeling „Sociale Zaken" ter secretarie. Het batig saldo van de rekening over 1940 is f 36.700, welks bedrag dus aan de begrooting tfoor 1942 ten goede komt. Voor rente van geldleeningen is f 181.965 noodig, voor aflossingen f 279.850. Voor onderhoud van straten en pleinen is f 49.500 uitgetrokken, wat f 3000 hooger is dan voor 1941. De H.O.V. krijgt weer een subsidie Van f 500. Voor de ondersteuning van armlastigen is in totaal f 112.550 uitgetrokken, voor kosten van werkverrui ming f 20.000 en voor steun aan werkloozen f 50.000. De opbrengst der belastingen is als volgt geraamd: Hoofdsom Grondbelasting f 42.100. 80 opcenten Grondbelasting f 91.800. 20 opcenten ongebouwd f 760. 20 pet. van de hoofdsom der Personeele belasting f 35000. 4—7e grondslag personeele belasting f 1400. 140 opcenten op de Personeele belasting f 246.400. 15 opcenten Winstbelasting f 8000 Hondenbelasting f 7500 (1941: f 8000). Vermakelijkheidsbelasting f 2000. (1941: f 4000). De winsten der bedrijven zijn als volgt geraamd: Electriciteit: f 76.609 (1941: f 101.746). Gas: f 45043 (1941: f 28.752). Water: f 28.639 (1941: f 29 340). SCHAAP IN DE WEI GESLACHT. Zondagmorgen werd aan de politie te Heemstede medegedeeld, dat een schaap ontvreemd was uit de weide nabij Groenendaal. Uit het onderzoek bleek, dat het dier in de weide geslacht was; het afval was achtergelaten. Het schaap was met een roode vlek gemerkt. Inlichtingen worden gaerr? bij de politie ingewacht. Ds. E. T. Van den Born neemt afscheid Dr. E. T. van den Bom. die een beroep naar de Ger. Kerk te Amersfoort heeft "aangenomen, heeft Zondagmorgen in het gebouw aan de Camplaan en Zondagmiddag in de Ger. Kerk aan de Koe- diefslaan te Heemstede afscheid genomen. Nadatds. Van den Born in gebed was voor gegaan, las hij eerst uit Hebreen 10 Vers 1931 en vervolgens de verzen 25 en 26. Spreker wierp in het tweede deel van zijn afscheidspreek een terugblik op zijn arbeid te Heemstede; die was steeds gebaseerd op het samertbinden tot een groot geheel, zoowel in zijn preeken als op catechisatie en bij zijrl ziekenbe zoek. „Het is steeds mijn verlangen geweest u allen eenmaal te zien aan het groote bruiloftsmaal. Dankbaar ben ik, onder u te hebben mogen ar beiden. Hij dankte ds. Dondorp voor de prettige samenwerking: de commissie van beheer voor de zorgen aan ziïn gezin en de gemeente voor de waardeering. die hij voor zijn arbeid heeft mogen ondervinden". Ds. Dondorp nam vervolgens het woord. „Gij hebt hier hei Woord Gods gebracht; uw werk is gezegend. Dit zal ook blijken na uw vertrek. Wij danken God, dat Hij u ons gegeven heeft". Ook ds. Dondorp dankte den vertrekkenden pre dikant voor de prettige samenwerking en mevrouw Van den Born voor den steun, dien zij haar echt genoot heeft gegeven in zijn arbeid. Nadat de gemeente ds. Van den Born Psalm 20 vers 1 had toegezongen, dankte deze voor de har telijke afscheidswoorden, waarna hij voorging in het dankgebed. Toen ds. Van den Born Zondagmiddag in de kerk aan de Koediefslaan zijn afscheidspreek had gehouden, nam ds. N. A. Waaning gereformeerd predikant te Zandvoort, het woord. Namens de Classis Haarlem dankte hij Ds. Van den Bom, voor wat hij voor de Classis heeft gedaan. INTREDE TE AMERSFOORT. Ds Van den Born is voornemens, Zaterdagmid dag 31 Januari zijn intrede te doen in de kerk aan de Ijeve Vrouwestraat «te Amersfoort, na te voren in aenzelfden dienst bevestigd te zijn door ds. B. Holwerda aldaar. Inbraak in een villa Gedurende dte afwezigheid der bewoners is tus schen Zaterdagavond en Zondagmorgen ingebroken in een villa aan den Crayenestersingel te Heemste de. Het geheele huis bleek doorzocht te zijn. Er wei-den ontvreemd een bedrag aan geld en een aan tal blikjes sigaren van tien stuks. De politie stelt een onderzoek in. Oorlogskind dat zeer voorspoedig groeide Haarlemsche Sneldienst bestaat morgen 1 jaar Ieder vader en moeder weet met hoeveel vreugde de eerste verjaardag van de baby wordt gevierd. Dat feit is voor hen zeer belangrijk, omdat het een periode: van veel zorgen, maar ook van veel vreugden af sluit en omdat, nu ja. omdat de kleine wereldburger een stapje omhoog heeft gedaan op den ladder die naar 's levens hoogtepunt voert Zoo herinnert ieder zakenman zich ook dat eerste jaar toen hij zich had gevestigd en zijn werkkracht was gaan geven aan het opbouwen van een zaak, welke hem later een levens- bestaan moet brengen. Aan het einde van dat eerste jaar maakt hij de balans op. ziet terug naar wat ach ter hem ligt en kijkt vooruit. Hij heeft een basis ge- •kregen. De resultaten van het volgende jaar zal hij afmeten naar wat in het eerste jaar is bereikt. En nu mag gemeenlijk het eenjarig bestaan geen aanlei ding zijn voor een vermelding in de krant, soms zijn er toch ook uitzonderingen. En voor een van deze uit zonderingen wordt heden de aandacht gevraagd: De HaaVlemsche Sneldienst bestaat morgen 1 jaar Midden in oorlogstijd begonnen, wordt nog in oor logstijd teruggezien op een bestaan van een jaar. En, het zij hier aanstonds verklaard, dit geschiedt met dankbaarheid, want de resultaten van twaalf maan den werk zijn niet gering geweest. De groei was zeer voorspoedig geweest. Men is met acht man begonnen en werkt thans met 26. Daarbij komt nog, dat in den loop van het jaar 20 arbeidskrachten van den dienst een vasten werkkring hebben gevonden. En ook nu nog zou men geschikte krachten kunnen gebruiken. Is het dus te verwonderen, dat de leiders van den dienst, de heeren Spoor en Oosterwijk, tevreden zijn met het bereikte? Uit de reactie van het Haarlemsche publiek is aan stonds gebleken, dat de dienst in een behoefte voor zag. Het aantal leden was al vrij spoedig zeer groot en buitendien schonken en schenken ook nu nog vele burgers een gift, omdat dit initiatief van jongeman nen om door eigen werklust en door eigen voortva rendheid zich een bestaan op te bouwen werd ge waardeerd. Niets is den leden van den dienst teveel. Als zij konden vertellen welke opdrachten zij in 1940 hebben vervuld, van leeren schaatsenrijden tot hulp in de huishouding toe, zou menigeen verbaasd zijn De leden van den dienst zijn dit echter niet. om dat zij weten steeds voor alles klaar te moeten staan. Dat zijn zij zich altijd en zeker bij de viering van het eerste jaarfeest bewust en zij willen in de komende jaren laten zien. dat de animo waarmede gewerkt wordt niet door den tijd vermindert, maar onver zwakt blijft. „Eensgezindheid" viert haar vijfjarig bestaan In de stampvolle Tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem vierde de Overijselsche- Geldersche en Drentsche Amusementsvereeniging „Eensgezindheid" Zaterdagavond haar 5-jarig bestaan. Nadat de voorzitter van de Feestcommissie de heer J. de Graaf allen welkom had geheeten, trad het ca baretgezelschap Morino op met een non-stop-program ma met Piet van 't Hof als conferencier. De keuze van dit gezelschap is zeer goed geweest want het verstaat de kunst het publiek van begin tot eind te -boeien. Wij zagen één der artisten werken met enkele goochelnummers en het publiek stond ver baasd hoe hier de goocheltechniek werd vertoond. In de pauze werd het bestuur door de feestcommis sie gehuldigd. De heer de Graaf, voorzitter van de feestcommissie sprak een woord van dank aan het be stuur voor het vele dat zij gedurende dit eerste lustrum tot stand heeft gebracht en hij sprak de hoop uit. dat het „Eensgezindheid" in het tweede lustrum eveneens goed mocht gaan. Spreker overhandigde aan de dames van de bestuursleden een fraaie bloemen mand en aan het bestuur een doek in de kleuren der vereeniging met de wapens der 3 provincies. Hierna brachten nog enkele afgevaardigden van vereenigin- gen hun gelukwenschen over. De eere-voorzitter, de heer M. Helden, sprak enkele woorden tot het bestuur en overhandigde den voor zitter den heer G. Ensink op Kemma een fraaie bloe menmand en een voorzittershamer. Hierna dankte de voorzitter der vereeniging den heer G. Ensink op Kemma voor de 'huldiging en overhandigde aan de feestcommissie een fraaie sier- tegel met wapen van één der drie provincies. Na de pauze werd het non-stop-programma verder afgewerkt en dat deze jubileum-avond zeer geslaagd is. is grootendeels te danken aan het cabaret-gezel schap dat onvermoeid het eene nummer na het andere ten tooneele bracht. De muzikale medewerking van de band van den heer Grootegoed heeft ook* een groot aandeel in het welslagen van dit jubileum gehad. „Eensgezindheid" kan dan ook met voldoening op dit feest terugzien. KAARTEN EN PLATTEGRONDEN. Kaarten en plattegronden zijn de meest conserva tieve dingen. Dat klinkt in dezen tijd wél wat vreemd, maar er zijn ditmaal geen landkaarten mee bedoeld maar plattegronden van steden, speciaal steden, die er al een heel of halfduizend jaar op hebben zitten. Natuurlijk, er is verschil tusschen een kaart van Haarlem uit de zeventiende en een uit de twintigste eeuw. maar men behoeft werkelijk geen geroutineerd kaartlezer te zijn. om met één oogopslag naast de verschillen de overeenkomsten te herkennen. Mr. B. van 't Hoff, gemeente-archivaris van Deventer heeft daar Zaterdag op gewezen tijdens een Inleiding voor leden van de vereeniging „Haerlem" over „De Nederlandsche Provinciekaarten en Stadsplattegron den uit de 16e eeuw van Jacob van Deventer". In een even interessant als gedocumenteeerd betoog heeft hij allerlei wetenswaardigs verteld over de oude kaar ten. Hij wees er op. dat het kaartteekenen eerst in de zestiende eeuw naar den eisch beoefend werd. en dat hetzij economische, hetzij strategische' overwegingen de overheid er toe brachten, de plattegronden te laten vervaardigen. De vraag, in welken vorm ze tot ons gekomen zijn, gaf spr. aanleiding, er op te wijzen, dat belangrijke specimen van Nederlandsche cartografie naar Keulen, ja. naar Madrid zijn verhuisd, al is ons gelukkig nog heel veel moois en interessants gebleven. ïerste'^®bU«nSanat°fle0' dooï »et V Meer dan 25.000 doktoren hebben Sanacogen als ver sterkingsmiddel aanbevolen. Begin nog heden het te gebruiken. n.v- «.wuinac a co'schcu. pnoo. - (sgbavtvkaut (Adv. Ingez. Med.) De man, die op het gebied van kaartteekenen baan brekend werk heeft verricht is Jacob van Deventer, tijdgenoot en wellicht leerling van den Leuvenschen hoogleeraar Gemma Frisius. In opdracht van het landsbestuur vervaardigde hij zoowel provinciale kaar ten als stadsplattegronden en het is bij een baschou- wing van zijn werk. dat de waarheid van de hier- bovenstaande opmerking aan den dag treedt. n.L dat uit de meeste dier oude kaarten, de tegenwoordige staat bijna altijd gemakkelijk is te herkennen. Spr. be wees dat aan de hand van een uitgebreide serie lan taarnplaatjes. Na de pauze bepaalde de heer Van 't Hoff zich tot Haarlem, dat, nadat het door Jac9b van Deventer in kaart werd. gebracht, diverse malen, doch thans voor- zien van de diverse uitbreidingen na de 16e eeuw door anderen in plattegrond werd geteekend Saenredam, Thomas Thomassen, Blaeu en Romeyn de Hooghe zijn namen, die ons op dit gebied heel wat te zeggen heb ben. Een gansche rij Haarlemsche plattegronden uit de jongste vier eeuwen kwam op het doek en telken male bleek weer, hoe de inleider in plaatselijke kennis voor geen geboren Haarlemmer de vlag behoeft te strijken. De voorzitter van „Haerlem", de heer J. C. Tadema dankte aan het einde van den middag den spreker voor zijn zeer interessante mededeelingen. APOLLO". De Arbeiders Mandolineclub „Apollo" geeft op Zon dag 25 Januari een concert ter eere van haar 25-jarig bestaan in de Tuinzaal van het Concertgebouw te Haarlem GUNNING. Het uitbreiden van een expeditiemagazijn voor de N.V. Kruyer's Machinefabriek en Electrisch Laschbe- drijf aan de Regulièrstraat 40 te Haarlem is opgedra gen aan den aannemer J. W. Keijzer. WILLEM VAN IEPENDAAL VOOR DE LITERAIRE CLUB. De schrijver Willem van Iependaal hield Zaterdag avond voor de leden van de Literaire Club een cau serie over „Humor in de Literatuur", of eigenlijk beter gezegd „buiten de literatuur". Willem van Iependaal wees er in de ^#ste plaats op dat men in Nederland evenals in alle landen een schrijf- en een spreektaal heeft Zijn roman „Polle tje Piekhaar", die in 1935 het licht zag en waarop in 1937 een vervolg onder den titel „Lord Zeepsop" ver scheen, is in de phonetische spelling en het Bargoensch geschreven. In „Polletje Piekhaar" zijn alle namen gefingeerd, maar het verhaal is historisch en de be schrijving hoewel vaak wat cru, geeft de zuivere rea liteit weer. Polletje kón nu eenmaal niet anders schrij ven of spreken. Het volk werd eeuwenlang buiten literatuur en kunst gehouden. Maar de belangstelling van het volk voor lezen is vooral in de laatste veertig jaar sterk toegenomen. Hoe moet nu de schrijver het volk tot de letterkunde brengen? Het volk moet door den schrijver als het ware worden opgevoed in zijn taal, zoowel in de ge schreven taal als het gesproken woord. „Polletje Piek haar" is een door en door echt, natuurlijk boek. maar door het Bargoensch is het voor velen moeilijk lees baar. Er zit echter vaart in dezen roman en hij is boeiend geschreven. De schrijver moet zich steeds de vraag stellen: In welken tijd leef ik? Welke sociale veranderingen zijn er gaande? Het is nu de taak van den schrijver aan dezen socialen strijd mee te doen. In „Polletje Piekhaar" is het probleem van de mis daad gesteld. Veertig jaar geleden had men geen deer nis voor een misdadig kind. er was alleen maar sprake van „schuld en boete" zonder meer. Als boefje wordt Polletje nil aanvaard; dat is het groote verschil met Brusse's Boefje van twintig jaar geleden. De zuivere literatuur bevat geen humor, de spring levende taal vindt men onder het volk op straat. Deze mensehen zijn de scheppers en onderhouders der taal, zij verjongen en kleuren de taal. Het volk schildert en beeldt met de taal, zoo is het ook met den echten volkshumor gesteld. Een groot deel van ons volk is niet vatbaar voor humor, ook al omdat nog vaak de bijna calvinistische overtuiging heerscht: „Daar kun je toch niet om lachen, dat doét men niet." Maar het volk op straat heeft er wel gevoel voor. Wij kennen verschillende soorten humor: de volkshumor langs de straat, de galgenhumor, de boevenhumor (zeer scherp en vaak bitter), de soldatenhumor (in oorlogstijd ont staan in doodsnood). Humor is in wezen niet anders dan gesublimeerde dramatiek, want humor heeft altijd een dieperen tragischen achtergrond. De humor ont staat meestal om de tragiek af te wenden. Hoe groo- ter de dramatiek in een volk is. des te scherper, raker en geestiger wordt het in zijn uitingen. Het volk kan het geheele leven in beelden weergeven en dat maakt een taal rijk en kleurrijk. Maar tot op heden vindt die taal nog geen plaats in de officieele letter kunde. Na de pauze las Willem van Iependaal op de hem eigen humoristische wijze een fragment voor uit zijn boek „Polletje Piekhaar". De strijd in Beneden-Birma SJANGHAI. 19 Januari (D.N.B.) De gevechten in de provincie Tenasserim in Beneden Birma schij nen voor de Japansche strijdkrachten een gunstig ver loop te hebben. Terwijl het legerbericht van Rangoon Zaterdag sprak over gevechten bij Myitta, meldt het communiqué van Zondag, dat op den weg van Myitta naar Tavoy gestreden wordt. Myitta schijnt dus in Japansche handen te zijn. Rangoon is weer blootge steld geweest aan een luchtaanval van een uur. ter wijl ook het Britsche vliegveld Moulmein door Japan sche vliegtuigen is aangevallen, waarbij spoorwegin stallaties aanzienlijk beschadigd werden. GENERAAL VON BRAUCHITSCH GEOPEREERD. BERLIJN, 19 Januari. (D.N.B.) Generaol-veld- maarschalk Von Brauchitsch heeft zich aan een ope ratie moeten onderwerpen. Deze operatie is ondanks het hartgebrek, dat zich twee maanden geleden voor deed. bevredigend verloopen. De veldmaarschalk be vindt zich op den weg naar genezing en zal daarna nog een kuur van geruimen duur doormaken. Da Führer heeft den veldmaarschalk zijn beste wen- schen doen toekomen. Burgerlijke Stand HAARLEM 19 Januari. Bevallen: 16 Januari: A- A Houthuizen-Braber. z. B. S "Vf. van Hamburg-Cats d W van den Berg-Hoekmaa. d. E. C. Spiele-Höhn, d 18 Januari: A. J. Eichen- bergen-Bakker, z. C. D. de Groot-Sengers, z HL Krijger-Schuiten, d. 19 Jan.: J. J. M Goris-da Vrede, z. Overleden: 16 Januari: A. Peterson, 67 j., Crayenesterlaan. 18 Jan.: C. M. A. Haldèrman-Bock, 38 Hazepaterslaan*

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 17